DAGBLAD. N°. S137. "Vrïjclag; £20 November. k\ 1839. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. 8it nommer bestaat sit TWK1 Blades. Bericlit. Sprookjes van Andersen Leiden, 28 November. F^eiiilletoiiv HET GEHEIM PRIJS DEZER COURANT, ▼oor Leiden per 8 msAndetu.....^:.J 1./9. Fnnco per post....1.48. Afsonderljjke Nommer*..T.•v.iTSTZTT;0.05. PRUB DHR ADTHR97HNTLBN: Tab 16 reg«ls 1.89. Iedere refel aeer/8.1T|. Oreeïere leiten baat pUetorniriU. Toer het eesseeren buiten de sted wordt 0.10 berekend. In dit nommer bevindt zich om uit te knippen de Bon, waarmede morgen, Vrijdag, de geïllustreerde als Premiewerken, elk tegen betaling van ÏO cents, aan ons Bureel kunnen worden afge haald. Offloioele Ken n i ggeringen. Inkomstenbelasting 1899. Burgemeester en WetLoudera van Leiden brengen in herinnering dat met 80 Nov. a. de zesde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op 1 Dec. a. a. minstens zes-zevende gedeelten van don aanslag moeten zyn voldaan. Zij noodigon mitsdien de belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingakoaten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Nov. 1889. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van W. J. STEYGERWALT, hou-, dcnde verzoek om vergunniug tot oprichting van eeno aigarendrogerö in het pereeel Galgewater, wijk I No. 16. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bp doze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bplagen, op do Secretarie dezer gemeente ter viaie gelegd iaalsmede dat op Woensdag den 1 lden Decomber 1889, 's voormiddj»g8 to elf uren, op hot Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat vorzook in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgem. 27 Nov. 1889. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Jnni 1876 (Staatsblad No. 95), tot regeling van hot toe zicht bg het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, hinder of sohade kunnen veroorzaken; Brengen bp doze tor algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan Z. VAN DER MEY en reohtverkr§gendon, tot het plaatsen van een bakkers oven ia het perceel Langegracht No. 1B. Burgemeester en Wothoudera voornoemd, Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 25 Nov. 1889. E. KIST, Secretaris. Heden, 28 November, viert de groote taai en letterkundige dr. Matthias De Vries, alhier, den dag, waarop by vóór 40 jaren het pro fessoraat aan de Groningsche hoogeschool aanvaardde. Zoon van Abraham De Vries (letterkundige en Doopsgezind predikant- te Nijmegen, Leiden en Haarlem) word Matthias (caggyrso.v.a r v.:v KWClJtg van den Inspecteur van Politie. 87) „Ik zal er voor zorgen, dat ge niet méér wordt lastig gevallen dan volstrekt] noodig ie, zoodat ge zoo spoedig mogelijk uw werk kunt beginnen. Kan ik u van dienst zyn, of in iets helpen, dan zal het mij gonoegen doen, als ge vrfl over my beschikken wilt. Ik ben nog niet vergeten wat ik u schuldig benl" eindigde de waardige magistraat, „Tn ieder geval ga ik nu dadeiyk terug om er voor te zorgen, dat zjj u vrjj Jaton en gij dadelijk naar Dartmoor kunt gaan. En met een hartelijken handdruk nam hij afscheid van Power, die zich haastte zijne oude kamers op te zoeken, om na al de beslommeringen van den veelbewogen dag een oogonblik rust te vinden en over de pas ontvaugen inlich tingen na to denken." Bene nieuwe verrassing wachtte hem echter, „ïr vfs-a een tolegram voor hem aange komen. Hij verbrak haastig den omslag en las „Yogel in uwe richting gevlogen. Heb hem iemand nagestuurd. Kijk goed uit! „Brusel." De Tries geboren te Haarlem den 9den Nov. 1820, studeerde en promoveerde te Leiden in de letteren en werd er in 1846 praeceptor aan het gymnasium. In 1849 werd hy te Groningen, in 1853 te Leiden aan de Ryks^ universiteit benoemd tot hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde. Van zjjne hand zyn een aantal werken op dat gebied verschenen, waarvan alleen reeds het Woor denboek der Nederlandsche Taal, dat sinds 1865 in afleveringen verschijnt, den man van groote geleerdheid en belezenheid doet kennen. Geen wonder, dat velen zich opgemaakt heb ben om den man, die zich èn door zijne geleerdheid ón door zijn vriendelijken en min- zamen omgang, die zich door zijn verstand en hart ontelbaar veel vrienden gemaakt heeft, op dezen feestdag te begroeten en hem biyken van hunne hooge waardeoring te geven. Talrijk waren dan ook de bezoeken, welke den jubilaris hedenmiddag ten zijnen huize gebracht werden. Allereerst waren het de rector-magnificus en de secretaris van den Academischen Senaat, de hoogleeraren Franchiraont en Hoffmann, die hem, te midden van een kring van