regelen bohooren te worden voorgeschreven, een ontkennond antwoord gegeven. In 't bijzonder acht de Raad het sluiten der scholen niet raadzaam, omdat, evenais bij vroegere epidemieën van dien aard, de ziekte moer vat heeft op volwassenen dan op kin deren in de schooljaren. Men meldt uit Katwjjk aan Zee: Drie garnalenbooten vertrokken de vorige week naar zee met eon vischnetjezü vingen kleine schol en enkele manden scharren p voor deze laatste word 4'/2 besteed. De besommingem liepen van f 40 tot f 48. Do vloot te Koordwjt aan Zee besomde met do haringvisscherij f 5300 door een per schuit. Do hoogste besommer had f 6800 en de laagste f 3900. Te Amsterdam heeft in een perceel van do Binnen-Bantammerstraat, be woond door een sigarenhandelaar, door on bekende oorzaak, een brand met uitslaande vlam plaats gehad. De brandweer bluschte het vuur spoedig. De 21-jarige dochter van don bewoner, die zich over de daken der naburige p9rceelen in veiligheid bracht, be kwam eonige lichte brandwonden en werd ter verbinding naar het gasthuis vervoerd. Eveneens door oene onbekende oorzaak, had aldaar een vrij ernstige brand plaats op de eerste verdieping van het perceel hoek Utrechtschestraat en Frederiksploin. Ook nu bluschte de brandweer dra het vuur. De tachtigjarige moeder van den bewoner werd niet zonder veel moeite en levensgevaar door twee politie-agenten gered. De rechtbank te Leeuwarden heeft ten aanhoore van een talrijk publiek uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van F. Wiarda, lid der firma J. Wiarda, be schuldigd van brandstichting in de meel fabriek dier firma op 18 Augustus 11., ten gevolge waarvan die fabriek met een aan zienlijken voorraad meel en graa» eene prooi der vlammen werd. De beklaagde ontkende zijne schuld, maar do rechtbank achtte deze bewezen en ver oordeelde hem bjj broed gemotiveerd vonnis tot vier jaron gevangenisstraf. De instructie, door den rechter- commissaris te Maastricht gehouden, in zake P. J. Lamine, vordacht van doodslag op J. Driossen te Stein, is gesloten. De bek]., die eerst alle schuld ontkend en later ver klaard had, door den verslagene te zijn aan- trai-allan h-.r: ..ii.jigti utj&viaemo afgelegd. Hü had zijn slachtoffer, waarmede hij vroeger twist gehad had, aangevallen en doodgestoken. Hy zal nu wegens opzette- lüken doodslag terechtstaan. Er wordt te Londen zeer geklaagd over het toenemend aantal aldaar rondloopende Nederlandsche bedelaars. Het is reeds zoover gekomen, dat de Nederlandsche consul het ondoeulyk verklaart, hen allen voort te helpen. De magistraat in de noordelijke wijk aldaar heeft er Zondag een in de gevangenis doen zetten, die sedert October met eene zuster en vier kinderen de straten afliep. Tegelijkertijd heeft de rechtbank geprotesteerd tegen de aanwozighoid van zooveel Nederlandsche bede laars. „Wij hebben genoeg eigen landloopere," zeide de magistraat, „en de vreemdelingen behooren dus te worden teruggezonden." Op rechterlijk bevel is dit aan den consul mede gedeeld. In de gevangenis te Warwick is het doodvonnis voltrokken aan een 63-jarig man, Charles Lister Higginbotham, die een 76-jarig man had vermoord om hem te be stolen. De veroordeelde, naar wien sedert zijne veroordeeling niemand meer had omgezien, had reeds getracht zich in zijne cel te ont halzen. Hjj ging zonder zichtbare aandoening het schavot op en zag met groote kalmte aan hoe Barry, de beul, den strop gereed maakte. Te Moivron (Nomeny, Frankrijk) heeft zekere Colas zyn broeder met een hamer de hersens ingeslagen. De moordenaar is in hechtenis genomen. HU schijnt min of meer in zjjno geestvermogens gekrenkt te z(jn en werd door zjjn broeder dikwijls mishandeld. Deze leed aan influenza en werd door hem verzorgd, maar had hem in eene vlaag van ongeduld een ketel naar het hoofd geworpen, waarop de ander zjjn hamer greep. BUITENLAND. Duitscb land. - Te Berlijn is het gerucht verspreid, dat de rijkscommissaris in Oost-Afrika, majoor Wissraann, mei zjjn luitenant Von Graven- reuth door den Arabieren-hoofdman Ben Heri is gevangengenomen. Pf het gerucht waar is, moet nog blijken. Bij gelegenheid van zjjE zestigsten ver- jaardag