Het „Hbl." meldt dat rar. S. Katz, advo caat en procureur te Amsterdam, gisteravond aan eene longontsteking, waaraan hp sinds eenige dagen lijdende was, is overleden. In de laatste zitting der „Koninklijke Vlaamsche Academie" te Antwerpen werd een brief voorgelezen van prof. M. De Vries te Leiden, in antwoord op den gelukwenscb, hem door de Academie gezonden ter gelegen heid zijner 40-jarige ambtsvervulling. De hoogleeraar verklaart daarin, dat onder alle bewijzen van hoogachting, die hem t<jen werden toegezonden, geene hem zoo dierbaar was als die van zijne academiegenooten, met wie hij gewerkt heeft en nog werkt tot ontwikkeling en bloei van de taal der beide Nederlanden. In dezelfde vergadering werd medegedeeld dat een aanvang is gemaakt met het afschrij ven van een handschrift uit de Leidsche boe kerij, dat eene vertaling bevat van Froissart, bewerkt door Gerrit Potter Van der Loo, den zoon van den dichter der „Minneloep," en eene belangrijke proeve van middeleeuwsch proza. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok 10 Jan. van Nieuw-York naar Amsterdam; do „Schiedam", van Rotterdam naar Monte video, vertrok 16 Jan. van Boulogne; de „Zeeland", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 16 Jan. van Marseille; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 16 Jan. van Suez; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 Jan. Adende „Gelder land", Tan Batavia naar Rotterdam, is 17 Jan. te Suez aangekomende „Prins van Oranje" vertrok 18 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Bjj koninklijk besluit is mr. L. Van Hasselt met ingang van 1 Februari 1890 be noemd tot archivaris in Overij6el. Met ingang van 1 Mei 1890, de directeur van het post- en telegraafkantoor te Blokzijl, H. Van Dijk Blok, op zijn verzoek, als zoo danig eervol ontheven en benoemd tot tele grafist eerste klasse. Gemengd Nieuws. Van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld dat wel is waar het aantal influenza-ziektegevallen nog niet veel ver mindert, maar dat de aanvallen veel minder hevig zjjn dan in den beginne; hieruit mag veilig worden opgemaakt dat de ziekte niet lang meer zal aanhouden, waartoe ook de huidige weersgesteldheid niet ongunstig is. De onder of ficiers-gymnastiek- en schormvereeniging „Minerva" alhier zal den Sösten dezer in de zaal van het café „Vondelhoven" weer een huishoudelijk feest organiseeren. Morgen wordt per Hollandsche spoor van 7 u. 11 m. het stoffelijk overschot van eene dame, die te Scheveningen in eene villa woonde, van Den Haag naar Gotha over gebracht om in het crematorium aldaar te worden verbrand. Het is de eerste Nederland- sche vrouw, wier ljjk het crematie-proces zal ondergaan. Dat de algemeen heers chende ziekte zich ook binnen de gemeente Benthuizen vrij ernstig doet gevoelen, blijkt wel uit do om standigheid, dat do school sedert de afgeloo- pen week slechts met 50 van do 120 leerlingen bevolkt was. Op de Lauriergracht 67, te Am sterdam, bevindt zich een logement, gonaamd hot „Laurierblad", waar logeerde Klaas Boomstra, bijgenaamd Klaas de Tamboer. Vroeger had Klaas gelogeerd in een logement van Leendert Van Kums in de Laurierstraat No. 172, alwaar hij 3 schuld had achter gelaten. Gisteren was het voor Klaas pensioendag geweest en volgens afspraak vervoegde Kums zich in het logement „het Lauriereblad" om de schuld te bekomen. Klaas bevond zich op zijne kamer, waartoe Kums zich toegang wist te verschaffen. Toen de betaling niet direct geschiedde, geraakte men handgemeen, waarvan het gevolg was, dat Klaas kort daarna overleed. Zijn ljjk is naar de cellulaire gevangenis overgebracht, terwijl Van Kums in hechtenis werd genomen. De moeder vanHondricusVer- waaijen, den dader van den diefstal der medailles van don heer Krelage, heeft gratie van zijne gevangenisstraf voor hem verzocht, op grond dat hij den kost voor haar verdient. Te Rozendaal (Gold.) is hot 9- jarig zoontje van E. J. G. b(j het vellen van een boom daaronder gekomen en, onder hevige pijn, aan de bekomen wonden ge storven. Eon boertje in de gemeente Erp (N.