N°. 9193, I .a -jsxL.y <§323 Courant wordt dagelijks, net uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Februari. Feuilleton. Een tocht ?óór zonsopgang. Donderdag O Februari. A°. 1890.- PflIJB DE2HR COTTBJOTT. B T«c-r Letdan par S nmardan1./©. J Tr&oco par p«vt1.4®. I *fïctid6rÜ3kt Nommera0.05. I PBXJfl DEB. ADVBBTENTTEN: 3 Ta» 1—«gale I.Of. Ieder# raffel meer/O.lTf. Grootore lettere our pUetonümte, Toer het is- «Mteere» bmlte» de «tod wordt 0.10 berekend. S De door den heer J. G. H. Mann voor het a. s. feestconcert ter gelegenheid van Nicolaï's zilveren jubileum als directeur der Kon. Muziek school to 's-Hage, te 6chr\]ven feest-compo- Bitio is thans gereed. Zy zal den aanvang uitmaken van het concert, waarby, behalve de reeds door ons genoemde solisten (mej. Mulder, piano; Joh. Smit, viool; Henri Bos- mans, violoncelChr. Kriens, clarinetYan 't Kruys, orgel, enz.), een orkest van onge- eer vyftig oud-leerüngen zal medewerken, looals men weet, zal de heer Mann het conceit irigeeren. Voor personen uit deze stad, die dit zeer interessante concert wenschen by te onen, is het verkieslyk (ten einde van goede plaatsen verzekerd te zyn) zich te wenden tot den heer Mann (Stationsweg alhier), lid der commissie uit do oud-loerlingen. Morgen-, Donderdag-avond, wordt in de Collegiumskamer der sociëteit „Minerva" alhier, door de commissie uit de eere-leden van het Collegium, aan het corps de eikenhouten archiefkast overhandigd, door die eere-leden by de in 1 Maart plaats gehad hebbende corpsfeesten reeds in teekening aan het corps aangeboden. Do kast moet een prachtstuk zyn, geiyk men weet uit de fabriek der firma Jansen te Amsterdam, en is ontworpen door den architect Springer aldaar. In eene dezer dagen gehouden vergade ring van het Leidsche Studentencorps is door het Collegium uedegedeeld dat het eerlang aan het corps zal voorstellen, terug te komen op het reeds vastgestelde plan tot het bouwen van een feestgebouw voor de a. s. lustrum feesten boven hot water van het Steenschuur aan het Van-der-Werfpark. Nu nl. door de Eerste en Tweede Kamer een begrootingspost is aangenomen tot het bouwen van een Museum op het terrein van dat Park, zal men die plaats waarschyniyk vooraf ook voor het feestgebouw kunnen krygen, zoodat het kost bare gebouw boven het water overbodig wordt. Men ziet dat het Park by de bevolking en het gemeentebestuur zeer geliefd is, en het laatsto niet zou toestaan, dat voor een feest gebouw boomen van het park werden omge haald, maar nu die plaats toch door een gebouw zal worden bezet, vervalt dit bezwaar. (N.E. C.) Meenden velen eerst, dat met het oog ep J hot lustrum in den a. 3. zomer de verjaardag j der stichting van onze hoogeschool op 8 Febr, i a. s. niet dan zeer bescheiden zou worden gevierd, thaus biykt reeds dat die viering haar gewoon karakter dragen zal. De gelegen- B3) Vrouw Pieter kon hare ooren niet gelooven, maar durfde niets vragen. De heer Roll lette eerder niet meer op haar, bood Clara, die hier iets tegen wilde inbrengen, glimlachend zyn arm aan, en geleidde haar naar de trap terug. Daar kuste hy haar bescheiden op het voor- loofd en keek haar vriondeiyk na, terwyi zy langzaam, met het hoofd op de borst, naar boven ging. K „De doctor heeft dus toch geiyk gehad," zei Neliy tot haren man en schudde bedenke- lyk met het hoofd. „En nu praat men nog van ware liefde, zooals zy in de boeken staat Er is niets van aan. Het geld alleen geeft 3en doorslag! De oude Roll is