velen van hunne zyda ruime b<jdragen to geven om zoodoende de dame3 in staat te steilen haar liefdewerk op ruime schaal uit te oefenen. Professor dr. C P. Tiele alhier ie benoemd tot correepondeerend lid der „Academy of anthropology" te Nieuw-York. De aanbeveling voor de benoeming van oen directeur der gemeente-gasfabriek te Utrecht bestaat uit de heeren: D. Vau der HorBt, directeur te Leiden, en dr. J. J. Neur- denburg, directeur te Breda. By de beden gehouden openbare verkoo- ping van cokee, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen ƒ54, 27.50, ƒ5.80 en 2.95; de laagste: 54, 27.50, ƒ5.70 en 2.90. Naar men uit Arnhem verneemt, zullen op het XVIIIde Nederlandsch Nationaal Zan gersfeest, dat van 8 tot 11 Augustus a. s. aldaar wordt gehouden, als solisten optreden mej. Wia Dikema van Leiden en de heeren J. Rojmane en J. M. Orelio, beiden van Am sterdam. De verkiezingen voor den tweeden Raad te Leiderdorp in zake de annexatie zullen niet vödr begin April plaats hebben. Beroepen is te Leidschendam ds. J. Rynen- borg Dz., te Ternaard. Oit 's-Gravenhage meldt men dat dr. N. B. Donkersloot bezweken is aan de ziekte, waaraan hy sinds eenige dagen lydende was. In hem verliest Nederland een zyner be kwaamste zielkundigen. Jarenlang wydde do overledene als directeur van het krankzin nigengesticht te Dordrecht zyne krachten aan de wetenschap, terwyl de „Geneeskundige Courant" en de „Psychiatrische bladen" ge- ruimen tyd onder zyne leiding stonden. Het stoffeiyk overschot van wyien dr. Donkersloot zal Donderdag a. s., des namid dags te 2 ureD, in het familiegraf op de al gemeens begraafplaats aan het Kanaal wor den by gezet. In het „Vad." lezen wy: De minister van bicnenlandsche zaken verzoekt ons te melden „lo. Dat de heer Keuchenius niet aan het departement van koloniën werkzaam zal biy- ven. „Ik weet echryft Z. E. ons wat aanleiding gaf tot uw bericht, maar ik kan u verzekeren dat de heer K. niet aan het dep. werkzaam blyft of daar blyft werken." (Aanleiding tot ons bericht gaf het in elk geval opmerkelyke feit, dat een vertrek voor den heer Keuchenius werd ingericht om er te arbeiden. Het doet ons genoegen uit do tegenspraak van den heer Idackay te mogen afleiden, dat deze schikking slechts van zeer tjjdeiyken aard kan zyn). „2o. Dat hy, ook als minister van koloniën, voorzitter van den ministerraad is en blyft. Eenmaal slechts de vorige week werd do raad, by afwezigheid van den heer Mackay, gepre sideerd door den heer Hartsen, als oudste lit jaren." Jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Amersfoort, zal met zgoe echtgenoote heden, Maandag, de reis naar de Transvaal oac- vaardon. Zy zullen vier maanden afwezig zyn. In zyne plaats zal gedureide dien tyd als waarnemend burgemeester werkzaam zijn de heer W. A. Croookewit, oudste wethouder. Door den minister van koloniën zyn de heeren W. H. Kloppenburg, M. G. Hoekstra en G. L. Driossen gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indiê, om te worden benoemd tot adepirant-ingenieur by don waterstaat en de burgerlyke openbare werken daar te lande. Blykens een by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Me. kruiser „Tromp" op 17 Febr. te Suriname aange komen en was de gezondheidstoestand uit muntend. Hot stoomschip „Burgemeester Den Tex." van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Febr. van Port-Satd; de „Zaandam," van Amsterdam naar de Plata-Rivier, vertrok 21 Febr. van Corunna; de „Utrecht" vertrok 22 Febr. van Batavia naar Rotterdamde „Koningin Emma," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 23 Febr. Galle; de „Su matra," van Amstr-rdam naar Batavia, pas seerde 22 Febr. Kaap St.-Vincent. *0or de echthank te Breda is, ter ver vulling van de vacature van kantonrechter te Bergen-op-Zoom, opgemaaktdonavolgep.de alphabet,sch- mat van aanbovelingmr. E. R. E. Brant-, wib >i:i uut-grifflerby de arroiw.