hC'iogea, meest zilveren, waren ontvreemd. De politie, van de zaak in kennis gesteld, doet onderzoek, doch heeft nog geen spoor van den dader of de dadere kunnen ontdekken. Heden zijn nog aan de telefoon aangesloten de heeren prof. Tan Hereon, met No. 2, en M. Kooy, Paardensteeg, met No. 84. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen een hoer, die zich handtastelijk verzet heeft tegen een politie agent, die door den concierge van eene in richting ter assistentie was ingeroepen. Mede is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een 16-jarigen knaap uit de gemeente Oegstgeest, die, party trekkende voor zijn kameraad, een derde met eene parapluie eene vrij ernstige verwonding op het hoofd heeft toegebracht. Een der paarden, voor een stuk der veld-artillerie gespannen, kwam heden morgen op het Steenschuur alhier, bij het afrijden der Hoogewosrdsbrug, te vallen. Met grooto moeite werd het dier tot staan ge bracht. Niemand werd gelukkig gekwetst. Te Katwijk aan Zee had Zaterdag met do tram weer een treurig ongeval plaats. Bij hot wisselen reed de locomotief tegen een paar kruiwagens, welke niet uit don weg gezet waren, en schoof deze voort. Eene 73-jarige vrouw, die nog dagelijks met viscli naar Leiden ging, werd door die kruiwagens omvergeworpen, met het ongelukkig gevolg, dat een harer boenen even onder de knie brak De treint welke Z a t erdag-n aoqid dag 4.30 van Utrecht naar Leidon vertrok tn hier te 6.30 moest aankomen, is op 10 min. afstand van de plaats van bestemming ont spoord, waardoor de trein van 7.10 uit Leiden eerst te 8.40 van hier kon vertrekken. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te 'a-Hage zyn een drietal nieuwe wagens voor de Haagscbe Tramwegmaat schappij aangekomen, bestemd om door elee triciteit in beweging to worden gebracht. Zy zullen nog door een aantal andere worder. gevolgd. De wagons zijn vervoerd naar do remise aan den Harthoekschen weg te Sche- veningen. Zaterdag j 1. bluschte de brand weer, te halfvyf, weer een binnenbrand in perceel 10a, Bezuidenhout te 's-Hage, en Zon dag, te 11 uren, een schoorsteenbrand in perceel 53, Groenewegje, en een binnenbrandje in perceel 38 aan den Stationsweg aldaar. Zaterdag en Zondag rukte de Haagsche brandweer negen-maal voor brand uit. In den afgeloopen nacht, te halfdrie, werd noo- deloos gealarmeerd met de schelBezuidenhout (Villa,Zandvliet").Dielaffe baldadigheid, welke de brandweermannen bij de vinnige koude in het holle van den nacht voor niets een rit deed maken, geschiedde blijkbaar door een volwassen persoon, daar jongens op dat uur vermoedelijk hunne streken wel niet zullen uithalen. Gisteren werd in het Malieveld te 's-Hage een voetbalwedstrijd gehouden tusschen do vertegenwoordigers van Noord en Zuid-Hollandsche voetbal-vereenigingen. Er werd van beide zijden goed gespeeld en tot groote vreugde der omstanders behaalde Zuid-Holland de overwinning op Noord-Holland. De heer L. Welnthal was degene, die er in slaagde aan Zuid-Holland de overwinning te verschaffen. Een groot aantal belangstellenden was op gekomen om van dezen wedstrijd, welke deze belangstelling wel waard was, getuige te zijn. Een Haagsch machinist, reeds ontelbare malen wegons diefstal veroordeeld, stond heden voor de rechtbank te 's Hage terecht. In den avond van 20 Jan. had hij uit een winkel aan den Zuid-Binnensingel aldaar een pak van 23 dweilen ontvreemd, doch, achter volgd wordende, had hij het op de Prinsen gracht weggeworpen. Ter terechtzitting wilde hij het doen voor komen alsof niet hy, maar zekere Everhard, die veel op hem geleek, de dader was. Jammer echter voor hem, dat een viertal getuigen hem peitinent herkenden. Het O. M. vorderde togen dezen „recidivist bij uitnemendheid" (gelijk mr. Ort hem noemde) eene bij uitnemendheid gestrenge straf, nl. 3 jaren gevangenisstraf. Mr. Smidt, voor de eersto maal als ver dediger optredend, vroeg vrijspraak, omdat z. i. het „wegnemen" niet bewezen was, doch pleitte, subsidiair, verzachtende omstan digheden. Uitspraak over 8 dagen. TeEnschedeevielTrijdag-mid- dag op de spinnerij „Tubantia" een fabrieks arbeider J., Tweebiugge, bijna 