(De beste turf iigi onder/* 3 Maart lö»(». Kr:se schets door Jan Bogeskamp Vervolg.) Onder de bezittingen van prins Willem van Oranje, die door de Spanjaarden hem afhandig gemaakt vntren, behoorde de baronie van Breda. Sinds langen tjjd had Manrits het oog ge slagen op 's vaders erfenis, ten einde die weer machtig te worden, doch de tijdsomstandig heden waren er niet gunstig voor. Toen dan ook graaf Philips van Nassau de zaak van inbezitnomiog opnieuw aanhangig maakte, werd door prins M.iurits en Karei van Héraugière een plan beraamd waartoe ook do toenmalige advocaat Johau Van Oldenbar- neveld zijne medewerking verleende dat, met groote stoutmoedigheid uitgevoerd, kans tot slagen zou geveu. Maar hoe? Het was bekend dat do stad, zelve Spaansch gezind, zich niet zonder tegen stribbelen de verandering zou latGn welge vallen. Het kasteel, waarin de bezetting lag, hoofdzakelijk bestaande uit Italiaausche en •Spaansche krijgsknechten, was degelijk ver sterkt en de aanvoerder Lanzavecchia etond bekend als een onversaagd, moedig bevel hebber, in alle opzichten voorzichtig en be kwaam on die derhalve geenszins te min achten was. Men moest dus eeue list te baat nomen en daartoe word aan den dapperen Héraugière, die zich de medewerking van een moedig krijgsman, Lambert Charles, verzekerde, op gedragen do middelen te beramen 's vaders erfenis in handen te krijgen. Uit de bezet tingen van Heusden, "Workum, I.oevestein en Zevenbergen werd door Héraugière, met groote zorgvuldigheid, een zeventigtal dap pere en vastberaden mannen gekozen, van wier medewerking en trouw hij volkomen verzekerd was. Daarenboven rekende men op den staats- gezindon schipper Van Bergen, wiens hulp noodig was, daar hij, leverancier van turf en hout voor het kastel, wellicht, neen zeker, de middelen bezat de beraamde list tot een goeden uitslag te brengen. Immers, luitenant Matthys Helt was ge zonden om met hem te spreken en vertrou wende op zijne betonde vaderlandsliefde, ook over te halen voor ruime belooning zich te willen leeuen mode te werken tot het doel. Voorzeker moest Héraugière van alles goed op de hoogte zijn en zjjn plan goed uitge werkt hebben; een enkel toeval of één zwakke onder de zeventig dapperen zou alles in duigen kunnen doen vallen en het gevaar, waarin èn schipper èn krijgslieden vorkeerden, zou eindigen met verlies van alles, goederen, vrijheid, leven! Een paar dagen na hot geheimzinnig be zoek kon men eene bijzondere bedrijvigheid ten huize van den schipper bemerken. Het schip werd wat opgekalefaterd en betimmerd, terwijl zeker door de groote drukte, handen te kort kwamen, want een aantal knechts werd aan 't werk gezet om de turf in te laden. 'tWas de tijd, waarop aan het kastoel ge leverd moest worden, want by de voortdurende koude werd er heol wat brandstof gebruikt en de voorraad wrs sterk aan 't minderen doch de schipper hoopte intijds pre/ent te üUn Wel zou het de aandacht van een opmerk zaam toeschouwer getrokken hebben, dat de hoeveelheid brandstof, welko geleverd moest worden, niet groot waB, want eene zoldering werd in 't schip gelegd en daarop gestapeld doch met het barre weer en de nypende koude was liet aantal nieuwsgierigen niet groot en de dagen waren ook te kort om veel van den koeteiyken tyd te verkyken. Intusschon wordt het 26 Februari en de lading zal weldra binnen boord zyn. De zeilen worden nagekeken, het touwwerk onderzocht en het ys uit de grachten stuk gestooten, want te avond of morgen zou de reis een aanving nemen. Alles is dus op „stootgaren," om een zoo- mansterm te gebruiken; alleen dient er nog afscheid genomen te worden. En dn zal voor zeker inniger dan anders geweest zyn en langer geduurd hebben dan gewooniyk, echter niet zonder reden, want 't werd u.