4341.11'/,. 1356.34. 269. 90.15. 490.15. 300.05. 196.71. 113.95. 446.98. 287.10. 404.81. 385.87'/,. De staat daarvan is deze Ontvangsten Specie ie kasf 168.81'/,. 1996 leden a ƒ1 1996. 443 donateurs a f 2.50 1107.60. 2400 feestwijzers verkocht 72. Verkochte dames-kaarter. 232.50. Opbrerjgstvlieger-tentoonstelling 64.30. Opbrengst eutrés tot het avond feest 217.50. Opbrengst advertentién in den feestwijzer50. Pacnt-C. Van Hensbergen 15. Toelage der gemeente 400. Toelagen van particulieren. 17.50. Totaal Uitgaven: Uitdeeling op 3 Oct Prijzen en premiön idem Kunstvertooningen idem Drie muziekcorpsen idem. Vuurwerk op het Galgewater Gasfabriek voor aanleg der wegens het ongunstige weder niet gebruikte gasleiding op liet Sehuttersveld Kosten voor Amerika. Drukwerk en advertentién Diverse loonen Verschillende uitgaven. Saldo in kas Totaal 4341.11 '/a- De rente uit de Leidsche Spaarbank over do jaren 1886, 1887, 1888 en 1889 bedraagt te zamen 102 60. Hot kapitaal zelf i3 uit de Spaarbank opgenomen. Alleen de rente heeft men er laten «taan. Do commissie van controle, bestaande uit de heerer. mr. L. H. J. Lamberts Hurrel- brinck, Heykoop en J. T. Hessels, bracht daarop, bij monde van laatstgenoemde, rap port uit omtrent hare bevindingen wat be treft de rekening en verantwoording des penningmeesters. Die commissie had maar niet gehandeld overeenkomstig een „onbe paald vertrouwen" in penningmeesters be heer, maar zich op den nvoni van den 2iston November jl. naar dieni wonir.g be geven om dat beheer met de meeste nauw gezetheid na te gaan, iets, dat voor een goed penningmeester zeer aangenaam moet zijn. Zelfs tot in de kleinste onderdooien werd de rekening en verantwoording onder zocht en geheel in orde bevonden. Een woord van lof meende de commissie niet te mogen onthouden aan den penning meester voor diens beheer, dat de volle goed keuring der Vereeniging moet wegdragen. Met genoegen wees de rapporteur ook op den vooruitgang en den bloeienden toestand der Vereeniging en sprak voor haar de beate wenschen voer de toekomst uit. De voorzitter dankte de commiesie van con trole voor haar rapport en den rapporteur voor de door hem uitgesproken wenschen. Een luid applaus toonde den dank der leden, in het bijzonder aan den heer Goedeljee, als penningmeester. Vervolgens was aan de orde het «itbren- gon van het jaarverslag door den secretaris, welk verslag met applaus en onder dank zegging van den voorzitter aan den secretaris word goedgekeurd. In dat verslag werd o. a. opgemerkt dat, hoe goed geslaagd de feest viering ook heeten mocht, gebleken was dat oene feestviering op één centraal punt de voorkeur verdient boven eene, door de stad verspreid. Ook was er sprake in van „onro- gelmatighedén" bij de uitdeeling. De voor zitter mtrkte op dat die „onregelmatigheden" in hot verslag niet verder waren omschreven, omdat dit verslag weer zou worden gedrukt eu eene vereeuwiging door den druk niet noodig word geacht. Wel deelde hij zomede. Wyzelvon achten het eok beter die „onre gelmatigheden" hier niet nader te ontwik kelen. Die leveranciers, welke de oorzaken daarvan waren, verantwoorden hunne afkeu renswaardige handelwijze voor zichzelven! Het bestuur zal zorgen dat zoo iets niet meer zal voorkomen. De voorzitter wees er daarna op hoe den hoeren Knuttel en Driesson hulde toekomt voor de spoedige organisatie of reorganisatie van het feest, noodig geworden door de ongunstige weersgesteldheid. Hjj bracht tevens openlijk dank aan den eere-voorzitter, onzen burgemeester, die evenwel niet aanwezig was, voor het door hem aan den hoer Ed. IJdo gegeven verlof om zijne beeltenis te mogen plaatsen op de plaat, ter gelegenheid van het 3-Octobor-feest uitgegeven. 1700 leden maakten va* de gelegenheid gebruik om gratis zulk eese plaat te erlangen. Eakelo exemplaren er van werden oek ver kocht. Door de lede» is die plaat nog gratis te bekomen. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan het afgetrede» lid jhr. Roél! voor hetgeen hy tea dienste der Yereeniging had gedaan. Hij beval de Vereeniging bij voortduring in de welwillendheid van dien heer aan. De heer A.dr. Verhoog vroeg of het niet beter zeu zijn in het vervolg de leden per convocatie-biljet op te roepen tot de vergade ringen of anders den dag te voren de adver tentie Dogmaals in de céurnnt te deen plaatsen. De voorzitter merkte op dat convoceeren eene grooto mosilijkheid zou medebrengen, vanwege het verbazend groot aantal leden. De bode zou dan wel eene week ter bezor ging der oonvocatie-biljetten behoeven. Wat het plaatsen der advertentie betreft, als door den heer Verhoog werd bedoeld, xeide de voorzitter dat dit door omstandigheden dit maal niet alzoo was geschied en hg ver zocht staande de vergadering den secretaris hiervoor eene volgende maal te willen zorgen, hetgeen deze beloofio. Niets meer aan de orde zijnde, daar her ziening van het reglement niet noodig was bevonden, en niemand meer het woord ver langende, word de vergadering daaria door dea voorzitter gesloten onder dankzegging aan hen, die epgekomen waren, veor hunne betooade belangstelling in de 3-October-Ver- eonigieg. Werktijd in fabrieken en werkplaatsen. In de „Staatscourant" van heden is opge nomen een koninklijk besluit van 9 dezer (Staateblad no. 176), tot vaststelling van eenon algeraeonen maatregel van bestuur als bedoeld bij de artikelen 5, 7 en 11 der wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad no. 48). Wjj ont- leenen daaraan het volgende: Voor de hieronder genoemde bedrijven wor den de bij iedor vermelde afwijkingen vergund en vrijstellingen verleend van bepalingen der boven aangehaalde wet onder de voor ieder gestelde voorwaarden, met dien verstande, dat het aantal uren, gednrer.de welke door personen beneden zestioa jaren en door vrou wen arbeid wordt verricht, niet meer dan elf per etmaal bedrage, behoudens het bepaalde bg art. 5, derde lid, dier wet, en dat de ar beid van personen beneden zestien jaren er van vrouwen in olk geval worde afgewisseld deor een rusttijd van ten minste één uur tu8schon 11 uren des voormiddags en 3 uren des namiddags. Brood-, beschuit- en koekbakkeryem. Het is vergund don arbeid van een mannelijke* per soon tnsschen veertien en zestien jaren te deen aanvaDgen op zijn vroegst te 2 uren des voormiddags, ondor voorwaarde, dat het aantal uren, gedurende welke de betrokken peraoon arbeid verricht, daaronder begrepen het door hem buitea de werkplaats verrichte loopwerk, niet meer dan elf per etmaal be drage, en dat na een werktijd van ten hoog st» v(jf «ren hem ten minete een half uur rust worde gegeven. Courantdrukkerijen, lo. Het is vergund den arbeid van een manneiyken persoon be neden 16 jaren, voor zoover die strekt tot hulp bjj het drukken of vouwen van ee* dag- of weekblad, te doen eindigen, behoudeDS het sub. 2o. bepaalde, op zgn laatst te 10 uren des namiddags, onder voorwaarde, dat het aantal uren, gedurende welke de betrokken persoon arbeid verricht, daaronder begrepen het door hem buiten do werkplasts verrichte loopwerk, niet meer dan elf per etmaal be drage, en dat na eon werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten minste een half uur rust worde gegeven. 2o. Het is vergund de» arbeid van een manne- lijken persoon tueschen veertien en zestien jaren, voor zoover dit strekt tot hulp bjj het drukken of vouwen van een dag- of weekblad, op Zondag te doen voortduren tot uiterlijk te 6 uren des voormiddags, onder voorwaarde, dat het aantal uren, gedurende welke da be trokken persoon arbeid heeft verricht, daar onder begrepen het door hem buiten de werk plaats verrichte loopwerk, in hot etmaal, aan h6t einde van zijn arbeid op Zondag vooraf gaande, niet meer da» elf hebbe bedragen. Glasblazerijen, lo. Het is vergund den arbeid van een persoe» beneden zestiüD jaren, die bij smelt- of koelovens werkzaam is, voor wat betreft vrouwelijke personen alleen voor zoo ver zij daarbj) op 31 Deo. 1889 arbeid ver richten, op zoodanige uren te doe* aanvan gen en te doen eindigen als het bedryf «iseht, onder voorwaarde, indien die uren andere zijn dan de in art. 5, eerste lid, der wet genoemde, dat na een werktijd van ten hoogste vijf ure* hem of haar ten minste een half uur rust worde gegeven, en dat, waar met af wisselende dag- en nachtploeg wordt gewerkt, dezelfde personen slechts om de andere week in de nachtploeg arbeid verrichten, alles met dion verstande, dat na 30 April 1891 de arbeid van mannelijke personen beneden veertien jaren en van alle vrouwelijke personen is ver boden tusschen 10 uren des namiddags en 5 uren des voormiddag!. 