- gachtrvnk t B eda; mr. L. D. W. Loeecaat Veimesr. kantonrechter te Medem'plik. en mr. R. H. A. M. Roramo, adjunct commies ter provinciale grilfie, advocaat en procureur te 's-Bosch. Gemengd Nieuwe. De uitslag van den corpswed- stryd, gehouden op 16 en 23 Februari jl., ep het door de kegelclub „Uitspanning door Inspan ning" te Leiden uitgeschreven internationaal kegelconcours, is als volgt lste prys, gouden medaille, behaald door de kegelclub „Houdt Plank" te Leiden, met 128 punten. 2de prys, verguld zilveren medaille, behaald door de kegelclub „Ada" te Leiden, met 123 punten. 3de prys, zilveren medaille, behaald door de kegelclub „Regiment" te Rotterdam,, met 101 punten. 4de prys, bronzen medaille, behaald door de kegelclub „Oud-Delftshaven" te Rotterdam, met 100 punten. lste eereprys, gouden medaille, behaald door den heer K. A. L. Keuls van de kegelclub „Houdt Plank" te Leiden, met 41 punten (met 9 na). 2de eereprys, verguld zilveren medaille, ge schenk van de kegelclub „Ada" te Leiden, behaald door den heer J. H. Zürloh, van de kegelclub „Ada" te Leiden, met 41 punten, (met 8 na.) Door 27 kegelclubs werd naar deze pryzen gedongen. Het O. M. by de Haagsche recht- bank vorderds heden zes dagen gevangenisstraf voor een heer, die, in beschonken toestand, een beambte van het station der Hol], Spoorweg- maatschappy te 's-Gravenhage, in den nacht van 6 op 7 November a. p. een klap in het aangezicht gaf, omdat deze, volgens hem ge geven last, den dronken heer uit den trein wilde verwyderen. De verdediger, mr. Kappeyne Van de Cop- pello, betwistte dat beklaagde moedwillig en met opzet zooals hem ten laste was gelegd - zou hebben gehandeld, en vroeg vryspraak. Voor een anderen heer, die verleden week, by verstek, tot 7 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, ook ter zake van mishandeling van een spoorwegbeambte in dienzelfden nacht, vorderde het O. M. heden 6 dagen gevangenis straf. Dezelfde verdediger meende dat de schuld aan de spoorwegbeambten zeiven lag, die in deze niet met tact waren opgetreden, en con cludeerde tot het opleggen eener lichtere straf. Een echtpaar te Noordwyk heeft het vorige jaar en ook nu weder 's Konings verjaardag op eene byzondere wyze gevierd. Beide keeren nl. werd het verbiyd met de geboorte van een zoon. Ten huize van den landbouwer P. Kolden, naby Nyeveen, ontstond Yrydag brand, welke zóó geweldig werd, dat in weinige oogenblikken de geheels boerdery was uitge brand. De echade is aanzienlyk. Tan de meu belen, gouden en zilveren voorwerpen, klee deren en bedden Is niets behouden. Bovendien kwamen in de vlammen om: acht runderen, een paard, zeven biggen, een varken en een schaap. Alles waa verzekerd. Naar gemeld wordt, ls het kind van R., wonende In het Kroonhofje te Utrecht, dat jl. Donderdag hevige brandwonden bekwam, door het vallen in een pot met warm water, Zaterdag middag aan de gevolgen overleden. De gasfitter, die by den brand van den Stadsschouwburg te Amsterdam zyn spaar pot verloor, heeft al zoekende 48 gouden tientjes van de 100 teruggevonden. Enkele ryfcsdaalders kwamen tot een vormloozen klomp saamgesmolten mede te voorschyn. De blikken troncme), waarin hy zyn schat ge borgen had, met do verkoolde overblyfselen van de geldswaardige papieren, is mede te voorschyn gekomen. De nummers der elfecten waren opgeschreven, zoodat hy de hoop koes tert een groot deel van den verloren schat terug te zullen bekomen. Volgens het „T. v. Ge n." h eeft in Amsterdam de influenza betrekkeiyk, in ver- geiyking met Beriyn, Parys en Weenen, de meeste slachtoffers geëiecht. Na Amsterdam wa3 Parys het meest geteisterd. In Weenen, waar de sterfte ook aanzloniyk is gestegen, heeft zy nooit bet dubbele van de normale sterfte bereikt. De epidemie heeft haar hoogste punt be reikt achtereenvolgens te Weenen, Beriyn, Parys en eindelijk in Amsterdam. Vooral heeft d i ziekte gewoed onder personen ouder dan 20 jaar. In de klasse 40 59 jaar en by ouderen was O-- sterfte vooral groot. Uit Mexico wordt gemeld dat de influenza daar zóó ontzagiyk veel slachtoffers maakt, dat vele lykon zonder kist moeten