Leiden, 19 December. jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feu-illetoris DE BEDRIEGER. PRIJS DRZER COURANT: Voor Lcidoa per t nuianden.UO. Franco por poet1.40. - Maondorip^i Nommon.OAO. Offlcieelo Kexmie^eYin^ea. «F ACHT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid- Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den Sden December 1889, No. 94; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat liij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de Jacht op klein wild in deze Provincie wordt ge sloten op Dinsdag den Sisten December aanstaande met zonsondergang, met uitzondering van hot in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of val- flouwen, hetwelk blijft toegolaten tot en met den 20sten Maart. 1890. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is, alsmede in hot Provinciaal Blad en in do Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, don 5den December. Do Cemmissaris des Konings voornoemd, FOCK. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer J. A. Stoop, geb. te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift, get.„Art. 56 der Grondwet," en de heer W. A. Yan Ittersum, geb. te Utrecht, met academisch proefschrift, get.: „Het recht van voet- en jaagpad". Aan dezelfde universiteit zyn de volgende examens afgelegd door de heeren G. H. Mil- lenaar, het theoretisch geneeskundig-examen M. H. Schim Van der Loeff, het doct.-examen in do rechtswetenschapJ. F. Kuenen, het doct.-examen in de wis- en natuurkunde. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10 uren bezorgd zijn. De w{jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Zondag a. s., des voormiddags te tien uren, zal in de Nederl.-Herv. kerk te Voor schoten optreden prof. Gunning, van Leiden. De Tweede Kamer heeft gisteravond de beraadslagingen over hoofdstuk VIII <Oorlog) voortgezet. De heer Von Lüben Seis wees op de wen- scheiykheid van continuïteit in het legerbe stuur en niet te zeer toegeven aan den geest van agitatie, die in de laatste tijden merk baar is. Alleen vreest hy dat de bureau cratische geest den Minister te machtig wordt en dringt hü aan op meer zelfstandigheid, meer afscheiding tusschen bevelvoering en administratieve macht. Hi) dringt aan op spoedige benoeming van een bevelvoerder van het veldleger. De minister van oorlog verklaarde dat het werk der defensiewetten is opgehouden door de nauwkeurige voorbereiding en het vooraf gaand overleg met zijne ambtgenooten. Dienten gevolge zullen de wetten nu gereed zijn zoodra zij zijn departement zullen hebben verlaten. De punten, door den heer De Beau fort besproken, stelt de Minister uit tot by de defensiewetten. Tegenover den heer Roose boom betoogde de Minister dat hjj niet had stilgezeten, dat een corps vrijwilligers uit stekend i«, maar daardoor geene vrijwilligers aan het leger mogen onttrokken worden. Ten aanzien van verrassende aanvallen deelde hij 't gevoelen van den heer De Beaufort. De proefneming met brisante spring middelen heeft moeten wachten op aanmaak van goede beton. Voor eene behoorlijke inrichting der stelling Amsterdam wordt wezenlyk zorg gedragen. Benoeming nu reeds van een commandant van het veldleger ware ongewenscht met het oog op het diep ingrijpende dier benoeming in de organisatie, die geheel veranderd kan worden door aanneming der defensiewetten. De heer Schepel betoogde dat z. i. alleen verdediging aan de zeezijde mogelijk is en dan geen verplichte krijgsdienst noodig was. In elk geval wenschte hjj bevordering van vrijwilligen dienst en vrijwillige oefening. De heer Domela Nieuwenhuis verklaarde tegen te zullen stommen op grond van het hooge eindcijfer. Het verwonderde hem dat de deskundigen vernietigend oordeelen over den minister en toch vóór do begrooting zullen stemmen. Naar aanleiding van opmerkingen van den heer Rutgers zou do minister overwegen geene extra-vergoeding toe te kennen aan officieren te Amsterdam, die te Nieuwer-Amstel wonen, en beloofde hy alleen bij uitzondering verlof te zullen geven aan officieren te Naarden om te Bussum te wonen. Nog kwam de heer Van der Loeff op tegen de wjjziging van het contract met de firma De Beaumont wegens transformatie van ge weren, daar zjj dat contract zoo slecht had nageleefd. De minister verzekerde dat de wij ziging het meest in het belang was van den Staat. Het algemeen debat word gesloten. De heer Seyffardt, die verhinderd was de vergadering by