N°. 9196. 3Iaandag JO Februari. A1. 1330. @ess <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer Destaat uit DRIE Bladen. Leiden, 8 Februari. Een tocht vóór zonsopgang. Feuilleton. PRIJS DEZ3R COURANT. ?»or Loidea pnr 3 m&Anden1./3. PrsBco per po«t1.4®. Afzonderlijk* Kommen0.0B. Van onzen stadgenoot den hoer Th. Enderle zal spoedig in druk verschijnen: „Du bist die Herrhchste von Allen", lied voor sopraan. Vanwege de afdeeling Leiden der Holland- sche Maatschappij voor fraaie Kunsten en Wetenschappen zal Donderdag 13 Februari a. s., des avonds te halfacht, in het Nutsge- bouw, de v(jfde vergadering met dames ge houden worden. Mejuffrouw Aleida Roelofsen, tooneelspeelster te Amsterdam, oud-leerlinge der Toonoelschool, zal eenige dramatische voordrachten ten beste geven, terwijl de heer Spiek8ma, uit den Haag, zich belasten zal met de musicale voordrachten. Het belooft een goede avond te zullen zijn. Tot op heden zijn nu de navolgende heeren of firma's reeds door de telefoon onder ling verbonden No. 1. A. W. Sythoff. 5. A. M. Rotteveel. 7. Dr. W. J. Van Stnckum. 10. De Heyder&G'o. (weverij). 11. H. Pander, Nieuwe Rijn. 12. C. Kooyker. 13. W. A. Van Lith. 14. Cranenburgh. 17. Peek Cloppenburg. 20. De Heyder&Co. (kantoor). 21. Ch. J. Van Izenburg. 2-2. J. W. H. Rotteveel. 25. Blankenberg Co. 28. Schlette, Breestraat. 32. J. A. M. Bekking. 42. J. P. Sasse. 44. Hotel Levedag. 50. Smit, teekenaar, Oude Vest. 53. C. J. Heintz&Zn. 84. J. J. Reyst Zn. 95. P. Erades. 100. P. J. W. Knaap. Te Sassenheim werd Donderdag avond in het lokaal van den heer A. Beuk eene voorstelling gegeven door den heer Swaabe, uit Amsterdam. Het programma variëerde nogal en al waren er gedeelten, die minder in den smaak vielen, het geheel voldeed tamelijk goed. De avond werd besloten met een bal, dat zeer geanimeerd was, tot laat in den nacht duurde en in de beste orde afliep. Met de militaire eerbewijzen, aan zijn graad toekomendo, werd hedenochtend te 39) Juffrouw Tbérèse balde in hare schuilplaats de vuisten tegen Clara. Zjj had die voordracht zeer schoon gevonden en er zelfs een traan bij vergoten. En bij al die mooie woorden bleef die heks nog koud! Wat moest zij dus verstokt zijn ir. het kwade! Nu was er heel weinig kans voor Almanzor maar waar was Almanzor? Zij tuurde door bet gebladerte, meende van verre iets wits te bespeuren en sloep op de toenen weg om het spoor van haren lieveliDg te volgen. De barsche terechtwijzing van hare dochter had mevrouw Olbrich uit hare rol gebracht. De woorden beslierven haar op de lippen en zij stond een oogenblik beschaamddoch weldra richtte zij zich weer op. Wat was er eigenlijk geschied? Het ge wone applaus was weggebleven op de plaats waar zfl het verwachtto, anders niet. Zij raapte haren sleep op en besloot tot een stati- gen aftocht maar dan moest zij nog een schitterenden slotzin bedenken en dat viel haar, die zoovele rollen van buiten kende, niet i moeilijk. „Dit uur zal n berouwen! Het zal u 's-Hage het stoffelijk overschot van den daar ter stede overleden wachtmeester Bakx, van h6l 2de regiment huzaren, op het R.