De „Vryzinnige Kiesvereeniging" alhier houdt a. s. Vrydag-avond in het Loge-gebouw eene ledenvergadering, waarop vier afgevaar digden voor de „Liberale Unie" zullen worden benoemd, alsmode een candidaat voor de Provinciale Staten. Op de candidatenlyst komen 12 namen voor. Zondag a. s., des namiddags te twee uren, zal voor de Ned.Herv. gemeente te Warmond optreden ds. Kuijs, predikant te Oegstgeest. Beroepen is bij die gemeente te Warmond ds. Pjjnacker Hordijk, predikant bij de Herv. gemeente te Brussel. Door het kiescollege der "Ned.-Herv. ge meente te Dordrecht is tot vervulling der vacature-Herfkens tot predikant beroepen de heer IJ. Bootsma, te Zoetermeer. De off. van gez. 2de kl. M. Kievit, van het leger in Oost-Indië, zal den -tden Januari met het stoomschip „Prinses Marie" z(jne be stemming volgen en te Genua scheepgaan. De 1ste luit. J. E. Oltmans, die voor den tijd van 5 jaren is gedetacheerd geweest bij het O.-I. leger, is hier te lande teruggekeerd en weder ingedeeld bü het 4do reg. inf. De Koningin heeft ds. Van Koetsveld te 's-Hage uitgenoodigd om de godsdienstige viering van het Kerstfeest op het Loo te leiden. Door den minister van koloniën zijn de heeren F. M. L. Willemse en H. De Vries gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. De abonné's op „Het Sportblad" (uit gevers de heeren Cremer en Co., Den Haag) z\jn verrast geworden met een Kerstnummer van dat blad. Tal van illustratiën versieren dit kloeke nummer, kloek van omvang en van inhoud. Behalve een „Sportblad-marsch" en vele advertentiën, zeer belangrijk voor hen. die weten wat sport is en die er zich aan wijdon, bevat dit nummer, in aangenaam stemmenden omslag, vele modedeelingen, in onderhoudenden vorm, op het gebied van sport. Zoowel omtrent harddraverijen als harddravers, wedstrijden op schaatsen en schaatsenrijders, vélocipède-kampon en vélocipèfisten, roei- wedstrijden on roeiers, zwemwedstrijden en de voornaamste deelnemers daaraan, het cricketspel en de crickotspelers, het hard- loopen en de hardloopers, h.t schermer, het voetbalspel, het lawn-tennis-spel en de spe cialiteiten op dat gebied vermeldt hot nummer veel wetenswaardigs. Vooral de afbeeldingen van beroemde paarden en honden, van onder scheidene vaartuigen en de portretten van helden op het gebied van sport maken dit nummer tot een begeerlijk voorwerp voor de velen, die in een of ander wat met sport in betrekking staat of daartoe behoort, levendig belang stellen. Het kan niet anders of dit Kerstnummer zal met ingenomenheid worden begroet. In langen tijd is geen feestnummer gezien, dat bfj dit buitengewoon Sportblad halen kan. De betrekking van ingenieur der tractie bij de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoor wegen te Tilburg wordt voorloopig waarge nomen door den heer T. A. Bertrand, thans adjunct-ingenieur aldaar, terwijl als adj.-inge- nieur naar Tilburg wordt overgeplaatst de heer S. E. Haagsma, thans te Zwolle. Het stoomschip „Somarang," van Ba tavia naar Rotterdam, is 23 Dec. te Suez aangekomen; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Dec. van Aden de „Gelderland" vertrok 23 Dec. van Batavia naar Rotterdamde „8oerabaia," van Batavia naar Rotterdam, is 22 Dec. Sagres gepas seerd; de „Zs eland," van Batavia naar Rot terdam, vertrok 23 Dec. van Colombo. B\j koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Kampen mr. G. S. Van Delden, thans griffier by het kanton gerecht te Goor. Aan mr. C. W. Vollgraff, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over heb huis van bewaring te Harderwyk, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid van gemeld college van regenten jhr. mr. L. J. A. Schuurbeque Boeije, griffier by het kantongerecht te Harderwyk. Met ingang van 1 Februari 1S90 aan J. J. Bebelaar en zyne echtgenoote C. J. Rosel, binnenvader en binnenmoeder van het wees huis te Buren, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking, met dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten. Aan H. R. Braak, eervol ontslagen brieven gaarder te Menaldum, een pensioen verleend van f HO 's jaars. Gemengd