naar de fabrieken „Fyehöord" en „Burgerhout" had begeven, doch niet was ontvangen, daar men alleen met eigen volk wilde te doen hebben. Men moest echter den moed niet laten zakken en standvastig blijven, daar de patroons toch ten laatste wol zouden toegeven en men van verschillende zjjden gesteund word. Zoo was van de socialistische sigarenmakers te Antwerpen 50 fr. ontvangen, de „Labours- Union" (afdeeling Rotterdam) betaalde Maan dag-avond hot vergaderlokaal en men kon op nog meer steun rekenen. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren H. B., koopman te Gouda, wegens diefstal van geld uit eene toonbank lade, tot zes weken gevangenisstraf, en J. v. E., brandersknecht te Schiedam, wegens beleedi- ging van eon commies van 's rijks belastingen, tot f 10 boete, subs, vijf dagen hechtenis. Voor het gerechtshof te A m- sterdani i3 het hooger beroep behandeld, door Louis Con9onheim aangeteekend van het vonnis der rechtbank, waarbij hy tot twee jaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens heling der medailles, aan den heer Krelage te Haarlem ontstolen. Nadat een drietal getuigen was gehoord, eischte adv.-generaal mr. Jolles bevestiging van het vonnis. Mr. S. Katz betoogde, evenals in eersten aanleg, dat bekl. behoort te worden vrijge sproken. - Uitspraak 10 December. De 4de kamer der rechtbank (strafzaken), welke de vorige week te kampen had met gemis aan ruimte van hare audiëntie zaal, werd gisteren geruimen tijd belemmerd in de afdoening harer werkzaamheden, omdat de deuwaarder, die gewoonlijk op de zit- 'ting dienst doet, zender bekende reden niet was verschenen. Een andere deurwaarder was niet in het Paleis van Justitie te vinden. Eerst te ruim 11uur kon de zitting aan vangen, toen de per telefoon opgeroepen deurwaarder, de heer Van der Duys, ver scheen, en zich bereid verklaarde de taak van den afwezigen ambtgenoot over te nemon. De scheepvaart van Kampen naar Zwolle door do kanalen in Mastenbroek, en die op de zytakken naar Hasselt en Gene muiden, is door de vorst gestremd. Omtrent den in de nabyheidvatt Bergen-op-Zoom gepleegden diefstal met poging tot moord worden aan de „N. R. C." nog de volgende nadere bijzonderheden medegodeeld Het drietal jonge mannen, de daders van de misdaad, vervoegden zich te ongeveer 11 uren aan de boerderij en eischten wat drin ken, terwijl zij wisten dat alleen de zuster der gebroeders Van Loon thuis wa6. Niet dan mot eenige aarzeling, van de zijde der zuster, werden zij binnengelaten, waarop zy, in plaats "van water, dat hun gegeven werd, melk eischten. Dit was de inleiding van een vooraf, met duivelsche geslepenheid overlegd plan, want toen de zuster zich verwyderdo om aan hun verzoek te voldoen, werd zy plotseling van achteren aangegrepen en ruggelings op den grond geworpea en vastgehouden, terwyl één hunner met een houten knuppel haar zóólang op het hoofd sloeg, tot zy roerloos bleef liggen. Intusschen stond No. 3 op den uitkyk, doch nam in zooverre deel aan den moordaanslag, dat hy zyn kameraad middelerwyi bleef aan vuren, er toch vooral flink op los te slaan. Hierop worden de deuren gesloten en begon het openen van kaBten en laden, totdat een dor broeders Van Loon thuis kwam. Deze, de deuren gesloten vindende en door een raam naar binnen ziende, ontwaarde de ge daante van een der dieven. Door eene deur open te breken, verschafte hy zich nu toe gang tot zyne woning, terwyi de dieven tezelfdertyd door een der ramen ontsnapten. De vrouw was intusschen, niettegenstaande een schromelyk bloedverlies, weer eenigszins bijgekomen en in staat eenige vage inlich tingen te geven. Door een ongelukkiger! samenloop van omstandigheden, kwam het bericht eerst te halfdrie 's namiddags by de gemeente-politie, die een half uur later ter plaatse was om een onderzoek in te stellen. Dit was van dien aard, dat reeds tusschen 5 en 6 uren 's namiddags oen der daders kon worden aangehouden in zyne ouderlyke woning, terwyi de beide andoren kort daarna oj straat werden gearrestoerd. Twee hunner werden door den heer Van Prooyen, commissaris van politie, tot beken tenis gebracht, terwyi de derde eorst des nachts te 2 uren volgde, toen hy in tegen woordigheid van het slachtoffer was gebracht geworden. <*yg» ovdgs-.