bezielend dérdé 3K.C •iaatblj SijflG actio. Wjj bswoi- èu hem. by zijn couplet ,A"\Vy kpn gelijk I Ik heb de redei" %n wy namen gaarne deel aan de uitbundige ■bijvalsbetuigingen, die hem telkenmale tc-n deel vielen. Ware een sierlijke krans hier niet •op ïijne plaats geweest? Mej. Rose De Wulf zong de zware, uiterst moeilijke party van Gilda zonder eenige in spanning. De veelvuldige trimolo's en stac cato's aan het eind der tweede acte bracht zy zuiver en helder ten gehoore. Hare actie is reeds oneindig veel beter en losser dan die wy in den aanvang van dit tooneeiiaar te aanschouwen kregen. Ook zy mocht zich wel in aller byval, maar evenmin in het bezit van een bouquet verheugen, eene hulde, welke volgens onze bescheiden meening bet haar ten volle toekwam. De hoer E. v. d. Kerckhoven gaf ons den hertog van Mantua. Deze tenor-leger kan zich beroemen op een goed timbre, eene byzondere kracht in de hooge tonen, maar ia niet altyd zpne stem volkomen meester, zooals gisteravond wederom bleek aan het einde van het vierde bedryf. De heer Schmier, als Sparafucile, deed ons andermaal zyn diep, omvangryk basgeluid be wonderen. De heer Dons gaf aan de kleine rol van den graaf van Monterone een zeer goed relief; vooral zyne actie by den vloek was zeer pryzenswaardig. Het beroemde quartett. waarin ook mevrouw Van Ophemert-Sch wencke als Madeleine meezong, liep flink van stapel en werd daverend toegejuicht. Over het alge meen werden ook de overige rollen van min dore beteekenis zeer bevredigend weergegeven, terwyi ook de mannenkoren en het orkest veel stof tot tevredenheid gaven. De geheele avond is voor de leden van het Hollandsch Operagezelschap werkeiyk een triomf geweest, welken wy van harte hopen dat zy nog menigmaal hier komen behalen. De zaal was zeer goed bezet. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. De alhier reeds 21 jaren geves tigde kleedermaker8vereeniging „Eendracht door Vriendschap" vierde gisteravond wedei haar jaarfeest in de ruime zaal van café „Voudelhoven", aan den Stationsweg. Nadat de tonen van een opwekkenden marsch hadden weerklonken, heette de voor zitter, de heer Metselaar, alle aanwezigen harteljjk welkom, ieder tevens een genoeg- lyken, gezolligen avond toewenschende. Uit hetgeen daarna door don secretarie werd medegedeeld, vernamen leden en dona teurs hoe het gesteld was met de financiën en het ledental der Vereeniging. Ook dit jaar mocht zich deze wederom verheugen in den zeer gewaardoerden steun van heeren dona teurs, terwyi het aantal van deze laatsten met twee vermeerderde. Het ledental steeg -tot ongeveer honderd. Één bestuurslid, de heer Geenjaar, die vyf jaren jegens de Ver eeniging had doen blyken van yver en toe- wpding, werd, aftredende als bestuurder, be noemd tot eerelid. Meer lichtpunten, in hot verslag voorkomende, deden zien dat do Vereeniging steeds in bloei toeneemt. Dank hiervoor werd aan het bestuur gebracht. Weldra verdween nu het scherm naar omhoog en aanschouwde men„Eene verras sing", in den vorm van een zingend kleedor- makers-gezelschap, zittende op de voor ieder niet-kleedermaker ongebruikolyke wyze op verschillende tafels, trekkende op de maat der muziek lustig hunne draden door hun naaiwerk. Deze verrassing viel zeer in den smaak en werd bereid door het tooneelgezel- schap onder directie des heeren J. Rosdorff Jr., uit Den Haag. Hetzelfde gezelschap voerde daarna op: „De Rogiments-kindoren," tooneelspol met 2ang in twee bedryven, vry gevolgd door A. Van der Stempel Jr. Vooral de hierin op tredende oppasser, met zyn los, vry sp6l, zoo mede do waardige kolonel verdienden eene betuiging van lof. Met aandacht werd het stuk dan ook gevolgd en aan het slot werd het geheele gezelschap teruggeroepen. „Hotel „„Wittebrood"",een uittrekeel,eonigs- zins gewyzigd, uitHildebrandsCimeraObscura, door J. Huf Van Buren, was het nastukje. Een weinig meer „gang" had hierin niet ge schaad. Toch heeft het gezelschap over het geheel