van onze visschers tegen benadeoling door de bemanning van vreemde vaartuigen. De heer Van Kempen wees bepaaldei0k op de klachten der Scheveningsche reeders. De heer Heldt verklaarde zioli tegen ver plaatsing van 's Rijks werf te Amsterdam naar den overkant van het IJ en zag zelf3 gaarne ruimer op 's Ryks werf gebouwd. Do minister van marine betoonde zich niet afkeerig van eene kleine, offensieve ver dediging en gaf als reden voor zyne veran dering van stelsel op, de ervaring, die aan getoond had dat nieuw materieel noodig was. Het nieuwe pantserdekschip kr\jgt den naam van „Prinses Wilkelmina der Neder landen." Over ien eigendom van dat schip be hoefde men zich niet bezorgd te maken. Hy kwam ton sterkste op tegen de bewering dat het personeel der Marine in zoo treu- rigen staat verkeert. Intusschen zal hy alles doen om de oefeningen te verbeteren; ook de mobilisatie is goed verzorgd. In theorie ging hij mede met de denkbeel den van den heer Guyot, maar geloofde dat ze in werkelijkheid onuitvoerbaar zouden zjjn, daar Indiê eene groote mariDe niet kan missen. De instelling eener staatscommissie aal bji overwegen. De minister houdt voortdurend het oog op de bescherming onzer viaschera en stelde den heer Heldt gerust, dat hy inder daad vooreerst niet denkt aan verplaatsing van 's Rijks werf. Hij zal de wenschelykheid nagaan om de kruisers in de Noordzee te doen vergezellen door een deskundige. Na do replieken, waarbij de minister nog verklaarde dat tegen de uitdieping van het Slijkgat geen bezwaar bestond, mits de scheop- vaart-belangen van Dordrecht in het oog werden gehoudenis het algemeen debat ge sloten. Na goedkeuring van eenige artikelen, waarbij verworpen werd een amendement der rapporteurs voor de gevraagde uitbreiding van het ingenieurs-corps met een adspirant- ingenieur der marine te weigeren, werd de vergadering tot hedenmorgen verdaagd. - Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 17 December. Door de afdeelingen zjjn benoemd tot voorzitters de hoeren CoeneD, Van Zuylen van Nyevelt, Kappeyno Van de Cappello, Brenning en Hengst. ~TöOnsfêiffrf£r-torét' ontwerp door den heerVan Zuylen bestredes. Eg wees daarbij op do noodzakelijkheid va» verbetering van ons muntstelsel. De minister van finaneiön verzekerde dat de Rogeering harerzijds daarteo gaarne zal medewerken, al betwijfelde hy de spoedige totstandkoming eener bimotallieke unie op groote schaal. Hij verdedigde met den minister van justitie het ontwerp, waarvan de groote bezwaren niet te voorzien waren. Wettig be taalmiddel werden de bankbiljetten ernietdocr. De moreele aansprakelijkheid, die de Staat op zich neemt ten gunste van de Bank, be staat nu reeds. Behalve dat dit ontwerp het verkeer zal ten goede komen, kan in buiten gewone tydon het publiek er door worden gerust gesteld door de zekerheid dat de bank biljetten zullen biy ven aangenomen. De minis ter van justitie bestreed het grondwettelijke bezwaar en verdedigde vele bepalingen van het ontwerp op rechtskundige gronden. Nadat de heer Wertheim het ontwerp had bestreden als een daad van voorzichtigheid bij den heer- schenden twijfel, en had doen uitkomen dat het der Bank totaal onverschillig was, werd het ontwerp met 40 tegen 2 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren L. Van Nispen en Van Lynden. Morgen om 11 uren is er wederom zitting. liet IjCidseli Tooneel. Er bostaat een groot verschil tusschen de scheteen van het huwelijksleven van vroegere dagen en tusschen die, welke een groot deel der moderne literatuur ons te aanschouwen geeft. Vroeger zagen wij do vrouw als steun, als helpster, als bondgonoote van den man, die alles in het werk stelde om zyne gedachten, zyn willen en streven tot het hare te maken, die zyne echtgenoote was niet alleen op materiïel, maar ook op geestelyk gebied; thans stellen verscheidene auteurs twee wezens van verschillend geslacht vooroogen, die niet met, maar naast elkander leven. Het is vooral Hendrik Ibsen, die dit psycho logisch verschijnsel tot een zijner meest ge liefkoosde onderwerpen heeft