DAGBLAD. N°. 9191. Dinsdag 4 Februari. A0. 1890. t§sze ourani wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Februari. feuilleton. Een toclit yótfr zonsopgang. FRUB DEZER COTTRAJTT. T«or Leidö© p«r 8 mAandea1./©. Fnoco per port,1.4©. Afconderlgk# Rommm....0.05. Oflïcïcole Kennisgevingen, Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot rogeling ran het toe zicht by hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade kunnen veroorzaken; Brengen by deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning ie verleend aan M. H. VERHULST on recht verkrijgenden, tot het oprichten van eene sm ed errj in het perceel in de Kerksteeg bij het Steenschuur No. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. S Februari 1890. E. KIST, Secretaris. In den loop dezer maand zal vanwege den provincialen waterstaat van Zuid-Holland wederom een belangrijk werk werden aanbe steed voor de watergemeenschap 'tusschen Rjjn en Schie. Ditmaal betreft liet de werken tusschen het Galgewater te Leiden en de sluis te Leidschendam. Die werken bestaan Ina. het maken eener verbinding tusschen het Galgewater en de Nieuwe Vaart naby Leiden en het verbroeden en verdiepen dier vaart tot in den Leidschen Vlietb. het verdiepen en zooveel noodig verbroeden van den Leidschen Vliet, van de aansluiting met de Nieuwe Vaart tot den Leidschendamc. den bouw van do verschil lende kunstwerken, daartoe behoorende, als eene keersluis met beweegbare brug in den Rijksweg, ter plaatse waar thans de villa Rijnoever" is gelegen, met de fundsering voor eene brugwachterswoning en opmetseling tot onderkant trasraam; eene brug over de Nieuwe Vaart tot vervanging van de Wouteren- brug; eene nieuwe jaagbrug tegenover Oost- vliet; een schuitenhuisje en verder de noodige walbekleedingon. Voor de keersluis met brug aan den Haag- weg alhier zullen 5704 en voor de Wouteren- brug 894 heipalen moeten gebezigd worden. Met inbegrip van wal- en vleugelmuren, brug wachterswoning (567) en de nieuwe jaag brug, zullen te zamen 8112 heipalen noodig zjjn; verder o. a. nog 1503 gecreosoteerde palen en 13,470 denaen kolders. Het graaf- en baggerwerk van den Leid schen Vliet en de Nieuwe Vaart langs het Studentenpad (welke eerste eene lengte heeft van 10,200 en de laatste eene van 1100 meter) bedraagt ongeveer 196,000 en van de voorhaven meteluisput enz. 11,000, te zamen 207,000 kub. meter; terwijl noodig is voor het om te leggen jaagpad in den Bosoh- en Gasthuispolder en kade 8900, voor de demping der ringslooten 8600, voor de demping bij „Rijnoever" 900 en voor ophooging Van den Haagschen straatweg en voor de oprillen by de Wouterenbrug 1200 kub. meter. Langs den Hofpolder gedeeltelijk, den Spek-, den Riet-, den Huiszitten- en Meeslouwer- polder wordt het jaagpad aan de binnenzijde verbreed met gedeeltelijke demping der ring- sloot van genoemde polders. Volgens de voorwaarden van aanbesteding kan door den aannemer eene hoeveelheid specie van ongeveer 26,000 kub. meter ge borgen worden op tet Schuttersveld aan den Rijnsburgersingel alhier, zoodat door deze vaartverbetering tevens eene verhooging van genoemd veld in uitzicht is. Vóór den bouw der keersluis met brug in den Hoogen Ryndyk naby Leiden moet worden begonnen met het maken van een voldoenden hulpweg, het wegruimen van „Rynoever" en den bouw eener directiekeet, het verplaatsen van het politieposthuisje, van het wachthuisje van de tram en het verloggen, zooveel noodig, van de rails van de IJselstoomtram, zoodat de dienst van deze geregeld kan doorgaan, terwyi ook, voordat met de