Leiden, 30 December. Burgerlijke Stand. In den eersten Kerstnacht is een geheel gezin te Waldau (Thüringen) ge stikt door kolendamper was geene afvoerbuis in den haard, die het slaapvertrek verwarmde. Te Londen trachtte enne weduwe hare 5 kinderen te vermoorden, door ze met een scheermes den hals af te snijden; twee kinderen waren reeds dood, toen de huren tusschenbeidekwamen. De juiste beweegre den is onbekend. Men zegt dat de ongeluk kige moeder aan den drank was. De couranten. In geen land van Europa worden zooveel bladen uitgegeven als in Duitschland. Daar verschijnen 5500 bladen, waaronder 800 dagbladen. Daarop volgt Engeland met 3000 bladen (809 dag bladen), Frankrijk met 2819, Italië met 1100, Oostenrijk-Hongarije met 1200, Spanje met 850, Rusland met 800 en Zwitserland met 450 bladen. Frankrijk heeft 700, Itali&TVO en Oostenrijk- Hongarije 150 dagbladen. Hat getal periodieke geschriften in geheel Europa bedraagt 20,000, in Azië 3000, waar van de meesten in Japan en Britsch-Indië, en in Afrika 200. De Vereenigde Staten be reiken het getal 12,500, Canada en Australië ieder 700. Gemiddeld bestaat er ééne courant op de 82,600 personen. Te Aci Reale, oene zeehaven op Sicilië, en in de omliggende dorpen is Woensdag-ochtend eene aardbeving gevoeld, waardoor verscheidene huizen zijn ingestort en eenige personen onder de puinhoopen be dolven zijn geraakt. Volgens een bericht uit Berlijn, bedraagt het aantal pakketten met geschenken, welke ter gelegenheid van het Kerstfeest door den postdienst aldaar zijn verzonden, drie millioen stuks. Een reuzenkelder te Rheiras. De inrichtingen der stad Rheims voor de fabricatie der Champagne en de daarbij be- hoorende kelders strekken zich ver en in alle richtingen uit als een eindeloos labyrinth van gewelfde gangen en galerijen, dikwijls twee verdiepingen hoog en volgepropt met flesschen en vaten. De grootste inrichting is die van de heeren Pommery en Greno, in de nabijheid der stad. Het geheel heeft het uiterlijk van een groot Gothisch gebouw met verscheidene torens. Door eene groote poort treedt men in eene uitgestrekte hal, 180 voet lang en 90 voet breed. Rondom verheffen zich lange rijen van vaten, waarvan de grootste niet minder dan 25,000 liter inhoud hebben. Stoommachi nes, die acht vaten tegelijk kunnen opheffen, staan met de kelders in verbinding en men kan ze bereiken door eene trap van 116 treden, ieder twaalf voet breed. Deze kelder bestaat uit 130 kolossale gangen, die met uitgestrekte galerijen in verbinding staan, zoodat men uren kan wandelen, zonder tweemaal op dezelfde plaats te komen. Zij bevatten thans twaalf millioen flesschen Champagne, genoeg om te voorzien in den voorraad, die in vijf jaar wordt gebruikt. Het établissement is electrisch verlicht en van telefoons voorzien. Ofschoon ieder lid der firma zelf uitgestrekte wijnbergen bezit te Verzenay, Ay en Bonzy, heeft de firma ■rog ongeveer een zesde gedeelte van den oogst P®an 1889 voor 600,000 pd. st. gekocht, t j' Aristocratische werkliede n. In de stad Konin, in Russisch Polen, leven tegenwoordig twee Russische prinsen, kinde ren van een vorst Massalki, in zeer behoef tige omstandigheden. De een, 15 jaar, is schoenmakersleerling; de andere, 17 jaar oud, is knecht bij een kleermaker. Onbekend met hunne hooge afkomst, verdragen de jongens honger en ellende, waarbij de patroons van tijd tot tijd nog een pak slaag voegen, hoe wel zij kunnen worden beschouwd als de wettige erfgenamen van een groot vermogen. De grootvader dezer ongelukkige prinsen, echtgenoot eener buitengewoon rijke Russin, bekleedde te zijner tyd oene hooge staatsbe trekking. Zijn zoon trouwde eene boerin, die hem beide bovengenoemde jongens schonk. Deze mésalliance wekte zóó den toorn op der moeder, dat zij haren zoon iedere -ondersteu ning onthield. Daardoor waren de kleinzoons genoodzaakt hun eigen kost te verdienen. De hardvochtige grootmoeder is thans overleden er zijn personen, die pogingen in 't werk stellen, om de jongens in hunne rechten te doen treden. Een gevecht tusschen een paar boksers te Brugge