jaar, voor dat doel uitgetrokken. Aangezien het weder niet medewerkende is aan het vlugge herstel van den anders zoo opgewek- ten patiënt, zullen Leidens bewoners wellicht nog eene maand verstoken blijven van de tonen zijner heldere stem en hoogstwaarschijn lijk dus nog slechts korten tjjd de „oude" melodieën hooren weerklinken, aangezien Phebus er den laatsten April recht op heeft van de Leidenaren te scheiden ofte wel aan den horizon weg te zinken onder „nieuwe" voorspelen van het carillon in den toren van het Stadhuis. Vanwege de Leidsche IV i e 1 r y- ders-Yereeniging werd gisteren een onderlinge wegwedstrijd gehouden ter herdenking van het éénjarig bestaan der Vereeniging. De wed strijd had plaats op den straatweg tusschen Leiderdorp en Alfen, welke heen en terug moest bereden worden over een afstand van 25 K.M. Des morgens liet het weder zich zeer ongun stig aanzien, maar gelukkig verbeterde het aanmerkelijk in den loop van den dag, wat echter niet wegnam, dat de rijders, vooral op den terugweg, met eon zwaren tegenwind te kampen hadden, welke dan ook een ongun- stigen invloed op de gemaakte tijden uitoefende. Van de acht inschrijvers kwam er één wegens eene lichte ongesteldheid en twee wegens het ongunstige weder niet op. De eerste prijs, bestaande uit een verguld zilveren kruis met diploma, werd behaald in den tijd van 1 uur 13'/2 min.; de tweede prijs, een zilveren kruis met diploma, in den tijd van 1 uur 17 min. 52 sec., en de derde prijs, een bronzen kruis, in den tjjd van 1 u. 32 m. 72 s. Onbegrijpelijke lichtgeloovig- heid kostte een jeugdig vrouwtje uit Leiden een nogal baduidend sommetje en bracht den zaakwaarnemer A. J. J. Van Guit 's-Hage, voor de arrond.-rechtbank aldaar. De jeugdige vrouw, die in September 1885 was gehuwd, werd in October van het vol gende jaar reeds door haren man verlaten, en de vrouw, die nu schelden wilde, koos daartoe den ongelukkigsten weg, welken zij kiezen konzij wendde zich tot een praktizjjn van verdacht allooi. Onder allo denkbare voorspiegelingen wist de bewuste zaakwaarnemer het onnadenkende vrouwtje achtereenvolgens verschillende be dragen afhandig te maken, t»t een totaal bedrag van ruim 1000 guldon, zonder echter iets aan de zaak te doen. Eindelijk gingen der jeugdige vrouw de oogen open en eene aanklacht tegen den zaakwaarnemer was daarvan het gevolg. De beklaagde ontkende dat de vrouw zijne medewerking had ingeroepen tot eene echt scheiding; hij had zich slechts verbonden eene scheiding van tafel en bed te bewer ken. Deze bewerisg werd evenwel door de stukken, in het geding gebracht, weerlegd, doch beklaagde verklaarde die stukken niet geschreven noch gedicteerd te hebben. De verschillende sommen, in deze zaak door den praktizijn ontvangen, verklaarde hij dat hem geleend waren door de vrouw terwijl voor de door hem gedane stappen om de scheiding te verkrijgen, later het be drag zou worden verrekend; hoogstens zou dit 120 beloopen. Die gedane stappen nu bepaalden zich tot een paar pelsen naar Leiden èh èenigè correspondentie, waarvoot hem, naar eigen berekening, 40 toekwam. De beklaagde, die sedert in staat van ken nelijk onvermogen was verklaard, ontkende eenvoudig alles wat door do vrouw was mede gedeeld; hij had het geld geleend, zonder S3 eervolstrekt niet om het in de echtschei dingzaak te gebruiken eh de stukkèh, welke hem werden voorgelegd, waarin telkens voor kwam „ontvangen vanin hare zaak", of „in hare echtscheiding", waren door zijn klerk geschreven buiten zijne voorkennis. Dat het volstrekt zijne bedoeling niet was geweest de juffrouw geld afhandig te maken, trachtte hij o. m. aan te toonen door den raad, welken bü gegeven had om kosteloos te procedeeren, doch zijns cliënte had daarvan geen gebruik willen maken. De juistheid dier verklaring werd door de getuige erkend. (Wordt vcrcolgd.) Na afloop van den wedstrijd vereenigden vele leden der Vereeniging met eenige genoodlgden zich aan een gemeenschappe- lijken maaltijd in het „Hotel Central", waar teven3 talrijke dronken werden uitgebraobt op het heil der feestvierende vereeniging der „A. N. W.