wgggfsss?qj-<c'qc*a&?.ï^^: -kcksekse» en vervoeren van een bataljon op oor logs- i sterkte. Van elk der veldbataljons was daartoe eene volledig op oorlogsvoel uitgeruste compagnie gevormd, waarby alle troinvoertuigen, muni- j tiecaissons, compagnies- on ziekenkarron. Daar bij eone onverwachte mobilisatie niet altyd onmiddellijk het noodige treinpersoneel aanwezig zal zyn, werd met geheel eigen krachten gewerkt. Om tien minuten vóór halftwaalf ongeveer aan het station gekomen, werd om halftwaalf met het inladen der voertuigen een aanvang gemaakt. Om halféón waren allo werkzaamheden afgoloopen en vertrok de trein naar Voor schoten, van welke plaats de terugweg te voet werd afgelegd. Het inladen ging zeer regelmatig en go- makkelyk, dank zy het verhoogde perron. In Voorschoten, waar men dorgolyke inrichting mist, moest eene brug worden gemaakt (welke werd medegevoerd) om het ontladen der voer tuigen mogolijk te doen zyn. Noomt men in aanmerking dat men te 's-G-ravenhags, althans wat het inladen der voertuigen betreft, met ongeoefende man schappen had te doen, dan kan gezegd wor den dat do oefening volkomen aan de vor- wacbling beantwoordde, terwijl de dengde- iykhoid van het materieel voldoende bleek. Men m g 1 d t uit H i 11 e g o mMuntte door den drogen voorzomer van 1889 het b'.oembcllongewas niet bijzonder uit, gelukkig werd dit grootoud eels vergoed door do merk bar© rijzing dor prijzen, waarin vooreerst geeno daling wordt verwacht. Ilot vochtige najaar deed de bollen goed uitloopen, terwijl door het onafgebroken zachte weder de groei zóózeer bevorderd werd, dat do hiacinten zich reeds aan de oppervlakte vertoor.en en zelfs akkers met gele krokussen in vollen bloei staan, welke nu al3 rendez vous dor kraaien dienst doen, waardoor groote schade aan den bloemist wordt berokkond. In het voorbijgaan zy vermeld dat kraaien aan gele krokussen de voorkeur geveu boven witte of paarse. Door het vroege uitloopen der bollen werd do bloemist genoodzaakt met het afdekken der velden een aanvang te maken, om het roestig-worden van het loof te voorkomen, waarvan stilstand in den grond of verzieken der bollen het gevolg is. Wanneer men nagaat, dat in den regel op liet einde van Februari of begin Maart met dit werk wordt begonnen, dan kan meD be grijpen dat de bloemist zich dit jaar aan groot gevaar moet blootstellenmochten de nachtvorsten uitblijven, dan zal de bloemist geone reden van klagen hebben en geeft de bewerkelijke behandeling van het artikel aan vele handen het dagoiyksch brood. De handel in afgesneden bloemen heeft dezen winter by uitzondering geene aanleiding gegeven tot eindelooze debatten, en de over tuiging schijnt veld te winnen, dat protectie in doze richting de ernstigste gevolgen na zich zou kunnen sleepen. De stoomvaart-maatschappij „Zeeland" heeft reeds hare circulaires verzonden, waarin weder niouwe faculteiten voorkomen, en het lydt dan ook ge9n twijfel of de verzending der bloemen zal weder belangrijk toenemen. De bloemenliefhebbers van Haarlem's om streken dienen hiermede rekening te houden, en vooral niet uit het oog to verliezen, dat do bloeitijd, zonder tegenspoed, minstens drie weken vroeger zal zijn dan gewoonlyk. Gistermorgen had in de fabriek van Gebr. Figee te Haarlem, een werkman hot ongeluk een paar stukjes ijzer in het oog te krijgen. Door den oogarts werd spoedig hulp verleend, doch men vreest voor het behoud van het oog. De dies nat a lis der universiteit te' Groningen is gisteren op de gewone wijze door do studenten gevierd. Parodieën op den Schach van Porzië, op de veemarkt-quaestie, alsook op het nieuw te stichten ziekenhuis waren niet vergeten. De rechtbank te 's- Bosch hooft gisteren don landbouwer W. S., te Luikgostel, schuldig verklaard aan moord op zijne 26-jarige nicht en hem veroordeeld tot eene levenslange gevangenisstraf. De schaatsenwodstrtyden teïïam- burg, welke gisteren en heden zouden plaats hebben, zijn voorloopig uitgesteld tot Vrijdag en Zaterdag a. s., 7 on 8 Februari. Voor de wedstrijden heeft zich