Burgerlijke Stand van Leiden, ontvangen, dat door de tentoonstellings-eom- missie te Antwerpen (Exposition Internationale d'art culinaire, do Matières et de Matérie! ü'AlimentatiOL) de stoomfabriek van verduur zaamde levensmiddelen „De Voorzorg", dtoeo- teur de heer J. R. Van Keppel, te Breda, met de gouden medaille is bekroond. Het stoomschip „Noord-Holland," van 'Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Jaa. van Port-Said; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Jan. van Genua; de „Bromo," van Rotterdam naar Batavia, is 21 Jan. Perim gepasseerd; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Jan. van Padang. van 16 tot en met 22 Januari. BEVALLEN O. v. d. Heijden geb Criapijn Z. M. Dreef geb. Kluivers D. E. Honaboek geb. Ligtvoet D. A. O. Bekooy geb Scbreuder Z. E. Teljenr geb. Wiggelaar Z. M. Van Linken geb. Van Oosten Z. M. E. Van Dealen geb. v. d. Burg Z. M. 0. Ramaker geb. Brouwer D. M. Kriek geb. v. d. Lakan D. A. G. Horstman geb. Sn rut D. M. C. J. Rozier geb. v. d. Meel, Z. W. J. Ligtvoet geb. Trouweo D. J. Fielemon geb. Erades Z. M. J. R. Berkhont geb. Beyer D. 5. Hemeiik geb. Schroef D. A. 't Hooft geb. Koore- man D. M. C. Harsing geb. Prins D. M. J. Kranenveld geb. Brittijn Z. H. J. De Vos geb. Hopman Z. M. W. Van Es geb. Neutoboom Z. M. E. Ho.pezak geb. Dingjan Z. C. S. Hollobeek geb. Kibot Z. M. Tnurenbout geb. Nieuwrenbnrg Z. J. Van Dorp geb. Vermunnicht R. J. M. v. d. Voorden geb. Wolfl' Z. M. v. d. Kaay gei), v. d. Linden Z. O. M. Smittenaar geb. Van Dieren z. M. I. Van TcyliDgen geb. Swinkels D. A. 6. Rietmeyer geb. v. d. Steen Z. H. Livingston geb. Noycn D. E. Brakel geb. Hniaman. D. OVERLEDEN: M. Bonton M. 60 j. J. Van Poelik D. 11 j. C. J. E. Geerling D. 63 j. D. Blokhuizen D. 78 j. J. H. Van Henabergen Z. 16 j. N. Waasdorp M. 39 j. J. Van Spall W. 64 j. J. D. Rutgers v. d. Lorff geb. Harle- velt W. 47 j. L. J. De Vos Z. 2 j. B. Hods- beek D. 1 d. R. E. C. Veilind geb. LongepeeW. 78 j. H. G. Rozier Z. 28 j. A. Taann W. 94 j. J. Haasbeek Z. 17 j. C. A. Du Mortier geb. Mandere W. 80 j. N. Onderwater geb. v. d. Veer W. 67 j. W. F. De Bruin Z. 15 m. M. J. Walle Z. 1 m. J. M. Hoefnagel D. 30 J. J. Korenbof Z. 22 j. J. Moene W. 81 j. F. Heetvelt IV. 73 j. J. J. Marjee D. i 2 j. J. A. P. J. De Klerk Z. 26 j. J. v. d. Walle M. 22 j. Gcmcugd Nieuws. Met betrekking tot de maskerade, welke in Juni van dit jaar te Leiden rond zal gaan en d6n intocht van Karei V te Nijmegen zal voorstellen, verneemt men dat ditmaal de levering van al de koBtumes is opgedragen aan eeno Nederlandsche firma, en wel aan die van W. N. Mulder Co. te Amsterdam. Dit is hierom vooral van betee- kenis, zoo schrijft men van daar, omdat het tot nu toe meestal gebruik was de kostumes Vuor den hoofdpersoon (dio er gewoonlijk drie laat maken) uit het buitenland, nl. uit Brussel of Parfis, te laten komen, onder voorgeven, dat zij bij ons te lande niet smaakvol genoeg ontworpen en uitgevoerd konden worden. Doch nu heeft genoemde firma, die reeds met de levering der andere koslumes belast was, door overlegging van aquarellen van de hand van den heer A. Reyding aldaar, het bewijs geleverd dat men om iets keurigs te krijgen niet juist naar buitenlanders behoefde le gaan. Althans, de drie ontwerpen van den heer Reyding, die verleden jaar ook voor de