Vanwege de aftteeüiig Leiden van hot Nedsriandsch ■Werkliedenverbond „Patrimo nium" zal Maandag 17 Februari a. e.; des avonds te acht uren, in de zaal Noordeinde alhier eene openbare samenkomst gehouden wordeD, waarin ale spreker zal optreden de heer C. B. Oorthuis, predikant te 's-Hage. Zondag, 16 Februari a. s., hoopt de heer J. Oann Dun, emeritus-predikant te Rjjswjjk, de3 voormiddags te 10 uren in deNed.-Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te /treden. De Tweede Kamor der Staten Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag, 25 Februari a. s., ie twee uren. Naar men verneemt, zal graaf Béla Botthjjany, attaché bJJ de Oo6tenrjjksche legatie te 's-Hage, na zjjne terugkomst uit het buitenland aldaar, in zjjn rang verplaatst worden naar Washington. —In het „Wapen var. Heemstede", te Heem stede, by den heer J. Avis, is door de zang- vereeniging van het Hoofddorp, genaamd „Excelsior", opgericht in 1880, eene welge slaagde uitvoering gegevon. De byeenkomst werd geopend door den directeur, R. Elzing3, met deze woorden„Wie verwacht hedenavond kunstenaars te hooren, zou teleurgesteld huis waarts koeren. Ons doel is het volksgezang te verbeteren. Is de stelling waar: boe ont wikkelder volk, hoe ryker zyne taal, hoe be schaafder eene natie, hoe schooner haar lied, dan bewyst ook ieder, die het gezang van het volk wil verbeteren, eene weldaad aan het volk". Daarop werd het volgende programma uitgevoerd„Gebed in nood", „Roeierslied," „O, füh ich au' der Haide dort," koor uit Psalm 42, „'t Kerkje," „Frühlingsklage," „de Kleinste Lentebloem," „die Kapelle," Aan de Lento," „Neerlands Oogappel," „Vom Bergen." Byzonder werd toegejuicht No. 5, ,,'t.Kerkje," maar ook No. 6, gezongen door den beer E. B. Claven. Niet minder viel in den smaak No. 11. In het algemeen mag gezegd worden, dat de toehoorders zich dankbaar betoonden voor het genotene. Na afloop werd de avond vorder zeer ge noeglijk doorgebracht en met een bal gesloten. Do minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter konnis van belangheb benden, dat in de tweede helft van de maand April a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant-ingeniour van den waterstaat een vergelykand ouderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die oen voldoend examen als civiel- ingorieur hebben afgelegd aan ds Polytech nische school te Delft, raits zy op 1 Juni O. k. niet ouder zyn dan 28 jaar. Dit onderzoek betreft: de theoretische en toegepaste mechanica en do konnis van werk tuigen; de kennis van bouwstoffen, gebruike ïyk zoowel voor bouwkundige als waterbouw kundige werken; do waterbouwkunde; de burgerlijke bouwkunde, voor zooveel betreft de conBtructie voor eenvoudige gebouwen; het landmeten en waterpassenhet adm nis- stratief recht betreffende den waterstaat; het iïuatie-, ornament- en handteekenen,benevens 'net teekenen van voorwerpen, tot de water bouwkunde baboorende, waarvoor overlegging van behooriyk gewaarmerkte teekeningen ge vorderd wordt. Zy. die zich aan het vergelykend onderzoek wensc'nen te onderwerpen, moeren vóór 1 April e. k. daarvan aan hot departement van waterstaat, handel en nyverheid doen blyken. Het „D. v. Z.-H." meldt: Het berich', als zou de komst van de beide adjudanten van den President der Fransche Republiek te 's-Hage in verband hebben gestaan met de grensregeling tu3schen Fransch- en Neder- landsch-Guyana, is *ns gebleken onjuist te zyn. De heeren hadden de voorstelling van „Sa- lammbó" te Brussel bygewoond en maakten van deze gelegenheid gebruik om een uit stapje naar ons land te doon. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 14 Februari 1890, ïs de heer J. C. Feun, te Warmond, met ingang van 16 Februari a. s voor don tyd van een jaar in dienst gesteld als oeconoom by 'sRyks veeartseny8choel te Utrecht. Tot leden der maskerade-commissie te Utrecht zyn gekozen de he6ien W. C. A.Yan Vredenburch (praeses), H. De Kruyff, K. J. H. Royaards, Doude van Troostwyk en Van Haersma Buma. Prof. Valeton, te Utrecht, is tot herstel zyner gezondheid naar Honnef vertrokken. Het stoomschip „Soerabaiavan Rotter dam naar Batavia, vertrok 13 Febr. van Suez. Z. M. heeft don paa. denarts der 2de kl. J. Van do Yelde, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor don tyd van vyf jaren gedetacheerd by bet leger in Ned. Ind.