-K. kerk hof ter aarde besteld. De muziek van het 3de regiment huzaren voerde op den weg naar den doodenakker en aan de groeve treurmuziek uit. In den toestand van het Kamerlid Mr. Verniers Van der Loeff valt een langzame vooruitgang waar te nemen. Door de Regeering is dr. Snouck Hur- gronje, thans in Indië vertoevende, opgedra gen, te onderzoeken of en zoo ja, welke regelen zouden kunnen gesteld worden voor het toezicht op de Mahomedaansche geeste lijken en op het Mak. godsdienstig onderwijs en de resultaten van dat onderzoek, waarvan ook afhankelijk zal zijn te stellen het ant woord op de vraag aan wie c.q. het toezicht zou zijn op te dragen, aan de regeering mede te deelen. Da correspondentiepost bi) ijsgang en hoog opperwater gedurende den winter 1889 90 station Schoonhoven zal bezet worden door den heer A. B. Marinkelle, inge nieur te Amsterdam, in plaats van door den adspirant-ingenieur J. P. Wijtenhorst, aanvan kelijk daarvoor aangewezen. De heer P. Stoltenkamp, den 16den Jan. 11. te Alfen a. d. Rjjn overleden, heeft ver maakt in contanten, vrij van successierechten, o. a. aan het instituut voor blinden te Utrecht 1000, het gesticht voor minvermogende ooglijdors teUtrecht, aan de Breedstraat, 500, de weesinrichting te Neerbosch f 1000. Een telegram uit Batavia, dd. 6 dezer, meldt dat de directeur van het binnenlandsch bestuur den gouvernements-koffie-oosgt voor 1S90 op 187,000 picols raamt. Te Beek, bij Np mogen, is overleden de heer Ferdinand Cornelis Hinlópen, juist één dag nadat hy den lioogen leeftijd van 87 ja ren had bereikt. Eerst predikant te Rhoon en Pendrecht, later te Beek en Ubbergen, werd hij van daar naar Haarlem beroepen en den Oden October 1839 door ds. F. Klip pink aldaar in z(jn dienstwerk bevestigd. De. Hinlópen heeft in laatstgenoemde ge meente gearbeid tot 1 Januari 1808, toen hem, op zijn verzoek, emeritaat werd ver leend en bjj zich metterwoon weder te Beek vestigde. Velen hebben hem om zjjn bemin nelijk karakter leeren hoogachten. In de dezer dagen gehouden vergadering der afdeeling Amsterdam van de Nederland- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde werd besloten dat aldaar van 13 tot berouwen, wanneer gij hulploos en alleen op de wereld staat ik wensch het u niet toe eene moeder is niet wraakzuchtig maar dan zult gij tevergeefs de armen naar mi) uit strekken. En dan is bet te laat, dan zult gij tevergeefs de handen wringen, dan doch eensklaps viel haar eene mooiere wending in „Neen, neen," ging zfl op hartroerenden toon voort, „roep dan uwe moeder en zij zal tot u komen, u aan haar hart drukken; want de moederliefde is lankmoedig en onuitputtelijk als als Het was jammer, maar de vergelijking was haar ontschoten, zoodat zjj haar laatsto hulpmiddel moest te baat nemen z(j kon niet verder spreken, want de tranen verstokten hare stem. Toen de heer Roll met den Italiaan Bas- tini in het park kwam, vonden zy mevrouw Olbrich alleen, op het voorplein heen en weer loopende. Het was eene groote teleur stelling voor den fabrikant dat Clara met bij haar was, en die werd nog verhoogd door de boodschap, welke vrouw Pieter hem kwam brengen, dat de juffrouw zich onge steld gevoelde en niet aan tafel zou komen. Het middagmaal, waarby mevrouw Olbrich hem met haar voortdurend babbelen en groot- spreken vreoselyk verveelde, en de heer 17 November 1890 eene nationale chrysan themum-tentoonstelling zal gehouden worden. Het programma zal uit 12 nummers bestaan. Aan medailles en prijzen wordt ruim f 1000 uitgeloofd. Eene dergelijke tentoonstelling heeft in November van het voorgaande jaar in