Griendtsveen en naby de lialle of ket station Helonaveen, en dat de kapelaan onder Ospel noodzakelijk is, omdat do parochiale bevolking aldaar ver het getal, op de benoemi g van een kapelaan aanspraak gevende, overtreft. - Naar het „Vad." vernoemt, heeft de heer Yan der Pot, thans met verlof hier te lande, zijn ontslag gevraagd als minister- resident ill Japan. Als zijn opvolger wordt genoemd mr. graaf Van Bylandt, gezant schapssecretaris to Sc.-Petersburg. - Zaterdag 21 dezer zal de Groothertog van Sakben-Woimar, zwager van Z. M. den Koning, zyn 50-jarig militair dienst-jubiló vieren. Naar men zegt, zal de keizor van Duitschland hem met dien dag gaan geluk- vvenschen. - De heer J. Kraus, civiel-mgonieur en assistent aan de Polytechnische school to Dolft, is met ingang van Januari a. s. benoemd tot hooglueraar aan de universiteit te Sail Jago in Chili. - Do audiënties van de ministers van marine en van koloniën zullen Vrydag niet plaats hebben en evenmin de audiëntie van don minister van binnenlandscho zaken op Zrterdag. - Z. M. heoft benoemd tot vice-president van de rechtbank te Amsterdam mr. W. A. L. Domis, thans rechter in gemeld col lege; benoemd tot landmeter 1ste kl. van het kadaster A. C. Oostorma*, thans 2do kl.; tot landmeter 2de kl. van het kadaster W. Vruggink, thans 3de kl.; tot landmeter 3.1e kl. van hot kadaster J. Gostelie, thans 4de kl.- met 1 Jan. a. s., ter vervanging van de op 31 Dec. 1S89 aftredende en niet herbenoem bare leden van de geneeskundige raden, tot ledan dier raden benoemd voor Zuid-Hol land: ar. C. J. Snijders, te 's-Hage; dr. C. J. Vaillant, te Schiedam; dr. F. G. K. Van Itc-rson, te Gouda; J. Thora Leeson, heel- eu vroedmeester te IJselmonde; IV. A. L. Legebeke, apotheker te Rotterdam; W. Ro bertson, apoth. te Rotterdam; F. R- Vecht man, apotheker te 's-Hage. li u rgcr'/.Hiigseliool Hedennamiddag werd in de kleine zaal van het Nutsgebouw alhier gehouden eene geheel huishoudelijke bijeenkomst van de leerlingen der Burger zangschool, ter ver vanging van de 29ste jrarlykscho open bare les, welke niet kon doorgaan, aange zien, ondanks alle aangewende pogingen, het commissarissen niet was gelukt een lokaal te vindon, in elk opzicht geschikt om leerlingen, ouders en genoodigden te kunnen ontvangen. Op deze bijeenkomst waren dus mot do leerlingen, alleen commissarissen en onder wijzers tegenwoordig. Niettemin legden eerstgenoemden er weder om proeven hunner vorderingen af, welke het bestaan der inrichting ten volle rechtvaardigen. De eerste klasse A zong: lo. oefeningen in solfèges van C. B. Duyster Jr.2o. „Een man een man, een woord een woord" en „Naar ■school", beiden van B. H. Taylor. De eerste klasse B: lo. Thema met varia ties in D. groote terts, van C. B. Duyster Jr., 2o. „Het dorpskerkje en 3o. „In de Smidse", beiden van J. Worp. De tweede klasse: lo. „Het Angelus klept in de verte", 2o. „Avondrust", 3o. t Viool tje", 4o. „Goede nacht" en 5o. „Lento", alleri van Catharina Van Rennes. Be derde klasse: lo. „Lente", 2o. „Goede nacht", beiden van S. De Lange, 3o. „De Avondstond", van R. Hol. De vierde klasse: „Do vier Jaargetijden", van R. Hol. Het was aangenaam deze liederen door liet jonge volkje, met piano-begeleiding, te hooren voordragen zóó als zij dit deden. De jeugdige zangsters en zangers kweten zich uitstekend van hunne taak, en als er, evenals andere jaren, een talrijk gehoor zou zijn tegenwoor dig geweest, zouden ze gewis daarvoor luide zyn toegejuicht geworden. Bij ontstentenis daarvan namen nu do klassen, die niet aan de beurt waren, deze taak „zeer bereidwillig en met algeheels toewijding" op zich. Met genoegen kon de voorzitter, de li6er P. Van der Veen, er in zijne toespraak dan ook op wijzen, dat de opgewektheid er niet ouder had geleden, nu commissarissen er niet in geslaagd waren een boter lokaal te viudon. Het eene was te klein, aan het ander kloefden te veel gebreken, zoodat het niet gebruikt kon worden, enz. Het laatste was zeker te betreuren, want thans moest men do aanwezigheid missen van personen, die