is op zeer rumoerige wijze afgeloopen. Jem Smith, de Engelsche „champion," en Frank Slavin, een Australisch worstelaar, vochten om een prijs van 6000 gld. Slavin scheen de overwinning te zullen behalen en wierp Smith lierhaaldelpk tegen den grond. Doch toen stortte zich een aantal mannen uit het publiek, met stokken en knuppels gewapend, in het strijdperk en viel Slavin aan. Een groot rumoer ontstond en beide vechters werden zwaar gekwetst wegge dragen, zoodat het gerucht liep, dat Slavin gedood was, wat echter later bleek niet waar te zijn. Een Amerikaan hoeft een ameu blement doen maken geheel van kristal. Te Tulle (Frankrijk) verliet dezer dagen een varken zijn hok, klom eene trap op en verslond het hoofdje van een kind van tien maanden, dat de moeder een oogenblik alleen in de wieg gelaten had om wat linnen uit te gaan spoelen. Dr. J. Th. Cattie is op zijn verzoek eersol ontslagen als hoofdredacteur van het Nederlandsch Tuinbouwblad en zal met 1 Januari a. s. vervangen worden door dr. H. Van Hall te Apeldoorn. Met veel genoegen maakten w(j kennis met het door mr. G. Keller Jr. vertaalde werkje van Ernest Gilon„De strijd om wel vaart" (Amsterdam, H. Gerlings). Do Belgische schrijver ontving hiervoor den prijs, door 't fonds van dr. Guinard bestemd voor het beste werk of de beste uitvinding, welke de ver betering van den stoffelijken of geestelijken toestand van den arbeidenden stand bevordert. Het boek heeft deze onderscheiding zeker niet te danken aan zijne wetenschappelijke waarde of de nieuwheid der middelen tot op lossing van de sociale quaestie, maar aan de warme overtuiging, die spreekt uit deze van leven tintelende bladzijden, en aan de ver standige en tot het hart sprekende wenken en aansporingen, in deze causerieën opgesloten. Wat het initiatief kan doen van een man, die het w&l meent met de volksklasse en die niet uit de hoogte tot haar spreekt, maar met haar weet te loven, heeft de schrijver zelf bewezen, die de fabrieksstreek van Yerviers van oene hel gemaakt heeft tot het geluk- kigste plekje van het nijvere België. Daardoor verdienen zijne woorden, herinneringen aan zjjn daden, te meer ingang te vinden. Zy spreken tot het gemoed, omdat zy komen uit het gemoed. De vertaler heeft zyn arbeid goed volbracht. Wy konden de overzetting niet met het oor- spronkeiyke werk vergelijken, maar het vloeiende en duidelyke Hollandsch moet het, dunkt ons, naar waarheid weergeven. Als wy hem den raad geven by eene tweede uitgaaf wat zorgvuldiger te corrigeeren, voor zooveel de geslachten betreft, en Tirlemont door Thienen te vertalen, dan zeggen wy dit slechts om te toonen, dat wy oplettend gelezen heb ben. Zou de uitgever eventueel den prys niet kunnen verlagen, opdat het werkje kome in veler handen? Vad De op 14 dezer met het stoomschip „Leerdam" uit Nederland verzonden brieven malen voor Buenos-Ayres en Montevideo zyn, by het verongelukken van dat stoomschip, verloren gegaan. (Sts.-Ct.) Volgens de „Goudsche Crt.," zal binnen kort een nieuwe stoombootdienst tusschen Gouda en Amsterdam worden geopend. Door den heer Zur Mühlen is een drietal booten daarvoor aangekocht. De Staatscourant van 29/30 Dec. bevat den tekst der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals die nu laatsteiyk is gewij zigd by de wet van 8 December 1889 (Staats blad No. 175). In de Staatscourant van 29/30 Dec. is opgenomen een koninklijk besluit van 25 Deo. 1889 (Staatsblad No. 197), houdende vaststelling van een voorloopig algemeen reglement voor den dienst en het vervoer op de spoorwegen, bedoeld in art. 1 der wet van 28 October 1S89 (Staatsblad No. 146). Op 27 dezer is door den minister van buitenlandsche zaken en den Belgischen ge zant eene verklaring geteekend betreffende de wederzydsche mededeeling van de gegevens, by de algemeens volkstellingen in Nederland en België verkregen, nopens de in het eene land verblpvende personen, die tot de natio naliteit van het andere behooren. By koninklpk besluit zyn herbenoemd tot kantonrochter-plaatsvervanger: te Dor drecht, mr. A. C. Crena De Jongh; te