4 maandeneene Haagsche juffrouw, wegens diefstal, tot 14 dagen gevangenisstraf, en nog eene Haagsehe juffer, wegens beleediging, tot f5 boete. Men meldt uit Haarler,me(tjieBr: Een zoontje van v. d. j,y Hftlfweg, die voor straf naar Amet-^j^ moogt loopen, heeft met oen k'^meraa(j een uitstapje ge maakt por tr'jffl naar Leiden. 3 ^?.uots verkregen zy logies, doch mon «waarschuwde de politie, die hen van post tor post- weder naar Haarlemmermeer terugbracht. In Haarlemmermeer heerscbt byna in elk huisgezin de influenza, doch tot nog toe over leed er maar één persoon aan die ziekte. De scholen waren tot op een derdo ontvolkt. Allo buitengewoon vertier bleef achterwege, alleen bet dokterskarretje snorde langs de rechte "vregen. De bouwwerkzaamheden, die thans ia verschillende zalon van het Mau- ritshuis (kabinet van schilderijen) te 's-Hage onderhanden z|jn, strekken om in die ver- trtkken, wolke nog niet van een parketvloer z|jn voorzien, zoodanigen bouten grond te leggen. Om der curlositeitswille is 't wol de moeite waard eens kennis te nemen van den hoofdzakelyken inhoud van eene vol macht, welke de thans in hechtenis genomen Haagsche praktizijn A. J. J. v. O. zich liet verleenen om iemand te vertegenwoordigen en z|jne rechten en belangen waar te nemen by het openvallen eener nalatenschap. Zoodanige erfgenaam, die aan den zaak waarnemer de behartiging zyner belangen opdroeg, moest onderteekeneo eene volmaeht, welke in niet minder dan drie bladzyden folio druks zjjne rechten en verplichtingen omschreef. In de oerste bepaling, ééne doorloopende zinsnede van 29 regels in druk, draagt de ondertëekenaar aan zyn gemachtigde niet minder dan 28 handelingen, noodig voor de aanvaarding der nalatenschap, te verrichten op, daaronder „het aan hem toebedeeld wor dende te ontvangen en daarvoor te quiteeren." Hot voornaamste ligt hierin, dat de practizyn zyn cliënt liet teekenen om den gemachtigde vry te laten in het algemeen datgene te doen, wat de gemachtigde nuttig of raadzaam mocht achten of wat mocht worden verelecht, al mocht daartoe naar echernhaid van rechten eene byzondere volmacht worden gevorderd. Ea dan komt de slotverklaring, letteriyk aldus luidende: Verklarendevervolgonszich te verbinden lo. Om, aangenoemde gemachtigde op de eerste aanvrage de door dezen ge- vraagde yoorlooplge voorschotten ter hand le Zullen stellen. 2o. Om, wanneerde by deze op genoemden gemachtigde verleende volmacht mochtwillen Intrekken of op welke andero wyze ook buiten effect mocht willen 6tellen,daarvan aan gemach tigde te zullen kenDis geven, en daarenboven in zoodanig gevalaan dezen op de eerste aanmaning ale schadevergoeding te zullen betalen eene Bom vanonverschillig of uit de nalatenschap reeds iets mocht hebben ontvangen, dan wel ooit Iets ontvangen, onverminderd de hierna in sub 3o. te melden tien procent van hetgeen zal blijken te cömpetoerev. 3o. Om, aangemachtigde, onvermin derd de gedane voorschotten veer salaris te zullen betalen tien procent van hetgeen uit de nalatenschap zal ontvangen, onverschil lig hoe grootaandeel ook zal blyken te zgn en onverschillig of de gemachtigde last heeft volbracht dan wel of voor het einde der zaaklast mocht zyn ingetrokken. Op de scheepstimmerwerf van don heer A. Pannevie, te Alfen aan den Ryn, zyn de kielen gelegd voor een yzeren Ryn-klippor- schip, groot pi. m. 120 last, voor rekening van den heer G. Ostermann, en voor een yzeren sleepkaan, groot pl. m. 230 lasten, voor rekening van den heer Th. Terwindt, beidon te Millingen. Als een bewjB hoever deinst gaat om Z. M. den Koning geschenken te vereeron, kan dienon, dat H. Beuving, te Hoogersmilde, dezer dagen den Koning drit verschc eendeneieren ten geschenke aanbood. Het presentje werd niet aangenomen en Beuving kreeg zyne eitjes terug. Kleine geschenken onderhouden dus niet altyd de vriendschap. V.) Naar men verneemt, heeft de heer J. Cock, een der by de spoorwegramp te Ruinorwold zwaarst gekwetsten, thans van de maatschappt tot exploitatie van etaats- sp^orwegën de som van ƒ50,000 als schade vergoeding ontvangen. De heer Cock, voorheon een krachtig jongmensch, p. m. 