N°. 9137. Vrijdag 29 November A0. 1889. fmx Lsiden per 8 maftadfta.1.16. gsgt fiourant wordt dagelijks, niet uitsondering van (§pn- en feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCH PRIJS DEEBR, COURANT: fftttaoo por post1.16. Nomsaorc,6.66. Gemengd Nienwa. De 14 correctioneele gevan genen, uit de gevangenis nabij Leiden, die vóór eenigen tijd uit de gevangenis te Hoorn naar hier waren overgebracht, zijn heden vervoerd geworden naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch. Gisteravond, toen de wind eenigen tyd bedaard was, kon men, volgens mededeeling van een bewoner van Leider dorp, aldaar duidelyk het ruischen der zee waarnemen, zooals men dat verneemt, wanneer men zich onmiddellyk achter de duinen be vindt. Niet dan hoogst zelden is dat ruischen te Leiderdorp te hooren. Een landbouwer en zyne vrouw te Hoogmade, beiden nog betrekkeiyk jong en in 1869 gehuwd, smaakten het voorrecht zich omringd te zien van zestien flinke kinderen, die allen in blakenden welstand verkeeren. Gisteren mochten zy zich ver heugen in de geboorte van hun zeventiende, zoodat zy zich zeker wel op byzondere zege ningen kunnen beroemen. Uit Den Haag meldt men: Het geschil tusschen commissarissen en de direc teuren der Zuid-Hollandsche Credietvereeni- ging, hetwelk de aftreding van de twee directeuren ten gevolge had, heeft aan vele inbrengers van gelden in de spaarkas dier onderneming aanleiding gegeven de gestoite spaargelden terug te vragen. Aan de spaarkas staan den ganschen dag honderden om hun geld weder op te nemen. De uitbetaling vanwege de Credietinstel- ling heeft geregeld plaats. Geert ruida Blommerts, het dienstmeisje, dat by den jongsten brand in de Huidenstraat te Amsterdam zieh zoo kor daat gedroeg, zal toch een barer beenen moeten verliezen. Men hoopt evenwel met het afzetten te kunnen wachten, totdat zy weer wat sterker is geworden. De horlogemaker A. C. J. De Loor, Heerengracht by de Wolvenstraat 304, te Amsterdam, werd gisternacht tegen vyf uren door een hevigen slag uit den slaap opgeschrikt. Duidelyk hoorde by dat de spie gelruit in de winkelkast werd verbryzeld. Hy vloog naar beneden, 'opende de straat deur, juist intyds om een man van de stoep haastig te zien wegvliegen, de Wolvenstraat in. Aan naloopen was niet te denken, alarm zou allicht weinig hebben geholpen, de heer De Loor bepaalde zich dus des morgens tot eene aangifte by de politie. PRIJS DER ADVERTHNTUflN: Tan 1—0 ragole 1.06. Iedere regel meer 0.1T& Grooiere lettere naar plaatsruimte. Toer heft te- odeeeereu buiten de et&d wordt 0.19 berokeaA De ruit is met een zwaar voorwerp ver nield, even boven het lage luik. Door het groote gat over het luik heen bereikte de arm van den inbreker de uitgestalde uur werken. In den eersten greep blykbaar pakte hy twee gouden horloges, werd toen gestoord en koos het hazenpad. De diefstal is zeer brutaal. Inbrekers, die leven maken, komen zelden voor. Omstreeks drie uren dien nacht is door een brigadier en een agent van politie in de Kerkstraat aldaar eene brandende matras op den openbaren weg gevonden. By onderzoek bleek dat eene dienstbodede brandende matras uit een raam had geworpen. Zy had, volgens haar zeggen, te bed liggen lezen en vergeten de brandende kaars uit te doen. Hoe uitgebreid deteeltisvan suikerpeeën in het land van Maas en "Waal, kan opgemaakt worden uit de berekening, dat alleen in Dreumel dit gewas p. m. 150,000 heeft opgebracht. De officier van justitie by de rechtbank te Heerenveen heeft gisteren ge- eischt tegen vrouw Shorrel te Wyngaarden, beschuldigd van mishandeling, gepleegd op een vyfjarig stiefkind, vrelke den dood ten gevolge had, eene gevangenisstraf van zes jaren. Te St.