ü. Gomongd Nieuws. Mocht de impresario van do schoone schilderyen „Levensmoeden" en „Féli- cle" gerekend hebben op een druk bezoek in het benedenlokaal der Stadszaal alhier, waar ze zyn tentoongesteld, dan ziet hy zyne verwachtingen in geenon deele vervuld. Loidens inwoners hebben in deze, volgons zyne ver zekering, nog slechts zeer zwak getoond belang te stellen in dergeiyke producten van schoone kunst. De weinige dagen, welke de schilderijen nog te zien zullen zyn, ie de entrée-prtjs nu gesteld op 25 ets. de persoon, in de hoop dat daardoor verhoed zal worden dat de heer Louie Günther met schade van hier zal ver trekken en later menigeen hier ter stede het zich beklagen zal de tentoonstelling te-hebben veronachtzaamd, als zy of hy by vernieuwing leest uit berichten, komende van Londen of Niouw-York, hoeveel schoons deze schilderyen voor het oog aanbieden. Edison's phonograaf werdgie- teravond aan do in groeten getale opgeko men leden van de Maatschappy voor Natuur kunde „Diiigentia" te 's-Hage beschreven en vertoond door dr. N. P. Xapteyn, van Amster dam, die begon met e«sie vrij uitvoerige uit eenzetting van de eerste beginselen van do gelu'.dsleer begrypelyk te maken, do mrailyk- heden, verbonden aan de uitvinding van een werktuig, waardoor het groot aantal trillingen wordt gebonden, dat de hoogte, sterkte en klank van eiken toon weergeeft. Na vervol gens mot lichtbeelden de verschillende toe passingen te hebben doen zien, welke van het werktuig gemaakt kunnen worden in het dageiyksch leveu, deed de heer Kapteyn .loor de zaal weerklinken solo's voor ver schillende instrumenten en orkeststukken, welke in Engeland waren uitgovoerd en op gevangen in de phonograaf, waarna de rol, waarop de trillingen beschreven staan, hem was toegezonden en het geluid opnieuw doet hooren zoodra zy in eene andere phonograaf wordt geplaatst. Eone van de nieuwste rollen, door hem ont vangen bevatto het Volkslied en het Wilhelmus, welke duideiyk in de zaal gehoord konden worden, al was de klank wat gedempt en hot •empo te snel. Treuwons, dat was schier met al de andere stukkon ook wel het geval. Hot bost voldeden de phonograaf-concerten, beur telings door eenige personen aan het toestel zelf gehoordvooral het pianogeluid klonk fraai. Dat Edison van de phonograaf meer var wachting heeft dan van zyne vroegere uit vindingen en daarom verkoop van patent woi- gert, verdionde wel phonographische bevesti ging van hemzslven. Uit Lisse 8chryftmon: Zolden hadden wy een winter als deze, met zoo wei nig vorst en sneeuw. Dat drt voor land en tuinbouw voordoelig ie, zal ieder hegrjjpen, daar er nu den goheelea winter is doorge werkt en veel arbeid is kunnen afgedaan worden, die andere in liet voorjaar gebeurde. De bloembollen zyn buitengewoon vroegreeds is in Januari het dek gedeelteiyk afgenomen moeten worden, wegens de te sterke out- wikkeling der planten. Alhoewel de vorst der laatste dagen natuuriyk den gro6i der planten niet bevordert, is toch geen onmid daliyk gevaar voor groote schade, indien het slechts enkele graden vriezende biyft. Treedt de dooi weder spoedig in en volgt er zacht weder, dan kan men een zeer vroegen bloei verwachten, en bestaat er veel kans dat deze 14 dagen eerder zal zyn dan in andere jaren, en wel omstreeks half Maart. Naar men wil, zullen verschil- lende readers van Vlaardingen en Maassluis dit jaar geen Duitschere (of, zooals zy door de zeelieden genoemd worden, „bovenlanders") op hunne loggers voor de haringvisschery doen aanmonsteren. Zy zyn voornemens de bsnoodigde zeelieden te betrekken van Scheve- ningen, hetgeen te minder bezwaar zal op leveren, omdat door het niet varen van een belangryk dool der Scheveningsche vloot ge durende de schrobnetvisschery van dit jaar, nog een aanzienlijk aantal matrozen zonder plaats is. Te Schevoningon werd gisteren door 4 loggers, 4 Scheveningsche schuiten en eene Katwykeche schuit versche visch aangebracht; de loggers hesimdon ƒ150 tot ƒ275 en de schuiten 25 tot ƒ110. Het rapport van den burgeraees- ter te Laeken bstreö'endo de houding der troepen bij den brand- van hof paleis blykt c-r» het bekende „muisje van juffrouw Van Naslaan te geleken