Gro- niDgsche maskerade teekeningen gemaakt heeft voor het optochts-kostuum en twee voor bal-kostumes (waarvan één in Franschen en één in Duitschen renaissancestijl) - z(jn zoozeer in den smaak van de Leidsche studiosi gevallen, dat de firma Mulder het thans van hare uitheemsche concurrenten gewonnen heeft en de geheele optocht door haar zal worden aangekleed. HC Men meldt ons uit Waddingsveen dat ook in die gemeente de influenza zich sterk uitbreidt en de scholen langzamerhand beginnen te ontvolken. Men meldt aan do „N. R. C." uit Maastricht: Gisteravond bevonden zich in den laatsten trein, welke van Brussel kwam, twee reizigers in eene coupé 2de kl. Tusschen Leu ven en Aerschot hebben zij een schot gelost de kogel is door het beschot gedrongen en heeft eene dame in eene coupé daarnaast in den nek getroffen. De beide daders zyn te Maastricht aangehouden, doch weder op vrije voeten gesteld. De dame is onderweg uit den trein gebracht en onder geneeskundige be handeling gesteld. Te Loosdrocht heeft een 19-jarig persoon, zich noemende Gjjsbertus Van Lingen uit Bodegrave, die voor een paar dagen als boerenknecht in dienst was getreden by den veehouder Van Zydveld, zich uit z\ja dienst verwijderd, medenemende de spaarpenningen van zyn makker en eenig ondergoed, dat hem, met het oog op zijne schamele plunje, wel willend ter leen was verstrekt. De machine van een personen trein liep gistermorgen aan het station Breda tegen een otootblok aan. Een conducteur werd door den schok omvergeworpen en bezeerde daardoor de handeen telegraafarbeider werd 1 aan het gezicht licht verwond, terwijl eene reizigster küaagde over pijn in de lenden. Vier kiQderen levend verbrand. Een telegram uit Nieuw-York deelt een ver schrikkelijk -ongeluk mede, dat te Erie ge beurd is en veroorzaakt werd door een dronk aard. De vier kinderen van eene vrouw Rodalineki waren door hunne moeder alleen thuis gelaten, terwijl zij eene boodschap deed. In hare afwezigheid kwam hun oom binnen, die zeer beschonken wa6. Hj] naderde het bed der slapende kinderen, klopte zijne pijp erop uit en ontstak ze weer boven het bed. Toen de moeder terugkwam, vond zij haar huisin vlam en hare kinderen in hun bed verbrand. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met het oog op de Gemeenteraadszitting, welke morgen gehouden wordt, geef ik in overweging of het niet in menig opzicht vor- kiesljjker ware de nieuwe Stadszaal te bouwen op de plaats, waar thans het gebouw van het „Nut voor 't Algemeen" staat. Zoowel wat oppervlakte als ligging van liet terrein betreft, verdient dit plan, volgens mijn oordeel, de voorkeur. UEd. dankehd voor de verleende plaats ruimte, blijf ik Leiden, Dw dw. dienaar 22 Januari 1890. G. W. S. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik het onderstaande in uw geéerd Dagblad geplaatst: Sog „ééns!" en „voor '1 laatst!" Nog is het gewichtige Riadsbesluit omtrent den herbouw eener „nieuwe Gehoorzaal" niet gevallei. We zagen telkens nieuwe artikels in de courant, waaruit bleek dat er velen waren voor „plan Breestraat", dus tegen 't sloopen van „'s-Gravenstein", velen ook, die juist hot tegenovergestelde waren toegedaan. Nu waag ik, als niet-Leidenaar, die er dus minder belang bij heb, of men het nieuw te her- of verrijzen gebouw ir, 't midden der stad plaatst, dan wel