Accoord. Leiden, 27 November. Burgerlijke Stand van Leiden, Al) VERTENTIËiV. J. L. CREYGHTON, -asBssw&tasaaaaggaq zins insluit, dat het hooger en middelbaar j onderwijs op dezelfde wpze zou moeten wor den geregeld. Naar men verneemt, heeft de kerkeraad der Waalsche gemeente alhier den heer N. Nardi, predikant te Genève, uitgenoodigd a. s. Zondag 1 December nogmaals voor die ge meente op te treden. De 21 by de gemeenteraadsverkiezing alhier op verschillende personen uitgebrachte stemmen waren verdeeld als volgt: Mr. H. v. d. Hoeven 4, J. B. Van Beers 3 en B. Den Houter 2 stemmen, J. J. Groen, H. W. Tieleman, H. Burgersdfjk, J. A. Bos, J. Wilhelmy Damsté, F. J. Los, F. A. Lompers, L. M. Do Laat, B. J. Goes, prof. P. Van Geer, mr. J. Bredius en dr. A. W. Kroon ieder ééne stem. Wijlen mr. H. Vollenhoven, in leven oud-referendaris bp het Departement van Binnenlandsche Zaken, afdeeling Onderwijs, te 's Gravenhage, heeft aan de Maatschappij van Nederlandache Letterkunde, vrij van kosten, vermaakt eene som van f 1000, be nevens brieven van de schrijfsters Wolff en Deken aan des erflaters grootvader en brieven van A. R. Falck en J. H. Heumann aan des erflaters vader. Door mevrouw de wed. dr. J. B. Mole- water, te Scheveningen, is aan het archief van het Leidsche Studentencorps ten ge schenke gegeven eene zeer belangrijke ver zameling documenten, betrekking hebbende op de stichting van dat corps in 1839. Dr. Molewater was in dat jaar de zeer verdien stelijke secretaris der commissie, door de studenten gekozen om te trachten de twee dracht, die aan de Leidsche hooge6choo! heerdchte, te doea verdwijnen. Na de sticb- tiog van het corps, op 1 Maart, werd Mole water vice-praeses van het eerste Collegium. Hedennamiddag ontvingen we per Neder - landsche mail de Indische bladen van 24 en 25 October. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting werd bij de behandeling der Indische begrooting het finantiëel beleid van den minister van koloniën sterk afgekeurd door de heeren Bool, Geertsema, Bahlman en Rutgers. Aangedrongen werd op een actief optreden in Atjeh, door de heeren Van Vlijmen en Rutgers. 's Ministers opium-politiek werd bestreden door de heeren Bool en Rutgers. De heer Schimmelpenninck Van der Oye was dankbaar voor 's ministers houding in de opium-zaak. De heer Domela Nieuwenhuis verweet den minister diens stilzitten, in strijd met zijne vroegere toezeggingen. H| wees op de exploi tatie van Indiê door Nederland en drong aan op eene pacificatie van Atjeh. De heeren Lohman en Schaepman verheug den zich in den minister en zijne politiek. Zfj vertrouwden op zijne hervormingszucht en achtten de tot hem gerichte verwijten on gegrond. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Nov. van Southampton; de „Prins Frederik Hen drik" arriveerde 26 Nov. van Weat-Indiö te Nieuw-York; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Nov. Kaap Rocca; de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Nov. Lizard; de „Prinses Wil- helmina," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 26 Nov. van Adende „Prins Frederik" vertrok 26 Nov. van Fadang naar Amster dam; de „P. Caland" arriveerde 25 Nov. van Amsterdam te Nieuw-Yorkde „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 26 Nov. van Colombo; de „Drente," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 25 Nov. fe Suez. De gewone audiëntie van den minister van finantiën op Donderdag 28, die van den minister van marine op Vrijdag 29, en die van den minister van waterstaat, handel en jijjverheid op Zaterdag 30 November a. s., -uil9n niet plaats hebben. Door Z. M. zjjn lo. benoemd, bjj het artillerie, bjj den staf van het wapen en -.,Q jnjj,..magazijnmeester bij de Delft, de sergeant J. O-eiAeugd r-v feu w e. In enkele grachten alhier word heden, vanwege de politie, mot dreggen go- vischt, ten einde, zoo mogelijk, tot de ontdek1 king te geraken