Inzendei'S van Advertentiën Inderdaad is dan ooic met Ust boawon aldaar sedert voortgegaan en is oen geheel park, het Burgemeester-Ter-Wee-park, vlak aan den spoorweg verrezen en bestaan er ernstige plannen, door eene Haagsche Maatschappij ontworpen, om tot aan de Poelbrug villa's en woonhuizen op te richten. Wordt nu dit gedeelte niet met Leiden ver honden, dan zal eene uitbreiding van de ge meente aan die zijd» onmogelijk worden en een zelfde toestand ontstaan als thans ten opzichte van den Stationsweg aanwezig is en zullen velen zich by voorkeur vestigen op het aan de overzijde van h6t station gelegen ter rein, terwijl, wanneer eenmaal eene wijziging der grenzen bij do wet tot stand is g6komen, aan eene nadere wijziging niet kan worden gedacht, althans niet dan na oen ruim tijds verloop. B. en Ws. gaven daarom aan Gedeputeerde Staten te kennen dat de door B. en Ws. oor spronkelijk aangegeven grensregeling, zijnde eene rechte Ijjn aan de oost- en de westzijde van d# Poelbrug, h. 1. bleef te verkiezen hovon de thans door hen ontworpen grens, nl. de Hollandsche Spoorweg, te naeer, daar in het eerste geval ook het Militair Deton- tiebuis (thans Gevangenis voor vrouwsu) binnen de gienzen van Leiden zoude komen. In de tweede plaata had het de aandacht van B. on Ws. getrokken dat in de ont- woipon niet was opgenomen oene wijziging van het aandeel der gemeenten in de op brengst der rijks-personcele belasting krach tens de wet van 26 Juli 1885 (Stbi. No. 169), evenals in sommige wetten omtrent grensverandering, o. a. bij de wet van 19 April 1886 (Sibl. No. 93) ten aanzien van de gemeenten Hengeloo en Woorseloo is be paald. Arl. 6 toch dier wet luidt als volgt: „De som, bedoeld in art. 1 der wet van 20 Juli 1885, (Stol. No. 169) wordt, te be ginnen met het jaar 1887, voor zooveel de gemoente Hengelso betreft, vermeerderd en voor zooveel de gemeente Weerselo betreft, verminderd met vier vijfde gedeelten van do zuivere opbrongst der hoofdsom en rjjks- opcenten van de belasting op het personeel, gemiddeld over de belastingjaren 1S82 1883, 1883 1881 en 1881 1885 geheven op het naar Hengeloo overgaand grondgebied." Billjjk kwam het en komt het B. en Ws. nog voor zoo ook thans word bepaald dat de bedoelde som voor Leiden wordt ver meerderd en voor de drie omliggende ge meenten wordt verminderd met l/5 gedeelten van de zuivere opbrengst der hoofdsom en ryks-opcenten van de belasting op het per soneel, over do drie genoemde belastingjaren geheven op het naar Leiden overgaande grondgebied. Ten gevolge toch van dien overgang van grondgebied zullen de jaarlijkscbe uitgaven voor de omliggende gemeenten verminderen en die voor Leiden belangrijk vermeerderen. Eene verhoeging vaa het aandeel bovenbe doeld voor Leiden ware alzoo in alle opzichten aan te bevelea, ten einde eenigermato te strekken ter tegemoetkoming in de ten gevolge van de grensuitbreiding ten laste van Leiden komende meerdere uitgaven. Intusschen hebben, blijkens de ingezonden definitieve ontwerpen, welke hieronder vol gen, de Gedeputeerde Staten geene termen kunnen vinden aan de beide door B. enWs. gemaakte opmerkingen een gnn.at.ig gevolg te geven, zoodat het h. i. wenschelyk ware zoo de gemeenteraad konde goedvinden op dia beide punten in het uit te brengen advies terug te komen. Ten aanzien van die ontwerpen kan nog tot nadere toelichting o. a. liet. volgende uit de door