-Petersburg heerscht sedert de vorige week eene griep-epidemie, zóó uit gebreid, dat fabrieken, werkplaatsen en scholen soms gesloten moesten worden, omdat byna iedereen ziek lag. De epidemie wordt aan het sterk afwisse lende weder der laatste dagen toegeschreven. Maar St.-Petersburg staat over het geheel, wat den gezondheidstoestand betreft, in Rus land slecht aangeschreven, evenals Rusland in Europa. De „Nowoje Wremja" berekent dat jaarlijks meer dan 1V2 millioen menschen in Rusland sterven, die behouden zouden kunnen worden, indien er voldoende genees kundige hulp en zorg voor de hygiëne bestond. Veel schade is door brand teweeg gebracht aan de pianofabriek van Steinweg te Hamburg. Voornamelijk Engelsche verze kering-maatschappijen zyn daarby betrokken. In de alcoholfabriek der heeren Du Boullay Co., te Lescure, heeft luidens bericht uit Rouaan een brand gewoed, die voor 500,000 fr. schade aanrichtte. De jachtwachter Becker, van Cauhlle (Limburg), was sedert drie of vier dagen verdwenen en alle pogingen om hem terug te vinden bleven vruchteloos. By een waterplas ontdekte men echter zijn bond. Men wilde het dier verwyderen, doch het weerstond, en wel met zooveel hardnekkig heid, dat men vermoedens kreeg. Toen werd de vyver doorzocht en men vond het lijk. De hond had hier drie dagen en nachten ge waakt. Door het springen van eene petroleumlantaarn geraakte te Berlijn een paard, dat voor eene kar gespannen was, in brand. Het beest wilde vluchten, maar was vastgebonden, daar de eigenaar in een winkel eenige aankoopen deed. Het personeel van een voorbijkomenden tramwagen wierp eenige dekkleeden over het beest, dat zoodoende gered werd. By St. - Andreasberg in den Harte is eene zilverader ontdekt en nu is er ook goud-erts gevonden, dat, volgens zaak- kundigen, zeer zuiver is. KOLONIËN. BATAVIA, 24 en 25 October. {Vervolg.) Een onzer Atjeh correspondenten schryft ons dat de overbiyfselen van de onlangs af gekeurde en door nieuwe vervangen vaandels, door een van Atjeh afgelost officier naar Batavia medegenomen en aldaar aan den leger commandant ter hand gesteld zyn. Zyn wy goed ingelicht, dan zullen deze roemruchtige getuigen van de dapperheid van het Ned.-Ind. leger, aan het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis te Bronbeek ten geschenke worden aangeboden. {Java-Bode.) Er schynt, volgens de „Java-Bode", weer sprake te zyn van de benoeming van eene commissie tot herziening van het reglement op de particuliere landerijen. Meer en meer begint Tmdjong Priok het aanzien te krygen van eene Europeesche havenplaats. Terwijl met kracht wordt gear beid aan de nieuw op te richten hangars, is de oude bamboezen passerloods omvergehaald om plaats te maken voor een netten steenen bazaar. De onooglijke warongs langs den openbaren weg zyn op last der politie opge ruimd en vervangen door houten keten met zinken daken er op. Dicht by den passer is eene keurige woning verrezen voor den docter- djawa met aangrenzend hospitaal, zoodat er nu voor gewone en voor lijders aan besmet telijke ziekten afzonderlijke lokalen bestaan. Men meldt aan de „Java-Bode"Het te Batavia alom bekende, prachtvolle huis van