In den ouderdom van 88 jaren is Maan dag te 's-Gravenbage overleden de heer E. baron Collot d'Escury, oud-Ryksontvanger te Loosduinen en tot zyn dood voorzitter van den Zegbroekpolder. In 1880 trok hy mede uit ala luitenant der echuttory on ontving hg daarvoor het Metalen Kruis. De armen ver liezen in hem een weldoener en alle instel lingen van weldadigheid eon man, op wien zy steeds konden rekenen. De Belgiaohe regearing heeft de gomaoh- tigden benoemd, die haar by de aanstaande conferentie lot regeliDg van de zalmvisschery op de Maas, te's-Gravenhage zullen vertegen woordigen. Deze gemachtigden zijn de he9ren Debeil, hoofdingenieur en inspecteur van den waterstaat te Luik; Dubois, hoofdinspecteur van het boschwozen te Brussel; Wiliequet, advocaat en voorzitter der commissie voor de vischvangst, en Moes, landbouwkuzcligo te Brussel. De Fransche regeering hooft benoemd tot hare gemachtigden de heeren Gauckler, in specteur-generaal van den waterstaat en Rigaux, hoofdingenieur by d9 kanalen. De conferentie zal in den leop der maand Maart worden gehoudon, maar de dag, waarop do byeenkomst zal wordon geopend, is nog niet vastgeet6ld. Door den minister van koloniën zyn de heeron J. K. F. De Does en D. Hubenet ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot veearts by den hurgerlyken vee- artsenydienst aldaar. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op 14 en die van den minister van binnonlandsche zaken op 15 dezer zullen niet gehouden werden. By beschikking van den minister van waterstaat, handel en nyverheid zyn, met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot op zichter van 's Ryks waterstaat der 4de klasse O. Lofvers, te Raamsdonk, en D. Nanintveld, te Rokaüje. De Nedorlandsche Regeering zal hare gemachtigden by de aanstaande internationale conferentie tot regeling van de zalmvisschery vóór het einde dezer maand aanwijzen. Do doleerenden in Don Haag hebben een tweeden predikant beroepen, namolyk ds. J. J. Westerbeek van Eerten, te Hydrecht. Gemengd Nieuws. De vermoedelyka dader van don diefstal van ongeveer 300 horloges, benovens vele andere gouden en zilveren voorwerpen, van den heer Blom, houder van een huis van koop met recht van woder-inkoop, is bekend, maarnog niet in handen. Het is iemand, die in den zomer aan de hier gevestigde glazenwasschery verbonden was, doch in den laatsten tijd als flesschen- spoeier werk verrichtte in het café Hackerbrau op de Breestraat. Nog voordat de diefstal bekend gemaakt was had het do aandacht van twee kellners aldaar getrokken, dat hy, onder byzondere voorgevens, ieder een gouden horloge had aangeboden» Toen dit gisteren der politic ter ooren kwam, ging zy dadelyk op nader onderzoek uit, doch zoodra had B., zoo heet de verdachte, niet in de gaten dat de zaak voor hem niet pluis was of hij liep, door enkele huisgeuooten achtervolgd onder het geroep van: „houdt den dieft" het huis uit, zonder dat een voor den ingang op straat staande melkwagen voor hom een beletsel was, want hy „vloog" daar als het ware, iu zyne override vlucht, overheen. Dit wekte de achterdocht geheel tegen hem op, maar alle pogingen om hem te achterhalen schenen vruchteloos. Hy wist Zich einde!fik aan het gezicht zijner vervol gers te onttrekken. Alleen weet men dat hy zich naar buiten de stad begaf, waar het onderzwk lot laat in den avond langs do aüwels enz. werd voortgezet. Dit bleef echter zonder govolg, evenals het bezoek, dat aan alle herbergen hier en In den omtrek werd 8 Intusschen is een veimoedelyke medeplich tige van ham reods in voorlooplge bewaring "moet ook gebleken zyn dat hy reeds een aantal horloges te Amsterdam in eene bank van leening had verpand. Eene aanz'enlyko collectie der gestolen voorwerpen moet in den kelder van het café, waar hij werkzaam was, in eene mand zyn terusgo^or.den. Da verloting by den heer A. J. Backer, op de Breestraat, zal weldra een aanvang nemon. Wy vertoefden daarom heden, middag eeuige oogenblikkea in zyn winkol, waar hy de pryzen étaleert, en zagen met genoegen de verschillende artikelen, voor