Enge land veel bijval ondervonden. De „Staatscourant" van 2/3 Februari bevat eene opgave van den minister van ko loniën betreffende nalatenschappen, welke onder beheer van de weeskamers te Batavia en Makasser zjjn en b(j die weeskamers, on der overlegging van de bewijzen van erfrecht, kunnen worden opgevraagd. Bedoelde nalaten schappen zijn de volgendebij de weeskamer te Batavia, van R. Jitgerspacher, photograaf, overleden te Modan f 1234,67bjj de wees kamer to Makassar, van H. Thomazios, 4de machinist op het stoomschip Atjeh" f 359,95 F. W. A. "Winkhous, machinist by de firma Langen on Co., te Kei Tocal, f 539,09. Gemengd Nieuwe. Wij vestigen er do aandacht onzer lezers op dat de tentoonstelling der schilde rijen „Levensmoede" en „Félicie" in de Stads- zaal alhier morgen, Zondag, te twaalf uren zal geopend worden. De schilderijen worden op Parijsche wijze tentoongesteld. Als eene zeldzaamheid kan ver- mold worden dat bij den kegelwedstryd, uit geschreven door de vereeniging „Uitspanning door Inspanning" alhier, door een der leden van do mede te dezer stede bestaande kegel club „Ada" in tien worpen vijf en tachtig punten z(jn behaald. Bfl afwezigheid der moeder viel te 's-Hage aan de Hoefkade een klein kind van de trappen. Het brak beide armpjes en bekwam ernstige hoofdwonden. In de Hekkelaan aldaar viel een jongen, die zijne duiven voerde, van eene ladder. H(j brak een arm op twee plaatsen. Op de Groenmarkt word er gistermiddag iemand overreden en voor dood opgenomen. Op de Groenmarkt te 's-Hage had gistermiddag de burgemeester van Mon nikendam het ongeluk te vallen en daarna onder eene handkar te geraken, welke hem over het lichaam reed. Hij werd voorloopig in het politie-bureel binnengedragen, waar het bleek dat hem eene rib gebroken was. Later werd hy door de zorgen der politie per rytuig naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel hy in wendig gekneusd werd, was zyn toestand heden rodeiyk wel. Bastini, die beter scheen te kunnen zingen dan praten, zeer weinig tot de gezelligheid bydroeg, bracht den gastheer in eene hoogst prikkelbare stemming, die slechts eene kleine aanleiding behoefde om tot drift over te slaan, evenals zware onweerswolken, die lang dreigend aan den horizon staan, na een enkelen windstoot mot volle kracht los barsten. - Die aanleiding bestond ditmaal in de verschyning van den schoolmeester. Hy 'kwam schoorvoetend het plein op, met den hoed in do hand, voorover, alsof hy onophoudeiyk buigingen maakte, en op ieder ander oogenblik zou de heer Roll om die dwaze vertooning gelachen hebben, doch nu riep hy hem met gefronste wenkbrauwen reeds van verre toe: „Wat is er? Wat komt gy hier doen? Waarom houdt gy geen school?" De schoolmeester bleef als door den bliksem getroffen staan en stamelde „Het is verder kwam hy niet: want de fabrikant viel hem driftig weer in de rede. „Ik vraag waarom gü geen school houdt, mijnheer? Wordt gy betaald om de kinderen te leeren, of om hier in myn park te gaan wandelen?" Da anno man stond even bedremmeld als PRUS DUB ADTBRTMNTrEN: Tu e regala /l.H. I«Ur* regel meer/0.1Tb droetere lettere neer pleeteruinte. Toer het ia- eeeeeem buiten de stad wordt Alt berekend. Gisteren had de opening plaats van de inschry vingsbiljetten voor de aanbe steding van het bouwen van een stal voor den olifant op het terrein van het