LiSIDSCH DAGBLAD. N°. 9199. A". 1890. §688 fêourant wordt dagtlijks, aet uitsondering 70s, gon- on feestdagen, uitgegeven. i >oiidei'clag; 13 I^el>i*vxai'i. PRIJS DX2KR OOURAJTT! roer Lelden per S staandon,1.16. Pïwoo P« port.LM. Mboederl^ke Nomx&en.G.S& BUITENLAND. Frankrijk. De hertog van Orleans ontving in zijne gevangenis weer vele bezoeken, maar alleen de verwanten en beste vrienden werden toe gelaten. De prins blijft er bij, dat by, on danks zijne verbanning, recht heeft als sol daat zijne plichten te vervullen. Toen zyne tante, de hertogin van Chartres, hem vroeg, of hy het wel kon stellen met den gevange niskost, antwoordde de prins, dat hy slechts één wensch had, nl. dat de regeering hem zou veroorloven de „ratjetoe" in de kazerne te proeven. De gravin van Parys, 's prinsen moeder, zond een telegram, waarin zy het vertrouwen uitsprak, „dat haar zoon zyn plicht naar be- liooren zou vervullen." Van het soldaatje-spelen zal echter wel riet veel komen, want het eenige, wat den prins te wachten staat, is dat hy binnen weinige dagen weer over de grenzen wordt gebracht. Het geheelo geval zal dan wel weer spoedig vergeten zyn. Tot de bezoekers van gisteren behoorde ook de hertog van Aumale, die hiervoor alleen van zyn buitenverbiyf te Chantilly naar Parys was gekomen. Ook had de prins een onderhoud met zyne advocaten, de heeren Limbourg en Rousse, die hem heden voor de rechtbank zullen verdedigen. De prins verklaarde dat hy ook zelf zyn goed recht zal bepleiten, doch zich by zyne verdediging uitsluitend plaatsen op het standpunt van den loteling, die zyne militaire plichten wil vervullen. De graaf van Parijs is gisteren te Porto- Rico aangekomen. De graaf vindt daar het bericht van het overiyden van zyn zwager, den hertog van Montpensier, en de gevangen neming van zyn zoon. Men vermoedt dat de pretendent daarom zyne reis naar de Vereenigde Staten zal opgeven en met de volgende boot naar Europa zal terugkeeren. Kapitein Basroger, de gezagvoerder der „Emma," die de 500 schipbreukelingen van het Nederlandsche stoomschip „Leerdam" naar Cuxhaven bracht en daarvoor onlangs het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw verwierf, is nu door president Carnot benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De Parysche correspondent der „Daily News" meldt dat Frankryk niet zal deelnemen aan de door keizer Wilhelm ontworpen arbeids- conferentie, op grond dat het' reeds de uit- noodiging van Zwitserland voor de gelyk- soortige conferentie te Bern heeft aangenomen. Sichel, van Weenen, is gekozen tot op- PBU8 DUB ▲DVHBTHNTEUri Tu 1—1.01. I«4m raf*l MMr/l.lft 8fo«Ur« totun uu plaatanhnte. Voor h.t 1» ■Mwm bmlUa d» tud word» butkuid. volger van wyien den Leidschen hoogleeraar Cobet in de „Académie dea inscriptions." Duitsohland. Naar men verneemt, zal de Staatsraad reeds tegen het einde dezer week bijeenko men en door den keizer met eene uitvoerige aanspraak geopend worden. Het is zeker dat by dit staatslichaam onmiddellyk eene voor dracht in den geest van het bekend keizerlyk decreet zal worden ingediend. De „Reichsanzeiger" deelt mede dat be noemd is tot secretaris van den Staatsraad de heer Busch en tot zyn plaatsvervanger de „geheime legatieraad" Kayser. Voorts zijn benoemd tot leden van den Staatsraad prins Pless, baron Stumm, de heer Krupp, geheim raad Hinzpeter, baron Von Huene, de heer Jenke, voorzitter van de Kamer van koop handel te Essen; graaf Douglas-Ascharsleben en prof. Von Heyden te Berlyn. Ernin Pacha is in zooverre hersteld, dat hy eerstdaags te Zanzibar hoopt te komen. Neg steeds houdt Bwana Heri zich tegen de Duitschers staande. Hoewel hy door vele Arabieren gesteund wordt, heeft hy groot gebrek aan manschappen en tevens aan krygs- en levensbehoeften. Volgens de Berlynsche „Post" zal de prins van Wales in Maart naar Berlyn komen, tot by woning van de plechtige uitreiking van de orde van den Zwarten Adelaar en het daarop volgende Ordefeest, den 22sten en 23sten dier maand. 5 uxemburg. