N°. 9161. Maandag SO December. A#. 1889. $t29 (joarant wordt dagelijks, awé uitsondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Vaderlandse!! fonds ter aanmoe diging van 's lands zeedienst. Femlloton. DE BEDRiEGER. Leiden, 28 December. AGBLAD. PRIJS DUZHB. OOUBUfTt Lalden per 8 nuséu.I.lf. i per postl.M. Kommers.149. PRIJS DER ADVERTENTISN: Tas 13 regele ƒ1.05. lader® rvgel moer 6.17^. Grootere lott-ers naar plaatsruimte. Toot het &- oeaeoerea buiten de stad wordt 0.10 berekend. KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART. By het steeds op velerlei gebied heerschend gebrek aan werk kan het zeker geen kwaad, nogm .als de aandacht to vestigen op de groot, verbetering der vooruitzichten, welke het v. ron ter koopvaardij in de laatste jaren, ook door de uitbreiding der stoomvaart, aan Nederlandsche jongelieden aanbiedt. Wy ont- leenen daartoe het volgende aan eenige mede- deelingen, door comtnissarisen van het boven genoemde fonds door den druk openbaar ge maakt, en vertrouwen daardoor iets te kunnen bijdragen tot het beoogde doelhet verschaffen van een goed bestaan aan monigon jongeling, •wiens ouders of voogden thans de reeds ge- nAmde inrichting niet of niet voldoende kennen. In do laatste jaren is de ondervinding op gedaan dat slechts zeer weinig goed ontwik kelde jongelingen deelnemen aan het teela- tings-examen voor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, welke instelling ten doel heeft jongelingen op te leiden tot stuur lieden en gezagvoerders by de Nederlandsche koopvaardijvloot en b(j de Gouvernements marine in Nederlandsch-Indië. Toch kunnen de gestelde eischen geen bezwaar opleveren z(j zijn zóó, dat een goed onderwezen, nor- n&al ontwikkelde jongen, van ongeveer 13'/, nagenoeg 15'/2 jaar, hieraan zonder moeite an voldoen. Doch zeer dikwijls worden de jongens niet rntjjds voor het examen voorbereid, of wordt hunne neiging zooveel mogelijk door de ouders tegengegaan, omdat dezen meenen, dat hot vak geene toekomst aanbiedt. Maar dit is eene verkeerde meening: een wel ontwik kelde en goed opgevoede jongen gaat in het •zeemansvak eene goede toekomst tegemoet. De bloeitijd van liet zeilschip ligt achter ons, - zegt de circulaire. Toen het stoom- schip-bedrijf nog in zijne opkomst was, be zaten wjj oone prachtige zeilvloot, bemand met gezagvoerders en stuurlieden, die voor hunno taak ten volle waren berekend, niet alleen als navigatours, maar ook waar het gold de eer der Nederlandsche vlag naar buiten op te houden. Toen trof men b(j de zeilvloot vele zeer beschaafde en in hunne jeugd wel onderwezen mannen aan. Naarmate het stoomschip voor de scheep vaart in beteekenis toenam, terwijl men in ons land door den gebrekkigen toegang naar zee van onze voornaamste havenplaatsen in die beweging ten achter bleef, verminderde de glans voor de zeilvloot en trad er een "tijdperk van overgang in, hetwelk dit nadeel Eene vertelling uil Rumenic van J. Kroner Door JOHANNA. Slot.) „De goschiedenis is als volgt: Een praal zieke .Bojar, oen nietswaardige, onaanzienlijke, zwakke jongenI". „Geheel en al onze Capugol!" fluisterde eone dame tot den heer naast haar, „is ten gevolge zijnor lafheid, door eone verloren weddenschap als herder hier op de Stüna gekomen." „Ha, ha, dat is eerst eene klucht!" riep Faraminte uit, en klapte in do handen. „Daar ontmoette deze lafaard Dragomira, de bruid van den goeden Peter, die rusti, by de Dorobanzen op de grenswacht stond Hot was den Bojar er om te