- De justitie uit Breda, rechter-commissaris Verschoor en substituut-officier Mathon, kwa men te 8.59 des avonds hier ter stedo aan en loidden het verder onderzoek, dat tot 's nachts halfvior heeft geduurd. De toestand der vrouw is nog altyd ernstig en hoop op genezing der schedelfractuur is er weinig. De boerdery, waar het drama is afgespoeld, heet, vermoedeiyk omdat er vóór 40 jaren een soortgeiyk geval heeft plaats gevonden, „Het Moordhol." Een 45-jarig man, geboortig van Makkum, de kostwinner, naar men meedeelt, zyner 78-jarige moeder, werd dezer dagen uit het huis van bewaring grafwaarts gedra- gen, zonder dat een enkele vriend of bloed verwant dat lyk volgde. Om aardappellozen was de man gestraft met 14 dagen eenzame opsluiting; nog nooit was hy eerder met de justitie in aanraking geweest. Vóór zyn vonnis viel, moet de ongelukkige tegen zyne moeder hebben gezegd„mem, als me dat overkomt, sjog je my net libbend wer." En het oude mensch heeft haar kind niet weer lovend gezien. Nadat de gevangenisdeuren een paar dagen voor hem ontsloten waren geweest, werd hjj ziek en in den vroegen morgen van 23 Nov. vond men hem dood. Pas is de winter in aantocht, of het ys eischt weder zyne offers. Eenige knapen begaven zich gistermiddag te 't Waar van huis om ys te zoeken en meenden eene gunstige gelegenhoid gevonden te hebben in een kleigat. Twee van hen, ongeveer 10 jaar oud, zyn er doorgezakt, met het treurig ge volg dat ze er levenloos worden uitgehaald. Op het Noorder strand van Ter- schelling liggen stukken van een dek en hot onderste gedeelte van een schip. Verder in zee ligt de steven met een stuk van de boorden. Op een stuk van bet achterschip, dat eveneens aan het strand ligt, is de gele rand van het naambord zichtbaar, doch ove rigens ligt het geheel in het zand. De ge wone strandloopers, die het dry'vende zager, zeggen dat er op staat: „Albert of Carlisle", in gele letters. Op een der dekbalken vaade kajuit staat: „Certified, to accommodate 12 seamen." Gisteren werd aas den vuur toren van Noordeohouwen gevonden eene kruik, waarin zich bevond een brief, met potlood geschreven: „SS. Buske, in nood. Wy vergaan in het gezicht van de kust lichten. November." De datum was met eene bevende hand geschreven en men meent daaruit 25 Nov. te zien. Volgens telegram uit Athene is het Italiaansche mailstoomschip „Marco Menghetti" te Scio gestrand. Uit een postwaggon der Orleans- spoorweglyn werden gisteren papieren go- stolen, ter waarde van 80,000 fr. Zy waren bestemd voor de „Société Générale" te Parys. Stormen en sneeuwbuien ver gezellen den winter op zyn tocht over het Noordeiyk halfrond. In Ohio, Indiana, Miehi- gan en Hineseta hebben hevige noordoosten winden gewoed, hier en daar met zwaren sneeuwval gepaard. Over Betford, in Zuid- Carolina, woei een cycloon, welke huizen ver woestte, boomen ontwortelde, eene fabriek vernielde, 9 personen doodde en omstreeks 20 of 80 ernstige wonden bezorgde. Zóó hevig was volgens een Amorikaansch blad de storm, dat eene geheele familie, die bruiloft vierde, door een wervelwind werd opgenomen, zoodat allen omkwamen 1 In Beieren heeft de sneeuw twee ongevallen veroorzaakt. By Walpertskirchen ontspoorde een trein, ten gevolge waarvan de lyn versperd is. Op verscheidene plaatsen in het Zuiden en Oosten van Oostenryk moet de dienst, wegens de groots sneeuwmassa's, worden gestaakt. De straten te "Weenen zyn dik met sneeuw bedekt en de trams gebruiken by-paarden. In do bergen is zeer veel sneeuw gevallen. Op den Schneeberg wees de thermometer 10 gradon en op den Sonnblick 9 graden Fahren heit onder nul. Te Weenen wordt schaatsen gereden. Do koude is gunstig voor berenjagers in Hongarye, waar in den herfst moer beren werden geschoten dan sinds jaren. Te Madrid daalde de thermometer tot 5 of 6 graden Celcius onder het vriespunt, ter- wyi in de noordelyke en noordwestelyke pro vinciën van Spanje veel sneeuw viel. By Burgos en Avila werd het spoorwegverkeer door de sneeuw gestremd. Koud, stormachtig weer heerschte op de kusten van Biscaye en Galicia, waar eenige schepen verongelukt zyn. Nadere