Gedeputeerde Staten by de voorloopige ontwerpen ter inzage toegezonden etukken worden medegedeeld. Wat betreft do geaseeete Oegstgeest: Totaal, volgens het ontwerp van Gedep. Staten: grootte 67 hectaren, 19 aren en 31 centiaren. Belastbare opbrengst: gebouwd 26,650, ongebouwd 3578.57, bevolking 1401 en 411 Pertvtb"en. Waneer hot godeelte, gelogen tusschen Station en Poelbrug, mede in het ontwerp ware opgenomen, dan zou het totaal bedi agen grootte'91 hectaren, 94 aren en 19 centi aren; belastbare opbrengst gebouwd 21,2 <0, ongebouwd 4898.94; bevolking 1765, aantal perceelen 422. Totaal Zootorwoude: grootte 153 hectaren, s aren en 83 centiaren; belastbare opbrengst gebouwd 46280, ongebouwd 9194.95, be volking 1842, aantal perceelen 402. Totaal Leiderdorp; grootte 144 hectaren en 35 centiaren; belastbare opbrengst ge bouwd ƒ29130, ongebouwd ƒ9745.85. Be volking 2034 en 8 lodgers r= 2042, aantal porceelen 513. Generaal totaal van de drie ontwerpen Grootte 364 hectaren, 23 aren en 49 cen tiaren. Belastbare opbrengst gebouwd ƒ102060, ongebouwd ƒ22519.37. Bevolking 5285. Aan tal perceelen 1326. B. en Ws. waardeeren ten zeorsto den be langrijken en omvangrijken arbeid, door de Gedeputeerde Staten in doze verricht, en zjj zyn er van overtuigd dat de totstandkoming van de grensuitbreiding strekken zal in het werkelijk belang der gemeente en onmisbaar is voor haren verderen bloei. Zy hopen dan ook van harte dat zoowel de Gemeenteraad als de alsnog te benoemen Commissie uit de ingezetenen diezelfde overtuiging zal zjjn toe gedaan en daarvan in hunne uit te brengen adviezen zullen doen bljjken. Wel zullen uit den aard der zaak niet on belangrijke uitgaven, vooral in do eerstvol gende jaren, het gevolg moeten zijn van do grensuitbreiding, doch die uitgaven zullen ongetwijfeld ruimschoots worden goedgemaakt door den meerderen bloei en de wolvaart der gemeente on de meerdere draagkracht dor ingezetenen, ten gevolge van de vermeerdering der bevolking. Het is ondoenlijk zelfs bij be nadering thans eene raming te maken van die uitgavendaartoe behooreri eeno bestrating van de singels, de verlichting, do brandweer, eene uitbreiding der politie, eene vermeerde ling van den huishoudeljjkon dienst, wellicht de oprichting van eene nieuwe school. Bovendien kan in overweging worden ge nomen in hoeverre het wenschelyk is eene of meer singelgrachten geheel of gedeeltelijk te dempen, waarvoor, naar het inzien van B. ei Ws., in de eerste plaats in aanmerking zou k rmen de Zoeterwoudsche singel, waardoor het bewonen van dien singel in alle opzichten zou worden vergemakkelijkt. Thans toch levert de groote afstand van de kom der gemeente voor de bewoners van dien singel een dago- liiks drukkend bezwaar op. Hoe dit zjj, die ondervinding zal moeten aantoonen, in welke behoeften successievelijk moet worden voorzion en welke werken noodig blijken te zyn. Behoeften, die thans niet kunnen worden gekend, doch wier vervuiling in allen gevalle zal strekken tot vermeerdering van ilea bioei on do welvaait der gemeente, omdat Jaardoor het wonen in het aan de gemeente toegevoegd gebied meer aantrekkelijk zal wor den gomaakt. Op grond van een en ander geven B. en Ws. dsn gemeenteraad in overweging hun collego to machtigen lo. aan de Gedeputeerde Staten den dank van den gemeenteraad te betuigen voor het geen door hen in deze is verricht, ten einde te bevorderen dat