Pacificatie acht spr. wel gewenscbt, maar hy ziet die niet. Op finantiëel gebied verwacht hy geene pacificatie, omdat de twee partyen op dat gebied nog niet gelykstaan; moreele pacificatie verwacht hy niet, zeolang men elkander niet leert waardeeren, en dat ziet spr. nog niet. Ook politieke pacificatie ver wacht hy niet, omdat, al wyzigt zich de par tyformatie, elke partyformatie verkeerd is. Ten alotte bestreed spr. den leerplicht ale illiberaal. Spr. heeft het woord gevoerd namens velen zjjner vrienden, die steeds do open bare school de besté ichteri. Inmiddels pro testeerde spr. tegön de uittartend© en uit dagende hèudihg van^ de leiders en do organen der katholieke party. Laten zy nu toonen, dat verzoening hun ernst isl De heer Van Royen was na do drledaagsche discussie de 20ste spreker. Nadat deze ge ëindigd had, zou de minister aan het woord komen, maar toen stond de klok op 5 uren. Ten einde de discussiên zoo mogeiyk heden ten einde te brengen, ving de vergadering in plaats van to 11 uren, reeds te 10 uren aan. De heer Yan Rojen motiveerde zijne stem vóór de wet. De Grondwet verbiedt baar niet, en by de verwerping van het voorstel- Schaepman is deze weg aangewezen. Hy be streed wat de heer Kappeine te dien op zichte had gezegd. Het wetsontwerp moest komen en dat het gematigd is, heeft men reeds aan deze Kamer te danken. "Wat zal verwerping baten? De omstandigheden blijven dezelfde, en dan denkt spr. aan hot woord: „Myn vader heeft u met geeselen gekastyd, ik zal u met schorpioenen bestryden. En mocht de liberale party eene kleine meerder- eid krygen, wat baat het? En de gevolgen van aanneming? Spr. hecht aan de verklaringen der Regeering en voor ziet dat er dan geone nieuwe leus is om twee partyen saam te binden tegen de liberalen. En als de wet het graf is voor de anti revolutionairen, spreker zal zich daarover kunnen troosten. Den stryd tegen de andere party wenscht spr. voort te zetten met geea- telyke wapenen. De openbare school behoeft ook zeker op dezen voet de concurrentie niet te duchten. In het belang van het onderwy3 hoopt spr. overige.vs dat de Regêering niet spoedig gebruik zal maken van de faculteit, om premies uit te reiken voor het opleiden van onderwijzers. Het Leldsch TTooneel. Reeds gisteravond viel den schouwburgbe zoekers eene eigenaardige surprise ten deel. In stede van het aangekondigd drama, wer den wy vergast op een biyspel .„Maiy Hago- dorn" van Rudolph Kneisel. Hoewel deze verrassing zeer vroegtijdig mocht heeten, was zij ons niet in alle opzich ten byzonder aangenaam. De Fourchambaults, het drama, dat velen hunne schreden naar den schouwburg had doen richten, is ongetwyfeld een dor beste stukken van Franschen bodem; het is het standaard werk van Eraile Augier; het bevat prachtige, levendige scónes en eene eerbiedwekkende moraal. In ruil daarvoor werd ons geheel onverwacht een Duitsch blyspel aangeboden; wy verwachtten wederom eene Po^se als „Sie weiss etwas" of „Ein Satanskindvan den zelfden auteur. Gelukkig was dit echter niet het geval. „Mary Hagedorn" is een flink opgezet, goed gebouwd tooneelspel met tal van aardige scènes en met een uitstekenden tendenz. Het geheel is gericht tegen den laster en tegen femelaryhet is eene combinatie van Justus Yan Maurik's „Men Zegt" en diens „Fyne Beschuiten". Het eerste zaad van den laster zien wy verspreid door eene alte Jnngfer Barbara Van hoven, een „fijne beschuit" van echten stem pel, hierin gerugsteund door een zekeren Fritz Windschel, secretaris van verschillende liefdadigheidsgenootschappen, tevens een Tar- tuffe, die telkenmale mag uitroepen „Ah pour ötre dévot, je n'en suris pas moins homme". Het slachtoffer hunner kwaadaar~ dige tongen is een braaf, edel meisje, dat vroeger door zwaren arbeid als naaistertje den kost voor zich en voor hare oude moeder verdiende en thans, na den dood der oude vrouw, tot wettige echtgenoote verheven is van een zeer bemiddeld man, die hare deugden heeft leeren kennen en waardeeren. De laster ontdekt uit een haar toegezonden regu eener postwissel, dat zy de maitresse ge weest is van een dokter Othingen en zyziet haar werk bekroond met eene verbreking der trouwbeloften, welke deze esculaap van eene jonge weduwe ontvangen had;zy werkt en wroet voort; ook het l.