16 jaar oud, van de bovenste verdioping der fabriek door den koker naar beneden op de schaal, met het gevolg dat zijn achterhoofd werd ver brijzeld en hy korten tyd daarna is overleden. De Raad der gemeente Slochteren heeft don onderwyzer K., te Siddeburen, wegens misbruik maken van sterken drank, uit zijne betrekking ontslagen. In het dorpje Kooten (Pr.) heeft zich een merkwaardig geval van bloedver giftiging voorgedaan. Een karvoerder aldaar wilde zyn honden beschimmeld brood geven. Hij sneed zich daarby in den vinger en bracht vervolgons de wond zonder erg in aanraking met het beschimmeld voeder. Al spoedig begon de hand sterk te zwellen, daarna ook de ge- heele arm. De geneesheer constateerdo bloed vergiftiging en ried den lyder aan, zich terstond naar Groningen te begoven en zich daaronder geneeskundige behandeling te stellen. De man heeft aan dion raad nog denzelfden dag gevolg gegeven. Nadat Trydag-avond om 6 uren by C. Dekker, landbouwer aan den Baak onder de gemeente Zwijndrecht, brand was ontstaan, welke door buren, vóór de uitgerukte spuiten nog water behoefden te geven, werd gebluscht, barstte dienzelfden avond om 10 uren opnieuw een brand uit, waarbij eene schuur in de asch werd gelegd en 2 paarden, 2 kooien en een bok in de vlammen omkwamen. De landbouwer G. H. Zwartjens te Voorst verrichtte Zaterdag oenige werk zaamheden In de nabyheid zyn6r woning. Zijn driejarig zoontje, dat spelende héén oii weer liep, goraakte in een Onopgemerkt oogenbhk in een ondiepen waterplas by de z. g. mestvaalt en verdronk. De hertog van Orleans te Parijs. De geheel onverwachto komst van den hertog van Orleans, den oudsten zoon van den graaf van Parijs, in de Fransclie hoofdstad, heeft geheel Parys in boweging gebracht. De prins vertoefde te Ouchy, in Zwitserland. Voor eenige dagen schreef hy den hertog De Luynes te Parys een brief, waarin hy zijn vriend verzocht by hem te komen met eenige pruiken en hetgeen vorder voor eene vermomming noodig was. De hertog van Luynes voldeed terstond aan dit verzoek en reisde met den geheelen voorraad naar Zwitser land. Prins Philip deelde hem toen medo dat hy vast besloten was naar Frankryk terug te koeren. Hy kon de ballingschap niet langer verdragen en wilde zyn dienstplicht in het Fransche leger vervullen. De hertog van Luynes herinnerde don prins aan de verbanuingswet, maar zondor gevolg. De prins bleef by zyn bosluit. Te Lausanne ontving hy h6t bericht van het overlijden van zyn grootvader, den hertog van Mont- pensier, maar zell's dit kon geene verandering brengen in het plan. Hy seinde aan zyne moeder, dat een ernstiger plicht hem ver hinderde naar Spanje te vertrekken, ten einde de begrafenis van zyn grootvader by te wonen. Deze ernstige plicht bestond hierin, dat de prins zich moest opgeven voor den krygsdienst. Toen de verbanningswet in 1886 werd uitge vaardigd, was de prins 17 jaren. Hy viel toen nog niet in de termen om te dienen, maar nu wilde hy zich als gewoon soldaat by hot Fransche leger doen opnemen. Van Lausanne reisden de beide vrienden naar Genève. In den trein vermomde de prins zich, zoodat, ofschoon de Fransche politie hem in het oog hield, zy hem niet kende. Hy was een echte Engelschman geworden. Rood haar, rosse bakkebaarden, een geruit pak, een vilten hoed alles had de hertog van Luynes meegebracht en zoo stapte de prins te Parys aan het station van Lyon af, zonder dat iemand hem berkonde. De hertogin van Chartres, zyne tante, en hare dochter, prinses Margaretha, zyne ver loofde, die beiden te Parijs vertoefden, wisten niets van de komst var. den prins. Hy stapte af in de woning van den hertog van Luynes en begaf zich den volgenden dag naar het militie-bureau in de Rue Dominique om zich als milicien aan te geven. „Uw naam" vroeg de sergeant. „Lodewyk Philip Robert van Orleans, ge boren te Twickenham den 6den Fobr. 1869." De sergeant, niet op de hoogte van de politiek, snuffolde de lysten door, maar kon den naam niet vinden. Daarom verwees hy den loteling naar de mairio van het zevende arrondissement. Daar waren de ambtenaren niet minder verlegen met de zaak. Men ver wees den