Har- lingen, A. Bouman; te Amsterdam No. 4, mr. H. R. Goudsmit; te 's Gravenhage, mr. W. Van Rossom Bz.te Emmen, W. Tymes; te Tilburg, G. H. Peeters; te Zevenbergen, J. S. P. W. Eerens, en is benoemd tot kan tonrechter plaatsvervanger in hot kanton Ber- gen-op-Zoom, D. E. C. Frankamp, ontvanger der registratie en domeinen te Bergen-op- Zoom. Aan mr. H. C. F. Rits, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Bergen-op-Zoom. Vergunning verleend tot het geven van hooger onderwys aan de inrichting van hooger onderwijs, opgericht door de Vereeniging van Maria (Compagnie de Marie) te Schimmert, aanlo. H. Richard, geboren te Balazé (Ille- et-Vilaine)2o. A. Renaudin, geboren te St.-Malo (Loire); 3o. C. A. J. Choimin, ge boren te Cherbourg (Manche). De met verlof hier te lande aanwezige lste luitenant-kwartiermeester van het leger in Nederlandsch-Indië J. B. C. Bondix, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Januari 1890, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. BUITENLAND. EJ-ciitrBcManö. Wederom is een jeugdig en veelbelovend bacterioloog het slachtoffer geworden zyner onderzoekingen, namelijk dr. G. Hoffmann von Wellenhof, assistent aan het hygiënisch insti tuut te Berlpn, die overleden is ten gevolge van besmetting met smetstof van kwaden droes. Men meende eerst dat de besmetting door de punt van een injectie-spuitje was veroorzaakt, maar later bleek dat zy is uit gegaan van het slymylies der luchtwegen. BelfftS. De werkstaking van steenkoolmynwerkers in België breidt zich nog steeds uit, hoewel de orde niet gestoord werd. Thans loopen 12,000 mannen leeg. Vele fabrieken, spoor wegen, stoombooten hebben groote behoefte aan steenkool. Voorloopig schynt geene kans op een gunstig einde; op een aantal byeen- komsten te Charleroi besloten de mynwer- kers eenparig, vol te houden. Zy vragen niet alleen loonsverhooging, maar ook verminde ring van het aantal werkuren. XtallS. De Paus heeft met Kerstmis 30,000 fr. doen uitdeelen aan arme gezinnen te Rome en aan de weduwen en weezen van voormalige ambtenaren van het Vaticaan. Voorts gaf de Paus 14,000 fr. tot verdeeling onder de armen door geestelyken en liefdezusters. G r oot-TBï-ItanniSA In verband met het geschil tusschon de gasstokers te Londen en hunne werkgevers, heeft het hoofdbestuur der werkstaking een lang schryven gericht tot den voorzitter der Zuid-Londensche gasfabriek, den heer Livesey, waarin het verschillende bezwaren tegen het in gebruik zynde stelsel van winstverdeeling uiteenzet. De heer Gladstone vierde gisteren zyn 81sten verjaardag. Portugal. Lissabon is vol vreemdelingen, die de feesten kwamen bywonen, welke Zaterdag ter gelegenheid vanj koning Kareis procla matie werden gegeven. Volgens het programma begaf de koning zich te 11 uren naar de huizen van het Parlement, waarby de president der Eerste Kamer den eed aflegde. Daarna werd de proclamatie des konings van het balkon den volke medegedeeld en de koning begaf zich vervolgens, vergezeld van de waar- digheidsbekleeders, in statigen optocht naar de kerk van San-Domingo, waar eene gods dienstoefening met Te-Deum werd gehouden. Van de kerk begaf de koning zich naar het stadhuis om de sleutels der stad in ont vangst te nemen, die de voorzitter van den gemeenteraad hem aanbood, 's Avonds was de stad algemeen verlioht en had er eene gala voorstelling plaats. Koningin Amelia heeft gisteren een goeden nacht doorgebracht en de plechtigheid, welke naar aanleiding van de proclamatie des konings plaats had, bijgewoond. Er was oene ontzag- lyke menigte op de been. Alles is rustig af geloopen. Heden is wapenschouwing, gevolgd door een feestmaal ten paleize met 200 couverts en Woensdag houdt de koning groote receptie. De ex-keizerin van Brazilië is Zaterdag namiddag te Oporto overleden. Donna Theresia Christina Maria, dochter van Frans I, koning der beide Siciliën, werd op 14 Maart 1822 geboren en huwde in 184T met dom Pedro. - Uit Lissabon wordt gemeld dat Portaal geneigdheid toont, het aandeel der wedu'e van Mac Murdo in den Delagoaspoorweg a te koopen voor 