N°. 9197. Dinsdag XI Februari. A0. 1890. (Diss (§9u,rant wordt dagelijks, net uitzondering van gon* en feestdagen, migegeven. Leiden, 10 Februari. Feuilleton. Een tocht vóór zonsopgang. PU US DÏÏZ3R COURANT, fsor Leid«D por S niAAüdeal Phhdco psr pel0 1.48. Xfcoudartök# Nomiaer»..,. 0.05. PRIJS DEB AD Y38BTHNTTEN: Vèa 1—6 rsgtle/I.OI. Ieiiri r®f«l ms*r/0.1T|. Grootere latten mar pUaterriiiate. Yoer het ia* «MSMres buiten de itoi werdt 0.10 berekend. Ofiloiool© RennLsgeyingen. DRAMWET. Burgemeoster en Wethouders van Leiden brengen ïer algemeene kennis dat door MATTHIJS BONTEN, alhier woonachtig, een verzoekeehrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het. perceel Narmstraat No. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Febr. 1800. E. KI8T, Secretaris. Het al of niet afbreken van de Waalsche kerk op de Broestraat, ter verkrijging van meerdere ruimte voor de to bouwen nieuwe Gehoorzaal, schijnt in afwachting van het rapport van B. en Ws. oen punt van ern stige beraadslaging uit te maken bij een zeer groot deel onzer gemeenteraadsleden. Men verzekert dat gisteren, ten einde dat punt te bespreken, eene bijeenkomst door bedoelde leden word gehouden, waarop zelfs reeds een plan ter tafel kwam, hierop neerkomende, dat de gemeente de IVaalsche kerk weer zou tot zich nemen, doch dat aan de Waalsche gemeonte daarvoor in de plaats een gebouw in bruikleen zou woiden afgestaan, op kosten van do gemeente Leiden tot kerk in te richten. In eene vergadering van het Collegium van het Leidsche studentencorps is de roods vermelde archiefkast door de commissie uit eere-leden van het Collegium aan het corps- bestuur overgedragen. Namens haar sprak prof. Kuenen, alhier, een hartelijk woord, waar uit eene warme genegenheid voor zjjn oude corps sprak. De praeses collegii, de heer H. J. Coster, aanvaardde namens het corps hot geschenk met Gen woord van oprechten dank. Na afloop der bijeenkomst bood het Collegium der commissie een souper aan in de collegiums kamer, waar de kast is geplaatst en die voor deze plechtigheid met groen en bloemen was versierd. De kast, welke aan het einde dor rede van prof. Kuenen werd onthuld, is in stijl Louis XVI uit blank eikenhout opgetrokken. Het is een meesterstuk van ontwerp en uit voering, dat den architect, den heer Springer, •n de firma's H. P. Jansen i: Zn. en Van den Bossche en Crevols veel eer aandoet. De kast zelve is, niettegenstaande hare forsche afmetingen (2.80 M. hoogte bp 3.60 M. breedte), hoogst sierlijk van lijnen. Zij be staat uit vjjf afdoelingen, elke door eene deur gesloten, die in gebeeldhouwde medaillons de symbolen der vjjf faculteiten dragen. De kroonlijst wordt gestut door twee karyatiden en vier pilasters. Daarboven bevindt zich, op het midden eener balustrade, een ryk plameno'.nament, waarin het corpswapen, en waatboven, als sluitstuk van het geheel, eer.o Mlnerva-buste is geplaatst. De uiteinden der kroonlijst dragen kolommetjes mot de in kleuren gescbilderdo wapens van Prins AVillein den Zwijger en de stad Leiden. Bjj de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren do hoogste prijzen: f 54, f 27.50, f 5.80 en f 2.85de laagste f 54, f 27.50, f 5.70 en f 2.85. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland in de maand Dec. 1889, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaarte Amsterdam 26.5 Arnhem 25.2; Dordrecht 21.8; 's-Gravenhage 20; Groningen 21.5; Haarlem 20.8; 's Herto genbosch 32.6Leeuwarden 34.5; Leiden 23.6 Maastricht 16.6; Rotterdam 25.6; Utrecht 27.1. Den 18den Maart zal de verkooping plaats hebben der belangrijke verzameling moderne schilderijen, nagelaten door mevr. Van Was- senaer van Catwjjck, in de Kunstzaal van .Pulchri Studio", te 's-Hage. De heer P. Stoltenkamp, te Alfen aan den Rjjn overleden, heeft gelegateerd in con tanten, vrjj Tan successierechten, aando Hervormde diaconio-armen van Alfen f 500, de Martha-stichting aldaar 500"en de armen der Christ.