<§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. Sch eurlkal en d ers, Leiden, 2 December. FRIJ0 DEZER COURANT. ?oor Lolden per S muDdca1./0. Franco psr poal1.40. Afzond6?Igia Nommen.0.05. PRXJS DER JLDVHRTENTIBN: Van 1—6 regels 1.0». Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor bet in- oaseeeren bulten de atad wordt 0.10 berekend. JZHnstrlag; 55 December. ©It zomimr bestaat ©it ÏWM Blades. In dit nommer bevinden zich de Bons voor de welke Dinsdag-, van uren 's .norgens tot 6 uren-'s avonds, aan het Bureel van ons blad kunnen wor den afgehaald. Bij uitzondering kan ditmaal elke Abonné over twee SCHEUR KALENDERS beschikken, zoodat Abonné's, die een medelezer hebben, er voor beiden één kunnen bekomen. De door vriendschap tet de vereenigiDg „Dot Vriendschap voreenigd" vereenigde onderofficieren hadden velen genoodigd tot het )»jwonen van eene buitengewone verga- dor ii op den laatsten November-avond, in do i al achtor het café „Vondelhoven", Sta tions veg alhier. V' en, onder wie tal van dames, hadden die itnoodiging aangenomen en waren ten gevolge daarvan ter feestviering byeen. De voorzitter der Vereeniging, de hoer De NJjs, riep den aanwezigen een hartelijk wel kom toe, waarna de tonen van Van Erps feestmarsch „Le Père la Victoire" door de zaal veerklonken om weldra gevolgd te wor den ,)or eene coneert-ouverture van Beisig. „l aas me oven in mijn oog", blijspel in één -edryf uit hot Fransch van Labiche en Mare lichel, amuseerde vervolgens in den warei. zin des woords de feestvierenden, die niet nalieten door byval als hunne meening te doen kenDen, dat het spel en het stuk hunn^ goedkeuring wegdroegen. Door den heer J. G. werd den heer L. zelfs een krans aan geboden, welke dankbaar werd aanvaard en ever na die aanneming aan de banier word geheent, want in dien krans aan den heer L werd tevens geheel de Vereeniging hulde gebra ;ht. Na )eno opwekkende wals werd men ver gast ">p een vijftal voordrachten en toen de pauze genoten was, op het blijspel in één bedril': „Zonder geld op reis of Een avon tuurtje van twee Schoolmeesters", dat bleek de krachten der verschillende optredende per sonen niet te boven te gaan en allen in den smaak viel. De daarop aan de orde komende voor- dracb.sn, deels nieuw, deels niet nieuw meer voor de meeste aanwezigen, mochten grooten bijval verwerven. Wij noemen daarvan in het bijzon 'er „Daar komen de troepen." Ook werd nog het een en ander buiten het pro gramma gegeven en als we opmerken dat dit re9ds uit achttien nummers bestond, kan men nagaan dat er veel word ten gehoore gebracht. Het feest werd met ©en gezellig bal be sloten. En zoo waren ditmaal niet enkel onderofficieren door vriendschap voreenigd, maar ook onderofficieren en anderen, tot geen onkel wepen behoorendo. „üeor Vriendschap V8r:>enigd" vierde 6en hoogst aangenaam feest. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, is het loopende gerucht als zou „Zomerzorg" verkocht zjjn, van allen grond ontbloot. Nader verneemt men, dat de door mr. H. Vollenhoven aan de Leidsche universiteit nagelaten gelden, op verlangen van den erflater, In het4 bijzonder zullen besteed worden om onbemiddelde studenten in de gelegenheid te stellen, hunne studiën door reizen te voltooien. Bij de heden gehouden openbare vorkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliiers, waren de hoogste prijzen: 52, 26.50, 5.60 en 2.75; cle laagste: 52. ƒ26.50, ƒ5.50 en 2.75 De van zijne detacheering by het O.-I. legor teruggekeerde 1ste luit. F. W. Van Wijk is ingedeeld by het 4de reg. inf. Ds. Dekking to Hoofddorp, beroepen te Hagestein, houdt Zondag 15 December a. s. des morgens zyne afscheidsrede. Aan den heer N. Osti, pred. by de her vormde gemeente to Warmond, is op zijn verzoek wegens hoogen leeftyd na ruim 46- jarigen predikdienst eervol emeritaat verleend. Ds. Ph. Peter, pred. by de Herv. gom. te Waddiugsveen, heeft bedankt voor het be roep naar Wageningen. Wy lozen het volgende in de luxe-uitgaaf van het nieuwe, tweemaal per jaar verschij nende ïr.odo-tijdschrift „Le Goüt Parisien" omtrent een pas verschenen roman voor jonge dames De lange winteravonden zjjn met rassche schreden in aantocht en do verschillende uitgevers zyn wel zoo vriendolyk te zorgen dat het ons dan niet aan lectuur ontbreke, dank zy in de eerste plaats den schrijvers, dien hun de kinderen hunner verbeelding zyn komen aanbieden, maar dank zij ook hun, dio door meer of minder gelukkig geslaagde ver talingen, vruchten van vreemden oorsprong op onzen bodem hebben willen overplanten. Verdient dit laatste mits