BBSBïSi^B5ëBË5siliSëS3fliB3BflBSSë Gemengcd Nieuw». Hot jaar 1889 en de bezichtiging van het Panorama op de Hoogewoerd alhier door onze stadgenooten en bewoners van Leidons dichtbevolkte omstreken komen hierin met eikander overeen, dat het met beiden weidra zal gedaan zijn. Één dag voordat dit jaar ton einde zal wezen, zal het Panorama alhier gesloten worden, dus Maandag 30 December. Yelen hebbon het laatste hunne aandacht geschonken, menigeen kan er zich op beroe men alle serieén bewonderd te hebben. Do eigenaar van het Panorama voegt dan ook zijne klaagtonen niet bij het aanheffen van zulke tonen door zoovele anderen, die zich dat tot gewoonte schijnen te hebben gemaakt. Hy is den velen bezoekers van het Panorama integendeel recht dankbaar voor hunne visites. Alvorens nu van ons te scheiden, wellicht voor altyd, zal h\j ons gedurende eenigen tod zyne stadgenooten in de gelegenheid stollen, te beginnon met het einde van deze week, eene nieuwe reeks van vijftig gezichten der Parijsche tentoonstelling in oogenschouw te doen nemen, eene reeks, welke er krachtig toe zal bijdragen het Panorama nog lang in onze aangename herinnering te doen blijven. Den weinigen, die het Panorama nog niet zagen, raden wij hun verzuim tegen den lagen prijs van één kwartje per persoon te herstellen. Hen, die tot heden allo reeksen aanschouwden, behoeven wjj zeker niet tot een vernieuwd bezoek aan te sporen. De influenza heeft hier ter stede sedert eenige dagen een groot aantal personen aangetast. De ziekte toont zich voornamelijk in den katharralen en in den nerveusen vorm, maar is tot nog toe, gelijk overal, zeer kort van duur en goedaardig. Van de in de vacantia achtergebleven studenten is eon groot aantal ongesteld. Merkwaardig is dat do ziekte hier zeer dikwijls gepaard gaat met een rooden uitslag in het gezicht, zoodat de geneesheeren kort na het optreden ook aan mazelen denken. De nu alom heerschende griep of influenza heeft ook de bemanningen van Zr. Ms. oorlogs schepen te Amsterdam aangetast, zoomede de mariniers van het 1ste bataljon, aldaar in garnizoen. Vooral onder de jongens van het opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" hebben zich plotseling vele lijders aan de ziekte voorgedaan. Onder de burgerij komen gevallen van griep voor bij volwassenen, niet in die mate echter om de ziekte een epidemisch karakter toe te kennen. Bij het gezelschap van „Het Ned. Tooneel" zijn nu ook de heeren Bouwmeester en De Jong lijdende aan de ziekte. Eerstgenoemde werd er Zondag avond door aangetast op het toonoel, maar speelde zyne rol in „Fédora" ten einde. De heer Morin riep na het derde bedrijf de toegevendheid van het publiek voor den hoer Bouwmeester in. Bij het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het overlijden van den persoon, die aan het strand onder Wassenaar werd gevonden, is gebleken dat er niet aan een misdrijf gedacht moet worden. Door de dames Lammerink en Hoogenraad te Scheveningen is een6meisjes- vereenigiug opgericht, welke nu ongeveer dertig leden telt en ten doel heeft kleeding. stukken te vervaardigen voor armon en voor gestichten Tan liefdadigheid. Als vruchten van dien arbeid zal hedenavond aan een veertigtal gezinnen uitreiking worden gedaan, terwijl een gedeelte overbluft ter verzending naar de Martha-stichting te Alfen aan den Kijn en aan de Kinderstichting te Zetten. Van ver schillende zijden ontving de Yereeniging ge- waardeerden steun. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij C. De Jong, Hoofdweg bij den Spaarnwoudorweg, D D 10, te Haarlemmer meer, door iemand poging gedaan om door inklimming in eene schuur, na vooraf eene plank weggebroken en pannen afgenomen te hebben, kippen te stelen. Door de buren ge waarschuwd, ging De Jong naar buiten, waarop de inbreker het hazenpad koos. Eene achter volging leverde door de duisternis geene resul taten op. .Omtrent den omnibus- en vracht- wage-ttdienst tusschen Amsterdam en Hoofd dorp ve.