of de heer G. I. B., gezicht- kundige en instrumentmaker, die sedert Maan dag-avond vermist wordt, door verdrinking kan om het leven gekomen zijn. De politie van het posthuis aan het Zieken te 's-Hage heeft gisternacht aan gehouden een dood paard, dat men van uit Leiden trachtte binnen te voeren en dat voor het verbruik ten eenenmale ongeschikt bleek. De aanhouding van de twee per sonen, verdacht van den brandkast-diefstal aan de Hooigracht te 's-Hage, is niet verder gehandhaafd, omdat de bewijzen voor schuld vooralsnog ontbreken. Dezer dagen word in ons blad een „fête de nuit", in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te geven, aange kondigd. De lezers zullen wel begrepen heb ben dat het Gebouw te 's-Hage bedoeld werd. De marechaussee Van Heyns- bergen, die door een strooper te Rosbergen werd verwond, is in het militair hospitaal te Breda opgenomen. Niet minder dan 60 hagel korrels zijn uit het lichaam van den ongeluk kige gehaald, waarvan enkele waren doorge drongen tot in de ribben. In de Buitengronden b(j Terschel ling is hedenmorgen een schoener gestrand en geheel verbrijzeld. Een sleepboot van Vlie land, welke er heen gestoomd was, is onver richter zake teruggekeerd. De naam van het schip is nog onbekend. Omtrent het verongelukken van een onbekend schip op den Pannekoek schrijft men uit Nieuwediep aan het „Hbl.": In den stormachtigen nacht van gisteren is in de Tesselsche gronden een schip met man en muis verongelukt. Zondag tegen den avond word het vaartuig, eene groote ijzeren baik, reeds in de nabijheid van de gevaarlijke gronden gezien door de opvarenden van den aldaar gestationneerden loodskotter. Dezen wendden pogingen aan om de opmerkzaam heid van het schip te trekken en het op het gevaar opmerkzaam te maken. Dit bleef echter zonder gevolg; de bark zeilde met volle vaart haren ondergang te gemoet en was weldra in de duisternis verdwenen. Weinig tjjds later toonden de herhaaldelijk afgestoken nood- vuren, dat een schip zich in de gronden in gevaar bevond. De storm was echter steeds heftiger geworden, zoodat men aan den wal onmogelijk in de gelegenheid was hulp te bieden. Toch stak omstreeks middernacht van Nieuwediep uit de reddingboot in zee. Bij af wezigheid van de sleepbooten, die zich bij het in do Eierlandsche gronden gestrande stoom schip „Nerissa" bevonden, werd de boot ge sleept door eene blazerschuit van den heer Weltevreden. Het stormde echter zóó geweldig, dat de redders zich niet in de nabijheid van de strandingsplaats konden wagen en ver plicht waren onverrichterzake terug te keeren. Tegen het aanbreken van den dag ging men er opnieuw op uit, thans gesleept door de inmiddels teruggekeerde „Hercules," om te trachten hulp te bieden. Deze was thans evenwel overbodig; bjj het sanbreken vaD den dageraad was er van het schip niets meer te ontdekken. Omtrent het lot der arme schepelingen kan dus geen twijfel meer bestaan. Op het westerstrand van Tessel zijn gisteren verscheidene voorwerpen aangespoeld, als: vaten met hars, een mast, eene ra enz. Op Tesselstroom drijft zeer veel wrakhout. De visschers zjjn druk in de weer om da drij vende artikelen op te visschen. Te Harlingen werd aangebracht door een Tesselschen visschorman eene ledige zeemans kist, gemerkt C. M. Zachariassen. Do schipper zag drjjvendo witto vaten, benevens wrak hout in hot Schourrak. BUITENLAND. wapon, tot 2u stapelmagazijnen vesting-art.; Yan Baarse], van het „f 2o. in rang en betrekkin, verplaatst naar Ter-Neuzen, do 1ste luitenant-m. •^azjjnmeester F. Hotz, thans te Wierickersehans', $n n*ar "Wierickerschans de ls'e luitenant-ma meester J. Aalbers, thans bij do stapelma^a- zynen te Delft, FraakB1]] In den ministerraad heeft de hoer Bouvier aangekondigd, dat het batig slot over 1888 moer dan 40 millioen franken zal bodragen. De Kamer van Afgevaardigden heeft de verkiezing van den heer Dillon vernietigd, met 333 