-B." en eenige aanwezigen. Het vonnis van den kantonrechter te Leiden, waarbij een broodjager alhier tot 10 boete werd veroordeeld, vernietigde de arrond.-rechtbank te 's-Hage, op grond dat bij het getuigenverhoor de formaliteiten der eedsaflegging niet volgens de wet waren in acht genomen. Opnieuw rechtdoende werd de jager heden evenwel weder tot 10 boete veroordeeld. Niet van b e 1 a n g o n t b 1 o o t i s d e beslissing, heden door den Hoogen Raad genomen in de bekende zaak van Louis Consenheim, door het Hof te Amsterdam veroordeeld. Het arrest van dat Hof is ver nietigd en de zaak verwezen naar het Hof te 's Gravenhago, op grond dat niet is recht gedaan op wettig bewijs, aangezien mede tot bewijs had gestrekt een vonnis, in eene andere strafzaak (den diefstal van medailles van de firma Krelage betreffende) gewezen. De Raad heeft daarbij overwogen dat nergens aan zoodanig vonnis kracht van bewijs is gegeven voor de juistheid van den inhoud. Het kan bewijs bevatten omtrent de uit spraak, maar ontslaat geenszins van de ver plichting om onderzook te doen naar de waarheid van hetgeen daarin is vermeld en daaromtrent een zelfstandig oordeel te vellen. Eene arme vrouw verkocht dezer dagen te 's-Hage een beleenbriefje van een horloge. De kooper loste het uurwerk en be merkte dat het een antiek werk was, waar voor men hem tot 250 toe bood. Verleden week had te Ha z er s- woude een zeer treurig voorval plaats. De vrouw van den landbouwer L. v. V., wonende in de kom der gemeente, die de laatste dagen in zeer zenuwachtigen toestand had doorge bracht, gaf, onder het voornemen van mystieke oefeningen met hare kinderen te houden, blijken van volkomen verstandsverbijstering. Onder dien invloed achtervolgde zij bare dienst bode, verbrijzelde by eenige ingezetenen, met handen en armen, verscheidene glasruiten, liet allerwegen in de sneeuw in de dorpsstraat een spoor na van het bloed, dat uit bare ge wonde handen vloeide, en besproeide eiken voorbijganger, die haar ontmoette, en zelfs enkele huizen, onder het uitspreken van zeer devote ontboezemingen, met haar bloed. Ein delijk werd de ongelukkige vrouw door een politie agent gegrepen en vervolgens, met hulp van eenige ingezetenen, naar hare woning gedragen, waar dr. P. Wijn en een medisch student hare ontzettende wonden zuiverden en verbonden en verdere geneeskundige hulp verleenden. In den toestand der- lyderes is sedert reeds eenige wending ten goede ge komen en zeer goed schijnt zij zich het voor gevallene te kunnen herinneren. (Rb Tegen een predikant en een officier te Haarlem is proces verbaal opge maakt wegens het niet laten inschrijven, de eerste van zijn zoon, en de tweede van z(jn pupil, op de lijsten voor de nationale militie. Van een driejarig jongetje te Borssele, dat by de kachel zat, raakten, terwyl de moeder achter haar werk deed, de kleertjes in brand. De moeder, op het geschrei van het kind dadelijk toegesneld, kon de vlammen gelukkig blusschen, hoewel het knaapje reeds deeriyk verbrand was aan armen, borst en hals. Uit Tessel wordt, dd. 8 Maart, ge mold: Tot nog toe zijn de kieviten niet op ons eiland teruggekeerdsommigen willen daaiuit een koud voorjaar en eene late lente voorspellen. By de jongste trekking der Panama-loten trok een vroeger beambte der Kanaalmaatschappij de 250,000 fr.men weet niet waar te gelukkige zich bevindt. Stanley's boek zal onder den titel „Het duisterste deel van Afrika en de opsporing, redding en terugkeer van Emin'l tegelijk in Engeland, Duitscbland, Frankrijk, Spanje, Italië, Zweden en Amerika verschijnen. In Amerika moeten reeds 50,000 exemplaren zjjn besteld. De boekhouder Frankenbach van de voorschotbank te Wiesbaden heeft zich door middel van vergif het leven benomen. Men vond zijn lijk in het nabijgelegen bosch. Zaterdagochtend zijn te Parijs Ribot en Troux (21 en 17 jaren oud), die in Juli 11. eene vrouw van 74 jaar, concierge, vermoord den om haar van de ontvangen huren te be- rooven, onthoofd. Dezer dagen heofthotHofvan Morbihan zekeren Le Riblaire ter dood ver oordeeld, die den 5den Dec. 11. zjjn vader met eene bjjl had doodgeslagen. De moordenaar Is pas 19 jaar oud. 8 