.garf vestir.g-artillerie, f 1539, en D. Van der Linden, kapt.-magazynmeester der artillerie te Ter- neuzen, f 1208. Benoemd tot notaris binnen hot arrondisse ment Maastricht, ter standplaats de gemeente Urmond, G. J. ET. Welters, candidaat-notaris te Valkenburg. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Beetsterzwaag, N. Koomans, ontvanger der registratie en domeinen te Beet sterzwaag. Goedgekeurd dat de burgemeester van Dwin- geloo, F. E. B. Van den Biecheuvel Sehiffer, tot secretaris dier gemeente is benoemd. '8Konings adjudant in buitengewonon dienst, de generaal-majoor F. M. B. ridder Alewyn, commandant der bereden artillerie, is op zijn verzoek, en onder eervolle ontheffing uit zjjn tegenwoordig commando, krachtens punt 5 van art. 38 der wet van den 28sten Augustus 1851 (Staatsblad No. 128) op non-activiteit gesteld, met bezwaar der schatkist en in afwachting van nadere beschikking. t*-men^d M ieawc. Hedennamiddag had alhier een niet onaardig transport van het station plaats. Een iflksveldwachter kwam met twee verpleeg den uit Veenhuizen met den trein aan, om de verpleegden in het academisch ziekenhuis alhier te brongen. Aangezien een der twee, ten gevolge van een gezwel aan den enkel, niet loopen kon, werd door dien veldwachter eene handkar gorequireord, waarop de man werd geplaatst. Alzoo toog men naar hot Ziekenhuis, on derweg een der professoren tegenkomende, die den veldwachter zeide dat de patiënten eerst den volgenden morgen konden worden opgenomen. Op dezelfde wijze werden toen de patiënten door dien veldwachter naar het commissariaat van politie op de Breestraat gebracht, onder toeloop van vele nieuwsgierigen. Van daar uit werden maatregelen genomen, om de beide patiënten, als zijnde hun straftijd nog niet geëxpireerd, per vigilante naar do gevangenis 's-Gravenstein te brengen. De militaire gevangenen uit Leiden, honderd vfiftig in getal, zullen in het begin der maand December met een nacht trein van Leiden, via Utrecht, naar Leeuwarden worden vervoerd. Het transport zal plaats hebben onder sterk militair geleide. De arrondis8ements-rechtbank te 's-Hago veroordeelde hedende persoon, die zich schuldig maakte aan diefstal van 6 tafellakens, tot 8 maanden; don schippers knecht, die den stuurman van do in de Haven te Leiden liggende stoomboot „Leeghwater", eene jas ontstal, tot 3 maanden; de schoon maakster, die 1 jas en 3 broeken ontvreemdde, tot 6 wekenen de vrouw, die in een twist eene buurvrouw met een mes verwondde, tot 14 dagen gevangenisstraf. Heden wordt ons geschreven uit Katwijk aan Zee: Gisteren z(jn van de hariDgvisscherl) aangekomen: KW. 48 „De Hoop," van den reeder D. D. Ouwehand, met 180 kantjes; KW. 30 „de Vrouw Neeltje," van den reeder P. Haasnoot Nz., met 150 kantjes; KW. 6 „Eduard Seba9tiaan, van den reeder F. E. Meerburg, met 50 kantjesKW. 33 „de Jonge Michiel," van den reeder N. Parlovliet, met 180 kantjes; KW. 49 „Luctor et Emergo," met 80 kantjes. Vanmorgen arriveerde KW. 10, van den reeder F. E. Meerburg, en KW. 42, van den reeder C. Schaddée Van Doorn. Op het terrein der Staatsspoor op Fljenoord is gisteren een telegrambe steller door 6ene losse locomotief overreden. De ongelukkige was dadelijk dood. Te Haulorwijk is gisteravond de bliksem in don korenmolen geslagen van den molenaar Hummel. Een roede is be schadigd en van de stelling zy'n stukken afgeslagen. Brand is er niet ontstaan. Te Norg is 'oy een zwaar on weder de korenmolen van de wed. Stevens van kap en wieken beroofd. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Aan de „Herald" wordt uit Zan zibar gemold dat de expeditie van de „He rald" Bagamoyo verliet om Stanley te ge- moet to gaan, wiens haar spierwit is ge worden en die slechts weinige dagreizen van daar verwijderd is. Ruim 2000 vaten harst zijn a3n het strand van Tessel gespoeld of door sckuiten in zee opgevdscht en naar de haven gebracht. Alles wordt door de strandvonderij beheerd. Aan het noorderstrand ligt een wrak, Wtarop deze letters staan: E R H O I, Ook is nog eene boot aangedreven, zonder naam of merken. Een vorig bericht uit Tessel hield het vol gende in Aan het zeestrand z\jn heden ruim duizend vaten harst aangedreven. Ook is eenig wrak hout gevonden, benev a* eene witgeverfde reddingboei. Op die boei stond met zwarte lettors „Elverhöi af Stavanger". Nog is aan gespoeld eene boot, waarop de letters H. D. 12b. Op de Vliehors ligt een groot wrak. Ver moedelijk is nabij de kust een schip gebleven met man en muis. De visschers brengen voortdurend vaten harpuis aan; sommigen brachten er 20 a 30 op éën dag ia de haven. Het westerstrand ligt vol vaten, zoodat de boeren en vracht rijders handen vol werk hebben. Ook gisteren zijn langs de kust vele vaten harst dravende gevonden en opgevischt; on geveer 300 dezer zijn door de blazerschuiten naar Tessel gebracht, terwijl enkelen te Nieuwediep werden opgeslagen. Voorts zijn eenige kleine wrakstukken van een oud schip en een paar zeemansjekkers aangespoeld. Zeer waarschijnlijk zijn wrakgoed en lading afkomstig van de in de Noordergronden verongelukte bark. Een nader bericht meldt dat het in de Noor 1- oo8tgron»ien van 't Vlie verongelukte schip, waarvan niemand gered werd, vermoedelijk is een Deensche schoener. Het barkschip „Eriininta," van Liverpool naar St.-John, is te Lucebaai gestrand en door de equipage verlaten, behalve door den ge zagvoerder, die aan boord is gebleven. Door toenemenden wind en zee heeft ket schip, dat zwaar begint te stooten, veel geleden en is ontzet; ongeveer 30 voet van de kiel ie er afgestooten, en hoewel het schip op zand grond zit, vreest men dat het aan stukken zal slaan. Ingeval het afgebracht mocht wor den, zullen de reparatiekosten de waarde van het schip verre overtreffen. De gezagvoerder van hot barkschip „Jone," van Galveston te Ayr aangekomen, rappor teert dat het schip bij het vertrek op de baar heeft ge8tooten. Tusschen 9 en 12 Oct. by de Floridareven begon het hard te waaien en maakte het schip zooveel water, dat do pompen voortdurend gaande gehouden moes ten worden. Den 18den begon het weder hard te waaien en werden 250 zakken lading over boord geworpen, waarna het schip minder water maakte. Den 5den Nov. werd de grcfote steng en kluiverboom door eene zware bui verloren. Men seint aan het „N. v. d. D." uit Londen Bij besluit van den „Privy Council" moet alle vee, dat uit Nederland komt, drie dagen aan de landingsplaats blijven alvorens verder te mogen worden vervoerd, wjjl het mond en klauwzeer de Nedorlandsche grenzen is genaderd. De correspondent te Londen van de „N. R. C." seint het volgende: De inspecteur van het vee te Thames- haven heeft gisteren twee veeladingen, per „Batavier" 6n per „Teal" van Rotterdam komende, wegens vermoeden van ziekte aan gehouden. De veehandel verbeidt in angstige spanning het rapport van den inspecteur. Velen gelooven dat de invoer van levend vee uit Nederland ernstig gevaar loopt. BUITENLAND. fmnk&'ük. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Constans, is sedert geruimen tijd onge steld, zoodat hjj de laatste vergaderingen var. den ministerraad niet kon bijwonen. Dienten gevolge zyn geruchten verspreid, dat do minis ter zou aftreden, doch, voer zoover tot dusver bekend, zjjn deze praatjes van allen grond ontbloot. De aandeelhouders in het gewezen „Comptoir d'Escorapte", te Parijs, zyn opge roepen tot eene algemoene vergadering op 28 December. De directie zal dan voorstellen, dat de aandeelhouders afstand doen van hunne rechten tegen eene schadeloosstelling van 28,000,000 fr. Mon houdt het er voor, dat de Paryscbe wereldtentoonstelling gesloten is. Toch is dit niet geheel en al hst geval. Volgens de op gaven van het „Journal Officiel" werdon er bijvoorbeeld 21 Nov. nog 2831 bezoekers met tickets toegelaten, terwyl 5943 personen met persoonlijke kaarten het terrein bezochten. Er is sprake van een hotel op de eerste verdieping van den Eiffeltoren. Een 500 van de 800 werklieden der Westerspoorweg-Maatschappy, zinkwerkors, schilders, timmerlieden, slotenmakers enz. hebben, daartoe naar het schynt door drie Boulangistische volksmenners opgeruid, den arbeid gestaakt, eischende herstel van een vroeger tarief, verwisseling