vrienden, hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. Daarna eene commissie van 's hoogleeraar6 oud-leerlingen, bestaande uit dr. H. E. Moltz9r, dr. W. L. Van Heiten en dr. J. Verdam, die met hun gelukwenschen, hem tevens aanboden een feestbundel, bevattende opdrachten in proza en poëzie en andere opstellen van zijne oud- leerlingen, welk huldeblijk de jubilaris ten hoogste op prijs stelde, gelijk bleek uit de uitvoerige, kernachtige toespraak, welke hy na de aanbieding er van tot de deputatie richtte. Wegens ongesteldheid van prof. Tiele, was het prof. Acquoy, die als tolk van de Maat schappij van Nederlandsche Letterkunde zjjne hulde kwam brengen; terwijl de drie mede redacteuren van het Nederlandsche Woorden boek, de heeren Beets, Kluyver en Muller, zoomede de beide uitgevers van dit werk, de heeren Nijhoff en SythofT, daarin niet achter wege bleven. Van beide laatstgenoemde hee ren ontving hy bovendien als zichtbaar blijk hunner waardeering een exemplaar der nieuwe geïllustreerde Van Lennep-prachtuitgave. Al doze hulde-bewyzen deed prof. Fruin volgen door een eerste exemplaar van zyn nieuw werk, met opdracht, en gebonden in prachtband door den heer Loeber Jr. Behalve bijna al de hoogleeraren, kwamen ook het Collegium van het Léidscho stulen- De bewuste vogel kon natuurlyk niemand anders dan Sint-Alba zyn, en Power besloot de waarschuwing van zijn vriend ter harte te nemen. XXV. Iu plaats van de zoo noodige rust te nemen, zatte Robert Power er zich onmiddellijk toe, het laatst ontvangen nieuws van alle kanten te bskijken en te bepeinzen. Sint-Alba was dus weder in Sandbank I Wat kwam hy er doen? Hoewel de Rob-Roy-Vila-moord hem schier geen oogenblik uit de gedachten ging, begreep Power volkomen, dat deze vraag op zeer na tuurlijke en eenvoudige wyze kon beantwoord worden. Sint-Alba wae wel niet uitsluitend eigenaar van het Marine-hotel, maar hy be hoorde toch ontegenzeggeiyk tot de voor naamste aandeelhouders en tot de oprichters dezer reusachtige onderneming. Niets was dus natuurlijker dan zyne gereregelde bezoeken, die hem op de hoogte van den gang van zaken hielden. Ook kon de directeur, Mac Gregor, h9in verzocht hebben om over te-komen, ten einde eenige verbeteringen te bespreken, die, vóór het aanbreken van het drukke seizoen, in ordo behoorden te worden gébracht. tencorps en het bestuur van de literarische faculteit hunne opwachting maken. Bovendien werden den jubilaris tal van bloemen en bouquetten vereerd. Uit Utrecht werd hy met een diploma ver rast, dat hem zeer aangenaam aandeed. Dat de geachte hoogleeraar door zoo ont zaglijk vele bewjjzen van hoogachting en vriendschap diep getroffen was en aan dit zyn gevoel in schoone bewoordingen uitdruk king gaf, behoeft zeker geen betoog. Al is zyne professorale loopbaan spoedig ten einde, het is te hopen, dat hy ten behoeve van nog zooveel anderen arbeid, dien hy onder nam, nog vele jaren voor ons Nederland ©n zyne familie mag gespaard blyven. Voor de hem door het studentencorps aan geboden serenade heeft de jubilaris bedankt. Aan de universiteit alhier is het candi- daat8-examen in de rechten afgelegd door den heer C. W. A. A. Yan Lynden, en het doctoraal examen in de rechtswetenschappen door den heer J. Kruseman. Naar uit Den Haag wordt gemeld, heeft mr. H. Vollenhoven> in leven referendaris van onderwys en onlangs daar ter stede overleden, na aftrek van grootere of kleinere sommen aan tal van nuttige instellingen geschonken, zyn geheele vermogen vermaakt aan de Leid- sche universiteit. Heden is aan het ministerie van marine o. a. aanbesteed de levering van: 15,000 L. jenever en 50,000 KG. witte zeep, waarvoor laagste inschry vers waren de Leidsche firma's J. A. Heus, voor f 70.93 per hectoliter, en Spaders Co., voor f 26.70. By de heden in de Tweede Kamer voort gezette behandeling der Indische Begrooting verdedigde de minister van koloniën, de heer Keuchenius, zyn finantiëel beleid. Eene leening zal noodwendig worden voor spoorwegen. Tot behoud der koffiecultuur is aanmoediging nood wendig. In godsdienst zal geene pressie uitge oefend worden, maar wel bevordering beoogd van het Christendom. De opium-régie is ongewenscht; er is in- tusschen eene proef voorbereid op Banka. Agressieve politiek aangaande Atjeh bleef de minister bestryden, ook naar aanleiding van het jongste telegram van den vertrouw baren gouverneur van Atjeh, waaruit lang zame toenadering blykt. De heer Yan Nunen drong aan op blok kade van alle havens van Atjeh en de heer Yan Houten wilde overgaan tot afzonderiyke behandeling der koffie-quaestio, in Februari. Heden is er avondzitting. Behalve deze bestond er nog ©ene andere reden, waaruit