tr I T N°. 9194. Vrijdag 7 Februari. Uj T\ q I I 1 I k i n 11 ~nw Blr #r. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gonen feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Februari. Een tocht vóór zonsopgang. A". 1390. K 'f S3 i -•i PRUB DEZER COURANT. T*<sr Le-iden par 8 m*andonl./ö. Frmco par porl1.46. j AfruDderï^h» Kctttmere0.05. PEUS DEK AD VERTEN TIEN: Y®a 1—6 regtlt 1.06. Iedere regel Groatere latter® nxxi plaAtaruiiate. Toer het ia- ceeeeeren buiten de eted wordt 0.16 berekend. Aan do universiteit albier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer J. A. Th. Duynstee. V&n onzen stadgenoot den heer J. G. H. Mann zullen spoedig in druk verschenen op. 93, No. 2 „Vógloin, wohin so schnell'*, lied voor sopraan, on op. 94, „Andante", voor violoncel met orkest of piano. Het gespaard gebleven bonedenlokaal dor grootondeels afgebrande Gehoorzaal zal over eenigo dagen nog dienst doen. Het is ter beschikking gesteld van den heer L. Güntber, die er de schilderijen „Lerensmoede," van E. Neide, professor aan de koninklijke academie van kunsten te Koningsbergen, en „Félicie," van prof. G. Graef, te Berlijn, be nevens eene collectie van zee Rubens-schil dorijen zal tentoonstellen. Zulk eene ten toonstelling heeft reeds plaats gehad in de groote steden van Duitschland, Oostenrfcjk- Hongarije, België, Zwitserland en Engeland, te Parijs en hier te lande te Amsterdam, Den Haag en Utrecht, waar ze door zeer volen met belangstelling werd bezocht. Ook L©iaens inwoners zullen gedurende een vier- of vijftal dagen, van Zondag a. s. af, deze schil derijen kunnen bezichtigen. Bijwijze van proefneming stelt de eigenaar ze hier ten toon. Ondervindt hij hier voldoende belang stelling, dan zal hij meer kleinere Neder- landscho steden bezoekenondervindt hij die niet, dan staakt hij zijne reis door Neder land. Nu zij weten welk een gewicht aan hun bezoek wordt gehecht en welke de ge volgen van veel of van weinig belangstelling hunnerzijds kunnen wezen, zullen Leidens bewoners zeker wel weten hoe zij in deze handelGD moeten. Per telefoon ontviDgen we het bericht dat mej. H. Planjer en mej. Westerbach door de directie zijn benoomd tot telefonisten aan het centraal bureel alhier. Op Maandag 24 Fobruari 1890 zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, of, bij zijn© afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Rtjks-bouwkundige voor de onderwijsgebouwen enz., aan het gebouw van het Provinoiaal Bestuur te 's-Gravenhage, worden aanbesteed het maken, leveren en plaatsen van meubelen in de gebouwen der Rijks-universiteit te Leider, godurende het jaar 1890. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door 34) Buiten werd het ook inderdaad beter. Ztj ging op eena bank zitten en keek voor zich. Daar kwam een rytuig aan de lange school meester stapte er uit en begaf zich naar het slot. Zy zag hem niet. Even daarna riep Nolly uit het raam of z\j wilde gaan ryden. Florian was met hot rijtuig terug. „Giaat liever met u beiden ryden; ik ben moede en biyf hier wat zitten." Nelly deed voor haar fatsoen alsof zy niet wilde, doch nam oindelyk het aanbod aan, beloofde onge vraagd om terug te komen en stapte met haren man in het rytuig. Na eenige over leggingen met den koetsier over het doel van den tocht reden zy weg en het werd stil in hot park - het stampen der werktuigen in de fabriek was hot eenige geluid, dat tot Clara doordrong, terwyi zy met gesloten oogen op de bank zat en vanlieverlede insluimerde. Daar naderden door hot hek haastige voet stappen, die echter spoedig de krakende grind verlieten en het mos tusschen de dennen betraden. Na eene poos opende zich het 8triul:gi.