van een „chef d'atelier" enz. Het doel der opruiers is raad selachtig en de werkstakers hadden geen voor henzelven ongunstiger tijdstip tot hun stap kunnen uitkiezen. Er is weder eens een krankzinnige op de openbare tribune der Kamer doorgedrongen, waar hy luidkeels: „Weg met Floquet, weg met Gamot 1" begon te schreeuwen. Naar het politiebureel gebracht, verklaarde hy Lantornier te keeten en de zielen van allerlei groote mannen in zich te hebben. Ook declameerde hy allerlei dwaze verzen, waarin hy het zeer druk had over de transfusie van bloed [van welke operatie onlangs in een mislukt tooneel- Btuk gebruik was gemaakt] en over de ziels verhuizing. Dnitsohland. By den begrootingspost„koloiialo poli tiek", was gisteren byna de geheele Ryks- dagzitting wederom ingenomen door aanvallen op den staatssecretaris, graaf Herbert Von Bismarck. Het meest aan het woord waren daarby de vryzinnige afgevaardigden Richter en dr. Bamberger, die o. a. beweerden dat het voor de Duitsche belastingschuldigen veel goedko»per uitkomen zou, indien alle per sonen, die in de Duitsche koloniën aange steld zyn, op rykskosten werden gepension- neerd, maar dan ook de geldverslindende koloniale politiek opgegeven werd. Telkens beantwoordde graaf Von Bismarck de ge maakte opmerkingen, maar het belangrykete was zeker wat hy ten gunste van de Duit sche nederzettingen in Zuidwest-Afrika zeide: „Ware ons landbezit daar volkomen waar deloos, de Kapenaars zouden niet zooveel yver toonen om er zich te nestelen. Ik hoop dat de Kaapsche avonturiers, zoodra de Duitsehe beschermingstroepen er maaf eerst versterkt zullen zyn, ons er niet meer lastig zullen vallen. Voor het overige herinner ik. tegenover de geringe waardeering van dit land, welke waarde men in vroeger tyd aan het Kaapland heeft toegekend. Ongeveer 150 jaar na zyne ontdekking lag dit nog nage noeg geheel braak, en ondanks de treurige ervaringen van jaren achtereen, hebben de Hollanders daar volhard en het land, dat vroeger eene woesteny was, is thans, hoofd- zskeiyk door de vlijt der Hollandsche Boeren, oene bloeiende kolonie geworden. Later zyi. die Hollandsche Boeren naar de Transvaal verdrongen, en dit gebied, dat indertyd door een Bngelschen gouverneur ook volstrekt waardeloos werd genoemd, is thans een 6nel in welvaart toenemend land, waar ook vele Duitschers een bestaan vinden. Hetzelfde zou men van vele andere landstreken kunnen zeggen, die vroeger als eeDe soort van Sahara-woestyn werden beschouwd, doch door vlyt en volharding een vruchtbare bodem geworden zyn. De langzame ontwikkeling onzer koloniën moet er dus de heeren af gevaardigden niet toe brongen, terstond een ongunstig oordeel over onze koloniale be weging te veile»." Belffift. De „Précurseur" wyst er op dat biykens de statistieke opgaven Hamburg als haven Antwerpen vooruit is. Wil Antwerpen zyne positie handhaven, dan is het, volgens het Antwerpsche blad, dringend noodig dat de licht- en loodsgelden worden afgoschaft en de Schelde wordt uitgediept. Volgens een telegram uit Brussel aan de „Voss. Ztg." heeft de firma Nauts te Antwerpen hare betalingen gestaakt. Een associé, suet name Reuver, werd in hechtenis genomen. Het deficit wordt op 800,000 fr. geschat. Pourbaix, de bekende Belgische „agent provocateur," is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van het hof van assises van Henegouwen,, dat hom, naar men weet, tot twee jaren gevangenisstraf veroordeelde. Pourbaix grondt zyn hoogor beroep op het feit, dat zyn medebeschuldigde, Rouhette, vóór hem verhoord werd, en zoodoende tot zyne veroordeeling bydroeg. De correctioneele rechtbank te Ant werpen, gisteren uitspraak doende in het proces t9gen CorvilaiD, den eigenaar, en Delaunay, den ingenieur-directeur van de door ontplof fing verwoosto patronen-werkplaatsen (de eerste werd veroordeeld tot eene gevangenis straf van vier jaren en zes maanden, de laatste tot anderhalf jaar) heeft beiden bovendien veroordeeld tot eene schadevergoeding van IM HWSWhalflHWM 'air V-i. AI t( 12,000 fr. e:i in do kosten von het geding. De regeenng heeft, b'jwjze van maat