N°. 9167 Oinsclag»- T «Januari. A0, 18S0. t§§2s {jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van $pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 6 Januari. !Pet"o,UXo"to:Eu DE GAPULINA. PBU0 DEZEH OOTJBJUfT: T*or LelAca p«r I maandan.1*10. franco per pooi.1.4& AXcoBdorl^k* Hemmen.O.M. By de firma E. J. Brill alhier verscheen vóór eenige dagen het eerste deel van „Reise- bilder atis Liberia" van onzen stadgenoot den heer J. Büttikofer, conservator aan het Museum van Natuurlijke Historie. In vloeien- den, opgewektcn stijl verhaalt ons de koene, onverschrokken natuurvorscher zyn leven en lotgevallen te midden der inboorlingen van Afrika's binnenland. Dezen mochten niet altijd voolyk of opge wekt genoemd wordenhy en ook zyn vriend en reisgenoot C. F. Sala, eveneens een onzer stadgenooten, hebben met ontzagiyk veel moeilykheden, met onnoemiyk vele weder waardigheden, voornamelijk mot ziekten, te kampen gehad. IZooals bekend is, is de laatste dan ook een slachtoffer der wetenschap gewordenzyn lichaam rust op het oogenblik in Afrika's schoot. Verder teekent de scbryver in levendige kleuren de weelderige natuur dier streken; hy maakt ons bekend met de zeden, gewoon ten en gebruiken dier natuurmenschen en menigmaal doet hy ons dezen bewonderen. Wie zich den inboorling voorstelt als een bekrompen wezen, zonder gevoel voor het brave, edele of rechtschapene, dwaalt. Als be- wys hiervan diene het volgende, aan Büttikofers werk ontleend. Terwyi een der talrijke negerkoninkjes ziek ■en hulpeloos te bed (I) lag, ontvlucht eene zyner vrouwen, die zich niet op eene bepaald liefde- ryke behandeling van de zyde haars echtge noot» had mogen beroemenzy weigerde dan ook om tot haren gemaal terug te keeren. Aan een ander negervorst werd de taak opge legd als scheidsrechter in dat geding uitspraak te doen en deze velt het volgende vonnis: dat de vrouw van haren man wegloopt, als hy haar slecht behandelt, vind ik zeer ge rechtvaardigd en wyi die slechte behandeling door verschillende getuigen bewezen is, zou ik de eerste zyn om de vrouw, waarover het geding loopt, in het geiyk te stellen. Dat zy iem echter in den steek laat op een oogenblik, dat hy zich onmogeiyk zelf kan helpen, dat bewyst een slecht hart en daarom veroordeel ik de vrouw om tot haren man terug te keeren. Dit vonnis is wel niet overeenkomstig onze hbogzedeiyk Europeesche begrippen, maar het bewust in elk geval dat het billykheids- gevoel by die lieden zeer ontwikkeld is. .•pezwr -u.-oire^êAe Uit de portefeuille van een arts. Slot.) „Heeft uwe dochter van deze medicyn ge bruikt, sennor?" vroeg ik Corral. De oude schudde met het hoofd. „De reuk, sennor," murmelde hy. Gelukkig. Fanega's dwaling was inderdaad onbegrypelyk, een onoplosbaar raadsel. Hfaar nu was het zaak, donna Louisa te hulp te komen, die op het noodlottige oegen- blik bewusteloos achter my was neerge vallen. De beide dienstboden hadden haar reeds opgebeurd on op de 6ofa gelegd. Eerst na een uur ongeveer keerden leven en beweging in haar lichaam terug, maar zy sprak verward, en des avonds kreeg zy eene hevige zenuweukoorts. Er verliep eene w6ok. Alonso werd onder algemeens deelneming begraven, en zelfs Lorenzo Quintero verzuimde niet, den lyk- stoet te volgeD. Donna Louisa evenwol was nog altyd buiten bezinning. Op den avond van den achtsten dag verwachtte ik de crisis en zat by het b;d der zieke. Manuela, de dienst bode, vras in haren