-B.) gaf aan den teller voor de volks telling te kennen dat h(j wel wist waarvoor dat ding was: 't is maar om dieje mensch te vangen, die al die wijven vermoordt (Jack the Ripper). De griep heeft te Athene zeer sterk geheerscht. Het geheele koninklijke ge zin was er door aangetast. Men zegt dat niet minder dai 40,000 inwoners der stad aan de ziekte geleden hebben. „De leeuwen zijn los!" Deze schrikmare bracht dezer dagen de geheele stad Golberg in Neder-Silezië in opschudding. Toen een paar jongens, die in een molen, buiten do stad gelegen, gewerkt hadden, naar buiten traden, zagen zij twee leeuwen, welke uit eene menagerie ontsnapt waren, rondwandelen. Een der jongens snelde in den molen terug en haalde eene revolver, waar mede hij op een der dieren schoot, zonder het te treffen. De beesten vluchtten in het bosch en een troep jagers en al, wat maar in de stad een geweer of revolver bezat, trok hen na. Van de vele schoten, welke door deze keurbende gelost werden, is er vermoedelijk één raak geweest, want aan het andere eind van het bosch kwam maar één leeuw te voorschijn, die zich met ver snelden pas uit de voeten maakte. De inval lende duisternis maakte aan de jacht een eind, zonder dat iemand het gewaagd had, het gewonde of gedoode dier in het bosch te gaan opsporen. De prijs van ƒ240,000 bij de laat- sto trekking van de Panama-loterij is getrok ken door den heer Ephrussi, den schatrijken schoonzoon van baron Rothechild te Parijs. In den ochtend van den dag der trekking kocht Ephrussi oen loterijbriefje voor 80 franken, en daarop viel eenige uren later de hoogste prijs. Een schat. DeheerLucienR., eigenaar van een oud huis met tuin in de rue Pixérécourt, te Parijs, laat aan z(jn eigen dom vele heretellingen doen, met het oog op eene inrichting voor eloctrisch licht. In eene der kamers van de verdieping gelijk vloers, waar men een nieuw behangsel zou aanbrengen, scheurde men het oude papier af, en toen de muur naakt was, ontdekte men eene vrij ruime kast, zoo goed mogelijk aan het oog onttrokken, waarin gevonden werd een ijzeren kistje, inhoudende papieren, wils beschikkingen en gerechtelijke stukken, datee- rende van 16S4, benevens vreemde geldstuk ken, waaronder driehonderd gouden van de afmeting der tegenwoordige Fransche 40-franks- stukken. Den volgenden morgen, bjj bet graven in den tuin ten dienste dor electrische geleiding, vond men eene lange doos, vrijgoed bewaard, welke daar langen tjjd moet zijn begraven geweest. Deze doos bevatte bijna veertien honderd gouden en zilveren geldstukken, geljjk aan de andere gevondene. Wat een buiten kansje 1 BUITENLAND. Fraukrjjlc. Door bemiddeling van een aantal genie officieren heeft de minister van oorlog be langrijke overeenkomsten getroffen met het bestuur van den Paris - Lyon Méditerrannée- spoorweg betreffende troepenvervoer. Voorde 8000 kilometer op de Hjnen der maatschappij, waarover bjj mobilisatie soldaten zouden moeten worden vervoerd, zullen op bepaalde afstanden locomotieven beschikbaar zjjn, ter wijl op elk punt van 3 kilometer een per sonenrijtuig en 20 goederenwagens gereed worden gehouden. Op deze wijze zouden 650 treinen en daarenboven nog 1150 locomo tieven en 40,000 wagens in reserve voor het vervoer van soldaten aanwezig kunnen zijn. De ingenieurs dringen op nog verdere verbeteringen aan. Den 17den April eerst zal de Fransche Academie een opvolger voor haar ovorleden medelid Emile Augier kiezen. Volgens de „Presse" zouden de Boulan- gi6tische leden der Kamer voornemens zijn een wetsontwerp tot pensioenverzekering van arbeiders in te dienen. Vanault, alias