kreeg Hans Von Büiow te Hamburg 1 telegrammen en brieven, o. a. van Heyse, Wildonbruch, Ibsen; Brahms zond hem het handschrift zijner F-dur-symphonie. De abon- né's der Hamburger consorten schonken hem 10,000 mark voor een Bülow-fonds. Op het concert, dat hij 's avonds leidde, werden hem warme ovaties gebracht; Bülow sprak eenige woorden van dank. De uitvaart van keizerin Augusta heeft Zaterdag bij lenteweder en onder een grooten toeloop van volk plaats gehad. De plechtigheid in de slotkapel te Berlün werd ingeleid door den hofprediker Stöcker, die bij de lijkkist verscheidene bübolteksten voorlas, waarbij bet koor uit den Dom zong. Vervolgens hield ds. Kegel eene predikatie over de spreuk„Wees vroolijk in hope, ge duldig in droefheid en houdt aan in het gobed." Hierbij deelde hij de volgende, belang wekkende herinnering aan de overledene mede: „Onvergetelijk blyve bet, hoe op den sterfdag van den ouden keizer Wilhelm, de groothertogin van Baden hare moeder Augusta toefluisterde: „Kronen schutten voor tranen niet", en hoe de moeder hierop volgen liot: „Maar zij verbergen ze". Onvergetelijk is bet, hoe zü in moeilijke uren gewoon was zichzelve te herinneren het woord van Thomas a Kempis: „Het kruis is de koninklyke weg ten hemel", en hoe zij eens, te midden der hoogste smart, met be vende stem getuigde: „Vier klassen zün er in de lijdenaschool van Jezus Christus. De eerste, met onderwerpiDg: „ik moet lijden"; de tweede, met beradenheid, „ik wil lijden"; de derde, met ervaring: „ik kan lüden"; de vierde, met dankbaarheid: „ik mag Ijjden." God geve mü kracht, dat ik in de hoogste klasse kan komen." Do redenaar stelde haar leven in het licht, met hare uitnemende deugden, godsvrucht, toewijding, weldadigheid, innige liefde totharen gemaal en het vaderland. Spreker vermaande zijne hoorders om te Ietten op den ernst der tyden, toegerust met de ideale goederen en de krachten des gebeds, en eindigde met de woorden: „Ga heen in vrede!" Veel van de rede ging voor de toehoorders verloren, dewijl de achthoekige vorm der kapel niet gunstig is voor het geluid. Ten slotte ruischten de orgeltonen door de ruimte en een liefelijk vrouwenkoor hief het nou ai, Je» lieer sterven Van tijd tot tijd stemde de gemeente met het gezang in. Daarna sprak de hofprediker den zegen evor het lijk uit en werd het indrukwekkende gezang: „Wat God doet, is welgedaan 1" aangeheven, waarmede de kerke lijke plechtigheid was afgeioopen. Klokgelui en kanongebulder in de verte deden zich hooren. Uit de groote slotpoort kwam de lijkstoet langzaam te voorschijn en ging den Luetgarten door naar de Branden burgerpoort. Vooraan ging een drom garden te paard, lichtblauwe dragonders en witte kurassiers, met zwart floers aan helm en sabels; Daarna eene menigte pages, hofbe ambten en waardigheidbekleeders. Vlak achter den lijkwagen ging keizer Wilhelm te voot, strak van aangezicht en st ij f van houding. Hom vergezelde de door de jaren diep gebogen koning van Saksen en de groothertog van Baden, wiens baard ge- heel grijs geworden is. Onderweg, in den „Thiergarten," steeg de keizer te paard. Na deze vorstelijke bloedverwanten kwam weder een lange stoot van militaire en bur gerlijke deputatiën en aan het einde de afge vaardigden uit den Rijksdag en uit de academie van kunsten en wetenschappen, waarna de optocht gesloten werd door een eskadron witte lijfgarden op gewoldige paarden, in zwarte kurassen en de adelaars der helmen omfloerst. Zoo schreed de stoet langzaam door de Brandenburger poort, waarop vier groote offerschalen brandden, naar het Mausoleum in den Charlottenburcht. „Onder de Linden", waar de huizen met zwart bekleed en met rouwvlaggen op het rijkst getooid waren, verdrongen zich dui zenden achter do troepen, wolke den weg afzetten, de Ambachts-, Studenten- en Ofid strijdersvereenigingen enz. De aangestoken eiectrische lampen en gas- lantarens waren omfloerst. Bij het kruispunt van den Charlottenbur- gorstraatweg en de „Siogerallee" werd de stoet ontbonden. De goheole begeleidende stoet werd naar huis gezonden, en hjj alleen, begeleid door twoe eskadrons, volgde den lijkwagen naar