r N'. 92)8. Vrijdag 7 Maart. A*. 1890. §eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden..777T7...*.1 f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.03. Iedere regel meerÖ.17|. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het in» casseeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennlagevingen, Do Burgemeester van Leiden brengt tor algemeens kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier z^jn tor hand gesteld drie sup pletoir© kohieren van de Peraoneelo belasting en een tupplotoir kohier van het patentrecht, allo van den dienst 1889/90 en exeontoir verklaard den 1 sten Maart 1890, en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne verplichting om huimen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 Maart 1890. DE KANTER. De Raadsvergadering alhier, uitgeschreven tegen morgen, Vrijdag, 7 Maart, wordt tot nadere oproeping uitgesteld. Professor G. Schlegel alhier is door den minister van onderwijs en fraaie kunsten in Frankrijk benoemd tot „Officier d'Académie." Aan de leden van den gemeenteraad is gisteravond om zeven uren rondgezonden het volgende ingekomen etuk, dat we dus niet in onB vorig nummer konden opnemen, wil den de raadsleden er niet door middel van ons blad eerder kennis van nemen dan van het hun officieel toegezondene, hetgeen we, volgens een indertijd door B. em "Wa. ons gedaan verzoek, zouden trachten te voorkomen. Trouwens, daartoe zou weinig kana bestaan hebben, want we ontvingen het voorstel eerst hedenmorgen laat. Het luidt aldus: „Aan den Raad der gemoente Lelden. „De ondergeteekenden, wenschende te ge- moet te komen aan het geldelijk bezwaar, dat het afbreken van de zoogenaamde Fran- sche kerk voor de Waaleche gemeente schjjnt op te leveren, hebben de eer den Raad voor te stellen, te bepalendat de gemeente Leiden zal voorzien in eene gelegenheid tot het uit oefenen van haren godsdienst, en draagt het Dagelykscli Bestuur op, daartoe de noodige maatregelen te nemen. „Zy doem dit voorstel naar aanleiding van het verzoek van den Kerkeraad der "Waal- sche gemeente, gedaan in haar schreven aan den Raad van 21 Januari 1890, en in aan sluiting op het voorstel van ondergeteeken den van 18 Januari 1890. „Het doet ondergeteekenden leed te moeten mededeelen dat de heer J. J. Van Reenen gemeend heeft, zich als onderteekenaar van bedoeld voorstel te moeten terugtrekken, re den waarom diens handteekening op dit hun nader uitgewerkt voorstel ontbreekt. „Tot nadere toelichting van de uitvoerbaar heid van het voorstel, diene: dat ongetwijfeld tegen eene kleine vergoeding, van af heden tot 2.4 Mei 1893, de Waalsche gemeente hare godsdienstoefeningen kan houden in het kerkje van hot Gereformeerde weeshuis en daarna de voormalige Duitsche kerk op de Lammer markt, thans tot genoemden datum voor 25 in het jaar aan de Nederduitsche Her vormde gemeente verhuurd, geheel ten genoe gen van den Waalschen kerkeraad kan worden ingericht en ter beschikking gesteld." Het stuk is gedateerd van den 28sten Februari en onderteekend door de heeren L. Driessen, dr. Zaalberg, P. J. Kaiser, P. Zil- lesen en H. C. Juta. De firma E. J. Brill alhier, zal op 18 Maart en volgende dagen, in haar verkoop-lokaal aan den Ouden Rijn No. 33, eene belangrijke veiljng van boeken houden, en wel van een gedeelte der bibliotheek van wjjlen den hoog leeraar dr. C. G. Cobet en van de boekver zameling van dr. J. M. Slothouber, in leven rector aan het gymnasium te Gouda. Men zal begrijpen dat het vooral klassieke schrijvers en op hen betrekking hebbende werken zjja, die onder den hamer komen en dat het aan uitstekende edities en zeldzame exemplaren niet ontbreekt. Behalve een -40-tal publicatiën toch van Cobet zijn in den catalogus vertegenwoordigdfraaie letteren, Grieksche en Romeinsche antiqui teiten, Oostersche en Europeesche letterkunde, prachtwerken en boekwerken. De kijkdagen zyn Zaterdag en Maandag 15 en 17 Maart, terwijl in de volgende maand het historisch en verder gedeelte van Cobets bibliotheek zal worden geveild. Dat de laatst geheerecht hebbende ziekte zich ook hier ter stede niet onbetuigd heeft gelaten, bewijst het feit, dat door de Vereeni- ging „Nut en Genoegen" van 1 December 1889 tot en met 1 Maart 1890 niet minder dan f 1370 aan leden (voor het meerendeel influ- enza-liJders) is uitbetaald. Voegt men hierbij het bedrag van f 850, dat voor de verloting van levensmiddelen op 5 Dec. 1889 werd vereischt, en dat de uit- keering aan vijf weduwen van leden, die in het tijdsverloop der laatste drie maanden stierven, 158 vorderde, dan komt men tot de slotsom, dat in het eerste