graaf Hahlberg, is ver oordeeld tot de hoogste straf, welke de wet tegen „de spionnon" toelaat, 5 jaren gevan genis en 3000 fr. geldboete. De rechter heeft aangenomon dat Vanault in voortdurende betrekkingen stond tot Duitsche, te Brussel gevestigde agenten, aan wie hy inlichtingen trachtte te verschaffen door het omkoopen van een ambtenaar aan het Fransche depar tement van Oorlog. Dit laatste nu was hem wel is waar niet gelukt, maar bjj hem ge vonden brieven bewezen toch dat hy bij andere gelegenheden er in geslaagd was zich, zjj het ook niet zeer belangrijke, be richten te verschaffen. Duitsebland. De Rijksdag heeft gisteren het voorstel betreffende subsidie aan eene Oost-Afrikaan- sche stoomvaartlijn naar de betrokken com missie verzonden. De staatssecretaris, de heer Stephan, be toogde dat de Ooet-AfrikaanBche en Austra lische lijnen uitmuntende uitkomsten hebben opgeleverd. Met Lloyd zijn onderhandelingen aangeknoopt tot verdubbeling der bestaande lijnen. De Europeesche natiën, zeide h(j ver der, wedijveren om in Afrika vasten voet te krijgen. Het geldt hier dan ook eene natio nale onderneming, welke door het geheele vaderlandlievende volk met vreugde zal wor den begroet. Deze woorden werden luide toegejuicht. De heer Stepban deelde tevens mede dat er telegraphische verbindingen voor Oost- Afrika worden voorbereid. De heer Windthorst, de leider van het Centrum in den Duitschen Rijksdag, was gis teren 79 jaren. De Rijksdag, die juist ver gaderde, heeft dit feest niet ongemerkt voorbij laten gaan. Op de plaats van den afgevaar digde lag een reusachtige ruiker van viooltjes, rozen en meibloempjes, benevens een stapel brieven. Van de regeeringsbank kwam de minister Bötticher, van de conservatieve zijde kwam de veldmaarschalk Von Moltke, van den kant der nationaal-liberalen zelfs Ben- nigsen, en evenzoo kwamen ook de hoofden der andere partijen om den grijzen aanvoer der van het Centrum geluk te wenschen, die alzoo, te midden van den Rijksdag, receptie hield, waarbij de radicale afgevaardigde Traeger hem met eenige dichtregelen gelukwenschte. België. Koning Leopold's verzamelingen van kaar ten en werken over aardrijkskunde, die bij den brand van het paleis te Laeken vernield werden, waren misschien de fraaiste ter wereld. De boekerij bevatte 7000 deelen, en o. a. een handschrift van sir Walter Raleigh, eene oor spronkelijke uitgaaf van de brieven van kapi tein Cook en de eerste editie van Columbus' Spaansche verslagen. De kaarten waren van allerlei aard en van de vroegste datums. Dertig jaren zijns levens had de koning be steed om ze, zonder naar de kosten te vra gen, bijeen te brengen. De zalen, die deze verzamelingen bevatten, waren afgescheiden van de groote bibliotheek en aan de zorg van 3 deskundigen toevertrouwd. Ook 's ko- nings éénige verzameling van oude Vlaam- sche gravures is verloren gegaan, alsmede 11000 groote lichtdrukken uit alle oorden der wereld. Spanje. De Koningin-regentes heeft den beer Alonzo Martinez, voorzitter der Kamer van Afge vaardigden, met de samenstelling van een kabinet belast. Deze heeft de opdracht aan vaard en zal een kabinet uit de middelpar tijen vormen. De studenten der universiteit van Gre nada hebben gisteravond eene bijeenkomst gehouden naar aanleiding van het Engelsch- Portugeeache conflict. Daar werden geestdrift volle redevoeringen gehouden en werd be sloten dat de andere Spaansche hoogescholen zonden uitgenoodigd worden hunne adhesie te betuigen aan eeno beweging van sympathie voor Portugal. Telegrammen. LONDEN, 17 Januari. Volgens mededeeling zal Portugal de Europeesche mogendheden tot eene conferentie uitnoodigen en, zoo deze poging schipbreuk !