doelo was dit zeker, naast d6 groote reputatie van deze zangveroeniging zelve, toe te schrij ven aan de medowei kersde Studenten-orkest- vereemgmg „Sempre Crescendo" uit Leidon, waarvan de bladen der residentie eenige maanden geleden zooveel gunstigs mochten zeggen, haren talentvollen violoncel-solist Leonides Van Praag, die reeds meermalen met zoo groot succes optrad, den heer Orelio, alen gevierden baryton van het „Hollandsch Opera-gezelschap" en een vrij talrjjk kinder koor. Het programma was voor oen groot deel samengesteld uit werken van Nedorlandsche meesters. Zoo werd het concert geopend met de ouverture C-mineur van Richard Hol, welk werk, onder leiding van don heer Mann, hoogst prijzenswaardig vertolkt werd. Onder leiding van haren talentvollen direc teur Mann, werden door „Sempre Crescendo" nog voorgedragen de „Serenade", van Volk- mann, voor strijkorkest mot solo-violoncel, welbekend van de Kurhaus-concerten. Den heer Lsor.ides Van Praag komen alle hulde en lof toe voor de schoons voordracht van dien solo. Waar is de grens, zoo vraagt de „H. C.", tusschen dilettant en arti3t, waar een dilettant zulk eene hoogte bereikt? Als bis-nummer werd gegeven eene „Andante" voor violoncel en orkest van Mann, opgedragen aan den heer L. Van Praag. Verder werden hoogst verdien stelijk uitgevoerd twee „Elegische Melodien" voor strijkorkest, van Ed. Griog. Een gouden krans werd gehecht aan het vaandel van „Sempre," dat zich trouw blijkt te houden aan zjjn devies. De „H. C." hoopt dat het immer zoo moge- blijven! - Beroepen is te Koten (prov. Utrecht) de heer J. Boer Knottnerus, cand. te Leiden. - Mej. J. C. Leeuwenburg, te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzon dere school te Leiden. - Zondag 24 November a. s. hoopt voor de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp, des namiddags te 2 uren, op te treden ds. P. N. Gijsman, predikant te Zoeterwoude. - Do heer Samuel Thayer, Araerikaansch gezant te 's-Hage, is naar Parijs vertrokken. - Voor de betrekking van hoofd der openb. scholen in de Wagenstraat te Schovenmgen en in de Ravesteynstraat te 's-Hage zijn den gemeenteraad voorgedragen: voor hoofd der school in de Wagenstraat: J. J. Ten Have, hoofd der openbare school te 's-Graven- saode; C. Van Doorne, onderwijzer te's-Hage en J. Jaspers, hoofd der openbare school te Schoorldamvoor hoofd der school in de Ravesteynstraat: C. W. Valken, hoofd der openbare school te HaarlemJ. Vreeburg, onderwijzer te 's-Hage en M. M. Kakebeeke, hoofd der openbare school te Kinderdijk. - In haar eindverslag over de Indische bo- --granting dringt de Commissie van Rapporteurs aanlo. op overlegging onder geheimhouding win de instructie van den gouverneur van Atjeh2o. overlegging van het nieuwe pacht- roglement voor de opium; 3o. overlegging van het in voorloopig verslag gevraagde opium-rapport, zoomede dat van den heer Te Mechelen4o. verklaring des ministers bij het openbaar debat omtrent het adres van den heer Peereboom, klachten inhoudende over de ongunstige positie, waarin de tijdelijke ambtenaren der staatsspoorwegen op Java verkeeren. - Het stoomschip „Batavia," van Rot terdam naar Batavia, vertrok 21 Nov. van Port-Said; de „Prins van Ora»je," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 21 Nov. te Genua; de „Utrecht," van Batavia naarRdt- terdam, arriveerde 21 Nov. te Marseillede „Schiedam," van de Plata-Rivier naar Rot terdam, vertrok 20 Nov. van Montevideo. Binncnlandsi-tic Zaken. In zijne Memorie van Antwoord op Hoofd stuk V der Staatsbegrooting, deelt de miniifter van binnenlandsche zaken mede dat een wets ontwerp tot het vaststellen van algemeene regelen ten aanzien der provinciale belastin gen waarschijnlijk spoedig aan de Staten- Generaal zal worden aangeboden. Het overleg omtrent de regeling der levens verzekeringen enz., heelt nog niet tot bepaalde uitkomsten geleid; de zaak blijft in overwe ging. De regeling hangt nauw samen met wijzigingen ten aanzien der contracten van levensverzekering, die bü de herziening van het Wetb. van Kooph. zullen worden voorge steld. Pogingen worden aangewend om oene nadere regeling der grenzen tusschen Amsterdam en Nieuwer Amstel te ontwerpen, welke de min. hoopt dat betero kansen van slagen