2o. Het is vergund den arbeid van een mannelijken persoon tusschen veertien en zestien jaren op Zondag te doen voortduren tot uiterlijk te 6 uron des voormiddags, onder voorwaarde, dat hem na het einde van dien arbeid ten minste vier en twintig uron rust worden gegeven. 3o. Wordt vrijstelling verleend van de ver plichting om de werkuren te vermelden cp de in al t. 11 der wet bedoelde lijst, voor die glasblazerijen, waar met ééne ploeg wordt gewerkt. Steen- en pannenfabrieken en tegelfabrieken, de laatste voor zoover zij met een dor eerst genoemde fabrieken veroenigd zjjn. a. werkende met ééne ploeg: lo. Het is vergund den arbeid van een persoon benedon 16 jaren en van eene vrouw te doen aanvangen op zijn vroegst te 4 uren des voormiddag8, en dien arbeid te doen eindigen op zijn laatst te 9 uren des namid dags, beide onder voorwaarde, dat na een werktijd van ten hoogste 5 uron hem of haar ten minste een half uur rust worde gegeven. Deze vergunning om den arbeid te doen asnvaDgen op z(jn vroegst te 4 uren des voormiddags geldt voor dion van personen beneden veertien jaren en van vrouwen slechts tot 1 Jannari 1892. lo. Wordt vrijstelling verleend van de ver plichting om de werkuren te vermelden op de in art. 11 der wet bedoelde lijst, voor zooveel betreft die personen benoden zestien jaren en vrouwen, wier arbeid bestaat in bet op don kant zetten en het van de steenplaat sen naar de stapels brengen van de onge bakken steenen, en achter wier namen op die lijst is vermeld dat zij dien arbeid ver richten. 3o. Wordt gelijke vrtjstolling als sub 2o. verleend voor de overige personen beneden zestien jaren en vrouwen, ondor voorwaarde, dat op de bedoelde lflst vermeid worden do tyden, gedurende welke hun in gewone om standigheden rust werdt gegeven. b. werkende mot afwisselende ploegen lo. Het is vergund dea arbeid van een mannelijken persoon boneden zestien jaren te doen aanvangen op zijn vreeget te 3 uren des voormiddags, voor wat betreft personen beneden 14 jaren tot 1 Januari 1892, enden arbeid van een mannelijken persoon beneden zestien jaren, te doen eindigen, behoudens het sub. 2o. bepaalde, op z(jn laatst te 10 uren des namiddags, beide onder voorwaarde, dat na een werktijd van ten hoogste vijf nren hem ten minBte vier uron rust worden ge geven, en dat het aantal uren, gedurende welke de betrokken persoon arbeid verricht, niet me-r dan tien per etmaal bedrage. 2o. Het is vergund den arbeid van een per soon heneden zeatien jaren en van eene vrouw, bestaande in hot op éen kant zetten en het van de steenplaatsen naar de stapels brengen van de ongebakken steenen, te doen eindigen op zjjn laatst te 9 uron des namiddags. 3o. Wordt vrijstelling verleend van de ver plichting om de werkuren te vermolden op de in art. 11 der wet bedoelde ljjst, voor zooveel betreft die personen beneden zestion jaren en vrouwen, wier arbeid bestaat in het op den kant zetten en het van de steenplaatsen naar de stapels brengen van de ongebakken steenen en achter wier namen op die lijst is v«rrneld dat zij dien arbeid verrichten. Al de voor deze bedrijven toegestane af- wjkingen en vrijstellingen gelden alleen voor het tydvak van 1 April tot 1 November. Gemengd Nieuws. Heden ontvingen we een eigen- aardig bezoek. Een mannelijk persoon van ongeveer 40-jari- gen leeftijd verzocht ons te spreken en liet ons daarna wat bijzonders zien. Waaruit dat bestond? Hot was een gewoon apethekers-flesc-hjo en daarin was Jezus afge beeld aan een van hout bewerkt kruis. Hoe dit door den hals van de flesch is kunnen gaan? Dat is »p het eerste gezicht een raadsel. e~.,„ Andere attributen, welke op de kruisiging betrekking bobben, ontbreken in dat flsschje evenmin. Een en ander was