doen, Dragomira te bekoren. „Gjj zyt zeer dramatisch, besta jongen! en dat moet eene comedie verbeelden?" riep Faraminte hem toe. heeft gehad, dat velen begonnen te wanhopen aan eene vernieuwde opkomst onzer koop vaardijvloot. Beschaafde en goed onderwezen jongelingen, wier ouders hen vroeger gaarne ter koopvaardij hadden zien gaan, worden nu op andere wegen geleid. De vrees, dat de koop vaardij 'lun geene toekomst meer aanbood, zat er diep in. Het tijdperk van overgang is echter voorbij, onze toegangen van en naar zee zyn naar de eischen van den tijd ingericht en ook het stoomschip bekleedt thans in de scheepvaart de eerste plaats. Zoowel de vracht- als de mail- en passagiersvaart bedienen zich moer en meer Van stoomschepen, terwijl voor de aanstaande officieren en gezagvoerders van het stoomschip een degelyk onderwijs in de thoorie zeer noodzakelijk is en de omgang met beschaafde passagiers ook eischen doet stellen omtrent de beschaving der officieren. Do Kweekschool voor de Zeevaart, te Amster dam gevestigd, welke open is voor iederen Nederlandschen jongeling, die aan de eischen voor de toelating voldoet, kan voorzien in de opleiding van die officieren en gezagvoerders. Jongelieden, die eene behoorlijke opleiding hebben genoten, worden b(j voorkeur gezocht voor de mail- en passagiersvaart en voor de groote vrachtvaart. Reeds by de intrede aan boord wacht hun dan de omgang met be schaafde lieden. Voor eerstgorr.eld9 vaart wordt een 75-tal groote stoomschepen gebezigd. Op de grootste hiervan dienon een gezagvoerder mot vier, op de kleinere een gezagvoerder met drie officieren, zoodat alleen by dozen dienst ongeveer 350 gezagvoerders en officieren een bestaan vinden. Reeds op jeugdigen leeflyd, ongeveer IS a 20 jaren, genieten zij aan boord huisvesting, bediening en voeding, benevens eene maan deiyksche bezoldiging van 40 a 50 gulden Mot het klimmen in rang vermeerderen de inkomsten en onder normale omstandigheden kan een man van 25 a 30 jaren er op reke nen, dat hy het tot lsten officier zal hebben gebracht, op eene maandeljjksche bezoldiging van 110 a 150 gulden. Is hij eenmaal gezag voerder, dan kan hy, wat zjjne fiuantiöele positie betreft, de toekomst onbezorgd tege mootgaan, en mochten do omstandigheden hem noodzaken, om, nog in de kracht van zyn leven, aan den wal te blijven, dan zyn er nog vele botrekkingen, met de scheepvaart moer of min in verband staande, waarin by kan worden geplaatst- In den aanhef dezes is melding gemaakt van de Gouvernementsmarine in Neder- landsch-Indib, voor welken dienst de jongelin gen ook in meergemelde Kweokschool worden opgeleid. De Gouvernements-marine in Iudië bestaat „—te bekoren," ging Peter rustig voort „Maar Dragomira was getrouw; zjj wist den opdringer wel te woord te staan. Zjj wees hem af. Het kwam Dragomira ter ooren dat Peter zich aan eene lichte overtrodin had schuldig gemaakt." „Ah, nu wordt het blaadje emgekoerd,' zeide eene der dames. zjj hoorde dat hy bestraft zou worden Vertel gy het nu verder, Dragomira!" Peter bslde de vuist on keek het gezel schap opmerkzaam aan, om te zien welken indruk zjjno woorden gemaakt haddon. Drago mira was nu weer geheel kalm geworden. „Ik beloofde den Bojar," begon z(j, „dat. als h(j een go9d woord voor Peter wilde doen. ik hom iederen dag een kus zou geven." „Ah," zeide oen der heeren, „nu komtmjj den kus, dien ik hem toen benijdde, een wei nig verdacht voor." „Het was voor Peter, dat ik dit zware offer bracht; de