de verloting bestemd. Er zyn aardige pryzen bij en tot geruststelling kan dienen, dat men goene „nièlen" kan trekken. Men komt er steeds minstens met eigen geld uit. Een paard, naar men ons ver- zekerde bestemd om geslacht te worden, zakte hedenmiddag naby de Havenbrug, op de Haar lemmerstraat, ineen. Daar men vreesde dat het dier spoedig een nataurlykon dood zou sterven, maakte men met slageravlugheid een einde aan zijn leven. De gevolgen van het ongeval wareneen oploop van mer.schon on een afzichtelyke aanblik van het gedoode paard, dat nederlag te midden van «ene zeer groote hoeveelheid naar alle kanton heen- etroomend bloed, welke gelukkig spoedig werd weggeruimd. Het voorwerp, dat menig jon gensoog en ook dat van ouderen, op de Heeron- straat in de hoogte doet staren, is een vlie ger, welke, 11. Zaterdag „bui" gegaan, met zyn lang touw In do boomen van dsn daar zich bevindenden grooten tuin is verward goraakt. Hoog in de lucht staat hij daar nu, dag en nacht nauwkeurig de. windrichting aanwyzende. Do jacht, welke jongens met hunne vliegers er op gemaakt hebben, leidde nog tot geen resultaat, terwyl de jonge eigenaar m9t be langstelling dag aan dag de loop der gebeur tenissen afwacht. Do hoofdagent van politie Velt- huysen is heden te 'e-Hage van de tram ge vallen, daaronder geraakt en levenloos weg gedragen. Men meldt ons boden uit Katwyk aan ZooDagelyks kom on schuiten met vereehe vitch aan. Daar er dicht onder den wal gs- vischt word, is de visch klein van etulc en zijn de pryzon dan ook al zeer gedaald in senige dagen. Als bewijs welke viash soms aangebracht wordt, diene het volgends: Zater dag werden ruina 20 manden afgeslagen, tegen f 0.85 de mand, welke visrh dan zok als mest naar het lar.d geroden wordt, omdat ze voor do consumptie te klein is. Ieraar.d, zich noemende Jan Carlo, adspi- rant-advocaat te Brussel, nam zyn intrek in hot „Hotel de Zwaan" aldaar. Na zicli aldaar van een goed diner enz. te bobben voorzien, is hy Zondagmiddag gaan lcopen en, achter volgd, is hij over eeno schutting ontvlucht er. in do richting naar Sc'navenir.gen verdwenen. Hy is gekleed in lichtgrijze jas en vest, donkergryze broek, halfhemd met liggende boorden, donkere platto strikdas met blauwe strepon, zwarten fantasiehoed sn schoenen met knoopen. Zyn óudordom is IS a 19 jaar. De politie te Katwyk verzoekt opsporing en aanhouding. De kantonrechter te Haarlem hoeft uitspraak gedaan ia eene zaak, welko practisch voor velen, die van de eene of andore ver- eoniging lid zyn, van belang kan wezen. Het gold nl. eene vordering, ingesteld door de varoeniging „IJsclub voor Haarlem ra om streken", gevestigd te Haarlem, tegen den hoer F. D., winkelier te Haarlem, tot betaling van contributie. Volgens mededeeling van den gemachtigde van het bostuur word besloten tot vervol ging over te gaan, omdat dit jaar, wellicht in verband met het gebrek aan ys, verschei dene leden drfficulteerden met de betaling der verschuldigde contributie. Het gedaagde lid erkende dat hy noch op den daarvoor bepaalden tijd, noch later voor het lidmaatschap had bedankt, doch meende, dat hy kon volstaan met te doen zooals hy gedaan had, nl. het diploma van 1 dmaatschap voor het nieuwe winterseizoen, hetwelk niet anders dan tegen betaling dor coutributio wordt afgegeven, eenvoudig te weigeven, en zulks te meer, omdat hy vol gens zijne bewering nooit een reglement had oi trangen, waaruit hij zyne rechten en ver plichtingen als lid kon loeren kennen. De kantonrechter stelde het bestuur der IJsclub in het geiyk en veroordeelde den gedaagde tot betaling der gevorderde contri butie en in de kosten. De kantonrechter overwoog onder meer dat, gesteld dat vaststond, dat do gedaagde nooit een reglement had ontvangen, in elk geval de gedaagde door zyne toetreding als lid der eischer.de veroenigïng zich verbondon heeft aan de bepalingen van haar reglement te voldoen. Gisteren kwam het te Amster dam onder de sjouwerlieden der Handelskade weder tot eene kleine werkstaking. Toen namelyk tot het loss9n van „Da Rotterdam," van Leods