-iwelyk tusschen den schilder en Hedwig Y.inhoven scbynt om dezelfde redenen geen plaats te zullen hebben, als eindelyk de gehetle waarheid aan hot daglicht wordt gebracht en de laster tegelykertyd zich ontmaskerd ziet. Amor vereenigt natuurlijk weer allen, die elkander eenmaal hadden liefgehad en de deugdzame Mary Hagedorn, op ;hot oogen- blik de vrouw van Arthur Martens, heeft zich de achting, de vereering verworven van hen, die vroeger aan dien laster een goed willig gehoor hebben verleend. Er werd over het algemeen zeer goed gespeeld. De heer Henri De Yries, als Fritz Wind- schei, had den schynheiligen ondersteuner der armen op bepaald karakteristieke, gees tige wyze getypeerd; zyne grime, zyne actie waren geheel en al volgens de natuur en de leer. Mevrouw Philomène Jonkers, in de hoofdrol, gaf ons de arme belasterde vrouw met veel talent weer; zjj speelde die met kracht en opgewektheid; vooral ia de lachscène bewon derden wy haar. Minder beviel ons de heer Jan C. De Yos, als haar echtgenoot Arthur Martens. Wy kun nen de beweegredenen niet doorgronden, welke dezen acteur genoopt hebben deze bepaald ernstige rol op zulk eene komische wyze te schetsen. Een man, die de vrouw, welke hy acht en liefheeft, belasterd en verguisd ziet, die zelfs een oogenblik aan dit alles geloot slaat, ge draagt zich niet als eene soort van nar inte gendeel, by hem verwachten wy meer eigen waarde. De heer Le Gras was een waardig exem plaar der oude zondaars der vieux roués, met godsdienstig tintje gemerkt. De overige rollen waren van minder be- teekonis; zy werden allen kranig geteekend. Alleen het dames-trio in de derde acte verdient eene byzondere vermelding. De avond werd besloten door „De brandwacht en zyn liefje," minnespel in één bedryf door Florïs Yan Westervoort. Onze beoordeeling hierom trent, een drietal weken geleden gegeven, maakt het volkomen overbodig ditmaal hier nogmaals over uit te weiden. 5 December 1889. Mr. L. H. W lenw». Met byzonder genoegen bezich tigden wy in hot Panorama de reeks gezichten uit Öavoye, welke daar nu is geëxposeerd. Van geen van al de ser én, die wy er zagen, hoeft er één ons zóó geboeid, als nu deze om coving van den reus der Europeesche berg gevaarten, den Mont-Blanc, met zyn geheim- zinnigon top, bedekt met eeuwige sneeuw; ge boeid vooral om de verrassend natuurlyke kleur, welke op do tableaux door eene eigen aardige verlichting wordt aangebracht, zoodat we hot doffe wit der sneeuwvelden op de zwarte rotsgevaarten, en het eigenaardige grauw van het gletscherys in natura voor ©ns meenden te zien, om straks weer als door een venster een Alpen-dal te aanschouwen, uitge strekt in al zijne verrassende grootschheid en lieflijkheid. Men aanschouwt er o. a. Annecy met het meer, de rotskloof van den Fier, Argentiöro met den gletscher, Chamouny en het verrukkelijk dal, en stfjgt vervolgens over het Gletsohermeer, den Bossonglet6cher en langs de Grands Muiets, hutten der bergbosty- gors, naar don woesten top van den Mont-Blanc. In 't kort nooit kan men zich een beter denkbeeld van die natuur maken als daar, zoodat wy deze serie, als uiterst leerzaam, zeer aanbevelen. Hedenmiddag tegen twee uren had een volwassen manneiyk persoon, knecht van den heer J., bet ongeluk in de Hee rengracht, nabij do Groenesteeg, te vallen, toen hy, ter reiniging der straat en tot hulp der daarmede belaste dienstmaagd, water schepte. Tot zyn geluk was hy in de gelegen heid spoedig weder op vasten wal te komen. Heden werd met het beste ge volg te water gelaten van de werf der Koninklyke Nederlandsche Grofsmederij alhier eene schroefstoomsleepboot voor den heerW. J. De Graaff, te Amsterdam. Machine en ketel werden aan dezelfde inrichting vervaardigd. Het was gister Sin t-N i c o 1 a a s avond zeer druk op de Boter- en Visch- markten, en er was eene beweging in de straten als slechts by zeer feestelyke ge legenheden het geval is. Er werd storm ge luid aan de deuren en er moeten eenige kilometers pakpapier zyn verbruikt. De post, als ally 1 in do laatste jaren door militairen bygestaan, had hot drukker dan ooit met den pakkettendior.st. Wy willen hopen, dat de Sint zeer velen genadig zy geweest. Dor