fijne Bojar plsegde een laa; verraad en verzocht den kapitein, Petor do straf niet kwyt te schelden," ging Drago mira voort. t stoomschepen, welko in verschillende ge deelten van den Oost-Indischen Archipel ge- stationneerd en onder het onmiddellijk gezag van de hoofden der gewestelijke besturen ge steld zjjn. Deze schepen zjjn bestemd tot het verrichten van alle diensten, welke in verband staan met den werkkring van het civiel gezag. Zy zyn bewapend, om tegenover een lnland- schen vyand handelend te kunnen optreden. De gezaghebbers en stuurlieden dezer schepen genieten by het eindigen van hun diensttyd pensioen, wanneer zy aan de vastgesteldo be palingen hebben voldaan. Voor rekening van het departement van Koloniën wordt in de Kweekschool gemid deld een 12-tal jongelingen opgeleid voor hot corps stuurlieden en gezagvoerders by dezen dienst. Deze jongelingen worden, wanneer zy den Kweekschool-cursus doorloopen en den vereischten tyd op zee doorgebracht hebben, door den minister van Koloniën aangesteld tot 3den stuurman en daardoor ingelyfd in het corps Indische ambtenaren. In dien rang dienen zy gemiddeld drie jaren, hebben voeding, huisvesting en bediening aan boord vry en genieten eene bezoldiging van f CO 's maands. Als 2de en 1ste stuurman genieten zy respec- tievelyk 100 en f 150 's maands en dienen in die rangen gemiddeld vior en zeven jaar. Daarna worden zji gezaghebber en bedraagt de bezoldiging naar gelang der anciënniteit f 250, f 350 of f 450 's maands. Jaarlyks kan een dertigtal jongelieden, daaronder begrepen 3 a 4 kweekelingen voor de Gouvernements-marine, in de Kweekschool worden opgenomen, die na een welvolbrachten studietyd hëtzy by de Noderlandsche koop- vaardy vloot, en dan by voorkeur by den mail en passagiers-dienst, hetzij by de Gouverne mer.ts-marine in Indië eene plaatsing zullen vinden. De cursus in de Kweekschool is een drie jarige. Hij omvat al de vakken, waarin de a. s. stuurman moet worden onderwezen, zoomede die, waarby de bevordering der alge meone ontwikkeling wordt beoogd. De kwee kolingen worden geheel gekleed en onder houden voor rekening van de Kweekschool, behoudens eene batrekkeiyk geringe tegemoet koming in de kosten, thans vastgesteld op f 100, welke jaarlyks voor iederen kwoekeling van de ouders of voogden wordt gevorderd, zoomede eenige uitgaven tot een gezamenlyk bodrag van 50 a 60 gulden voor enkele arti kelen, welke de kweekeling by zyno Intrede in de Kweekschool moot modebrengen. Hooft de kweekeling den driejarigen cursus mot goed gevolg doorloopen, dan woidt hy door do zorg van commissarissen voornoomd op een zeeschip geplaatst en van oene be hoorlijko zeeuitrusling voorzien. Wanneer bij genoegzaam lieoft gevaren om by do Rjjks- commissie tot het 3de stuurmans-examen to kunnen worden toegelaten, dan keert hy weder in de Kweekschool terug. Hier wordt hem nog eenigen tyd gelegenheid gegeven om zich voor dit examen voor te bereiden, en heeft hy het 3de stuurmans-diploma ver kregen, dan bekomt hy van commissarissen voornoemd eon eervol ontslag. Nadere inlichtingen betreffende de aan neming en opleiding van kweekelingen, ook aangaande de eischen voor de toelating worden op franco aanvrage kosteloos toegezonden. Ook zullen commissarissen gaarne één of meer exemplaren dezer circulaire op aanvraag kos teloos verstrekken. hy hem niet in Arkadisehe herders minnarijen zou hinderen," spotte Faraminte. „Nu wordt de zaak tragisch," zeide eene dame. „Zy wordt echter ook