Gevraagd, Gemalen Koffie, Dieastbode van den P. G. HEINEKEN's Bock-Bier Wed. 6. A. HOMULLE, HH. irlopiMtate! G R Havana Senoritas, OBLIE-BAKKERIJ, s g versche Oblie, Openbare Verkooping Vervolg der Advertentiën. GEBROEDERS RAMONDT, IM.C. KLEBERG VERBERNEj BUITENLAND. Frankrijk. Gistermorgen ontving de hertog van Orleans een bezoek der hertogin van Chartres, van prinses Margaretha, den hertog van Luynes en Bocher. Naar men verzekerde, zou de hertog in den afgeloopen nacht in de centrale gevangenis gebracht worden, waar hem zou worden voorgelezen dat Carnot hem gratie heeft geschonken. De hertog zal dan onmid dellijk naar de grens, waarschijnlijk naar de Zwitserscbo, gevoerd worden. De „Libertó" bevestigt deze berichten en voegt er aan toe dat de secretaris van den prefect van politie, een commandant en twee beambten den prins zullen begeleiden. Des namiddags moet de prefect den prins van een en ander verwit tigd hebben. De Senaat heeft bij eerste lezing het voorstel goedgekeurd, om aan de corroctioneele gerechtshoven weder het recht te vorleenen, van zekere drukpersdelicten kennis te nemen. Dnltsohland. In enkele plaatsen in de provinciën moeten er bij de verkiezing vechtpartijen tuaschen sociaal-democraten en de politie hebben plaats gehad. Zoo ook te Frankfort aan de Main en in het noordoostelijk district van Berlijn; op beide laatstgenoemde plaatsen is een 20tal der grootste schreeuwers voor één nacht in de doos gestopt, maar van ernstigen aard zijn deze vechtpartijen blijkbaar nergens geweest. Do „Norddeutsche Zeitung" spreekt noch in haar ochtend-, noch in haar avondnummer over de verkiezingen. Gisternacht was er een groote oploop voor een verkiezingslokaal te Bsrlijn; de politie moest de blanke wapenen gebruiken; daar werden 30 personen in hechtenis genomen. Een politie-agent werd gewond. De socialisten hebben in vele groote steden overwinningen behaald of komen er in herstemming. Ook wanneer de herstem mingen zoo gunstig mogelijk uitvallen is aan een herstel der „Kartell"-meerderheid niet te denken. De „Post" hoopt dat de bijzonder sterke toeneming der sociaal-democratie een einde zal maken aan de verdeeldheid der partijen, welke de orde voorstaan. Ook te Aitona deden zich ongeregeldheden voor, waarby 10 personen gekwetst werden. Tot dusver zijn als gekozen bekend: 20 sociaal-democraten, 19 vrijzinnigen, 2 demo craten, 65 van het Centrum met Polen en Elzassers, 26 conservatieven en candidaten der Eijksparttj. Alle partyioiders z(jn, naar de tot dusver ingekomen berichten, herkozen. Hammerstein is geslagen en aangaande Stücker is nog niets bekend. Het grootste verlies lijden de natunaal- liberalen. De „KarteU"-meerderheid verliest ongeveer 40 zetels, welke aan do vrijzinnigen en de sociaal democraten ten deel vallen. De regeeringsbladen erkennen de nederlaag der „KarteH"-partt)en.De „Nat.-Zeitung"dringt aan op eensgezindheid van alle burgerlijke partijen tegen de sociaal-democratie, bij de herstemmingen. De vrijzinnige en katholieke bladen zien in den uitslag der verkiezingen de nederlaag van Von Bismarck's stelsel, wat betreft de binneulandsche politiek. In herstemming komen nu: 11 conserva tieven, 13 van de Kijkspartij, 53 nationaal- liberalen, 14 van het Centrum, 36 vrijzinnigen, 40 sociaal-democraten, 2 Welven, 4 Polen, 1 Elzasser, 9 democraten. België. De aangekondigde vorgadering van den gemeenteraad te Laeken naar aanloiding van hot geruchtmakend rapport betreffende den brand in het paleis aldaar heeft plaats gehad. Na eeno langdurige discussie, waarbij °- a- generaal Van der Smissen wegens zijne over dreven prikkelbaarheid niet malsch de les gelezen werd, nam de Raad ten slotte met algemeeno stemmen eene breedvoerig gemo tiveerde motie aan, waarin de brief van den generaal eene ernstige inbreuk werd genoemd op het beginsel van de