politie alhier is nader ge bleken, dat de jas, waaromtrent gisteren in lichtingen werden gevraagd, In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag in bewaring is ge geven aan den koffiehuishouder Hünnekene, op de Beestenmarkt, van waarzy den volgenden morgen door don aangehoudene, in ruil voor de ontvreemd© jas, is weggehaald. Hoewel genoemde koffiehuishouder, reeds te voren door de politie ondervraagd, gezegd had daarvan niets te weten, verklaart hy nu dat Dinsdagmorgen uit zyn koffiehuis is ge stolen een pakje, vermoedeiyk de gestolen jas bevattende, zynde dit geschied door een 12- a 14-jarigen hem onbekenden joDgen. De commissaris van politie alhier verzoekt een ieder, die aangaande den jongon, do ver miste jas of een vermoedeiyk in bewaring gegeven of weggeworpen zfiéen doek inlich tingen kan geven, zich ten zijnen bureele te willen vervoegen. Men meldt ons heden uit Katwijk: Toen gisteren de tram, welke te halfdrie Leiden verlaten had, alhier aankwam, had eén omstreeks 13-jarige jongen weder de on voorzichtigheid op de rydende tram te sprin gen. Hy viel er af en geraakte met den voet onder den wagen, waardoor genoemd lichaams deel verbryzeld word. Yoor het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren terecht een jonkman van 25 jaar, die in Juli jl. uit eene weide onder Oegst- geest eene vette koe zou hebben gestolen en dat beest, na er een tyd lang mee rondge trokken te zyn, zou hebben verkocht te Gor- kum, waarna hy van de opbrengst een vroolyk leventje zou hebben geleid. De verdediger, mr. Pabst, vond dat er op het bewys in deze nogal een en ander viel af te dingen; wel had de beklaagde eene buiteDgerechtelyke beker tenis afgelegd, maar in rechten die bekentenis herhaaldelyk her roepen. Waar hy bovendien terechtstond voor diefstal van vee uit de wride, daar móest vaststaan dat de koe door lekl. uit de weide was gehaald, en dit bleek uit niets; integen deel, vaak was gebleken dat koeien uit die weide over de sloot sprongen. Bovendien was het zeer de vraag of juist bedaagde den diefstal had gepleegd en niet een ander, van wien beklaagde de dupe geworden was. Het O. M. wees op de buitengerechtelyke bekentenis, welke zonder redenen later was ingetrokken, en op het feit, dat die derde, wiens bestaan voor hem werd ontkend, nooit om zfln geld had gevraagd. Z.E.G.Achtb. requireerde bevestiging van het vonnis a quo. Uitspraak 19 Dec. Men schryft uit Noordwjjk aan Zee, dd. 5 December; Tot heden kwamen van de haringvisschery terug „Jonge Dirk/' sch. A. Haasnoot,'met 20 ton haring„Twee Gebroeders," sch. A. Yan Duin, met 40 ton haring; „Helena Johanna," sch. P. Van Duin, met 130 ton haring; „Drie Gezusters/' teh. Plug, met 100 ton en 50 ton 6'eurh „Jonge Catharina," sch. C. v. d. Luite, m^t 70 ton haring; „Comelis Jacob," sch. D. Yan Duin, met 130 ton hanng. Op 4 schuiten na is de vjoot behouden aan of binnen. De „Twee Gebroeders" bad schade aan de vleet, terwyl door de „Helena Johanna" nog 40 netten werden verloren. Yoor de arrondissement a-recht- bank te Haarlem stond gisteren terecht R II. C. Tromp, oud 39 jaar, geboren te Lisse, beklaagd dat aan zyne schuld da dood is te wyten van J. Van Diil, arbeider te Lisse, omdat hy. in den voormiddag van 29 Maart 1889 in de schuur van P. Z. te Lisse ineen glaasje, waarin hy wist dat voor Yan Dril een borrel zou worden geschonken, buiten diens weten heeft gegoten eene groote hoeveel heid morphine-oplossmg (minstens omstreeks 40.68 m. gr. morphine-bydrochloraat bevat tende). Nadat dit glaasje met jenever was aangevuld, dronk Van Dril dit op, terwyl de beklaagde hom niet weerhield, terwyl de be klaagde kon en moest weten, dat 'deze hoeveel heid morphine-oplossing by iemand als Yan Dril, die zich niet langzamerhand aan het gebruik van morphine had gewend, den dood moest veroorzaken. Van Dril is dan ook dien zelfden avond gestorven. Uit de verklaringen der getuigen bleek dat Yan Dril zich ongesteld voelde en de bekl., die morphinomaan is, hem, om hem goed te doen, buiten zyn weten de morphine had in geschonken, van gelijke hoeveelheid als hy- ---ii- zelf zonder kwade gevolgen gebruikte. Van Dril ging, toen hy zich om halftwee nog slechter voelde, (het was 's morgens