*06®111' men *at die den e:len Januari 189o'zal*aauv'ul86t!i 's Maandags en 's Vrijdags voor passagiers '3 Woensdags voor goe deren. Ook verneemt men van' den dageljjkschen wagendienst van Hoofddorp n^SI" Heemstede, vice-versa. Poging tot doodslag.In de giste ren gehouden zitting van de arr.-recht'oank te 's-Gravenhage stond o. a. terecht de man, die op den laten avond van 11 October jl. op het Spui te dier stede, vier pistoolschoten had gelost op eene vrouw, met wie hy vroe ger kennis had gonad, beklaagd van opzette lijk en met voorbedachten rade getracht te hebben die vrouw van het leven te ber,.oven. In de eerste plaats werd gehoord de ge neeskundige, die de verwonde in den naiht van 11 op 12 October in het ziekenhuis do eerste hulp had verleend en die constateerde, dat de met zwakke kracht afgeschoten kogels geene levensgevaarlijke wonden hadden ver oorzaakt. De tweede getuige, de verwonde, verkiaardo gedurende ongeveer 4 jaren in kennis met bekl. te zyn geweest. Den éden October had hjj haar verlaten, ten gevolge eener woorden wisseling, en haar gedreigd haar doo l te schie ten, „al kostte het bem ook 25 jaren". Op den bewusten avond volvoerde hjj zijn opzet. Bekl. ontkende, de bedoeling gehad te heb ben A. De H. van het leven te berooven. Integendeel, hjj hield zeer veel van haar; doch zjj plaagdo en sarde hem, en alleen uit vrees dat hij dit sarren Diet langer zou kun nen verdragen, was by van haar weggegaan, bij welke gelegenheid A. De H. van hem een pet en eene das benevens eenige andere goe deren had achtergehouden. Niet met het opzet om haar tedoodenhad hij eene revolver gekocht, maar alleen om zich te verdedigen tegen A. De H. of per sonen, die, door haar afgezonden, hem te lijf mochten komen. Ook had zij hem met een mes bedreigd, althans, hem dit in eene her berg aan het Spui vertoond. Z(jne eenige bedoeling was haar eene gevoelige los te geven. Do eisch van het O. M. was acht jaren gevangenisstraf, wegens poging tot moord, daarbij in aanmerking nemende dat nog geen vyf jaren waren verloopen sedert beklaagde een vonnis wegens mishandeling had ondergaan. De verdediger, mr. Barnet Lyon, trachtte voornamelijk aan te toonen dat beklaagde gehandeld hoeft zonder voorbedachten rade. Uitspraak ovor acht dagen. Te Amsterdam heeft Zondag- avond op don Dam een militair op een meisje een pistoolschot gelost en daarna op zich- zeiven. De militair werd doodelijk getuff.n de hoofdwacht binnengebracht, het meisje verwond naar het gasthuis vervoord. In de donkere dagen vóór Kerstmis stalen de dieven van beroep er in Amsterdam weer dapper op los. Niet minder dan 8 personen, beschuldigd van diefstal, werden er gisteren naar de gevangonis over gebracht. Ook het aantal aanhoudingen van landloopers neemt in de hoofdstad toe. De bekende Nederlandsche schaat senrijders Pander en Kingma zyn wegens opnieuw ingetreden zwaren sneeuwval gis teren uit St.-Moritz teruggekeerd. Zjj hebben zich goed geoefend, zoodat de deskundigen alle hoop hebben hen hier te lande, ijs en weer dienende, dezen winter te zien zege vieren. Zaterdag -a vond brak to H e 1- mond brand uit in de draadnagelfabriek van de heeren Everts en Van der Weyden. Door het spoedig en krachtig optreden der brandweer, werd hot vuur beperkt tot de draadtrekkerij, waar de brand ontstaan was. Uit de buurtschapLeuvenum, bjj Ermeloo, wordt gemeld dat op een eigen handig schrijven van prinses Wilhelmina hare gewezen miD, Evertje Van der Zande, met hare twee oudste kinderen, op den 2den Kerstdag op het koninklijk lustslot is ont boden om H. K. H. te komen bezoeken. (Zw. Ct.) De stationschef K., te Alkmaar, is geschorst. Mon spreekt van een tekort in do ka3. Bjj het d u i k e r on d e r z o e k aan boord van de in het Noordzeekanaal gezonken „Thorbecke" is bevonden dat de breuk niet ongunstig is en het dichtmaken van het gat in betrekkelijk korten tijd kan zyn afgeloopen. Het voornemen bestaat het schip daarna leeg to pompen met de reddingpompen van do sleepboot „Hercules," waarmede reeds zoo monigen goeden dienst aan de scheepvaart is bewezen. Vfanneor dit gelukt, dan bestaat gegronde hoop dat het Kanaal over een paar dagen weer