in den bestaanden toestand, wat de grensbepaling betreft, eene gewenschta verbetering worde aangebracht; 2o. aan voormeld college te kennen te geven dat de gemeenteraad zich over het algemeen met tie overgelegde ontwerpen kan voroenigen, cluch tevens in overweging geeft a. het ontwerp ten aanzien van de gemeent» Oegstgeest in di6n zin te wyz-gen, dat mede aan Leiden worde toegevoegd dat gedeelte van genoemde gemeente, tehoorende tot den Marendykschen polder, dat gelegen is tusschen den Hollandscben IJzeren Spoorweg, deHaar- lemmertrekTaart, de Poe) watering en de grens tusschen den Marendykschen- en den Psst- huispolder, nader te omschryven; b. aan de drie ontwerpen alsnog eens be paling toe te voegen krachtens welke de som, bedoeld in art. 1 der wet van 26 JuJi 1885 (Stbi. No. 169) voor zeoTeel de gemeente Leiden betreft, wordt vermeerderd en wat de gemeenten Oegeteeest, Zoeterwoude en Leiderdorp-betreft, wordt verminderd met vier-vyfde gedeelten van de zuivere opbrengst dor hoofdsom en rijks opcenten van de belasting ep het per soneel, gemiddeld over de belastingjaren 1882 1883, 1883-1884 en 1884-1885. Het eerste artikel van het entwerp ran wet tot verandering der grenzen tusschen de gemeenten Leiden en Oegstgeest luidt aldus: De grens tusschen de gemeenten Leiden en Oegstgeest wordt veranderd als volgt: Beginnende midden in den Rijn aan do westzyde van de brug over den Ryn in don spoorweg Leiden-Woerden loopt de grens in noordelijke richting langs de westzyde van den spoorwog Leiden Woelde», overeenko mende «net do wc3teiyke grens der kadastrale perceelen Oegstgeest, Sectie E, Nos. lllien 12S7, tot aan het punt, waar die spoorbaan met die van den Hollandsche IJzeren-Spoor weg cam en treft, gaat vervolgens dwars over dien spoorweg tot aan de westzyde der noord- westelyken bermsloot in de grens der per ceelen gemeente en Sectie als boven, Nos. 660 en 661 en daarna langs de noord-west- zydo van den Hollandschen IJzeren Spoorweg met Insluiting der daar langs loopende slooten, zooals die door de grenspalen zyn verkend, in noordoestelyke richting tot aan de Haar- lemmeitrekraart on evenwijdig aan de baan tot in het. midden der vaart. Van daar vervolgt de grens door het midden van de Haarlemmertrekvaart in noordeiyke richting tot in het verlengde der scheisloot tusschen de kadastrale perceelen Oegstgeest Sectio D, Nos. 191 en 208, loopt daarna door het midden dier schei3loot tot aan den Hol landschen IJzeren-Spoorweg en verder noord- oostwaarts, de westzyde van de westelyke spoorwegsloot volgende, tot de noordelyke grens van genoemd perceel No. 191, gaat dwars over des Hollandschen IJzeren-Spoor weg tot in de sloot langs het verhindingsspoor naar de Leidsche gasfabriek en steeds de noordoostelijke zyde van het verhindingsspoor volgende met insluiting der slooten, zooals die door grenspalen zyn verkend tot in het midden dor Slacksloot. Het eerste artikpl van het ontwerp van wet tot verandering dor grenzen tusschon de ge- meonten Leiden en Zoeterwoude luidt aldus: De grens tusschen de gemeenten Leiden en Zoeterwoude wordt veranderd als volgt: Beginnende in het midden van den Nieuwen Rijn by het punt, waar het verlengde van de Fioom burger wetering in den Nieuwen Ryn valt, loopt de grens irvznidwestelyko-richting lange de oosteiyke- en zuidelyke zgden van de Rooraburgerwetering; verder lar,g3 de zuide lijke zyde van de