aanleiding gevende tot vermindering van inkomsten. Het plan ie nu, de vergooding te verleenen naar 't thans genotene; en tegen over de latere vermindering zal eene billijker traktements-regeling staan deze ligt in 's min. plan, dat samenhangt met de regeling der emolumenten. De minister voegt er bij dat de schade te geringer is, omdat de emolumenten allengs verminderen. Ib zake 't geval te Warffum zijn de opgaven van den spreker juist. De minister hoeft niet gewacht om iets meer voor den man te doen; hy valt niet in de termen voor pensioen en is t» gebrekkig em dienst to doenmaar hij zal op eenige wyze trachten hom schadeloos te stellen. De heer Hintsen keurt de afschaffing der emolumenten goed, maar de minister heeft de rechtvaardigheid van zijn stelsel niet te- vrezen. De hooge postambtenaren hebben het. voordeelde lagere, die nog in rang zullen stijgen, zullen de voordeelen bij korting zien verdwijnen, 's Ministers voornemen, om de helft van de emolumenten af te trokken bij ver hooging van traktement is onbillijk. Of wil de minister den lageren ambtenaren een hooger traktement toekennen en hen toch in 't genot dar emolumenten laten? De minister overwege zijn plan dus nogmaals. Na repliek van den heer Kerdijk, die nog maals aandringt op 't aanhouden van de voorgenomen regeling tot een volgend jaar, verklaart de minister aan dat verlangen niet te kunnen voldoen, omdat de zaak noodig en goed geregeld is. De heer Van der Loeff vindt de critiek der beide sprekers zóó billijk, dat hij verwacht had, dat de minister den post zou hebben teruggenomen. De minister heeft gezegd dat hij eene betore regeling der traktementen zou invoeren; zullen daardoor de onbillijkheden worden weggenomen, door den heer Kerdyk bedoeld, dan is spr. tevreden. De minister antwoordt op die vraag posi tief bevestigend, met di6n verstande echter, dat de minister zal moeten nivelleeren en geene rekening kan houden met de ambtena ren, die zeer hooge traktementen gonieten, of a'le traktementen daarnaar regelen. De heer Van dor Loeff vat 's ministers ant woord geruststellend op, ten aanzien althans van de lagere ambtenaren, waarvoor de heer Kordijk opkwam. Deze mogen niet onbillijk b'-handeld worden. De minister herbaalde dat d» toestand dor lagere ambtenaren niet zal verminderen, eer verbeteren. - Het stoomschip „Prinses Amalia" vertrok 21 Dec. van Batavia naar Amsterdam; de Conrad", van Amsterdam naar Batavia arriveerde 22 Dec. te Southampton; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, is 22 Dec. te Genua aangekomen en heeft den zelfden dag de reis voortgezet; de „Prins van Oranje" is 23 Dee. van Amsterdam te Batavia aangekomen; de „Voorwaarts," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 23Dec.tePadang. Gemengd bi ionwm. Het eerste geval van influenza, dat zich te Leiden voordeed, werd geconsta teerd door den officier van gezondheid aan de Kweekschool voor Zeevaart. Een dag latei kwamen meerdere jongens met dezelfde ver schijnselen zich ziek melden en sedert is hel aantal gevallen zoozeer toegenomen, dat het garnizoen3-h08pitaal, waar er 35 verpleegd wor den, geene beschikbare plaatsen meer ter opne ming disponibel had, en op do Kweekschool eene slaapzaal werd in gebruik gesteld, waar thans een vijf-en-twintig-tal wordt veipleegd, ter wijl zich steeds nieuwe gevallen voordoen. De hoofdsymptomen bij deze ziekte zijn: temperatuursverhooging (in de laatste dagen worden hoogere temperaturen waargenomen dan in het begin), hoofdpijn, een loom ge voel in de ledematen, terwijl het roodachtig „opgezet" gelaat do patiënten reeds van verre kenmerkt als aan de ziekte lijdende te zijn. In verband met de ontvreemding eener som van f 300 tijdens den brand in do dekenfabriek van de firma J. C. Zaalberg Zn. alhier, waarvan een jongen werd verdacht, die, op aanwijzing, door de politie naar het bureel geleid, ondervraagd en daarna weder ontslagen is, vernemen wij nader dat juist die jongen een sterke getuige is geworden tegen den werkelijken dader. Nadat hy gistermorgen door den commis saris van politie alhier nader werd ondervraagd en het dien ambtenaar bleek dat hij van het begin tot na het in veiligheid brengen der boeken enz. op het kantoor was geweest, moest h(j zich natuurlijk kunnen herinneren