dö keuze geluk kig en de uitvoering welgeslaagd zy toe juiching, hoeveel t© meer moet dit dan niet het geval zyn als er b. v. op gewezen wordt op een oorspronkelyken letterkundigen arbeid, welke op den naam van verdiensteiyk mag bogen. Wy hadden het genoogen met zulk een werk, op vaderlandschen grond geteeld, gekweekt en tot wasdom gobracht, kennis te maken. Het draagt tot titel„Ida do Mairo", munt uit door lossen, vloeienden, prottigen styl, is niet door „interessante onmogolyke feiten" op effect-bejag berekend, maar geeft, in een geleidelyken gang van oorzaken en gevolgeü, van gebeuriykheden uit hot werkelyk loven, eene hoogst boeiende geschiedenis van de hoofd personen en van hen, die met haar in aanraking komen, zóó, dat de belangstelling in de ont knooping van het verhaal voortdurend wordt gaande gehouden niet alleen, maar zelfs by het verminderen der nog te lezen bladzyden in omgekeerde rede meer en meer toeneemt. „Ida de Maire" is een uitgebreid verhaal van Hilda, die er onze nationale letterkunde een belangrykon dienst mede heeft bewezen, die or mede getoond heeft oen meesterschap over hare welversneden pen te bezitten, die eenvoudig, ongekunsteld, maar tevens onder houdend weet te vertellen, die hare personen in ons eigen vaderland doet denken en han delen, die vooral met dezen haren arbeid, spoedig de harten onzer Nederlandsche dames zal hebben veroverd. Voor Sint-Nicolaas-cadeau is Hilda's „Ida de Maire" uitstekend geschikt. Met 53 tegen 22 stemmen nam de „Liberale Unie", Zaterdag te Amsterdam in comité vergaderd geweest, eene motie van mr. Willeumier aan, inhoudende dat de „Liberale Unie", vasthoudende aan de beslis sing van 16 Mei en zich niet verzettende tegen de subsidiëering van het bfi'zonder onderwjjs, oordeelt dat de verwerping der onderwijswet is in het belang van het vaderland en in het belang van de liberale party, omdat het open baar onderwys door do wet verzwakt wordt en de waarborgen voor het goed gehalte van het byzonder ondorwfis onvoldoende zyn. De heer Guyot heeft een amendement voorgesteld om onderafdeelirg 51 (uitgaven in Nederland), van de Indische begrooting voor 1890 te verminderon met ƒ825 000. Op deze onderafdeeling komen voor, de kosten van aanbouw en uitrusting van twee schepen, type „Ceram" en „Flores." Tot hoofdingenieur, chef van tractie en rollend mntenöel by de Holi. IJz.-Spoorwog- Maatscfcappjj, in de plaats vau den heer G. A. A. Middelburg, is benoemd de heer J. A. Roessingh van Itorson, ingenieur der tractie bij de Maatechappy tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Tilburg. #Tot ingenieur van den weg by d© Holl. IJz.-Spoorwe^-Maatscbappy is benoemd de heer D. De Bruy'n, ingenieur der 1ste klasse van den Rijks-Waterstaat te Amsterdam. Onze schilder Mesdag is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Tegelyk met hem werden dat o. a. Whistier, Sargent en Zorn. Wy ontvangen een exemplaar van het laatst uitgebrachte verslag omtrent het „In stituut voor Doofstommen te Groningen." Wy vestigen er gaarne de aandacht op en bevelen de instelling in de algemeone be langstelling aan. Ofschoon reeds sedert meer dan 25 jaren het onderwys aan het Instituut geheel volgens do zuivere spreekmethode gegeven wordt en niets wordt verzuimd om de leerlingen te loeren duidelyk to spreken en vlug van den mond af te zien, blykt het nog maar al to dikwyls, dat deze toestand nog aan velen onzer landgenooten onbekend is. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 5 Dec. a. s. niet verleend worden. Het stoomschip „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 30 Nov. te Genua; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Dec. te Suez; de „Prins F reder ik Hendrik" vertrok 30 Nov. van Nieuw-York naar West-Indië; de „Samarang" vertrok 30 Nov. van Batavia naar Rotterdam; de „Voorwaarts," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 1 Dsc. van Port-Said; do „Rotterdam" is 30 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft mr. W. J. Boneval Faure benoemd tot burgemeester der gemeente Arabt- Almeloo; met ingang van 1 dezer, benoemd tot commies der postoryen vierde kl. M. Pott, H. Van der Meydon, A. J. M. H. Balmakors, G. M. Busmann en W. Hoovers, thans surnu merairs der posteryen; en met ingang van 1 Jan. 1890, bevorderd tot commies der posteryen derde kl. J. A. Coopmans, thans vierde klasse. Gemeurd N leuwis. Het cassatie-beroep van don Leidenaar, die wegens smaad van een Leidsch predikant werd veroordeeld, is heden door den Hoogen Raad verworpen. Hy zal dus tweo maanden gevangenisstraf