daarbuiten, wanneer minder historische waarde bezittende gebou wen moeten blijven bestaan, ook mijn ge voelen uit te spreken, want „morgen" wordt de teerling geworpen en ik denk: „Al baat dit mijn schrijven niet, het schaadt ook niet!" Het betreft hier eene zaak, waar men wel degelijk rypeiyk moet overwegen, wat er van. komen kan, vóór en aleer te handelen. Staat het gebouw er, dan wil de bouwmeester graag betaald worden. Met den schrijver X ga ik gaarne mee, waar hy schrijft: „Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegenEveneens, waar hy zegt dat een ruim terrein wensehelyk is. En even zeer, als hy eene prijsvraag wil hebben uit geschreven voor alle bouwkundigen in „ons" land, om „plannen" in te dienen, die door H.H. deskundigen worden nagezien.'Onder al die plannen zal dan toch wel óén „ad rem!" zijn, dat min of meer aan de wenschen dei- twee zich gevormd hebbende pari yeti tege moet komt. En „dat éóne goede" zal dan toch wel meer waard zijn, ook wat het finantiëele betreft, dan één uit drie a vier ontwerpen. Uit de meerdere plannen zal door HH. deskundigen „het goede" wel „gegrepen worden. Dit is echter mijne bescheiden mee ning: Een plan, waarop „niete" zoti zijn aan te merken, krijgen de Leidenaars niet, of ze moeten buiten de stad het gebouw willen plaatsen, want: heeft ook al de Breestraat veel vóór, toch mist het één voornaam punt „de ruimte, het terrein", of er moeten huizen geamoveerd worden. Den stand, voor Leiden, noem ik de minste niet! Heeft ook al 's-Gravenstein het beschikbare t9rrein, zvnder amoveering van gebouwen, toch mist men hier weer de mooi-; stand, want zooals er gedrukt staat: „deSt.-Pieters kerk wordt er door geschonden." M. i. hebben beide partijen dus gedeeltelijk „gelijk", en ten deole ook „ongelijk". Hoe nu aan beider wenschen tegemoet te komen? Op 't plein van de St.-Pieterskerk geplaatst, zouden or „twee gebouwen", van meer of minder waarde, met of zonder permissie, „ver nield" worden, altijd gesproken volgens de vorige schrijvers. Op de Breestraat zou dat niet behoeven. Sloopte men hier eenige ge bouwen, dan kon meD „in do lengte en in -ie breedte bouwen'" Wat werd de stad dan verfraaid 1 En wat-betreft 's-Gravenstein, sloop het, maar la it dan het plein behouden blijven, of „Schenk, aan 's-Gravenstein het leven! Het is mij wél, het is mij al „om teven"! U, Mijnheer de Redacteur, by voorbaat mijn dank betuigende, Uw Dw. Dr. W. Geachte Redactie! Vergun my U op eenige onnauwkeurigheden te wyzen in het stuk van X. in Uw nummer van gisteravond. Nogal met beslistheid ge schreven, zou het wellicht meer indruk ma ken dan het verdient. De stortvloed van inge zonden stukken over deze zaak maakt het gewenscht beknopt te zijn. Een publiek gebouw moet vrijstaan, zegt X., want dan kan het symmetrisch zyn. Dit zal toch wel afhangen van de grootte, niet van de plaats. Alle publieke gebouwen in binnen- en buitenland, in den laatsten tyd voltooid, zouden dan ook geheel of gedeelteiyk vrijstaan. Nu, gedeelteiyk staat de Gehoorzaal aan de Breestraat ook vry, nl. aan twee z(j- den; geheel vry staat er in Duitschland bijv. byna geene enkele concertzaal. In onze stad zouden geene zalen zyn, groot genoeg voor besloten partyen. En het Nut, on de Loge en de Gezeilenvereeniging Alleen voor groote concerten zyn deze te klein. De zial