vereenigïngs- kwartaal de uitgaven niet minder dan f 2378 hebben bedragen. Het behoeft niet gezegd te worden dat onder deze omstandigheden de uitgaven de inkomsten verre hebben overtroffenmaar gelukkig is de Vereeniging er steeds op uit, om in tyden van voorspoed ook te zorgen voor kwade tijden, ten einde hare verplich tingen tegenover de leden ten allen tijde te kunnen nakomen. De Raad der gemeente Hazerswoude heeft afwijzend beschikt op het verzoek van ouders van schoolgaande kinderen der open bare scholen, om het schoolgeld te brengen op het minimum, in de wet genoemd. Te Noordwijk is tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer A. Marbus, met 159 van de 301 geldige stemmen. Op den heer C. J. L. Van der Meer waren 131 stemmen uitgebracht. Men deelt mede dat de Nederlandsche Regeering op de arbeiders-conferentie te Ber lijn waarschijnlijk vertegenwsordigd zal wor den door mr. Snyder van Wissenkerke, refe rendaris by het departement van justitie, onder wiensafdeelingdesociale wetgeving ressorteert. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen, heeft haar eindverslag aan de Tweede Kamer uitge bracht. Zy is van oordeel dat door de ge wisselde schrifturen de openbare beraadsla ging over het voorstel genoegzaam is voor bereid. Ten behoeve van het fonds, dat het hoofdbestuur van het „Nederlandsch Tooneel- verbond" wenscht te vormen voor de benadeel den by den schouwburgbrand in de eerste plaats en ter voorziening in de eerste behoeften, wan neer in vervolg van tyd eene plotselinge ge beurtenis artisten in hun bestaan mocht treffen, is van eeneAmsterdamsche firma, die onbekend wenscht te biy ven, ontvangen de kapitale som van vyf duizend gulden. Niet minder dan 52 personen zyn door den schouwburgbrand benadeeld of buiten be trekking. De commissie tot bevordering van de paardenfokkery in Gelderland heeft benoemd tot leden, aan wie het koopen van dekheng sten in het buitenland wordt opgedragen, de heeren jhr. Van Reigersberg Verslups, direc teur van het remontedepot in het kamp van Milligen, by Apeldoorn; F. C. Colenbrander, te BrummenH. A. Pauwen, te West-Pannerden, en N. D. Van Tiffelen, te Deil. De Nederlandsche vereeniging tot voor koming van ongelukken in fabrieken en werk plaatsen is thans opgericht. In de jongste te 's-Gravenhage gehouden vergadering zpn de statuten der vereeniging vastgesteld. De heeren Westerouen van Mee- teren en mr. H. J. A. Mulder, die in deze het initiatief namen, zyn tot de eerstvolgende algemeene vergadering, welke in de maand December, dit jaar, moet plaats hebben, belaBt met de bestuurswerkzaamheden en zullen daarin worden bygestaan door een 5-tal leden. Aan de tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, in de maand Juni a. s. in het Paleis voor Volksviyt te Amsterdam te openen, zal hoogstwaarschyniyk ook worden deelge nomen door de Kon Ned. Marine. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, wordt Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" naar Bas- sorah (Aziatisch Turkye) gezonden, waar on geregeldheden plaats hadden aan het Neder landsche vice-consulaatschap. Vice-consul te' BaSêofah is sinds 1888 de heer Johan F. B. Rolufs. De luitenant ter zee lete kl. J. E. Sickens, gedetacheerd in de maritieme directie te Wil lemsoord, wordt met 1 April a. s. op non- activitett gesteld en vervangen door den luite nant ter zee 1ste klasse K. J. Bal. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina" is 5 Maart van Amsterdam te Batavia aan gekomen de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Maart Perim; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Bata via, vertrok 5 Maart van Southampton; de „Zaandam," van Amsterdam naar de Plata- rivier, vertrok 4 Maart van St.-VIncent. Bij koninkiyk besluit Is agreatie verleend aan de door het Kapittel der Ridderlyke Duitsche erde Balye van Utrecht gedane admissie van den edel-expectant A. E. C. vry- heer Ven Steiger-Münsingen tot ridder-expee- tant der orde, met vergunning tot het dragen van het kleine trdenekruis. De kapitein C. H. N. De Ronde, van het lste regiment infanterie, op aanvrage op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 's jaars. i>y het wapen der infanterie benoemdby het lste regt. tot kapitein, de eerste luit. F. W. Weve, van het 6de regt.; by het 5de regt., tot eersten luit., de tweede luit. A. If. Van Alphen de Veer, van het corps. Gemengd Nieuws. Wery's honden- en apentheater heeft zgn, vroeger op kermissen en in de Stadszaal alhier, verworven naam, gisteren tydens de middag- en avondvoorstellingen in den Schouwburg ten volle gehandhaafd. Vooral de