te wonen, had verklaard zijne amendementen in te trekken. Bjj de artikelen drong de heer Domela Nieuwenhuis aan op uitbesteding van oorlogs drukwerk. Op de vraag van den heer Van Vlijmen verklaart de minister geene herziening van de pensioenwetten op 't oogenblik te kunnen toezeggen. Aan den heer Van Kerkwijk verklaart de minister dat de goneraal-majoor, commandant der bereden artillerie, op zijne aanvraag op non-activiteit is gesteld. Eene motie van den heer Nieuwenhuis om over te gaan tot geleidelijke opheffing der Pupillenschool werd niet ondersteund. Diens beweren dat het loon in de patroonfabriek en andere werkplaatsen te Delft onbillijk zou wezen en vloeken, razen en tieren daar regel zou zijn, werd ten stelligste door den minister tegengesproken. Aan den heer "W. Cremers zegt de minister dat het gebeurde te Arnhem met den artille rist eenig is, en maatregelen genomen z(jn om eene niet te verwachten herhaling te voor komen. Art. 58, toelagen aan geestelijken voor eeredien8t b(j militairen, werd op verzoek van den heer Nieuwenhuis in stemming ge bracht. Aangenomen met 64 tegen 5 st. Door den heer Rooseboom was een amen dement voorgesteld om den Memoriepost voor het bouwen van eene kazerne voor twee bataljons infanterie te Asson te doen ver vallen. De minister achtte die post noodig om te kunnen onderhandelen over exercilioterroinen. De Kamer bleef niettemin vrij. Er zouden geene uitgaven geschieden zonder nadere raad pleging met de Kamer. Het amendement is verworpen met 33 tegen 25 stemmen. De Vestingbegrooting is goedgekeurd en de Oorlogsbegrooting aangenomen met 51 stem men tegen 6, de heeren Zylker, De Meyier, Viruly, Nieuwenhuis, Schepel en Heldt. Heden kwam het hoofdstuk "Waterstaat aan de orde. In het voormalig Evangelisatie-lokaal te Voorschoten, thans in gebruik by de Christe- lyk-Gereformeerde gemeente aldaar, onlangs gesticht, werd verleden Zondag, des voormid dags, door den heer H. Beuker, predikant te Leiden, de uit Baarn overgekomen leeraar van die gemeente bevestigd. Des avonds trad die nieuwe leeraar, de heer Visscher, voor de gemeente op. Eene talrijke vergadering was by beide go legenheden opgekomen, vooral dos avonds, toen ook een viertal leden van den gemeen teraad tegenwoordig was. Eene vertelling uit Rumenië van J. Kraner. Door JOHANNA. 1) De bergreuzen der Karpathen hadden hunne wolkenmutsen over hun kalen schedel ge trokken en staarden verdrietig naar beneden in het dal van Sinaia, alsof zy er moede van waren naar dat voorname gezelschap te kyken, dat door de heerlyke natuur slechts tot laffe scherts en vervelend gapen werd geïnspireerd. Het beste amuseerden zich nog eenige jeugdige Bojaren, die voor het hotel van Caraiman zich met een onnoozelen herder ver maakten. Daar naderde met haastige schreden een slanke jonge man. Hy had een gouden lorg net voor zyne moede oogeneen witte sluier, welken hy op zyne veldmuts droeg, beschermde hem tegen de zonnestralenover roode schoe nen droeg hij gele slobkousen. Hy had een lederen gordel over zyne magere heupen ge slagen zyne rood gehandschoende hand hield een stevigen bergstok omvat. „Myne heeren, de ezel is dood!" zeide hy zeer ernstig. Dit bericht maakte een diepen indruk op alle aanwezigen. „Is het mogelyk, Capugol! Kunt ge daar een eed op doen?" „Ik herhaal het: de ezel is dood 1 Een beer heeft hem op de Piatra arsa gedood De herder kwam zyn ezel ter hulpe, verwondde den beer met een oud pistoolde beer stortte zich op den herder, die zich met zyn mes verdedigde, en het eind der heele geschiede nis is, dat alle drie dood op de plaats bleven." Het lot van de» ezel wekte ieders mede- lyden op; doch niemand had een woord voor den dooden herder. Het was dan ook een byzondere ezel. Ten eerste had hy de gewoonte, het linkeroor steeds slap en melancholiek te laten hangen, terwyl het rechter- zoo recht als eene kaars in de hoogte stond. Ten tweede hield hy den kop altyd scheef, als een hardhoorige gerechts dienaar. Ten derde bleef hy altoos staan, als zy met de kudde by de herberg, naast het hotel Caraiman, aankwamen, en was dan niet te bewegen verder te gaan, totdat de herder zyn brandewyn had gedronken. „Dus de ezel is dood!" „Ja, onherroepelyk dood. Morgenvroeg gaan de boeren op jacht, om de berin op te sporen, die zich nog op de Piatra arsa moet bevinden. Ik wil my ook by de jacht aansluiten, ik!" „In vredesnaam, doe het niet! liefste Capu- FBUS DUB ADVBBTHNmtNi Vu 