-Goref. gemeente aldaar f 500. Aan het „Bataviasche Nieuwsblad" wordt ten stelligste uit de Preanger geschreven, dat dr. C. Snouck Hurgronje volgens den Mahome- daanschen ritu3 in de moskee in het huweljjk is getreden met de dochter van don hoofd- panghoeloe van Tjiamies. Naar het „Vad." verneemt, kan te 's-Hage spoedig aangevangen worden met den bouw van het ontworpen gasthuis voor minvermo gende oogljjders. Het geld is bijeengebracht en de grond is kosteloos verkregen van do erfgenamen van wijlen den heer Goekoop, overeenkomstig de door hem gedane toezegging. Naar men verneemt, zullen de examens voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres den 9den April a. s. aanvangen en volgens de bestaande voorschriften worden afgenomen. De liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem zal, ter gelegenheid van baar zestig jarig bestaan, een feest-concert geven op Don derdag 20 Februari. De heer J. L. Schouten, civiel en bouw kundig ingenieur te Delft, is door den presi dent der Fransche republiek tot officier d'aca démie benoemd. Met betrekking tot do gevolgen der af stemming door de Eerste Kamer van do Be grooting van Koloniën, meent het „Haagsche Dagbl." met zekerheid te weten, dat do por- tefouillequaostio niet tot oeno kabinetsquaestie zal worden uitgebreid. In tegenspraak met een vorig bericht meldt men thans dat mr. A. E. J. Nysingh zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer wel heeft aangenomen. De toestand van den hoer generaal graaf Van Limburg Stirum is in de laatste dagen eenigszins vooruitgaande. Bjj resolutie van den minister van financiën van 8 Februari zijn benoemd bjj hot algemeen zegelkantoor te 's Gravenhage tot eersten stempelaar J. Benard, thans tweede stempelaar; tot tweeden stempelaar H. A. Pelser, thans bladkeerder; tot bladkeerder A. F. A. Grondel, thans eerste stempelaar bjj het kadaster van het buitengewoon zegel te 's-Gravenhage: b(j het kantoor van het buitengewoon zegel te 'a Gravenhagetot eersten stem pelaar M. A. Michon, thans tweede stempe laar; tot tweeden stempelaar J. Vis, te 's-Gravenhage. Het verheugt ons te kunnen melden, dat de koningin thans weer geheel hersteld is. H. M. heeft Zaterdag-morgen te 11 uren met de prinses eene wandeling door het dorp Apeldoorn gedaan, waarna zfl des middags met eene hofdame een rijtoer door de Wie- selsche bossch6n deed en door het koninklijk park terugkeerde. (ff. C.) In een particulier schrijven uit Suriname wordt bsricht dat aldaar h6t gerucht gaat, dat jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman met de laatste mail zyn ontslag zou hebben aan gevraagd als gouv. van de kolonie. (iV. v. d. D De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 13 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 8 Febr. Ouessant; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Febr. van Port Said; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 9 Febr. te Suez; de „Rotterdam," van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 9 Febr. Wight; de „Obdam" vertrok 8 Febr. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Febr. Dungenees; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Febr. kaap St.-Vincent; de „Noord-Brabant" arriveerde 8 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Zuid-Holland" vertrok 8 Febr. van Batavia naar Rotterdam. Bij koninklijk besluit zfin benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Meppol, mr. A. Nysingh, advocaat en procu reur te Meppeltot notaris binnen bet arron dissement Amsterdam, ter standplaats Am sterdam, H. M. Van der Drift, candidaat- notaris aldaar; tot commissaris van politiets Alkmaar en commissaris van rijkspolitie F. G. C. J. Fundter, thans hoofd-inspectour van politie te Zwolle. De kapitein J. H. P. Van Goens, van het regiment grenadiers en jagers, krachtens punt 4o. van art, 38 der wet van 28 Augus tus 1851 (Staatsblad no. 128), op non-acti viteit gesteld. De heeren E. D. E. Van den Bossche en E. S. L. Maduro benoemd tot leden van den kolonialen raad ln de kolonie Curasao. Gcmongd Nieuws. Op de gebruikelijke wijze werd op den avond van den achtstsn Februari door de leden van het Leidsch Studentencorps, voorzien van vele banieren «n andere attri buten, fakkeldragers, een muziekcorps, mili taire- en politie macht, de serenade gebracht aan de hoogleeraren, in het Hotel Verhaaft, op de Breestraat, aan een feestmaaltijd ver- oenigd. In afwijking met andere jaren was nu niet do Stadszaal, maar het Academie gebouw het punt van uitgang. Hier en daar, waar de stoot langs trok, werd Bengaalsch vuur ontstoken en snorden vuurpijlen hoog in de lucht. Dat eene groote menigte den optocht ver gezelde of opwachtte, behoeft bijna niet ge zegd te worden. Vooral in de omgeving van genoemd hotel was het gedrang dikwijls groot. Na het brengen der serenade werd nog een flinke tocht door de stad gemaakt. Als slot der feestviering en als laatste jool op jl. Zaterdag diende de vervolgons aanvangende kroegjool in „Minerva". De houder van een huis van koop met recht van wederinkoop Blom aan de Haarlemmerstraat, heeft in de