gemeentelijke vrijheid en onafhankelijkheid; geconstateord dat blij kens de door den burgemeester verstrekte inlichtingen noch deze, noch het hoofd der plaatselijke politie de bedoeling hadden gehad den moed dor soldaten in twijfel te trekken, voor wie zjj mot het gemeentebestuur steeds do oprechtste hoogachting hadden uitgespro ken; geprotosteerd tegen het misbruik van gezag door den generaal, de achting des Raads voor de officieren en de soldaten dos legers betuigd en de gewraakte uitdrukking in het rapport betreurd. In de zitting, Donderdag door de Kamer van Vertegenwoordigers gehouden, kwam even eens in behandeling de interpellatie van den heer Janson (linkerzijde), ook naar aanleiding van de incidenten, welke door den brief van generaal Vandersmissen zijn uitgelokt. In bedoeld schrijven komt de generaal op tegen een rapport der politie, waarin de moed van officieren en soldaten in twijfel scheen getrokken te worden. Nadat eenige leden de houding van den generaal hadden verdedigd, anderen haar daar entegen hadden afgekeurd, ging de Kamer, onder instemming der regeering, met groote meerderheid tot de eenvoudige orde van den dag over. De zee-afdeeling der Brusselsche con ferentie tegen den slavenhandel heeft de verslagen onderzocht betreffende de indeeling van een internationaal kantoor van inlich tingen voor kruisende schepen, de instelling van Afrikaansch-inland8che schepen en de bijzondere bepalingen, die op kust vaartuigen moeten worden toegepast. Oostenr.»Hong.-Monarchio. De te Praag verschijnende „Narodny Listi," het orgaan der jong-Czechen, is in beslag genomen, omdat het hun manifest heeft open baar gemaakt. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Andrassy heeft gisteren te Buda-Pesth met groote praal plaats gehad. Te genwoordig waren: de keizer, de ministers, corporatiën en doputatiën uit alle streken van het rjjk, leden van het Parlement, de gezan ten van Duitschland, Italië, enz. Te Weenen is de oudste vrouw, Magda- lena Ponza, op Kerstmis van het jaar 1775 onder Maria Theresia geboren, overleden. Z(j bezweek aan gebrek aan levenskrachten. Cïvoot-Tïi-itriiiiii«>. In de gisteren door het Hoogerhuis gehou den zitting diende lord Cross een wetsontwerp in, waarbjj het aantal en de functiën van de verschillende consuls in Engelsch Oost-Indië worden geregeld. Bjj dat ontwerp wordt tevens aan den wetgevenden raad het recht verleend tot beraadslaging over het budget en tot Interpellatie. Deze wetsvoordracht werd voor de eerste maal gelezen. In het Lagerhuis diende sir Arthur Auk- land een amendement in, waarin leedwezen wordt betuigd dat in de troonrede niet een wetsontwerp Is aangekondigd ten gunste van het vrije onderwijs. De briefwisseling omtrent den toestand der bevolking in Aziatisch Turkije en het proces van Moussa-Bey zijn aan het Parlement rond gedeeld. In eene depeche van lord Salisbury dd. 24 Jan. wordt verklaard dat de Britsche regeering vertrouwen stelt in de pogiDgen van den heer 1711116, om te bewerken dat het recht z(jn loop hebbe in de zaak van Moussa-Bey. Den heer White was opgedragen dienaangaande vertoogen bij den sultan in te dienen en hem te wijzen op het gevaar der bestendiging van den tegenwoordigen staat van zaken. KOLONIËN. BATAVIA, 18-25 Jan. (Fransche Mail.) Men leest in het mail-overzicht van de „Java-Bode:" Over de inneming zonder slag of stoot van de drie bentings, die aan onze troepen te Atjeh den 26sten Juli van het vorige jaar zooveel offers hebben gekost, zijn sedert 6 Januari, den dag van dit wapenfeit, uitvoerige berichten ontvangen. Uit alles is opnieuw gebleken, dat het vroeger by Kotta Pohama gebeurde onze positie volstrekt niet zoo had verergerd als velen wel meenden; dat er van een geregeld beleg van onze stellingen door den vyand geen sprake was, dat men dus zeer verstandig heeft gehandeld