prins naar het ministerie van oorlog. Generaal Gellimard, de onder-chef, ontving den prins, maar wist evenmin raad en verwoes hem naar den minister van oorlog. Do heer De Freycinet was echter niet in het ministerie, en zoo moest de hertog van Orleans onverrichterzake terugkeeren. De prins schreef toen een brief aan den minister van oorlog, waarin hjj hem het geval mededeelde, maar inmiddels was gene raal Saussier, de commandant van Parys, per telephoon door den minister van binnen- landsehe zaken Constans, van het geval onderricht. President Carnot en de prefect van politie Lozó waren ook reeds op de hoogle gosteld, en terstond zond de heer Lozé den commissaris Clément naar den hertog van Luynes, met bevel den hertog van Orleans in hechtenis to nemen. Dit geschiedde zonder verzet. De hertog van Orleans ging terstond mede. Door den prefect verhoord, verklaarde de hertog, dat hy zich nooit met de stdktkunde had inge- laten, maar dat zyns inziens de verbanuings wet hem niet verhinderde zyn dienstplicht te vervullen. De prefect zeide echter dat hy volgens de wet den prms in hechtenis moest houden. De hertog van Luynes verzocht, of hy met zijn vriend mocht worden opgesloten, maar dat verzoek kon natuurlyk niet inge willigd worden. De prins, dia terstond aan zijne moeder seinde wat hy had gedaan, geniet in de ge vangenis alle gerioflykheden, welke hem kun nen worden verleend, maar toch zal hy vol gens de verbanningswet voor do rechtbank terechtstaan. Indien deze wet wordt toegepast, moet de hertog van Orleans ten minste tot twee jarefi gevangenisstraf worden veroordeeld, want het derde artikel dezer wet luidt: Indien de hoofden dor goslachten, die in Frankryk hebben geregeerd, of hunne directe erfgenamen door het recht van eerstgeboorte in Frankryk of zyne koloniën terugkeeren, zullen zy gestraft worden met gevangenis straf van 2 tot 5 jaren, en na deze straf te hebben ondergaan weer over do grenzen ge bracht worden. De hertog van Orleans is Zaterdag-namiddag voor het correctioneel gerechtshof vorschenen. Na eenige opmerkingen en op verzoek van den hertog oen advocaat te mogen nemen, is de zaak tot aanstaanden Woensdag verdaagd. Eene wreedaardige misdaad is t9 Cardailhac, in het kanton Boulogne, go- pleegd door eenige jongens, die een kleinen kameraad aan twee koeien vastbonden, welke zy vervolgens voortzweepteD, omtrent 300 meter ver. Het arme kind werd lotterlyk aan flarden gescheurd. De zaak-Gouffé. Men meldt uit Lyon van den achtsten Februari dat Gabrielle Bompard uit de gevangenis Saint-Joseph is geleid naar het hotel van Toulouse. Binnen gekomen in de kamer No. 6, heeft zy de plaats van den koffer voor het raam aange wezen, alsook de plaats, waar zy beweerde dat bloedvlekken aanwezig waren geweest. Zji vertelde ook hoe men den koffer naar boven had gebracht. Zij zeide dat Eyraud woedend werd, toen de kellners den koffer openden. Tervolgens vertrok de overheid per rijtuig naar Miliary, den weg volgende, door Eyraud op den dag der misdaad genomen. Ter plaatse aangekomen, waar het ïyk werd teruggevon den, horkende Gabrielle oogonblikkeiyk die plaats. De gendarmerie van Givors was er aanwezig. Het boschje, waarin het lyk ge worpen word, is sedert weggehakt. Het parket van Lyon kwam te laat tot die wetenschap om het te belettenalleen de boom, waartegen de zak stond, is blyven staan. De „Petit Colon" van Algiers zegt dat men te Hustapha den koeteier zou teruggevonden taobben, die den koffer van Eyraud overge bracht heeft van het station naar het hotel. Wat de jongste stormen op den Atlantiscben Oceaan op hunne rekening heb ben, biykt by elke boot, die aankomt. De „Thanemore," die dezer dagen Boston bereikte, had 7 schipbreukelingen aan boord, de helft van de bemanning der „Josephine", een Noorsch schip, dat op 6 Januari uit Nieuw- York was vertrokken, met eene lading van 5400 ton petroleum. Reeds dadelyk had zy zwaar weer. Een zeeman viel over boord en by zeer hevigen orkaan werden 5 andere door oene geweldige golf medegesleept. Toen het schip op het punt was, naar de diepte te gaan, vorscheen de „Thanemore", die de schipbreukelingen redde. Eene andere stoomboot, de „Mineola", ont moette een ysberg van 700 voet hoogte. Zóó lang werd de boot door den storm opgehou den, dat de steenkool begon op te raken, terwyi msn nog 1000 mijlen van de dichtst byzijnde haven was. De orkaan was ver- Bcbnkkt-lyk. Eenige jaren geleden was dè kapt. in een tornado geweest in de Chineosche Zee, waarby de windsnelheid 115 myien in bet uur beliep, maar dat was, zeide hy, een briesje in vergelyking met dezen storm. St.