vr\1 zal zijn, ook voor groote schopen. Uit Zanzibar komt het bericht dat de Engeischo geneesheer dr. Parke zeer gevaarlijk ziek is. Deze geneesheer vorgozelde Stanley op zijn tocht van de Congo naar Zanzibar, waarbij hij yoigens Stanley's ge- II,'II H'1 ■-lUlf tuigenis onschatbare diensten bewees, en redde Emin-pacha na zijn val, ofschoon deze reeds door de Duitsche doctoren was opgegeven. Dr. Parke lijdt aan hevige galkoortsen, zoodat zijn toestand als zeer gevaarlijk wordt be schouwd. De groote magazijnen van de heeren Mitchell en Shephard, handelaars in manufacturen to Bradford, zijn door een hovigen brand in de asch gelegd. Do schade aan roerend en onroerend goed bedraagt f 2.400,000. Betreffende de aanvaring van do stoomboot „Cleddy" van Cardiff, van Odessa naar Antwerpen, met de „Isle of Cyprus", van Now-Castle naar Sevilla, bij Kaap St.- Catharina, wordt nog gemeld dat bij deze ramp een gedeelte van de bemanning der „Cleddy" omkwam. De „Isle of Cyprus," die do „Cleddy" aanvoer, bekwam oogenschijnlijk geen letsel en zette zijn tocht voort, terwijl de „Cleddy" in zinkenden toestand achter bleef. Het schip werd letterlijk in twee stuk ken gesneden. Er was zelfs geen tijd meer om alle booten uit te zetton, zoodat slechts een gedeelte der opvarenden zich kon redden. Twee kleine booten, de eene met elf, de andere met dertien personen, bereikten ge lukkig het land. De stoomboot „Newent", van Sunderland, kwam te Gravesend in zeer gehavenden toe stand aan, met de mededeeling, dat zij de „St.-Andrew," eene met zuid-vruchten geladen stoomboot uit Valencia, in den grond had geboord. Gelukkig bracht de „Newent" den kapitein, den loods en de bemanning van de „St.-Andrew" mede. De aanvaring geschiedde in de Theems bij „Yanetto Creek." Ook werd de bark „Cloncaird", van Greenock, by Beachy Head door eene onbekende stoom boot aangevaren, zoodat z(j in ontredderden toestand naar Londen moest terugkeeren. Al deze scheepsrampen worden toegeschreven aan dan dikken mist, welke alle mogelijke voorzorgsmaatregelen verijdelt. In een groot artilleriemaga- zijn te Baku is eene bom ontploft. Het go- bouw geraakte in brand en werd geheel vernield. Toen het vuur de plaats bereikte, waar bommen en granaten lagen opgesta peld, begon eene reeks verschrikkelijke ont ploffingen, alsof oen hevig bombardement plaats had. Het was een oorverdoovend ge raas, dat nog heviger werd, toen de brand het patronen magazijn bereikte en eenige honderd duizenden patronen donderend in de lucht vlogen. Bi) de eerste ontploffing waren 12 soldaten in het magazijn, van wie 4 gedoed en 4 ge wond werden. Te Detroit heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Zestien schoolkin deren hielden repetitie van eene Kerstcan tate, toen de gazen jurkjes van 12 hunner door onvoorzichtigheid vlamvatten. Hoewol men spoedig hulp bracht, zijn twee kin dereu overleden, terwijl een aantal andere gevaarlijke brandwonden bekwam. De Italiaansche mailboot de „Marco Minghotti," die te Chios strandde, werd door eene Grieksche torpedoboot van de klippen en naar Tinos gesleept, maar moest toen door de opvarenden verlaten worden. Van bemanning en reizigers werden 80 gered. Aanranding in een trein. Sedert eenige jaren worden de personentreinen in Spanje door twee gendarmes begeleid, die voor de veiligheid van personen en goederen te waken hebben. Dit heeft niet belet dat in den nacht van 17 op 18 dezer in een trein tusschen Irun en Mingovria iemand in een waggon der oersto klasse mot een dolk aan gevallen, zwaar gekwetst en beroofd werd; ook was hij door eon pistoolschot aan hot hoofd gewond. De aangevallene had zich echter dapper te weer gesteld, zoodat de aanvaller met bloed bedekt werd, hetgeen ten gevolge had dat hjj eenige uren na de daad werd ge vat. Het bleek een ontslagen wisselwachtor te zyn. BUITHNIjAND. FraaSnijls. In de Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren de minister van binnenlandsche zaken Constans, en in den Senaat de minister-pre sident Tirard hot besluit voorgelezen, waarbjj de buitengewone zitting