1—ngala 1.01. Iragtl umt/0.17t GrooUre lottar* uur plattomimU. Voor bat lm- Tri rrrr bmltom dm mtmd vordt 0.10 bmrmkmnd. Zondag, 22 Dec. a. s., zal de heer J. M. Sanders, predikant te Woubrugge, en Woensdag 25 Dec. de heer W. Klercq, pre dikant te Koudekerk, des namiddags te twee uren, in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade optreden. Mej. P. O. W., te 's-Hage overleden, heeft aan het gesticht „Talitha Kumi", te Zetten, f 500 gelegateerd. De kolonel A. J. P. Egter van Wisse- kerke, commandant van het lste reg. veld- art. te Utrecht, is aangewezen om het com mando over te nemen over de bereden artil lerie van den generaal-majoor F. M. B. ridder Alewyn, die op non-activiteit is ge steld. De oud-hoogleeraar dr. J. I. Doedes is door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, benoemd tot ridder 3de kl. der Pruisische Kroonorde. Op de voordracht ter benoeming van een directeur der gasfabriek te Assen, door B. en Ws. aan den raad in te dienen, zyn geplaatst de heeren N. W. Van Doesburgh te Dordrecht, G. Daams te Zwolle en A. J. Van Rees te Kampen. Het stoomschip „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, is 15 December te Marseille aangekomende „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 Dec. Perimde „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Dec. Dungenessde „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 18 Dec. te Padang; de „Prins Willem I", van Suriname naar Amsterdam, is 18 Dec. te Havre aan gekomen. gol", spotte een der heeren. „Gy kondt in uw overmoed er toe overgaan, de berin met uw zakmes aan te vallen." „Nu, en als ik dat deed?" was het trot- sche antwoord. „Ik durf wedden", riep een ander, „dat ge wegloopt, eer gy de berin gezien hebt!" Capugol zweeg een oogenblik, diep ge krenkt. Hierop wenkte hy den kellner. „Breng een blad papier, inkt en eene pen. Dergeiyke overeenkomsten moet men op schrift hebben." Met een zakmes de berin aan te vallen zou inderdaad waanzin zyn, doch sta my een oogenblik toe, de overeenkomst op papier te stollen." Toen schreef hyJanku Capugol verbindt zich, als hy de berin binnen drie dagen op hot spoor is, op eene distantie van vyf schre den den revolver op het dier af te schieten; gelukt het hem niet, dan heeft hy de wed denschap verloren en moet eene maand lang by een herder in de Karpathen als knecht dienen. Gelukt het hem, dan betaalt de ver liezende party vyfhonderd dukaten aan Capugol." Dat hy, als hy verloor, niet met eene som gelds wilde boeten, daarvoor had hy zy»e redenen; het zag er met zyn vermogen Toonkunst-Concert. De stampvolle Schouwburgzaal bood gister avond een vreemd gezicht. Het tooneel ver toonde zich in zyne grootste (niet grootsche) gedaante. De coulissen waren verdwenen waardoor heel wat aan ruimte gewonnen werd en vervangen door „wanden", welke eene staalkaart opleverden van wat er aan salons, kamertjes, tuinen en verdere requi site]] voorhanden is. Naar achteren was het tooneel zoo vèr ingenomen als dit maar eenigszins kon en naar voren was het too neel uitgebouwd tot over de ruimte, waar by opera-uitvoeringen het orkest in het parterre gezeten is. De friezen waren vervangen ge worden door een geheel houten plafond, waar door drie groote gaskronen naar beneden hingen. Dat plafond liep, tot voortplanting slecht uit, hy had het byna geheel doorge bracht. Dat wisten de anderen; zy keurden daarom het voorstel goed. Het contract werd door allen onderteekend en men kwam ook nog overeen, dat Cogu Faraminte als getuige zou medegaan en dat hy dadelijk aan de boeren bericht zou zenden omtrent den afloop der zaak. Den naasten morgen trok een half dozyn boeren op de berenjacht. Zy waren met ellen dige, verroeste geweren gewapend; in hunne gordels droegen zy lange messen, en over de schouders hadden zy zakken met maïsmeel geslagen. Magere herdershonden volgden hen op de hielen. Janku Capugol zag er dan van daag al byzonder vreemd uit; hy zat op een knol, die van den hals tot den staart met manden en pakken was beladen. De ryder zag er bleeker dan gewoonlyk uit, wellicht omdat hy nog in verwachting verkeerde van de dingen, die komen zouden; zyn lachen had iets gedwongens. Naast hem reed Fara minte, eveneens uitgerust, doch beter geluimd, ja, wel eenigszins tot scherts genegen, waar- schynlyk omdat hy niets te vreezen had en niet eens in den angst van zyn vriend deelde. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1