zuilen hebben dan de vroegero. Of wijzigingen in de Drankwet mogelijk zijn in don- zin van het Voorl. Verslag, zal de min. gaarne overwegen. Bij burgemeestersbenoemingen moet zooveel mogelijk aan de eerste zinsnede van art. 61 der Gemeentewet worden voldaan, ofschoon de min gewenschto verhouding tusschen het hoofd en den Raad der gemeente, in sommige gemoenten bestaande, niet uitsluitend te dan ken ia aan de omstandigheid, dat de Regeering ook van de bevoegdheid van de 2de zinsnede van art. 61 gebruik maakt. B(j eventuëele herziening van provinciale- en gemeentewet zal gelet worden op de quaestie om eene verklaring in plaats van den eed toe te laten. Een ontwerp tot het brengen van eenige wijzigingen der Provinciale wet zal spoedig worden ingediend; daarbij zullen ook geregeld worden de kosten van het provinciaal bestuur. De zaal van gecommitteerde raden van Hol land op het Binnenhof is te klein voor de vergaderingen der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Uitzicht bestaat dat welhaast voorstellen aan de Kamer zullen worden ge daan betreffende den bouw van eene Statenzaal voor de Provinciale Staten van Friesland. De minister blijft van meening dat in zake statistiek de Receering zich moet beperken tot het verzamelen van statistiek materiaal en ondersteuning van werktuigen, die de wetenschappelijke bewerking daarvan op zich nemen. De Regeering zal ook bij aanneming der Schoolwetwijziging, zoo noodig, in nog ruimer mate dan thans tijdelijk subsidiSn aan ge meenten verleenen, die door de uitgaven, tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, onbillijk bezwaard worden. Verstrekking van kleeding der schutters, zonder vergoeding, door het Rijk aan de ge meenten laat de wet niet toe. Herziening der geneeskundige wetten wordt niet uit het oog verloren; zij zal ter hand worden genomen zoodra meer urgente onder werpen zijn afgedaan. Reeds nu houdt wijzi ging der wet van 25 Dec. 1878 (Sts.bl. No. 222) de aandacht der Regeering gaande. Het vóór en tegen van verplichte vacci natie zal ter sprake komen bij herziening der wet op de besmettelijke ziekten, welke eerlang by de Tweede Kamer aanhangig zal worden gemaakt. De minister ontkent dat de bepalingen sub II en III van het kon. besluit van 25 Sept. 1889 (Sts.bl. No. 124) ten onrechte worden gequalificeerd als inhechtenisneming en vrij heidsbeneming. Het ligt niet in het voor nemen der Regeering wettelijke bepalingen in het leven te roepen, welke de handelingen, bedoeld sub II en III, mogelijk maken. De Regeeriug is niet voornemens voorstellen in te dienen, woike met de resultaten van het te Amsterdam gehouden Nationaal Congres tegen de prostitutie zouden overeenkomen. De wenachelijkheid om statistieke gegevens aangaande de prostitutie te verzamelen deelt de Regeering. Dit geschiedt reeds. Niets zou haar aangenamer zijn dan aldus te geraken tot de kennis van doeltreffende middelen tot bevordering van de zedelijkheid en de volks gezondheid. Voor geneeskundige hulp op Ameland is alsnog f 200 uitgetrokken als Rijkstoelage. Eene verhooging van f 100 is alsnog voor gesteld voor de jaarwedde van de hoofd onderwijzeres aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. Eene jaarwedde van f 4500 voor den in specteur van het Staatstoezicht op krank zinnigen acht de minister niet te hoog. Het Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik Wordt met zuinigheid boheerd. De minister zal de jaarwedden der dis- trictsveoartsen verhoogen. Voortaan zal f 2000 eene minimum-jaarwedde zijn. De bestrijding der besmettelijke vlekziekte der varkens heeft in 't algeraoen nog niet eene gunstige uitwerking gehad. Van het groote belang, dat niet dan goed gezond vee naar Engeland wordt uitgevoerd, is de Regeering zich volkomen bewust. De Regeering wijst er op, dat uit de ge wisselde stukken en hare verklaringen by het onderwijsdebat reeds voldoende gebleken is, dat, waar zy gelijkstelling wenschte van het bijzonder en het openbaar lager onderwijs, dit Diet insluit dat ten aanzien van middel baar en hooger onderwijs op dezelfde wijze moet gehandeld worden. Waar millioenen zijn uitgegeven voor het lager onderwijs, meent de minister dat het onbillijk is aan het Hooger Onderwijs eenige