wat daar is voorgevallen. Onder al die ver warring herinnerde hij zich alras dat een met winterjas en fantaeiehoed gekleed heer, dien hy in de duisternis niet kon onderkennen, op liet kantoor was gekomen, mot een slentol den lessenaar had geopend en, na er geld, vol gens zyne gissing echter niet veel, uitgeno men te hebben, den lessenaar weder sloot en het kantoor verliet, zonder iets te zeggen van het openvinden van een lessenaar of vermissing van geld. Deze verklaring werd bevestigd door zekeren Nieuwenburg, fabrieksarbeider, die aanvanke lijk door den jongen Van der Spek genoemd was en naar wien vruchteloos werd gezocht. Nu evenwel die verklaring vaststond, werd de meesterknecht Sieval, die de kas beheerde en aangifte gedaan had dat het geld uit zyn lessenaar was gestolen, ook aan het bureel gehaald, waarop door den commissaris van politie do bezwarende getuigenis tegen hem weid ingebracht, terwijl die ambtenaar ten slotte op den man af togen hem zeide dat het geld dien avond niet gestolen was, omdat het er niet geweest was en dat hy het tehuis moest hebben of reeds door hem verduisterd was. Daarop werd S. stil en in zicbzelven ge keerd, totdat hij, aa aangemaand te zyn, in z|jn eigen belang de waarheid te spreken, bekende zelf bedoeld bedrag in zyne huis houding te hebben gebruikt. Reeds negen jaren geleden was hy begon nen om het ingekomen ziekengeld gedeelteiyk te verduisteren. De toevallige brand had hem op het denk beeld gebracht, die gelegenheid te baat te nemen om diefstal door anderen voor te wenden. Wegens verduistering strafbaar ingevolge de wet, wordt proces-verbaal opgemaakt, ter wijl eveneens is strafbaar gesteld het val- schelyk deen van aangifte van een misdryf. Gisteren is één correctioneel gevangeno uit de voormalige militaire gevan genis, naby onze gemeente, naar Scheveningen gevoerd, en heden zyn de vyf laatste gevan genen naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Thane zyn alle gevangenen uit dat gebouw verwyderd. De arrondiesements-rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden de drie per sons», die te Leiden eene oefening van het Leger des Heils" verstoorden, resp. tot 10, II en 14 dagen gevangenisstraf; en de twee dienstboden uit Vryenban en Pynakker, de ééne tot eene maand, de andere tot 14 dagen, ter ziko van diefstal, en de vrouw, die door middel v..n diefstal echtscheiding wilde verkrijgen, tot 21 dagen gevangenisstraf. De vrouw, die twee omslagdoeken wegnam, werd met 6 maanden gevangenis gestraft. Toor een man uit Leiden, vien als loopknecht was opgedragen gelden voor de vrouw van zyn patroon te bezorgen, en die deze gelden zich had toegeëigend en ten eigen bate aangewend, vorderde het O. M. by de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage heden 2 maanden gevangenisstraf. De toege voegde verdediger, mr. Van Eek Jr., pleitte eenige verzachtende omstandigheden en vroeg do invryheidstelling van den gedetineerde. Hedennacht, ruim kwartier over éénen, werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in perceel 103, aan den Zeedyk, waarin een manu facturenwinkel wordt gehouden. De brand, ontdekt door een voorbykome»- den knaap, die door hst inslaan der ruiten de slapende bewoners wekte, is deor onbekende oorzaak in den winkel ontstaan. Alle bewoners konden zich intyds redden. Hot geheels onderhuis is uitgebrand, even als de achterzyde der twee bovenhuizen. Gewerkt hebben twee brandkranen en de „Jan Van der Heyden'.', met twee slangen. Tydens den brand werd in een belendenden schoen- en laarzenwinkel eene doos schoenen ontvreemd. Niet minder dan 40 militairen zyn Zaterdag in bet militair hospitaal te Am sterdam opgenomen. Het is nu uitgemaakt, dat de in de kazerne heerschende ongesteldheid de griep is. Uit nadere berichten omtrent het vergaan van de „Prins Willem I" blykt dat van de bemanning der tweede sloep, bin nengekomen te Tréport, twee personen zyn verdronken, nl. de tweede kok Engelcber en de matroos Edelenbos. De geredden worden met het stoomschip „Schiodam" van do Nederlandsch-Amerikaan- 8che Stoomvaart-Maatschappy van Boulogne naar Rotterdam vervoerd. Ook de geborgen specie komt met dit stoomschip mee. Heden is een werkman by de Oostsingelbrug, onder Haarlem, door trein 5 dor HoUandsche