anders zeker niet hadden ont broken. In de eerste plaats de heor Weirens, die als directeur gedurende 29 jaren zijne beste krachten aan de School had gewijd, steeds tot haren bloei had medegewerkt, doch by hst klimmen dor jaren deze taak gemeend had te moeten neerleggen. Hulde en dank wer den hem gebracht voor al zyne bemoeiingen. Ook ontbrak nu de heer Wolters, die op zoo monigc-n Dc-cember-avond de leerlingen zoo hartelijk, zoo prettig wist toe te spreken, maar nu door andere bezigheden niet kon opkomen. Ware het anders geweest, dan zou men ook nu niet gGmist hobben den hser Japikse, die der Burgerzangschool als commissaris eveneens immer zulk een warm hart toedroeg. De heer Vos, reeds het vorig jaar als com missaris afgetreden on by besluit der „Nuts"- vergadering door spr. vervangen, was echter op het appèl en legde daardoor, evenals door z eo voel anders, getuigenis af hoe lief de sc-hool hem is. Moge die liefd9 nimmer verminderen 1 En zoo nam spr. afscheid van de afwezigon en kwam hy tot de aanwezigen, nl. de onder wijzers, de heeren Taylor en Duyster, wien hy namens commissarissen de erkentelijkheid betuigde voor hetgeen zij ook dit jaar weer haddon gedaan, zelfs nu zij de hulp van den heer Wetrons moesten ontberen, en wien by toewonschle dat zij elk jaar evenveel succes voor hun ijver mochten ondervinden, als nu door deze huishoudelijke les het geval bleek te zijn. Algemeone instemming vielen sprekers woorden ten deel, waarna hy mededeeling deed van de volgende bevorderingen: Van de 1ste klasse A naar de lste klasse B Meisjes: E. Maartense, G. Werner, M. Pianjer, W. Pianjer, J. Do Hondt, C. Onweleen, H. Kokxhoorn, E. Filippo, E. Rating, G. Engels, J. Noyen, W. Eyndhoven, A. v. d. Togt, B. Timmerman, A. Knaap, M. Driessen, C. De Leu, G. Wijting, J. Spaanderman, W. Tillema, L. Van Nouhuys, M. Do Vries, A. Splinter, L. Westdyk, A. Bierstoker, D. v. d. Plas, J. v. d. Made, J. Diemei, C. Loebor en D. Bots. Jongens: D. De Graaf, N. Stallinga, P. Secreve, C. Westdyk, M. Spaargaren, D. Hakkenberg, F. Hakkenberg, A. De Tombe, A. C. Splinter, J. Spaargaren, C. Heycoopi H. Harmsen, J. Timmerman, H. De Groot, A. Do Vries, N. Spaargaren, A. Wynnobel en W. Wynnobel. Van de lste klasse B naar de 2de klasse. Meisjes: E. Secreve, M. Oosterlaar, D. Gubbi, A. Sytsma, Betsy Labree, G. Meer burg, A. Moyeraan, G. Hoefftcke, M. Van Leeuwen, A. Oudshoorn, M. Koolhaalder, C. A. De Hondt, M. Hamersma, C. Van Lith, G. Hagen, C. v. d. Jagt, I. Blankenberg, M. De Wilde, C. Plemp, B. v. 't Hooft en M. Splinter. Jongens: P. Bremmer, IP. Mayer, F. Mayer, J. Fraus, M. Herfst, G. Duyster, J. De Vries, B. Meyer, E. Abspoel, S. Sala, C. Meysing, G. Lindeman, J. Van 't Hooft, L. Dee, M. G. Slot, P. Meerburg en A. Binnendijk. Van de 2de tot de 3de klasse. MeisjesC. Borgerding, A. Sleyser, N. Cramer, J. Herfst, W. Landa, J. Heykoop, J. Bremmer en B. Japikse. Jongens: P. Knaap, W. Brouwer, M. Boekwyt, G. Harmsen, J. Coebergh, A. Oppe- laar, D. Meysing, M. Spaargaren, C. Meerburg, P. Van der Made en F. Gubti. Van de 3de tot de 4de klasse: Meisjes H. De Roode, M. De Roodo, B. Affourtit, M. Eagels, Marie Engels, M. Knaap, A. Binnendijk, J. Heykoop, E. Heijkoop, B. Van Nouhuys, G. Harmsen en J. Harmsen. De gepromoveerden feliciteerde de heer Van der Veen, doch de met-geproraoveerden condoleerde hy niet, want het heeft, evenals in hot maatschappelijk leven, ook zijne goede zyde als men niet zoo dadelijk bevorderd wordt, maar eerst nog eenigen tyd op de laatste trede dor ladder blijft staan, om daarna, b. v. in den loop van het a. s. jaar, met des te moer zekerheid op to klimmen. Allen echter bleef hy veel lust en opge- wjklheid tot zingen toewenschen en eene ontwikkeling hunner stem, welke het volgend jaar dan zeker de schoonste resultaten zal opleveren. Gemengd Nlenwa. Naar wjj vernemen, heeft de meubelmakors-voreeniging „Welvaart zy ons doel," met het oog op den ongunstigen toe stand der werkzaamheden, besloten dit jaar, in plaats van feest te vieren, de overgeschoten gelden