DAGBLAD. N°. 9162. Dinsdag 31 December. A®. 1889. Feuilleton. Eene parapluiegescliiedenis. {jouraat wordt dagelijks, mat uitsondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCI JPRIJS Dim OOTOAHTl fw Ltidtn per 8 1.1». Vnao* por poetl.M. Afcwdwlgke Nommere,».H. Gemengd Nlanwa> De vrees voor helsche machines is onder de burgerij te Amsterdam nog niet verdwenen, naar het schijnt. Zaterdag werd assistentie der politie ingeroepen en verleend bij een bewoner der Sarphatistraat, om den inhoud van een gesloten kistje te onderzoeken, dat de bewoner had ontvangen en hem ver dacht voorkwam. Bij onderzoek bleek het kistje 12 flesschen cognac te bevatten. (Tv'd.) De jongeling De K., wiens bruid te Luiksgestel zoo gruwelijk werd vermoord, is, sedert h(j de noodlottige tijding ontving, zóó ernstig ongesteld, dat men voor het behoud van zjjn leven vreest. Uit Davos-Platz wordt aan de „N. R. C." medegedeeld: Het aantal vreem delingen is hier dezen winter grooter dan in vroegere jaren. Het bedraagt ongeveer dertien honderd, waarvan ruim honderd vyf en twintig uit Nederland. De influenza heerscht ook hier en eischte één slachtoffer. Yele kinderen hebben den kinkhoest. De toestand van Emin-pacha wekt weder bezorgdheid. Het oor is opnieuw beginnen te bloeden, wat door de geneesheeren als een zeer slecht teeken wordt aangemerkt. DejuryteNieu w-Y ork, benoemt tot onderzoek in zake de jongste ongelukken met electrisch licht, heeft den hoofdopzichter der „Brush"-electrisch-lichtmaatschappij we gens manslag voor het gerecht gedaagd, op grond dat de electrische geleidingen dezer maatschappij onlangs den doed van een be ambte veroorzaakten. De jury dringt er op aan, dat de Staat voortaan do levering van electrisch licht geheel op zich neme, zoodat dan beter toezicht wordt geoefend. Uit Hamburg wordt gemeld dat aan de aldaar nog aanwezige Neder- landsche schipbreukelingen van de „Leerdam" een bedrag van 500 marg is uitgedeeld, het welk de „Vereinigte Bugsir-Gesellschaft" nog te vorderen had voor het aan land brengen te Cuxhaven, maar waarvan zij ten behoeve der ongelukkigen afstand heeft gedaan. Daar door kreeg ieder volwassene en ieder kind 2 mark. Zaterdag-namiddag gingen zij aan boord van de „Uruguay." De te Hamburg aanwezige Nederlanders hebben openlijk in KAAR C. TICKNOR. PRIJS DHR ADVERTHNTIKN: V.n I6 regel. ƒ1.05. Iedere regel moer/O.lH Grootere lettere neer plretemimte. Teer he. fce- oeeeeeren bniten de .ted wordt 0.1. herehwd. Slot.) „Je bent een dief. Geef mij die parapluie terugmijn naam staat op den stokA. P. Drake. Ik zeg je, dat ik het bewijzen zal en je zal laten oppakken. Ik „Als u wezenlijk mijnheer Drake is," zegt Turner, wien nu eensklaps een licht opgaat, „dan zal ik u gaarne uw eigendom teruggeven, mits u excuus vraagt voor uw onbehoorlijk gedrag. Mag ik dan ook weten, of u uwe para pluie dezen namiddag bij mevr. Maxwell Green liet staan?" „Ah zoo! je bokent dus dat je zonder para pluie daar voorbij kwaamt en voor het ge mak... „Laat mij even uitspreken, als je blieft," zegt Turner vri) koel. „Ik kwam daar zonder parapluie voorbij, toen ik juffr. Green inhaalde, die mij aanbood onder hare parapluie te komen. Onderweg zagen wij A. P. Drake op den kuop staan en juffr. Green was zeer verwonderd, dat hare mama met eens andermans para pluie was thuis gekomen. Als het u plezier doet, kan ik u verder mededeelen, dat ik op weg was om de bewuste parapluie weer naar mevr. Green te brengen. Ik zal nu maar niet vragen waar gij de uwe hebt opgepakt, die tot vanmorgen de mijne was." warme bewoordingen dank betuigd voor de hulp, welke te Cuxhaven en Hamburg on middellijk en op de hartelijkste wijze aan de schipbreukelingen is verleend. Ook het Kerstfeest heeft voor de ongelukkigen, en inzonderheid voor de kinderen, veel aange naams opgeleverd, daar er talrijke giften voor hen waren ingekomen. Het land der pantoffelhelden.