woude is, ingevolge een verzoek van ver schillende bewoners der buurt Gelderswoude, besloten de spuit, thans in gebruik in de Heerenstraat, te verplaatsen naar Gelders woude zoodra de nieuwe spuit zal zijn ge plaatst, onder voorwaarde dat vooraf het voor het bedienen der spuit benoodigde personeel uit de bewoners van Gelderswoude zal z{jn voltallig gemaakt. Voor het examen in de nuttige hand werken is heden te 's-Hage geslaagd mej. C. H. Eigeman, van Leiden. Tot questor van het collegium van het Lsidsche Studentencorp is gekozon de heer C. E. Van Marle. De heer J. J. Van Hoeken heeft zijne herbenoeming tot lid van den gemeenteraad te Oegstgeest aangenomen. Te 's-Hage is heden overleden de heer D. H. Van Alphen Jr., referendaris van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zaterdag a. s. zal zijn stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. Onder de besluiten des Konings, hou dende het ontslag en de benoeming van ministers, in afschrift aan de Tweede Kamer dor Staten-Generaal gezonden en in de bijeen komst van gisteren voorgelezen, staat als contraseign„De minister van buitenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, Hartsen." Het stoomschip „Ze;land," van Rotter dam naar Batavia, vertrok 25 Febr. van South ampton. Gemengd Nieuws. Naar. aanleiding van de berich- ten omtrent het gebeurde op de „Tromp" kunnen wij door alhier ontvangen particuliere berichten melden, dat wel is waar ongere geldheden zijn voorgevallen, maar dat deze niet van zulk een ernstigen aard zijn, als werd voorgesteld. Eenig licht i3 daardoor opgegaan omtrent de aanleiding tot bet sensatie-makend ge rucht aangaande muiterij aan boord van dat vaartuig, in de fVest-Indischo wateren, welke geruchten reeds door de officiöele berichten voldoende zijn tegengesproken. Waarschijnlijk hebben die geruchten hun oorsprong gevonden in eene verwarde me- dedeéling van eenig schepeling. Uit een particulieren brief toch, van een schepeling van de „Friso," waarin ook ge zinspeeld wordt op de aanstaande komst van d,e „Tromp" te Curasao, wordt melding gemaakt van een ernstig oproer, dat op Mar tinique was ontstaan aan boord van een Noordse!) oorlogsschip, waarby op officieren was geschoten en verscheidene schepelingen werden gowosd. De belhamels waren toen aan de nok van eene ra opgehangen. Eenhoogst treurig ongeval had hedenmorgen onder de gemeente Leiderdorp plaats. De oppassende veldwachter dier ge meente L. Kraal, die by overheid en inge zetenen van Leiderdorp zeer goed stond aan geschreven, werd omstreeks tien uren door don omnibus overreden. Het ongeval gebeurde by de Spanjaardsbrug. Kraal reed gewooniyk van af de Spanjaards- brug met den omnibus, naast den koetsier staande, mede. By het opspringen viel hy, door tegen een paal, terecht te komen, juist vóór do omnibus, die hem geheel over de borst ging. De ongelukkige werd in deernis- waavdigen toestand opgenomen en bezweek korten tyd daarna. In de stad Clausenburg, in Zeven bergen, hoerscht groote opgewondenheid. Een baron, die op een burger-bal gevraagd was, zond zyn knecht in zyne plaats en dezo wist zich zóó goed voor te doen, dat hij allen dames het hoofd op hol maakte. Ongelukkig werd de zaak ruchtbaar en wekte zóó groote ver ontwaardiging, dat in do afgeloopen week niet minder dan 6 duels plaats haddon. Daar het vechten nog voortgaat, hobben de inwoners de hoofden bijeengestoken om te overwegen hoe de rust het best kan worden hersteld. Vertegenwoordigers van Neder- landsche, Belgische en Fransche spoorwegen bomen heden te Brussel byeen tot bespreking van de uitgifte van rechtstreeksche plaats- •kaarten naar het zuiden van Frankryk, Spanje èn Portugal. Te Warschau zyn drio vrouwen en eon jongen gevangengenomen wagons bet vermoorden van kleine kindereD. De jongen heoft bekond by verschillende gelegenheden kinderlybjes, in 't geheel 50 in aantal, te hebben vervoerd. Het geval wekt groot opzien en heeft tot verdere huiszoekingen en gevan gennemingen aanleiding gegeven. Volgens de „Daily•New3"-correspqndent te Warschau heeft bovenbedoelde ontdekking van kindermoord aan het licht gebracht, dat men met deze moorden stelselmatig te werk