komende met eene lading van 700 ton slakken, door de gewone ploegen zou worden overgegaan, ontstond ontevredenheid by twee der drie ploegen, welke het werk zouden verrichten, omdat aan de eeno ploeg 300 ton, aan elke der beide andere niet moer dan 200 ton werd toegewezen. De ontevrede nen, die bovendien 2 cents per ton meer oischton, staakten, wyl hunne grief niet weg genomen en aan hun oisch niet voldaan werd, den arbeid. De baas onderhandelde alsnu met het losse volk van eene in do nabyhoid lig gende leege ertsboot, doch dezen werd door de stakers mot geweld belet hunne plaats ln te nemen. Do werkzaamheden aan den spoorweg naar den Hoek van Holland, welke eenigen tyd hebben stilgelegen, zyn hervat. Men is thane bezig om do aarden baan, welko tot op eenigen afstand van hot station Schiedam reods gereod is, in aansluiting te brengen mot de bestaande baan van den Holiandschen IJzeren-Spoorweg. Dagelyks worden voor dat doel groote treinen met zand aangevoerd. Een Duitschor van aanzienlijke familie, die dezer dagen voor particuliere zaken in een der voornaamste hotels te 's-Hage zyn intrek nam, kroeg spoedig bezoek van twee inspecteurs van politie, die hem verzochten zich te legitimeeren, aangezien zyn uiterlyk volkomen overeenstemde met het signalement van een zyner sleckbrieflich vervolgde landgenooten, die zich met eer.e aanzienlyke som gelds uit de vosten ge maakt had. Gelukkig was de vreemdeling in het bezit zynor papieren en kon hij dus zyne identi teit bewyzon. Mon meldt uit Utrecht dat e enige dames aldaar het plan heifcon opg6va(s om een faney-fair to houden ten voordeole 7an een nieuw geboaw voor hot Nederlanfech Gasthuis voor ocg'ijders, ter vervanging van liet thans daar bestaande, dat, hoe goed een- bi aal ook, nu niet meer toelaat,, do lijders mat sla noodigo zorg te verplegen. Do fancy-fair zal1 gehouden worden in de I woede lielft van April a. s., in de zalen van „Tivoli", Geen jaar is hst nog geleden, dat door de samenwerking van senige dames te Utrecht eene zoo by uitstek geslaagde pojpententoen- stelling werd gehouden ten behceye van het daar pas opgerichte kinderziekenhuis. To ver vrachten is, dat ook nu veelzijdige steun zal geschonken worden aan dit liefdadigheidsplan. Men is aan hei Kolkje,bij Over- veen, bozig met het doen van grondboringen en hot slaan van Norionpompen, daar plannen by het gemeentebestuur van Haarlem' be staan om eene waterleiding in eigen beheer te doen aanleggen. Te Br ad a iB het huvralyk vol trokken tusschon don Franschert advocaat Daymonaz, aldaar vorbiyf houdende, en me vrouw Marie Antoiastte De Bourbon, weduwe van den heer W. S. Van der Horat, zich noemends dochter van Lodewyk XVII. Eeno yzeron kerk, in auiver gathiscken sty'., door eene Belgische fabriek, geleverd, werd kort geleden naar Manilla verzonden. Men kwam op het denkbeeld eeno dergelyke kerk te vervaardigen, omdat ds Fhilippynsche eilanden zeer vaak en hevig door aardbevingen worden geteisterd en de vroegere uit steen gemetselde kerken telken male geheel werden verwoest. Men hoopt in het yzer eona grondstof gevonden te hebben, welke aan dia natuurverac'nynselen weerstand kan bieden. De kerk is 54 M. lang, 22 M. breed, en in het sebip 20 M. hoog. De twee torens zyn iedor 20 M. hoog. Het geheelo gewicht be draagt 1,600,000 KG. BouickWeekblad.) Te Gestel, naby Eindhoven, had gisteravond ten huize van v. d. B. eene hevige ontploffing plaats in de kachel, welke daar door uiteenspreng en als vernietigd werd. Ramen, deuren, kasten, alles in de kamer werd vsrbryzeld. Een groot gat word in hot plafond geslagen en verscheidene gaten in het dak, zoodat vele pannen werden verbry- zeld en verschoven. Gelukkig was v. d. B. (vrouw en kindoren waren naar de kerk) alléén in de kamer. Bewusteloos, met vele wonden in aangezicht en handen, was hy ternoergestort en werd door de ontstelde buren de roeds brandende kamer uitgedragen. Volgons rapport van den gezag voerder van hot st. „Penguin", welko van gouvernementswege van Engoland was uit gezonden om naar de wrakken der stoom schepen „Leerdam" en „Gavrquaneia" te zooken, was hy niets gewaar geworden. Vol gens rapport van de vlsschers van Lowestofft hebben dezen de masten sedert den zwaren storm van 26 Januari niet meer gezien. De wrakken liggen in 19 vadem water, 12 myl W.