20 .laren, oefende een bloeienden stroohandel Uit, wolke door zyne langdurige afwezigheid sterk achter uitgegaan is. De 8ch|lnbaar herstelde beenen moesten tweemaal opnieuw gebroken worden, omdat ze de voldoende stevigheid misten. De „Figaro" ziet ons bepaald voor beter aan, dan wy zyn. Als eene by- zonderheid deelt dit blad mede dat by de opera in Den Haag, ondanks de hoerschende influenza, geen der artisten den dienst heelt gestaakt, en voegt or by dat het publiek, „bewogen door zooveel volharding, avond aan avond den schouwburg vult." Men kan zich de Hagenaars verstellen, hoe zo el kander aansporenl „toe, ga nu naar de opera, do artisten z|jn wei zoo grootmoedig zich niet ziek te melden I Dat is een heldenoffer, dat waardeeriug verdient! Komt, laat ons allen kun toonen hoezeer wy het op prye stellen en een dicht bezette schouwburg hun loon zyn I Bedenkt toch, het publiek is er voor de artisten en niet omgekeerd 1" Do koningin van Griekenland is aan een ernstig levensgevaar ontsnapt. Ter- wyi de koningin te Athone in een open rptulg reed, sprong eer. draad dor electrische gelei ding. Een gedeelte daarvan kronkelde zich om de koningin. Een paar minuten later begon de stroom, zoodat, indien de koningin niet onmiddeliyk ware bevryd, haar leven in groot gevaar zou hebben verkeerd. Te Chicago moeBt een begrafe- nisstoet den spoorweg passeeren. Juist toen dit geschiedde, kwam eene locomotief aan- •toomen, welke een der rouwrytuigen gehoel verbryzelde. Vier personen, die in het rytuig zalen, werden terstond gedood. Aan de „Na tien a 1-Zoitung" wordt uit St.-Petersburg gemeld dat een Franach bankier dezer dagen door czaar Alexander ten paleize was genoodlgd. De bankier zeide by die gelegenheid: „Uwe majesteit heeft den Europeeschen vrede even zeker in hare han den als het kopje thee, dat zy nu in hare hand heeft." Czaar Alexander antwoordde: „Indien dit zoo ware, dan zou ik den vrede niet zoo licht prysgeven, ale ik nu dit kopje weg zet". De Mexlcaan8che regooriug h»aft aan de -Société des forae» etchantlers mëditerrannée" het bouwen van twee advies jachten opgedragen. De Noorsohe bark „Aruan" braoht te Plymouth den kapitein en de bemanning van den Noderlandschen driemaster „Louiza," welke den llden Januari op 48" N. B. en 8D W. L. in zinkenden toestand verkeerde en door de bemanaing werd verlaten. De personentrein op den Union- Pacific spoorweg, welke 10 dagen lang waa ingceneenwd, is eindelyk uit zyn hachlyken toestand bevryd en te Tacoma in Washington aangekomen. De reizigers hebben geducht in den angst gezeten, want de sneeuw lag m|)len ver 4 tot 5 voeten boog. Drie van hen stierven. Volgens een telegram, te Berlyn uit Mombassa ontvangen, zyn daar twee Fransche geestelyken uit Paua aangekomen, die mededeelden dat zy dr. Peters te Subaki in den besten welstand hebben veriaten. De heer Peters was veornemens naar de kust terug te keeren, maar wachtte daar, totdat hy een nieuwen voorraad levensmiddelen zou hebben ontvangen. De Storu. Niet alleen dezer dagen, maar gedurende de geheels maand Januari hebben buitenge woon zware stormen gewoed in den Atlan- tischen Oceaan. Byna al de Transatlantische booten, de grootste niet uitgezonderd, zyn van Europeesche havens te Nieuw-York, en omgekeerd van Amerika in Europa aangeko men met schade. Vele der naar Nieuw-York beetc-mde booten moesten wegens gebrek aan kolen te Halifax blnnenloopen, terwyl andere, na reeds eenige dagen op den Oceaan te hebben doorgebracht, genoodzaakt waren wegens be- langryke sohado of gebrek aan kolen uit zee terug te keeren. Algemeen is men dan ook van oordeel dat slechts zelden zulke aanhou dende zware stormen op den Atlanti6chen Oceaan hebben geweed. Van het stoomschip „Erin", dat reeds 26 Dec. van Nieuw-York naar London is vertrokken, is tot dusverre nog niets bekend. Ook te Weenen heeft een hevige storm gewoed, welke met geweldige regens begon. Er is groote schade aangericht, maar raenschen zyn, voor zoover men weet, niet omgekomen er werden slechts eenige personen door val lend!) pannen gekwetst. Het mag een won der heeten, dat er niet meer ongelukken ge