— Kansas is het moderne paradijs der Ameri- kaansche vrouwen. Gemeente- en stadsraden bestaan uitsluitend uit vrouwen, die de bevol- kiog en voornamelijk het mannelijk gedeelte, uitstekend in bedwang weten te houden. In geen staat bevinden zich zooveel vrouwelijke geestelijken, artsen en advocaten als in Kansas en nergens vindt men zooveel mannen, die met onnavolgbare gratie den vloer boenen, de straat schrobben en eene bewonderens waardige hoogte hebben bereikt in de edele kookkunst. Men treft er vrouwelijke „farmers" aan, bankiers, kooplieden, schoolinspecteurs, redac teuren en boekdrukkers. Ieder district heeft vrouwelijke schoolcommissies; het district Cottonwood Falls bezit zelfs een vrouwelijke rechter, die met eene gestrengheid alle mis drijven, waaraan de heeren der schepping zich hebben schuldig gemaakt, vervolgt, 't Gevoeligst worden gestraft die mannen, die zich, ongeacht de bestaande voorschriften, te buiten gaan aan bedwelmende dranken. Uit Atjeh wordt geschreven: Van Edi is het droevige bericht gekomen dat de 1ste luit. der inf. Lange, door een schot wond in den voet, zijn voet voor verdere diensten waarschijnlijk zal moeten missen. Bij het onderzoek van een jachtgeweer, waarbij de tromp naar beneden was gekeerd, ging de haan plotseling over, en kreeg de luit. Lange de volle lading, hagel, in den voet, waardoor eene wond, ter grootte van een rijks daalder, ontstond. De griep heerscht te Weenen zóó hevig, dat de schouwburgen voor het eerst sinds 25 jaren van de gewoonte afwe ken, hun wekelijksch repertoire bekend te maken, aangezien toch geene zekerheid be staat, dat het kan worden uitgevoerd. De gewezen minister voor handel, baron Alfred Von Kremers, is op 62-jarjgen ouderdom plot seling overleden, eveneens ten gevolge van „Mijn beste vriend, ik vraag je duizend maal om verschooning 1 Ik zie dat wjj beiden het slachtoffer zjjn van een schromelijk mis verstand. Ik ben driftig geweest en ik vraag nederig om vergiffenis. Deze parapluie werd mij door den heer Green ter hand gesteld en als ik wel heb, zeide hij mij, dat hij die bij vergissing ergens had medegenomen. Als het de uwe is, neem ze dan. Ruilen is geen stelen." „Vergun mij nu ook, mijnheer Drake, u uwe parapluie terug te geven, onder dankzeg ging voor de heerlijke wandeling, die ik er dezen namiddag onder maakte, en nu u mij niet langer gevangen wilt laten nemen, laat ons nu als vrienden scheiden. Zij schudden elkander hartelijk de hand en Turner ging zijns weegs. Mijnheer en mevrouw Braby Brown dineer den dien dag om zeven uren. „Karei, jij bent alleen schuld, dat ik me vrouw Greens parapluie bi) vergissing heb medegenomen," zegt mevrouw, terwijl haar man de ossenrib voorsnijdt, nadat zy hem haar avontuur verteld heeft. Als je niet zoo oaaar- dig waart geweest, dan zou ik de mijne niet aan het station hebben gelaten. Wat zal mevrouw Green nu wel van me denken 1 Mor gen ga je daar maar het eerste naar toe om mij te