ging en dat in verscheidene groote steden agenten waren voor dit afschuweiyk misdryf. Door den brand in de woning der meest schuldige vroHw" kwam de politie de misdadigers op het spoor. Wlnterbyeenkomst of Congres ran de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Bovengenoemde vergadering werd heden alhier gehouden in de groote zaal van „Zomer- zorg", welke met eene keurige verzameling van planten versierd was. De leden waren uit alle oorden van het land, waar afdeelingen gevestigd zyn, te zamen gekomen en hernieuwden, vóór de opening der samenkomst, de vroeger aangeknoopte kennis. •en voorzitter van het hoofdbestuur, den heer W. Van Goltstein, deed het genoegen, dat zoo velen aan de oproeping tot deze winter- bijeenkomst hadden beantwoord in Leiden, de stad, waar de wetenschap zoo hoog en zoo met roem zetelt. Hy hoopte dat de beraad slagingen zouden strekken in het algemeen belang en zich door bezadigdheid zonden ken merken. Daarna stelde hy aan de orde het eerste punt der agenda: I. Het belang voor den tuinbouw van onder zoekingen in de Transvaal en Zuid-Afrika. Dit punt zou dr. H. Boursse Wils toelich ten en inleiden. Vooraf echter heette hy, als voorzitter der Leidsche afdeeling, allen welkom, verzeke rende dat het op pry's werd gesteld, dat de keuze van deze samenkomst op Leiden was gevallen. Tot zy« eigenlijk onderwerp overgaande, sloeg hy een verren terugblik op verschil lende landen, waar de tuinbouw beoefend wordt. Het zuiden van Afrika is, wat ligging en klimaat betreft, byzonder geschikt voor kolonisatie. Ook heeft men daar geene bevol king, welke nog met den naam van Hol lander moet bekend gemaakt worden. Het noordeiyk gedeelte biedt meer voordeelen aan dan het westeiyk, waar, volgens de onder vinding van den heer Biittikofer by zyne onderzoekingen aldaar, het moerassig klimaat aan menig Europeaan het leven kost. Spr. verwacht van in te stellen onderzoekingen de beste resultaten tot uitbreiding van den Nederlandschen tuinbouw. De heer Van Hall sloot zich by deze ge dachte aan en achtte het zelfs tyd dat de handen spoedig aan het werk werden geslagen, wil men niet by andere landen achter het net visschen, ook wat de bollencultuur betreft. De heor Krelage zeïde dat de flora aan de Kaap niet zoo is als men denkt en daarom moet men wel overwegen wat men doet. Dat die flora niet meer is zooals vroeger, schryft hy toe aan onverschilligheid. Voor weten- schappeiyke onderzoekingen is hot terrein er uitgebreid, maar uit het oogpunt van handel betwyfelt hy of het invoeren van bolgewassen uit de Kaap en eene reis daarheen de kosten zullen goedmaken. Jongelieden, die er heengaan, moeten voldoende opgeleid zyn, een flink hoofd en sterke handen hebben. Dan kunnen ze voor hunne vrienden hier van groot nut wezen en de culluur verbeteren. Ze moeten aller eerst de noodige kennis van den tuinbouw bezitteneerst dan kan hunne correspondentie met ons van groot nut worden. Den heer Boursse Wils deed het genoegen dat het door hem ter sprake gebrachte onder worp by de twee vorige sprekers instemming had gevonden, terwijl de voorzitter het punt in de aandacht der leden bleef aanbevelen. II. Als winstgevend verdient het kweeken van zekere geneeskrachtige gewassen in Neder land aanbeveling. Dit punt werd ingeleid door dr. D. J. Coster, van Amsterdam, die wees op den omvang van het terrein, met aanhaling van verschil lende schryvers over deze zaak. Esn hunner haalt er o. a. 3030 aan van ééne soort. De studie van de geneeskrachtige gewassen is, by vroeger, thans ontzagiyk uitgebreid. Uitvoerig ging spr. het voorheen en thans van de kennis en beteekonis der planten na. In Duitscbland maakte in den laatstentyd o. a. veel opgang een boekje van den in het begin dezes jaars overleden dr. H. Jüger, die daarin aantoonde hoe de gewone planten voor de apotheek kunnen dienstbaar gemaakt worden. Spr. haalde kwoekeryen te Noordwyk eu Wassenaar aan, waar men eveneens genees krachtige gewassen vindt, doch overigens legt men zich hier te lande niet byzonderop deze cultuur toe. Men is er te onverschillig voor, zelfs voor het kweeken van de goede sport der eenvoudige pepermuntbladeren. Men moet ze steeds