H\ 9158. Dinsdag 24 December. A*. 1889. g$i nommer hm'mti mi TWM1 Bladen. Leiden, 23 December. feze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering van (gou- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. ~dFbedrieger. LEIDSCH DAGBLAD. F BUB DEZXB OOITELLNT: Vfrosr L«id#n pu t mundin.14®. Franco per posfc.1.4#. Aiaoaö»rl$Jk« Mmbsmb.04i Naar aanleiding Tan zyn aanstaand ver trek naar Nederlandsch-Indié ('s Ryks Planten tuin te Buitenzorg) werd hedenavond te zeven uren aan dr. P. Van Romburgh namens de leerlingen van het Gen.otschap „Mathesis Seientiarum Genitrix" alhier als bewijs hunner erkentelijkheid voor het genoten onderwijs eene blijvende herinnering aangeboden, welke bestaat uit een omvangrijk en kostbaar album, bevattende in de eerste plaats eene photogra- phie van de zeven leden, waaruit de com missie uit de leerlingen bestaat, met de banier van het Genootschapvervolgens eene afbeelding der woning op het Rapenburg van den vertrekkendedaarna eene van het gebouw der Hoogere Burgerschool, waarin „M. S. G." is gevestigd; dan eene van het Laboratorium op de Kleine Ruïne, waar d# heer Van Romburgh een groot gedeelte van zijn tijd met het deen van onderzoekingen doorbracht, en eindelijk een 36-tal der fraaiste gezichten in en om deze stad, waaronder de monumentale gehouwen, zooals de Lodewijkskerk, het schilderachtig gebouw op de Stadswerf, hot Raadhuis enz., niet mochten ontbreken. Deze photographieSn, zoodanig gerangschikt dat zti eene aangenamë afwisseling vormen, zijn vervaardigd door den heer H. Jonker alhier, munten uit door duidelijkheid en nette bewerking, zoodat zij diens bekend atelier alleszins tot eer strekken. Ze zijn vereenigd in een zwaren, roodlede- ren Engelsehen band met sierlijke opdracht aan de voorzijde in vergulde typen op het vertrek van den heer Van Romburgh betrek king hebbende en met de jaartallen 1879 en 1890, d. i. de tyd gedurende welken hjj aan het Genootschap verbonden was. Aan de achterzijde bevindt zich het Leidsche wapen. Dit bindwerk is van den heer J. A. Loeber en getuigt wederom van diens bekwaamheid en smaak op dit gebied. Het geheel, dat zulk een sprekend bewijs levert van de liefde, welke de vertrekkende bij zijne leerlingen voor hem heeft opgewekt, zal hem ongetwijfeld menige aangename ure verschaffen als hij daarginds een blik werpt op die sohoone punten, welke onze gemeente oplevert. De commissie, met de aanbieding, ten huize van den heer Van Romburgh, belast, bestond FBITB ÜKB, ADVEBTHN TlllNi Til 1—* ngiU 1.0». Ildt» nfti lm ƒ0.17». Stwiw totton nur plutonimto. Ton hit w- «imm bolton d* itod vordt 0.10 tonkmi uit de leerlingen M. Van den Brandé, presi dent; G. J. C. Metselaar, penningmeester ;-H. H. Verhulst, J. A. Van Iterson, G. H. Cunaeus, H. J. D. Van der Horst en A. Van Buuren. Bij het album, verguld op snee, was tevens gevoegd eene keurig bewerkte naamlijst van al de deelnemers aan dit geschenk. Met genoegen kunnen wij berichten dat de voorgenomen twee soirées voor kamer muziek door de heerea Mann, Timmner en Van Praag zullen doorgaan in de zaal van 't Nut van 't Algemeen. Voor de eerste soiré» zijn ter uitvoering gekozen trio's van Men delssohn (D-mol) en Rubinstein (Bes), bene vens sonate (C-mol) voor piano en viool, van Beethoven, en soli voor violencel; en voer de tweedetrio's van Schumann (D-mel) en Beet hoven (Bes op. 97), sonate voor piano en violoncel van Rubinstein en soli voor viool. Nadere mededeelingen omtrent het uur van aanvang, de wflze van plaatsbespreking enz. zullen bij advertentie bekend gemaakt en de diploma's eerstdaags by de inteekenaren be zorgd worden. Vanwege de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen zal Vrydag 27 December a. s., des avonds te acht uren, in het Nutsgebouw de vierde ver gadering met dames gehouden worden. Mr. N. De Roever, archivaris van Amsterdam, zal eene letterkundige voordracht houden en onze stadgenoot de heer Jan G. Striening eene musicale. Morgenochtend tusschen elf en twaalf uren zullen op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld de steffelyke overbiyfselen van wjjlen de heeren A. Van Eek en J. J. Modderman. Aan het gebouw van het Provincial Bestuur te 's-Hage had heden de aan besteding plaats van het onderhouden en het doen van eenige herstellingen en vernieuwin gen aan ie gebouwen des Rijks-universiteit te Leiden gedurende 1S90. Minste inschrijver was de heer C. Filippo, te Leiden, voor 27,165. Heden ontvingen we per Engelsche mail de Bataviasche bladen van 19 en 20 Nov., alsmede de „Deli-Crt." van 20-23 November. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 52, ƒ27, 5.60 en ƒ2.75; de laagste: ƒ52, 26.50, ƒ5.50 en 2.75. Op de voordracht voor onderwijzeres 2de kl. in handwerken aan de school Rem- brandtstraat te 's-Hage zijn geplaatstmej. S. Van Egmond en mej. C. Happel, aldaar' benevens mej. J. C. Schutt, te Leiden. Te Utrecht zijn geslaagd by het eerste gedeelte van het arts-examen de heeren J. J. Van der Harst en J. F. J. Bloemen, cand.-artsen. Naar men meldt, zal de kapitein G. L. Méischke, van het 4de. rsg. inf., op verzoek, in rang worden overgeplaatst bij den plaat- aelyken staf. Bedankt is voor Katwyk aan Zee door ds. IJ. Bootama, te Zoetermeer c. a. Heden, Maandag 23 Dec., viert ds. J. J. Ii. Ten Kate t# Amsterdam zijn zeventigsten verjaardag. In „Eigen Haard" voor deze week prijkt z(jn geedgelykend pertret, boven een kijkje in de Nieuwe kerk en een uitzicht ever de Zuiderzee, waar hy in Marken zyne eerste standplaats ais predikant vend. Een goedgeschreven, waardeerend opstel omschrijft de verdiensten van dezen dichter. Ook eenige andere bladen wyden artikelen of gedichten aan hem. Ten Kate zelf heeft een klein gedicht ge zonden aan „Eigen Haard", dat hem om zyn handschrift gevraagd had. Dit zyn laatste vers, dat wy met „Eigen Haard" hopen dat zijn allerlaatste niet zyn zal, luidt dus: Hoe velen zyn weg, die ik teer heb bemind 'k Ben eenzaam maar toch niet alleen, Want daagiyksvertroostmy een biy vende Vrind „Geduld nog een weinig! Gy zyt toch Gods kind, „Ik leide u naar 't Vaderhuis heenl" Ter vervulling van de vacature van kerkelyk hoogleeraar hy de gemeente-univer siteit te Amsterdam, voortdurende ten gevolge van het bedanken van dr. A. W. Bronsveld, heeft de algemeene synodale commissie de commissie van voordracht opgeroepen tegen Dinsdag 7 Januari. Overeenkomstig de be palingen, zal de synode vier weken later, den 4den Februari, byeenkomen, om over te gaan tot de benoeming uit het door de commissie van voordracht opgemaakte drietal. In eene te Amsterdam gehouden ver gadering der „Vereeniging van Nederlandscho Letterkundigen" is een voorstel van het be stuur, om do jaarlijk6che contributie voor het lidmaatschap to verhoogen tot 5, aange nomen. Tevens werd besloten die bijdrage voor buitenlandsche leden op 2.50 to houden. De Nederiandsche mail met berichten uit Indië wordt morgenochtend alhier verwacht. Te 's-Gravenbage had Zaterdag jl. de gewone algemeens vergadering der IJsel Stoomtramwegmaatschappy plaats, welke de overgelegde rekening en balans over het boekjaar 1888 met algemeene stemmen goed keurde. Na de opening dier vergadering wydde de voorzitter, mr. S. Katz, eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van mr. F. baron Van Hogendorp, die der Maatschappij in verschillende betrekkingen heeft ter zyde gestaan. Tot commissaris der Maatschsppy werd verkozen de heer G. H. Van Soest, die staande- de vergadering verklaarde bedoelde opdracht aan te nemen. Veer het nazien der rekening over 1SS9 wees de vergadering aan de heeren Kr.cote,. mr J. E. Banck en M. Graaf Van Limburg Stirum. Tweede Kamer. - Bij art. 168 (poste rijen) maakte de heer Kerdyk bezwaar tegen- de voorgenomen vervanging van de emolu menten uit 't abonnement op dagbladen enz. door vaste toelagen en tegen het nen: en van die emolumenten voor het Ryk. Hy acht dat verkeerd, omdat z. i. de prikkel goed is; omdat de minister de emolumenten toch laat bestaan voor de bemoeiingen der ambtenaren, voor de Rykspostspaarbankomdat de ver goeding, die de minister wil geven, op nadeel voor de ambtenaren neerkomt, wijl de toe lagen zullen zyn afloopend en dus by be vordering het geheele bedrag der trakte- mentsverhooging zal worden gemist. Dat acht spr. onhillyk. De minister herzie dus de voorgenomen regeling. In de tweede plaats komt spr. op tegen de onrechtvaardigheid tegenover den post bode te" Warffum, die, in 1885 verdacht van verduistering, deswege terechtgestaan had en vrygesproken werd. De man werd nochtans niet eervol ont slagen en verviel langzamerhand tot ar moede. Onlangs is nu een ander beambte op oneerlykheid betrapt en de omstandig heden, daarby aan 't daglicht gekomen, hebben don minister aanleiding gegeven, 't vroeger niet eervol ontslag alsnog eervol te verleenen. Toch dringt spr. er nu by den minister op aan verder te gaan en het door don man in naam en bestaan geleden ver lies te vergoeden. De minister meent dat de postambtenaren geen geldelyken prikkel noodig hebben om hun plicht te doen. Dergelyke prikkel werkt ook niet goed. Do emolumenten zyn zeer ongelyk, vooral by verplaatsingen dikwerf Eene vertelling uit Rumenië van J. Kroner. Door JOHANNA. 