Stacsmolensloot in westelyke richting tot aan het midden der bermsloot langs den Zoeterwoudschen weg, waar deze sloot even benoorden de voormaligo-Leeuwen- brug gezegds bermslcel ontmoet. Daarna loopt de gren-3 in zuideiyke-jichting door het midden van gsnoemde bermrioot tot aan er. over de baan van den spoorweg Leiden Woerden. Verdei' gaat de gren» in noord westelyke richting langs de westzyde der westelyke sloot langs genoemden spoorweg dwars over den Loidschen Vliet en daarna genoemde westelijke spoorwegsloot langs haro- westzyde noord waarts volgende tot aan het noord&iyk einde van het perceel gemeente Zoeterwoude, Sectio A. No. 359S. Yan hier vervolgt de grens noordwaarts langs het midden der westelyke spoorweg- sloot tot in de sloot ten. westen der kade langs de westzyde der spoorweghaven en loopt vorder door het midden dien sloot tot aan den Hoogen Rijndijk, gaat dwars over den ?-ün- liijk, en verder langs den muur aan de west zyde van den havenmond en in die richting tot het midden van den Ryn, dat midden oostwaarts volgendo tot aan de spoorwegbrug. Het eerste artikel van het ontwerp 7an wet tot verandering der grenzen tusschen de gemeente Leiden en Leiderdorp luidt aldus: De grens tusschen de gemeenten Leiden en Loiderdorp wordt veranderd als volgt: Van het punt, gelegen ia het midden der Hlackslcot, in het verlengde van de oostzijde der oosteiyke sloot langs bet verhindingsspoor naar de Leidsche gasfabriek, loopt de grens In zulieiyk# richting lang» de oostzyda van die sloot tot op den noordoosthoek va* het perceel, thans kadastraal hekend als Leider dorp, Sectie A, Ne. 2471lr daarna in zuidoos telijke richting midden door de sloot, gelegen tusschon de kadastrale perceelen, oenerzyd» bekend als Leiderdorp,. Sectie A, Noe. 2471 en 1963 en anderzijds als Leiderdorp, Sectie A, Nos. 37, 40 en 41, tot aan de kade langs de ringaleet van de» Slack- of Greoten- en lïleinen Stadspolder, gaat dwars ovsr die kade tet in gemelde rlngoloot en door het midden dier ringsleot tet in do Drift. Daarna in zui delyke richtiDg deer het middeD der Drift in eene rechte ïya tot in het midden van den Ouden Rijn; dat midden volgendein westelyke richting tot aan het punt, waar de Broeraloot in don Ouden Ryn komt. vorder door het midden van die Broorsloot tot aan hot punt, waar die Broorsloot in het midden van don Nieuwen Rijn komt en van daar, het midden van den Nieuwen Ryn oostwaarts volgendo, tet aan het punt, waar het verlengde van de Room- buvgerwetering in den Nieuwen Ryn valt. De overige artikelen der drie ontwerpe» zijn veor elk gelijkluidend en bevatten de vol gendo bepalingen: Art. 2, De overgang van grondgebied, welke het gevolg is van deze grenaverande- ring, heeft plaats op 1 Januari 1891. Art. 3. Alle gemeente-eigendommen, ge bouwen en werken der gemeenten Oegstgeeat, ZoeterwouJo en Leiderdorp, in het af te scheiden gedeelte gelegen, gaan tot de ge moente Leiden over. Art. 4. Alle kadastrale en andere stukken, de perceelen betreffende, welke van de ge meenten Oegstgeest, Zoeterwoude en Leider dorp overgaan aan de gemeente Leiden, wor den aan laatstgenoemde gemeente uitgekeerd. Het gemeentebestuur van Leiden heeft ten allen tyde het recht kosteloos inzago te nemen van do archiovon dor drie eerstgenoemde ge meenten en daaruit afschriften of uittreksels op zyne kosten te vorderen. Art. 5. De gemeente-opcenten der belasting op het