uit Duitschland laten komen, evenals de kamilleplant uit België en weer andere producten uit Engeland. Zelfs het schrale Rusland maakt ons land, dat zooveel gunstiger gelegen is, beschaamd. Daar heeft men ook al kweekeryen voor geneeskrachtige gewassen aangelegd. Waarom moet Nederland by al die landen ten achterstaan, ofschoon het onder even gunstige omstandigheden ver keert om de bewuste planten niet in kassen, maar op den kouden grond te cultiveeren? Indien er een persoon opstond, die zich deze zaak aantrok, zou daarin zeker veran dering kunnen komen. Er wordt hier te lande wel wat gedaan, maar dan is dit meer op het gebied van de landbouwgewassen, b. v. de mosterd, papavers enz.doch de tuinbouw doet niets. Er scbynt hier iets geheimzinnigs te bestaan, waarom dit, helaas, het geval is. Men schynt aan de goede resultaten te Jwy- felen, doch dit moet men eerst onderzoeken. Spr. wees zelfs op de waarde van eenige straatplanten en ander onkruid, welke, in- landsch en op gepaste manier gekweekt, tegenwoordig in de Nederlandsche apotheken meer dan de buitenlandsche op den voorgrond treden. Door die inlandsche kweekery ver meerdert de zekerheid omtrent de qualiteit. De kweeking van geneeskundige gewassen heeft niet ten doel om nieuwe vormen op te leveren, maar om het gehalte der wilde planten te verbeteren, uit te breiden, prac- tisch te maken, en daardoor eene geheele omwerking teweeg te brengen. Die omwer king is reeds voor een groot gedeelte gelukt en o. amet buitengemeen succes op het verdry ven van lintwormen toegepast. Nederlandsche tuinbouwkundigen, die zich de door spr. besproken zaak wenschon aan te trekken, moeten zich echter eerst verstaan met mannen van het vak, want het is ge bleken dat het niet onverschillig is waar en hoe de bedoelde planten worden gekweekt terwyi er ook zekere vormen worden vereischt. Spr. stolt ook voor dat zy den arbeid vor- deelen, en zy niet alles tegeiyk zullen gaan planten. Dan loopt het misschien mis, en dat zou natuurlyk jammer wezen, want met de nieuwe cultuur kan ons dagelyksch brood ver meerderd worden. De heer Viruly Verbrupge, van Rotterdam, zeide den onder-voorzitler der Maatschappy dank dat hy het vorige onderwerp ter sprake had gebracht. Hy wees er echter op dat vele planten, zooals viooltjes enz., enz., veel tal- ryker in het wilde groeien dan wanneer men ze ging kweeken, wat kosten met zich zou brengen. Daarom zou spr. wel de verzekering willen hebben dat werkeiyk kweeking der bedoelde geneeskrachtige gewassen winst gevend zou zyn. Spr. zelf is daarvan niet overtuigd. De heer Boursse Wils was dit ook niet. De modezucht kan niet zoo groot zyn als op het gebied der medicynen. De eene maand schryft men die voor, de andere maand deze. De botanie zal voor de geneesheeren steeds van het hoogste belang blyven, maar met behulp der chemie. Van cultiveeren ver wacht hy dus geen heil. Do heer Van Naamen, van Zwyndrecht, een groot liefhebber van geneeskrachtige krui den, deelt uit zyne ervaringen het een en ander mede en gelooft dat het gebruik der bedoelde planten meer zou toenemen als het publiek moer op die planten met namen ge wezen werd. De wetenschap moet zich echter houden aan de practyk. Het geheimzinnige in de geneeskunde moest meer verdwynen. Daarom zou het wel nuttig zyn als er een cursus voor de tuinbouwkundigen werd ge opend, b. v. door do professoren in de geneos- kunde aan de Leidsche hoogeschool. Men moet evenwel niet vergeten dat ons klimaat niet voor alles in staat is. Het moet in sommige opzichten voor dat van andere landen onder doen. Voor sommigen culturen is het daaren tegen uitstekend geschikt. Er kan echter iets ten goede gedaan worden. Laten wy dan ook iets doen. De hoer Krelage vraagt of de artseny-go- wassen kunnen strekken tot uitbreiding der cultuurgewassen. Men moet er een nieuwen handel en eene nieuwe cultuur door creëoren. Zullen de grooto kosten daardoor gedekt worden? De heer Coster heeft in zyne in leiding veel vreemde schryvers genoemd, maar geen enkelen Nederlandschen. Alleen eene Amerikaansche firma schynt er, als zy genoeg bedryf-kapitaal heeft, de goede methode op na te houden. Voor kleine par ticulieren