van 1889 gesloten wordt verklaard. De betrokken commissie der Kamer heeft zich verklaard tegen de afschaffing van de openbaarheid dér doodstraffen, oordeelende dat deze in het belang is van hot afschrikkende der straf en dat de ergerlijke tooneelen, waar over men zich te Parijs beklaagt, door doel treffende politiemaatregelen kunnen worden voorkomen. Meer en meer blijkt dat fiogard den moord op den lieer P.oux in eene vlaag van waanzin heeft bedreven. Hy heeft herhaalde lijk verklaard in geen halfjaar te hebben kunnen slapen, steeds gekweld door de ge dachte dat hy de daad moest plegen. Hij had gehoopt dat hy daarna tot rust zou komen, maar verklaarde dat dit niet het geval was. Er is een zeer verward geschreven- brief van hem gevonden. De Fransche afgevaardigde Lebaudy, wel bekend in de finantiëele wereld, is gestorven aan eene longcongestie. Zyn vermogen wordt op 100 miliioen fr. geschat. BnltseMaiad. Keizer 'Wilhelm is geheel hersteld. De keizer ontving gisterochtend weer de burger lijke en militaire ambtenaren, die hem de gewone rapporten voorlazen. Eene vergadering van mijnwerkers uit het gohoele Saargebied heeft gisteren besloten heden in alle mijnen den arbeid te hervatten. De rechtbank te Brunswyk heeft h6t verzoek om revisie der orfgenamen van gravin Civry afgewezen, maar uitdrukkelijk verklaard dat de gravin eene dochter is van hertog Karei van Brunswyk, den zoogenaamden „Diamantenhertog", die eenige jaren geleden een groot deel van zyn vermogen aan de stad Genève naliet. De winkeliers en magazijnhouders te Berlijn klagen bitter over de slechte zaken, die zij tegen Kerstmis maken, ten gevolge der influenza-epidemie, aan welke 10 pet. der geheele bevolking geacht wordt lijdende te zijn. Daar komt by, dat hot do twee laatste dagen buitengewoon hard geregend heeft, het geen ook een slechten invloed op het winkel- debiet uitoefent. Italië. De Senaat heeft het wetsontwerp tot af schaffing dor differentiëoie rechten met 70 tegen 4 stemmen aangenomen. U'.'érttv De werkstakiDg breidt zich steeds uit. Algemeen is het werk gestaakt in de mijnen van Marioburg, Rochelle, Fieuris en Lambn- sart. Gedeeltelijk is hetzelfde geschied in tien andere mijnen. Het aantal der werkstakers bedraagt nu 5600, maar men vreest dat dit aantal morgen nog zal toenemen. Overal is het rustig. Te Antwerpen zal eerlang een Zeemans huis worden opgericht voor zeelieden van allerlei landaard. Den 28sten Februari wordt het gebouw aanbesteed. De kosten zijn op f 162,900 fr. geraamd. Eene weduwe Gissar heeft voor de stichting 300,000 fr. aan de stad geschonken. Do „Indépendance" zegt te kunnen mede- deolen dat in de laatste vergadering der Conferentie te Brussel ter bestrijding van den slavenhandel door admiraal Hurnann Frank- rijks tegenvoorstellen zijn ingediend aangaande het recht van onderzoek, betreffende schepen welke verdacht worden slavenhalers te zijn. Het blad meent te weten dat Frankrijk daarin- niet verder gaat dan bij het vieschery-tractaat van 1882 geschiedde. Wanneer b. v. een- Engelsche kruiser in de Perzische Golf een Arabisch vaartuig aantrof onder Fransche- vlag, dan zou hjj, luidens die voorstellen, den gezagvoerder wol kunnen dwingen het bewijs te leveren van zijn recht om die vlag te voeren en van den uitslag verslag doen aan aan de naastbjjzijnde Fransche autoriteit, maar het vaartuig niet mogen aanhouden of onderzoeken. Serrtï. De Skooptchina hoeft de eerste artikelen van hot budget aangenomen, namelyk de civiele lijst en de verschillende annuïteiten. De overeenkomst betreffende den spoorweg is derhalve bekrachtigd door het toestaan van 1 miliioen, welke jaarlijks aan de spoorweg maatschappij is verschuldigd. Amerika. De Wetgevende Macht van Noord-Dakota heeft eene wet aangenomen, den verkoop van sterke dranken verbiedende met ingang van 1 Juli a. s. Acht politie agenten en nachtwachts Ie Chicago zijn, in verband met het proces togen de moordenaars van dr. Cronin, ontslagen. De meesten waren daarbij getuigen a décharge

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6