beurden, want groote stukken zink vlogen van de daken. Van eene der kerken woeien alle heiligenbeelden stuk. Omstreeks 15 lange echoorsteenen zyn ingewaaid, ten gevolge waarvan hier en daar brand ontstond. Een zware wagen van de brandweer en een hooi wagen werden omgeblazen; in deAugu6tinor en andere nauwe straten regende het pannen, van welk materiaal zooveol stuks gebroken zyn, dat eene groote fabriek den prys voor dakglas met 20 pCt. kor. verhoogen. Ook toornen, tuiDen, telegraafpalen, enz., leden veel schade. In het Traunsee-raeer waren de golven zóó woest, dat twee stoombooten strandden. De telefoondienst tusschen Woenen en Praag is gestremd en hot telegraaf-verkeer ondervond eveneens veel belemmering. In Bohemen heeft het zwaar gesneeuwd. Ten gevolge van den geweldigen regon wast het Water in den Ryn nog steeds op veront- rustëhde wyze. Te Mainz en te Mannheim ia men zeer beducht voor overstrooming en reeds is de scheepvaart iD het Mainzkanaal gestaakt, omdat door den hoogen waterstand de schutsluizen niet meer kunnen werken. Op zee heeft het verschrikkeiyk gespookt. De „Rhynland" uit Antwerpen kwam 9 dagen over tyd; 5 der reddingbooten waren vernield en op verscheidene plaatsen was het schip zelf ook beschadigd. Twee zeelieden werden gewond. Van II tot 18 dezer woedde een orkaan byna .zonder ophouden. Er was slechts eene tusschenpoos van omstreeks 8 uren, waarna de wind plotseling weer losbarstte. Een der officieren schryft: „Ik zat In myne hut, toen ik plotseling het afschuwelykste gedruisch hoorde, dat Ik ooit vernam. Het leek alsof eenige honderden menschen een schreeuw-en kr|jschconcert aanhieven". Ook de „Lydian Monarch" had het 16 dagen lang hard te verantwoorden. De etorm heeft ook te Brussel en in andere streken van België groote schade aangericht. Op de Sohelde te Antwerpen sloeg een bootje om met drie persoaen, van wie een 21-jarig meisje verdronk. De telegraafgemeenechap tusschen Parps en Brussel was eenigen tyd gestremd. Z>e Maas te Luik is builen de overs getreden. Te Havre duurde de storm twee dagen. De kaden werden geheel onder water gezet en zelfs Btond in vele huizen en dit gedeelte der stad het water eenige meters hoog. Het water is zelfs doorgedrongen tot het Gambetta-plein en de „Place du Commerce". Te St.-Malo werd het verkeer byna geheel gestremd. Alleen de tramdienst werd geregeld voortgezet, maar de wagens gingen hier en daar diep in het water. Te Rouaan was de orkaan zóó hevig, dat sedert 1876 geen hooger winddruk is waar genomen. Hetzelfde wordt ook gemeld uit Elboeuf, Quilleboeuf en andere plaatsen in Noord-Frankryk. In Engeland was het weer niet minder ruw. De storm woedde over Engeland, Schotland en Ierland met gelyke hevigheid. Te York viel tydens den etorm vrywat sneeuw en in Schotland vroor het er by. Natuurlyk. waren de verliezen, welke de zeeplaatsen leden, het grootste. Vooral leed de scheepvaart groot nadeel, doch, zoover bekend, gingen niet meer dan 5 menschenlevens verloren. Op zee was het noodweer. De kapitein van de „Germania", van de „'White-Star"-lyn, die den 23sten te Queenstown binnenliep, kan daarover meepraten. De Engelsche stoomboot „Plover" uit Liverpool verging, maar geluk kig werd de bemanning door eene andere boot opgenomen. De matrozen bielden het zoolang mogelijk uit aan boord, maar toen het water de vuren uitdoofde, was het schip niet meer te besturen. Drie digen droef het wrak rond, totdat het gelukkig de „Tankerville" ont moette. Deze boot nam terstond de matrozen over van de „Plover", die in zinkenden toe stand verkeerde. Te Ludwigshafen deed de wind den oven ineenstorten in de tegelfabriek van Ludovice. Het gevolg wae dat brand ontstond en de geheels fabriek afbrandde. Geducht werd ook Frankfort geteisterd. De brandweer moest worden opgeroepen om de hoornen op te ruimen, welke in de lanen wer den ontworteld en het verkeer versperden. Het noodweer, dat met sneeuw en donder gepaard ging, hield den geheelen dag aan. De kracht van den wind zegt de „Frankfurter Zeitung" was zóó geweldig, dat zelfs sterke mannen niet op de beenen konden blyven. BUITENLAND. Dnltschland. Derede, waarmede