gekozen. „Nora," „Do wilde eend," „De vrouw der zee," allen zijn hieraan gewyd. Francois Coppéo heeft het ons te aanschouwen gegeven in „Jean Marie" en heden heeft Richard Voss met zjjn „Eva" getoond een volgeling dier school te z0n. Eva is eene schoone, jonge vrouw van aiellyke geboorte en verloofd met graaf Elimar Holm. Als deze verneemt dat graaf Duren, vader zijner bruid, ten gevolge van slechte speculatiên gefailleerd is, stelt hij alle pogingen in het werk om de verbintenis tusschen hem en Eva verbroken te zien, hetgeen hem inder daad gelukt. Eva schenkt vervolgens hare hand aan deu fabrikant johan Hartwig, een eerlijken, braven borst, doch van burgerlyko afkomst. Niet geweon aan deze burgerlijke omgeving, ongelukkig ten gevolge der bitse, onbillijke verwijten, welke zij, het adellijk meisje, im mer moet hooren van Hartwigs moeder, lee»t zij het oor aan de verleidende taal van haren vreegeren bruidegom, van graaf Helmzij be looft hem haren man te zullen verlaten, van haar kind te scheiden, om hem, den man, dien zij altijd heeft liefgehad, t» volgen. Zy houdt woord. Zy hekent harsn echtge noot een ander te beminneD, niet meer met. hem te kunnen leven, om weldra baren intrek te nemen in het huis van den graaf. Hier hoort zy uit den mond van eene zyner vroegere slachtoffers aan welken ellendeling zy hare hand wil reiken. Zy begrijpt echter nu dat dit niet zyn wensch kan zijn, dat hy haar slechts eogenblikkelyk, slechts zinnelyk heeft begeerd; maar zy wil zyne wettige vrouw zyn, nu niet meer voor zichzelve, maar voor dat dochtertje, dat eenmaal uit haar geboren is, want zy wil niet hebben, dat men later dat meisje hare moeder kan aanwyzen als eene gevallene vrouw. Als Holm weigert aan dien wensch gehoor te geven, als hy haar verklaart haar niet te kunnen huwen, dan grijpt zij het pisteol en doodt hem. Den dag, dat zy uit de gevangenis, waarin zij deze daad boet, ontslagen zal worden, ko men Hartwig en diens moeder haar halen. Zy hebben alles vergeten, haar allee vergeven. Zy mag weer de plaats innemen aa» den huiselijken haard; zy mag weer moeder zyn over haar kind. Zy wil medegaan, maar de hartkwaal, welke haar gestel sinds lang onder- mynt, maakt een eind aan haar loven, juist op het oogenblik, dat eene gelukkigo, onbewolkte WoU.e~.af In lief „ArFclliot IS. logisch raadsel toe. Ten eenenmale onver klaarbaar is ons het karakter der vrouw, die liever armoede en schande met haren vader wil deelen, dan zich in weelde te baden ten koste van anderen, die de voorkeur er aan geeft om alles, alles op te offerenharen naam haren rykdom, hare liefde, dan te gehoorzamen aan den wil van haren aanstaande, die haar verbiedt bet woord te richten tot een een voudigen burgerman, die lydzaam allo ver nederingen duldt, terwyl diezelfde vrouw by het eerste woord, tot haar gericht door den man, die haar vroeger heeft verlaten, de huwelykebandea verbreekt, het moederlyk gevoel tot zwygen weet te brengen, om als eene nietswaardige deerne zich te werpen in de armen van een vreemde. Victor Hugo had by het aanschouwen van dit tooneelproduct een nieuw bewye gevonden voor zyn® stelling in zyn „Le Roi s'amuse' Frans I in den mond gelegd Souvont femme varie, Bien fol est qui s'y fie. Ook het karakter van Hartwig's moeder ia on3 niet recht duidelyk. Zoolang hare schoondochter onschuldig is, overlaadt zij de arme Trouw met onbiliyke verwyfeingeD, ea nauwelyks heeft zich de hartstocht der ïonde van deze meester gemaakt, of zy stelt zich aan bare zyde en thans tegenover haren zoo». Het was voor het eerst, dat wy mevr. Jonker», als Eva, in eene werkelyk dramatische rol zagen optreden en wy hebben haar onze bewendering ton volle mogen schenken. Met krachtige realiteit heeft zy den zieiestryd ge schetst; het was of men het inwendige der diep rampzalige vrouw aanschouwde; elke gemoedsaandoening, elke hartstocht trad plas tisch by haar te voorschyn; zy ontwikkelde een gloed en eene kracht, welke wjj in die kleine figuur nauwelyks durfden veronderstellen. Haar dialoog met Elimar Holm in het vierde bediyf, in do