gedurende het boekjaar 1888 tot '89 onder hare leden te verdoelen. Als „omnibus" reed heden tus- schen Leiderdorp en Leiden een voertuig van ander, o. i. beter, model dan het tot boden gebruikte. Blyft dit rijtuig den dienst waarnemen, dan wenschen wy daarmodo go- luk: koetsier en conducteur, die voortaan iels beter tegen hot meermalen gure weder be schermd zouden zijn; passagiers, die gemak kelijker toegang tot het vervoermiddel zou den erlangon; bewoners aan de wegen, waar langs het rijtuig wordt voortbewogen, die minder zouden zitten schudden en minder last zouden hebben van het dreunen dan voorheenpaarden, van wie iets minder in spanning zou gevorderd worden om dezen lichteren wagon door natte klei en over straatsteenen heon te doen snollen. Tevens wordt de nadering van dezen omni bus, waarvan do vorm en de inrichting zeer veel overeenkomst met onze tramrijtuigen hebben, aangekondigd door belgelui, hetgeen ook een niet te minachten voordeel is. In eene te Arnhem gehouden ver gadering van het bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdorsbond word het dagelyksch bestuur herkozen. De wedstrijd-commissie bestaat uit de heo- ronJ. J. Van Breda Beausar, te Ijoon op Zand; C. J. Do LangEvertsen, teRedersteog; A. L. Couvée, te DelftJ. C. Burkens, te Leiden, en H. P. Loggere Jr., te Amsterdam. Officieel handic?appor is de heer J. H. Faber, te Leidon, en plaatsvervanger do h6er C. A. A. Dudok De Wit Jr.. te Amsterdam. Hedenochtend, te ongeveer half- negen, werd de Ilaagsche brandweer gealar meerd voor een brand met uitslaande vlam in het atelier voor teekenonderwys van de heeren W. G. Bekink B. A. Bongers, in de Zoutmanstraat te 's-Hago. Met behulp van twee slangenwagens werd hei vuur gebluscbt. De twee midden-vertrekken brandden uit; het voor- en achtor-gedeelte van het atelier bleven gespaard. Do spuit van de grenadiers rukt) uit, doch behoefde niet in dienst genomen te worden. Door het verkeerd gebruiken van eene brand schel werd de brandweer niet tijdig genoeg te hulp geroepen, doch onmiddellijk na door eene andere schel gealmeord te zijn, rukte zy uit en was nog spoedig ter plaatse van hei onheil. Te 's-Gravenhage is een bouwop- ziihter, die aan een beschonken werkman ge laan gaf, door dezen ernstig in het aange zicht gewond. De dader is in hechtenis ge nomen. De „Heilssoldaat", orgaan van het „Leger des Hoils", zal met Januari a. s. van naam veranderen en dan gaan heeten: „Oorlogskreet". BUITENLAND. 3Tziual£rji31&. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren de verkiezing van den hoer Laur als lid der Kamer vernietigd. De heer Granget diende een voorstel in, om amnestie te verleenen aan hen, die wegens bij de werkstaking voorgekomen vergrijpen door het hooggerechtshof zyn veroordeeld. Nadat dit voorstel was bestreden door den minister Thévenet, die o. a. meer bepaaldelijk de amnestie aan twee categorieën van ver oordeelden wenschte te onthouden, werd het met 338 tegen 61 stemmen verworpen. IDnitsolilBnll. Volgens de „National-Zeitung" zyn de on derhandelingen ovor de samensmelting van de Witu-maatschappij met de Duitsche Oost- Afrikaanscbe maatschappij ten einde gebracht. Als tijdstip, waarop de gemeenschappelijke rekening begint te loopen, is 1 Januari 1890 gesteld. - De terechtstelling van Boesjiri wordt te Berlijn algemeen goedgekeurd. Men acht die gerechtvaardigd door zyne talrijke wreedheden. Algemeen wordt geloofd dat zy diepen indruk en een einde aan den opstand maken zal. Zwitserland. De Bondsraad heeft met algemeene stom men de overeenkomst goedgekeurd, betreffende de samenstelling der spoorwegmaatschappijen van de Jura, Bern en Westelyk Zwitserland. Uit het debat is gebleken dat de Bondsraad gunstig denkt over een aankoop der Zwit- sersehe spoorwegen door den Staat. Oostenr^Hong.