en „oen staartje" te heb ben. Immers, thans heeft ook de generaal Van der Smissen in een door do dagbladen open baar gemaabten brief aan den minister van oorlog zich op zflne beurt; de zaak aange trokken. Hy laat zich daarin zeer scherp uit en zegt dat de burgemeester en de commis saris van politie zich aan eene „infamie" hebben schuldig gemaakt; waarom by ver langt dat zy zullen worden afgezet. Deze brief, evenals die van den comman dant der by den brand dienstdoende grena diers, by dagorder aan de troepen voorgelezen, heeft groot opzien verwekt en is Donderdag terstond in de Kamer ter sprake gebracht door den heer Jan-son, die eene interpellatie over de zaak op nader te bepalen dag aan kondigde. Wy moeten weten, zeide hy, of hot een generaal vryetaai dergelyke brieven aan de regoering te schreven, sommaties tot haar te richten en dergelyke quaestiön in het leger te berde tra brengen. De minister-president Beernaert verklaarde oven verwonderd te zy» geweest als de heer Jansen ze#, maar nog meer over de open baarheid, aan verslagen gegeven, hateiyke be schuldigingen tegen het leger bevattende hetwelk,, zeide de minister, by de ramp te Laeken zyn plicht gedaas had. De pla-ats in het gewraakte rapportrwelke byzonder de verontwaardiging des generaals had gaande gemaakt, boteof den dood van mej. I raneoart, welke onverklaarbaar genoemd werd, aangezien zy, vz-lgens getuigenis van geloofwaardige personen, zeide het rapport, aan een venster den soldaten en paleisbedier.- den had toegeroepen: „Bedt my tcohl" Het venster was ongeveer 6 meters hcog en op enkele schreden afstands waren ladders en balken voor het opnemen. Men was echter geheel het hoofd kwyfc. Onze agent-spuitgasten, zegt de burgemeester, „zouden ta moedig ge weest zyn om eene vrouw, die gemakkelijk te redden was, in de vlammen te laten om komen." Als dat waar was, schrift de generaal, zouden de officieren, onderofficieren en soldaten van het betrokken detachement onwaardig zyn langer do wapenen te dragen. Het minlsteriëele „Journal de Bruxelles" noemt don brief streng, maar rechtvaardig, on heeft alleen bezwaar tegen den eisch om ontslag van den burgemeester en den com missaris. Het blad vree3t dat de generaal zelf den dienst verlaten zal als hem geene voldoening verschaft wordt en geeft den bur gemeester in bedenking zyne lichtvaardige beleediglngen in te trekken. Op zyne beurt heeft intusschen de burge meester een brief geschreven aan den Gou verneur van Brabant, protesteerende tegen de beschuldigingen van den generaal, verkla rende dat het rapport volstrekt niet voor openbaarmaking bestemd was en volkomen buiten zyne voorkennis door een Raadslid aan een blad was toegezonden. Steeds, betuigt hy, heeft hy met de mili taire overheid op den besten voet gestaan gedurondo do achttien jaar, dat hy tot don Raad behoorde, en hy roept alle officieren, met wie hy in aanraking is geweest, tot ge tuigen van zyne hoogachting voor het leger. Hfi is verontw«iardigd over het verwyt als zou hy do eer der soldaten te na zyn gokomen on eindigt met zijn leedwezen er over uit te spreken, dat do regeering niet terstond na de ontvangst van het rapport (dd. 3 Januari) oen onderzoek heeft doen instellen. In een onderhoud met een dagbladbericht gever heeft de burgemeester zich in geiyken geest uitgelaten en tevens gezegd overtuigd te zyn, dat het rapport de zuivere waarheid behelst. Daarom had hy hot ook den Gouver neur toegezonden, zyne aandacht vestigende op twee puntende onverklaarbare langzaamheid, waarmee de militaire autoriteit deburgerlyke had gewaarschuwd en de noodzakeiykhoid om, als dienaangaande goone voorschriften beston den, in deze leemte to voorzien. In geen geval echter, betuigde hy, bad het in de bedoeling gelegen den militairen gebrek aan moed te last te leggen. Tegen gistermiddag had de burgemeester eeue buitengewone vergadering van het dage- lyksch bestuur belegd. Donderdag-avond heeft de burgemeester den gouverneur zelf zyn brief ter hand gesteld en een vrij lang onderhoud met hem gehad. Het landverhuizersprocee te Wadowico duurt nog voort en mïddolerwyi ontvangt do Beriynscho correspondent der „Daily News" berichten betreffende nieuwe ongeoorloofde bannelingen van land verb idzers- agenten. Voorai