N°. 9219. Zaterdag 8 Maart A0. 1890. feze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 Maart. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommerae 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel mecr/0.l7$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het studenten-muziekgezelschap „Sempre CreBcendo" alhier zal, by genoegzame deel neming van de zyde der ingezetenen, nog in dit seizoen een concert geven, waarvan de netto-opbrengst ten voordeele der algemeene armen dezer stad zal strekken. Van af heden circuleert eene lyst tot teekening. Datum en solisten zyn nog niet b9kond; het bestuur is met verschillende artisten van naam in onder handeling. Het orkest-programma zal bestaan in een viertal werken, waarvan twee voor de eerste maal te Leiden worden uitgevoerd. Blykens achterstaande advertentie zal Maandag-avond in het Loge-gebouw alhier eene vergadering worden gehouden door de Leidsche Coöperatieve Winkelvereeniglng, ter bywoning waarvan ook niet leden, belang stellende In de coöperatie, worden uitgenoodigd. De Fransche mali, met berichten uit Indlë, wordt hedenavond alhier verwacht. Het lid van de Tweede Kamer de heer Tak van Poortvliet, gaf gisteren eon diner aan de leden van zyne staatkundige richting. De audiëntie van den minister van marine werd heden bezocht door verschillende onlangs bevorderde hoofdofficieren der marine. Graaf Batthyani, laatstelyk attaché by de Oostenryk-Hongaarsche legatie te 's-Hage, zal zich rechtstreeks uit het buitenland, waar hy 6edert zyn vertrek uit Den Haag vertoeft, naar zyne nieuwe standplaats Washington begeven. Het „Weekblad van het Recht" ver neemt dat in het vierde internationaal peni tentiair congres, dat in Juni a. s. te St.- Petersburg byeenkomt, de Nederlandsche Regeering, evenals in de twee vorige con gressen (Stokholm, 1878; Rome, 1885), zal worden vertegenwoordigd door mr. M. S. Pols, hoogleeraar in het strafrecht te Utrecht. De Regeering heeft geantwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp tot verzekering van de toepassing van by de wet bevolen of toegelaten vryheids beneming. Zy verklaart dat de huiszoeking, die het ontwerp veroorlooft, niet verder mag worden uitgestrekt dan tot het zoeken naar personen. Art. 370 Strafwetboek voorziet tegen ambtsmisbruik. Rechterlyke machtiging te eischen of de bevoegdheid tot het forceoren van eene woning alleen aan een rechter commissaris toe te kennen is in de meeste gevallen, die het ontwerp omvat, onmogelijk. Bovendien zou de uitvoering grootendeels illusoir worden, omdat by de toepassingsnel moet kunnen worden gehandeld. Voor het bin nentreden eener woning tegen den wil des bewoners blyft een byzondere last noodzake- iyk, terwgl willekeur wordt voorkomen, daar volgens art. 4 de hoogere macht de woning aanwyst, waar zy vermoedt dat de te vatten persoon zich bevindt. Eene definitie van woning behoeft de wet niet te gevenhet is eene questio facti. Behoudens een drietal redactie wyzigingen is het ontwerp onveranderd gebleven. De door de Rogeering op het eerste ontwerp der Pensioenwetten voor burgerlpke ambte naren ingediende wijziging, waarby het denk beeld tot instelling van een „Pensioenraad' is overgenomen, heeft tevens de bedoeling om de afdeelingen van den Raad van State, des verlangd door den belanghebbende, in tweede instantie te doen beslisson. Yereenigt de be treffende minister zich met het adres van den Pensioenraad niet, dan heeft (Ie belanghebbende binnen 3 maanden recht van beroep op de afdeeling voor geschillen van bestuur van den Raad van State. In dat geval wordt de zaak behandeld als dit volgens de wet gebruikeiyk is voor gewone geschillen van bestuur. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad zyn beëedigd als advocaat en procureur mr. J. J. Neumau de Loos en mr. G. Th. C. Van Doorn, beiden te 's-Hage. Zondag 9 Maart a. s., des namiddags te twee uren, hoopt de heer J. C. G. Gobius du Sart, predikant te Benthuizen, als voorganger in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te treden. De luitenant ter zee late kl. P. W. Sachse, behoorende tot de rol van Zr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix," en gede tacheerd aan boord van Zr. Ms. torpedo- logementschip „Amstel," wordt den lsten April a. s. op non-activiteit gesteld, en den 21sten dezer vervangen door den luitenant ter zee Me kl. P. F. Van der Velden Erd- brink. Met laatstgemelden datum wordt by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden gede tacheerd de luitenant ter zee 2de kL N. J. Van den Worm. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der posteryen, te rekenen van de achter hunne namen vermelde tyd- stippen, hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, de commiezen 3de kl.: J. A. Coopmans ten postkantoro te Leeuwarden, 16 Febr.; B. Meyliuk ten postk. te 's-Hertogenbosch, 16 Febr.; H. B. Graswinckel ton postk. te Tiel, 16 Febr.; L. A. P. Hoffmann ten postk. te Sneek, 1 April; de commiezen der 4de kl. L. H. Bartelink ten postk. te Arnhem, 16 Febr. J. J. De Klerk ten postk. te Hilversum, 16 Febr. T. Ten Cate ten postk. te Amsterdam, 16 Maart H. L. Wycbgel ten postk. te Groningen, 16 Febr.; C. Willinck ten postk. te Leiden, 16 Maart; H. J. J. L. Gout op het spoorwegpostkantoor No. 1 (standplaats Amsterdam), 16 Febr.; F. J. Mynssen ten po3tk. te 's-Gravenhage, 16 Febr.C. G. C. F. Greiner, ten postkantore te Goes, 1 April. Naar aanleiding van de benoeming van dr. H. C. Rogge tot hoogleeraar in de ge schiedenis aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam, deelt het jeugdige Amster- damsche studenten-weekblad „Propria Cures" het een en ander mede omtrent het werkzame leven, hetwelk deze geleerde reeds achter zich heeft. Daaraan is het volgende ontleend Dr. Rogge werd geboren te Amsterdam in 1831. Hg studeerde aan het Remonstrantsch Seminarie en aan het Athenaeum te Amster dam van 1850 tot 1856 en behooide tot de leden van het Amsterdamsch Studentencorps in de eerste jaren van het bestaan dezer vereemging. In 1856 werd Rogge predikant te Moor drecht en daarna te Delft. Van 1864 tot 1870 was hy docent aan het gymnasium en de H. B.-School te Leiden in de geschiedenis en de aardrykskunde, totdat by, na het vertrek van ds. Maronier naar Rotterdam, op algemeen verzoek te Leiden pred kant werd, welke be diening hy tot 1878 vervulde. Teen werd hy benoemd tot bibliothecaris der universiteits bibliotheek te Amsterdam, en deze betrekking bleef hy tot heden vervullen. Te Leiden was by sedert 1867 bibliothecaris van de Maat- schappy van Nederlandsche Letterkunde. Sedert 1883 doceerde dr. Rogge als privaat docent de nieuwe geschiedenis aan de Amstor- damsche universiteit en gedurende de ziekte en na het overlyden van prof. Jorissen nam hy diens lessen waar met de hoogleeraren A. Pierson en H. P. G Quack. Zfine voornaamste wetenschappelyke werken zyn: „Casper Jansz. Coolhaes, de voorlooper van Armimus en de Remonstranten", 2 dln., Amst. 1856 58, „Bezoeken op Loevestein in 1624 Dordrecht 1859, „Lyst van de voor naamste vorsten uit de Oude-, Middel-, en Nieuwe Geschiedenis'', 5.1e druk, 1885. de „Uitgave der brieven en onuitgegeven stukken van Joh. Wtenbogaerdi.", door het Historisch Genootschap te Utrecht in het licht gegeven in 1868 en volgende jaren, Nösself „Alge meene Geschiedenis", uit het Hoogduitsch vertaald, Amsterdam, 1869 '71, 4 deelen, „Geographle van Europa", Amst. 1869, „Jo hannes Wtenbogaerdt en zyn tyd", in 3 dln., dat van 1874 '76 verscheen, en verder vele 6tudlën op historisch gebied in verschillende tijdschriften, als de „Bydragen van Fruin", „Oud-Holland", „Tydsplegel", enz. Als bibliograaf deed hy zich kennen door den „Beschry venden Catalogus der Pamfletten verzameling van de Boekery der Remonstrant- sche kerk te Amsterdam", 1860—'65, 3 dln., en door de „Bibliotheca Grotiana" (1883). Het Duitsche Operagezelschap te Gro ningen is ontbonden. De Koningin en de Prinses Von Wied hebben belangryke aankoopen laten doen in den thans te 's-Hage gehouden wordenden Bazaar, ter ondersteuning van het zendings werk der Moravische broeders onder de neger bevolking in Suriname. De kapitein ter zee E. L. Ehnle, aan wion het bevel over Zr. Ms. schroefetoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" zou worden opgedragen, heeft pensioen aangevraagd. Door wyien den heer A. C. Valk is aan de weezeninrichting te Neerbosch een legaat vermaakt, groot f 4000. Door B. en Ws. te Gorkum zyn tot binnen vader en -moeder in het ziekengasthuis aldaar benoemd C. J. Moedersoon en echtgenoote. Tot nadere aanduiding van de reden, waarom Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" naar Bassorah is gezonden, deelt het „Haagsche Dagbl." mede, dat het gebouw, waarin 't vice consulaat is gevestigd, werd geplunderd. Ook het „Vad." heeft bericht ontvangen, dat Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" den 24sten Febr. jl. van Batavia vertrokken was, met bestemming van Ceylon naar Bassorah (Azia tisch Tarkye). Er werd bygevoegd dat eenige sloeproeiers, in dienst van het vico-consulaat der Nederlanden te Bassorah, ten gevolge van een twist met andere inwoners, tot in het consulaat achtervolgd en daar mishandeld waren en dat de „Atjeh" thans in last had voor deze schending van onze vlag voldoening van den sultan te eischen. Onder alle reserve maakt het blad thans melding van de zaak, nu het „Haagsche Dagbl." ook iets er van heeft medegedeeld en de Staats courant er over zwygt. By koninklyk besluit is bepaald dat de machinisten der 1ste kl. in het vaste corps by 'sRyks stoomvaartdienst worden gelyk- gesteld met den graad, overeenkomende met dien van hoofdopzichter van fortification by het leger, en alzoo rangnemen tusschen den adelborst der lsto kl. en den adjudant onderofficier. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer P. S. Hamel, benoemd tot consul van Nederland te Amoy (Zuid China), vóór zyn vertrek naar zyne standplaats aan 's ministers departement te spreken zal zyn op Woensdag en Donderdag den 12den en 13den Maart, telkens van des voormiddags elf tot des namid dags twee uren. Het stoomschip „Semarang," van Rot terdam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Aden; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Port-Said; de „Zeeland," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 6 Maart van Marseille; de „Burgemeester Den ïex," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 6 Maart Kaap Rocca; de „Schiedam," van de Plata-nvier naar Rotterdam, vertrok 4 Maart van Montevideode „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Maart Point de Galle. By koninklyk besluit is de bronzen red dingsmedaille toegekend aan J. H. Kramer en P. v. d. Be g, brandwach's te Amsterdam, aan J. G. Gunderman en J. Stam, politie agenten, en aan D. Wagenmakers, werkman, allen te Amsterdam, en aan allen voor het redden van menschenlevens by brandvoorts aan F. J. Marinus, politie agent te 'e-Graven- hage, voor het redden van een drenkeling. Gomengd Nieuws. Men meldt ons uit Zoetorwoudo dat J. W., wonende aan den Vliet, ruim f 50 in eene beurs In eene kast had liggen, maar in bet begin dezer week tot de treurige ont dekking kwam dat de beurs met het geld er uit verdwenen was, tydens hy en zyne vrouw afwezig waren. Zy haddon het hui» gesloten, doch het slot hunner woning moot wel eenlgszins gebrekkig zyn. In eene gisteren voor de Haar- lemscho rechtbank behandelde zaak drong de officier er zelf op aan, dat voor een per soon, dien hy moest laten veroordeelen, gratie zou worden gevraagd. J. H. Visser had een horloge gevonden, en dit gegeven aan zyn zoon G. J. Visser, die het te Amsterdam had verkocht voor f 2.25. Daar hy geweten had dat zyn vader het horloge had gevonden, stond hy wegens- heling terecht. Daar de beide beklaagde» zeer goed ter naam en faam bekend zynr eischte de officier voor den eerste wegens verduistering f 15 boete en voor den laatster wegens heling (daarop staat alleen gevange nisstraf) 1 dag, er tevens op aandringende- dat de rechtbank voor No. 2 gratie zou vragen. De commissaris v a n p o 1 i t i e t e- Haarlem verzoekt opsporing van Henri Cor- neille Marie Royen, oud 30 jaren, lsten lui tenant kwartiermeester; lang ongeveer 1.80 M.donker en lydend uitoriyk; zeer mager; voorhoofd gewoonhaar en wenkbrauwen donker en gryzend; oogen grijs; neus ge woon; mond en kin idem; donkere knevel, geen baard. Hy wflp laatst in burgerkleeding en men vermoedt flat hem een ongeluk is overkomen. Ken man, die reeds 3 6 jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, werd gis teren door de Amsterdamscbe rechtbank nogmaals tien jaren daarheen verwezen. De veroordeelde schynt een onverbetorlyke dief te zyn. Het bericht van het „Utr. D b 1." als zo* een tienjarige knaap op de school te Veenendaal met eene gloeiende kachelpook in het oog zyn gestooten, is overdreven. In de school te Geldersch Veenendaal hoeft nl., naar men nader meldt, een leerling tus schen schooltyd, by ongeluk, een kame raadje met eene warme pook aan het ooglid getroffen. De vader, een beambte aan den Ned. Rynspoorweg, liet het kind aan het gasthuis voor ooglyders te Utrecht onder zoeken, waar het de noodige hulp werd verleend en van waar men gerustgesteld huiswaarts keerde. Te Groningen is thans, dank zy de vorstelyke gift van den heer IV. A. Scholten, een kinderziekenhuis geopend. Aan deze inrichting zyn twee geneeskundige direc teuren verbonden. Uit Enschedee wordt aan de „N. R. C." gemeld: Gisteravond te zeven uren verzamelde zich voor den uitgang van de fabriek der firma Terkuile en Morsman eene talryke menigte fabriekarbeiders, waar onder natuurlyk de werkstakers, klaarblykeiyk met het doel hunne afvallige kameraden wegens de hervatting van het werk te ïyf te gaan. Dank zy hot beleidvol optreden der politie zyn echter wanordoiykheden voorkomen. Een jongeling uit Nieuw-Yosmeer, die te Tolen aan do loting voor do nationale militie deelnam, is aan de zyde der Eendracht door de stoomtram letterlyk aan stukken ge reden. Het deerlyk verminkte lichaam is naar de ouderiyke woning gebracht. Do oorzaak van dit onheil wordt niet gemeld.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1