roden tot tevredenheid gegeven. Langen ty'd bleef men nog onder het zingen van feestliederen byeen, eendrachtig en vriend- schappeiyk; van do gelegenheid tot dansen tyofd een druk gebruik gemaakt. Heden \V3rd alhier voor het front der fklo battery veld-artillerie de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst u t- g-.reikt aan den kanonnier Renzen. Hedenmorgen te halfzes ont stond oen begin van brand in den koestal der boerdery van den heer B., aan den Witten, Singel. Toen natheiyk het hooi voor fle hqsSten op de daarvoor bestemde plaais was gebracht, stootte de heer B. met da hooivork do hanglamp af; in een oogenblik vatte het hooi vlam en stond het tiental koeien in vuur en rook. Door spoedige hulp van de huren werd grooter onheil voorkomen en liep alles door verwydering van het bran dende hooi nog goed af. Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht een arbeider uit Noord- wyk-Binnen, beklaagd van drie feiten van diefstal. In de eerste plaats werd hem ten laste gelegd het wegnemen in October of Novem ber 11. van eene spade, welke heden door den eersten getuige als zyn eigendom werd herkend. Beklaagde zeide eene oude, gerooste spa in eene greppel gevonden te hebben, en hy had dit voorwerp toen maar „in bewaring" genomen. Een paar vetlederen laarzen welker ont vreemding in de tweede plaats aan bekl. was ten laste gelegd werd eveneens door den eigenaar herkend. Deze was er op 2 Nov. 11. nog bezitter van. Maar bekl. beweerde de laarzen in September gekocht te hebben van een schipper, wiens naam hy echter tot zyne spyt niet kon opgeven. Zoo ook gaf hy op, van een oobekende gekocht te hebben een vyftal kon(jnen, welke hy verdacht werd ge stolen te hebben en waaromtrent hy ten slotte zich te verantwoorden had. Eén der getuigen verklaarde de hem ter terechtzitting vertoonde vellen aan de kleur te kunnen herkennen voor die van aan hem ontvreemde konynen. De opgaven van bekl. bleken nogal in stryd te zyn met zyne vroegere verhooren. De subst.-officier van justitie achtte, na het hooren van de elf in deze gedagvaarde ge tuigen, de aan bekl. telastegelegde feiten vol doende bewezen en vorderde zyne veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De rochtbank te 's-Hage veroor- doelde gisteren den persoon, die voor eene boekhandelaarsfirma met „Duizend en één Nacht" colporteerde, wegens valschbeld in geschrifte, tweemaal gepleegd, tot 6 maanden den behanger, wegens diefstal van vyf planken in een perceel aan de Riouwstraat, tot 2 maanden gevangenisstraf. De Koningin heeft der commissie te Amsterdam, die zich belast met bet byeen- brengen van gelden, ten bate van Geertruida Blommers, eene gift doen toekomen. Er ia nu ongeveer f 1800 byeen, rentegevend by de Credietvereeniging in bewariDg. Het meisje wordt nog steeds in het Bin nengasthuis verpleegd. Zonder amputatie is zy nagenoeg geheel hersteld. De kleine Doorn bos, dien zy redde, is ook nog in het gast huis, maar kan spoedig genezen huiswaarts keeren. Te Groningen is gisteren de ma chinale vlasspinnery van graaf Dumonceau voor do werkstaaksters heropend. De loonen der aanvoerders zullen aanmerkeiyk gekort worden, terwyi overigens alles op den ouden voet zal blyven. Geen der eischen der werk staaksters is ingewilligd. INGEZONDEN, Onze Gehoorznal. Alvorens het gewichtige raadsbesluit valt, waar onze Gehoorzaal eene plaats zal erlangen, is het niet overbodig om de aandacht op eenige zaken te vestigen, die gewicht in de schaal kunnen leggen. In de eerste plaats is het zeker niet on dienstig er op te wyzen aan welke eischen een publiek gebouw moet voldoen. Een publiek gebouw moet vrijstaan: lo. om te voorkomen dat by een ongeval aan een der daartegen gelegen panden, het gebouw gevaar loopt. 2o. dat by eene paniek het publiek weet dat het slechts een paar stappen behoeft te doen om buiten het gebouw te zgn 3o. Komt het gebouw moer tot zijn recht en kunnen alle zalen en vertrekken aan do vereischten, daaraan gesteld, voldoen. 