Ra. 9154 Donderdag XO December. A° 1889, Hel Testament van Mevrouw De Tonnette, Leiden, 18 December. PBUS DEZ3G3. OOITBAJ^T: Veoy per 8 maanden1.10, Êtonco p*r poet«t»v. a 1.4®. Aüjonderlök» Homiaoï».öjW. <§9umnt wordt dagelijks, mei uitsondering vm (gpn- es fêesstdagea, uitgegeven. ©iê mmmsr beet&si alt ÏWÜS BIaé@a. BERICHTTRËSÏËT In dit nommer bevindt zich de Bon, ■waarmede morgen, ü>ontlex*- dag, het Premie-boekwerk: dook GlSttAIir» KELLER, aan ons Bureel kan worden afge haald. Had da uitgever van liet Leidsch Dagblad onlangs het genoegen onzen lezers een drietal presnieboek werken van Gerard Keller tege lijk aan te bieden, do ingenomenheid, waar mede deze worden ontvangen, gaf hem aan leiding thans wederom van dozen gevierden schrijver een werk voor geringen pry's ver krijgbaar te stellen. „Het Testament van mevrouw De Tonnette" is een arbeid van lateien tijd, waarmede Keller onze Nederlandsche letterkunde niet weinig heeft verrijkt. Kellers werkzaamheid, als letterkundig kunstenaar, bepaalde zich, behalve dat hij somtijds ook als tooneeischrijver optrad, moestal tot deze beide vakken: reisbeschrij ving en novelle of roman. Tot do laatste behoort hel nieuwe premie boekwerk, waarin hy zich wederom als een prettig verteller doet bewonderen, doch tevens voert hy ons naar eeno badplaats, waar een groot gedoelte der handeling plaats heeft. Reeds in het eerste hoofdstuk doet hy ons op onderhoudende wyze kennis maken met allerhande groote en kleine plannen, welke beraamd worden tusschen de adellyke mevr. De Tonnette en hare nicht Lina, waarna ons twee neven worden voorgesteld in al hunne eigenaardigheden en gebreken, om vervol gens, na van allerlei toebereidselen en voor bereidingen getuige te zyn geweest, met één hunner, den heer Pieter Botwater, op reis te gaan. Geestig beschrijft Keller ons een bal met hindernissen, dat zelfs tot moeilijkheden voor een der helden der geschiedenis aanleiding geeft, dat zich zelfs tot eene „zaak van eer" ontwikkelt, welke echter zulk eene wending neemt, dat Maar op deze wijze zouden wy onze lezers reeds met het geheeie verhaal bekend maken, hetgeen zyne schaduwzijde zou hebben voor hm, die zich het Premie-boekwerk willen aan schaffen. Genoeg zy hot dus te verzekeren dat ook Keller's „Tesiaincnt" zoor onderhoudend is geschreven, dat het van hst begin tot het einde boeit, dat het in menig opzicht ook zeer leerrijk is on te denken geeft. Het is geeïie vage geschiedenis, welke de schrijver behandelt, maar eene, waarin hy zeker is van zyne zaak, waarin zyne bekwaam heid en geoefendheid met zyn kostelyken stijl in het volle licht ireedt. Kaar reeds werd gemeld, is de prijs, voor welken dat Pretufletooekwerlk morgen, voor zoover de voorraad strekt, voor onze Abonnó's verkrijgbaar wordt gesteld, bepaald op slechts 25 cents. Arbeidswet. Burgemeester eu Wethouders der gemeente Leiden, Gelet op do circulaire van Zyno Exellentie den Minister van Justitie van den öden December jl.. 2de afd. A; Vestigen de aandacht van belanghebbenden op art. 10 der wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad No.-18J, hou dende bepalingen tot het tegengaan van oyer, na tig en en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, waarbij is voorgeschreven dat het hoofd of de bestuurder van een binnen de gemeente uit geoefend wordend bedrijf of van eene aldaar geves tigde onderneming, indien daarin of daarvoor op of na 1 Januari 1890 arbeid wordt verricht in eene fabriek of eene werkplaats door een persoon beneden zestien jaren, verplicht is te voren voor eiken zoo- danigen persoon eene kaart aan to vragen ter Secre tarie dezer gemeente, onder opgave van den naam, de voornamen, den dug en de plaats van geboorte van dien jeugdigen arbeider, eu van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezius, waarbij of van hot gesticht waarin deze inwoont. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Dec. 1889. E. KIST, Secretaris. zal worden gegeven tot hot inbrengen van bezwaren tegen dat verzoek. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTER. Burgemeester. 17 Dec. 1889. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien bet adres van A. OWEL, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in het pcrceil lste Grcenesteeg No. 24; Gelet op art. 152 der Algemcoue Politieverordening van 6 November 1879; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag 19 December a. s., des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis dezer gemeente, gelegenheid Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 18"?5 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan de FIRMA DE KOSTER Co. en W. J. STEYGERWALT on rechtverkrijgen den, rospectievelijk tot het plaatsen van een tweedon stoomketel in de stoommeelfabriok in de Looier straat en tot het oprichten van eene sigarondro- g e r ij in het perceel Galgowater No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgern. 16 Dcc. 1889. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. S. Braatsma, geb. te Ginnoken, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, mot acade misch proefschrift, getiteld: „Het oogenblik der Huwelijksvoltrekking." Aan dezelfde universiteit is het theoretisch geneeskundig-examen afgelegd door den heer G. E. A. Broose van Groenon. Do firma C. Kooyker alhier heeft de bij haar geabonnoerden op „De Gracieuso" ver rast met oen wandkalauder voor hot met rasschs schroden naderende jaar 1S90. Do allerlei noodige inlichtingen bevattende en in kleuren uitgovoerde kalender ie waardig in de kamer te worden opgohangen. Ook zü, die zich bij genoemde firma abonneeren voor den nieuwen jaargang van bedoeld mode tijdschrift, ontvangen dezen kalender cadeau. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. 0.": „Kenschetsend mag het genoemd worden, dat in den laatsten tijd studenten uit Leidon, dio daar zich voorbereiden voor hun examen, naar het Gasthuis alhier komon, om zich practisch te bekwamen in het opereo- ren, enz., waartoe te Leiden geeno voldoende gelegenheid schijnt te bestaan." Met de werkzaamheden voor de aanst. volkstelling zijn te Wassenaar belast do hoe ren Groen, Zwartbol, Messens en Van Hens- bergen. Eerstgenoemde heer is tevens met de leiding van het geheel belast. Zondag a. s., des namiddags om 2 uren, zal voor do Ned -Horv. gemeente te War mond optreden ds. Blauw, predikant te Noordwijk. Op den lsten Kerstdag, des voormiddags te 10 uren, zal aldaar voorgaan ds. Rijnen berg, predikant te Valkenburg, en op den 2den PBUÖ DES ADVBHTENTTBNt ▼as 1— 0 rog«l« 1.05. Msra rtgt! EMT ƒ0.17*. OrooUre letter* naar plaatsruimte, Voor het ia- easseeren bol loc do «tod wordt 0-10 berekend. Kerstdag, mode des voormiddags te 10 uren, ds. F. Oberman, predikant te Leiden. Te Aarlanderveen is bij de Ned. Ge reformeerde (doleerende) gem. tot predikant beroepen de heer De Koning, te Uithoorn. Uit goede bron wordt aan het „Utr. Dbl." medegedeeld dat ons protest tegen het verbod aan postambtenaren om zich met het bezorgen van dag- en weekbladen te belasten, voorbarig is. Daartoe bestaat bij de Regeering geen plan, maar wel tot afschaffing dor daar uit voortspruitende emolumenten van de post ambtenaren. Die ambtenaren blijven dan, even als thans, met het ontbieden en bestellen van dag- en weekbladen bolast, maar de provisio daarop wordt aan hot Ryk verantwoord, in plaats van in do emolumentenkas der amb tenaren te vloeien, die deswege schadeloos gesteld zullen worden. Neemt men het Duit- sclio stelsel aan, dan doen alle uitgevers eene opgaaf aan het hoofdbestuur der posterijen van den prijs hunner dag- en weekbladen en van de korting ten voordeele van het Rijk. Daarbij wordt dan de frankeering gerekend, welke met de korting tegelijk aan het Rijk verantwoord wordt. Hierdoor vervalt het t jjd- roovende opplakken der frankeerzegels en het vernietigen daarvan. In Duitschland worden alle couranten bij vooruitbetaling aan do post kantoren genomendeze doen daarvan ge regeld den abonnementsprijs aan do uitgevers toekomen, die voor elke postinrichting maar één pakket behoeven te maken. De verzen ding van eene menigl o afzonderlijke couranten onder bandjes vervalt daardoor, waarvan de sortooring op do postkantoren on vooral op de spoorwegpostkantoren, aan de behandeling der brieven zeer hinderlijk is, daar het getal drukwerken gewooniyk veel grooter is dan dat der brieven. De postambtenaren zijn reeds belast met de inning der abonnementsgelden van do „Staatscourant" en verantwoorden die kosteloos aan het Rijk. - Door de Tweede-Kamer-ledon de heeren Clorcx, Haffmans, Lambrechts, Ruland, Schrei- nemachor en d'Olne is oen amendement voor- gestold, om art. 63 van Hoofdstuk VIIB uit te trekken in plaats var: voor memorie, f 655 en wel f 400 voor een aan te stellen desser- vant te America onder de gemeente Horst, en f 235 voor eon kapelaan te Ospel onder Neerweert, beide plaatsen gelegen in het arrondissement en bisdom van Roermond. In do uitvoerige toelichting wordt betoogd dat de desservant noodig is om te voorzien in j de godsdienstige behoeften van het gehucht i Am'iica en van de nieuwe bevolking onder gjgp2rtgg;ggg:-fr F*©mlX©ton. HET GEHEIM van den Inspecteur van Politie. 