0,0 00 franken vergetenl De zer dagen nam de lieer R., bankier in eene stad van Picardië, een rijtuig op een der groots boulevards van Parijs om zich naar den Noorderspoorweg te doen brengen. Hjj had eene portefeuille by zich met 80,000 fr., de helft in bankbriefjes en de helft in ver schillende effecten. In eene onbegrijpelijke verstrooiing liet de bankier de portefeuille in het rijtuig liggen en bemerkte zulks eerst, toen hjj z(jn kaartje wilde nemen. Hy reed terstond t6rug naar de plaats, waar hy zyn rytuig genomen had, welks nummer hy niet kende. Men ried hem aan den terugkeer van den koetsier af te wachten. Deze bleef niet lang weg, en zoide dat hy by zyn terugkeer twee dames naar het Palais de l'Industrie had vervoerd. Toen zy afstapten, deden zij hem opmerken, dat er eene portefeuille in het rytuig lag en daarop haastten zy zich om weg te komen. De inhoud was verdwenen. De heer R. heeft do zaak aangegeven. De nummers der gestolen obli gaties zyn bekend. Geveilde pereeeloii. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan don Burg, op Zaterdag 8 Maart 1890, ten overstaan van den notaris mr. W. F. Kaiser Het heerenhuis en erf met grooten tuin, aan den Morschsingel, onder Oegstgeest, met nog vier huizen aldaar, gemerkt Wyk 2, Nos. 279, 280, 281, 285 en 285a, gecombineerd kooper G. De Vink qq., voor 10,767het huis en erf aan den Morschsingel aldaar, Wyk 2, No. 282, kooper I. Imans, voor 920; het huis daarnevens, No. 283, kooper A. Van Veen qq., voor 900het huis daarnevens, No. 284, kooper J. W. Van Wingen qq., voor 900. Ten overstaan van den notaris mr. C. H. P. Klaverwyden het huis en erf aan de Uiterste gracht, Na. 147, kooper I. J. Planjer, qq., voor ƒ1860; het pakhuis aan de Uiterste gracht, No. 141, hoek Molenwerfsteeg, kooper J. Buytenweg, voor ƒ830, het huis en erf aldaar, No. 139, kooper J. B. Hasselbach, voor ƒ1305; het huis aan de Uiterstegracht, No. ƒ100, kooper J. Smit, voor 700; het huis en erf in de Bloemendaalspoort, aldaar, No. 2, kooper J. Smit, voor ƒ490; htt huis en eif aan de Vestestraat, No. 128, kooper J. J. Wyntjes, te 's Hage, voor 780het huis daarnevens, No. 130, kooper N. Dool, voor ƒ800. BUITENLAND. Frankrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden is de aangekondigde interpellatie gehouden over de vestiging der Franschen aan de Golf van Benin en de maatregelen der regeering tot bescherming der nederzettingen tegen de be volking van Dabomey. De heer Etienne, onder-secretaris voor de koloniën, antwoordde in hoofdzaak het vol gende: De koning van Dahomey betwist Frankryks rechten, weigert Frankiljks be schermheerschap te erkennen en wierp zich met gewapende benden op Porto Novo. Drie compagnieën van Senegal werden afgezonden en versloegen de benden van Dahomey. De regeering heeft tot zoover haren plicht ge daan, maar Frankryks genoegdoening is niet volkomen. Er zouden krachtiger maatregelen genomen moeten worden, niet om Dahomey te veroveren, maar om der bevolking van dat ryk eene heilzame les te geven. Daarvoor moet men echter met voldoende middelen optreden (Toejuiching). De interpellatie was hiermede afgeloopen. De commissie voor de in- en uitgaande rechten heeft aangenomen een recht van 3 fr. op mais en van 5 fr. op maïsmeel. Dttltsohland. In de Zaterdag te Bochum gehouden ver gadering van gedelegeerden uit den mynwer- kersbond waren 197 groepen, te zamen van 28,000 leden, vertegenwoordigd. Er werd beslo ten, tegen Aug. eene algemeens vergadering van Duitsche mynwerkers door het bestuur te doen byeenroepen. Voorts werd (overeenkom stig het onlangs vermelde voorstel van het bondsbestuur) besloten, by den Ryksdag, den bondsraad en den keizer een adres in te die nen, waarin verzocht wordt, van staatswege alle mynen te onteigenen en ze in eigendom aan de werklieden over te geven. Het adres zal in alle Duitsche steenkool-districten ter onderteekening worden rondgezonden. De vergadering heeft acht uren geduurd. Aan elke regeering blyft het overgelaten, hoeveel deskundigen of andere vertegenwoor digers zy naar de conferentie over het arbei dersvraagstuk wil afvaardigen. Er zullen geene besluiten