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting heeft de voor zitter aangekondigd dat eene interpellatie is ingediend omtrent de leerstellingen, door den minister van Staat verkondigd in zyne verhandeling over het gemeen recht in het. groothertogdom. Deze leerstellingen worden geacht in stryd te zyn met de wezenlyfce constitutioneels be ginselen en in het byzonder met de staats regeling van 1868; zy zouden storend kun nen werken op den staatkundigen toestand van Luxemburg. De behandeling dezer interpellatie is op aanstaanden Vrydag bepaald. De heer Simons wees op de misbruiken, welke voortspruiten uit de vergunning om meel in kleine hoeveelheden zonder rechten in te voeren. De directeur voor de financiën antwoordde dat hieromtrent oen onderzoek is ingesteld en dat, indien misbruiken bestaan, de vereischte maatregelen zullen worden genomen. Groot-Britannië. Gisteren is het Parlement geopend. Io de troonrede wordt eerst gezegd dat de betrek kingen van Engeland met de andere mogend heden vriendschappeiyk zyn. Dan wordt in het kort de geschiedenis van het geschil met Portugal in herinnering gebracht. Er zyn handelingen gepleegd, welke niet vereenig- baar zijn met den eerbied, aan de Engelsche vlag verschuldigd. De Portugeesche regeermg heeft beloofd dat zij hare troepen zal terug roepen van het grondgebied, waar Engelsche koloniën zyn gevestigd, of waar stammen wonen van inboorlingen, die zich onder be scherming van de Engelsche regeering hebben Voorts wordt de hoop uitgesproken dat de conferentie, welke te Brussel wordt gehouden, de verhindering van den slavenhandel zal bevorderen. Ook zyn handelsverdragen ge sloten met Egypto en met. Bulgarye, waar door de meest dringende finantiëele quaesties althans voorloopig geregeld zyn. Vervolgens gewaagt de troonrede van de ver betering in den toestand van Ierland, welke steeds gunstiger wordt, en van de vermin dering van het aantal agrarische misdaden, waardoor het mogelyk wordt gemaakt, dat de toepassing der strengere strafwet wordt beperkt. De regeering zal wetsontwerpen indienen, waardoor de aankoop van grond door de pach ters gemakkelyk wordt gemaakt en waardoor aan Ierland eene zelfde mate van zelfstandig heid en eene dergeiyke regeling van het plaat selijk bestuur wordt toegestaan, als nu in Engeland en Schotland bestaat. Voorts worden wetsontwerpen aangekon digd tot verbetering van het toezicht op de gezondheidstoestand van Londen en de werk manswoningen, alsmede een ontwerp tot afbakening van de verantwoordelykheid van de werkgevers, voor het geval dat werklieden, in hun dienst werkzaam, door ongelukken worden getroffen. De regeering zal ook voorstellen indienen tot verbetering der legerkampen en kazernes en zal bovendien vele andere maatregelen nemen, welke moeten dienen om den gezond heidstoestand en de dougdelykheid der troepen te verbeteren. In de vervolgens door het Hoogerhuis ge houden zitting zeide lord Granville, dat de oppositie met kalmte over de Portugeesche quaestie moet beraadslagen. Hy betreurde dat by het Congo-verdrag niet bekrachtigd is ca bep-iline, waardoor byna het geheele betwiste grondgebied in banden der Engelschen zou zyn gesteld. Hy vroeg opheldering omtrent de aanhangige schikkingen. Verder wenschte hy te weten of het waar was, dat de Engel sche vloot zonder noodzakelykheid manoeuvres zal maken in de Middellandsche Zee; som mige mogendheden zouden dit ten kwade kunnen duiden. In het Lagerhuis vroeg de heer Cremer naar den stand der betrekkingen met Portugal. Sir James Fergusson antwoordde dat hy vooraf met deze interpellatie in kennis had behooren gesteld te worden, waarop de heer Cremer hernam dat hy zyne vraag morgen zal herhalen. Oostcnr.-Hong;.-]VIouai-chie. Eene Engelsch Oostenryksche Drukkers- en Uitgevers-vereeniging is, naar het „Wiener Tageblatt" meldt, te Weenen opgericht. De lord-mayor van Londen is voorzitter van den raad van Engelsche, prins Radziwill van de Oostenryksche commissarissen. De maat- schappy is gevestigd met een aandeelenkapi taal van f 6,000,000 en heeft ten doel de groote uitgevers-, drukkers- en lithogi phische inrichtingen te Weenen te vereonigen, waar toe de voornaamste drie papierfabrieken in den omtrek en eenige kleinere uitgevers-firma's (o. a. het „Wiener Tageblatt") zyn aangekocht. Een der oogmerken van de ondernemers is: Engelsche uitgaven te Weenen waar het werk goedkooper is dan elders te doen verschynen. Rusland. In de Wolga-provinciën heerscht, volgens don correspondent der „Daily News", groote ellende. Eene talryke menigte haast uitgehon gerde boeren, die dezer dagen te Sarakoff aan kwam, meldde dat in vele districten de land bevolking honger lydt. De regeering gaf niet meer dan 500,000 roebels ondersteuning, wat volgens lien geheel onvoldoende was. Bulgarye. De telegraphische berichten uit Sofia bly- ven schaars, maar toch ontbreekt het niet aan verschillende berichten over de sa menzwering, welke tegen prins Ferdinand van Coburg is gesmeed. Veel nieuws wordt daarin echter niet over het komplot mede gedeeld. Alleen wordt bevestigd dat de sa menzwering door de Panslavisten is aange stookt en dat de leiders der beweging vooral steun hebben gezocht in de provincie. De regeering heeft daarom ook in alle steden, waar garnizoen ligt, een streng onderzoek doen instellen. Een toclit vóór zonsopgang. 