Duizenddraad- steeg een pakhuisje, waarin hy zijne gekochte goederen bergt. JongBtleden Zaterdag-morgen kwam hy tot de ontdekking dat het slot der deur van bedoelde bergplaats was verbrokon en die deur alzoo openstond, terwijl hjj by het binnentreden minder aangenaam verrast werd, daar by bemerkte dat, behalve vele andere gouden en zilveren voorwerpen, ongeveer 300 40) „Wie is dat mooie meisje?" vroeg de Italiaan, terwyi zy langzaam naar het hok wandelden. „Myne aanstaande," antwoordde de heer Roll ongoduldig, „de dochter van mevrouw Olbricb!" voegde hy er boosaardig by, toen hij een spotachtigen blik van den jeugdigen fat had opgevangen. „Mijn nichtje!" zei mevrouw Olbrich met moeite, stapte snel in het rytuig en beant woordde ternauwernood den afscheidsgroet van haren gasthoer. Intusschen zat Florian op een puntje van den stoel, dien Clara hem op hare kamer had aangeboden, terwijl zy tegenover hem plaats nam en wachtte wat hij te zeggen had, maar hy bleef verlegen zwygen en staarde strak vóór zich. „Gy hadt my iets te zeggen, geloof ik; was het eene boodschap van Nelly?" begon zij eindelijk. Florian schudde het hoofd en bracht einde lijk met veel moeite uit „De brief - Hy heeft geschreven 1" Hoe wist Clara terstond van wien die brief was? Zy greep haastig naar het verknoeide papier, dat Florian uit »yn zak haalde, en waarop niets anders stond dan een korte af scheidsgroet aan don schoolmeester en de mededeeling dat Raimond voor heel lang misschien wel voor altyd, op reis ging. Er was geen woord voor Clara in en toch kwam het haar voor dat de brief alleen aan haai' gericht was; zy las en herlas eenige malen die korte woorden en kon er bijna Diot tee besluiten, hem den brief terug te geven. Florian was intusschen zooveel bekomen, dat hy kon vertellen dat hy dien brief zooeven ontvangen had; daar zyne vrouw echter naar de stad was om boodschappen te doen en eerst 's avonds terugkwam, wist hy niet of hy den doctor moest antwoorden en wat. Misschien kon juffrouw Clara hem raad goven. Clara antwoordde niet dadelijk en om het gesprek aan den gang te houden, zei hy een paar maal met een heel belachiyk gezicht „Jal" en speelde steeds met den brief. Het knetteren van dat papier scheen Clara zenuwachtig te maken, zoodat zy eindeiyk opstond en zei; „Ik zal er ever denken en u vóór van avond eene boodschap zenden misschien kom ik wel zelve." Doch toen Florian hieimede genoegen nam en wilde weggaan, riep zy hem nog eenB terug en zei „Dien brief moest gij hier laten; mis schien vind ik er iets ter beantwoording in." Zoodra zy hem echter in do hand had, begon zy hem weer te lezen en vanlieverlede vulden hare oogen zich met tranen Er werd getikt en vrouw Pieter kwam vragen of de juffrouw den heer Roll boven wilde ontvangen of zelve beneden komen. De oude ziel ontstelde hevig, toen Clara haar driftig toeriep dat zy mynheer noch hier, noch beneden wilde zien, en nergens zyne stem meer wilde hooren; daarby keek zy zóó boos, dat de dienstbode in sllery naar beneden vloog en de boodschap woor- «leiyk overbracht. *Ik dacht dat mt'nheer my zou aanvliegen", zei zij later tot haren echtgenoot, „zóó wild keek h\j my aan. Hy trok aan zijn baard, rolde met zijne oogen, stoof my zoo bleek als een dook voorby en liep naar boven." Ondanks het verbod ilkte de heer Roll herhaaldelyk aan de deur en daar Clara niet antwoordde, trad hy ongevraagd binnen. Clara ontstelde en stopte werktuiglyk den brief van Raimond in haren zak. „Er moet kier een» tergissing plaats hebben," begon hij, zich met moeite bedwin gende; „vrouw Pieter zegt dat gij my niet wilt ontvangen en ook niet beneden komen. Hy hield even op om Clara tyd te laten om zich te verontschuldigen; doch toen zy hard nekkig bleef zwijgen, ging hy op luiden toon voort: „Vrouw Pioter heoft u zeker niet gezegd dat ik het u liet vragen ik, uw verloofde 1 De oude vrouw wordt BUf en vergeetachtig ik zal haar moeten weg zenden 1" Clara stak afwerend de hand uit en zei mat „Gy miskent de arme zielzy heeft mij wel gezegd wie haar zond." De heer Roll, die nog by de deur stond, maakte eene beweging alsof hy haar wilde aanvliegen en riep op schorren toon „En hebt gij mij die boodschap laten zeggen? Hebt gü «iij laten afwyzen als een bedelaar? lïebt gü dat gewaagd, Clara - Gy moest den boog niet te sterk spannen: gy moest bedenken dat ik geen knaap meer ben, die met zich laat spelen. De man, die hier voor u staat, is gewoon te bevelen, niet te gehoorzamen. OVordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1