ondergaan. Het jjs op de ijsbaan der „Leidsche IJsclub" heeft reeds eene dikte van 2'/2 centi meter. Zoo gezien zou men er dus over kunnen gaan denken de schaatsen voor den dag te halen. Do Leidsche kegelclub „Ada" heeft gisteren by het nationaal concours, uitgeschreven door de vereeniging „Recht naar 't Doel," te Rotterdam, weer den tweeden prys behaald. De secretaris der club won bovendien een porsoneelen prijs. Het verdient opmerking dat deze jeugdige Leidsche vereeniging in korten tLjd driemaal aan een kegelwedstryd deelnam en telkens eene meda lle neeft mogen verwerven. Do nu behaalde medaille, waarmede zy haren room handhaafde, is eene verguld zil veren. Zulk eono medaille won zy dit jaar •ok in Denj Bosch, torwyl zy te Rotterdam den eersten prjjs, eene gouden medaille, verwierf. De eere-prys by den gisteren gehouden corpswodstryd (eene gouden medaillo) werd behaald door den heer H. J. Blommestein, lid der Leidsche kegelvereoniging „Uitspan ning door Inspanning." Het Panorama op do Hoogewoerd geeft thans eemge gezichten uit Amerika te aanschouwen. Die afbeeldingen zya niet rum- der fraai en met niet minder zorg bewerkt dan de vorige. Ze laten aan duideiykheid en goede keuze weer niets te wenschen over. Het interessantste van Canada en van Cali- fornië wordt er te bewonderen gegeven. Zjj, die nog nooit in de Nieuwe Wereld geweest zyn, kunnen hier een merkwaardig kykje in dat land der trotsche watervallen of van de spiegelgladde meren nemeD. Van Washington worden er het Kapitool (Huis van Afgevaardigden) en het „WitteHuis" (woning van den president); van Philadelphia do landingsplaats in Fairmont-Parc en de rots in den Wissahicconvan Nieuw-York de spoor- wogbrug over den Portage-Waterval, oea landschap met landverhuizers; vervolgens eene vergadering van Indianen, do Niagara-water vallen en de yskegels, genaamd het „kristal len-paleis" by dio rivier enz. enz. te aanschou wen gegeven, het een al belangwekkender dan het ander. Zeer zeker zullen dezo vyftig afbeeldingen deze week andermaal grooto aandacht trekken. Tal van gelegenheden zyn er om zich voor de aanstaande feesten het een en anuor aan te schaffen, dat voor geschen ken kan bestemd worden. Eene hoogst eigenaardige verzameling daar van treft men aan by den heer A. J. Backer op de Breestraat, tegenover het „Café Suisse." De nette étalage aldaar bevat eene ver scheidenheid, welke men slechts zelden zal aantreffen, vooral met oog op hetgeen de voorwerpen voorstellen of door de kunstige wyze waarop zo zyn bewerkt. Het zyn inderdaad surprises, welke den bezoeker verra9seD, zoodra hem het geheim er van wordt opgelost. Zo zyn in groote hoeveelheid aanwezig voor kinderen zoowel als voor dames en heeren leder zal er iets, voor inderdaad zeer gerin. gen prys, naar zjine gading vinden, ook voor werpen van luxe en voor praktisch gebruik. Vanwege het gemeentebestuur heeft de heer Backer weer toestemming verkregen tot het houden eener verloting, welke ver leden jaar zulk een by val heeft gevonden. Door adv.-gen. ra r. Gregory word heden in den Hoogen Raad tot verwyzing geconcludeerd van de zaak van den man, die op 12 Mei te Waddingsveen het volk had opgehitst, naar een aangrenzend Hof. Uitspraak 30 December. Men meldt ons uit Katwp aan Zee, dd. 2 December: Zaterdag-middag is nog van de haring- vissch6ry aangekomen KW. 72 „Zorg en Hoop," van den reeder A. Van Koon (boek houder D. Haasnoot), mot 10 kantjes. Gis teren arriveerden nog KW. 76 „Katwfjk aan Z^e V", van de Naamlooze Vennootschap „Katwyk aan Zae," met 70 kantjes, en KW. 27 „do Zeven Gezusters," van den reed6r P. Haasnoot Pz., met 85 kantjes. Van déze schuiten zyn in zee 5 netten gestolen. De steurharing werd Zaterdag verkocht voor 10,95 per 1000 stuks. In de kruisvaart van de Haar lemmermeer sloeg verleden week een bootje met zes personen om. Allon kwamen mot oen nat pnk vry. De 14-jarige zoon van Yorvloed, aan den IIweg aldaar, heeft het ongeluk gehad dat hem door eene paardendorsohruachino 4 vingers zyn afgekneld. Omtrent do aanhouding van do personen, die de brandkast der firma B. en O., te 's-Gravenbage, ontvoerdrm, verneemt men nader: De politieagent, die de heeren met hun karretje tegenkwam, scheen niet veol lust te hebben, hen alléén aan te pakken. Toen er nog twee bfigokomen waren, spraken zjl met een der vervoerders, dia zich uitgaf voor onbezoldigd veldwachter van eene der bui tenplaatsen in de nabijheid. Plotseling be weerde hji, dat een der dieven onder den wagen zat; do drie agenten liepen er in,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1