(jdt, den langen weg der onderhandelingen met Greot-Brittannië betref fende het gebied tusschen Nyassa en Zambesi inslaan. De nieuwe minister van buitenland- sche zaken zal de diplomatieke vertegenwoor digers in hot buitenland aanwijzen en heeft reeds de gezanten te Berljjn en Weenen naar Lissabon ontboden. PARIJS, 17 Januari. Heden werd het ljjk van mad. Kestner naar het station geleid. Ongeveer drie duizend personen, onder wie alle ministers, do voorzitter van den Senaat, vele senatoren en afgevaardigden, benevens de Elza3-Lotharingsche vereenigingen, woon den deze overbrengirg by. President Carnot had zich doen vertegenwoordigen door overste Lichter, stein. Redevoeringen werden aan het station niet gehouden. Om zes uren ver bot lyk naar Thann, in den Elzas. BERLIJN, 17 Januari. De aandeelen in st koolmanen daalden heden op het bericht de Rynlandsche-Westfaalsche Vereeniging mynwerkers den eisch stelt van eene ver ging van alle loonen met 50 pet., te begii met 1 Februari, en een werktyd van 81 daaronder m6degerekend de tyd voor he dalen in en opstijgen uit de mpn. TURIJN, 17 Januari. De hertog van A is door longontsteking aangetast. Z|Jn toes is ernstig. De koning wordt hierrerwac! CAIRO, 17 Januari. De Khedive heeft teravond een banket ter eere van St: aangeboden in het paleis Abdïn. De mini en de inlandsche ambtenaren alleen v uitgenoodigd. Er waren zestig couverts. St: zat rechts van den gastheer en Ghazi Moul pacha aan de rechterhand van eerstgenot Er worden toosten geslagen. Sir E- Baring, vertegenwoordiger van Engeland, Zaterdag a. s. een groot feestmaal ter van Stanley. ROME, 17 Januari. De „Moniteur de Pi deelt mede dat ten gevolge van eene wisseling tusschen kardinaal Rampolla en raai Simmons, gezant van het Britsche ka men er in geslaagd is ter gemeene v, ning de voornaamste punten te regels: de zending, toevertrouwd aan den Engel gezant en waarvan één betrekking h de Pauselyke jurisdictie over de Katb bewoners van Malta. WEENEN, 17 Januari, (ff. C.) De ge van prins Alexander van Battenberg vroegeren vorst van Bulgarije) is be van een zoon. MADRID, 18 Januari. De „Gaceta" het bulletin omtrent 's konings gezond toestand. Z. M. heeft, naar daaruit oen zeer kalmen nacht doorgebract geneesheeren kunnen mededeolen c i herstellingsperiode aangevangen is. I 4 in het paleis weer gewoon rustig. BRUSSEL, 18 Januari. Uit Biache bericht ontvangen van een herhaalden mietaanslag op de woning van een di: i oener glasblazery. Een jongen, die to I daarby verwond werd, moest de a gezet worden. BERLIJN, 18 Januari. (Hbl). De coc 1 uit den Duitschen Ryksdag heeft met gen 2 stemmen het wetsontwerp tot ting van eene stoombootiyn naar Oos: aangenomen. In het ontwerp is de bepaling opge dat de booten eene haven van Nede: België moeten aandoen. Weerbericht (medegedeeld door het E Met. Instit.) Verwachting: wind zuidv west. Thermomoterstand gisteFavond otr 5' Celsius 41° Fahrenheit; he fl gen om 8 uren 2° C. 35.6' F.'s 12 uren 4.5° C. 40.1° F.; 'snami uren 5° C. 41° F. CORRESPONDENTIE. P.l Volgend I Leiden, 18 Januari. Heden aangevoerd heotoliter. Wintertarwe ƒ-.s .Zo: ƒ-.— a Bogge 2 li. L. Wintel rogg 6Zomen ogge ƒ4 50 a 5 Oer Ztmergeret ƒ4.a 4.75. Chevalior-gt a ƒ6.Haver 5 H. L. Zwaro Have: ƒ4.Liohte J?aver ƒ8.a ƒ3.50. Ma. f——- Boter: Aanvoer 3470 Hg. lete qualit. p 53.— ƒ64.2de qualit. per V-j *at. ƒ56.— lete qualit i>e: kilogr. ƒ1.45 a ƒ1 qualit. por küogr. ƒ1.20 a ƒ1.40. Lange Zwarte Turf dubb. beet. 0.36 a 0 Edam, 18 Jan. Kaae. Aangevoerd 5 sta gende 798 KG. Prijs ƒ26.50. Schiedam, 18 Januari. Mrutwjin porH fust of bel., ƒ10.50. Jenever 14.50, id. A 16— In de §ted. Werklnr. zyn opgei j Yolw. Kind pers. Zondag Maandag. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag. 45 64 71 75 72 73 54 ADVERTENTIE? Heden beviel, door 's Hoeren goedl voorspoedig van eene welgeschapen I JOHANNA v. d. GIESSEN, geliefd: nooie van H. J. v. D. Zwolle, 17 Januari 1890.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6