o. a. de heer Pander laten inschrijven. De inschrijvingen zijn zeer tab ijk. Voor het kampioenschap in het hardrijden op eene baan van 3000 if. zijn o. a. ingeschrevenAhrendt, Schade, Oisen, Mohn en Landahlvoor don interna- tiaasdon wedstrijd op 1600 M. en 321S M. hebben zich 13 mededingers opgegevenéén Nederlander, tien Duitschers en twee Noren. Maandag is de ijsbaan wel voor de leden open geweest, doch voor de wedstrijden was het ijs nog niet sterk genoeg. Omtrent den horigen brand, welke den 3den Februari tegen zes uren des morgens te Washington uitbrak in de woning yan den heer Tracy, Araenkaansch minister van marine, wordt nader het volgende gemeld Het huis, dat de minister eerst sedert kort gekocht heoft, ligt ingesloten tusschen tw-ee hooge steenen gebouwen. Hoewel het uit ruime beurs gebouwd is, waren er toch slechts houten trappen in. Gelijkvloers waren kelders en keuken, op de eerste verdieping woonkamers en salons en op do tweede ver dieping de slaapvertrekken. Do brand ontstond benoden, waarschijnlijk veroorzaakt door een defect aan de pijpen der centrale verwarming. De bouten trappen waron weldra door het vuur aangetast en vernield. Niemand was nog opgestaan. De vlammen verbreidden zich met zulk eene snelheid, dat zij het vluchten beletten aan allen, die zich op de bovenverdiepingen bevonden en zich weldra omringd zagen van een dikken rook. Mevrouw Tracy vond bij haar ontwaken haren echtgenoot bewusteloos; zjj trachtte hem bij het raam te brengen, maar slaagde daarin niet. Eensklaps, door eene hevige ontsteltenis bevangen, sprong zy uit het raam juist op het oogenblik, dat er eene ladder by werd neergezet. De arme vrouw viel van eene hoogte van vyftien meters en bekwam hevige wonden, waaraan zy bezweek. De brandweermannen maakten zich moester van d9ii heer Tracy, die tweo uren later tot zichzelven kwam. Hy was overdekt met brandwonden. Intusschen zag men voor de raamopening der derde verdiep ng mejuffrouw Tracy ver- schynen, de dochter des ministers, eene der schoonheden van Washington. Het arme meisje was nog in nachtgewaad. Bespeurende dat ontvluchting onmogeiyk was, hief zy de han den ten hemel en, omhoog blikkende, bleef zy staan te midden van vlammen en rook totdat zy, door den gloed aangetast, achter over in het brandende gebouw viel. De dochter en de kleindochter van den minister aprongea uit een raam van de tweede verdieping en bekwamen hevige, hoewel niet onmiddeliyk doodelyke wonden. De kamenier vond den dood in de vlammen. In de stad Washington heeft dit drama veel ontsteltenis teweeggebracht. Volgons andere berichten was do echtge- noote van den minister reeds sedert jaren aan haar slaapvertrek en bed gekluisterd, wegens eene ziekte, welke haar belette zich- zelve te redden. By d9 poging tot hare redding werden de minister en zyne jongste dochter door de vlammen achterhaald. De uit de vlammen geredde minister Tracy is nog wel niet dood, maar ligt in de woning van president Harrison buiten bezinning, met weinig hoop op herstel. Een huis van 5 verdiepingen te Boston, „Sears Buildings", is in de asch gelogd. Do brand ontstond op de benedenverdieping en breidde zich zóó snel uit, dat 10 der be woners zich niet konden rodden en in de vlam men omkwamen. De schade wordt op 60,000 pd. st. geschat. E e d troep van 2000 vrouwen heoft te Buffalo een opstootje veroorzaakt. Een openbaar ambtenaar was door een anderen vervangen. Toon deze in zyne nieuwe stand plaats kwam, trachtten de vrouwen hem aan te vallen, zoodat politie-beambten hem moesten beschermen. De vrouwen trokken verwoed op de politie los en strooiden den mannen zout en peper in 't gelaat. Eene vrouw, die oen agent by do keel pakte, werd gevangen genomen, doch later bevryd door hare gezel linnen. Sierra City in Californië zit, volgens de „Pall Mall Gazette", geheel in de sneeuw. De brug over de rivier is weggeslagen, de wegen zyn versperd en alle telegraafdraden vernield. Uit den omtrek zijn troepen mannen gekomen om de inwoners der stad te be- vryden. Volgens tiding uit