vroeg gebeurd) wat in het hooi liggen. Hy wilde geen dokter hebben, doch toen het steeds erger werd, ging zyn patroon den dokter halen. Een uur na het gebruiken van het drankje heeft Van Dril nog flink gegeten. De bekl. had tegeD de anderen gezegd, dat hij het deed om Van Dril op te wekkenna het gebruik had de patiënt gezegd: „het is of er een spoortrein door mfln hoofd gaat." Hy had al eenige dagen geklaagd en zag er naar uit. De bekl. droeg twee fleschjes by zichéén met morphine en één met terpentijn. Hy zeide dat hy meende uit het torpentynfleschjo iets te hebben gegoven, daar hy vermoedde, dat dit voor den patiënt goed zou zyn. Ter terecht zitting nu trachtte de president den beklaagde te overtuigen, dat hy wel wist, dat hy hem merphine gaf. De sectie gaf tot resultaat, dat d9 patiënt werkeiyk ziek was geweest, o. a. had hy eene longontsteking. De geneesheeren drs. Heklar uit Sassenheim en Lisse kunnen niet zeker verklaren waaraan hy gestorven is, en ook niet of de toegediende hoeveelheid morphine in elk geval voor iemand, die er niet aan gewend is, doodeiyk moet zyn. De loop der ziekte stemt overeen met het verloop der morphine-vergiftiging, en er waren verschil lende vorschynselen, welke er op wezen. Ter- pentyn is in het ïyk niet gevonden. De schei kundigen hebben geene morphine gevonden, daar de patiënt or.passelyk was geweest, zoodat er te weinig in het lichaam was over gebleven. Toch schynt de morphine in een dergelijk geval, al wordt zy uit het lichaam verwyderd, reeds eene zoodanige stoornis in het organisme te hebben kunnen teweeg brengen, dat de dood volgen moet. Beklaagde had dien nacht veel pyn gehad en zelfs reeds- veel morphine gebruikt. De 8ubst.-officier van justitie, mr. E. M. Von Baumhauer, meende, dat èti de dood door vergiftiging èn de scbuld van den beklaagde' er aan, volkomen vaststaan. Do beklaagde heeft de morphine ingegeven en het was meer dan hyzelf gebruikte. Terpentijn is het niet geweest; dit bleek uit de verklaringen van alle deskundigen. Z E.A. wees er op, dat het I oogst wenschelyk zou zyn als er beper kende bepalingen kwamen, waarbij het in handen zyn van (ie patiemen van zulke hoe veelheden rrorp' mo werd verbooeii. Hij, die zelf gewen 1 was aan morphine, ken en i oost weten, dat die hoeveelheid door ét"» v bereid menen i niv t nr.ifltloos k<_n wtï n genomen. Z.E.A. requi -orde eene tec tec* - straf voor den U1d van 2 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Yrouw Spoorel, te Wijngaarden, is, wegeus mishandeling van haar stiefkind, tot vyf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te Weenen heeft het 24 uren lang, byna zonder ophouden, gesneeuwd. Toen de inwoners Dinsdag-morgen ontwaak ten, bemerkten zy dat de stad geheel was ingesneeuwd. Ofschoon legers van mannen en vrouwen den geheelen nacht aan het werk waren geweest, om do massa weg te ruimen, warfn nog slechts weinig straten begaanbaar. Eene doodeljjke stilte heerschto overal en nog steeds warrelde de sneeuw uit de don kergrijze lucht omlaag, Karren met melk, groenten en andere levensmiddelen stonden op ryen voor de stad, tegengehouden door de geweldige sneeuwmassa's, welke zich onder do spoorwegbruggen hadden opgehoopt. Yóór acht uren kon geen melkwagen de stad bin nenkomen de paarden waadden tot aan de knieën in do sneeuw en de wielen raakten vast. Meer dan 100 sneeuwploegen met 4 paarden werkten aan den Ring en in de voor naamste straten met een leger van 4300 vegers. Al wat rnaar een bezemsteel kon vasthou den, was aan den arbeid. Yoor de armen was het een goede dag, want ze verdienden niet minder dan 1 floryn voor 10 uren werk. De hooge sneeuwbergen ter zyde van de straten gaven der stad een zonderling voor komen. Een aantal ongelukken werd veroorzaakt doordat paarden vielen of kleine lawinen van de daken op de hoofden dor voorbygangers terechtkwamen. Op drie spoorwegen kon geen trein aan komen. De sneltrein uit Triëst was verschei dene uren over zyn tyd en moest de reizigers te Mödling, byna vier uren van "Weenen, af zetten. Coquelin, die in den Karelschouwburg zou optreden en uit Rusland kwam, bereikte Weenen eerst te elf uren in plaats van om zeven uren.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2