werken ze nu in Fommeren en trachten daar do goedgeloovige boeren over te halen naar Brazil}# te verhuizen. Ondanks de waarschuwingen der regee-ring worden velen bedrogen. In het zuiden van Frankryk ie eene zóó groote hoeveelheid sneeuw ge- vafieD, dat de treinen van Bordeaux naar Cette gisteren zeven uren oponthoud hadden. Langs ds geheele westkust was het weer zeer onstuimig. Op vele pktatsen ging de1 hevige noordwestenwind gepaard met regen en sneeuw en o-veral daalde de temperatuur. Eone daad van e eht -moede-rly k e- zelfopoffering wordt door do Farysche bladen verhaald. By een bezoek aan de tentoonstelling werd een knaap, de zoon- van den heer Schill, zeer ernstsg gewond door een stuk van eene electrischo lichtkroon, dab hem ap hot hoofd viek. De arme jongea bekwam daardoor een vrjj> groot gat boven in het hoc«jd» en de ge- neesheeren hadden hem opgegeven. Alleen dr. Tèrrillon, heelkundige- der gasthuizen, ver klaarde dat er eenige kans op genezing van het kind was door de greffe animale, het dichtmaken van de wond' mot vlo99ch uit een gezcod' menschenlichaam. De- moeder van den> knaap boesb toen ter stond» haren arm voor dat doel aan en de dokter sneed daaruit een aantal ronde plakjes vleeech, welke hy op de wond- legde. Mevr. Schil!' viel een oogonblik- in zwym* gedurende die pyniyk©: kunstbewerking, maar weldra liet zij die hervatten- De operatie golukte echter aanvankelyk niet. Na verloop van eenigen tijé moest de wond wee* geopend eni opnieuw dichtgemaakt worden. De kloeke moeder gaf nu haren anderem arm voor dat doel en ditmaai slaagde men, beter. heeft thans- de vreug-é, dat het kindj, door hare zelfopoffering gerecl, herstellende is. Eene akelige C ar na v 1 s g r a p. Op een der gemaskerde baks verleden week te Bmriyn gegeven^ had de mooie vrouw van. een schatryk slager eene- treurige vermom ming gekozen. Te elf u-ren precies opende* zich de deur der balzaal voor vier atevjge* kerels, als aardmannon gekleed. Zy droegen eene doodkist, die zy onder de gaskroon ia liet midden der saai -op eene ïykbaar neer zetten. De doodkist had een glazen, deksel;, daaronder lag, in schilderachtige houding, in een wit satynen kleed, met dons omzoomd, de schoone slachters vrouw, met een mirte- krans in het haar en een wit masker voor hot gezicht. Een vol uur hield zy het, door allen met verbazing aangestaard, in hare kist uit; toen om 12 uren het teoken van liet démasqué gegeven werd, steeg zy, wer- kelyk meer dood dan levend door de hitto en benauwdheid, er uit. Zy bad voor „sneeuw* witje" gespeeld. Te Rixdorf, by Beriyn, heeft een dagbladschryver, juist uit de gevangenis ontslagen, op wreedaardige wyze haar, die hem eertyds scheen te beminnen, maar ge durende zyne afwezigheid in het huweiyk was gei reden met een ander, vermoord. De moordenaar had zich daartoe verborgen tot dat zy zou voorbykomen. Door twee revolver] schoten getroffen, éón aan het hoofd en één aan den hals, viel de ongelukkige vrouw in een kelder, welke op de straat uitkwam. Da woesteling volgde baar, wierp haar op den steenen vloer en joog haar nog twee kogels door het hoofd. Achtervolgd, maakte het on men ach te Treptow een eind aan zyn leven. Drie meisjes, van negen, tien en elf jaren, gehoorzamende aan de bevelen van Capuchon, een knaap van veertien jaren, hadden te Parys samen eene vereeniging ge sticht, diefstal ten doel hebbende. Naar het schynt, gingen de zaken zelfs zeer goed, want toen men de kinderen aanhield, waren zy in het bezit van 3000 fr. in geld, vele juweelon en verscheidene andere voorwerpen. In een hotel van de me Faubourg-Mont- martre werd de kleine bende gevangengeno men. De afwezigheid van den patroon waar nemende, waren zy in het buree- van het hotel godrongen om te stelen; de patroon kwaoi eonsklaps terug en de jonge aanvoer der, die de wacht hield, wilde de vlucht nemen, maar ny werd vastgegrepen en allen werden naar het politiebureel gébracht, waar zy iedereen verbaasden door hunne koelbloe digheid en stoutmoedigheid Ln.'volgo het onderzoek is de moeder van een der jonge deugnieten aangehouden. Een Fransch millionair heeft zich te Nizza doodgeschoten; hy had al zyne zaken gevogeld, zelf eone lijkkist bested en

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10