Philadelphia is de veelbesproken Eyraud, do vonnoedeJyke moordenaar van den ParyscnÉn deurwaarder Gouffé, aangehouden. Ten gevolge var. die arrestatie hebben de beide agenten der P »rij- sche veiligheidspolitie, die z;ch to Liverpool moesten inschepen en van do noodige be scheiden, voor uitlevering vereischt, zyn voor zien, bevel ontvangen tot nader order aldaar te blijven. Ook is de reis van den heer Dopffer uitgesteld. De juiste plaats, waar en hoe Eyraud's aanhouding is bewerkstelligd, wordt niet medegedeeld. Volgens de lysten der Germa- nische Lloyds te Bremen zyn van 23 tot 29 Januari een zeer groot aantal zeerampen voorgevallen. Totaal verloren zyn 3 stoom- Qn 29 zeilschepen. Avery bekwamen 121 stoom- en 103 zeilschepen, en er zyn 35 zeil- en 8 stoomschepen gestrand. De gezagvoerder van het stoom schip „Waesland", van Antwerpen te Nieuw- York aangekomen, rapporteert dat liy veel stormweder op de reis had gehad en den vierden stuurman on een der roergangers verloor. By eoüo ontploffing in de Ply mouth Nottingham myn in Pennsylvania zijn 7 werklieden gedood en 6 gewond. IKGEZONDÏDN. §ü'aniliii£ en Keddin^;. Als bewoner van oen onzer Hollandsche kust- of zeedorpen trof my zeer het ingezon den stuk, voorkomende in het „Leidsch Dag blad" van 3 Februari, betreffende het treurig zien verdrinken van zoovele zeelieden te Cal- lantsoog. Dat zoo iets treurig, ja zeer treurig is, kunnen, geioof ik, het allerbeste beseften en erkennen zy, die zulk eeu clrama met eigen oogen hebben zien afspelen, die daar machteloos by moesten staan. Dit bedenkende, trof my zeer do gedachte van don schryver van bedoeld stuk, waarom tocli niet met ernst een middel wordt bedacht om gemeenschap te erlangen tusschen het in nood verkeerend vaartuig en den wal. Men is toch op het schip het eerst bewust van het gevaar, waarin men verkeert; men heeft dus gelegenheid middelen tot redding in gereedheid to brongen en is zekerder van de bereiking van het beoogde doel, m. a. w. men kan beter dan de zich op de kust bevin denden, die het vaartuig moeten treffen, slagen om eene gemeonschap tot stand te brengen. Bestaat er misschien daartoe niet een zeer eenvoudig middel Wanneer nameiyk de stranding door den storm geschiedt, wordt het schip met ont zettende kracht door wind en zee voortge- zweept naar de kust. (Lekkage, aanvaring of gebrek komen hier niet in aanmerking). Ziehier nu een denkbeeld. Zou men niet eene soort vlieger kunnen vervaardigen, niet zooals wy dezen in onze jeugd maakten van papier, maar een, welke tegen een stootje en tegen water kan, dus van linnen of zeildoek, sterk genoog samen te stellen, met een krachtigen staart? Wan neer men dan aan boord eene lijn van vol doende lengte heeft, waaraan zoo'n vlieger kan bevestigd worden, dan zal deze by uit- viering met één streek van den wind stellig op don wal neerkomen. Groote kosten zullen zeker aan zoo'n ge heel niet verbonden zyn. Wellicht is het een hoogst geschikt middel. Nu wy in de laatste jaren zooveel hooren van vlieger-wodstryden voor de kinderen, kunnen ouderen ook zich deze zaak aantrekken en onderzoeken ot be proeven welk model on welke qualileit net meest doelmatig wordt bevonden. MogeD deze letteren een wedstryd in het leven roepen tusschen Am6tordamsche en Rotterdam8che reedersl Moge deze gedachte werkelykheid worden! Katwijk aan Zee, 5 Febr. 1890. A. Van Rhijn. BUITENLAND. Frankrjjk. De Franeche bladen vermelden met inge nomenheid de benoeming van kapitein Bas- roger, don gezagvoerder der „Emma", die de passagiers der „Leerdam" aan boord nam, tot ridder Yan den Nederlandschen Leeuw. „Nu do Nsderlandscbo regeermg den wak ker, n zeeman, die 500 menschen het leven redde, deze buitengewone onderscheiding i verleende'' voegt de „Figaro" er by „moet de Fransche regeering dit als een j prikkel beschouwen om ook harerzyds kapi- töin Basrogors verdiensten te eeren en hom i het Legioen van Eer verleenon." De rustverstoringen, welke na de laat3to kiezer-.vergaderingen op de straten plaats hadden, hebben aanleiding