-<-1 in do nabfjkeid der bank en er middel van het stoomschip „Rotterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Vrydag- middag om 1.25 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Aanstaanden Zondag, 9 Februari, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hooginade aanvangen des na middags te tweo uren en geleid worden door den heer A. Keors, predikant te Hazerswoude. By de Christeiyk-Goreformeerde gemeente (doloerenden) te Scheveningen, is beroepen ds. Schaafsma, van Kralingen. Naar aanleiding van het gebeurde tus schen den gouverneur van Suriname en vier ambtenaren, leden der Koloniale Staten, is per jongste Engelsche mail een door 200 ingezetonen dor kolonie onderteekend adres gezonden aan Z. M. den Koning, houdende eene uiteenzetting der feiten. Een afschrift van dit adres is tevens ge zonden aan do Tweede Kamer der Staten- Generaal en aan den minister van koloniën. Aan mr. A. E. J. Nysingh, kanton rechter to Meppel, tot lid der Eerste Kamer gekozen, werd Dinsdag-avond eene serenade gebracht. De hoer Nysingh was niet ter vergadering van do Staten tegenwoordig, en hoeft nopens de benoeming nog geene beslissing genomen. Het „Haagsche Dagblad" vernam gun stige bdrichten van iet Loo omtrent den ge zondheidstoestand van het Koninklyk Gezin. H. M. de Koningin, die wegens zware ver koudheid verplicht was zich van de buiten lucht te ontboudon, is Maandag jl. weder uit gereden. Van doorgaans welingelichte zyde wordt on^ verzekerd, zegt het „Vad.", dat het ge- heele Kabinet zich by de aanvraag om ont slag van den heer Keuchenius heeft aan gesloten. De „Standaard" vernoemt dat het verzoek om ontslag van den minister Keuchenius nog niet, zooals reeds verzekerd was, by den ministerraad om advies ia ingekomen. Naar de „Ameterd. Crt." verneemt, zyn prof. C. M. Kan, hoogleeraar aan de uni versiteit, en de heer Taco De Beer, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus aldaar, ernstig ongesteld. Maat6chappy tot bevordering der Toon kunst. Afdeelingsuitvoeringsn. Afdeeling Haarlom. - Uitvoering op Yrjjdag 7 Febr. Aanvang 's av. 7 uren. Zaal der Sociëteit „Vereonigiug". „Paulus", van Hen- verscheen eon man, in een grys reispak, met een vilten hoed, diep in de oogen. Hy zag haar lang roerloos aan en boog zich toen over haar heen, totdat zyne lippen de hare aanraakten. Daar vloog een vogel op. Clara bewoog zich en de vreemdeling deinsde ach teruit, nam den hoed af en wischte zich over het voorhoofd. Het was Raimond. Twee dagen lang had hy het verlaugsn onderdrukt om Clara nog eens voor hot laatst, zooals hy meende te zien. Heden was zyn trots over wonnen. De school gesloten vindende, was hy naar het slot gewandeld en nu stond hy tegenover Clara, die niets van z(jne tegen woordigheid vermoedde, trillende van ongo- dnld dat zy zou ontwaken, zonder den moed te hebben om haar in haren slaap te storen. Alle toorn was uit zyne oogen geweken en vol ontroering boog hy nog eens over haar heen en fluisterde iets in haar oor: „Claral" klonk eene vrouwenstem uit het slot „De juffrouw is in het park, jongeheer!" „Dank u!" was het vriendeiyk antwoord en lichte voelstappen naderden. Raimond verborg zich in het kreupelhout en gluurde tusschen de tukken door. Wie was die knaap, die zoo vol zelfvertrouwen op Clara toestapto en voor haar bleef staan? Hy had delssohn. Solisten: de dames M. Hekkema (sopraan) en C. R-bbe (alt), en de heeron J. J. Rogmans (tenor) en Joh. Messchaert (bas). Directeur: do heer W. Robert. Wylon mevr. Cremers, overleden te Arn hem, moet eon legaat van f 100,000 vermaakt hebben aan de R.