- Elmsvuur flikkerde op de masten en stengen en uitstekende punten. Ook andere schepen hadden liet hard to verantwoorden. Het Fransche linieechip had .onderweg een wrak ontmoet, zonder naam op den boeg en half gezonkon. Da zinkhe- kleeding scheen door ys beschadigd. Op ver schillende plaatsen werden groote ijsbergen waargenomen. BUITENLAND. Fraulci-yk. De grootvorst Nicolaas van Rusland heeft Parys verlaten om zich naar Nice te be geven, waar hy tot herstel van zyne gezond heid gerulmen tyd denkt te blyven. De gemeenteraad van Parys heeft. Try- dag-avond, naar jaarlyksche gewoonte, een schitterend bal op hot raadhuis gegeven. De president der Republiek en zyne gemalin waren er verschenen, gelyk beloofd was. Alle ministers, met uitzondering van den heer Rouvier. en tal van loden van het corps diplomatique waren aanwezig. Het bal, dat door duizenden bezocht was, heeft tot laat in den nacht geduurd. Een tweede groot bal van den Raad zal woldra volgen. Een inwoner van Alais, zekere heer Arbousnet, heeft zyn geheels vermogon, -2. millioen fr., aan het departemont Gard vermaakt. Dultschland, Do majoor Liebort zou Zaterdag-avond van Beriyn naar Zanzibar vartrekkon. Hy wordt vorgezold door de luitenants Schemer, Hey- mans, Zitsewitz, Hogrefe, Ton Elpons, Schonk, Podlech, Burger, Woifram en Ton Knesebeck voorts door den assistent-arts Steuber en door 30 onderofficieren. De uitgeversfirma F. A. Brockhsus t* Leipzig heeft het recht bekomen tot hef uitgeven der Duiteche uitgave van Stanley*, nieuwe reisbescbryving. Die uitgave zal ge- lyktydig mot de Engelsche verschynon. Uit Heidelberg wordt melding gemaakt van den dood van den beroemden oogboel- kundige Otto Becker, in den ouderdom van 61 jaren. De Pester correspondent van het „Ber liner Tageblatt" verneemt van goederhand, dat de Duitsche regeering reeds in het begin van Januari te Weenen aangaande eene inter nationale regeling ter bescherming van den werkmansstand stappen gedaan heeft. De Hongaarsche ministerraad overwoog do zaak en antwoordde dat hy het optreden van Duitschland met blijdschap begroette en het oogmerk volkomen beaamde. Wellicht zal de keizer van Oostenryk de Duitsche „Keizermanoeuvres" bijwonen en keizer Wilhelm de Oostenryksche. Tolgens de „Post" is elk oogenblik de byeenroeping van den Raad van State te wachten. Het wekt groot opzion, dat de „Nord- deutscbe" nog alt yd geen artikel over de •keizeriyke rescripten bevat. Zaterdagavond zeide zy alleen dat de opmerking der vry- zinnige bladen, volgens welke die oen prys- geven van het tegenwoordig heerschende stolsel beteekenen, buitengewoon comisch is. Itvilië. Men meldt uit Rome van den 8ston Febru ari: Kardinaal Pecci is gestorven. Do over ledene werd als drie jaren oudere broeder des Pausen op den 13den December (volgens anderen op den 15den Februari) 1807 te- Carpineto geboren. Zyne ouders behoorden tot den landsadel. Hy studeerde eerst te zamen met zjjn broeder Joachim, te Titerbo, en werd later lid van de orde der Jezuïeten. Den 12den Mei 1879 verhief Paus Leo hem op aandringen van het heilige Collegium tot kardinaal-diaken vau S. Agata alia Suburra. Bulgarjje, Een officiéél onderzoek, in zake het kom.- plot te Sofia ingesteld, heeft aan het licht- gebracht dat majoor Panitza en zyne aan hangers voornemens geweest waren, prins Ferdinand en de heeren Stambouloffen Mont- kourofi' te vermoorden. Wanneer en waar dit plan zon worden uitgevoerd, is echter niet bekend. Men verwacht dat het onderzoek nog be langwekkende zaken aan het licht zal bren gen en dat twee personen, die by den staats greep tegen Alexander minister waren, by

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2