z. g. kindervoorstelling was zeer goed be zocht. De aanwezigen amuseerden zich met wat de kleine viervoetige dieren in hunne verschillende kunstverrichtingen te aanschou wen gaven, uitstekend. De gulle lach of de uitroepingen van verbazing, welke telkens door de zaal klonken, kunnen daarvan tot het beste bewys strekken. Ook de werkzaam heden van de ponnoy, alsmede die van een der mannelyke leden van het gezelschap aan het zwevende rek, en de tableaux, welke op het doek werden vertoond, vonden byval. Toen ten slotte de afbeeldingen van den Koning, de Koningin en het Prinsesje zichtbaar wer den, werd, met begeleiding der muziek, uit volle borst het "Wilhelmus en het Wien Neer- landsch Bloed aangeheven. De troep der weduwe Wery blykt in staat der jeugd nog altyd eenige genoeglyke uren te verschaffen. De thans gearresteerde F. Byry, die verdacht wordt den bekenden horloge diefstal gepleegd te hebben, werd vooraf zoo nu en dan gezien door personen, die Byry kenden, te 's-Gravenhage, Delft en Rotter dam. Telkens werden de noodige maatregelen genomen om hem in handen te krygen, doch tevergeefs. Eindeiyk op het politie-bureel alhier gebracht, ontkende hy schuldig aan diefstal te zyn en het gestolene van een ander te hebben ontvangen. Hij noemde daarby den naam van een persoon, die, mede verdacht van het feit, aanvankeiyk door de politie aangehouden, doch uit gebrek aan eenig bewgs weder op vrye voeten gelaten was. De uitslag van den wedstryd op vrye baan, aan den Burg alhier gehouden van 19 Januari tot en met 2 Maart 1890 op den door de kegelclub „Uitspanning door Inspanning" te Leiden uitgeschreven interna tionalen kogel wedstryd, is als volgt: Prys l.C. M. met 85 punten 5 couverts a f 15. 2.I.H.Z. 83 4 3.J.W.V. „81 4 4. M. K. 79 3 5.J.F.W. 78 3 6.P. J. v. V. 77 3 7.L.H.V. „77 2 [Bovenstaande pryswinners zyn allen van Leiden.] Prys 8. L. S., van Rotterdam, met 76 punten 2 couverts. 9. J. v. W. met 76 punten 2 couvert». 10.P. v. R.; 11. L. D. P.; 12. H. A.P. H.; 13. K. A. L. K., en 14. H. J. B., ieder met 75 punten. 15. C. W. D. 74 [Bovenstaande pryswinners zyn allen van Leiden). Prys 16. H-, van Amsterdam, met 74 punten. 17. W. P. M. met 78 punten. 18. F. T., en 19. A. G. H., leder met 72 p. 20. A. J.W.,en21. W.R., 71 p. 22. v. R. D. met 70 punten. 23. LB.P.d.H. 69 (Bovenstaande pryswinners zgn allen van Leiden.) Pr|js 24. W. J. R-, van Rotterdam, met 69 p. 25. A. v. T., en 26. C. W. v. B., ieder met 69 punten. 27. B. K., en 28. W. E., ieder met 68 p. 29. C. S.; 30. M. V.; 31. W. C. v. R.; 32. E. C. B., ieder met 67 punten en 33. H. C. M. met 66 punten. (Bovenstaande pryswinners zyn allen van Lelden.) Van No. 10 tot en met 33 ieder één couvert. Deze pryzen worden Zondag 9 Maart a. s., des namiddags te één uur, uitgereikt. Vier knapen u 11 Aarlanderveen namen uit een kuil, naast de woning van -een landbouwer aldaar, eene hoeveelheid appelen weg. Te dier zake stonden heden drie van hen terecht voor de arrondissements rechtbank te '8-Hage. Het O. M. vorderde hunne veroer- deeling tot 1 maand gevangenisstraf; voor den vierden beklaagde by verstek. Uitspraak heden over 8 dagen. Ter voorkoming van brand in den Stadsschouwburg te Delft, zyn door het Dagelyksch Bestuur nieuwe maatregelen van voorzorg genomen. Uit H aa r 1 e m wo r d t g e m e 1 d d a t sedert Zondag-middag daar ter stede wordt vermist de lste luitenant-kwartiermeester H. C. M. R. Mag men in een trein den nood rem overhalen, wanneer men door daarin aanwezige medereizigers met slagen bedreigd wordt? Deze vraag werd dezer dagen aan het oordeel van den rechter in het vierde kan tongerecht te Amsterdam onderworpen. Uit het onderzoek bleek, dat een persoon, in den avond van 25 Dec. 1.1. plaats genomen heb bende in den trein van Amsterdam naar Haarlem, door eenige te Halfweg ingekomen beschonken reizigers werd lastig gevallen en door een van hen telkens met slagen werd bedreigd, waarop hy den trein liet stilstaan door den noodrem over te haleD. Door den hoofdconducteur werd deswege proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De ambtenaar van het O. M. oordeelde het ten laste gelegde bewezen, en vorderde veroor deeling eener boete van f 4. By vonnis van gisteren, 5 Maart, werd echter de beklaagde door den kantonrechter plaatsvervanger ontslagen van rechtsvervol ging, op grond dat de dagvaarding geen strafbaar feit inhoudt, daar er is ten laste gelegd dat bekl. den rem beeft overgehaald, zonder dat er gevaar 6f voor den trein öf voor de zich daarin bevindende personen be stond, terwyi men volgens de wet eerst

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1