-N.-W. van het zuideinde vail Brown Ridge. De masten zy'n door het onderzoekingovaar- tuig, hoewel het weder zoor klaar was, niet gezien en zijn dus vermoedeiyk er uit ge slagen. De teleplionie heeft in Zwoden oene niouwe toepassing gevonden. Zoodra eene» stoomboot de haven ië binneDgeloopen, brengt men do boot, die van de vereischte telephoon- toestellon is voorzien, in gemeenschap met de stad. Van de boot kan op die wijze gespro- kon worden m9t overheden, reeders, reizigers, kortom mot allen, die bij de aankomst, lading, enz. belang hebben. Zy kan zelfs in gemeen schap worden gebracht met de onderling ver bonden gemeenten. Te Boston heeft men het Tremjnt- Théatro thans voorzien van electriscbe deuren, dat wil zeggen, van deuren, dio opengaan &ij het drukken op eer. der acht knoppen, welK» in den schouwburg verspreid, doch Z63r in het oogloopend zyn. By hot geringste alarnn kan men oogenblikkelijk en tegelykerty© zeventien dubbele deuren door middel van den eleetrischen stroom openen, hetgeen 'in hooge mate bijdraagt tot geruststelling Her toeschouwers wanneer er brand uitbreekt. Hevige stormen hebbes in West- Penn6ylvanië gewoed. Te Pittsburg staat bet- verkeer in de straten zoo goed al» stil. Eene glasfabriek te El3ersvilla is geheel vernield e-a in vorscheidono andere steden in den om trek is schade aangericht. Door vorkoorden w i s ssl s t a n d is een trein l>y Lowell, in "West-Virginia, op een zyspoor en tegen een telegraafhuisje aangereden. Eat hehte gebouw word geheel vernield, do locomotief viel omver en de nraehinist, etoksr en telegrafist werden de rivior, die langs den spoorweg loopt, ge slingerd, en verdronken. Het ongeluk in de m}n van Albersychan, in Wales, biykt nog ernstiger ta z'jn dan mon eerst had gedacht. Nu reeds zyn 170 lykon gevonden en herkend. Nog oat'cr-ekon eariige mijnwerkers, die naar alle waarschynlykbeid- ook den dood in de myn hebben gevonden. Duizenden stroomon naar Llanoifchmijn, het toor.eel der jongste ramp, welke de geheel» mijcbevolking in 'net dal van Abereychsn in rouw heeft gedompeld. Maandag werden d» meeste lijken ter aarde besteld. Be stoSélijke waarde, welko rast de arbeiders verloren gaat, bedraagt 27,000 pd. st., voor zoover die name- l.jk uit dit bedrag, dat thans- bij verschil lende fondsen voor nabestaanden wordt opge vraagd, valt op. te maken. Gisternacht schoot de 21-jarige familie Burkel; van de groote drogisterij Gebr. Nurkel, in de reatauratie-Schreiber teGenèv» uit jaloerschh3id zijne bemindG-MarieSimonetti, die niets mesr van hem wHde weten, dood. Daarna loste hij twee schoten op zichzelven. Uit Brussel wordt melding ge j maakt van het verdwynea van een kleinen I j jongen. Het kind speelde met vriendjes var. I zyn leeftyri op do straat, toen oen voorby- gaand net gekleed heer hem tot zich riep en hem met zich narrx De kinderen hebben ten polibiebureele verklaard dat zy zagen hoe de vreerade beer den knaap g6ld gaf en bom daarna aan de hand medenam. Ongelukkiger- wyze konden de jonge maatjes slechts Done gebrekkige beschrijving van den onbekende geven. In den omtrek van Mainz is hetl mond- en klauwzeer uitgebroken. In velel stallen is het officiëai geconstateerd. Ment heeft met hst oog daarop de noodige maat-| regelen genomon. Telegrainnren. SOFIA, 11 Februari. Clement Gruew, de nieuwe bevelhebber van het garnizoen te Sofia, heeft zyn post betrokken. De nu tol brigade-commandeur bevorderde majoor Ma rinow is dezelfde, die indortyd te Plowna met zyn regiment de voorloopige regeering den oed van trouw weigerde. HAMBURG, 11 Februari. De stoomer „Sak karah" is by Acajutla (Centraal-Amerika gestrand. De bemanning is behouden ti Acajutla geland. Schip en lading zyn waar schynlyk verloren. RIO DE JANEIRO, 12 Februari. Dö ministeil

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2