-.ardoor later en de duisternis grooter. Eindeliik ging men naar boord. Maar wat zyn dat voor geheimzinnige ge stalten, d:e. door de duisternis begunstigd, in alle etike vuortsluipen? Zij naderen hot schip en verdwenen er in na hen volgen e moer en nog meer en nau- i welyks is de laatste man binuen, of de touwen I worden losgegooid 011 't gaat vooruit, naar I Breda. By 't aanbreken van don dageraad is men in ruimer water en zonder hindernissen is 't eerste gedeelte van den weg afgelegd. De tocht wordt voortgezet. tWordt vervolgd) G om ougd IS iou ws. Zonderling kan hot toch in de natuur toegaan! Immers, we teekenen heden 3 Maart en buiten ziet het er uit, alsof wo in Januari waren. Toen, en reeds in het begin \an die maand, word veel koude voorspeld; we hadden dan ook kon, maarvoor oen d;ie, vier dagen. Daarna steog do thermome ter tot 40, gewooniyk .00 graden Fahrenheit; van oostolijken of noordeiyken wind was goen sprake, de wind was steeds zuidelyk of zuid- westeiyk, dagen en woken lang. We dachten roeds aldus do lente in te gaan, zonder sneeuw en zondor vorst, want iedereen en de weer- voorspellers zullen zich tot hunne ergernis öaarby wel hebben moeten aansluiten riep over den „zachten" winter. Februari gaf over het geheel wel meer koude, maar overdag was het in het zonnetje recht genoogiyk, zoo voorjaarsachtig! En Maartloert workeiyk zyn staart. Sneeuw jacht met felle koude de thermometer wees in den afgeloopen nacht 6° Celsius vorst ziedaar eene toegift, waarop niet meer gere kend was. Buiten was men reeds bezig of zou men beginnen te spitten en te graven, de IJs club had roeds voor oen groot gedeelte haar winterkwartier afgebroken en de koude ver hindert nu het voortgaan daarmede. Toen de tyd daar was voor den winter was het voorjaar, en nu het voorjaar moest wor den, gaan we wellicht schaatsenryden By doorgaand fl-nk vriezend weder toch be staat er kans dat deysbaan der „Leidsche IJs club" morgen andermaal zal geopend zyn. Twee jaren geleden hield men op het Galge water in het laatst van Maart nog wel een feest of carnaval op het ys. Wegens wederspannigheid tegen oen te Leiden in functie zynden agent van politie vorderde hot O. M. by de Haagsche rechtbank voor een Leidech heer 7 dagen gevangenisstraf. Ook tegen een kellner, woon achtig te 's-Gravenhage, werd, mede wegens wederspannigheid tegen do politie, 7 dagen gevangenisstraf gevorderd. Twee jongens kregen te Leiden twist. Eén van hen, een knaap van 15 jaren, woonachtig op Poelgeest, gaf den ander met een regenscherm een klap, welke nogal raak was, althans eene wonde veroorzaakte, en te dier zake stond by heden voor de arrond.- rechtbank te 's-Gravenhage. De subst.-off. Tan justitie vorderde voor den bekl. 3 dagen gevangenisstraf. Een inwoner uit Oegstgoest werd door den kantonrechter te Leiden ver oordeeld tot eene geldboete, ter zake van het tweemaal jacen, zonder vergunning, op eens anders grond. Tegen dit vonnis kwam de veroordeelde den '22eten Januari j. 1. in appel en heden werd dit hooger beroep voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage behandeld. De bekl., van beroep broodjager, ontkende de hem ten laste gelegde jachtovertredingen, welke evenwel door getuigen bevestigd werden. De subst.-off. van justitie vorderde vernie tiging van het vonnis des kantonrechters van 20 Januari, daar by het getuigenverhoor de eeden niet waren afgelegd naar de wyze van ieders godsdienstige gezindheid. Overigens achtte hy het vonnis juist gewezen en vor derde de veroordeeling van bekl. tot 2 geld boeten ieder van 10. Uitspraak over 8 dagen, Gisteren, Zondag, is te Scheve- ningen aangekomen de daar thuis behoorende schuit S C H 151, gevoerd door schipper K. De Jong, die jl. Zaterdag-ochtend circa half- vyf by flink helder en mooi weder in do Noordzee ter hoogte van het Oog, 4 uren buiten don wal, is aangevaren door de stoom boot „Boileau", komende van Cardiff en die een W.Z.W. koers volgde. Volgens schipper De Jong hoeft de boot te laat gewenddeze heeft nochtans hare reis vervolgd, zonder naar de S C H 151 en