IJzerenSpoorwegmaatschappy overreden, en spoedig daarna overleden. De ongelukkige is genaamd H., en ongeveer 50 jaar oud. Hy was werkzaan by den aan nemer van het werk bij genoemde Oostsin gelbrug. Gisteravond te tien uren had naby Buiksloot een treurig ongeluk plaats. Op de stoomtram van Edam naar Amsterdam mm een man plaats op het balkon van den voorsten wagen. Toen de tram in beweging kwam, viel de man er af, met het noodlott'g gevolg dat alle wagens hem over het lichaam reden. De machinist werd gewaarschuwd, er werd teruggestoomd en het lyk opgenomen om naar Amsterdam te worden vervoerd. Op het station der Holt. IJzeren- Spoorwegmaatschappy te Winterswyk is Zaterdag avond een rangeerder door de loco motief van een Duitschon goederentrein overreden. De man, een Duitscher van geboorte, was terstond dood. Door een hevigen brand is te Zeist het huis van mevr. de wed. Pols in twee uren tyds geheel uitgebrand. Met grooto inspanning mocht het der brandweer ge lukken, de belendende huizen te behouden. Zaterdag-nacht heeft naby de reede van Vlissingen eene aanvaring plaats gehad tusschen het Oostenryksche stoom schip „B. Kemmeny", van Fiume naar Ant werpen, en het Duitsche stoomschip „Ger- mania", van Antwerpen naar Hamburg be stemd. De „Germania" is gezonken, de equi page werd gered. De „Kemmeny" is zwaar lek te Vlissingen in het dok gebracht. Het Nederlandsche stoomschip „Thorbecke VII", kapitein Hüper, van Batavia naar Amsterdam, Zaterdag te IJmuiden bin nengekomen, is in het Noordzeekanaal in aanvaring geraakt met het stoomschip „P. C.iland", dat dien dag van Amsterdam naar Nieuw-York zou vertrekken. De „Thoibecke VII" kreeg oen gat in de» boeg en is gezonken. De equipage is gered. De scheepvaart is gestremd voor groots schepen, daar de „Torbeeke VII" eenigsaius schuins in het vaarwater ligt en een gedeelte van de geul daardoor onvry is. Gisteren waren den geheelen dag op de plaats tegenwoordig de inspecteur van den waterstaat Conrad, de hoofdingenieur Yai Maanen en de ingenieur De Bruyn. Men was bezig op te nemen in hoeverre de vaargeul voor groote schepen door uitbaggering kan worden verbreed daar ter plaatse. Het stoom schip „P. Caland," dat nagenoeg geen schade heeft, ligt nog aan de zyde van de „Thor becke VII" en wacht op de uitbaggering, of op andore te nemen maatregelen om naar zee te kunne» gaan. Duikers zyn bezif het gat in het schip te onderzoeken. Men zal trachten het dicht te mrken en daarna leeg te pompen. Het schip ligt met het voorste gedeelte van het dek onder water, met den kop naai den zuidwal. Het tuig, himderiyk voor de kleinere scheep vaart, ie voor zoover mogelyk verwyderd. De mist op de Noordzee heeft nog eene zeeramp veroorzaakt. De „Tenby Castle", van St.-Nazaire naar Barrow, is op de rotsen by Holyhead gestrand. Van de be manning, 14 personen, werden Blechts 11 gered. In het Kanaal had verder nog eene aanva ring plaats, tusschen de „Cleddy", van Odessa naar Antwerpen, en een onbekend schip. 11 der opvarenden zyn behouden aangeland in hunne eigen boot; eene tweede met 13 man wordt vermist. By Ventnor is een lyk gevon den, naar men denkt dat van één dezer. KOLONIËN. BATAVIA, 19 en 20 November. Aan de „S»tn. Crt." schryft men uit Atjeh Volgens hooger bevel moet het struikgewas rondom de onderscheidene posten, ter wille der veiligheid, éénmaal 's maands, en wel in het begin van de maand, geraseerd worden. Het is een waar Tantaluewerk, waaraan wy by een gelukkiger Atjeh-beleid niet zouden behoeven te denken. Toen nu op den lsten dezer met dien ar beid buiten onze benting te Ketapang-Doea een begin zou worden gemaakt, werden de dekkingstroepen al dadelyk door eene bende Atjohers beschoten, waardoor wy één doode en zeven gewo»den bekwamen. De onder vonden tegenstand was zóó hevig, dat eene derde compagnie nit de» Kraton ter assis tentie moest uitgezonden worden. Eerst na een hevig en langdurig kanon- en geweer vuur werd de vijand tot wijken gebracht. Op den 6den dezer bracht Zr. Ms. oorlogs schip „Koningin der Nederlanden" van Gigbiëng te Olehleh terug byna al de Atjehsche hoof den met hunne onderhoorigen, die onzerzyds naar Kemala waren afgevaardigd voor het voeren der vredesonderhandelingen met den pretendent-sultan Toeankoe Daoed. Toen zy in Marassa