Nlenws. In den laten avond van verleden Donderdag wilde een persoon oud yzer, dat hy in een schuitje had, verkoopen aan een oudroest alhier, die echter in dien koop geen behagen had. Een in die buurt survsilleerende agent van politie, ter plaatse gekomon, vroeg den man naar de herkomst van het yzer en verzocht hem tevens hem naar het bureel te volgen, waarop hy wegliep. Dit kwam den agent verdacht voor, waarom hy den dienstdoenden inspecteur met de zaak in kennis stelde. Later werd de ver dachte aangehouden en by een ingesteld onder zoek bleek dat het yzer van de Grofsmedeiy was ontvreemd, hetgeen door dien man ook reeds eene week vroeger was gedaan, als wan neer hy het gestolene heeft verkocht. De verdachte is heden naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Proces-verbaal is door de politie opgemaakt tegen een buitenman, die van eene uitstalling eene bonten muts had ontvreemdzoomede tegen een paar jongens, die, aangehouden voor diefstal van eene worst in een winkel aan de Haarlemmerstraat, by visitatie aan het bureel ock een koperen gewicht in hun zak hadden, hetwelk bleek uit een anderen win kel te zpn weggenomen. Hedenmiddag werd oen invalide op de Oude Heerengracht, naby de Haven, plotseling overvallen door eene ongesteldheid, welke hem het biy ven staan onmogeiyk maakte. Eenige mannelyke personen droegen den oud- militair naar het politie-wachthuis op de Haven, waar do noodige zorgen aan hem werden be steed. Men schrijft ons heden uit Kat- wyk aan den Ryn Vanmorgen is alhier onder veel deelneming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de bejaarde juffrouw Van S., die jl. Zondag het ongeluk had des ochtends te halfzeven, toon zy ter vroegkerk opging, door de duisternis misleid, in het water (e loepen en jammeriyk te verdrinken. Voor de 20ste maal na de oprich ting, hielden de dames der „Dorcas vereoni- ging" te Leiderdorp hedenmiddag hare jaar- ïyksche uitdeoling aan behoeftigen in die gemeente en in de gemeente Zoeterwoude (Hooge Ryndyk). Byna 100 gezinnen ontvingen kleedingstukken, sommige eene deken. Dat deze zoo nuttig werkende vereeniging nog lang in stand zal blijven en de leden zich steeds in ruime geldelyke bydragen van de gegoede ingezetenen zullen mogen ver'olyden, zal ieder haar zeker gaarne toewenschen. De havenmeester te Amsterdam heeft hedenmorgen aan alle belanghebbenden ambteiyk bericht, dat de vaart door het Nooid- zeekanaal heden geheel is gestremd wegens de werkzaamheden aan de „Thorbecke VII.' Naar wy vernemen, hebben alle Hollandsche kajuitspassagiers van de gezon ken stoomboot „Leerdam" gezameniyk een Bchryven aan de Ned.Am. Stoomv.-Maat- schappy gericht, waarin zij allen lof aan kapi tein Bruinsma toebrengen voor zyn kalm en flink optreden by de zeeramp, waaraan zy zoowel hunne redding als die van alle op varenden danken. (V. R. Ct.) De dienstbode te Amersfoort, die eene maand geleden in brand geraakte, doordien hare kleedoren vlamvatten door het vuur van eene stoof, is gisternacht aan de gevolgen der brandwonden overleden. De„Ned.-Amerikaansche Stoom- vaartmaatschappy" is, behoudens de gebrui- kolyke inspectie, eigenares geworden van het Engelsche stoomschip „Arabic"van de „Ocean Steamship-Company," meer bekend als de White Star-Line, groot 4,400 ton, gebouwd in 1S81 by de heeren Harland Wolff, te Bel fast. Dit stoomschip, lang 430, breed 42 en hol 31 voet, zal, onder den naam van „Spaarn- dam", in hare noordlpn worden opgenomen. De „N.-A. S.-My." heeft zich op ditoogen blik te verantwoorden voor drie aanvaringen en wel van de „Leerdam" contra de „Gaw- quansia", de „Veendam" contra „Koopmans Welvaren" en de „P. Caland" contra „Thor- bocke VII". De „Leerdam" is de zevende boot, welke van deze Maatschappij in 10 jaren tyds ge heel verongelukte. Gistermorgen stortte in de Ar- gelanderstraat te Bonn het inwendige van een nieuwgebouwd perceel in, waardoor een metse laar uit Sieglar, vader van zeven kinderen, gedood werd. Twee andere werklieden werden zwaar, een vierde werkman werd licht ge kwetst. Door een gelukkig toeval waren de overige arbeiders buiten