door toen niet dadeiyk van systeem te veranderen, en dat wy geene goed georganiseerde stryd- macht tegenover ons hebben, maar slechts losse benden, die, wanneer zy daartoe kans zien, in vereemging met onze vrienden binnen en buiten do linie hun slag trachten te slaan. De blokkade van Atjeh's Noordkust wordt streng volgehouden. Op drie schepen na. cue te Amboina, Bandjei maesin en Palembang zpn gestationneerd, bevindt zich thans ne geheele beschikbare Indische marine in de wateren van Atjeh. Hot bericht dat dr. Snouck Hurgronje getrouwd zou zyn met eene dochter van den hoofdpanghoeloe van Tjiamis, wordt door de „Locomotief" op de meest stellige wyze verklaard te z(jn verzonnen. De onlangs uit Nederland aangekomen 2de luit. der inf. K. E. Schutt is ingedeeld by het 2de bat. inf. te Magelang. De van Atjeh afgeloste officier der infan terie D. J. Hageman is ingedeeld by het late depot.-bat. te Meester-Cornelis. Wy lezen in de „Celebes-Ct." van 10 dezer Met betrekking tot de tin-expeditie op het eiland Flores, onder leiding van den myn- ingenieur Van Schelle, vernemen wy het volgende Toen die heer zich in den loop der vorige maand, bygestaan door den gezaghebber K. en den posthouder B., inclui3 een achttal oppassers en hoorders, met onderzoekingen van den bodem bezighield, werden hy en zy, die hem vergezelden, onverhoeds door in boorlingen aangevallen. De ingenieur ontving een klewanghouw over hoofd en nek, terwyl de heer K. op den grond geworpen werd en eene diepe hoofdwond bekwam. En de heer B.? „verwyderde" zich met de acht vol gelingen. Toen de heer K. zijne bezinning herkreeg, zag hy den heer v. S. zich moedig verdedi gen tegen zyne aanvallers, on B. op een afstand van circa 70 passen aan het vuren. Hy snelde onmiddellyk den ingenieur te hulp en het gelukte hun beiden en den oppasser van den eerste den vyand van zich af te houden en te retireeren, zonder dat zy ver volgd werden. Het schynt dat rooven het eenige doel van den aanval geweest is, want toen de schavuiten, waarschynlijk ook vrees aange jaagd door het aantal dooden en gekwetsten, die zy gekregen hadden, bemerkten dat er niets te halen was, trokken zy af. Aan een koelie werd eene der kaken stuk geslagen en eene diepe wond in den rug toe gebracht. Een oppasser, een Makassaar, die met twee geweren op den loop was gegaan, wordt nog steeds vermist. Door den resident is bereids eene expeditie aangevraagd tot tuchtiging der schuldigen. De heerVan Schelle, gisteren per „Sumbawa" hier ter plaatse gearriveerd, is hedenmorgen met de „Atjeh" naar Java vertrokken. Door den gouvernour-goneraal Tan Ned.-Indië zjjn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als advocaat on procureur bij het hoogge rechtshof mr. C. A. Henny. Op verzoek, eorvol uit 'a lands dienst, de insp. van den burgorl. geneesk. dienst voor Java en Madoera F. J. Cornelissen. Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de comm. 2de kl. bij den post- en telegraafdienst W. A. P. F. L. Sgnja. Benoemd: Tot inspect, van don burgerl. ge neesk. dienst voor Java en Madoera de 3de stads- geneosh. to Batavia A. G. Yorderman; tot assist.- resid. van Tanah-Datar, resid. Padangsche boven landen, de a9sist.-re6id. der Ooaterdistricten van het gouveruem. Celebes en onderhoorigh. H. B. Book maker der Oosterdiatr., gouverncm. Celebes en onderhoorigheden, de contr. lste kl. P. Folmer; tot contr. lste kl. bij het binn. bost., de ambt. op non- act. E. Gordon; bij den waterstaat, tot arohitect2de kl., do opzichter lste kl. C. J. Sohotol; tot opz. lste kl., de opz. 2de kl. L. Spruijt en J. F. L.N.Frans; tot opz. 2do kl., do opz. 3de kl. E. Ch. Yorsteegli, en do ambt. op non-act. G. Koene; tot opz. 3de kl. O. F. J. Hamel. Bij den post- en telegraafdienst: Tot commies 2de kl., A. Brocx; tot commies 3de kl., do ambtenaar op wachtgeld A. L. Martherus. Bij het departement van justitie: Tot laten commies de 2de commies J. F. W. Maijer; tot 2den commies, de 3de commies W. F. Gramser Brinkman. Gesteld: Ter beschikking van den ass.