duizenden te onthouden, die noodwendig ge vorderd worden. Opdrijving van lasten heeft daft ook niet plaats en hot verwijt dienaan gaande kan den minister niet troffen. Hg doet wat voor de belangen van dat onderwijs noodig is en vraagt niet meer dan het meest nooodzakelpke aan. De instandhouding van drie Rijks-Univer siteiten vordert inderdaad zeer aanzienlijke uitgaven. Toch kan een voorstel tot inkrim ping van het aantal Universiteiten niet wor den verwacht. Eerstens is het de vraag of daarvan wol eene belangrijke bezuiniging het gevolg zou zjjn, anderszijds evenwel, lettende op de velen, die door het Hooger Onderwijs worden gevormd tot voor den Staat zoo be langrijke krachten, ware een dergelijke maat regel wellicht niet in 's lands welbegrepen belang. De meening trouwens, dat het hooger ondenvys er „niet is op vooruitgegaan" kan moeilijk worden volgehouden en werd ook reeds in de Kamer weersproken. Uitbreiding van het onderwijzend personeel ook door de aanstelling van lectoren is noodig door den steeds toenemenden omvang der weten schappen, gelijk ook in het buitenland. Slecht collego-bezoek is moeilijk tegen te gaan. Opheffing van de theologische faculteit aan de universiteit te Amsterdam ware in strijd met het stelsel der wet, dat, hoe de gemeente Amsterdam ook over de zaak denkt, vordert dat de omvang van het onderwijs aan alle hoogescholen, die het jus promovendi bezitten, dezelfde zij. Wat betreft de benoeming van een kerkelijk hoogleeraar te Lelden, onlangs geschied, bij de wetenschappelijke eischen de homogeniteit met ambtgenooten in 't oog te houden zou groote moeilijkheden opleve ren. Slechts voor enkele vakken worden nog hoogleeraren gemist; daarom is 't niet noodig den termijn voor de vervulling der leerstoelen (art. 126 wet Hooger Ond.) te verlengen. Bij het onderwijs in de natuurkunde aan de hoogescbool te Leiden wordt de noodige zuinigheid betracht. Het nieuwe genealogisch- mineralogisch laboratorium schijnt noodig, daar de bestaando toestand niet bestendigd kan worden met het oog op brandgevaar. Voor ziening in don toestand van het Ethnogra- phisch museum wordt overwogen. Aangaande de onderhandeling met de ge meente over den bouw van eene nieuwe Uni versiteit te Utrecht wordt medegedeeld dat een programma van eischen, door B. en Ws. vastgesteld, om advie3 werd gesteld in handen van Curatoren en Senaat, welke adviezen onlangs zijn ontvangen. De post voor een hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid kan voor memorie blijven uitgetrokken, daar er geen uitzicht bestaat op de vervulling der vacature. Stichting van een nieuw gebouw voor de laboratoria is den minister door persoonlijk onderzoek noodzakelijk gebleken. De aanstelling van een hoogleeraar in de oogheelkunde aan de universiteit te Gronin gen, in plaats van een lector, is in het belang van het onderwijs. De reeds omvangrijke taak der boide hoogleeraren in de pathologie en in de hygiëne, maken de aanstelling van een lector voor practische bactereologie en medicina forensis wenechelijk. Eene nieuwe aanvrage voor de verbetering van de plan tenkas moest, ter vermijding van opdrijving der begrooting, achterwege blijven. Aangaande kostelooze toelating van jonge lieden bjj het middelbaar onderwijs, met welk denkbeeld de minister zich wel vereenigen kan, zijn de adviezen der Inspecteurs over de wijze van uitvoering in overweging. Voor vermindering van het aantal Rijks hoogere burgerscholen of omzetting daarvan in ge meentelijke inrichtingen, acht de minister het oogenblik niet geschikt. De minister verdedigt nader de aanstelling van een iandbouwleeraar en wijst op de in het buitenland verkregen resultaten. Dat 9en openbaar onderwijzer socialistische theorieën zou hebben verkondigd, kan juist zijn, doch voor tusschenkomst der Regeering was geene aanleiding. De opheffing van nog ééne Kweekschool schijnt niet vrij van bedenking, met het oog op de behoefte aan personeel voor het Lager Onderwijs. De min. meent dat het gebouw der Nijmeegscho (opgeheven) Kweekschool voor het onderwijs moet worden gebruikt. Met het oog op verbetering van den onder wijzersstand, schijnt beperking van het aantal beurzen voor Rijkskweekscholen wenschelyk. Opheffing van Rijksnormaallessen