leuningstoel ingeslapen. Dit is een van de vele staaltjes, die het werk voor eiken lezer zeer belangwekkend doet zyn. Het geheele werk, uiterst keurig uitgevoerd, is versierd met een aantal goed geslaagde photographieën en teekeningen, wel in staat om alles aanschouweiyk voor te stellen. Wy kannen het onzen lezers dan ook in gemoede ter lezing aanbevelen. Wy ontvingen hedennamiddag per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 2, 3 en 4 December 1889, benevens de „Deli-Courant" van 30 November, 4 en 7 December. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 55, 27, ƒ5.60 en ƒ2.80; de laagste: 53, 26.50, 5 50 en 2.75. Aan het postkantoor Leiden werd ter Rykspostspaarbank gedurende het vierde kwartaal van 1889 ingelegd 48,942.61'/» en terugbetaald 41,99ö.29'/j. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5144. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 886.80 en terugbetaald 1069.23. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 147. Aan het kantoor te Noordwyk en de hulp kantoren te Noordwyk aan Zee en Voorhout werd gedurende dien tyd ingelegd 1571.— en terugbetaald 1124.75. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 112. Aan het postkantoor Wassenaar werd ge durende dat kwartaal ingelegd 1767.— en terugbetaald 1833.88. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 224. Aan het postkantoor Katwyk aan Zee werd gedurende hetzelfde kwartaal ingelegd 681.24 en terugbetaald 283.85. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 97. Sedert, met ingang van 1 Januari jl., de militaire slachtery te 's-Hage ook vleesch levert aan de garnizoenen van Leiden en Delft, is de eerste luitenant-kwartiermeester van het 21e regiment veld-artillerie uitsluitend belast met het toezicht over de garnizoensslagery. Een bekend en geacht ingezetene van Den Haag, mr. F. Maclaine Pont, is aldaar op 75-jarigen leeftyd overleden. De hoer Pont was vroeger officier van justitie by de recht bank te Leiden, en vestigde zich, na de ophef fing dier rechtbank, in de residentie. Men meldt uit KoudekerkIn onze tweede openbare Nutsvergadering op a. b. Woensdag den 8sten Jan. 1890, 's avonds te 7 uren, Plotseling sloeg donna Louisa de oogen op en zag my strak, maar met het volle bewustzyn aan. Daarna richtte zy het oog naar boven en legde de hand op het voor hoofd; zy scheen na te denken. „Sennor Ricol" zeide z.y, na eenige mi nuten, met matte, maar heldere stem. Ik naderde haar en zag haar vragend aan. „Laat pater Matteo komen", fluisterde zy met eenige inspanning. Ik wekte Manuela en liet den pater halen. Toen zy de deur achter zich gesloten had, ging de zieke levendiger voort: „Neem het fleschje uit de schuiflade van myno tafel, sennor1" Ik trok de schuiflade open, vond eene ge wone kleine medicynflesch en opende haar. Zy bevatte anysolie, het onschuldige mid deltje, dat ik Juanita had voorgeschreven. „Luister, sennor", zuchtte donna Louisa met gesloten oogen, „ik heb het fleschje verwisseldIk wilde Juanita Corral dooden, nadat ik had vernomen, dat Alonso haar beminde en my om harentwille versmaadde. Maar ik sterf Terstond daarna verscheen pater Matteo, om haar den biecht af te nemen. Ik ver wijderde my. Toen ik na twee uren terug kwam, was donna Louisa dood. hoopt op te treden dr. Jan Ten Brink, hoog leeraar te Leiden. Zy, die ten vorigen jare, in den rechten zin van het woord, genoten hebben van de even schoone als leerryke voordracht op