48) Hy wachtte tevergeefs op een woord van deelneming en niet wetende of zy hem wel verstaan had, begon hy weer: „Juffrouw Clara, ik ga weg; wy zien elkaar nooit weerl" Er viel een traan op hare hand, die hy aan zyne lippen drukte, en dat bracht haar tot zichzelve. Zy onttrok hem hare hand en liep langzaam naar het park. Karei volgde haar schoorvoetend. Onder de boomen was het nog warmer dan op hst plein; Clara ging verder. Het pad voerde door een dicht dennenbosch naar een strook eiken hakhout-, dat het park van de vlakte scheidde. Aan het einde van het pad was een poortje in den muur, dat Karei opende, on zy betraden het open veld. Tusschen de lage daken der loodsen van de steen bakkery glinsterde de groote vyver, waaruit af en toe het gekwaak van een kikvorsch de stilte kwam verbroken. Clara liep voort tot vlak by den vyver. „Wat wilt gy hier doen?" vroeg Karei en pakte haar by den arm. Zy weerde hem niet af, zooals hy gevreesd had, maar staarde onaf gebroken in het stille water, terwyl een diepe zucht aan hare borst ontsnapte. „Zoo stil," sprak zy op zachten toon. Karei hield haar nog steviger vast en vroeg weer: „Wat hebt ge, wat wilt ge toch? Als gy daar in wilt, ga ik mee zonder u kan ik niet leven!" Dat was de taal van een verliefden man, maar de stem van een kind niet. Clara schudde weer weemoedig het hoofd en zei: „Wat praat gy dwaas! Wie zegt u dat ik daar in wil?" „Ik vermoed hot, rayn hart zegt het my. Myn hart, dat zoo hevig bonst, en elke slag geldt u!" Zy liepen langs den oever voort totdat zy aan den steiger kwamen, die ver in het water liep. Clara wilde hem betreden, doch Karei weerhield haar en zei „Laat ons hier blyvenl" Zy namen plaats op een afgehouwen boomstronk en zaten eene poos zwijgend dicht naast elkaar. „Ontwaakt gy des nachts ook wel eens met tranen in de oogen, zonder te weten waarom gy weent?" vroeg Karei eindelyk. „Ik kan Diet weenen." „Wederom zwegen zy en terwyl Clara op dat kalme watervlak staarde, kwam er een eigenaardig gevoel over haar. Het was vreugde noch smart, angst noch hoop, en toch alles tegeiyk een woest verlangen naar iets onbekends, dat haar aantrok. „Als er thans een bliksemstraal kwam, die ons samen verpletterde, wat zou dit heer- lyk zyn I Dan was alles voorby 1" zei Karei droomerig. Clara knikte. Het onbestemde verlangen had eensklaps eene richting gekregen. „Alles voorby 1 Ja, dan was het voorby 1" Uit dien gladden waterspiegel steeg een reuzenpoort op, waarachter rooskleurige wolkjes dansten Alles voorby 1 Zy overdacht nog eens haar loven van hare kindsheid af, toen zy met tante rondtrok van de eene stad naar de andere, totdat zy in Weenen in het huis kwam, waar zy Nelly leerde kennen en de goede juffrouw Wendelin en Raimond Was dat hare eigen stem, die haar oor trof Had zy gesproken? En tot wien? Tot dat kind, dat naast haar zat, of tot de nacbtelyke stilte? De herinnering was onverhoeds als eene ernstige, zelfverwytende biecht over hare lippen gekomen. Al wat er onwaar en onop recht in haar was, stond als het ware zicht baar voor hare oogen. Zy boog deemoedig het hoofd en bekende eiken misslag, dien zy begaan had hoe zy den man met ondank beloond had, die haar uit het duister der onwetend heid ophief, hoe zy hem verstooten had, niet tegenstaande zy hem beminde, niettegenstaande haar geheele wezen hem behoorde hem alleen.Zy sprak en hare stem werd hoe langer hoe krachtiger; steeds luider beschul digde zy zichzelve het was eene verlichting voor haar om eens te kunnen uitspreken wat haar bedrukte, van het oogenblik af dat Rai mond voor het eerst van liefde tot haar ge sproken had als een berg had het op hare borBt gelegen en haar genoopt om leeiyk te handelen en te praten, ook jegens hem, dien zy lief had - evenals een dr. nkeling In zyne wanhoop om zich heen slaat en de reddende hand, die hem toegestoken wordt, wegstoot. Dit alles biechtte zy en merkte in hare ver- voermg niet dat Karei reeds lang niet meer naast haar zat, doch in zyne volle lengte voor haar stond. Toen zy eindelyk ophield, zagzy naar bem op. Wat was er met den knaap ge schied? Dat was niet meer het kind, dat haar niet begreep, dat was een man, uit wiens oogen smart, diepe smart en innige deelneming spraken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5