scène, aan welks slot zy hem doodt, was bepaald moesterlyk. Het gehoele tooneel in de gevangenis was eone uiting van werkelijke kanst, van een grootsch talent. Mevrouw Jonkers heeft gisteravond getoonl eene tragédienne te zijn, waarop ons tooneel met recht Irotsch mag wezen. Zy werd door allen uitstekend ter zyde gestaan. De heer D. Haspels gaf ons den braven, eerljjken Hartwig weer mst die fijne nuances, met die ryk gekleurde en gedetailleerde toe ken ngen, waarmede hy immer zyn spel weet te sieren. De schepping, ons gisteravond ge geven, is oen nieuwe lauwer. De heer Chrispyn, als graaf Holm, schetste ons het pjjniyk cynisme van den ellendigen vrouwenverleider met Ijzingwekkend realisme. Mevrouw Beersmans, by uitstek goed ge grimeerd, leverde een prachtig type van de oude boerin, bezield met een enverwinnelyken afkeer tegen het hoogere, tegen het aristo- cratieche. De klei»e rol van Toaia kwam in handen van mevrouw Coelingh-Vorderman volkomen tot kaar recht; deze teekende de gevallene, ioch niet elechte vrouw geheel en al vol gen* natuur en werkeiykheidvooral haar bianentreden en haar uitroep„hy heeft mij verjaagd uit dit huis om plaats te maken voor u!" was werkelyk artistiek. Het zou oas te Ter voeren allen in het byzonder te vermelden. Genoeg zy het dat allen krachtig medewerkten tot het uitbundig succes, waarin „Eva" zich hier heeft mogen verheugen. De zaal was zeer goed bezet. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Men heeft ons medegedeeld- naar aanleiding van het ingezonden stuk. waarby de inzeader zich niet kan vereenigen dat de meubelen enz. uit eene gerechtelyk •ntruimde wening gedurende geruimen tyd op straat bleven staan dat hier eene leemte in onze wetgeving bestaat. De wet bepaalt namelyk niet, waar zulke goederen moeten worden gedeponeerd. De politie treedt hier niet handelend op; de macht is in handen van den ambtenaer, met de uitvoering van het vonnis belast. Wy zouden echter geneigd zijn te vragen of zulk een ambtenaar niet het recht heeft deze onbeheerde goederen tydelyk op eene plaats, san do gemeente toebeheorende, te bergen. We houden ons overtuigd dat dit zeer zeker toegestaan zou worden. Wy vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van den Ned. Rynspoor, welke betreft den duur dei- geldigheid van de retourbiljetten ter gelegen- Zekere De G., wonende in de Bier- straat en vroeger een welgesteld ingezetene van Den Haag, heeft zich gisternacht opge hangen. Het lyk werd door de politie naar het gasthuis gebraoht. Als een bewys dat de laatste hariDgreis veor de Scheveningsche vloot od gunstig is afgeloopen kan dienen dat in hel geheel 700,000 kilo zout onverbruikt werd teruggebracht. Een groot aantal werklieder der Ratterdamsche suikerraffinadery heeft aai het bestuur een sehryvea g»richt, waarin voor gerekend wordt dat het loon onvoldoende is ia verhouding tot de behoeften van hun gezia. Zy verzoeken deswege met 1 Januari a. s do volgende loonsverhooging in te voeren alle loonen te verhoogen met f 0,25 per dag, voor overwerk f 0,50 per dag en f 0,05 per uur. Zaterdag, na middernacht, is in eene tapperij in de Bethaniedwarsstraat te Amsterdam eene vechtparty ontstaan, waarby een 20-jarige werkman door een onbekend persoon in d® hand is gebetenhy werd naar het gasthuis geleid om verbonden te worden. Tydens het rumoer is de tapper, dio ziek te bed lag, opgestaan, denkende dat zyne vrouw geslagen werd. Hy' is, volgens verklaring van genoemde vrouw en van oen® andere in den ingang der deur, toegang gevende van de huiskamer tot de tapperij, tegen het onderiyf geschopt door een 21-jarige metselaar, ten gevolge waarvan by op de plaats is dood gebl®ven. Volgens de verklaring van een geneesheer zou de tapper een natuurlyken dood zyn gestorven, door ororspanning veroorzaakt. Het lyk is naar het schouwlokaal in de cellulaire gevan genis gebracht. Woensdag zal men te Amsterdam weder een aanvang maken met de gratis-uit- deeling van brood en koffie in het voormalige Gymnasium-gebouw. Zaterdagmiddag zijn te Stads- kanaal twee jongens, één van 10 