-Monaro ii ie. De minister Taaffe heeft gisteren in do Kamer van Afgevaardigden op eene inter pellatie van den heer Von Plener verklaard, dat, hoewel do Regeering zich niet verplicht acht stelling te nemen, zij niettemin op inter pellaties zil antwoorden. Volgens de Regee ring bestaat er volstrekt geene reden om de grondwet te wijzigen; en wat den Boheem- schen Landdag betreft, deze heeft veiklaard den wettelyken weg te zullen volgen. De ontwikkeling der Staatsinstellingen kan slechts op kalme wyze geschieden. De Regeering heeft volstrekt geen belang by de kroning van den keizer als koning van Bohemen. Do minister trachtte vervolgens aan te toonen, dat de regeering zich bey'vert om aan de wenschen der Duitschers en Czechen te ge- moet te komen, zoodra dit slechts bestaan baar is mot de belange.i van den Slaat. Voor het. overige zullen de kiezers van Bohemen weldra uitspraak doen. De Kamer is daarop met 143 tegen 114 stemmen tot do orde van den dag overgegaan. Üllicl-A l'riiili. Luidens berichten uit Durban, dd. 16 Dec., had het Hollandsche element op de vergade ring der blanken in Swazieland verre de over hand. Maandag verkoos de meeting een comité, waarin twe9 Engelsche en twee Hollandsche afgevaardigden zitting hebben om de bedoelin gen der blanken aan het oordeel der gemengde commissie te onderwerpen. De vergadering nam een besluit, gesteund door twintig En gelsche kolonisten, waarin zy verklaart dat eene wyziging in den regeenngsvorm volstrekt noodig is. Zy beveelt het nieuwe gouverne ment aan, alle overeenkomsten te eerbiedigen, torwyl zij da noodzakelykheid betoogt dat eeuige vreemde macht invloed oefone om de blanken te beschermen. De Transvaal moest do eenige Staat zyn, welke het recht had te beslissen in geschillen tusschen de Regeering en de blanke kolonisten. De Engelsche en Hollandsche talen moesten gelykelyk erkend worden by de gerechtshoven en de bureelen der Regeering. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! We verzoeken U s. v. p. eene kleine plaats ruimte af te zonderen in Uw blad tot inzen ding van een stuk tegen het brutale stuk, in zeker dagblad opgenomen, en daarin gezien do blaam, togon ons en ons opperhoofd toe gediend. Wy, stokers van de Stedelijke Gasfabriek, verklaren bij dezen niet geheel onwetend te zyn van het laatst voorgevallen feit in het schryven van een brief aan den heer Directeur, het hoofd van die fabriek, te zenden tot vriendelyk verzoek tot verhooging van loon en om een rustdag, als zoo het mogelyk was. Maar onze wensch was dit te doen op vriendelyken toon, maar niet met dwang, volgens den inhoud van hot stuk, ons getoond door den heer directeur, geschreven door een Petrus Duyverman en metgezellen. Ook getuigen wy niets van den inhoud van dien brief geweten te hebben, maar ware Petrus Duyverman ordelyk en plichtelyk ge weest in het ter hand stellen van den brief aan zyne makkers ter inzage van den inhoud, zoo zoude het feitelyk voorval geen plaats gehad hebben. Zoo hopen allen wederom herstelling van de blaam, die ons is opgelegd, tot eor en roem van ons allen en ons opperhoofd. Leiden, De gezamenlijke werklieden 18 Dec. 1889. der Stedelijke Gasfabriek. Telecrammeii, LONDEN, 17 December. Aan de „Times" wordt uit Zanzibar gemeldHier is het ge rucht in omloop, dat Mapoonda, hoofd van de streek, waar de rivier Shiro uit het. Nyassa- meer ontspringt, het oppergezag van Portu gal hoeft erkend, en dat Mwanga het district Uganda heeft heroverd. CAïRO, 17 December. De wetgevende ver gadering heeft heden een wetsontwerp aan genomen, strekkende tot afschaffing der heerondiensten en instelling eoner progressieve grondbelasting van 41/, piaster per acre grond. LONDEN, IS December. De heer Parnell hield te Nottingham eene redevoering, waarin hij betoogde dat de sympathie, door Engelschen jegens de Ieren betoond, meer heeft bygedra- gen om de Ieren binnen de perken van het wettelyk gezag en van misdaden af te houden dan twintig jaren dwangbestuur. Parnell geloofde niet aan het slagen van het tweeslachtige stelsel van den minister Balfour, die vele fouten heeft begaan en de oorzaak was van het ontstaan eener nieuwe agrarische bewoging, tegen welke de minister en zyne aanhangers niet bestand zuljen wez6n.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2