moet aan de strengste eischen der acustiek voldoen. Vrage: welke zynbet?E«i ieder weet dat daarvoor geene regels te stel len zyn. De gewoonte is zalen te bouwen met breedte tot lengte als 1 tot 2. De besproken zaal is ook aldus ontworpen. De twee zalen van het beroemde, door Hansen gebouwde, Mueikvóreinsgebiiude te Weenen geven zelfs 1 a 2'/j en toch klinkt de muziek er voor- treffelyk. Eu nu spreekt X. hier van eene püpenlade en durft toch m g reppen van eischen der acustiek. De twee nooduitgangen zouden onvoldoende zyn. NB. er zyn er ueyen op den beganen grond en er kunnen nog meer gemaakt wor den, om in do Fransche kerk uit te komen. De nooduitgangen moeten altoos gebruikt worden. Welnu, welk bezwaar ie daartegen? Wat heeft dit met de constructie van het gebouw te maken? Het gebouw zou ook na amotie der Fransche kerk niet vry-uaan. Welzeker, het wordt dan halfweg dat terrein opgeschoven. Waarom moet de stemkamer vierkant zyn Zu zou met de receptiekamer afgelegen lig gen. NB. Zy liggen vlak naa9t het orkest, alleen door een corridor gescheiden. De groote zaal zou haar licht alleen uit de zoldering krygen. Ook al weer niet waar. Het valt ook van ter zyde in. De pachterswoning zou evenals vroeger een deel uitmaken van het gebouw. Vroeger de slaapkamers boven bet orkest, thans de woning afzonderlyk staande, door eene binnenplaats gescheiden. Is dit dezelfde toestand? Er zouden treden in de garderobe zyn aangebracht. Vol komen onjuist, geene enkele. Eindelyk nog dit: dat de heer X. metzyne strenge eischen voor eene Gehoorzaal nog met 's-Gravenstein aankomt, is mij een raadsel. Dat terrein is, ook al behoeft er niets te worden afgebroken, zeker zoo ODgeschikt mogeiyk en een gebouw aldaar kan aan geen der eischen van X. voldoen. Was ik zeker, dat ieder lezer het stuk van dezen met het ontwerp naast zich had gelezen, ik zou my zeker de moeite hebben bespaard dit te schrqven. Geen lezer zou al die onjuist heden onopgemerkt hebben gelaten. Thans evenwel achtte ik my geroepen daarop te wyzen. IJ. BUITENLAND. Frauliryk. De Opéra Comique, tot wier weder opbouw de regeering, golyk gemeld is, een wets ontwerp by de Kamer heeft ingediend, zal, volgens het voorstel, op de vroegere plaats verryzen, vermeerderd over de geheele breedte van de Place Boieldieu met eene oppervlakte van 130 meter, welke vroeger ingenomen was door de zuilengalery. De kosten zyn ge raamd op 3,480,000 fr. Maar hiervan moet afgetrokken worden 1,034,000 fr., door de assurantie-maatschappyen wegens het af bran den der vorige Opara betaald, en circa 30,000 fr., welke betaald is voor de opruiming van het geen er van het verbrande gebouw was over gebleven. De afgevaardigde Millevoye had gisteren eeno langdurige beraadslaging met den minis ter van buitenlandsche zaken Spulier omtre zijn voornemen om den minister te interp leeren over de politiek ten opzichte van t buitenland. Tot eene nieuwe, door den afgevaardig Vlette gevormde agrarische groep van zuit republikeinsche kleur zyn reeds 110 af» vaardigden toegetreden. Uit Sédan wordt gemeld dat de gazo heidstoeetand van den Franschen overste Leb wiens dood verleden week werd gemeld, voo. durend beter wordt. Dultsohland. De internationale tentoonstelling te Berl\: zal in den zomer van het jaar 1897 wordt gehouden. Men wil ze nog schitterender do slagen