ontgraving van den bouwput een aanvang mag worden ge maakt, aan de buitenzyde een dam moet wor den gelegd van voldoende hoogte. Do hulpweg wordt gelegd over een dóór de Nieuwe Vaart te leggen dam. Op den dam moet ter weerszyden eene vol doend stevige schering worden aangebracht, terwgl de geheele weg moet worden verlicht en schoongehouden. Na de voltooiing van sluis en brug moet voor het verkrygen eener goede aansluiting de keiweg, eenerzyds tot de brug over de Singelgracht, anderzyds tot den spoorweg Leiden-Woerden, opgenomen en na verhoo ging van de aardebaan weder herlegd worden met behoorlyke aansluiting aan de brug. De verhooging moet dienen om den ryweg naar weerseinden over genoemde lengten waterpas te maken met de hoogte van het bruggedek, in aansluiting met de oprillen naar de spoorbaan en naar de bovengenoemde brug. Voor het houden van het noodige toezicht op do aarde- en baggerwerken in het alge meen stelt de aannemer van af 1 Mei 1890, tot het einde van het onderhoud, ter beschik king der directie een naphtha-etoombootje No. 2 van de firma Eecher Wy'ss en Co. te Zürich, zóó ingericht, dat behoorlyke beschut ting tegen regen wordt verkregen. Uiteriyk Juli 1891 zal den aannemer ge legenheid worden gegeven, het bootje, voor zoover het in goeden staat is onderhouden, voor 2/3 van den koopprijs over te doen aan den aannemer der werken Leidschen damDelft. Op drie verschillende, door de directie te bepalen tydstippen, doet de aannemer van de werken by Leiden photographieSn ver vaardigen, ten genoegen der directie, groot minstens 25 by 33 cM., en levert van elke soort een SOtal exemplaren. De raming van het geheele werk is 225,000. De tweede kamermuziek-soirée der heeren Mann, Timmner en Van Praag zal plaats hebben op Vrydag 14 Februari a. s. Het programma bevat trio's van Beethoven (op. 97) en Saint-Saëns, sonate voor piano en violoncel, van Rubinstein, en soli voor viool. De uitvoering zal thans in de grooto zaal van het Nutsgebouw plaats hebben, zoo dat ook voor niet-leden gelegenheid zal zyu doze belangryke uitvsering by te wonen. De „Nederlandsche Spectator" bericht dat de brieven van wylen prof. Cobet, gedurende zyn verbiyf te Parys en in Italië, 1840 1845, aan zyn hooggeschatten leermeester en vader- ïyken vriend Geel in het Hollandsch geschre ven, bewaard gebleven z(jn en nog in den loop van dit jaar het licht zullen zien. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 55, 27.50, ƒ5.80 en ƒ2.90; de laagste: ƒ54, 27.50, 5.70 en 2.85. Hedenmorgen ontvingen we per Neder- land8Che mail de Indische bladen van 2 en 3 Januari en hedennamiddag per Engelscho mad die van 30 en 31 December, alsmede de „Deli- Crt." van 31 December en 4 Januari. Naar het ontwerp van den hoer Springer is door de firma Jansen te Amsterdam eene fraaie eikenbouten kast gemaakt voor het archief van het Leidsche Studentencorps. In Den Haag worden natuuriyk roeds namen genoemd van opvolgers des ministers Keuchenius, indien deze, zooals waarscbynlyk is, uit het Kabinet treedt. Behalve den heer dr. Wynmalen, die als politiek man geheel onbekend is, en den hser Yan Nunen, de controlsur met verlof, die voor «en der katho lieke districten zitting heeft, is er reeds sprake van het Ud van den Raad van Indiö, den heer W. P. Groeneveldt, die gezegd wordt tot de anti-revolutionnalre richting te bebooren Dat alles zyn echter losse geruchten. (.4. E.) Te Heemstede wordt op 6 Febr. a. s. een Ryks-telegraaf kantoor, ingericht met tele foondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn als volgt: op werkdagen