N». 9022. Maandag- W Februari. A°. 1890. Dc vergrooting van Leiden. <§sft wonft dagelijks, met uitzondering v&n fpn- en feestdagen, uitgegeven. Een tocht vóór zonsopgang. 'Jt FSXJS DESnm OOUBJJfT: Tjcï Lciaea p» 6 msiaita.....I.1Q» Jsaae© p-si p«e4..VT..I..M. 1.40. Jc3s?&4erl^jlte Hommers*0.06. —"aga; Door do Gedeputeerde Staten zyn aan het Dagelyksch Bestuur alhier toegezonden de door hen opgemaakte ontwerpen Tan tvet tot verandering der grenzen van deze go- meente en de gemeenten Leiderdorp, Oegst- geest eu Zoeterwoude, met de uitnoodiging om te zorgon dat met dozo ontwerpen worde gehandeld overeenkomstig het voorschrift vervat in art. 131 der Gemeentewet, luidende: „Het ontwerp wordt in elk dor betrokkene gemeenten voorgelegd aan het oordeel van den Raad on van eene door do kiezers voor den Raad, ten zelfden getale, als diens leden, te kiezen commissie uit de ingezetenen, waarin do burgemeester voorzit. De leden dier commissie worden, op de by do Kies wet bepaalde wyzo, buiten de leden van den Raad, gekozen, en benoemd met de meeste stemmen. Daarbij gelden do bepalingen der eerste zinsnede van art. 12 en der artikelen 13 15'. (Gemeentewet). Ta zijner tyd zullen Gedeputeerde Staten het schriftelijk gevoelen zoowel van den Raad als van de te benoemen commissie uit de ingezetenen tegemoet zien, terwijl door hen ton overvloede wordt opgemerkt dat beide adviezen i6der afzonderlijk behooron te worden uitgebracht. Zooals algemeen bekend, is hot onderwerp vau eene uitbreiding van de grenzen dezer gemeente sedert tal van jaren aanhangig. Reeds in den aanvang van het jaar 1880 is dit onderwerp door B. on Ws. van Leiden bij het college van Gedeputeerde Staten ter sprake gebracht. Zij wezen daarbij op de eigenaardige grensscheiding, ten govolgo waarvan de aan de buitenzijde van de singels gelegen huizen zonder noemenswaardige uit zondering behooren tot hot territoir van eono der omliggonde gemeenten op het feit dat meer en meer in de onmid dellijke nabijheid der stad gebouwd word on dat vele personen, die hun beroep of betrek king alhier uitoefenen, zich buiten het territoir onzer gemeente vestigen, ten gevolge waar van zy, met. behoud van het genot der voor dooien, wolko het wonen in of nabij een0 grooto gomeente aanbiedt, bevrijd bleven de van plaatselijke lasten op do aanzienlijke kosten van het onder wijs, komende ten laste van onze gemeente, terwijl do onderscheidene instellingen van on derwijs door een tal van niet-irigezeteneu worden bezocht, en eindelijk op de meer en 48) Dat pakje was niets meer of minder dan de heer Florian Walzl Junior, die sedert drio weken het genoegen smaakte van menschte zijn; dit voorrecht scheen hij echter nog niet genoeg te waardeeren, daar b(j van zjjne ge boorte af nog niet veel anders gedaan had dan schreeuwen. Ook heden oefende hy zyioe loagen met de volharding van een hedendaag- schen volksredenaar, blijkbaar niet tot stich ting van ziln vader, die hem eerst in allo mogelijke richtingen schommelde dan weer: koekoek, dada! tegen hem riep, of met een takje dreigde alles tevergeefsFlorian Senior werd wanhopig en wierp Bmachtende blikken op de straat naar den kant der fabriek, van waar hy alleen uitkomst to wachten had want in de drie weken van zijn vaderschap was het hem reeds duidelyk geworden dat zijne vrouw alleen de macht be zat om het humeur van den jeugdigen schreeu wer te beheerschen. Neliy was ongeveer eon uur geleden by den heer Rell ontboden. Do arbeider, die de boodschap kwam doen, had er