Sint-Alba's overkomst verklaard kon worden. Wy hebben onzen lezers reeds medegedeeld dat zijne candidatuur voor de Kamer na zyne vryspraak opnieuw was aan bevolen. Zyn advocaat, de heer Ford, president d9r Sandbanksche kiesvereeniging, gaf zich ongelooflyk veel moeite voor hem en kon dus allicht eene samenkomst met zyn vriend hebben afgesproken. Dit alles was begrypeiyk en natuurlyk; maar toch kon Power niet nalaten, achter dit onverwachte bezoek iets meer te zoeken. De woorden van zyn vriend: „Kyk goed uiiV hadden hem wakker gemaakt, en by kon nu eenmaal de gedachte niet van zich afzetten, dat Sint-Alba, gedreven door dat onverklaarbare gevoel, hetwelk ieder misdadi ger onwoderetaanbaar naar het tooneel zyner schuld lerugdryft, weder naar Sandbank was gekomen om op de hoogte der zaken te blyven en den afloop van het rechtsgeding gade te slaan. Power besloot in elk geval op zyne hoede te wezen Wel werd Sint-Alba, volgens Brusel's mededeeling, door een hem achterna gezonden detective in het oog gehouden, maar Power verweet zich toch, dat hij niet eerder naar zij e kamer was gegaan. Het tolegram had er Door de Haagsche afdeeling der „Maat- schappy tot bevordering van Toonkunst" werd gisteravond het Oratorium „Mozes" van haren directeur Samuel De Lange voor de eerste maal uitgevoerd. Het toonwerk, op Bybelschen tekst gekozen en soms gedicht door mr. H. Graaf Yan Hogendorp, is eene zeer uitgebreide compositie, breed opgevat, fijn gedetailleerd en r(jk geïnstrumenteerd. Behalve de inleiding, heeft het orkest twee marschen uit te voeren, die zeer werden toegejuicht. De koren hebben eene zware taak, afwisselend gemengd of mannon- en vrouwenkoor afzonderlijk, begeleidende vaak de solo's. Orkest en koren kweten zich zeer ver- dienstelyk. Verschillende nummers werden warm toegejuicht, o. a. hot indrukwokker.de tafereel der wetgeving, de koren der Israë lieten en het gebed in het tweede gedeelte. Solisten waren mej. Reddingius, sopraan, Ropmans en Messchaert. Was laatstgenoemde minder goed gedisponeerd, toch had hy schoone oogonblikken, evenals de beide andere solisten. Aan don heer Do Lange werd namens het koor een krans en een Mozesbeeld en later nog een krans aangeboden. In eene toe spraak by de aanbieding werd hem voor zyne leiding hulde gebracht. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Nov. van Port- Saidde „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 27 Nov. te Marseillede „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 25 Nov. Tarifa; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Nov. van Suez; de „Prinses Amalia" arriveerde 27 Nov. van Amsterdam naar Batavia. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Erp, A. J. A. Copplee, candidaat- notaris te Vucht; benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, ter stand plaats de gemeente 's-Hertogenbosch, mr. H. C. F. Rits, cand.-notaris, thans kantonrechter te Borgen-op-Zoomaan J. Van Bremen, op zy'n daartoe gedaan verzoek, met 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Alkmaar en als commissaris van rijkspolitie; aan den kapitein, alsmede aan den kapitein-magazynmeester, hieronder ver meld, met toepassing van de wetsartikelen, daarby voor ieder hunner in het byzonder aangewezen, pensioen toegekend tot het be drag als achter ieders naam is uitgetrokken H. F. P. Hajeniua, kapi. by het 4de reg. een geruimea tyd op zyn komst liggen wachten. Sint-Alba kon zich reeds in het Marine-hotel bevinden, en wat kon er niet gebeuren, wan neer hy daar den driftigen, geheel onvoor- bereiden heer Hunter ontmoette 1 Deze gedachte schoot hem als een bliksemstraal door het hoofd. De heer Hunter bezat een opbruisend ka rakter. Hy had immers reeds zyn wensch te kennen gegeven, Sint-Alba van aangezicht tot aangezicht te zien, om de waarheid er uit te krygen, en zyne rondborstige natuur zou hem lichteiyk tot uitdrukkingen verleiden, die Power's plannen geheel in de war konden sturen. Het was voor Power van het grootste belang, dat Sint-Alba in den waan bleef ver- keeren, volkomen veilig te zyn; slechts dan bestond er mogeiykhoid, dat by zich door een onberaden stap zou verraden. Door den edelman en den heer Kingsford geholpen, hoopte Robert achter het verleden van den geheimzinnigen man te komen en zoo mogo- ïyk uit te vorschen of die Italiaansche uitge wekene Sint-Alba hem in den bloede bestond. Hy had een voorgevoel, dat hy daardoor op een spoor kon geraken, dat hem nieuw licht zou verschaffen, vooral wanneer de mededee- lingen, die by van Stanley en zyne vrouw hoopte te ontvangen, naar wensch uitvielen. {Wtrdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1