-K. scholen aldaar. De audiéDtiên der verschillende ministers zullen deze week niet plaats hebben. Het stoomschip „Bromo" arriveerde 5 Febr. van Rotterdam te Batavia: de „Noord- Holland," van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 4 Febr. Kaap Carvoeirode „Soerabaia," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 5 Febr. te Marseille; de „Prins Alexander," kapitein Bakker, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 5 Febr. Kaap Sint-Vincent. By koninklijk besluit is benoemd tot eersten klerk by de Algemeene Landsdruk- kery, do tweede klerk by die inrichting J. F. C. Behre. Pensioen verleend aanJ. H. B. Diks, onderwyzer aan eene openbare school te Rot terdam, 162; C. Van Leeuwen, id. te Her- kingen, f 125; A. Van Duyl, id. te Rotter dam, 543; J. Van Zuilen, hoofd eener open bare lagere school te Surhuisterveenheide, 517; S. M. Gretser, onderwyzeres, hoofd ©ener openbare lagere school voor meisjes te Gouda, 702A. Voerman Volkers, onder wyzer aan eene openbare lagere school te Hoorn, f 517; S. De Back, lioofd eener open bare lagere school te Zuidzande, f 734; J. Ploegsma, onilsrwyzer aan eene openbare school te Leeuwarden, 534J. L. Schenkel, hoofd eener openbare lagere school tsAssen; 834B. Kouwenbergh, leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool en aan de burger-avond school te Tilburg, ƒ1180; J. F. Pfennings, leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Helmond, 1200dr. H. Van Cappello, inspec teur van het Staatstoezicht op krankzinnigen, 1702; L. Swart, districte-Teearts, f 617; J. A. Leers, leeraar aan de burger avondschool te Maastricht, 49. Wedstrijden vttor handwerkslieden en leerlingen te Loeiden en omliggende genieenten. In de vorige week was aan de werklieden, die zich by de uitvoerende commissie als deelnemers aan de wedstryden hadden aange meld, eene circulaire gezonden, waarin hun word verzocht eenige namen op te geven van personen, die, huns inziens, als jury-leden konden optreden, waarby hun tevens werd een bre6d kindergelaat met een» oudachtige uitdrukking. Wat deed hy hier? Wat gaf hem hot recht Clara zoo aan to zien? Raimond voelde dat hem het bloed naar het hoofd steeg. Zijne oogen fonkelden, toen hy zag hee do knaap voor de slapende knielde en een kue op hare japon drukte; reeds was h(1 op het punt van zyne schuilplaats te verlaten en den jeugdigen onverlaat by den arm te grypen, toen Clara zich weer bewoog en langzaam de oogen opende. Toen zy den knielenden jongeling gewaar werd, zei zy verschrikt: „Zyt gy dat, Karei? Wat doet gy hier?" Hy vatte hare hand en riep op hartstocht»- lyken toon: „Laat my voor u knielen en u aanbidden." „Wees toch verstandig", zei zy op ver- wytenden toon, haar gelaat in een ernstigen plooi zettende. „Ik mag naar die praatjes niet luisteren; gy moogt zulke dingen niet zeggen - gy zyt zoo jong." „O, was ik dat maar niet! Dan zoudt gy niet zoo tot my spreken. O, ik weet dat gy myne stiefmoeder wordt; iedereen spreekt er over op de fabriek en pap» is naar de stad om geschenken voor u te koopen. Maar gy zult niet met hem trouwenik duld het niet, ik werp my tusschen u en hem ik Het kraakte