tegen 181 stemmen. By de behandeling in den Rijksdag der i begrooting voor buitenlandsche zaken ver- I klaarde de staatssecretaris Yon Bismarck dat da Duitsche regeericg geen bezwaar had I met Ü9 bevriende natl9 Zwitserland eene nieuwe overeenkomst te sluiten betreffende het toelaten en vestigen van vreemdelingen. Zulk eene nieuwe overeenkomst was zelfs aan te bevelen, omdat omtrent de verklaring van eenige punten der oude overeenkomst verschil van meening bestond. De post, op de begrooting voor het ge zantschap te Bern uitgetrokken, werd goed gekeurd. De heer Richter bracht de zaak der kon. „Niger-Company" ter sprake. De heer Woosmann verzocht de regeering er tegen te waken dat Engeland aan de nieuwe Maatschappy een royal charter vorleene. Ook zou hy gaarne zien dat in die streek een Duitsch consulaat werd opgericht. Ten 'slotte vroeg hy of er kans bestaat op inwilliging der eischen van Duitsche zyde door de „Niger-Company." De staatssecretaris graaf Herbert Yon Bis marck antwoordde dat de regeering het ver zoek betreffende het nieuwe consulaat in overweging zal nemen. Wat de zaak der „Niger-Company betreft, zoo kan hy mede- doelen dat de Engelsche commissaris zyn onderzoek heeft geëindigd en dat hy thans van de Engelsche regeering nadere voorstellen verwacht. De klachten van den koopman Koeningsberger zyn gegrond; de geëische schadeloosstelling is echter zeer hoog. Op eene vraag van den heer Richter ant woordde de staatssecretaris verder dat het verhandelde in de Samoa-conferentie voor- loopig geheim gehouden zal worden, op grond van de beschikking der mogendheden, die er aan deelnamen. Zoodra dit zonder nadeel kan geschieden, zal tot de openbaar making worden overgegaan. De commissie van den Ryksdag, belast met het uitbrengen van rapport over de ocialistenwet, heeft by tweede lezing de paragrafen 1 tot en met 23 aangenomen, iooals zy by de eerste lezing waren vast gesteld. Ten opzichte van paragraaf 24, over do bevoegdheid tot verbanning, werd besloten de behandeling acht dagen uit te stellen, ten einde te trachten in dat tydsverloop tot eene verstandhouding te geraken. Telegrammeik ANTWERPEN, 27 November. {Hbl.) Cor- vilain, de eigenaar der patronen-werkplaats, welke in de lucht vloog, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 41/, jaren. De ingenieur Delaunay werd tot eene gevangenisstraf van l'/j jaren veroordeeld. PARIJS, 27 November. Aan het „Petit Journal" wordt uit Oran (Algiers) gemeld, dat daar eene ernstige flnantiëele crisis is uit gebroken wegens de waardevermindering van bet Spaansche geld. De wisselkoers is van 1 tot 4 pet. gestegen. MADRID, 27 November. Officieel wordt het bericht tegengesproken, dat de minister van financiën voornemens is eene leening te sluiten. PESTH, 27 November. Graaf Apponyi (de leider der oppositie) ontwikkelde in eene be langrijke redevoering de redenen, waarom de begrooting verdient verworpen te worden. Ook viel hy den heer Ti6za hevig aan, om dat die minister, naar hy zeide, zyne staat kunde naar persoonlyke behoeften wyzigde. LONDEN, 27 November. {A. H.) De „Times" spreekt het bericht tegen dat de Engelsche regeering oorlogsschepen naar Brazilië heeft gezonden. NIEUW-YORK, 27 November. Eene stoom boot, welke den 20sten November uit Port- au-Prince (Haïti) is vertrokken, brengt het bericht mede, dat de toestand op het eiland eene minder bevredigende wending neemt. Pre sident Hypolite is beducht voor een opstand. Naar men vertolde, stonden reeds 5000 ge- wapenden gereed om tegen hen op te rukken. KOLONIËN. BATAVIA, 24 en 25 October. Yan de residenten van Monado en Ternato zyn de volgende telegrammen ontvangen Menado, 2 October. „Niets merkwaardigs te melden". Ternate, 4 October. „Op politiek gebied niets byzonders voorgevallen. De schokken van aardbeving duren steeds voort. Gezond heidstoestand goed". {J.-B.) Civiol Departement. Benoemd: Met ingang van 10 November 1889 tot ase.