het pand, waardoor zij voor ongelukken gevrywaard werden. „Thorbecke VII" en „P. Caland." De „Thorbecke" werd gesleept, de „Caland" (om 12 u. uit Amsterdam vertrokken) stoomde zeewaarts. Het gevaar ziende, werkte de „P. Caland," naar de 1ste stuurman ver klaarde, full speed achteruit, zoodat zy byna stillag, toen de „Thorbecke," wier sleep boot met volle kracht poogde, ondanks den hevigen wind, rechts naar den zuidwal te houden, er mede in aanvaring kwam. De „Caland" trof de „Thorbecke" aan bakboord even vóór het fokkenwant tot na- ganoeg hot midden van bet schip. Als eene byi in oen boom drong de yzeren steven in den stuksplinterenden en af- brokkelenden houten wand, waarin eene bres van verscheidene meters lengte ontstond. Ware de „Caland" niet dadelijk achteruit- gestoomd, dan was de voorsteven der „Thor becke" van het achterschip gescheiden. Toen de „Caland" het gevaar bemerkte, gaf zy een stoot op de stoomfluit, die door do sleepboot der „Thorbecke" werd beant woord. De schok werd aan boord der „Caland" zoo weinig gevoeld, dat de scheepsdokter, die zat piano te spelen, vroeg, „waar al die drukte op het dek voor diende?' De beide schepen zaten ongeveer eene halve minuut in elkaar verward. De „Caland" ontving alleen onbeduidende schade aan het lofwerk van den stevenmen was alleen bevreesd dat het want der „Thorbecke" naar beneden zon komen. Door de aanvaring vielen de rystbaien by menigte uit de gemaakte bres. Aan pompen viel niet te denken; het schip zonk met verbazende snelheid, en ligt nu, omstreeks midden in de vaart, naar stuurboord eenigs- zins overhellende, zoodat de masten door tonnen aan den noordwal moesten verbonden worden om het opzijvallen te beletten. Een lichter- schip en eenige sleepbooten liggen er naast, en er wordt geduikt naar de rest der lading. Met een schuitje voer men over het dek naar den boven water uitstekenden achter steven, waar zich nog eenige manschappen bevonden. In het geheel telde de bemanning een kleine 20 koppen. Een van de meest bekende Duit- scbe tooneelspelers, dr. August Fürster, een van de oprichters van het „Deutsche Theater" te Berlijn, laatstelyk directeur van het Hof- burgtheater te Weenen, is plotseling aan eene hartverlamming gestorven. Hy was een groot vriend der natuur en vertrok, zooals hy meer malen gewoon was te doen, Zaterdag-avond uit Weenen naar de naburige bergstreek. Zondag maakte hy geheel alleen van den Semmering-pas uit eene wandeling in het ge bergte. Toen hy Zondag avond niot terug keerde, gingen de bedienden van het hotel hem met lantaarns en draagbaar zoeken, en vonden eindelyk gisterochtend-rroeg Fórsters iyk, geheel verstijfd van koude, op een kleinen heuvel naby het Semmering-hotol. Waar- schyniyk is hy op z.yr.o wandeling door zyne hartkwaal overvallen. Den vorigen dag had hy nog eon opgewekten brief aan zyne vrouw geschreven over het mooie weer in de bergefi. Förster was 61 jaar oud, had in de philologie gestudeerd en was reeds als doctor gepro moveerd vóórdat hy tot het beroep van tooneelspeler overging. Als acteur, regisseur en leeraar in de tooneelspeelkunst stond hij algemeen in Duitscbland in hooge achting. Uitvoering der Muziekschool. Nadat men gistermiddag had kunnen pro- fiteeren van hetgeen door de eerste tot en met de zesde klasse werd voorgedragen, werd 's avonds de uitvoering der leerlingen van de Muziekschool der Maatschappy voor Toonkunst a h er voortgezet. Reeds te halfzeven begon die der hoogere klassen en het was al dadeiyk te bemerken, dat noch leeraren noch leerlingen onder de influenza hadden te lyden, want op datoogen- blik was alles present. De overige plaatsen, welke in het groote lokaal van het Nutsgebouw beschikbaar bleven, waren door belangstellen den ingenomen. Het is niot mogeiyk hier alles op te noemen. Daarom beginnen wij met te melden dat het een avond was waar veel, zeer veel te genie ten viel. De solo-stukken voor zang werden voorge dragen door de damesC. Mac Gillavry, F. E. O. Heynsius, W. E. Zaalberg, J. Proot, H. Kips, E. De Meyer en H. Dumont. Byzonder bevielen ons de „Aria" van Handel, „Waldwanderung" van