hier te lande ziet hy niet veel heil. De wetenschap en de Rogeering moeten eerst het nemen van proeven steunen, ook wat de kosten betreft. De heer Coster merkte op dat deze ver gadering niet diont om besluiten te nemen, maar om onderling van' gedachten te wisse len. Zelf zal hy het onderwerp ook nog eens aandachtig nagaan. Namens de vergadering zeide de voorzitter hem dank voor zyne hoogst belangryke me- dedeelingen. (Applaus). Na de pauze kwam aan de orde destelling: III. De instelling eener permanente Neder landsche commissie voor buitenlandsche tuin bouwtentoonstellingen is wenschelyk. Tot hare benoeming behooren alle Nederlandsche tuin- bouwvereenigingen mede te werken. Haar reglement wordt door haarzelf opgesteld, door genoemde vereenigingen beoordeeld en aan de goedkeuring van den Koning onder worpen. Deze punten werden toegelicht en ingeleid door den heer F. S. Van de Pavord Smits met de vraag of iemand wel eens een valk gevangen heeft. Niet? Dan heeft deze een groot genoe gen ontbeerd. Men denkt echter soms een valk te hebben, en het blykt slechts een uil te zyn. Hy hoopte dat dit nu niet het geval zou wezen. De stelling, welke hy wenschte te verdedigen, is daartoe te ernstig. Met ver schillende voorbeelden trachtte hy dit aan te toonen. De ervaring heeft ook al menigmaal geleerd dat bovenbedoelde commissie wen schelyk is. Zonder die commissie kan volgens spr. in het buitenland niet altyd over inzen dingen juist worden geoordeeld. De maatregel zal ook kunnen strekken tot meerdere bekend heid van den Nederlandschen tuinbouw in het buitenland, van waar de aanvragen dan zeker zullen moeten toenemen. Betere organisatie is noodig om betere resultaten dan tot nog toe te verkrygen. De heer Galesloot ontkende dat onze tuin bouw voortbrengelen in het buitenland zoo weinig bekend zyn. Ten sterkste protesteerde hy tegen die meeniDg en hy beriep zich daartoe o. a. op Haarlem, Oudenbosch en Boskoop, dat zelfs door geheel Europa bekend is. Dat de uitkomsten op de tentoonstellingen te Parys en te Berlyn zoo weinig bevredigend waren, is z. i. meer de schuld van het ontbreken van steun onzer Regeering. De heer Coster zou gaarne omtrent de ge schiedenis der nationale inzendingen na 1874 meer vernemen van den heer Krelage, die daartoe z. i. de aangewezen persoon ls, want van de tentoonstellingen vóór dien tyd had hy reeds een byzondere studie gemaakt en meermalen was hy erbyzonderby be'rokken. De heer Krelage voldeed aan dit verzoek en besprak daarby tevens de verzending van afgesneden bloemen. Tegen Nice, waaromtrent dezer dagen in de dagbladen een bericht voor kwam en waarop de heer Smits had gewezen, is echter niet te concurreeren. Men verzendt daar reeds afgesneden bloe men als het hier nog geheel winter is. Wat de vreemde tentoonstellingen betreft, op het gebied van volle-grondsplanten staat Neder land by andere landen volstrekt niet ten achter. Integendeel, het neemt telkens eene eervolle plaats in. Dit kon nog wel meer, maar er zyn te veel kosten aan verbonden Als secretaris en penningmeester van ver schillende commission kan hy daarvan mede- spreken. Met de door don inleider aangegeven denk beelden tot uitvoering van zyn plan kon hij zich niet vereenigen. Door eene permanente commissie kan wel iets worden verricht, doch niet voldoende, want er zyn nog andere soorten van alge meene tentoonstellingen, die óf van regeerings- commissiën óf van particulieren uitgaan. Te Parys is nu eene commissie op ruim< schaal benoemd om de resultaten der tot heder gehouden tentoonstellingen te onderzoeken Ze bestaat voor '/3 uit Yolksvertegenwoor digers, voor '/3 uit practische ambtenaren aai de ministeriën en voor '/3 uit andere belang hebbenden. Daardoor verkrygt men een goei vast corps ambtenaren om tentoonstellingen h organiseeren, in tegenstelling met hier te lande waar men telkens met nieuw samengesteldi commissiën te doen heeft. Een klein land all het onze kan dus ook nu weer een voorbeoli nemen aan Frankryk, dat echter by de jongsti wereldtentoonstelling een misgreep heoft ge daan door daaraan het eeuwfeest der revoluti te verbinden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2