bijgevoegd dat mynheer juffrouw Walzl hel meer zich voordoendo behoefte aan bouwter rein, zooals o. m. bleek uit de styging der huurwaarde. De voorstellen vonden aanvankelyk by de Gedeputeerde Stalen een gunstig onthaalhet Dagelyksch Bestuur werd nl. uitgenoodigd hun collego uitvoerig in te lichten hoedanige uitbreiding door B. en Ws. in het belang der gemeente wenschelyk en noodig werd geacht met overlegging van een gedetailleerd plan en schetsteekening. Nadat hieraan was voldaan, mochten B. en Ws. met genoegon ontwaren dat door Gede puteerde Staten met belangstelling van hun voorstel was kennis genomen, terwijl B. en Ws. door hen werden uitgenoodigd alsnog eene nauwkeurige, gedetailleerde grensbsschrij- ving over to leggen, geschikt om eventueel in het wetsontwerp te worden opgenomen, enz. Toen aan deze uitnoodiging was gevolg gegeven, worden de besturen der betrokken gemeenten geraadpleegd. Het gevolg van dit onderzoek was dat Gedeputeerde Staten niet tot de overtuiging kwamen dat de voorgestelde uitbreiding der grenzen door het publiek be lang werd gevorderd en konden zy', ook op grond van de vele bezwaren, welke door do omliggende gemeenten waren ingebracht, voor alsnog goono tormen vinden het verzoek van B. en Ws. in gunstige overweging te nemen. Intusschen achtlen B. en Ws. zich in het belang der gemeente verplicht de behandeling der zaak voort te zetten en bleek hot hen uit de verder met Gedeputeerde Staten ter zake gevoerde correspondentie, dat da hoofdgrief der betrokken gemeenten was de groote om vang van het plan van uitbreiding, waardoor aan de gemeenten zoodanig grondgebied zou worden onttrokken, dat do belastingdruk voor het overblijvend deo! der gomeente ondraag- lyk zou worden, torwyl van opheffing der gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeter- woude geen sprake kon wezen. Een voorstel tot uitbreiding van het grond gebied onzer gemeente, dat by do Gedeputeerde Staten steun zou kunnen vinden, zoudo zich moeton bepalen tot zoodanige grensverlogging dat de noodzakeiykheid daarvan op deugde lijke gronden van publiek belang kan worden aangetoond. Vermits nu voormeld college tevens de be voegdheid van B. on Ws. erkende om, des geraden oordeelende, een nieuw voorstel omtrent dit onderwerp aan ben in te zonden, bleef het 69n punt van overwegingen en be sprekingen bij hen uitmaken en werd het opmaken van oen ook in verband met do door verzoekon terstond te komen, daar hij heden r.og op reis ging on haar eerst wonsohte te spreken. Dit was des te opmerkelyker, omdat noch de schoolmeester noch zyne vrouw den heer Roll meer gezien hadden sedert don dag, die op de nachtelijke vlucht van Clara gevolgd was. Die dag stond het echtpaar nog levendig als een schrikbeeld voor don geest. Des morgens, heel in de vroegte, vraren zy in hun slaap gestoord door een geweldig geklop op de deur der school. Florian was hal8 over kop naar buiten goloopeu om te zien wat er was en Nelly had de stem van den fabrikant herkend, die driftig naar het verblijf van Clara en zyn zoon vroeg. „Uwe vrouw moet er van weten!" glldo hy tegen Florian, die tevergeefs zyne onschuld en dio zyner vrouw betuigde, „uwe vrouw was de vertrouwelinge van beiden, zy moet dus weten waar zy heen zyn en zy sal hot my zeggen en dat op staanden voet anders zal ik haar dwingen Zonder te begrijpen, wat er gebeurd was, kleedde Nelly zich in alloryl aan en liep naar de school, waar de fabrikant doodsbleek tegen over haren man stond; zyne grijze haren hingen verward «ver