verontschuldigen." „Jawel, jawel, maar mij dunkt, ik moest er maar mee naar Greens kantoor gaan, dan kunnen we er nog eens over lachen. Ha! ha! hall dat 's net iets voor eene vrouwI" griep. Eerst werd de heer Kremers door eene zeer lichte griep aangetast, waarvan hy Maan dag geheel was genezen. Op Dinsdag nam hij een warm bad en maakte daarna eene wandeling door de sneeuw. Den volgenden dag kreeg h(j longontsteking en Donderdag overleed hy. Hy was een lang, krachtig man, en be kend oriëntalist, wiens werken in verschei dene talen werden overgezet. De groothertog van Baden heeft griep in lichten graad. In Middel- en Zuid-Duitschland breidt de ziekte zich uit. Eene onderwjjzersschool in Anholt moest worden gesloten. Ook is griep uitgebroken onder de arbeiders der scheeps- bouwwerven te Flensburg, Kiel en Danzig. Ook de koningin van Rumenië, Carmen Sylva, is aangetast. De toestand wekt geene bezorgdheid, doeh de lijderes moet eenige dagen volkomen rust nemen. Amerikaansche reclame. Een staaltje daarvan leverde dezer dagen weder de directeur van den Nieuw-Yorkschen schouw burg, die onder den naam van Niblos Garden bekend is. Veertien dagen geleden adver teerde hy nameljjk in de dagbladen dat by 5000 katten te koop vroeg en bereid was die Vrijdag-ochtend te elf uren in den foyer van den schouwburg in ontvangst te nemen. De advertentie had blijkbaar de aandacht getrokken, want lang voor het aangekon digde uur was de toegang tot den schouw burg bezet door honderden personen, meest kinderen, die in zakken, manden, hoeden enz. de gewenschte exemplaren van den genus folinum by zich hadden. Prompt te elf uren verscheen de heer Stern, de vindingrijke directeur van den schouwburg, om de katten in ontvangst te nemen. Hy betaalde elk exem plaar, oud of jong, mooi of leeljjk, mannelijk of vrouwelijk, met een kwartje per stuk; ook kon men in plaats daarvan een vrybil- jet krijgen voor de volgende voorstelling. Voor bijzonder groots of fraaie exemplaren werden twee kwartjes gevraagd en ook gaarne door den heer Stern gegeven. Zoo kreeg hy dien ochtend bijna 3000 katten bij elkander. Hij liet die allen in het sousterrain van den schouwburg brengen, van waar nu weldra een kattenconcert omhoogsteeg, om de stee- Als je de parapluie daar brengt, dan hoort zijne vrouw er in geene maanden van. Je weet immers zelf, hoe vergeetachtig je bent in deze zaken?" „De vrouwen zjjn ook altoos zoo ongedul dig." „"Wij, ongeduldig! Die vind ik goed! Ik heb nog nooit een man gezien, di» rustig op zjjne plaats blyft zitten tot de trein het sta tion binnenrijdt, al is hy «ok een uur vóór zyn tyd en je weet immers wel, dat, als je vanmorgen niet zoo'n kippedrift hadt gehad, je met my den volgenden trein hadt genomen." „Denkt je dan dat ik de menschen op my wil laten wachten, terwyl ik dood op mjjn gemak twintig minuten lang het perron op en nederloop?" „Er is een tyd geweest, dat twintig minu ten in myn gezelschap je niet te lang vielen. Wat kunnen die menschen twintig minuten schelendan praten zy maar samen over de politiek." „Je hebt alweer gelyk. De menschen zouden nog veel liever den geheelen morgen op my gewacht hebben! Ben je nu tevreden?" „Was je by my gebleven, dan zou ik nooit myne parapluie aan het station hebben laten staan. Toen je my gezegd hadt, ze niet mede te nemen, had ik er voor niets ter wereld van willen scheiden. Je ziet dushet is enkel en alleen jou schuld." „Wat doet