personeel worden, voor zoover het grondgebied betreft, dat naar Leiden over gaat, over het dienstjaar 1890 -1895 ge heven ten behoeve der gemeenten Oegstgs9st, Zoeterwoude en Leiderdorp ten getale van de opcenten, welke in de drie laatstgenoemds gemeenten op de personeels belasting worden geheven. Van de zuivere opbrengst dier opcenten; wordt 1/3 aan de gemeente Leiden uitgekeerd. Art. 6. De ingezetenen, gevestigd op het grondgebied, dat aan de gemeente Leiden overgaat, worden vor het opmaken der kie- zorslysten en voor do verkiesbaarheid tot leden van den gemeenteraad van af 1 Jan. 1891 bes-zhouwd als ingezetenen der gemeent» Leiden. Art. 7. De ingezetenen, gevestigff op het grondgebied), dat tot de gemeente Leidbn over gaat, die geplaatst zyn op de in de gemeenten Oegstgeest, Zoeterwoude-en Leiderdorp vast gestelde kiozerslysten, tot het kiezer.- va» leden van de Tweede ILamer der Staten - Seneraal, va» de Provinciale Staten en- van don Gemeenteraad worden op den Veten Januari 1891'. door de besturen dier dria» ge meenten van die lysten geschrapt. Die bestu ren zenden binnen eeDe wgsS na voormelden dag uittreksels- iler kiezerslijsten, voor zooveel zij de bedoelde- personen betreffen, aan Het bestuur der gemeente L9i£Cn, hetwelk d!» psrsonen zoo spoedig mogelijk plaatst op -da- kieaerslftsten tot het kiezen van leden van. de Tweede Kamer dor Statcfi-Generaal, van- de' Provinciale Staten en va» den Gemeen teraad. De bnrgemoenter Tan Leiden doet een uit treksel der nldi» aangevuld» kiezerslijsten^ voor zoover zy bedoelde personen betreffen, aanplakken en op- de secretarie der gemeente- voer een iodc-r ter lezing noderieggtn en zorgt dat van dit e6n- en ander openbare kennis geving geschiedt: Met den dag dozer kennis- goving zyn en blijven deze aanvullingsiystQu, behoudens de wyaigingon, daarin ten gevolg» va» rachtorlyke uitspraak of' herziening te- brengen, van kracht totdat cis kiezerslijsten voer do gemeente Leidon cpnieuw worden vastgesteld. Art. 8. De ingezetenen, gevestigd op het grondgebied van Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp, dat op de gemeent9 Leiden oven- gaat, welke by het inwerkingtreden dezer wet ingeschreven zyn voor de in 1891: i» kouden lichting der nationale- militie, worden gb de registai'S der gemeente L9iden over aescbreven. G»iyke overschrijving geschiedt ten aanzie» van de ingezetenen, die tob de schutterij, be lmoren. Art. 9. Deze wet treedt >a werking: (rae»t nader worden vastgesteld.! (4.4. lltlLDISVÜTEX. Dagen van verzending uit Leide». Tia Amsterdam (Ned. Zeepest) 14 en 28 Febr. laatst» lichting aan bet postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (N»d. Zeepost) 21 Febr. laatste lichting aan het postk. 's nashts 12 li. Via Genua (Ned. Mail) 25 Februari; laatste lichting aan het postlt. 's avonds 5.55. Va Marseille (Ned. Mail) 18 Februari; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5.55. Via Marseille (Fransche Mail) 22 Febr.; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.55. en van andere voor het Leidsch Dogblad be stemde dhikken wordt beleefd verzocht de kopie daarvan slechts op ééne zyde van het papier te schryvon. en niet ter woerszyden, Biel tegen elkaar. Ook is het wenschelyk dat vooral de namen zeer duidelyk worden geschreven. Beide maatregolon zyn in het belang van spoed en juistheid.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6