worden begraven, wyl het onmogolyk ls een voldoend aantal lijkkisten te leveren. Verscheidene gevallen van griep zyn weder voorgekomen te Barcelona en een matroos aan boord van een Fransch schip aldaar is er aan overleden. De te Beriyn verschynende bladen melden dat drie sociaal democraten uit Ne derland, waaronder het lid der Tweede Kamer Domela Nieuwenhuis en Van Beveren, Zaterdag voormiddag aldaar in het hotel, waar zy hun intrek hadden genomen, door de politie zyn gearresteerd. Zy bevonden zich reeds drie dagen te Beriyn, waarecbynlyk om den ver- kiezingsstryd by te wonen. Aangaande de reden der inhechtenisneming is niets zekers bekend. Naar men aan de „N. R. C." meldt, zullen deze drie Nederlandsche sociaal-democraten spoedig over de grenzen worden gezet. Ofschoon er nog geene nadere byzonder- heden bekend zyn, zoo laat zich het gebeurde hieruit verklaren, dat te Beriyn, ingevolge de nog bestaande socialisten-wet, de zooge naamde kleine staat van beleg heerscht, krachtens welke de politie, zonder nadere gronden aan te geven, eiken kenbaren socia list, die haar verdacht voorkomt, over de grenzen kan zetten. Wanneer ten aanzien van buitenlandsche socialisten gelyktydig in hechtenisneming plaats beeft, dan is dit om hunne verwydering uit het land des te zekerder te doen geschieden. Dat de in hechtenis ge nomen Nederlandsche socialisten in het by- zonder het misnoegen der politie hadden op gewekt, zal men misschien hieraan moeten toeechryven, dat zy verzamelingen hadden gehouden voor het verkiezingsfonds der Duitsehe socialisten. Te Aubnsson, by Limoges, zyn de echtelingen Delarbre en hunne dochter in hechtenis genomen, die, naar men wil uit hebzucht, eene andere dochter, een onnoozel meisje van 35 jaar, een jaar lang in een kelder aan een ketting hadden vastgelegd en zoozeer mishandeld, dat zy haar reeds een half jaar geleden de armen hadden stukgeslagen. De ongelukkige werd half dood van honger ge vonden en men kan nagaan in welk een toe stand voor het ovorige. In de wykMonceauteParysis een geheim speelhuis ontdekt, door heeren en dames uit de groote wereld bezocht en waar de roulette op eene wyze was ingericht, welke haar tot een waar plundertoestel maakte. Men bericht uit Montauban: Een jongmenech uit de gemeente Puylaroque, Camhac genaamd, was werkzaam by zyn oom, evenals hyzelf echoenmaker, toen hy eensklaps werd aangegrepen door een aanval van woedenden waanzin. Hy wierp zijn buie neder en na zich van zyne schoenen te hebben ontdaan, verliet hy het gezelschap van zyn oom en eenige laarzen en schoenen, sprong het raam der benedenverdieping uit en holde over de velden voort. Hy vloog door wyn- gaardea en struikgewas, zyne beenen lam loopende en handen en gelaat openrytende aan doornen en andere scherpe plantendeelen. Ten laatste liep hy in volle vaart het water in en verdronk jammerlijk voordat men hem had kunnen redden. Arme Canihac! Arme bruid, die des ande ren daags met hem in den echteiyken staat dacht verbonden te zullen worden en die, te midden van eenige vriendinnen, de witte bruidsjapon aantrok om doze te laten zien, toen men haar kwam verkondigen dat haar brui degom niet meer in het land der levenden wasl Men stelle zich hare diepe smart voor! Geveilde percoclen. Gehouden verkooping in het NotarishuiB aan den Burg, op Zaterdag 22 Febr. 1890, ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen: Twee huizen, tot één perceel vereend, waarin logement en koffiehuis, met recht van ver gunning, aan de Nieuwe Beestenmarkt, Nos. 12 en 14, kooper P. Van Wyk, voor ƒ2900; een winkelhuis en erf aan de Nieuwe Beesten markt, No. 20, kooper W. Splinter qq., voor 1445; een huis en erf, waarin kolflehuis met recht vau vergunning, aan de Nieuwe Beestenmarkt, hoek Lammermarkt, No. 23. koopor J. C. P. Steenhauer qq., voor 2970 een huis en erf aan de Lammermarkt, No 1, kooper J. Nieuwenhuizen, voor 1215; een hum en erf aldaar, No. 3, kooper G. D. J. Beulink qq., voor 1320; een huis en erf aldaar, No. 5. kooper