4o. Het gebouw kan symmetrisch zyn, eene goede indeeling is daarvan het gevolg, zeer ten gerieve der bezoekers. 5o. Ingeval van brand kunnen allo zyden bereikt worden, wat het brandgevaar vc-r- mindert Deze vrtgen Worden door alle Gemeente besturen, zoowel in ons land als in het bui- tenlanj, begrepen, daar de in den laatsten tyd vuitooide publieke gebouwen zooveel mo- gGlyk geheel of gedoeltelyk vrystaan. Een concertgebouw heeft nog aan andere eischen te voldoen en. vooral onze Gehoorzaal, die toch niet alleen ingericht wordt voor de uitvoeringen van Toonkunst. Onze Gehoorzaal dient tevens ingericht te worden ook met kleinere zalen, die hetzy dienen voor besloten partyen, tentoonstellin gen als anderszins. In onze stad zyn geene zalen van voldoende afmetingen en verhoudingen, die zich daar voor loenen. De Gehoorzaal meet daaraan te gemoet komen, wil het gebouw aan het doel beant woorden, en dan ook niet heeten Gehoorzaal, maar by v.: het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Eene groote zaal voor het geven van groote uitvoeringen is een vereischte, niet alleen voor muziek, maar ook dienstig voor tooneelvoor- stellingen, bals enz. Deze groote zaal moet zoodanig ingericht worden, dat zy aan de strengste eischen der acustiek voldoet en er tevens gelegenheid zy, dat achter het orkest of tooneel zich kleedkamers bevinden, zoovee! mogeiyk in onmiddeliyk verband met het tooneel. Als wy het plan-Breestraat bezien, dan voldoet dit onderwerp aan geen dezer eischen. Het gebouw staat niet vry. De twee nood-uitgangen zgn onvoldoende, die zoowel achter als aan eene der zyden en ingeval van eene paniek zijn de ongelukken niet te voorzien en dit geldt in hoofdzaak de groote zaal, waar het publiek zich in de corridors op zal dringen en niet weg kan komen. Bet is ook trouwens niet voldoende dat er uitgangen zijn ingeval van nood; integendeel, de nooduitgangen moeten zooveel mogelijk bij elke uitvoering gebruikt worden, zoodat het publiek in den eersten schrik weet, waarheen zich te begeven. Ook al wordt de Fransche kerk geamoveerd, de ruimte, daardoor verkregen, is niet voldoen de; het gebouw komt toch niet vry te staan, waarvoor zich de Breestraat ook niet leent. De ruimte verkregen door het sloopen der Fransche kerk, mag en moet in dat geval ten goede komen voor de groote zaal. De concertzaal is zeer slecht ontworpen; 'de zaal is veel te lang in verhouding tot hare breedte en verdient daarom den naam van pijpenlade. Het feit zal zich voordoen dat, mocht de zaal zóó komen als zy geprojecteerd is, zy niet voldoet aan de acustiek en het gebouw niets waard is en het geld weggeworpen, dat voor onze gemeente niet gering is. Ook biykt uit het plan-Breestraat dat de overblyvende ruimte te voel versnipperd is (zie 0. a. de toiletkamers, die elk 48 M.'opper vlakte hebben), dat de stomkamer niet vier kant es met de receptiekamer tameiyk afge-' legen liggen, want zy behooren direct achter het orkest en kunnen dan ook gedeelteiyk dienst doen voor kleedkamers. Ook is het vry dwaas dat de bezoekers, die naar de gaanderp gaan, eerst op een groot bordes komen, dan op een gangetje, dat naai do corridors voert, en dan eerst op de gaanderij kunnen plaats nemen, alles door deuren afge sloten, een omweg, die in geval van brand of van eene paniek aan menige gaanderp-be- zoeker het leven zal kosten. Diezelfde omweg moet »ok gemaakt worden om in den foyer te komen. Ook is het minder aangenaam dat de foyer hetzelfde gebrek heeft als de groote zaal, nl. weder pypenladeachtig, en ook dat men van uit de kleine concertzaal nogal eene aardige wandeling moet maken naar de koffiezaal, die byna n. b. zoo groot is als de kleine con certzaal. Ook is het minder wenscheiyk dat het licht voor de groote zaal alleen uit de zoldering moet komen. De kleine concertzaal heeft ook geene ver houding tot de groote zaal en ligt tevens te dicht by, hetgeen, als beide zalen gelpktydig gebruikt