zflne oogon, die onheilspellend foukeldon, en 2yne lippen trlldes. „Waar zijn zy?" gilde hg, zoodra by Nelly Gedeputeerde Staten gemaakte opmerkingen gewijzigd plan in behandeling genomen. In den aanvang van het jaar 1885 werd zoodanig plan in gereedheid gebracht. By de toezending aan Gedeputeerde Staten merkten. B. en Ws. op dat sedert de gevoerde onder handelingen in 1880 en 18S1 de behoefte aan uitbreiding der gronzen zich meer en meer had doen gevoelen op grond van den belang- rykon aanbouw, die in de onmiddeilyke nabyheid onzer gemeente na dien tyd had plaats gehad. De tegenwoordige grensregeling is meer en meer onhoudbaar geworden en geheel in stryd met een natuurlijken toestand, die me debrengt dat personen, die feitelijk behooren tot de bevolking onzer gemeonte, alleen ten gevolge oener verouderde grensregeling, wor den ^aangemerkt ais ingezetenen van eene andere gemeonte, die hun, wegens den ver ren afstand van de kom dier gemeente, geheel vreemd is. Dat zelfs het station Leidon van den Hol- landschen spoorweg, eon station, waarop het verkeer, blykens de jaarlyksche verslagen, steeds belangryk toeneemt, gelegen is buiten het territoir der gemeente, is een feit, waarop sleclils met een enkel woord behoeft te worden gewezen om do noodzakelijkheid van eeno grensverandering op do meoet duidelijke wijze in het oog te doen vallen. Henigwerf is dan ook ia den Gemeenteraad de aandacht op dit feit gevestigd en zyn bozwaron opgeworpen tegen do niet onbelangrijke uitgaven, welko dientengevolge wegens behoorlijk polïtie-toe- zicht aan onze gemeente werden opgelegd, aangezien dezo eigenlijk zouden moeien komen ten laste van de gemeente, waaronder het station gelegen is. Door B. en Ws. is echter steeds do uit oefening van poiitie-toezicht aldaar vanwege en ton laste van de gemeente Loidcn verde digd, met hot oog op do grooto belangen, daarby voor de ingezetenen onzer gemeento betrokken, doch juist de noodzakeiykheid van dat toezicht vanwege de Leidscho politie blijft, naar het inzien van B. en Ws oen beslissend argument voor do aanhechting aan Loider. van dit gedeelte dor aangrenzende gemoente. U.t de daarop vorder gevoerde correspon dentie ontwaarden B. en Ws. dat Gedepu teerde Staten zich bereid verklaarden de grens- uitbraiding tot oen onderwerp te maken van gezette overwoging en nauwkeurig onderzoek in hun college. Intusschen werd door B. on Ws. niet ver- gewaar werd. „De deern mag naar do maan loopen om haar bskoinmor ik mil niet maar myn zoonl Hy is ziek, dat weet ge immers, hy heeft eeue doodelyko kwaal één windstoot kan hem dooden I Hy za! onderweg sterven, in het rijtuig, misschien in eene schuur, en zy zal hem laten liggen om m#t een ander verder to gaan die landloopstor, die als een vloek in myn huis ls gekomenI" Hy bygde naar adem, sloeg zich mat zyne vuisten voor het voorhoofd on vervolgde na eene poos: „Dwaas, die ik was! Ik, oude dwaas! Hy te laten verlokken door eene lieve stem, aan onschuld en eerbaarheid te gelooven! Daar ben ik da verlieflo jongeling gaan spelen, ik, met myno grijze harenNu heeft zy myn jon gen verleid, om door nacht en nevel met haar te vluchten myn kind, mijn arm ziek kind; Ik weet dat ik hem niet levend zal terugzien 1" Zyn» stem begaf hem; met de oogen vol tranen staarde hy voor zich uit en woelde met zyne handen door het haar. De schoolmeester deed als wilde hy iets zeggen, doch kwam er niet toe. Nelly vond ook geene woorden om den wanhopigon vader te troosten. Wat er geschied moest zyn, lews ui