Grieg, „die Bekehrte" van Max Stange, de aria uit Bruch's „Odysseus", Mann's lieve composities „Poème d'amour" en „Groete" alsmede het geestige duet uit „Die lustigei Weiber von Windsor", van Otto Nicolai. Tevens voldeden de nummers der Ensemble klasse zeer. Het was een genot de compositie! van Léo Délibes zóó te hooren uitvoeren. Zeer jammer vinden wy het, dat er geei mannelyke zangers van deze lessen gebruii maken. Een woord van lof zy gebracht aan mej. Vai Baaten, die hot accompagnement opzichhai genomen. De solisten voor celli waren de heerenM Steffelaar en F. C. Van Geer. Ook zy dedei ondanks de hooge temperatuur, den heer Wann eer aan, evenais menige zangeres mej. Dikern; Van de violisten lieten zich als solist hooren d hoeren: J. Fonteyn, S. PrinsenbergenB. Bos De stukken werden met smaak uitgevoerd ;ii hooge mate was dit het geval met 'd „Légende" van Wieniawski, welke op eene bijn meesterlyke wyze werd vertolkt. Wy geioove: te durven beweren dat er zelden zóó door eei leerling werd gespeeld. Na do pauze werd door de Orkestklassi het eerste gedeelte van Mozart's „.Jupiter Symphonie" met vuur uitgevoerd. Eindelijk ook eon woord over de uitvoerini der pianostukken. Als solisten traden op d dames M. Ridderhoff, C. Sytsma. A. M. Zf lesen, E. Couvée, E. Dumont, C. De Haas J. Schouten en S. Oudshoorn, en de heerei H. C. Vreede, J. J. Van Amerom en C. V. Bos Het bleek weldra dat ook hier met veel ijve en zorg was gewerkt. Er is geen tyd beschik baar om ieder te laten solo-spelenclaaroc spelen er dikwijls vier leerlingen samen, maa daardoor ook is er gelegenheid om bij afwis seling kennis ie maken met origineele com posities voor quatre-mains enz. Ook dez stukken liepen uitstekend van stapel. De dames C. De Haas, J. Schouten, S. Ouds hoorn en E. Dumont speelden hare stukke: met orkest, onder leiding van den heer Wetreni mej. Couvée het hare onder leiding van hare leermeester, den heer Th. Enderlé. Eischt het reeds een bijzonderen aanleg or solo-stukken op zulk eene wijzo in eene e: volle zaal ten gehoore te brengen, stelli vordert het ook eene byzondere gavo om d stukken uit het hoofd voor te dragen. Men moet dan nog vaster in zyne schoene staan en dóór en dóór muzikaal zijn. W kunnen daarom niet nalaten een woord va hulde te brengen aan de dames A. M. Ziliese en M. Ridderhoff, en de heeren J. Fontejri M. Steffelaar, F. C. Van Geer en B. Bos. Wanneer ons zulk een avond wqrdt gi schonken, ryst de vraag onwillekeurig o; of eene andere Muziekschool in ons land ws in staat zoudo zyn zóó'n uitvoering t geven. Men mag natuurlyk de Muziekschol ■n Den Haag en het Conservatoire te Amste dam in dit geval niet mederekenen, aangezie daar zoo velen studeeren, die zich geheel aa de kunst wyden. Zonder nu een bepaald antwoord op c vraag te geven, gelooven wy toch te moge zeggen dat onze Muziekschool zich overal e steeds kan en mag doen hooren. Daarom uiten wy don wensch dat zy, a sieraad onzer stad, zich in een voortduren-'- bloei moge verheugen. KOLOMEN. BATAVIA, 21 en 22 November. Uit Semarang wordt dd. 21 November g meld: Eergisteren had te Djokdja onder i Chineezen een opstootje plaats, dat echt spoedig is gedempt. Yyftig Chineezen zi gearresteerd. In het jongste verslag over de resident Preanger Regentschappen wordt gemeld d de vooruitzichten voor den padi-oogst alda geheel ten goede veranderd zyn. Door ov( vloedige regens staat de padi werkeiyk prac tig. Op verscheidene plaatsen begon mi reeds te oogsten en was de opbrengst byzo der mooi. Naar wy vernemen, zou door deRege ring in het moederland aan de Indische f vraagd zyn om do Kamers van Koophani le hooren omtrent de wonschelykheid c de boterwet ook hier te lande van krac te verklaren. (Baf. Nbl.) Door den commandant van het leger bepaald dat militairen, die in de 2de klas van militaire discipline zijn geplaatst gewee: nimmer, en zy, die de straf van degrada1 hebben ondergaan, slechts by uitzo d e r i n g voor adspirant-militair-ambtena zullen worden in aanmerking gebracht. Door de Regeering is goedgekeurd c

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2