ryker; daarom leemt zy hom en laat den doctor loopen. Wy zyn het laatste minnende paar geweest, geloof jk, Florianl" De heer Walzl, die op het punt was van laar de school te gaan, waar de kinderen een vreesoiyk lawaai maakten, zei terloops: v.; *Ja, dat zal wel zoo zyn," doch liet er onmid dellijk op volgen„Die brutale Frans maakt het al te bont; wacht, kereltje, daar kom i/c aan!" heid voor deelneming aan het corpsdiner is opengesteld en voor gekostumeerd rondryden bestaan by de jongelui van het eerste studie jaar weer groote plannen. De Hollanö6che Spoorweg-maatachappy zal aan haar station geen militair vertoon maken tot beteugeling der vaak lastige aldaar vertoonde grappen op den Ssten Februari, doch heeft aan het Colle gium verzocht zyn invloed te willen aanwen den om bedoelde lastige aanvallen op de treinen te weerhouden. Hot Collegium zal daarvoor dan ook zorg dragen. Men verneemt, zegt de „N. R. Crt.", dat dr. C. Snouck Hurgronje verzoeken zal zyne benoeming tot hoogleeraar aan de Leidsche universiteit in te trekken. Hy wil in Indië blyven. In de vergadering van den Raad der gemeente Zwyndrecht hebben B. en Ws. voor gesteld, aan de Kweekschool voor Bewaar- schoolhouderessen te Leiden eene jaarlyksche subsidie van fö te schenken. Ds. J. Ph. Hattink Jr., predikant te Leimuiden, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Ouderkerk aan den Amstel. Beroepen is tot predikant by de Ned.-Her vormde gem. te Haarlemmermeer ds. A. J. Van Wy'ngaarden, te Mydrecht; te Oud- Beierland ds. P. Bartstra, te Wassenaarte Kamerik ds. J. Bolkestoin, te Ter-Aar. Tot klerk ter secretarie van den Haar- lemmormeerpolder is benoemd de heer P. Klok, vroeger klerk by de herziening der ongebouwde eigendommen. Men schryft ons heden uit Warmond: Heeft de heerschende influenza te Warmond tot nog toe het geven van uitvoeringen door het hier aanwezige Harmonie-gezelschap ge- ruimen tyd verhinderd, gisteravond gaf dat gezelschap voor zyne leden weer eene uit voering ten beste. Al was, zooals te begrij pen is, de zaal niet zoo bezet als gewoonlyk, (door de ziekte), toch waren tal van leden opgekomen en was hst in die zaal recht ge zellig en aangenaam. De verschillende muziek-nummers liepen flink van stapel; vooral mag daarvan ge noemd worden de „Fantasie do Mikado", gearr. voor harmonie door den heer J. Oos telaar, welk nummer prachtig tot zyn recht kwam. Daarna gaven de werkende leden nog een tooneelstukje ten beste, getiteld„Wie ben ik", welk stukje veel by val vond. De ledei gingen dan ook zeer voldaan naar huis. Daarmede verdween hy en terstond werd het doodstil in hot schoollokaal, totdat er esn erbarmeiyk gehuil aangeheven werd door den brutalen Frans, die zyne rechtmatige straf onderging. Nelly ruimde intusschen zoo vlug raogeiyk hare keuken op, kleedde zich aan, zette haren besten hoed op, met de bruine veer, die zoo iets deftigs aan haar jeugdig gelaat gaf, sloot de deur zorgvuldig af on verliet het huis. Ia het voorbygaan riep zy haren man door het raam van de school toe dat hy haar tegen den avond op het slot moest komen halen, en ver heugde zich over het welgemanierde opsprin gen der kinderen, zoodra zy zich vertoonde. Terwyi zy, achter de fabriek om, door het veld op het park toestapte, werd hare houding hoe langer hoe statiger en toen ze op het plein voor het slot was aangekomen en juf frouw Thérèse met hare katten op de onderste trap van de stoep zag zitten, verheugde het haar, dat zy deze onttroonde grootheid eens uit de hoogte kon behandelen. Zy vroeg haar op allemederbuigendsten toon of zy haaroek kon zeggen, waar zy juffrouw Olbrich, de nieuwe meesteres van het slot, kon vinden en toonde zich niet geraakt over het onver staanbare gebrom, dat zy tot antwoord kreeg. Integendeel, zy dankte voor do inlichting en Door wylen den heer H. W., te Bode- grave, werd aan de kerk en de diaconie der Evang.