en één van 14 jaar, door het ys gezakt en verdronken. De rechtbank te Arnhem ver- oordeelde Gerrit Hardeman, wegens het toe brengen van eene messnedo over het aange zicht van Noellje Dyklar.d te Vonendaal, tot S maanden celstraf. Niet het ttoomgemaal van dun Naarderpolder, maar een daar dichtbygelegen huis is afgebrand. Het stoomgemaal kreeg zelfs geene schade. Men schrijft aan de „N. R. C." uit Hellevoetsluis van 16 December: De ziekte-verschyi)8elen by schepelingen der marine alhier, waaromtrent gemeld is, dat zy kenmerkead overeenkomen met de „influeaza," houden aan. Keerden de schepe lingen van hot wachtschip, op een paar uit- zonderingea na, hersteld terug, gisteren en heden werden weder bootsmansleeriingen van Zr. Me. instructieschip „Nautilus" naar het hospitaal gebracht, en dezen morgen nog een paar kanonniers. Ook enkele andere oorlogs lieden, die aan den wal wonen, zyn aangetast, alsmede eenige burgers. Kan de heerschende ziekte misschien niet geheel naar waarheid „inflnenza" worden genoemd, van epidemisch koortslyden durven w0 veilig gewagen. De trein van Duitschland over België naar Paiys is gisteren by Creil in botsing gekomen met een goederentrein. Drie waggons zyn geheel vernield. Drie soldaten en twee andere reizigers zyn ernstig gekwetst. Markies De Caux, city er aan het hof der Tuilerieën onder Napoleon III, gescheiden echtgenoot vaa Adeline Patti, is op 64 jarigen leoftyd te Parys overleden. In een ziekenhuis te Philadel phia, behooronde bij het Jefferson-College, werd dezer dagen eene wonderbaarlyke heel kundige operatie verricht. Yan een kind van zes jaar, dat aan vallende ziekte leed, werd de hersenpan geopond, waarna een deel van de aangetaste hersenen werd verwydord. De kunstbewerking gelukte geheel en de toe stand van het kind gaat vooruit. Het geval trekt in Amerika algemeene aandacht. BUITENLAND. FirsuiLcrJJIk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren, met 266 tegen 222 stemmen, de ver kiezing van den heer Naquet vernietigd. Het eerste bureel besloot gunstig te adviseeren op do verkiezing van den heer Bischoffsheim. De minister van oorlog De Freycinet is sedert Zaterdag ongesteld. T" «ar, afgevaardigde gekozen Le Myre de Vilers is de heer Bom- pard, resident, benoemd tot hoofd-resident van Madagaskar. Xtnlteohlccfl De „Post" meldt dat do opperpresident Borlepscis aanvankelyk weigerde de gevol machtigden van het mynwerkers-comité te ontvangen, omdat hy reeds onderricht was van het besluit, zich weder tot den arbeid aan te melden. Van don keizer ontving by intusschen rechtstreeks het bevel de arbeiders te ontvangen en kennis te nomen van hun besluit. Italië. D« minister van financiën heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden een overzicht gogeven van den fiaantiëelen toestand. Dank zjj den middelen, welke ter beschik king staan, is de geregelde dienst der kas verzekerd, niet slechts voor 1SS9/90, maar ook voor 1890/91. By het opmaken van het budget is de grootst mogelyke zuinigheid betracht, ten einde nist genoodzaakt te zyn tot nieuwe be lastingen de toevlncht te nemen. Het tekort op de begrooting van 1S90/91 is 32 millioen, waaronder 10'/2 millioen bui tengewone militaire uitgaven. Ten gevolge van het nieuwe fieantiëele programma zyn de uitgaven met ongeveer 46 millioen verminderd. Op dezelfde wyze voortgaande, zal het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven zonder nieuwe belastin gen hersteld worden. Telegrammen, SAARBRÜCKEN, 16 December. Heden middag is in nog vier andere mynen het werk hervat. De werklieden in de myn Altenwald zyn grootendeols niet opgekomen. LONDEN, 10 December. Het schip „Victoria", kapt. Wickmann, van Harlingen naar Blytb, is bij laatstgemelde haven gestrand, maar oogenschynlyk zonder schade vlot gekomen. BERLIJN, 16 December. HC.) De Keut- sche „Volkszeitung" meldt: In vyf mijnen in het district van de Saar is heden het werk gestaakt. PARIJS, 17 December. Generaal Boulangor heeft een manifest uitgevaardigd tot de kiezers

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2