4,500,000 dollars. China. De onrustwekkende geruchten omtrent mo- gelykheid eener paleisrevolutie of van andere woelingen in China schynen, volgens nadere berichten, te zyn ontstaan doordien het bekend werd, dat er tusschen den keizer en zyne moeder, de nog altoos zeer invloedryke keizerin- weduwe, oneenigheid heerscht. Naar hetgeen in de „Ostasiatische Lloyd" nader wordt ge meld, is die oneenigheid wel in de eerste plaata teweeggebracht doordien de keizer tegen zyn wil eene oudere nicht van de keizerin-weduwe heeft moeten huwen, maar is het ongenoegen in den laatsten tyd ten gevolge van een ander geval nog aanmerkelijk toegenomen. De keizer houdt nameiyk in zyn paleis een groot aantal prachtige schapen en geiten er op na, die hy zelf voedert. Deze dieren had hy voor hunne gezondheid laten grazen op de heilige plaata voor den hemeltempel. De keizerin-weduwe was daarover ten hoogste verontwaardigd en hierdoor ontstond een twist, die nog niet is bygelegd. Dit een en ander had ten gevolge, dat men voor eene paleis-revolutie of ieta dergelyks bevreesd was geworden. INGEZONDEN. Geachte Eedactie! Ik kom tot U met een verzoek, waarvan ik by voorbaat weet, dat Gy het niet zult weigeren. In de laatste jaren is herhaaldelyk gepoogd, de gebruikelyke termen op visite kaartjes, als p. p. r., p. c., door Nederland- sche te vervangen. En terecht; zy zyn niet dan een onzinnig overblyfsel uit den tyd, toen het „beschaafde" Nederlandsch nog half Fransch was. Veel is verbeterdwaarom ook dit nog niet? Het vorig jaar was het aantal stemmen, die zich in ingezonden stukken in de bladen vóór Nederlandsche termen uitspraken, reeds aanzieniyk, en Uw blad was een van die, welke zelf de zaak practisch hebben voorge staan. Gy zult dus ook niet weigeren, thans nogmaals een verzoek te willen plaatsen, dat ik met het oog op het Nieuwjaarsfeest, en naar ik hoop ook voor later, tot het publiek richt, het verzoek, zich by voorkomende ge legenheden wel van de volgende uitdrukkingen te willen bedienen: Voormet gelukwenschm. g. met rouwbeklag m. r. ten afscheid: t. a. met dankm. d. Hopend, dat deze regelen velen mogen over halen, voortaan het p. f. te laten varen, blyf ik met hoogachting, Leiden, Uw dienaar 30 Dec. 1889. C. C. RIJNSBURG. Geboren: Maartje, D. ran Arend Yianon en Antje Yan der Sleet. Johannes, Z. van Albertus Hogewoning en Jannetje Zandbergen. Overleden: Jan Yan Egmond, jm. 24 j. OEGSTGEE8T. Geboren: Wilholmina, D. van M. Do Wolf en H. Lasscbuit. Harmtje Hendriks, D. van J. N. Hagen en M. Mulder. Jan Hendrik Z. van J. H. Brink en H. Reoring. Isaak Johannes Z. van I. J. Roobol en H. Bakker. Ondertrouwd: D. De Mooy, jm. 22 j. en C» Zwaan, jd. 21 j. YOORHOUT. Geboren: Wijntje, D. van G. J. Yan Rlieenen en W. Huibers. Overleden: Martinns Jacobus Yan Werkhoven, 4 maanden. Ondertrouwd: P. De Groot, jm. 26 j. en G; O. Romijn, jd. 20 j. KATWIJK. Geboren: Petrus Johannes, Z. van P. J. Aarts en A. Do Smit. Gerrit, Z. van C. Yan Rossum en J. Houwer. Hendrik Berend, Z. van B. Riemeijer en J. J. Lock. Ondertrouwd: Floris Yan der Mei, 21 j. en Arendje Haasnoot, 19 j. Aric De Vreugd, 26 j.en Arendje Meijvogel, 23 j. Michiel Van Duijn, 23 j. en Klazina Klok, 21 j. Ororleden: Maria Margaretha Anthonia Van Schaijck, 66 j., ongehuwd. Annetje Yan Rijn, 16 j., D. van J. Yan Rijn en J. Van Duijn. Maarten en Dirk, 2 maanden, zoons van M. Van Ryn en L. Verdoes. Arendje Hoek, 24 j., echtgenooto van Klaas Jonker. LEIDERDORP. Bevallen: N. Blom gob. Yan der Zijden, Z. J. Schreudor geb. Roos, Z. L. De Roode geb. Kraan, Z. Overleden: J. Sweris, echtgen. ran E Schip pers, 81 j. G o h u w d: D. Yan Leeuwen, 25 j. en K. Anker, 24 j, ZWAMMERDAM Bevallen: N. Zwijuenburg geb. v. d. Ent, Z. J. v. d. Heijden geb. v. d. Wal, D. W. Boerop geb. Spreij, Z. Overleden: W. Van Wijngaarden, echtgen.van J. Yan Heiningen. SASSENHEIM. Geboren: Anthonio, Z. van F» Moolenaar en A. De Jong. Ondertrouwd: Theedorus WilhelmusLefebsr^ wonende te Lies* en Margaretha Schrama. Leiden, ter Boekdrukkerij va» A» W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6