berichten omtrent de ongelukken op de kust van Japan, door den storm ver oorzaakt, melden dat het Arnerikaansche schip „Choseboro" met 19 opvarenden veron gelukte. Een typhoon, die over het ei'and Sado woedde, heeft 50 huizen vernield en omstreeks evenveel booten doen omslaan en zinken. Volgens „The Lancet" zyn ern stige verwikkelingen voortgevloeid uit de voorloopige opheffing van het besluit om de doodstraf door electriciteit in New-York-State reeds te voltrekken. Er bevindt zich thans te Nieuw-York een ter dood veroordeelde mis dadiger, wiens tyd tusschen de uitspraak van hot vonnis en de executie reeds verstreken is, en die dus aan de vreeselykste wisseling van hoop en vrees blyft overgegeven. Het blad betoogt dat de aarzeling der deskundigen, die eerst aan de onfeilbaarheid van dit middel tot executie geloofden, maar thans daarvoor terugdeinzen, dien onhoudbaron toestand in het leven heeft geroepen, en dat het meer dan tyd is, om tot een vast besluit te geraken. De „influenza" (eene hevige soort van griep) in Rusland heeft zich nu ook te Simpheropol, Orenburg, Oufa en Kasan ver toond. Te St.-Petersburg blyft de ziekte heerschen. In het algemeen is de ziekte, die in Perzië en don Kaukasus inheemsch is, de voorgang ster van ernstiger ziekten, als: roodvonk en mazelen, en nu en dan ook van cholera. De griep deed ook afbreuk aan het feest van Rubinstein, want verscheidene personen ontbraken wegens ziekte, die men daar anders verwachl had. De czaar heeft don kunstenaar by dit jubilé eene jaarlyksche toelaag van 3600 gulden uit de keizerlyke middelen toegekend. Weder een brand in Amerika. Een verschrikkelyke brand heeft Zaterdag avond te Minneapolis (Ver. Staten) gewoed. De brand brak uit in een gebouw van acht verdiepingen, waar o. a. ook het dagblad „The Tribune" zyne kantoren en zettery had. Op de zevende verdieping waren 100 zetters aan den arbeid, wien de terugtocht in het huis was afgesneden, daar de lift en de trap, de eenige wegen naar beneden, in brand stonden. Langs ladders ontsnapten de meesten en anderen sprongen naar beneden on werden in netten opgevangen, maar toch gingen vele mensehen- levens verloren. Een vriend van oen der redacteurs, profes sor Olsen, uit Dakota, die jui6t in het gebouw- was, sprong uit een raam en werd verpletterd, evenals de telegrafist, die zyn kantoor in het gebouw had en by ongeluk, naar het scheen, viel. Professor Olsen behoorde tot de beste kenners van het Grieksch in de Vereenigde Staten. Vermoedeiyk werden beide mannen door den rook verblind en wisten zy niet meer wat zy deden. Een koopman, die eene advertentie op de zettery bracht, sprong ook uit het venster en werd eveneens verpletterd. Een verslaggever, geene kans ziende te ont snappen, nam eene revolver en schoot zich voor het hoofd. De eigenaar van het blad, die op de zesde verdieping was, ontkwam nog bytyds uit het gebouw, maar hy bekwam toch, evenals de anderen, die er het leven afbrachten, ernstige brandwonden. Duizenden menschen, die zich voor het gebouw verdrongen, waren getuigen van dit verschrikkeiyk tooneel. De brandweer kon niet veel doen, daar het huis zoo hoog was en de brand zich zoo verschrikkeiyk snel uitbreidde. Het huis stond op een hoek en d« belendende perceelen waren niet meer dan ééne verdieping hoog, zoodat ook daarheen niemand kon ontsnappen. Een uur na het uitbreken van den brand stortte een gedeelt der muren in en kon de brand als overwon nen beschouwd worden. Hoevele menschen zijn omgekomen, is nog niet vastgesteld. Tot dusver zyn nog slechts 10 lyken gevonden. De veiligheids-uitgangen, welke in het gebouw waren, konden niet gebruikt worden, omdat de toegang daarheen terstond door de vlammen werd afgesneden. Reeds toen het gebouw in aanbouw was, werd aanmerking gemaakt op de verkeerde inrichting, daar do trap en de lift naast elkaar liepen. Dit was dan ook de oorzaak dat nie mand van hen, die zich boven bevonden, langs den gewonen weg kon ontsnap'pen. Te Toulouse is eene bende val- sche munters, bestaande uit drie Franschen e* een Spanjaard, niet zonder hevig verzet, aan het station in hechtenis genomen, toen zy op het punt waren te vertrekken. By de worsteling