gegeven tot list h-uvi der regeeiing dat groepen, welke zin gend n de rust verstorend de straten door trekken, cioor afdeolingon cavalerie en gen darmerie uit elkander moeten gejaagd worden. Naar aanleiding van het faillissement van de „Socióté de Métaux" te Parijs, is eene ger8chtolyke vervolging ingGsteld tegen 32 personen en zyn bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen drio leden der diroctie, o. a. ook tegen den heer Hentsch. De voorstellingen van „.Joanne d'Arc", in de Porte-Saint-Martin te Parys, hebben in Januari ruim 277,400 fr. opgebracht. Do ontvangsten der Paryscho schouw burgen bedroegen in 1889 32,000,000 fr., tegen 23,000,000 fr. in 1888; 21,000.000 fr. in hot tentoonstellingejaar 1878 en 13,000,000 in 1855. Bovenaan de ljjst staat de Opera met 3 979.670 fr.dan volgen het Hippodrome, Théatre Francais, Opéra Corm'que, Chatelet, Eden, enz. De laatste 3 zyn Porte Saint-Mar tin, Garté en Musèe Gróvin (1,156,468 fr.) België. By de gisteren te Namen gehouden ver kiezing voor twee leden van den Belgischen senaat zyn de anti-liberale candidaten, de hoeren De Pitteura en Monchour, gekozon. Zij ver kregen ongeveer 200 stommen meer dan de liberale canöidaton, de heeren Borgnet en Steurs. Gro ot-Brita nuië. De uitgever Marston te Londen beeft een schryven van Stanley ontvangen, waarin de reiziger hom meldt dat zyn boek vermoedelijk 400 tot 500 bladzyden per deel (er zyn 2 deolen) groot zal worden. „Ik heb 6 boeken vol van de belangwekkendste aar.teekecingen," schreef Stanley, „waarvan 3 lange hoofdstuk ken zyn uitgewerkt. Voorts lichtdrukken van natuurtoonoolen, schetsen van voorvallen en kaarten. Ik hoop in Mei gereed te zyn". Telegraimmen. MADRID, 4 Februari. De hertog van Mont- pensier is hedenochtend te acht uren op zyn kasteel te San-Lucar plotseling overleden. PESTH, 4 Februari. GTaaf Aladar Andrassy is heden vertrokken om zyn broeder te gaan bezoeken, wiens toestand ernstiger is. SOFIA, 4 Februari. De zaak van majoor Panitza neemt een ernstig karakter aan. Er zou een komplot zyn ontdekt. Vele personen, onder wie verscheidene militairen, zouden aangehouden zyn. EE8SE&", 5 Eebruari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: voranderlyko wind. Thermoraeterstandgister-avond om 8 uren 0° Celsius 32® Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 1.6° C. 29.3° F.; 's middags 12 uren 1.5° C. 34.7° F.'s namiddags 4 uren 0.5° C. 32.9° F. De minister van buitenlandscho zaken zal 19 dezer, 's Konings verjaardag, don ge- bruikelykon gala-maaltyd aanbieden aan de hoofden dor te 's-Hage geaccrediteerde gezant schappon on aan loden van het NedorJandsche diplomatieke corps. De tot echout-bij-nacht bevorderde kapi tein ter zee Mac Leod biyft, in afwachting dat nader om l rent hem zal worden beschikt, voorloopig nog non-actief. Ten gevolge van deze bevordering staat de minister van marine als kapitein t6r zeo het eerst op de rungiyst. Een tweede diplomatiek gastmaal zal door den gezant van Oostenryk-Hongarye op 24 dezer te 's-Hage gegeven worden. De nieuwo vleugel, welke by het depar tement van marine is bygebouwd en een ge deelte van den tuin beslaat, zal Inwendig in renaissanco-styl worden ingericht. In de nieuwe lokalen is gerekend op ver trekken voor den minister en den secretaris generaal van het departement. De Algemeono Synode der Nederl.-Herv. Kerk, in buitengewone vergadering opge roepen tot de benoeming van een kerkalyken toogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, kwam gisteren in het gewone lokaal in do Willemskerk te 's-Hage bijeen. De door de commissie ingediende gemoti veerde voordracht van drie can did at on bestaat j uit de lieoren, in alph. orde gestold, dr. P. J. Muller, pred. te RotterdamJ. H. L. Fvoze- meyer, pred. te Arnhem, on er. S. D. Van Veen, pred. te Groningen. Na opening met toespraak en gebed door den president, cis. M. A. Perk, Wa&lseh pred, te Amsterdam, ging de vergadering over tot do bespreking der ingediende voordracht.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2