moet slechts daar geschieden, waar de resultaten de kosten niet rechtvaardigen. Ware de oprichting van kweekscholon aan de orde, dan kon de wensch tot oprichting van kweekscholen ton platten lande worden overwogen. Een vaste regel voor het verleenei» van subsidiën krachtens art. 49 der wet op> het Lager Ondorwjjs is niet te geven, met hot oog op het verschil in plaatselijke toestanden. Dat de Reg. als regel zou hebben aangenomen om subsidie te onthouden daar, waar de hoofdelijke omslag zéó hoog werd opgevoerd^ dat de begrooting sluit, ontkent zij, met een beroep op de sub- sidiëering der Friesche gemeenten. Bg de aanvaarding van geschenken voor musea wordt de waard» vooraf beoordeeld. Voor de instandhouding der met R(jkshulp gerestaureerde monumenten wordt zorg gedra gen. Splitsing van de restauratie- en onder houdskosten is niet wel mogelijk, met het oog op eene goede controle door de Kamers. Naar aanleiding van do restauratie van het kasteel van Radboud te Medemblik, verdedigt de min. het dienstbaar maken van monumen ten aan de behoeften der andere Departemen ten als een maatregel, die tot bezuiniging leidt. Het geldt hier een monument, waarvan de waarde niet verminderen zal, als het gebruikt wordt voor Kantongerecht en als monument moeten de kosten daarom op deze begrooting komen en niet op die van justitie. Verbe tering van het personeel van het Koninklijk Penningkabinet wordt overwogen. Vermin dering van het subsidie voor de Koninklijke Academie van Wetenschappen zou verlammend werken. Het laat zich verwachter, dat voort aan jaarlijks een paar afleveringen meer van het Woordenboek zullsn verschijnen. Het voornemen bestaat om een onderzoek naar insnijdingen en grondboringen bg belangrijke werken aan een geoloog op te dragen, met het oog op verbetering van de Geologische kaart voor Nederlasd. De min. acht het voor de beoordeelingen der Kamer zeer moeilijk alle uitgaven betreffende het Rijks-Museum tot één post te vereenigen. Uemesgd Nieuwe In den afgeloopen nacht, tus- schen twee en drie uren, is te 's-Hage op den Raamweg door een politie agent een hand wagen aangehouden, waarop zich bevond eene brandkast, welke weggevoerd was uit het kantoor van de wijnhandelaars B. er. O., op de Hooikade aldaar. De vermoedelijke daders drie in getal zijn bil de verschijning der politie gevlucht. Één hunner, die te water sprong, is door de politie achtervolgd, maar niet gevat kunnen worden. De brandkast was een zwaar stuk, onge veer '/j meter hoog en breed. De kast was, voor zoover gebleken is, niet geopend. De politie spoort de bedrijvers van den diefstal op. De wegneming had onder de navolgende omstandigheden plaats: De daders hebben met een valschen sleutel de straatdour geopend en zich langs denzelf den weg toegang verschaft tot het kantoortje, waar de geldkast in een hoek geplaatst stond, met een tafeltje er boven op. Toen de be diende van de wijnhandelaren hedenochtend het kantoor binnentrad, vond hij alles over hoop en de brandkast verdwenen. Het bleek dat alle kasten en lessenaars, waarin grooten- deels kantoor- en schrijfbehoeften goborgen waren, door de daders geopend en doorsnuf feld waren. Uit eenige flesschen was cognac gedronken en eenige proefflescbjes met dien drank waren medegenomen. Het spreekt vanzelf dat de wegvoering van het zware ijzeren voorwerp niet zov.der ge raas te maken in haar werk kon gaan. Buren, die het nachtelijk gerucht hebben vernomen, waren daarover wel verbaasd, maar dachten aan eene verhuizing in het nachtelijk uur. De inbrekers hadden daarbij in hun voor deel het mistige weder en het niet bran den van de stadslantaarn, aan den ingang van het wijnpakhuis geplaatst, welke telken avond tegen middernacht wordt uitgedraaid. Het deksel van de brandkast was er afge nomen en in het perceel achtergelaten. Het gestolen voorwerp is vervoerd op een handwagen, welke, met een ketting aan een anderen verbonden, op de Hooigracht wegge nomen was en toebehoorde aan een groenten- koopman aan den Dennenweg. Men meldt ons uit Katwijk aan Zoe, dd. 21 November: Door iemand, die aan het schelpen-baggeren was, werd hedenmorgen, op de hoogte van het Wassenaarsche slag, eene boot op het

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2