-Luth. gemeente aldaar elk f 1000 gele gateerd, vrij van successierechten. De kapitein J. H. P. Van Goens, van het regiment grenadiers en jagers, wordt op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Oranje Nassau" vertrok 4-Febr. van Nieuw-York naar West Indiö; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Febr. van Southampton; de Bata via," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 4 Febr. van Port-Said; de „Obdam" is 3 Febr. van Rotterdam to Nieuw-York aangekomen. De gowone audiëntie van den minister van koloniën op 7 èn die van den minister van binnenlandsche zaken op 8 dezer zullen niet plaats hebben. By koninklyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, C. H. Van der Leeuw, candidaat-notaris aldaar. Benoemd tot burgemeester van Oosterhes- selen, N. G. Servatius; en van Zweeloo, jhr. F. F. F. Z. Van Asch van Wyck. Aan vrouwe J. C. L. Vogelensank, weduwe van den kapitein der infanterie H. P. Muller, laatstelyk gedetacheerd by het leger in Neder- landsch-Indië. een pensioen toegelegd ten bedrage van f 600 's jaars. Gemengd iXiouw»,. Voor hen, die hunne woningen aan de telefoon hebben doen aansluiten, maar nog altyd op de inwerkingtreding der inrich ting wachtten, hebben we eene zeker wel kome tyding. Hedenmiddag werd ten onzen bureele het eerste spreektoestel bevestigd en kort daarna hadden wy het genoegen met een der direc teuren, die zich op het Raadhuis aan het centraalstation bevond, een gesprek te voeren en hem met deze eerste proef, welke uit stekend slaagde, geluk te wenschen. Het over en weer gesprokene was zeer duideiyk verstaanbaar. In den verderen loop van den middag wer den nog eenige aansluitingen by andere ge- abonneerden tot stand gebracht, en de vol gende dagen zal daarmede geregeld worden voortgegaan, zoodat eene definitieve opening nu spoedig kan worden te gemoet gezien. Men vindt onder de advertentiën eene afbeelding van een naphtha-bootje, zoo als de aannemer der werken tot verbreeding van de vaart tusschen het Galgewater en den Leidschendam er een ter beschikking van de directie moet stellen. Zal hot bootje du9hier meer practisch gebruikt worden, het spreekt vanzelf dat zulke vaartuigjes voor pleizier- tochtjes te water eveneens uitnemend geschikt zyn. Men heeft veel gesproken over do*ont plof baarheid dezer bootjes, maar men vergat dan terzelfdertyd naar den fabrikant te vragen. Degeiyk fabrikaat en de firma Escher Wyss Co. te Zürich staat daarvoor in levert geen gevaar op. Do heer Mellet te Voorschoten zal intusschen belangstellenden gaarne nader inlichten, daar hy een dergelyk bootje ter zyner beschik king heeft. Op Zaterdag den 15den Febr. a. 8. zal in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hage weder een „grande fête de nuit, bal masqué et paré", gelyk die In de laatste jaren aldaar zoo gezocht zyn, ge- go ven worden. Het schoolverzuim in 188£op de openbare lagere school in de Heerenstraat te Zoeterweude bedroeg ruim 6 procent en dat op die in het dorp 11 procent. Ook nu zyn de redenen van dit verzuim voornamelijk: het verrichten van