het er ook toe I Je parapluie zal nog wel hoog en droog aan het station staan, nietwaar?" nen te vermurwenNadat na eenige uren do menschenmassa, die daardoor aangelokt was, uit elkander was gegaan, liet de directeur elke kat een plakkaat om den hals binden met de aankondiging dat van de gewone Kerstmis-pantomime in Niblos Garden de volgende week de eerste opvoering zou plaats hebben. Ten slotte werden de katten losge laten en op straat gedreven, waar zy zich met een ontzettend gemiauw naar alle hoeken van het kompas verspreidden. Stern verwacht dat het resultaat van zyne reclame niet „voor den poes" zyn zal. Johann Strauss wil In de wals eene hervorming brengen. Hy is van oordeel dat het tegenwoordige geslacht niet sterk genoeg is voor den snellen Weener dans en dat een langzamer tempo noodig is. Daarom wil hy eene Menuet-wals invoeren, een 3/4 maat, bestaande uit drie deelen, die alle met een Andantino grazioso beginnen en later in eene werkelyke wals overgaan. De dames kunnen dan in het langzame gedoelte met hun cavaliers desnoods al druisend praten envoor het snelle gedeelte andere cavaliers kiezen. De Bonner Vereeniging „Beet- hovenhaus" is in het bezit gekomen van de laatste vleugelpiano, die Beethoven heeft gebruikt. Het instrument was door den Weener fabrikant Graff op Beethovens verzoek voor hem gemaakt, met vier snaren op eiken toon, ten einde aan Beethovens toenemende hardhoorigbeid tegemoet te komen. Men weet nauwkeurig in wiens handen deze piano na Beethovens dood achtereenvolgens is gekomen, en de echtheid is o. a. door Johannes Brahms bevestigd. Een jeugdig echtpaar uit Ier- seke (Zeeland), voornemens zynde eenige weken te Hazerswoude by hunne ouders met hunne kinderen door te brengen, heeft op reis derwaarts, in den spoortrein kennis ge maakt met eenige reizigers uit Antwerpen, die aan de griep lydende of althans er niet genoegzaam van hersteld waren, met dat ge volg, dat genoemd echtpaar en hunne kinde ren, en nagenoeg het geheele gezin hunner ouders door de griep zyn aangetast geworden, zoodat vermoedeiyk deze ziekte te Hazers woude wel epidemisch worden zal. Tot nog toe openbaart zy zich in een goed aardig karakter. „Dacht je dan, dat ik twee parapluies kon dragen en dan nog myne japon voor de mod der ophouden al had ik er ook aan gedaclr „Den volgenden morgen om 8.30 stapt myn heer Brown met eene parapluie met ivoren knop het station binnen en roept den stati onschef. „Heeft u ook bygeval eene parapluie met zilveren knop hier? Myne vrouw liet er eene staan en vergat er gisternamiddag naar te vragen, toen zy terugkwam. „Ik geloof het niet, mynheer, maar ik zal eens kyken." Twee minuten later komt hy met een con ducteur terug. „Ik herinner my zeer goed, dat er gisteren hier eene werd afgegeven, maar Smith (de con ducteur) zegt, dat eene dame die kwam terug halen, toen het began te regenen. Smith heeft de parapluie niet zelf in bewaring genomen, maar de dame, die er om vroeg, zeide enkel; Ik zal myne parapluie nu maar terugnemen. Hy zeide: Is dat de uwe, mevrouw?/Ja, zei ze, en ging er mee weg." Wat zou de heer Brown er verder aan doen Hy ging regelrecht naar mevrouw Green, om haar alles eens haarklein te ver tellen en liep verder de stad af, om in alle parapluiemagazynen naar eene parapluie met zilveren knop te zoeken. Of hy nog naar wensch is geslaagd, heb ik nooit vernomen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5