dan de Paryscbe tentoonstelling. Te Gelsenktrchen hebben de mijnwe kers een paar vergaderingen gehouden, slecht bezocht waren. Er werden besluite genomen ter bekrachtiging van de bekent eischen. Volgens den correspondent der „Dail News" verwacht men eene regeeringsprocl matie, waarby den mynwerkers alle sten van overheidswege zal worden ontzegd. De Ryksdag heeft gisteren het voorste betreflende de Oost-Afrikaansche stoomvaart lyn in derde lezing zonder debat aangenomer By de derde lezing der Staatsbegrootin: verklaarde de staatssecretaris Bötticher, d; de Bondsraad volkomen bereid is de bezoló ging der ambtenaren te verhoogen, en d dienaangaande eene byzondero voordracht z; worden ingediend. Morgen komt de socialistenwet in behar deling. De op verzoek der te Hamburg geve: tigde reederijen uit Antwerpen ontboden ei'ê gisteren te Hamburg aangekomen stoke'- weigerden voor 76 mark aan te monsterer toen zy met de loonsverhooging aldaar bt kond werden. Zy verlangen van de reedei! vrye terugreis en schadeloosstelling. Ook d< stokers van de „Ella Woermann" hebben de arbeid gestaakt en willen slechts tot 85 marl aanmonsteren. Gisteravond was er algemeen vergadering van de werkstakers. Prof. Bergmann heeft gisteren den aan voerder van het Centrum Frankenstein gt apereerd om hem van een ettergezwel in borst te bevryden. De Ryks kanselier wen6cbt zelf de beraad 5 slagiDg over de socialisten-wet zonder verdt. 3 uitstel te doen plaats hebben en wordt eers: daags te Berlyn verwacht. Telegrammea BRiUiBEL, 21 Januari. Betreffende de weit staking der mynwerkers in de kolenmyne' in het gebied van Charleroi wordt eenerzydi r gemeld dat do minister Beernaert heden in dei zitting der Kamer eene depeche heeft or,1 vangen, volgens welke de werkstaking, dan. zy der tusschenkomat van Sabatler en Smeys ters, spoedig gedaan zal wezen. Het aanta werkstakers is met meer dan 2000 verminB derd. (Volgens eene andere mededeeling zo het van 12,000 op S350 gekomen zyn). Anderzijds wordt beweerd dat eene eind* beslissing vóór morgen niet mogoiyk is. Ca werkstakers verwachtten het antwoord op he door bon gesteld ultimatum hedenavond. Veli werklieden, het lange werkstaken moede willen het werk zelfs weer reeds nu beginner - KOPENHAGEN, 21 Januari. By de ver^ kiezingen voor het Folkething zijn drie mi. nieters herkozen. De rechterzyde i erioor vie zetels, waarvan drie te Kopenhagen. Drit socialisten zyn gekozen, van wie twee !tj Kopenhagen. De intransigente linkerzydf J heeft in verscheidene districten de zege b« 1 haald op de andere fractie der linkerzijde. ROME, 21 Januari. Ten gevolge van het ove~ lyden van prins Amadeus heeft diens oudstt zoon prins Emanuel Philibert, met toesten ming des konings, den titel aangenomen var J hertog van Aosta. Generaal O'Neill zal president Carr.o'l vertegenwoordigen by de begrafenis van der hortog van Aosta. BERLIJN, 22 Jannari. Baron Von Franckef stein, een der onder-voorzitters van den Ryki dag, is heden overleden. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instit.) Verwachting: Zuidwestenwind. 1 Thermomoterstand gisteravond om 8 urei j 3 Celsius 37.4° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 1° C. 33.8° F.'s taiddag» 12 uren 4° C. 39.2° F.; 'snamiddags I uren 6.5° C. 41.9° F.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2