in de struiken. Karei zweeg, gewezen op het verlangen der commissie, dat ook werklieden in de jury zouden zitting hebben. Aan de beantwoording dier circulaire werd op zeer ruime schaal voldaan; niet minder dan 296 namen voor jury-ledon zijn door da werklieden opgegeven. Naar aanleiding daarvan nu hield do com missie deze week met de inzenders eene ver gadering in het lokaal van de vereeniging „Nut en Genoegen', ton einde uit het ingeschreven aantal honderd en vyftig jury-leden te be noemen. Ruim honderd inzenders waren ter ver gadering gekomen en de voorzitter, de heer Adr. J. Van Achterberg, noemde het terecht een verblijdend verschynsel, dat zooveel belang stelling getoond werd. Na de opening der vergadering woes do voorzitter er op dat da wyze, waarop de jury zou gekozen worden, voor het eerst by de wedstryden te Leiden werd toegepast. Wel had in 1886 in Den Haag het verkiezen van jury leden ook door de inzenders plaats, maar daar werden de namen door de commissie opgegeven. Wy, zeide spreker, gaan dus veel verder; aan u werd gelegenheid gegoven namen terneer te schrijven en dat die namen voor u pleiten en u eer aandoen, is het duidelyksle bewys, wanneer ik u zeg dat do commissie er byna geono candidaton aan behoefde toe te voegen. De commissie heeft alleen eene rangschik king gemaakt, waaruit ge zoo straks eene keuze kunt doen. De inschrijving voor de wedstryden, zoo vervolgde de spreker, overtreft verre de ver wachting, en ik kan u met enkele cyfers aan- toonen hoe schitterend Leiden en omstreken in deze kan te voorschijn treden. In 1886 werdeu in 's-Gravenhage wedstrij den uitgeschreven, waaraan allo werklieden uit de provincie Zuid-Holland konden deel nemen. Er werden toen 377 inschryvingen ontvangen, waarvan 174 uit do gemeente 's-Gravenhage. Uit Leiden en omliggende gemeenten zyn thans ongeveer 300 werklieden en leerlin gen Ingeschreven, waarvan alleen uit Leiden ruim 200. „Nu aan u, werklieden 1" zeide spreker, „om te bewyzen dat gy goed werk kunt leveren! Toont den ingezetenen van Leiden dat ge be kwaam in uw vak zyt en zeker zal dan het succes schitterend wezen I" Een daverend applaus volgde op die warme woorden, welke als inleiding tot de werk zaamheden diendon. koek het bosch in en riep, eensklaps opsprin gende: „O, hier staat iemand te luisteren!" Mot één sprong was Karei over de bank heen en drong in het kreupelhout. Do takken openden zich; Raimond trad te voorschyn. Hy was blootshoofds en doodsbleekom zyne trillende lippen speelde een eigenaardige glimlach, terwyi hy den knaap op zyde duwde en Clara aanstaarde, die een kreet slaakte, wilde opstaan, doch machtsloos weer op de bank zonk. Zy durfde de oogen niet opheffen naar den man, wiens blik zy als eene zware hand op zich voelde drukken. Elndeiyk maakte Raimond zwygend eene buiging, bukte om zyn hoed op te rapen en wuifde er mede als afscheidsgroet. Karei begreep die beweging ver keerd en drong zich tusschen hem en Clara in. „Wie z(jt gy? Welk recht hebt gy om dit park te betreden?" riep hy, zich zooveol mogeiyk uitrekkende. „Zie eens aan hos dapper de jongeheer zyne aanstaande stiefmoeder verdedigt. Stol u gorust, kleine ridder; ik heb geen kwaad tegen uwe dame in den zin. Ik wilde haar slechts gelukwenschen met hare verstandige keuze en my verheugen dat myne voorspelling zoo spoedig uitgekomen is. Of heb ik Onlangs slechts geraden, wat reeds geschied was?" W»rdt verrold.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1