aardig bewerkt, en al verried ni6t alles de geoefende kunstenaars hand, er waren toch in ieder geval veel oefe ning en geduld tos noodig geweest om met passen en meten het zoo ver te brengen. Nu er zoo algemeen op huisvlijt wordt aan gedrongen, kan, wat de man ons liet zien, daartoe als een voorbeeld worden aangemerkt. Uit dat oogpunt had lijj het echter niet gemaakt. Hij vervaardigde het onwillekeurig, zonder, naar hjj ons vertelde, er een doel mode te hebben. Zes e» twintig jaren geleden was hjj werk zaam geweest in een aan de typographic verwant vak, dat hij echter door omstandig heden verliet, waarna h(j smid werd. Dat ging langen tjjd goed; h(j verdiende later den kost voor zijn gezin, doch de tegenspoed bleef niet uit, tot hy ten laatste aan het ziekbed werd gekluisterd. Vijf maanden lag hij daar neer, waarvan drie in hst ziekenhuis. Zijne verdiensten ston den stil. Door hard werken kon zijne vrouw in het onderhoud der zjjnen gedeeltelijk voor zien. Eindoljik mocht hjj entslagen worden. Wat moest hij echter beginnen? Immers tot arbeid gesteld dat hy dezen dadelijk had was h| nog niet in staat. Welk een vooruitzicht, en dan aan zijne vrouw en vier kinderen te denken, die toch het allernoodzakelijkste niet mochten, maar toch zullen moeten ontberen! Den een goeden indruk makenden en or pro per uitziendon man kwamen de tranen bijna in de oogen, toen hy zyn verbaal eindigde. Het was ons echter nog een raadsel wat daarmede nu het doer hem bewerkte apotho- kersflescbje te maken had. Hijzelf wist echter ook niet welke bedoelingen hy er mede had. En toeh vertegenwoordigde het eene waarde, welke voor hem niet onbelangrijk was, want alleen bet floschje had hem reeds twee centen gekost, en dan het Christus-plaatje twaalf centen en wat er nog vorder bijkwam Daarenboven had liet hem wel minstens vijf uren arbeids gekost eer allee zich zóó in het floschje bevond, als het zich nu vertoont. Op onze vraag of, als er hem b. v. eens een gulden voor werd gegeven, hy dan tevreden zou zijn, antwoordde hy dat, als dit ooit ge beurde, hp in staat zou zijn een huis hoog te tpringon, omdat vrouw en kinderen don weer wat geholpen waren. Wie zou het er echter voor geven? wy gaven hom den gulden, en al hield hy zich niet aan zjjn woord om een huis hoog te springen, wy verlangden dit ook niet. Zyne dankbaarheid was ons reeds geneeg. Maar wat wy wél wenschten Ie, dat ieder belangstellende het apothekersfloschje by ons op het bureel oven kwame zien en er dan eok een bestelde. Het is een werk der liefde. Meer dan één per dag kan de man er echter niet afleveren. Z(jn naam is W. Leugering. Hjj woont in de 1ste Groenesteeg numero 42. De politie alhier heeft proces- verbaal opgemaakt tegen eene gehuwde vrouw, die, in half beschonken toestand, een kleedingstuk in een huis van verkoop met recht van wederinkoop aan de Oude Vest van de hand willende doen, dat, als van te geringe waarde, werd geweigerd, zich een jongenspakje, aan den gevel van dat huis te koop hangende, heeft toegeëigend. Uit Leeuwarden schrijft men nader het volgende De overbrenging van do 147 militaire ge vangenen uit Leiden naar de strafgevangenis alhier heeft zonder stoornis plaats gohad. Aan hot station alhier werden de gevan genen, nadat zij 's morgens om haifzos met een extra-trein waren aangekomen, in ploegen van 26 man langzaam en in alle stilte naar hunne nieuwe verblyfplaats geleid. Zij liepen twee aan twee en hadden tusschen zich een langen ketting, waaraan zy allen wares vast gebonden. Heewel dag en uur van aankomst geheim waren gehoudeD, was, in de gevangenis zoo wel als in de kazerne, alles hehooriyk op de ontvangst voorbereiddo gevangenen zoowel als de geleiders vonden h6t noodige gereed, om zich na de vermoeiende reis te verkwikken. En toen een paar uren later, onder de vroolyke touen der muziek van het lste regimeat infanterie, het detachement geleiders langs Leeuwarden's grachten en straten toog om de terugreis te aanvaarden, vernamen de ingezetenen met verbazing, dat - alles was afgeloopen. Voor vele I

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2