worden genomen; uaar van de ver klaringen der vertegenwoordigers op de ge stelde vragen zal een protocol worden opge maakt, waarvan aan alle regeeringea, die aan de conferentie hebben deelgenomen, een af schrift zal worden gezonden, ten behoeve van verdere overweging en besluit. De „Norddeutsche Zeitung" vestigt de aandacht o. a. op platen, voorkomende in anders in Duitschland onbekende geïllustreerde Franscbe bladen naar aanleiding van de ver kiezingen voor den Duitschen Ryksdag, en zegt ten slotte, dat, als ieder Duitsch-vry- zinnige of socialistische kiezer zag hoe men in Frankryk zyne stem opvat, Duitschland daardoor misschien het best tegen eene her haling van verkiezingen als die van 20 Febr. zou behoed worden. De Duitsche, internationale, stenografen- dag zal van 7 tot 13 Aug. te Miiochen wor den gehouden. Het gedenkteeken voor Gabels- berg zal 10 Aug. worden onthuld. Verder zyn er vele feestelykheden. Gi-oot-Britanniü. De marine-begrooting is by het Lagerhuis ingediend. De uitgaven bodragen 13,786,600 pd. st., of 101,200 pd. st. meer dan verle den jaar. Eene nieuwe beweging op het gebied van den arbeid is thans te Londen begonnen. Het doel is de uitsluiting der Joodscbe werk lieden van de arbeidsmarkt in Eastend. MAn zegt dat hij grooten steun vindt by do be volking en eene anti-semietische strekking heeft. De heer Tust, conservatief, is te Sam- ford tot parlementslid gekozen tegenover een Gladstoniaan. Do conservatieve meerderheid aldaar is echter sedert de laatste verkiezingen met 800 stemmen verminderd. Oostcnr.-Houg,-M[onarchie. De keizer heeft Zaterdag den heer Tissa ten gehoore toegelaten en verklaard dat h(j alle mogelijke concessiën wil doen, om Tisza op zyn post te handhaven. Hy uitte tevens den wensch, dat de regeeringsparty aaneen gesloten mocht blyven. De heer Tisza zou zyne medewerking aan het toekomstig minis- terie-Szapary hebben toegezegd. Telegrammen. MADRID, 10 Maart. Vyftienhonderd werk lieden begaven zich naar het stadhuis, ten einde den burgemeester brood en werk t© vragen. De orde werd niet gestoord. PRETORIA, 9 Maart. De regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek heeft een tele gram ontvangen van den gouverneur der Engelsche kolonie Natal, waarin de gouver neur het afkeurt, dat Engelschen hebben deel genomen aan de ongeregeldheden te Johannes burg en zyn leedwezen betuigt dat de Trans- vaalsche vlag is verscheurd. De Transvaalscbe regeering beschouwt de engere geldhoden als van geene beteekenis en acht het niet noodig strenge maatregelen te nemen. ROME, 10 Maart. Geheel onverwacht is hier eene crisis ontstaan. By eene interpellatie zeide da afgevaardigde Imhriani, dat de heer Crispi niet eerlyk jegens hem had gehandeld. De voorzitter verzocht den spreker niet, zyne woorden terug te nemen, en toen verliet Crispi zeer vertoornd de zaal. In parlementaire kringen is men van oordeel, dat de voorzitter der Kamer zyn ontslag zal moeten nomen, want de heer Crispi is geens zins voornemens toe te geven. Reeds zyn pogingen gedaan, ten einde den voerzittor Biancberi te bewegen zyn verzoek om ontslag terug te nemen, maar tot dusver is dit nog niet gelukt. De voorzitter biyft by zyn besluit om het voorzitterschap neer te leggen. PARIJS, 10 Maart. By de herstemmingen voor de Kamer zyn gekozen te Gien de repu blikein Loreal; in het tweede district van Toulouse de monarchist Labot; te Loches de monarchist Muller; te FonteBay de republi kein Guilmot en te Tours de Boulangist Dela- haye. In het eerste district van Toulouse moet eene herstemming plaats hebben. PESTH, 10 Maart. Ten gevolge van de houding van den heer Tisza hebben do stu denten betoogingen gehouden in de straten. Omstreeks honderdvyftig studenten trokken in optocht door de Btad, riepen „leve Kossuth en begaven zich vervolgens naar de radicale club, waar de afgevaardigden Eëtrös en Ivon Kaas korte toespraken hielden. Graaf Czapary Ib door keizer Fran3 Jozef ontvangen, 's Ochtends had de keizer den heer Tisza ontvangen en daama had dekeizer eene byeenkomst met de ministers Czapary en Czacky.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2