terstond weer vroo lyk," viel haar de grenswachter in de red „Heb slechts oen oogenblik geduld!" „Laagheid komt altoos aan den dag," ver volgde Dragomira; „do slechtheid van den Bojar kon dus niet verborgen of ongestraft biyven." „Dat noemt dat boerenmeisje slechtheid. Men kan wel zien, kind, dat gy, boeren, nog ver achter zyt in beschaving. Noem het liever liefdes intriges, noem het een vrooiyk spel der galantorie, maar noem het geene slechtheid, riep haar een kaalhoofdig jongeling toe. Peter keek nu om en klapte in do banden De deur van de Stüna ging open en terwijl Capugol deor drie stevige kerels op het tooneel werd gevoerd, trad de Dorobanz eenige schreden r.ader, en sprak hot gezelschap aldus aan: „Wy, boeren, hebben onze eigeDO manier," zeide hij op gedempte» toon, „als het er op aankomt de eer van een meisje of eene vrouw te wreken. Welk dit gebruik is, zult ge weldra Burgemeester en wethouders van Leidon herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting tot het doen heryken van alle reeds in gebruik zynde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den yker zitting wordt gehouden in het lokaal van den yk, op de Aalmaikt, naast de Gemoonte-apotheek, en wel voor de ten verkoop bestemde nieuw ge- ykte maten en gowichten op 7, 8, 9 en 10 Januari; voor de gewone gewichten, benevens do maton en strykers, voor wyk I, op 14 en 15 Januari; voor wyk II, op 16 en 17 Januari; voor wyk III, op 21, 22, 23 en 24 Januari; voor wyk IV, op 28, 29, 30 en 31 Januari en 4 Februari; voor wyk V, op 5, 6, 7, 11 en 12 Februari; voor- wijk VI, op 13, 14, 18, 19, 20, 21, 25, 26 en 27 Februari; voor wyk VIT, op 23 Febiuari, 4, 5, 6, 7, 11 en 12 Maart; voor wyk VIII en de buitenwyk, op 13, 14, 18, 19, 20 en 21 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik by medicynbereiders, goud- en zil versmeden, spec'ehandelaars en vordero in goud en zilver handelende personen, voor wyk I, II, III, IV en V, op 25, 26 en 27 Maart; voor wyk VI, VII, VIII en de buitenwyk, op 28 Maart, 1 en 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den heryk in do gemeenten van den ykkring buiten de stand plaats, zitting binnen deze gemeente zat worden gehouden op 26 en 28 April, li* en 17 Mei, 6, 7, 27 en 28 Juni en 18 en 19 Juli, van dos morgens 9 tot des namid dags 3 uren, en wyders na den 6Jen Au gustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur, Tevens wordt ter kennis van de belang- aan onzen eerwaarden vriend kunnen zien, die in deze boerencomedie als hansworst hoeft gospeeld. Let op!" De herders waren nu heel dichtbyi geko men; Capugol schreeuwde als een bezetene in het wambuis. De dames zagen elkaar ver legen aan, de heeren beproefden booze ge zichten te trekken om niet in lachen uit te barstende dames hielden hare waaiers voor het gelaat: Capugol was een monnik, en de eene helft van zjjn snorbaard glad afgesneden „Heeft iemand van u er iets tegen in te brengen?" vroeg Peter. Maar ieder zweegde statige houding van den Dorobanz en de dreigende knuppels der herders boezemdon hun eerbied in. „Geeft acht, ellendige Bojaren, die de boeren uitzuigt en In hunne hutten sluipt-, de tyd van het lyf- eigenscliap is voorbij, en het armste en minste boerenmeisje is voor d» beste van u nog te goed. Bedrieger, gU kunt gaan 1 Gy zult, denk ik, wel nimmer wederkomen. Kom Drago mira! Hy keerde zich om, om heen te gaan. Niemand van het gezelschap sprak eea vroord,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5