-res. van Djombang, de ambtenaar J. P. W. Houtman. Toegovoogd: Aan den contr. van de contr.- afd. Kota Malang, afd. Malang, do ambtenaar G. Engelborte. Gesteld: Ter besch. van den ass.-res. van Ledok, met intr. van zijne toev. aan den ads.-res. van Koe- toardjo, de ambt. Th. Brouwer. Geplaatst: Te Boeloongan, afd. Koetei en de Noord-Oostkust van Borneo, de contr. lste kl. A. C. De Heer. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aan de hulponderwijzeres A. M. Smulders en aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat V. A. De Witte. Geplaatst: In de res. Bosookidoherbonoemde contr. lste kl. E. Gordon. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit hare be trekking als liulponderwijzeres, te Probolinggo H. J. Lenring; te Soerabaia S. M. Van Goens, to Tegal, F. Maijor. Geplaatst: Als hnlpondorwyzer te Djember (Bosoeki), de herbonoomdo onderwijzer 3do klasse J. Oudkerk, te Tegal, mejuffroxw E. M. L. Weijhenke te Probolinggo, mejuffrouw J. A. Labaar. door eene DAME, tegen 1 Mei, in of buiten Leiden8 a 3 on so meubileerde Kamers, y fatsoeniyke menscben. Br. fr. Nr. P 79 aan HAASENSTEIN VOGLER A. G., Noordeinde 98, 's-Hage. Mejuffrouw A. J. VAN DER KWAAK, te Sassenheim, vraagt tegen 1 Mei eene knappe IS TE VERKRIJGEN BIJ, BIERHANDEL, DONKERSTEEQ-11. Een bekwaam, zeer vertrouwd Horloge maker, te 's-Hage, wenschte gaarne nog ecnlg werk aan huls, tegen matige be- looning. Adres onder letters D V Adv.-Bur. A. HACK, Den Haag. gegarandeerd zulrer. Ig bussen van 4 ons a 50 Cents. n 2 25 n n a I n n I21/, Alleen verkrijgbaar by 6$ die hoest i gebruik Drop Uit de blikken trommel van Wkd. J. GAVE te Zwollb. Dit is het eenige echte en heilzaamste middel, per doos 30 cent. Depots te Leiden by N. K. SWEMER, REIJST KRAK en te Alfen by L. VAROS- SIEAU. DE ECHTE (klein, geurig Harana-Sigaarlje, model Cigaret), zyn te Leiden verkrygbaar in de Sigarenmagazynen van den Heer G. ZIRKZEE, Paardensteeg. Mejuffrouw de Wed. J. BAER, Breestraat. Sigarenfabr. „De WaalstroomDodewaardby Nijmegen. DAGELIJKS TE BEKOMEN:^. 1 BIJ es Nieuwe Beestenmarkt 15. in het Notarishuis aan den Safe1 Burcht, te Leiden, by opbod vijgüjl en afslag Zaterdagen 8 en iïililtilhlIÉiS 15 Maart 1890, des avonds te seven uren, ten overstaan van J. A. VAN HAMEL, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het goed onderhouden WOON- en WINKELHUIS met BOVENWONING, welke door eene binnentrap met de Benedenwoning gemeenschap en bovendien afzonderlyken op gang heeft, te Leiden, aan de Zuidzyde van de Haarlemmerstraat, Nrs. 69-71, groot 1 are, 23 centiaren, bevattende beneden: Voorhuis, Binnenkamer, groote Achterkamer, Gang, Keldertje, open Plaats, Keuken met Duinwater, Welwater- en Regenwaterpomp, lste étage: Voorkamer met Alkoof, Voor kamertje, Slaapkamer, Keuken, Binnenkamer; 2de étage: Modistewerkplaats, Slaapkamer, Zolder, Vliering, etc. Het perceel heeft boven zoowel als beneden Gas- en Duinwaterleiding. De Kamers zyn behangen, voorzien van groote Kasten, Stookplaatsen, Slaapplaatsen en vele gemakken. No. 2. Het met No. I één geheel uitma kende PAKHUIS, uitkomende, door eene poort, op den Apothekersdyk, groot 79 cen tiaren, bevattende op den Zolderruime Schoenmakerswerkplaats met afgeschoten vertrek. Door grootte en allergunstigste ligging zyn de perceelen geschikt voor velerlei doeleinden. Te aanvaarden by de betaling 1 Mei 1890. der koopsom kan als late hypotheek op de perceelen gevestigd blyven. Te zien: Donderdags, Vrydags en Zater dags van 10-2 uren. Meerdere inlichtingen te hekomen by voor noemden Notaris VAN HAMEL, Steenschuur 3.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2