letterkundig gebied van ge noemden redenaar, zullen wel goene opwekking behoeven, om ook thans door hunne tegen woordigheid biyk te geven, hoezeer het schoone en nuttige door hen wordt op pry's gesteld. Maar ook hen, die toen dat genot niet ge smaakt hebben, wekken wy ten sterkste op, kennis te maken met 's hoogleeraars grooto bekwaamheid en veelzydige kennis. De toegang is vry. De Geref. Schoolvereeniging te Hazers- woude heeft besloten, met het oog op de nieuwe onderwyswet, tot het verbouwen der Christ. School in drie lokalen en het benoemen eener onderwyzeres met akte van nuttige handwerken. Ook aan de Roomsch-Katholieke school is reeds eene onderwyzeres met akte van nuttige handwerken benoemd. In de „Brieven uit de hofstad" aan de „Arnh. Crt." lezen wy het volgende: Er is eene beweging in de hofdstad gaande om „Boschlust", het oude buitenverblyf van den graaf Van den BoBcb, het in half Indischon styl opgetrokken gebouw aan den Bezuiden- hout, dat men wil gaan afbreken, om het buitengoed als bouwgrond te exploiteeren, in de macht der gemeente te doen ovorgaan, opdat deze het aan het Ryk aantiode tot vestiging van het, tegenwoordig te Leiden verstrooide Ethnographisch Museum. Mon wist eenige jaren geleden te verhalen, dat de toen malige eigenaar voor het buiten, dat toch zoo heel groot niet is, van bouwondernemers een bod van een millioen ontvangen had, welk bod toen was afgewezen, omdat die oigenaar niet wilde verkoopen. Sedert zyn de eigenaars gestorven, en de opvolgers in den eigendom, de kinderen, denken er anders over. Doch de finantiëele omstandigheden in het bouwvak zyn veranderd en de Bezuidenhoutschowcg is nu eenmaal niet meer in trek waarvan de ondernemer van het Emma-park alles weet te verhalen, zoodat er geen bod van een millioen, ja zelfs geen ander dat hier eenigs- zin8 op leek, te bekomen was. Nu gaan de eigenaars zelf exploiteeren, en ik wensch hun goed succes, ofschoon ik het tegendeel verwacht, tenzy men specu leert op een langen tyd en geduld heeft. Die museumzaak zou natuuriyk een buiten kansje voor do exploitanten zyn, maar de gemeente zal zich wol tweemaal bedenken Achttien maanden later bracht de post wagen mty op de terugreis van Mexico naar Yera-Ctuz opnieuw naar Orizaba. Toen ik in het portaal van het posthuis eene nieuwe sigaar aanstak, klopte my van achter iemand op den schouder. „Sennor Rico, de hemel voert u vandaag tot my I" riep eene welbekende stem „Integendeel, de yiwagen, vrieDd Quintero", antwoordde ik lachend. „Wat voor nieuws is er by u?" „Een doop, sennor," antwoordde Lorenzo vergenoegd. „En ik laat u niet losgy moet peet by myn jongen zyn." Wat zou ik daartegen inbrengen? Ik was dus by Lorenzo's en Juanita's eersten spruit peet en verheugde my van harte over het geluk van het jonge paar. Aan tafel werd my de eereplaats naast pater Matteo aan gewezen, die den doop voltrokken had. Wy voerden een levendig gesprek, dat ook op mijoe verzamelingen kwam. „Wat acht gij het merkwaardigste stuk van uwe verzamelingen?" vroeg de pater. „Een exemplaar der capulina, pater, die zichzelf in het verderf stortte, zooals Ik hield my in. Pater Matteo echter zag ir.jj veoibeteekenond aan en zeide zacht: j „Evenals donna Louisa Medrano-Fanega. PBUB SUB ADVUBTBNTXÏNl Taa 1—r«£»u 1.01. I«dan rafal auar ƒ0.174. avootara UUara naar plaatamimW. Voor bat tn- aaaaaaran baltas da stad vordt 0.10 barakand. vóórdat zy met het Ryk eene overeenkomst over