worden, niet te verkiezen is. Niettegenstaande wy aan de oude zaal het onheil gezien hebben dat het onverantwoor- delpk is, de paebterswoning een deel te zien uitmaken van het gebouw, is hier die zonde weder gsvolgd en zelfs een nooo'uitgang er doorheen gebracht. Ook schynt er in de garderobe nog eon paar treden te zyn aangebracht, zeker om het publiek voor vallen to behoeden. Het plan-Breestraat is slecht van conceptie j en ondoelmatigen beter ware hc-: nog een jaar zonder Gehoorzaal zpn, getouw te hebben. Mocht de Gemeenteraad ook vai voelen zpn, dan kan in dit jaar vee worden, eene goede prpsvraag uitge voor alle bouwkundigen in ons land, de ingekomen antwoorden door desl beoordeeld wordendan kunnen wj flink ontworpen gevels hopen. Maar dan eerst een vry terrein ve hetzy Breestraat, of 's-Gravenstein 0 Om de historische waarde zou h te bejammeren zyn als 's-Gravenstei vallen, maar wat het awaarst is, 1 zwaarst wegen. Het belang van onze stad en 1 Gehoorzaal, Mynheer de Redacteur, I het bovenstaande doen schrpven, alh liever gewenscht had, dat anderen, zelfde gedacht hebben, dit zouden do Ontvang mpn dank voor de plaatsing, dat wat nu Donderdag besloten wo: danig zy, dat wy kunnen zien dat lichtvaardig een besluit genomen wo eene zaak, die onze gemeente zeer v kost en in een der eerste behoeft voorzien. BUITENLAND. Frankrijk. In de gisteren door de Kamer va vaardigden gehouden zitting heeft Flourens de regeering ondervraagd vi8scheryen in de wateren van Newfoi De minister Spulier antwoordde dat wyis verschillen voorkomen, doch t altpd gemakkelyk geregeld worden, c den geest van toenadering, welke de Er en Fransche regeeringen bozielt. He recht der Franschen is onbetwistbaa de uitoefening van dit recht wekt co: die echter de minister herhaalt het - in der minne worden beslecht. De 1 vroeg dat de Kamer verklare in de gelegenheid op de waakzaamheid der re te vertrouwen. Ten slotte ging de Ki overeenstemming met de regeering, 0 de eenvoudige orde van den dag. De heer Lachize ontwikkelde daarc interpellatie omtrent de vernietiging 1 dieten, door den gemeenteraad van Pa' gestaan ten behoeve van de werksta het departement du Nord. De minister Constans antwoordde zaak het volgende: Men kan aan meenteraad toestaan, op deze wyze werkstaking tusschenbeide te kom regeering zal elk besluit van een gec raad, die zyne bevoegdheid te kuite: vernietigen. De afgevaardigde Joffrin beklom 1 verklaring des ministers de tribune, i rechterzyde en de Boulangisten wilde niet aan het woord laten komen, waa heeren Dugué de la Fauconnerie en d Ornano tot de orde werden geroep heeren Déroulède en Millevoye sprake: eenige heftige woorden, welke de 1 waardiging van de geheele linkorzyde v Al de leden dier party stonden van zitplaatsen op; scherpe woorden werd wisseld en men dreigde elkander met geheven vuist. De censuur werd op den heer Dèt toegepast. Deze wees den afgevaardigi frin, die nog steeds op de tribune ston den vinger aan en zeide, dat zulk ee soon het recht niet had het woord te f Het tumult, dat daarop ontstond, ie schrpfe'.yk. De voorzitter stelde voor, c suur met tpdelpke verwydering op dei Déroulède toe te passen, en de Kamer s hiermede in. De heer Déroulède we echter gevolg te geven aan de uitnoo van don voorzitter om de zaal te vei waarop laatstgenoemde de zitting scho' By de hervatting der zitting wer woord verleend aan den heer Millevo; der meerderheid verweet, dat zy de souvereiniteit had geschonden. Het begon toen opnieuw en de zitting werd geschorst. By de heropening begaw quaestoren zich naar den heer Dóroul eiechton dat hy de zaal zou verlaten laatstgenoemde bleef weigeren, rukte de hebbor.de hoofdofficier, kolonel Elio, aa. hoofd van een peloton soldaten, de zaa r.en en beval den heer Déroulède zich wyderen. Deze gaf eir.delpk hieraan en verliet de vergaderzaal, gevolgd door vrienden, waarvan er een „leve de mune!" riep.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2