hare opvarenden om te zien. Een logger was in de nabyiieidaan boogboordzyde is belangryke schade toege bracht, o. a. aan drie gangen, bet dikke stuk, veilingen enz. Prones-vernaal is opgemaakt door dsn walorschou Het gerechtshof to s - Gr a v e n- hage bevestigde Zaterdag, in stryd met het requisitoir van het O. M. bii dat college, het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij esu jeugdig socialist, diu verleden jaar onder de lotelingen een schotschrilt (getiteld„eene bloedbelasting'had doen verspreiden, van alle rechtsvervolging werd ontslagen. De ScheTeningsche visschers hadden het de vorige week op zee hard te verantwoordenhet was ruw weer, waardoor enkelen ankers, touwen of zwaarden hebben verloren. Schipper A. Pronk, van den reeder De Niet, kreeg een slag Tan een zwaard, dat brak en hom de ribben stukslobg. In dezelfde week, by den lagen waterstand en liet stormachtige weer, gebeurde het te Scheveningen weder byna olken dag, dat de zee geldswaarden, en zelfs «ene portemonnaio met eenige specie, blootlegde. Het meest wordt aangetroffen op de strandvlakte van het „Hotel Garni" of tot voorby het „Hotel d'Orange." Door de politie te Oudshoorn is in verzekerde bewaring genomen on aan de justitie te 's-Gravenhage overgeleverd zekere K., wonende te Abkoude, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal by drie winkeliers in het dorp. Voor do Rotterdamsche recht- bauk is behandeld de bekende diefstal van geldswaarden en zilveren voorwerpen uit de woning van don heer 's Jacob aan den Wester singel. Er werden 13 getuigen gehoord. Tegen M. H. F., den eersten beklaagde en diens huisvrouw, die de voorwerpen te Amsterdam en te Nymegen hadden verkccht, werd respec- tievelyk 4 en 2 jaren gevorderd. Mr. Nolst Trénitó droeg de verdediging- voor. Uitspraak over 8 dagen. Daar te Reeuwyk slechts één onderwyzor van school A. nog gezond is, heeft men die school moeton sluiten. In de Zaterdag-namiddag her- vatte zitting van het gerechtshof te Leeu warden ter behandeling der zaak van F. O. Wiarda, door de rechtbank aldaar wegens moedwillige brandstichting veroordeeld tot gevangenisstraf van 4 jaren, concludeerde de verdediger, mr. T. Van Hettinga Tromp, tot vryspraak van z(Jn cliënt. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag 13 Maart a. s. Zekere J. A, te Grootebroek, is in verzekerde bewaring genomen als de ver- moedelyke dader van den diefstal met inbraak by K. Boon Jz., landbouwer te Bovenkarspel. By eene huiszoeking werd eene som van ruim 400 in bankpapier in zyn bezit ge vonden. Aan de internationale woö> stryden op schaatseD, gehouden op gisteren, 2 Maart, te Stokholm, afstanden 1609 en 5000 M., werd deelgenomen door K. Pander (Nederland), A. Norseng, Godager, Otterser- (Hamar, Noorwegen), H. Lindahl (Gjövik, Noorwegen), V. Fredriksen (Chrietiania, kam pioen vaa Noorwegen), G. A. Fjaestad, Th. Thomas, F. Ehlert en O. Grimden (Stokholm). Uitslag: 1609 Meter. late Thomas2 m. 5óVn sec. Fredriksen 2 m. 55'/, Ottereen 2 m. ö6»/5 3de Grunden 2 m. 57 4de Fjaestad 2 m. 564/s 5de Godager3 min. 6de Patder3 min. 2*/s sec 7de Lindahl3 min. 3'/5 8ste Ehlert3 min. 8 Niet opgekomen: Norseng. Uitslag: 5000 M. lste Fredriksen. 9 m. 19 soc. 2de Thomas 9 82'/5 Godagerl 3de 9 33 Grunden) 4de Ottereen9 42 5de Lindahl9 44!/s 6de Fjaestad9 49'/5 7de Pander10 123/5 GevallenFjaestad. Niet opgekomenNorseng, Ehlert. Koning Oscar deelde zelf do pryzen aan de winnaars uit. Het weer was prachtig en het. ys was goed. Na afloop van den wed- >t tid vereentgden zich de jury en de prys- winners aan een groot feestmaal. tie schipper W. G., liggende mot zyn schip In do Schans, by Heerenveon, was verleden week 's avonds uitgogaan, en tever geefs wachtte me* den geheelen nacbt op zyn terugkeer. Den volgenden morgen vond men hem verdronken in de nabyiieid van 2de zijn vaartuig. Door duisternis misleid, hynt iip te water geraakt te zyn. Hy