-rosident van Koeningan (Chenbon), tevens vendumeester aldaar, do secretaris der res. Bantam h._dc ChauvigDy do Blot; tot adsp.- controleur bij bet B. B. op Java en Madura de bur- ge'ijke ambtenaar ter beschikking van don directeur van B. B. om werkzaam te worden gesteld bij diens departement, G. Tli. Stibbe. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als landsadvo caat te Batavia, mr. C. A. Henny. Benoemd: Tot landsadvocaat to Batavia mr. T. Iïcnny, advocaat en procureur bij het Hooggerechts hof van Ncd -Indie. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegene vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luit.-kolonel der infanterie M. H. Yia. Bevorderd: Bij htt wapen der artillerie tot kapitein de lsto luit. J. A. Yau Cappello en C. Schippers; tot lsten luit. do 2de luit. J. C. E. Yan Deventer, E. L. J. Van der Ramhorst de Brouwer, en F. F. W. Kattenbosch. By de mil. administratie tot lsten lnit.-kwartierm. do 2de luit.-kwartm. W. A. Nngteren. van 21 tot en met 27 November. BEVALLENE. J. Ouwerkerk geb. Rosier D. M. C. Stakenburg geb. De Haas D. J. Meijn geb. Yan de Vest D. J. A. Van der Voordon geb. Van der Kam D. G. Vermont geb. Van der Plas Z. J. M. Sjardyn geb. Van derSteonZ. H. Disseldorp geb. Mulder D. J. Mooten geb. Van der Reyden Z. E. Vilders geb Dumans D. D. W. M. Van Teutem geb. Mulié Z. F. Cavé geb. ViijmoedD. E. S. Middelbam geb. Alt D. E. S. Van der Zeeuw geb. Van den Berg D. J. Verver geb. Paats Z. C. Bonte geb. Delfos D. R. Korenhof geb. Blom Z. P. Olivier geb. Van Oosten D. H. L. Van der Wolk geb. Commijs Z. A. J. M. Doove geb. Verwijs Z. A. Laat man geb. De Rüyter D. J. M. Buenders geb. Van Leeuwen D. J. M. Tho- masse geb. Goedeljee D. M. C. Dieben geb. Biesiot Z. H. Cambier geb. Uljé D. M. Planje geb. Blancbard D. A. Van Hovon geb. Van der Steen Z. F. A. M. Hemmes geb. Van Oers D. GEHUWD: A. Van der Velden jm. en A. M. Guley jd. OVERLEDEN: G. De Baas geb. Van Charldoip W. 75 j. M. Janee geb. Zwart W. 78 j. G. Verver D. 7 m. 6. J. Marrjt gob. Boogere V. 71 j. O. Vijlbrief geb. Grunigor W. 86 j. M. C. De Zwyger Z. 9 m. P. v. d. Waals Z. 31 j. C. W. Menage M. 34 j. L. Voorzaat D. 4 m. N. A. Kloots Z. 8 m. C. Werk D. 21 j. J. Kehl W. 58 j. C. Ouwerkerk D. 5 m. J. H. Ruytenbeek Z. 7 w. H. Du Pon D. 20 j. L. W. Van Zwieten D. 4 m. J. A. Yao der Tuin D. 4 m. J. Flaman Z. 6 j.J. Korenbof Z. 5 m. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) YerwachtiDg: Noordwestenwind. Getrouwd: J. J. VERBRUGGE en A. STIKKELORUM, die, ook namens wederzydsche familie, voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk bedanken. 's-Hage, 27 November 1889. Voorspoedig bevallen van een (linken Jongen E. LOS Verschuiling. Leiden, 27 November 1889. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door bet overlijden van onzen geliefden Zoon ADRIANUS JACOBUS, in den jeugdigen leef tijd van 14 jaren. C. VAN HOEKEN. P. VAN HOEKEN-Tissbur. Utrechtsch Jaagpad, bij Leiden, 26 Nov. 1889. Eenige en algemeens kennisgeving. Do Heer en Mevrouw RAUWENHOFF Hinlopen betuigen hun hartelyken dank voor de vele bewyzen van belangstelling, onder vonden by de geboorte van hun Zoon. Huize Tongereti, by Epe (Gelderland). Voor de talryke blyken van belangstelling, ondervonden by het overlyden van onzen ge liefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroo vader den Heer A. I. FONTEYN, betuigen wü den harteiyketen dank. Leiden, Uit aller naam, 27 Nov. 1889. I. A. FONTEYN. By vonnis der Arrondissements-Rechtbank te 's-Bravenhage van 26 November 11. is het aceoord, namens den gefailleerde BA.3TI- AAS VOS, te Boskoop, zgnen schuldeischers aangeboden, gehomologeerd. De Curator, Mr. J. H. GOUDSMIT. Nieuwste soorten. Langsle 5 prijzen. Soliedste constructie. Buitengewoon grsolc sortee- ring. LA LAUPË BËL6Ë. EE 0 33 Aalmarkt tl."

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6