keizer 'Wilhelm Zaterdag avond den Ryksdag heeft gesloten, heeft alge meens teleurstelling teweeggebracht, omdat men belangryke mededeelingen verwachtte over de twee gewichtige quaesties, welke nu aan de orde zyn, nl. over de socialistenwet en de aanstaande verkiezingen. In plaats daar van gaf de keizer in zyne Boodschap slechts een overzioht van hetgeen in de laatste drie jaren door den Rykedag tot stand is gebracht en daarby is neg niet eene alles vermeld, want van de belastingwetten wordt niet ge sproken, maar hoofdzakelijk wordt de nadruk gelegd op hetgeen voor de werklieden, vooral door de wet tot verzekering van werklieden togen ongelukken, is tot stand gebracht. Aan deze herinneringen werd echter eene zinenede verbonden, waarin gesproken wordt over de toekomst, zoodat deze betrekking heeft op den aanstaanden verkiozingstryd. De keizer liet zich hierover aldus uit: „Op den grondslag, dien wy nu hebben verkregen, kunnen wy voortbouwen om den werklieden de zekerheid te verschaffen, dat de wetgevende macht warme belangstelling loont in hunne rechtmatige rechten en wen- schen en dat de verbetering van hun toestand alleen te verkrygen is langs den weg eener vredelievende en wettelyke regeling. „Het is myn oprechte wensch, dat het den nieuwen Ryksdag moge gelukken, in over eenstemming met de regeeringen der Bonds staten een vorm te vinden, waardoor de noodige verbeteringen in dit opzioht kannen worden ingevoerd. Ik beschouw het als mgne ernstige taak om mede te werken tot ver- wezenlyking van deze verwachtingen." Welke wetsontwerpen de keizer hiermede bedoelt, is onzeker, maar het is buiten twyfel dat de keizer ook op de werkstaking der mynwerkers zinspeelde. Eene nieuwe werkstaking der mynwerkers is echter nu niet te vreezen. De invloedrijke leiders der oppositie-partyen hebben hun invloed aangewend om de leiders der mynwerkers van hun voornemen terug te brengen, vooral met het oog op de aanstaande verkiezingen, en deze pogingen zyn met goed gevolg bekroond. Ook hebben de leiders der sociaal democraten, geiyk zy Zaterdag officieel ln den Rykedag mededeelden, besloten om met het oog op de tegenwoordige omstandigheden, hun geheelen invloed aan te wenden om de mijnwerker,- van eene algemeens werkstaking terug t< honden. By de behandeling der socialisten wet hieli de leider der sociaal-democraten Bebel eem lange rede tegen de wet, welke twee urei duurde, maar het gewichtigste felt by dezi laatste beraadslagingen was de rede vai prins Schoenalch-Carolath. Deze afgevaardigde, een van de leiders de vry-con8ervatleve party, hield eene rede waarin hy, met eene tot dusver van consei vatieve zyde nog nooit getoonde vrymoedig heid, de tegenwoordige staatkunde der regei ring ten opzichte van de sociaal democrate veroordeelde. Prins Schoenalch-Carolath pre testeerde krachtig tegen het krasse optrede van de regeering tegen de Bociaal-democrate: en betoogde, onder luide toejuichingen va de liberalen en het Centrum, dat het ider lisme in Duitschland allengs verdwpnt oi plaats te maken voor eene party-politiek. Tot groote ontevredenheid van de cod se vatieven wees prins Schoenalch-Carolath op, dat do regeering wel alle sociaal-deer cratische geschriften vervolgt, maar dat geei vervolging werd ingesteld tegen een anonie geschrift, dat aan den hertog van Cobu wordt toegeschreven en waarin de koning van Engeland en keizerin Frederik word beleedigd. Portugal. De Deensche „National Tidende" verneci uit Kiel, dat de acht torpedobooten, die Portugeeeche regeering er gekocht had, r geleverd, doch achtergehouden zyn. - Te Lissabon is eene druk bezochte v gadering gehouden, waarop eene commis benoemd werd van 130 heeren uit de hoog kringen, met het doel, bydragen te verzame voor het nationaal verdedigingsfonds. I geld zal gebruikt worden om oorlogaschej te koopen en uit te rusten. De sprek keurden Engelands houding in scherpe woordingen af. Ook ie te Lissabon eene vergadering houden van Engelsche inwoners der si waarop een verzoekschrift aan den b Gladstone werd opgesteld. Daarby wordt i

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2