laat eene weduwe met za kinderen na. De werkstaking te Enachodee duurt voort. Slechts eenige werklieden had den zich ter hervatting van den arbeid aan- gemeld. Het Noorsche schip „Liberal",, vsn Varralso, is naby North-Berwick, in Schot land, met man en mui» vergaan. In de Torresstraat verongelukte den 28sten Febr. het üngelscho stoomschip „Quetta", dat den 18den Febr. van Brisbane via Batavia naar Londen is vertrokken. Meer dan tweehonderd der opvarenden zyn door het byna onmiddellyk zinken van het stoom schip, dat op de klippen gestooton h»d, ver dronken. Gev-eil<1© perceel© n. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, op Zaterdag 1 Maart 1890, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh Het winkelhuis aan de noordzyde van de Haarlemmerstraat, No. 214, en het perceel tuingrond daarachter, gecombineerd, in bod op 5500, niet verkochthet winkelhuis, gsdeolteiyk ingericht tot tapperij, met ver gunning, en gedeelteiyk tot verkoop van ta bak en sigaren, aan de noordzyde van de Haven, No. 8, kooper "W. Splinter q.q., voor ƒ4160; een huis en erf aan de westzyde van het Rapenburg, No. 15, tusschen het Noordeinde en de Groenbazengracht, kooper J. Boom q.q., voor 3000; het huis en eif aan do zuidzyde van de Langebrug, No. 11, kooper A. Christiaanse, voor 653; het huis en erf aan de noordzyde van het St.-Pieters- kerkplein, hoek Muskadelsteog, No. 12, koo per A. Koronhoff, te Oegstgeest, voor 2000; het huis en erf aan de noordzyde van de Hoefstraat, No. 14, kooper C. J. Oudshoom q.q., te Zoeterwoude, voor 1400; het huis waarin kofflewinkel, aan do oostzijde van het Vrouwenkerkhof, No. 1, kooper A. Ver hoog Jz. q.q., voor 716; het huis aan de noordzyde van het Klooster, No. 42, koo- por A. Verhoog Jz. qq. voor 400; het huis, waarin winkel in turf, hout enz., aan de westzyde van do Waardgracht, No. 54, koopor H. J. Van Nouhuys Jr. q.q., voor 800; het huis en erf aan do oostzyde van de Kruisstraat, No. 22, kooper H. J. Van Nouhuys Jr. q.q., voor 1060; het huis en erf aan de oostzijde van de Gedamde Vest- gracht, thans Rembrandtstraat, hoek Groen- hazengracht, No. 28, kooper W. H. Brakel, te Zoeterwoude, voor 707het huis en erf aan de zuidzyde van de Lange Vrouwenkamp of Ceclliaetraat No. 47, kooper S. G. Van Buuren, voor 401het buis en erf aan de noordzyde van de Hoefstraat, No. 20, kooper J. J. Huy, voor 1450; het huis matafzon- deriyke bovenwoning, erf, tuin en voetpad, aan het Schelpenpad, onder Zoeterwoude, gemerkt F, Nos. 2-54 en 255, kooper H. Visser q.q., voor 2360; vyf huizen en erven aan den Lagen Ryndyk, onder de gemeente Lei derdorp, buiten de Zyipoort, naby de Span- jaardsbrug, Nos. 92, 1, 2, 3 en 4, kooper M. Splinter q.q., te Leiderdorp, voor ƒ2390; het huis met afzonderlijke bovenwoning, In Je Meutjesstoeg, No. 20, kooper W. T. Zand vliet, voor ƒ1743. Ten overstaan van den Notaris L. J. C. A. Gordon: Het huis en erf aan de ooetzyde van do Volmolengracht, No. 17, kooper H. Van den Berg, voor 1475; hot huis en erf aan de zuidzyde van de Klikstraat, No. 14, kooper F. Crama, voor 675; het huis en erf aan de zuidzyde van de Hoefstraat, tegen over de Garenmarkt, No. 65, kooper J. Ros- dorff, voor 1212. BUITENLAND. Frankryk. De heer Oonstans heeft zyn ontslag geno men als minister van blnnoniandscbe zaken, ten gevolge van een persooniyk geschil met den minister-president Tirard, in den Zater dag ochtend gehouden ministerraad. - Do Senaat heeft de behandeling van het ontwi-rp-Bartho, betreffende do wyziging der perswet, ten einde gebracht. Nadat alle amen dementen waren verworpen, is hel getieele o. twerp, dat de porsdeiicten naar do recht bank verwflst, by eindstemming mot. 176 togen 95 stemmen aangenomen. Dnltsoh laixt Da „Reichsanzeiger" deelt don inhoud mede ven - overeenkomst, tusschen Frankrijk en Diutrcalsnd gesloten tot regeiuig van de in-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2