7) Het gezelschap was zeer verwonderd hem vrooiyk en gezond te vinden; do dames be treurden het, dat die voorname bleekheid van zyne wangen geweken was en voor een ordinair burgeriyk blosjo plaats gemaakt had. „Gy kunt het dus met hst kluizenaars leven nog al vinden, beste vriend?" merkte eene dame aan. „Ik vind het niet alleen draagiyk, maar by uitstek aangenaam 1 Ik reken de dagen, die ik hier in het gebergte doorbreng, tot de schoonste myns levens. Het ontbreekt my aan niets, zelfs niet aan gezelschap van dames." De dames keken elkaar verwonderd en verlegen aande eene verdacht de andere van stil een bezoek op den berg te hebben afgelegd. „Het ontbreekt u niet aan gezelschap van damesgy schertst, Capugolwee3 zoo goed u duidelyker uit te drukken." „Ge vraagt om opheldering; wel, daar komt zy in levenden lijve. Kyk goed toe!' Dragomira trad nader, maakte voor het gezelschap eene nyging en zeide„Vader roept u om het kaasvat te helpen oplichten." „Ik kom Opeens naderde hij Dragomira en gaf haar een kus. „Dat is de kus van vandaag!" Dragomira werd rood van toorn. Reeds hief zy hare hand op om hem een klap te geven, doch zy liet haar weder zinken. „Dat is de overeenkomst tusschen ons!" fluisterde zy, nauwelyks hoorbaar. „Kom mede naar myn vader, vervelende grappenmaker I" „Als het gezelschap dat eens verstaan had Men had echter slechts den kus gezien en hield zich overtuigd, dat Capugol met onweer staanbare beminnelykheid dit boerenmeisje, dat er in het geheel niet slecht uitzag, stor menderhand had veroverd." De oude Mihalache had zich, toen hy de karavaan zag aankomen, in den schaapstal teruggetrokken en morde en bromde voor zich uit. Toen hy Capugol met Dragomira zag binnenkomen, keek hy op. „Daar, pak aan, en help my dat vat op lichten Toen het vat met groote moeite voortbe wogen werd, zeide hij „Nu kunt ge weer naar uwe fijne luijjes gaan „Nog niet, vader," smeekte Dragomira, met tranen in de oogen. „Geef hem eerst een goeden klap, opdat hy my niet meer met d« dames van zyn stand vergelyke en my be- handele alsof ik haars gelyke ware." De oude strekte zyn arm uit zonder verder te vragen wat er gebeurd was en gaf den Bojaren-herder zulk eene flinke oorvyg, dat zyne muts van schapenvel wel tien el ver van zyn hoofd vloog. „Daar, dat is voor uUitgerukt nuCapugol had juist den tyd nog, zyne muts op te rapen en een vrooiyk gezicht te zetten, want de nieuwsgierige Faraminte, die gaarne wilde zien, hoe Capugol met hot vat omging, ver scheen aan de deur. „Kom, Faraminte, kom!" zei Capugol. Toon doze by het gezelschap terugkeerde, werd hy met gemaakte bewondering begroet, en met die kuische landelyke schoonheid voor den gek gehouden. „Uwe veroveringen grenzen waarlyk aan het fabelachtige!" „Twee vliegen in één klap Nu, men neemt maar, wat men krygen kan," was het verlegen antwoord van Capugol, waaraan men tweeërlei uitleg geven kon, want hy wist zelf niet recht of men al dan niet hem bespied had, toen hy zyne muts verloor. Toen hy bemerkte dat het gezelschap er niets van had bespeurd, kon hy niet genoeg op de vriondschappeiyke verhouding tusschen hom en Dragomira zinspelen en dat deed hy alleen om do dames jaloersch te maken. Zy hadden gaarne het mooie boerenmeisje nog eens willen zien, doch het bleef onzichtbaar, en zy moesten weder dalwaarts ryden zonder hunne spotachtige nieuwsgierigheid bevredigd te zien. Reeds vóór zonsopgang was Mihalache met Dragomira op weg naar do stad. In het dal verlieten zy elkaarde boer ging naar de stad, Dragomira sloeg den weg naar de grenzen in, naar het wachthuisje, waar Peter op poet stond. In een van boomschors gevlochten korfje droeg zy versche aardbeien. De kapitein zat voor de kazerne, toen zy aankwam en blies welgemoed dichte rookwolkjes uit zyne P«P- „Gegroet, mynheer! Zyt gy mynheer de kapitein van de Dorobanzen, die Peter be straft hebt?" De officier keek ep en wierp een blik vol welgevallen op het openhartige gelaat van Dragomira. [Wordt venolgdj}

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1