121) Hy voogde do daad by het woord, gehol pen door Power on den zwaarlyvigen, maar nog zeer krachtigen ouden heer John Hunter, die, trots zijne vijftig jaren, met waren jon- geiingsijver was bezield, en een paar Fransche werklieden, die een handje wilden helpen, ter zyde schoof om zijn breeden schouder naast dien van Brusel te kunnen plaatsen. „Daar gaat-ie!" riep hij uit. „Één, twee, driol allen tegelijk! Hoera, ik voel al be weging. nog maar eenséén, twee, drie Met krakend geluid stortte de deur in elkaar, en dat wel met zooveel geweld, dat de drie vrienden hals over kop op de on derste treden der smalle torentrap te land kwamen. Z\j waren echter spoedig genoeg weder op dt) been en stormden met uitbundige juich kreten achter elkander naar hoven. Op liet plein vóór de Hoofdkerk was het intusschen nog veel drukker en levendiger geworden. Te midden dier opgewonden menigte, nu her- dan derwaarts gedrongen of met den volkshoop medegesleept, stond Sint-Alba's ongelukkige vrouw, met verwilderde oogen om zich heen ziende, zonder recht begrip van hetgeen er rondom haar gebeurde. „Kjjk, kykriepen verscheidene stemmen tegelyk. „Daar staat iemand! Daar i3 hy de dief, de moordenaar!.... "Wat voert hij uit?. Wat gaat lig doen?". De klokkotoren van de kerk word hersteld. Aan den bovensten omgang haddon do werk lieden des morgens eeno houten stelling aan gebracht, op welks uiterste einde de dwerg achtige gedaante van een man te voorschijn was gekomen, die inet de armen scheen to zwaaien Hoe klein de gedaante op die duize lingwekkende hoogte ook geleek, kon men al zgno bewegingen toch duidelyk waarnemen. Hg keerde zich om. „Daar zyn de anderon al!" riep het volk beneden. „Ze spreken tegen hem; zie maar, zg roepen hem wat toe." Andere even kleine gedaanten waren inder daad op den steiger verschenen, van beneden gezien niet grooter dan poppen. „Pas opl pas op!" riep de menigte opeens en een oorvordoovende gil steeg op hetzelfde oogenblik uit duizend monden op. „Ga uit den weg hij springt naar beneden I" Eon akelige, krijschende schaterlach klonk nog boven het gegil der menigte uithg klonk uit den mond der vrouw, de eenige, die met met de andoren achteruit was gegaan, maar op dezelfde plek als wezenloos was blijven staan. „Achteruit!" riep het volk nog eens. Ach teruit Hg valt!". Die dwergachtige gedaante van den steiger kwam inderdaad met duizelingwekkende snel heid naar beneden, al grooter en grooter wor dende, naarmate het lichaam dwarrelend daalde tot het eindelyk mot een door merg en been dringenden, doffen slag op de straat steenon nederkwam oen vormlooze, onher kenbare klomp, waarvan het bloed de kleode- ren dc-r ongelukkige vrouw bespatte, die het lyk onder het uiten van een waanzinnig gelach met kleurlooze wangen en uit het hoofd puilende oogen aanstaarde. „Het is eene krankzinnige!" riepen eenige medelydende stemmen uit de menigte. „Wie is die vrouw?... Het vreeselyke geval heeft haar van het verstand beroofd. Laten we haar wegbrengen!" XXXV. Er is nog geen vol jaar verloopen na de in ons vorig hoofJsiuk verhaalde vreeselyke gebeurtenis. De heer Norfolk is niet langer hoofdinspec teur, maar bekleedt thans don gewichtigon post van chef dor afdeeling crimineels zaken. Wy vinden hom aan zjjne schryftafel in zyn bureau gezeten, op het oogenblik, dat er aan zyne deur wordt geklopt. „Ha, inspecteur Brusel I" riep de heer Nor folk uit, met een vriendelyken glimlach. „Ik ben blij, dat ge zoo gauw zyt gekomen 1 Ik liet u roepen om u iets mede te deelen, dat u zeker veel genoegen zal doen." „Wel, mynheer! dat is toevallig, dat is zeker I" antwoordt Brusel, die zyn wensch om tot inspecteur te worden bovorderd, veol eerder verwezenlijkt heeft gezien, dan hy had durven hopen „ik heb ook nieuws vooru en daarenboven een verzoek te doen „Komaan, laat my uw verzoek en uw nieuws dan eerst hooren; het myne kan wol wat wachten." „Als u het dan niet kwalijk neemt, mijn heer," vervolgt Brusel, „zou ik u wel om ecu paar dagen verlof willen vragen" „Toegestaan, inspecteur, van ganscher harte hoor!" antwoordt zyn chef. „Geen menscb, die er meer recht op hoeft dan gij; ge hebt in den laatsten tyd dubbel dienst gedaan en kapitaal gewerkt. Ik heb er rapport van ge maakt (Slot Ticeede Blad.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1