Char- lottenburg. Toen hier de lijkkist ie het Mau soleum naast die van don ouden keizer ge plaatst werd, kon hij de lang onderdrukte i aandoening niet meer meester bljjven, maar barstte hjj in hevig weenen uit. Spanje. In brieven uit Madrid, van hectggeplaatste personen afkomstig, wordt de mogelijkheid vooropgesteld van zeer ernstige staatkundige verwikkelingen, indien de jonge kening over lijdt. Sommigen wenschen dat aan de regentes Maria Christina een regontachapsraad worde toegevoegd. De overheid heeft overal uitge breide militaire maatregelen genomen, wegens mogelijke ongeregeldheden op zekere punten van hot rjjk. Het Zaterdag-namiddag to 1 uur ton paleize aangeplakt bulletin meldde dat, hoewel de koning kalm bleef, de afneming der levens krachten toenam. Wol was de koorts geweken, maar de zwakte heeft de bovenhand. Volgens een nader bericht was de algemeens indruk aangaande den toestand des konings echter weer beter geworden en de hoop ver levendigde langzamerhand. Hoewel het ernstige van den toestand niet had opgehouden, was in zoover beterschap te melden, dat geene nieuwe instorting heeft plaats gehad. Op last van den minister van binnenlandsche zaken wordt streng toezicht gehouden op de telegrammen, welke over den toestand van den jeugdigen koning van Spanje worden verzonden. Vandaar do meoning, dat de toestand ernstiger is, dan in do officiëele bulletins wordt medegedeeld. Te Madrid heerschte natuurlük gedurende de laatste dagen groote opgewondenheid. Eene talrijke menigte verdrong zich eiken dag om het paleis, maar moest zich tevredenstellen met hetgeen in de bulletins werd medegedeeld. Behalve lijfartsen, zjjn nog drie der meest bekende doctoren der stad ten paleize ont boden, maar zij konden niets anders doen dan aanbevelen den kleinen ijjder zooveel mogelijk voedsel te doen gebruiken, ten einde zijne krachten te onderhouden. Vrydagmiddag sliep Alfonso eenige uren en toen hjj wakker word, vroeg hij onmid dellijk om zjjn speelgoed. De koningin-regentes, die niet van het ziekbod was geweken, was zeer verheugd over deze beterschap, maar, gelijk hierboven gemeld, herhaalden zich later de aanvallen. Intusschen bleef de koorts af nemen en in de tusschenDoazen was de kleine lyder steeds bjj bewustzijn en sprak hy met zijne moeder. Alle bladen, zelfs de organen der republi- keinscho partij, toonen veel deelneming met de ziekte van den koning en brengen hulde aan de groote teewyding, welke koningin Christina in deze moeilijke omstandigheden betoont. O root-Uri tan n ii-. De eens zoo gevierde dramatische dichter Westland Marston is te Londen op71-jarigen leeftyd gestorven, arm, oud, verouderd en door het noodlot zwaar beproefd. Zjjn eerste drama „The Patrician's Daughter" dagteekent van het jaar 1841. H(j treurde zeer over het ver lies van zijne oudste dochter, de echtgenoote van den dichter O'Shaughnessy, zjjne twoede dochter en zjjn blinden zoon, den dichter Philipp Marston. De menschenvriend, die 1,200,000 gulden gegeven heeft voor de oprichting van een herstellingshuis voor zieken uit de hospitalen van Londen, biykt te zijn de heer Peter Reid, een Londenech handelsman, die zich sinds eenige jaren uit de zaken heeft teruggetrok ken en reeds vele goede instelliDgen heeft geholpen. Rusland. De Staatebegrooting voor 1890 is openbaar gomaakt en wjjat een overschot aan van l1/, millioen. In de memorie van toelichting wordt verklaard dat de begrooting op bevel des keizers is opgemaakt zonder verhooging van belastingen en zonder andere verzwaring van de lasten, die op de bevolking drukken. Tevens wordt uiting gegeven aan bet onwrik baar besluit des keizers, steeds te streven naar de handhaving van een voor Rusland eervolien vrede, opdat alle door den keizer ontworpen plannen, welke de verhooging van de welvaart des volks ten doel hebben, kun- non uitgevoerd worden. Telegrammen. MADRID, 12 Januari. In het bulletin, dat gisteravond om halfacht ten paleize is bekend gemaakt, wordt gezegd dat do koning nog steeds lijdt a-» ylagen van buitengewone opgewondenheid, telkens gevolgd door zwakte. MADRID, 12 Januari (2 uren's nachts.) De koning heeft rustig geslapen en