G. D. J. Beulink qq., voor ƒ1270; ee* huis en erf, waarin water en vuurwinkel, aan de Lammermarkt, No. 13, koopers P. H. Smittenaar en W. Van Vliet, voor ƒ1350; drie huizon en erven m het Fokkestraatje, Nos. 2, 4 en 6, gecombineerd kooper J. Nieuwenhuizen, voor ƒ2115; een pakhuis met open erf in het Fokkestraatje, B No. 1933, kooper I. J. Planjer, voor 640p een huis en erf aan de oostzyde van de Waardgracht, No. 121, koopor I. Imans, voor ƒ1210; een huis in de Barbarasteeg, No. 13, kooper I. Imans, voor 400; een dito daar nevens, No. 15, kooper I. Imans, voor ƒ390;. een huis en erf aan de westzyde van de Uiterstegracht, No. 152, kooper J. Van Weeren qq., voor 564een aangenaam golegen huis met grooten tuin aan het Schelpenpad, onder Zoeterwoude, gem. F No. 236, kooper J. Kruik, voor ƒ3100; een huis en erf aan den weg buiten de Zyipoort, onder Leiderdorp, sectie A No. 2693, kooper K. J. A. Brouwer qq., voor ƒ1395; drie partyen staalgrond, in de waard, naby den Ryn, onder Leiderdorp, sectie A Nos. 1022, 1023, 1283, 921 en 1277, ge combineerd kooper H. Filippo Hz., voor ƒ955. Ten overstaan van den notaris mr. C. H. P. Klaverwyden: Het heerenhuis en erf met tuin en bouwgrond aan het Rapenburg of Steenschuur, naby den Vliet, No. 127, gecom bineerd in bod op ƒ14,000, niet verkocht p het huis en erf aan den Nieuwen Ryn, No. 98, kooper J. Roodenburg, voor ƒ4550; zes huizen in het Berkendaalstraatje of Daniëls- poort, aan het Levendaal, Nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 6, gecombineerd kooper H. Dekker, voor ƒ1875; het pakhuis en erf aan de oostzyde van de Uiterstegracht, No 5, keoper P. J. Cbristiaanse, voor ƒ1530. Ton overstaan van den notaris D. J. Van Stockum, resideerende te LissoHet huis, thans ingericht tot broodbakkery, aan de Haven, No. 38, en het huis met bovenwoning daar achter in de Oosthavenstraat, No. 1, gecom bineerd kooper C. H. Walenkamp, te Weesp, voor ƒ4570. BUITENLAND. Franki-ljk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de hoer Rouvier de Staatsbegrootir.g voor 1891, alsmede het leeningsontwerp, ingediend. Hy vroeg verzending naar de begrootingscom- missie. Te Parys zyn drie koolzwarte vertegen woordigers van president Hippollte, van Haïti, aangekomen, die te Parys, Madrid en Beriyn als gezanten worden geaccrediteerd. Diiitsolilaml. Tot dusver is de uitslag van 318 verkie zingen bekend, waaronder meer dan 120 her stemmingen. Elk nieuw bericht, dat ontvangen wordt, vergroot de nederlaag der Kartell-partjjen, voornamelyk der nationaal-liberalen, en be vestigt de onverwachte zegepraal der sociaal democraten en vryzinnigen, voor wie in een groot aantal districten de herstemmingen gnnstlger etaan dan voor de tegenparty. In enkele gevallen is het nog onzeker, of het tot eene herstemming of tot eene definitieve zegepraal zal kernen. Naar eene zorgvuldige telling is de uitslag tot dusver: GekozenCentrum 66, Polen 15, Eleassere 10; deze drio partyen te zomen 14 herstem mingen. Conservatieven; Gekozen 31, herstemmin gen 21. Vry-eoneervatievengekozen 13, herstem mingen 19. Nationaal liberalengekozen 15, V„rstem- mingon 56. Vryzinnigen gekozen 20, herstemmingen 62. Democratieche volkepartygekozen 2, her stemmingen 9. Sociaal-democraten: gekozen 20, herstem mingen 56. De vryzinDigen rekenen op 60 mandaten. Bennigsen ia niet gekozen, maar komt in horstemming met den candidaat der sociaal democraten. De leider dor conservatieven, Helldorff, heeft in zyn oud-district moeten onderdoen voor den candidaat der vryzinnigen. 8'öcker komt In herstemming met Trager, van de vryzinnige party. De „Norddeutsche" geeft een overzicht van de uitingen der dagbladen omtrent de houding der partyen by de horstemmingen op 1 Maart, en komt tot de slotsom, dat door alle partyen v.iu de uiteenloopendste richting aan de socia listen gemeenschappelijk het hoofd dient geboden te worden. Volgens de „Pol. Nachrichten" bestaat geen grond voor den twyfel, als zou de con-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2