huishoude- lyken arbeid en het oppassen van jongere kinderen. Deze gemeente is, hoewel er in de afge- loopen maand vele personen overleden en nog veel zieken zyn, voor sterfgevallen aan de influenza bewaard gebleven. Alleen eene vrouw, wier middeliyke ziekte de heerschendo griep wa«, werd er door die ziekte aan haren echt genoot ontnomen. Reeds sedert een paar weken waren eenigo schuilen op laag water getrokken om ter schrobnetvisscherij af te varen. Door het ruwe weer zyn ze echter niet in zee kunnen gaan. Eerst gisttren voeren de eerste af, die weldra door andere gevolgd zullen worden, zoo meldt men ons heden uit Kat wyk aan Zee. Den 52-jarigen werkman Abraham Stryd, wonende aan den Sloterweg te Haar lemmermeer, die Zaterdag aan het boomen - rooien was, viel een boom op een zyner beenen, waardoor het brak; daarop viel hy achterover op een boom en kreeg eene hersen schudding. Den 3den Februari is de ongelukkige over leden, nalatende eene vrouw en vyf kinderen. Door het regiment grenadiers en jagers werd gisterochtend eene oefening gehouden aan het station van den Hol), j Spoorweg te 's-Gravenhage met het inladen ging verder. Op dit oegenblik was zy geheel met de keuze van Clara verzoend. Rykdom is toch iets heerlyks, dacht zy, en het zou wel aardig zyn als Florian ook zoo'n groote fabriek had, in plaats van altyd tusschen die dorpskinderen te zitten.Daar ont waarde zy eene lichte japon tusschen de boo men. Clara wandelde in het park. Nelly liep naar haar toe, omhelsde haar en wenschte haar gelukde „arme doctor", dien men zoo onbarm hartig behandeld had, was geheel vergeten. Na eenigen tyd kwam een bediende van do fabriek om te zeggen dat er leveranciers uit de stad gekomen waren om de juffrouw te spreken en even daarna verscheen de koetsier in liverei om te vragen hoe laat de juffrouw het rytuig wilde hebben. De keukenmeid kwam vragen wat er gegoten moest worden, want mynheer wilde op het slot soupeeren. Nelly was opgetogenzy hield een geleerd gesprek met de naaister, verzocht den koetsier den directeur der fabrieksschool af te halen, sprak over sperges en mayonnaise, van kreef ten, en riep telkens: „Dat vindt gy immers ook, Clara?" Deze knikte slechts: de bezorgdheid harer vriendin was haar welkom, daar zy haar de moeite bespaarde van te spreken, of zelve een besluit te nemen. Sedert zy gisteren zoo schieiyk het aanzoek van den heer Roll had aangenomen, was al hare vastberadenheid ge weken die verandering was begonnen met don eersten kus, dien hy op hare lippen ge drukt had. Zy had er des nachts niet van kunnen slapen en voelde zich als geslagen. Gelukkig had zy haren minnaar sedert nog niet gezien. Hy was in de vroegte naar de stad gereden en had haar door den tuinman een prachtigen ruiker gezonden, die echter nog stond waar de man hem neergezet had, zon der dat zy er naar gekeken had. „Wanneer is de bruiloft?" vroeg Nelly, toen zy met haar alleen op hare kamer was. „Wat zegt gy?" vroeg Clara verschrikt. „Heb ik van myn leven! Schrikt ge daar van? Ik wilde meteen vragen ef gy voorne mens zyt om tot dien tyd op het slot te bly ven? Het zou eigeniyk het beste zyn; want by uwe tante wilt gy toch zeker niet terug- keeren. Nu, zie my maar niet zoo aan. maar wat schoeit u; gy beeft en ziet zoo bleok kom, laat ens naar buiten gaan I" „Het is niets een bettje duizelig de warmte. Laat maar, ik ga even alleen in het park het is alweer beter." Wordt vervolqd.) AGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1