van 9 uren 's voormiddags tot 1 uur 's namid- PRXJS DHR ADTHRTHNTIEN: Tu 1—6 ngvla 1.06. Isdtn rafel neer ƒ0.1Tb Groeiers lettere uir pUeternlreie. Toer het la- eeseeereo buiten de eted wordt 0.16 berekend. dags, en van 6 tot 7 uren 's namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren 's voor middags. Men meldt uit Rome dat door onze Regeering onderhandelingen zyn aangeknoopt met de Italiaanache regesring betreffende het overbrengen van het stoffelijk overschot van prin6 Frederik Willem George van Oranje, die in 1799 te Padua overleed en daar in de kerk der Eremitani werd begraven. Gelyk in ons vorig nommer werd gemeld, is deze prins de tweede zoon van den stad houder prins Willem V, die als bevelhebber der Oostenryksche troepen in Italië vertoefde en daar stierf. Uit B ussel wordt aan het „Ubl." gemeld, dat de Nederlandsche regeering te Parys het voorstel heeft gedaan om, nu czaar Alexander bezwaren maakt als scheidsrechter het gesch'l tusschen Frankryk en Nederland over de grensregeling in Suriname uit te maken, het zelfde verzoek te richten tot koning Leopold van België. De Fransche regeering heeft dit voorstel in overweging genomen, doch nog geen beslissing genomen. Er is sprake van dat op 's Konings verjaardag ten paletze „Het Loo" een gala diner zal gegeven worden. Uit Utrecht ontvingen wy heden het treurig bericht, dat prof. C. H. D. Buys Ba lot, in 1838 afgetreden als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's Ryks Universiteit te Utrecht, en sinds mg werkzaam als hoofddirecteur van het Koninkiyk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut aldaar, jl. nacht aan de gevolgen van een bronchitis overleden is. Den loden October 1817 was de heer Buys Ballot te Zalt-Bommel geboren. De Duitsche keizer heeft prof. Doedes van de Utrechtsehe hoogeschool tot ridder der Kroon orde 3de klasse benoemd. De Fransche admiraal Jurien de la Gra- vière heeft een werk in twee deelen uitge geven over „de Engelschen en de Hollanders in de Poolzee en de Indische Zee." De gewone audiëntie van den ministir van oorlog zal op Donderdag 6 Febrnari a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „P. Caland," van Nieuw- York naar Rotterdam, is 1 Febr. Lizard ge passeerd; de „Zaandam," van La Plata naar Amsterdam, iB 1 Febr. Ouessant gepasseerd; de „Burgemeester Den Tex" vertrok 1 Febr. van Batavia naar Amsterdamde „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Febr. van Genuade „Prinses Wil 30) Hy sprak met trillende lippen en gilde deze laatste woorden byna uit. Nelly begreep er niets van en zag beurtelings Raimond aan, die met bevende handen onophoudeiyk zyn haar naar achteren streek, en Clara, die verschrikt achteruit deinsde en het hoofd schudde. Er naderden voetstappen vrouw Pieter kwam zeggen dat juffrouw Thérèse Clara liet roepener was een pak uit de stad gekomen. Clara reikte hare vriendin de hand, zei haar „vaarwel I" en keerde zich toen tot Raimond, die werktuiglyk de hand uitstak - zoo ston den zy een oogenblik tegenover elkaar. Zy vergat al het leelyke, dat hy gezegd had; en zou haar eene hand geven en zeggen dat hy haar liefhad, de armen openen en haar aan zyn hart drukken.Die gedachte ging echter als een bliksemstraal voorby, en het volgende oogenblik was dat zachtere gevoel geheel overwonnen. Zy ging langs zyne half uitge stoken hand, groette hem met een sty ven hoofd knik en verdween achter de seringenstruiken. Raimond bleef nog lang staan luisteren naar het kraken harer voetstappen op de grind. Toen Nelly hem eon uur geleden teruggezien