wisten zy een aantal rollen valsch geld te werpen in het kanaal, waaraan het station ligt. Toch kreeg de politie nog 2500 fr. aan valsche goud- en zilverstukken in handen, alles vrij nauwkeurig nagebootst. Te Carcas sonne en Aucii waren in den laatsten tyd aan de succursalen der Fransche Bank vele valsche goudstukken ontvangen. De met de laatste Indische mail uit Afghanistan ontvangen berichten melden weinig goeds van den gezondheids; toestand van den emir Abdurrahman. Hy is ziek en vreest dat hy niet beter worden zal. Hy moet zich nu tot den Onderkoning van Engelech-Indië gewend hebben om hem te wyzen op de moeilykheden, welke na zyn dood in Afghanistan te duchten zyn. De regeering heeft daarop troepen naar Pescha- war gezonden om krachtig tot herstel der orde te kunnen medewerken, als deze nog by het leven of na den dood van den emir verstoord mocht worden. BUITENLAND. FnuiliryM Zondag-avond is de eleclrische verlichting der „Halles" te Parys door den minister van openbare werken, Yves Guyot, en den voor zitter des gemeenteraads, in tegenwoordig heid van den prefect van politie, verschil lende Kamer- en Senaatsleden enz., plechtig ingewyd. Eerstgenoomden hebben eene toe spraak gehouden en de „dames de la Halle" boden den minister een vervaarlyken ruiker aan. De plechtigheid werd, ondanks de koude, met een bal in de open lucht besloten. De heer Spulier, minister van buiten- landsche zaken, is door den koning der Belgen benoemd tot grootkruis der Leopoldsorde. By Toulon zyn dezer dagen proeven genomen met eene onderzeesche boot, eene uitvinding van den ingenieur Commelin. De bemanning bestond uit vyf personen. Het moet gelukt-zyn met deze boot een afstand van drie kilometer beneden de wateropper vlakte af te leggen. DnltaohlamL De minister van oorlog verklaarde gisteren in de begrootingscommissie, genoodzaakt te zyn geweest om sommige van de door de commissie goedgekeurde posten reeds vóór de plenaire beraadslaging te besteden, daar uitstel niet zonder gevaar was. De som be droeg 2,358,200 marker.. De voorzitter Yon Bennigsen noemde dit verklaarbaar, daar de derde plenaire lezing eerst na Nieuwjaar plaats heeft. De oorlogsbegrooting is voor de com missie afgedaan. De Turksche generaal Hobe-bassa, die als buitengewoon gezant van den sultan te Beriyn gekomen is, heeft gisteren den keizer de paarden laten zien, welke de sultan als geschenk voor de koninklijke familie heeft gezonden. Graaf Herbert Von Bismarck ont ving mede zulk een paard. Duitschland heeft een zyner meest ver- diensteiyke chirurgen verloren. De heer R. Von Volkmann is overleden in den ouderdom van 60 jaren. Volkmann, die hoogleeraar was te Halle, behoorde tot de voornaamste bevor deraars der practische chirurgie en was de eerste Invoerder der aseptisohe chirurgie op het vaste land. Als schryver van hoogst belangryke werken, als stichtér en uitgever van twee tydschriften heeft Volkmann jaren lang, naast Langenbeek, de chirurgie eene meer weten- schappeiyke richting gegeven. Door zyn dood verliest de wetenschap veel; nog veel toch was door hem voorbereid, nog veel werd van hem verwacht. Prof. RaDke te Groningen behoorde tot zyne leerlingen. Oroot-Britannli. De heer Gladstone, die te Manchester de vergadering der „National liberal federation" bywoont, zal daar eenige redevoeringen houden en o. a. ook zyne plannen betreffende Ierland toelichten. De eerste rede van den liberalen leider was hoofdzakelyk gewyd aan de buiten- landsche politiek, maar eerst gi3teren zou de „groote" rede worden gehouden. Tot by woning van de vergaderingen van de „federation" zyn 120 léden van ket Lagerhuis en byna 3000 afgevaardigden uit verschil lende deelen des lands te Manchester byeon- gekomen. Zeven nieuwe schepen der Engelsche marine hebben in de laatste drie weken proef tochten gehouden; alle bekwamen schade, zoodra met vollen stoom gewerkt word, en konden de voorgeschreven snelheid niet be reiken. De kruiser „Blake" moet verkeerd gebouwd zyn en is daardoor onbruikbaar. Oo»t^nr.-Hong.-Monavohte. De minister van financiën heeft de staats- begrooting voor 1890 ingediend. De uitgaven

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2