wylen Raden Saleh, gelegen aan den grooten weg naar Pegansaiin, tusschen den Planten en Dierentuin en het station, is dezer dagen door de weduwe van dezen vorstelyjken Javaan met erf, bybehooronde groententminen, heeren huizingen en kampongwoningen voor den prjja van ƒ70,000 verkocht aan een Arabier hier ter plaatse. Op die wyze komt dit werkelijk prinseiyk verblijf aan een vreemden Oosterling, die er misschien in al zyne luxe zal gaan tronen en het welhaast voor geen Europeaan meer zal beschikbaar stellen. Een telegram uit Batavia aan de „Loc." bevat het volgende ongelooflijke bericht: „Toen onlangs de troepen, in garnizoen te Batavia brigade-oefeningen hebben gehouden, was van elk bataljon voorzichtigheidshalve eene compagnie en een hoofdofficier achterge bleven, daar volgens geruchten een hadji vele huisbedienden reeds had overgehaald om de EuropeanSn uit te moorden. Het complot moet door eene baboe zyn ver raden." Te Soerabaia is in den nacht van 24 October overleden de heer Tenhones, chef van de exploitatie der Oosterlynen, na eene kort stondige ziekte; men zegt aan eene hartkwaal. De bezetting van Tjilegon zal binnen kort van eene compagnie teruggebracht wor den tot een detachement van 40 man. Het „Bat. Nbl." verneemt dat tot commandant is aangewezen de 1ste luit. J. H. A. T. Over man van het Dep.-Bat. te Mr.-Cornelis. Er is e3n voorstel gedaan om hettrac- tement van den directeur van 's lands Planten tuin te Buitenzorg te brengen op ƒ800 met periodieke verhoogingen tot 1200 en van den adjunct-directeur op 600 met periodieke verhoogingen tot 1000. By de herverpachting van het recht tot verkoop van opium in het klein in de resi dentie Soerabaia op 21 October was de hoogste bieder de majoor der Chineezen te Semarang Liem Liong Hien, met ƒ90,000 's maands. Volgens bericht van den chef over den geneeskundigen dienst heeft de cholera sedert 21 October te Benkoelen opgehouden epide misch te heerschen. Rotterdam, 26 November. Op <le veemarkt waren heden aangevoerd: 39 paarden, 400 vette runderen, 1101 magere idem, 276 vette- en graskalveren, 10 nuchtere idem, 6 schapen of lammeren, varkens, 242 biggen. De prezen waren als volgt: vette run deren late qual. 72 c., 2de qual. 68 c., 3d© qual, 62 c.kalveren 1ste qual. 95 c., 2de qual. 8772 a 9272 c-> &he3 Por KG.melkkoeien 150 a f230, kalf- koeion 170 a ƒ280, stieren ƒ80 a 1-10, graskalveren 35 a 55, vaarzen ƒ70 a ƒ130, alles mager vee; paarden 45 a 80. Op de Botermarkt werden aangevoerd: 78/8 en 81/16 ton en 1136 stukken a 7sKG.; prijs lete qual. 58, 2de qual. ƒ54, 3do qual. 50, por 1/2 KG. 55 a 70 c. van den Inspecteur van Politie. 88) Voor dit alles was het echter van het grootste belang, dat Sint-Alba in zyn gevoel van zekerheid bleef volharden en door geene enkele onvoorzichtige uitdrukking in zijne rust werd gestoord. Een onberaden woord kon hem achterdocht doen opvattende toestand, waarin hy zich bevond, was sterk genoeg, dat hy het Power geducht lastig kon maken, terwyl hy bovendien en dat was nog het meest te vreezen - om alle moeiiykheden te vermyden, het land kon verlaten en zich in Frankrijk of Italië schuilhouden. Eenmaal ddar aangekomen, was hy betrekkeiyk veilig en kon hy zyne vijanden tarten. Power beefde by de gedachte aan zulk eene teleurstellingZou het ongeluk reeds geschied zyn Kwam hy reeds te laat? Sint-Alba kon onmogeiyk met denzelfden trein zyn aangekomen, welke hem en den heer Duvivier