teruggekomen waren, losten zy tal van geweerschoten om den volke hunne behouden terugkomst te verkondigen. Alleen Toekoe Neq en Toekoe Tjihiq, radja van Samalangan, zyn nog niet teruggekeerd, doch naar Samalangan vertrokken, hetgeen eerst genoemde in het belang zyner gezondheid noodzakeiyk achtte. Van de hoofdzaak zelve, de komst van den sultan, is nog niet veel uitgelekt en wordt de vrees gekoesterd dat - geiyk voor speld werd van de onderwerping van T. Daoed vooreerst niets komen zal. Anders toch zou T. Neq dadelyk teruggekeerd zyn. Nu do proef met de gepantserde spoorwa gens, waarin een vyf en twintigtal soldaten, ter voorkoming van het opbreken van spoor rails en telefoondraaddiefstallen, ten eenen- male mislukt is, is een nieuw middel bedacht om die beschadigingen te beletten. Er zijn nu namelyk twee colonnes, elk 25 man sterk, georganiseerd, die vliegende colon nes genoemd worden en respectievelyk staan onder de bevelen van de luitenants Von den Ende en Neelmeyer. Tusschen Blang en Lampeneroet hebben dwangarbeiders den 30sten October eenegra- Daat onder de rails ingegraven gevonden. De luitenant Yan der M re is door een krijgsraad alhier schuldig verklaard aan mis bruik van vertrouwen en deswege veroordeeld tot de straf van zeven jaren gevangenis met al den aankleve van dien. Door den gouvernenr-g&neraal van Ned.-Indië zijn de volgende besohikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot secretarie dei- ree. Djokjakarta do benoemde contr. lste kl. by het B.-B. op de bezittingon buiten Java en Madura J. Broers. Door den Directeur van Justitie is goedgekeurd: Dat door den Landraad te Tassikinaiaja (Preanger- ltegentsohappen) Is benoemd: Tot buitengewoon substituut-grif fier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank P. A. M. Spaan. Bij het openbaar'lager onderwijs: Benoemd: Tot onderwijzer 3de kh J. Groenema, onderwijzer ter beschikking daartoe nit Nederland uitgozondon. Geplaatst: Als hoofdonderwijzer aan de openb. lste lagere school te Probolinggo de herbonoemde onderwijzer lste kl. J. Van den Bos. Als hnlponderwijier aan do openbare 2de lagere school te Semarang J. Groenema voornoemd. Ingetrokken: De overplaatsing va» den onder wijzer 2de kl. J. Velions, van de openbare lagere school te Pekalongan naar die te Blitar. Overgeplaatst: Als hulponderwjjzor: van de openbare lagere school te Tegal naar die te Blitar, de onderwjjzer 2de kl. P. A. Burger; vau de openbare lagere aebool te Blitar naar die to Tegal, de onderwijzer der 2de kl. G. Valk, en znlka mat intrekking zijner overplaatsing naar da openbare lagere school te Pekalongan; van de openbare 5de lagere aebool te Batavia naar do openbare lagero school te Amoerang (Menadoj J. Boekatal van do openbare lste lagero aebool B te Batavia naar de openbare 5de lagere sobool aldaar E. J. Nijhoff; beiden ouderwijzere 3de kl. Ala lmlpondorwijzeres, van do openbare 2de lagere school te Semarang naar de openbare lste lagero school A. aldaar, E. Bomcrmijer. Bij bot binuenlandaoh beatuur: Door den Ilesident der Preangor-Begentecbappen Geplaatst: In de controle-afdeeling Tjitjoerock, afdeeling Boekaboemi, do controleur 2de kh H. Bijf- anijder, thans ter beschikking van den aas.-resident van Soomcdang. Gesteld: Ter beschikking van don ass.-resident van Soemedang, da adep.-controleur H. J. Waloaon. Ter besehikking van den aea.-reeidint van Soeka- pocra, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst G. H. Th. Wiggere van Eerchem. Door den Resident van Semarang: G e a t 1 d Ter beeohikking van den aes.-reeident van Salatiga, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst A. Mulder. Door den Resident vau Menado: Toegevoegd: Aan denAse.-residentvan Goron- talo, de waarn. adsp.-controleur E. G. F. Maier. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, op Zaterdag 21 December, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Cos- bergh het winkelhuis, waarin vleeschhouwery, met daaraan verheelde slachtplaats, aan de Lange Mare, No. 43, alsmede een stal, inge richt voor 13 koeien en één paard, achter voorgaand perceel, in de Dolhuissteeg No. 8, gecombineerd in bod op 9300, niet verkocht een perceel wei- of hooiland, in den Broek-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2