haar ook onbe- PW T.TH DER AD VERTEN TIEN: T»a 1—S r«z«l» f 1.05. lodaie re--' maar O.HJ. Gvoetóre letters nsar plaatsruimte. Voor het lo- oeeteerea botten do etad wordt 0.10 burekond. zuimd do aandacht op de ziek gevesligd 'o houden. Tevens achtten zy zich verplicht er up te wijzen dat het bouwen van de nieuwe wonin gen op het grondgebied der omliggende ge meenten rnenigwerf geschiedde zonder eenlgo regelmaat, hetgeen in do toekomst tot ve:erlei bezwaren aanleiding zou kunnon geven. Ge schiedde die bouw op het territoir van onze gemoente, dan zou aan dat bezwaar kunnen worden te gomoet gekomen door eenn be- hooriyko rooiing aan to wyzen en de rioodlgo voorschriften te geven aangaande den houw. Sedert bobben de Gedeputeerde Staten het ontwerpen van eene wyziging der gr:nzen van onze gemeente en die der drie omlig gende gemeenten voortgezet en aan hot Dage lyksch Bestuur in den loop van het vorig jaar drie door hon voorloopig opgemaakte ontwerpen van wot doen toekomen, verge zeld van do noodige daarbij bohoorende stuk ken, met verzoek het oordeel van B. en Ws. daaromtrent te doen kermen. Dezen hebben de bemoeiingen van Godep. Staten, ten doel hebbende da verbotoring van een verouderden en onhoudbaren toostand,in deze ten zeerste op pry's gestold en mot de meeste bel ngstelling en ingenomenheid van die voorloopige ontworpen, welko geheel overoenkwamen met de thans opgemaakte definitieve ontwerpen, kennis genomen. Zy kGbben dan ook daarvan doen biyken aan Gedeputeerde Staten, onder mededoeling dat zy zich ovor het algemeen zeer wel met de verschillende voorstellen konden voreonigen, overtuigd dat by het tot stand komen van de voorgesteldo ontwerpen, voor een groot dool aan de bestaande bozwaron zou worden te gemoet gekomen. Intusschen hobben B. en Ws. daarby do aandacht van het college op de twee vol gende punten gevestigd. Vooreerst wat de uitbreiding zelve betreft en wel aan de zyde dor gemeente Oegstgeest. Door B. en Ws. was in der tyd in overweging gegeven de grens to stellen by da Poelbrug, ten einde ook dat gedeelte der gemeento Oegstgeest, dat gelegen is tusscben den Hol- landschen spoorweg en gonoomde brug, aan de gemeente Leiden toe te voegen, voorna- melyk op grond dat reeds ettelyke woningen en villa's aldaar waren gebouwd en dat het te voorzien was dat daarmede zoude worden voortgegaan, met het oog op do geschiktheid van dit gedeelte, gelegen in de onmiddeilyke nabyheid van het station, voor bouwterrein. grypolyk voor: Ciara heimelyk des nachts weggereden, en dat met Karei? Waarheen? En waarom juist met Karei? De hofmakerij van den ziekelyken jongeling was haar altijd zoo onschuldig voorgekomen. „Misschien heeft zy slechts een romanesk toertje gemaakt en komt straks terug," zei zjj bed06sd. „Ciara hoeft zulke zonderlinge inval len en mijnheer Karei Zy kon liared zin niet voltooien; die uit vlucht kwam haar zelve al te onbeduidend voor. Do heer Roll had er ook niet eens Baar ge luisterd. Hy stond nog altijd roerloos, doch eensklaps zag hy haar zeer treurig aan en zei op doffen toon: „Hy komt nooit terug! Hy komt nooit levend terug!" Do kalmte, waarmede hy dit zeide, was rrojj aandoeniyker dan zyn wanhoop van daareven. Nelly deed haar best om hem moed in te spreken, maar hy sprak zoozeer zonder over tuiging, dat zy van hare eigen stem schrikte en ophield. Eensklaps liep de heer Roll zonder te groeten weg. Zy zagen hem na totdat hy achter de baag vei d wenen w»t. IVtrdt vmtlgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5