naar Sandbank had gebracht. Hy zou hem dan natuurlyk gezien hebben. Maar er waren geiyk wy or.zen lezers reeds gezegd hebben twee spoorweglynen, welke elk een station te Sandbank hadden. De tweede sloot zich aan den grooten Londen Dover-spoorweg aan. Als Sint-Alba van die lyn had gebruik gemaakt, kon hy zich reeds sedert een paar uren in het Marine-hotel bevindenWie weet of hy op ditzelfde oogenblik niet met den heer Hunter aan den gang was.De gevolgen van zulk een woordenstryd waren niet te overzien 1 In veel korter tyd dan wy noodig hebben gehad dit te beschrijven, ging Power dit alles door het hoofd. Zyne vriendelyke huis juffrouw, die niet weinig verblyd was ge weest, haren commensaal terug te zien, kwam juist op dit oogenblik met een dam penden schotel binnen, welke een verrukke- lyken geur verspreidde. Zy had Robert's lievelingskost gereedgemaakt en dacht hem eens goed te trakteeren. Maar Robert versmaadde het heorlyke maal, hoezeer hy er ook behoefte aan had, want hy had den ganschen dag nog niets genuttigd het ongeduld liet hem geene rust. Met een paar woorden van dank en verontschuldiging, waarvan zyne juffrouw niets begreep, stormde hy de deur uit en vloog, zoo snel zyne voeten hem dragen konden, naar het Marine-hotel. Het was een heele afstand van zyne kamers naar het strand; maar Power had vlugge, jonge beenen, en hy haastte zich wat hy kon. By den voet van het hooge duin ge komen, waarop het trotsche gebouw zich verhief, zag hy iemand voor het hotel staan, sehynbaar geheel verdiept in de aanschou wing van het grootsche tooneel, hetwelk de rustelooze, schuimende oceaan op dat oogen blik aanbood. Er was iets in de houding van den man, dat Powers aandacht trokhy liep snel op hem toe en herkende, toen hy in zyne naby- heid kwam, in hem onmiddellyk een van de beide mannen, die Brusel indertyd mede naar Sandbank had genomen om onderzoek te doen. Het was de detective-agent Johnson, wiens schranderheid by die gelegenheid door Brusel zoo byzonder was geroemd. Power begreep dadelijk, dat hy den bewusten „iemand" voor zich had, die Sint-Alba ach terna was gezonden om hem in het oog te houden. De herkenning was wederkeerig. Johnson slenterde op Robert toe, alsof hy hem vuur voor zyne sigaar wilde vragen. „Hy is binnen; alles in orde, inspecteur!" fluisterde hy zachtjes, zyne sigaar aantrek kende. „Wij zyn met den sneltrein van de Dover-lyn gekomen." „Hoe lang geleden?" vroeg Robert. „Precies oen uur geleden 1" antwoordde de ander. „Hy heeft geen vermoeden, dat ge hem volgt, hoop ik?" „Hy?Nu nog mooier 1 Ik heb hem zelfs het puntje van myn neus niet laten zien. Neen, inspecteur, dan ken je me niet, hoorl Ik geloof, dat ik myn vak versta." „Nu, nu, neem my maar niet kwalyk; maak je niet boos; ik vroeg het maar zool.... Ik ga nu naar binnen en zal zelf een oogje op hem houden." „Asjeblieft, inspecteur," herham de man, beleefd aan zyn hoed tikkende, alsof hy voor het vuur van zyne sigaar bedankte; want het gehouden gesprek was zeer snel gevoerd geworden. „Dan heeft u er zeker niet tegen, dat ik eens wat ga eten en een beetje rond- loopen. Ik heb zoolang hier in de kou ge schilderd. Mijnheer Norfolk heeft gezegd, dat ik hier onder uwe orders stond, weet u en daarom, als u er niets tegen heeft. Vóór morgen gaat onze man toch niet weg; hy is voor zaken van het hotel overgekomen dat heb ik uitgevischt." [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5