een museum sluit. De geschiedenis van het universiteitsgebouw te Utrecht leert hoe gevaarlyk, hoe tydroovend en ondank baar, tevens hoe weinig bevorderlyk aan het doel, de onderhandelingen daarover zyn. En al was 's-Gravenhage bereid op het terrein van „Boschlust" eene ethnologische Kathe draal te bouwen zooals die op de Stadhou derskade te Amsterdam, en het Ryk gezind zich te verbinden om daarin alles over te brengen en ten eeuwigen dage te laten, wat thans in de pakhuizen want moor zyn ze niet te Leiden opgeborgen is, dan zal het onophoudelyk toenemen van de Ryks- verzameling, zooals telkens uit de Staats courant blykt (zonder dat het echter blykt dat al de toevoegsels wezenlyke aanwinsten kunnen genoemd worden), oorzaak zyn, dat men onophoudelyk aan het by-, aan- en opbouwen kan biy ven een nieuw spuiings- kanaal sui generis voor de gemeentelyke geldmiddelen, een vervaarlyke zuigpomp op de zakken der contribuabelen. Hot Staatsblad bevat de wet tot natura lisatie van den heer F. C. Nannings, te Wou- brugge. Aan do Koninklyke Muziekschool te 's-Gravenhage zyn de volgende eind getuig schriften uitgereikt (die voor piano, zang en viool ook voor het geven van onderwy's) Pianode dames J. M. C. Ahsmann (Delft), J. M. d'Arnaud Gerkens (Monado) en J. C. Rollin-Couquorque (Den Haag). Solo-zang: de dames B. J. Hummeen W. S. Reedyk (Den Haag) on M. G. C. Snyders (Delft). Vioolmej. C. C. Hoogenboom (Gouda)P. W. Broek en H. J. W. Struys (Den Haag). Klarinet: L. P. L. Versteegh (Den Haag.) Te 's-Gravenhage is op 63-jarigen leeftyd overleden de heer J. F. Plaat, voor eenige jaren decoratie-schilder aan den Haagschen schouwburg. Ook mr. H. J. A. Mulder, mr. S. J. M. Van Geuns en jhr. mr. W. T. C. Van Doorn hebben aan de Tweede Kamer verzocht voor de betrekking van commies-griffier in aan merking te komen. Prinses Wilhelmina heeft by hetscbaat- senryden op de vyvers van 't Loo, met H. M. de Koningin, eene lichte koude gevat en moet nu een paar dagen hare kamer houden. Naar aanleiding van het by de Tweede Kamer dor Staten-Generaal ingediend wets ontwerp, houdende bepalingen omtrent do heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen en omtrent do statistiek van den in-, uit- en doorvoer, heeft hel bestuur der Ned. Maatschappy ter Bevordering van Nyver- heid het van belang geacht de aandacht der departementen op dit wetsontwerp te vestigen, met aanbeveling het in hunne vergaderingen ter sprake te brengen, en, zoo mogolyk, daar omtrent hun gevoelen te willen meedeelen vóór 1 Maart a. s. Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, vertrok 4 Jan. van Genua; de „Prins Alexander" vertrok 4 Jan. van Batavia «aar Amsterdam; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, ls 4 Jan. Sagres ge passeerd; de „Semarang," van Batavia naar Rotterdam, is 4 Jan. Gibraltar gepasseerd; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Januari te Genua en heeft de reis voortgezet. By koninkiyk besluit Is aan J. Marwitz, gewezen ryksveldwachter 3de klasse, mot instandhouding van bot pensioen, hom toege legd by koninkiyk besluit van 9 April 1855, een tweede pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ266 'ejaars. Benoemd J. Borst tot burgemeester van Delfzyi, en S. Berman tot burgemeester van Middellio, Warder en Kwadyk. Met ingang van 1 Februari a. s. bevorderd tot officier van gezondheid Is to klastc bij de

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1