had, was het haar opgevallen, dat hy er zoo goed uitzag, maar thans vond zy zyn gelaat weer even bleek, somber, ziekelyk en mat als vroeger. „Wat hebt gy gedaan, doctor?" zei zij op verwytenden toon en toen hy niet antwoordde werd zy bang, vatte hem by den arm om hom uit zyn gepeins wakker te schudden, en ver volgde: „Kom, laten wy naar myne woning terugkeerenl" Hy knikte en liep langzaam ïaast haar voort, ging voor het schoolgebouw op de bank zitten en was niet meer aan bet praten te krygen. Florian Walzl deed ook zyn best, maar bracht het niet verder dan „hm, hm, en ja, jal" en keek den doctor heel mee warig aan, ofschoon hy volstrekt niet wist wat de reden zyner neerslachtigheid was. Hy was het meest benieuwd of hy zou biy ven eten en berekende al by zichzelven of er dan wel genoeg zou zyn. Raimond beantwoordde ech ter die onuitgesproken vraag door plotseling op te staan, en eerst Nelly en toen Florian de hand te reiken. De eerste trachtte hem to weerhoudenmaar hy schudde weemoedig hot hoofd. Of hy dan beloofde spoedig terug te komen dat deed hy op verstroeideR toon, nam don heed af en ging zijn rijtuig opzoekon, dat hy vooraan in het dorp had laten staan. „Hy schynt toch nog niet heelemaal her steld te zyn 1" zei de schoolmeester, hem naoogende. Nelly wierp haren man een blik toe, dien hy gelukkig niet merkte en zei, terwyi zy samen in huis gingen, dat de doctor zeker lie ver in zyn hotel te Weenen zou dineeren. Intusschen was Clara naar hare kamer in het slot teruggekeerd. Het pak, dat voor haar ge komen was en door juffrouw Thérèse gedien stig spengemaakt werd, bevatte een voorraad fijn linnengoed en twee zomerjaponnen. Het was zonder boodschap uit de stad gekomen en door den koetsier van den heer Roll voor juffrouw Olbrioh afgegeven. Clara schudde het hoofd en koek verstrooid naar het ryke geschenk. Juffrouw Thérèse glimlachte veelbeteekenend en mompelde: „Zy kent haar toeh, de tooverepreuk waarby weer hetzelfde licht in hare oogen flikkerde, dat Clara gisteren zoo verschrikt had; doch heden zag zy het niet; zy was schynbaar in de beschouwing van het pak verdiept, maar inderdaad waren hare gedach ten reeds lang weer naar het park terugge keerd en doorleefden dat wederzien nog eens. Dat wederzien? Het was een afscheid ge weest! Een afscheid voor het levenNu eerst besefte zy het ten volle. Maar zy wilde daar niet over treuren. Zy wilde de bittere teleur stelling, dat die man zich van haar afgewend had, niet gevoelen. Wat had zy hem gedaan Had zy zich een woord, een blik te verwyten, waardoor zy aanleiding tot zyn gedrag kon gegeven hebben? Zy had slechts gezwegen, niet gezegd wat er in haar omging. En wat was er In haar omgegaan? Beminde zy dien man? Neen, zy haatte, zy verfoeide hem. Onwillekeurig stampte zy met den veot en het bloed steeg haar naar de wangen. Juffrouw Thérèse, die meende dat dit gebaar in verband stond met bet pak, zei dat de onbekende zender haar zeker niet wilde belee- digen. „Zoo iets kon men altyd gebruiken, alles is prima qualiteit de eerste vrouw van den heer Roll heeft het niet mooier gehad." Zy drukte vooral op die laatste woorden en gaf Clara een knipoogje, als wilde zy zeggen: „Wy begrypen elkaar!" Maar Clara begreep niets van al die geheim zinnigheid en eerst toen er in den loop van den dag de naaister uit de stad kwam, om de japonnen te passen en te veranderen, vernam zy van de praatzieke dame dat alles voor rekening van den heer Roll besteld was on dat die haar met zyn ry tuig ^fld laten halen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1