Koninkiyk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gra- venhage. Minste inschrijver was de heer J. Yan den Elshout Gzn., te Schoveningen, voor f 6174. Ofschoon niet meer in zoo ruime mate, werden nog vele oude 10- en 25 cents stukken van 1824 en 1827 aan het Scheve- ningsche zeestrand gevonden. Me» begrypt niet hoe die oude specie thans daar aan spoelt, omdat de jaartallen der muntstukken de onderstelling uitsluiten dat zy in den laatsten tyd zouden zyn verloren. Men onder stelt dat by doorgaanden oostenwind by het blootschuren van het zand nog meer by- zonders zal worden gevonden. Het orgaan der sociaal-democraten deelt mede dat C. Croll heeft opgehouden lid te zyn van den Centralen Raad der party. Zoadat-middag zal op het Malie veld te 's-Hage een voetbalwed6tryd worden gehouden tusschen vertegenwoordigers van de provinciën Noord- en Zuid-Holland. De beoordeeling der ingezonden ontwerpen voor een reclame-bord ten behoeve der Levensverzekeringmaatschappy „Utrecht" heeft te 's-Hage plaats gehad. Ingezonden waren 39 ontwerpen, waarvan 23 uit Neder land, 11 nit Duitachland en 5 uit België. De uitslag der beoordeelingen, die door het bestuur van „Pulchri Studio" geschiedde, was, dat de prys werd toegekend aan het ontwerp, ingezonden onder het motto „Ultrajectinum," waarvan de ontwerper bleek te zyn de heer Goddefroy te Utrecht, terwyl de premie voor Nederlandsche inzendingen, aan twee inzenders werd toegekend, en wel voor de helft aan don heer P. Do Josselin de Jong te 's-Hage en voor de andere helft aan den heer M. A. J. Bauer, mede te 's-Hage. Ook de premie voor Duitsche inzendingen is insgelyks in twee halve premiën verdeeld, waarvan de eene is toegekend aan den hoer Otto Flecken te Frank- fort a/M., en de andere aan den heer Otto Bollkagen te Bremen. Wat de Belgische inzen dingen betreft, achtte het bestuur van „Pulcbri" die geen van alle eene bekroning waardig. Den 26sten en 27sten Februari zullen alle ingezonden ontwerpen tentoongesteld worden in het gebouw voor K. en W. te Utrecht, i Te Trenton (N.-A.) is een bediende in eene fabriek, die met eene electrische ge leiding bezig was, door een schok doodge- slagen. toen juffrouw Wendelin hem met Nelly in zijne armen verraste, en daar de heer Roll niet luisterde naar zyne rechtmatige ver ontschuldiging dat de school 's middags ge sloten was, maar steeds voortging met razen en schelden, gaf hy elke verdediging op en stond als een slachtoffer voor den rechter. Doch midden in een zin bleef de fabrikant steken, Bprong op en liep naar de trap, bleef weer staan en keek besluiteloos omlaag. Clara stond naast den langen schoolmeester. Zy scheen op hare kamer het leven gehoord te hebben en was den armen man te hulp gesneld. Op hare kamer gekomen, vroeg Clara: „Zocht gy my, mynheer Walzl?" Hy knikte slechts; zy nam hem by den arm en leidde hem weg. Dit alles was zóó schieiyk in zyn werk gegaan, dst de heer Roll nog altyd boven aan de trap stond te kijken, toen de beide anderen reeds lang om den hoek van het slot verdwenen waren. „Een prachtig mooi meisje!" riep de zan ger uit, die ook opgestaan was en hot zon derlinge paar verrast naoogde. De heer Roll wierp hem een verpletterenden blik toe en mevrouw Olbrich zeide dat het tyd werd om te vertrokken. (Wordf vermlgd.) AGrBLAD.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1