regel van tucht, den heer Gauthier Do Rasse, administrateur der openbare veiligheid (ver moedelijk in verband met hetgeen bij het proces tegen Pourbabr omtrent de hande lingen der politie aan het licht kwam) „ter beschikking" gesteld. Rumealë. Het Parlement is gisteren door den koning geopend. In zijne rede zeide hij o. a. dat het land, wars van de partijtwisten, van zijne vertegenwoordigers den arbeid eischt, waar door de algemoene welvaart kan worden bevestigd. De koning uitte zijne tevredenheid over de ontvangst, welke hem en den kroonprins bjj hunne jongste reis is ten deel gevallen. Het land, zeide hjj verder, verheugt ziek in goede betrekkingen met alle mogendheden. Met ingenomenheid wordt door hem gewezen op het gelukken van de eenparige pogingen der mogendheden tot handhaving van den vrede. De finantiëele toestand des lands is uitmun tend; de begrooting wijst een overschot aan. Verschillende wetsontwerpen werden aan gekondigd, o. a. tot wijziging van het belas tingstelsel. Ten slotte werd medegedeeld dat het leger voltallig zal gemaakt worden. Oemeaoteraad. In de hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heerenDe Laat de Kanter, voorzitter, Knappert, Van Buttingha Wichers, Zillesen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andre®, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, De Sturler, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Koetser, Ny- kamp, Zaalberg, Haseelbach, De Goeje, Kaiser en Was. j Afwezig met kennisgeving waren de heeren Bool en Driessen. Door den Vcorzitter werd medegedeeld dat o.a. waren ingekomeneene missive van den heer C. J. Leembruggen, waarbij hU ontslag ver zoekt als bestuurder der Stedelijke Werkin richting een verzoek van Ramakers om ver goeding van f 25 wegens geleden schade tijdens de verbouwing van de Lelderdorpsche brug, en adressen om afschrijving van plaat, seiyke directe belasting. Tevens meldde hij dat thans nog f 29,000 by de Leidsche Bank in prolongatie is belegd. Aan de orde kwamen de volgende punten: 1°. Ycrzook ran D. J. Braakenbnrg om continuatie als adjunct-etadsgenees- en heelkundige. (242) 2°. Voorstel betrekkelijk hot onderzoek van de blik semafleiders. (237) 3°. Verzoek van de Afdeeling Loiden der Sehippers- vereeniging ^Schuttevaer" omtrent do bedieniDg der bruggen. (244) 4®. Voorstel tot verlenging van de bestaande brug- geldhoifing. (240) 5°. Verzoek van J. B. Van Gouns c. 8. om de Gym» na-6tieksobool op de Pieterakerkgracht te mogen gebruiken voor het Lavrntennisspel. f239) 6*. Idem als voren van G. L. Mens Fiers Bmeding c. B. (239) 7°. Begrooting voor 1890 van Vrouwen Kraammoe- dors. (241) 8*. Voorstel betrekkelijk do verbouwing Tan de Gehoorzaal. (235 en 243) De heer D. J. Braakenburg werd als adjunct- st-adsgenees- en heelkundige voor drie jaren horbenoemd met algemoene stemmen. Zonder hoofdolyke stemming werd afwyzend beschikt op punt 3. Goedgekeurd werden de punten 2, 4 tot en met 7. By het voorstel tot verbouwing van de Stadszaal voerde de heer Zillesen het eerst het woord. Hy wees op het wenschelyke van eene spoedige oplossing dezer zaak. Immers, reeds vroeger was hy onderteekenaar van een adres tot verbouwing der Stadszaal. Hulde bracht hy nu aan de door den gemeente-aichi- tect overgelegde plannen. Yooral Plan 115 kon, naar spr. is gebleken, in hoofdzaken de goed keuring van de bestuursleden van de Maat schappij voor Toonkunst en der Loidscho af deeling van de Maatschappij tot bovord. van Toonkunst wegdragen. Het plan moet z. i. niet te grootsch worden ingericht. Het Paleis voor Volksviyt te Am sterdam, dat een kwijnend bestaan voert, kan ons tot waarschuwing strekkon. Van par ticulier initiatief vorwacht hy niet veel heil. Volgens hein moet de gemeente den bouw in handen houden. Wat de plaats betreft, hy weet niets beters dan dat men de tegenwoordige behoude. Zoo- voel mogelijk is z. i. voor veil)gheidsuitgangen gezorgd. De derde vraag is: zal er eene prysvraag worden uitgeschreven ©f het p'an van den heer Knuttel worden uitgevoerd? Spr. had zich

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2