eonig voedsel gebruikt. De krachten zjjn aanmerkelijk ver meerderd. (5 uren 's nachts De verbetering in den toe stand des konings houdt aan. De zwakte en lusteloosheid nemen af en blijkbaar toor.t de koning meer kracht en lust. Met aandrang vraagt de patiënt om eten. De genee3heeren geven dit met de meeste voorzichtigheid. Om 8 uren 's morgons konden de genees- heeren de koniDgin medodeelen, dat de nacht goed was geweest. Ook hedenochtend bleef de toestand bevredigend. Daar de koningin den wensch had uitge sproken om den heer Sagasta te spreken, begaf zich de minister naar het paleis en be tuigde zjjne deelneming met de moeielijke om standigheden, waarin de regentes zich bevindt. Tovens verzekerde de minister der koningin, dat het geheele land de beterschap de3 konings wenscht. LONDEN, 12 Januari. Lord Hartington (de leider der liberale Unionisten) is ernstig ziek. De beide longen van den Ijjder zün aangedaan. PARIJS, 13 Januari. By de verkiezingen voor vier leden der Kamer zyn gekozen in het tweede district van Montauban de repu blikein Cambe; te Bergerac de republikein Clamont; te St.-Etienne de monarchist Neyrand en te Rochechouart de republikein Puyboyer. LISSABON, 13 Januari. De Staatsraad hield gisteren eene byeenkomst, welke tot één uur in den ochtend duurde. Het gerucht ver spreidde zich dat de Portugeosche regeoring toegegeven hoeft aan het verlangen der Engel- sche regoering en hare troepen uit het gebied van de Chiré en uit Mahona-land terug heeft geroepen. Een aantal studenten en personen uit de volksklassen, die byeenschoolden voor het gebouw van het aardrijkskundig genootschap, werden zonder moeite verstroeid. Anderen hielden eene botooging en sloegen de ruiten stuk in de woningen der ministers, terwijl zjj: „weg met het ministerieriepen. De woningen van den Engelscben gezant en den consul worden door do politie bewaakt. De vensters van bet Engelsche consulaat zjjn stuk ge slagen en het wapenschild werd voor den grond geworpen. Eenige belhamels werden in hechtenis genomen. De Portugeescho regeering heeft den Ssten Jan. per telegram geantwoord op de nota, welke lord Salisburv had gezonden. De Portugeesche regeering heeft geant woord dat zü hare troepen uit het Shiré-gebied en uit Mashonaland terug zal roepen, zwichtend voor de gewelddadige bedreigingen van eene groote mogendheid, waarmede Portugal zich niet kan meten. LONDEN, 13 Januari. De „Standard" zegt dat de Portugeesche regeering in de nota, waardoor een eind wordt gemaakt aan het geschil, al hare rechten handhaaft, maar dit zün slechts woorden zonder beteekenis. De „Times", sprekende over de ongeregeld heden te Lissabon, verklaarde dat deze, be halve de beleediging, welke den Engelschen consul is aangedaan, Engeland volkomen on verschillig laten. Indien de regeering door de Cortez wordt weggejaagd, zal zjj dit wel heb ben verdiend. LEIBEN, 13 Januari. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 6° Celsius 42.8® Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 1* C. 33.8° F.; 's middags 12 uren 5.5° C. 41 9° P.'s namiddags 4 uren 6° C. 42 8° F. Bij den heer A. IV. Sjjthoff te Leiden is verschenen „De influenza. Hot wezen, de voorbehoedmiddelen en behandeling. Dooreen arts." De schrijver heeft zich niet ten doel ge steld een geleerd betoog te leveren, maar alleen de verschijnselen mode te deelen, aan den eenen kant om den lezer te waarschuwen wanneer de ziekte nadert, aan den anderen - kant om hem er van af te houden, alles wat I hü voelt of meent te voelen als influenza aan te merken. Wegens diefstal is door de politie aan gehouden de 20-jarigo sjouwer C. v. d. B., die meermalen om dezelfde reden vonnissen heeft ondergaan. Proces-verbaal wordt dienaan gaande opgemaakt, terwül hü ter beschikking van de justitie zal worden gesteld Eerste huwelijksafkondiging van 12 Januari. G. Sluis jm. 2G j. en M. Erades jd. 30 j. J. B. Knotnerus jm. 25 j. en A. C. Verhoef jd. 22 j.h! Kok jm. 2-4 j. en J. M. Ottervanger jd. 22 j. K. J. ILuyk jm. 29. j. en W. M. De JoDgh jd. 21 j. J. A. Va-u Sfcbwk jm. 40 j. en G. A. J. Daame jd. £7 j.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2