vullen, wilden we alle artikelon opnoemen welke in het fraaie magazijn van den keu- rigen voorraad groote en kleme geëncadreorde platen en wandversieringen, do nieuwste boek en plaatwerken in verschillende talen, de uit gebreide sorteering luxe-post en cartes de correspondance, aangetroffen worden. Daarom zullen wij dat niet doen en eenvoudig den lezers raden er zeiven heen te gaan. Dan kunnen zij zich tevens overtuigen hoe de ge legenheid tot étaleeren door een aangrenzende kamer nog is uitgebreid geworden. De heer «ïoh. J. Eggers, firma Schreuder en Yan Baak, op de Botermarkt, kan dit jaar by gelegenheid van St.-Nicolaas veel beter étaleeren dan voorhoenzijn winkel, nu flink ruim, leent er zich thans uitstekend too. Ook wat zpn voorraad betreft, is by er op vooruit gegaan de afdeeling kunsthandel is meer naar den eisch des tyds ingericht en eene schoone collectie paneel- en kabinet-photo- graphieén lacht de bezoekers tegen. Op den Nieuwen Ryn wordt in het sinds jaren met eere bekende magazijn van de firma C. Kooiher weder een groote rykdom ten toon gesproid. Evenals by hare collega's ont waart het oog er tal van schoone prachtwerken, in keurige, fijne banden gestoken, kostbare gravures, eene groote keuze scheurkalenders, nieuw luxe-post en correspondentie-kaarten, uitmuntende door fijnheid van qualiteit. De firma Kooyker heeft eveneens gezorgd ge wapend te zijn op vragen naar surprises, of liever naar omhulsels daarvoor. Ook het nieuwste op het gebied der photographic-ön is er netjes gerangschikt voorhanden. Alles getuigt van goeden smaak. Het magazijn van den heer G. bos, op de Hoogewoerd, is weer een jaartje ouder dan ten vorigen jare. Dat is met byna eiken winkel het geval, zal men zeggen, en niet ten onrechte. Maar het magazijn dos heeren Los bestaat nog niet lang en daarom maakten wij deze opmerking. De heer Los toch is in dat jaar merkbaar veel vooruitgegaan: zijn magazijn is veel ryker voorzien dan andere jaren, zijne étalages, in winkel en in kamer daarachter, zijn op uitgebreider schaal inge richt; ze zyn bedekt met keur van kostbare boekwerken en platen. Paneeltjes, scheur» kalenders, cartes de correspondance en arti kelen voor jongen van jaren zijn ook hier in grooten getale, in alle prijzen, voorhanden. Het valt niet te betwijfelen of de heer Los zal eveneens met een druk bezoek worden voreerd, waartoe hi) in keurigen vorm, nl. in fijn bewerkte invitatie-kaart, een deel van Leidens bewoners noodt. Een magazijn van geheel anderen aard is dat van den heer 11. F. Hoosemans, op de Breestraat. Verleden jaar bestond dit magazijn er nog niet. De heer Hoosemans zelf is evenwel een oude bekende; men weet op welke wijze hij zijne zaken behartigt en dat hij iemand is, wien het aan energie niet ontbreekt. Een bezoek aan z(jn winkel staaft dit beweren. Alle artikelen zijn doelmatig en netjes gerangschikt en allen, zonder onder scheid, kunnen ze fraai genoemd worden. Niet enkel degenen, wier beurzen gevuld zijn met papier en goud, maar ook zij, die zilver en koper in den buidel hebben, kunnen er terecht, m. a. w.men kan er artikelen van heer Grand had er dan ook geen woord van verstaan. Maar toch begreep Power zeer goed, dat hij eene ernstige inbreuk op de gestelde verordeningen had gemaakt en dat de commissaris in zijne tegenwoordige stem ming zijn best zou doen hem er voor te doen boeten. „Ik zal er nog vanavond rapport van maken!" dreigde de commissaris weder met een boosaardigen blik. Het verheugde hem niet weinig, deze ongezochte gelegenheid ge vonden te hebben om zich op zijn onderge schikte, aan wien hij al zijne ongelukken toeschreef, te kunnen wreken. „Wij zullen je wel vinden, mannetje 1 Vooreerst begin ik met je te schorsen als inspecteur, wegens hetgeen hier gebeurd is. Later zullen we wel zien. Geef je dienst aan een ander over en maak dat je weg komt; hoe minder je je met de zaak bemoeit, hoe beter!" „Ge behoeft u de moeite voor dat rapport niet te geven, commissaris", antwoordde Power zeer bedaard, hoewel innerlijk verbaasd over den heerschenden toon, welken de heer Grand anders slechts zelden in die mate tegenover hem had durven aanslaan. Ik was toch al lang van plan om mijn ontslag in te zenden, en nu zal ik het dadelijk doen. Ge hebt mij hoogen en van lagen prijs (zelfs van 5 cents) be komen. In houtartikelen is de hoer Hoosemans niet minder goed gescrtoerd en al klinkt dat woord fioitf-artikelón niet. bijzonder lieflijk, niet zacht, de stoffen, welke die artikelen hebben gemaakt tot hetgeen ze zijn, zijn voor het meerendeel zeer zacht en bieden een schoonen aanblik. Hij étaleert niet alleen in zyn winkel, maar heeft zelfs zijne bovenkamers voor dit doel in beslag genomen, welke mede eene groote verscheidenheid ten toon spreiden, o. a. wol vjjf qualiteiten van bisquit-beeldjes en vele voorwerpen van geïmiteerd eikenhout, hot een al keuriger dan het andere in ouderwet - schen styl uitgevoerd. Wanneer er een wedstrijd in het étaleeren werd gehouden tusschen de Leidsche winke liers en de heer L. P. Hnagc van de Hooge woerd behoorde ook tot de deelnemers, dan gelooven wij dat hij met zijne eenvoudige, schitterende en glinsterende artikelen, de andere vermoedelijke kampioenen niet te na gespro ken, den palm der overwinning zou wegdragen. Niet alleen met Sint-Nicolaas, maar immers altjjd munt de étalage in de winkelkast van dien hier uit door smaakvolle, weinig geëven aarde rangschikking. Dames zoowel al6 heeren zullen ook thans weder in dat magazijn zeer veel van hunne gading vinden, en ook meer in hot bijzonder huisvaders en -moedors, ter versiering hunner kamers of salons. Een groot deel van Leidens ingezetenen toone nu eens, dat het de étaleeringskunst van den hoer Knage naar waarde weet te beloonen, want van het étaleeren alléén kan iemand het niet volhouden. De heer Knage heeft evenwel in gewone dagen reden tot tevreden heid; nu zal hij wellicht menigen dag na sluiting van zijn winkel zelfs stof tot juichen hebben. Een concurrent in de uitstallingskunst, een niet te verachte mededinger van den heer Knage, is ongetwijfeld de heer J. C. d'Her- slgny, op de Botermarkt, die ook nu weder kan bogen op eene keur der schoonste artike len, voor luxe en van kunst, klein en groot, minder of meer kostbaar. Vooral terra-cotta- bordjes om te beschilderen zijn in ruime mate bjj dien heer te erlangen. Eindelijk, voor ditmaal ten slotte, begeven w(j ons nog naar het groote magazijn der firma Wille A. Co., insgelijks op de Boter markt, en bewonderen daar die vele artikelen, waarvan de firma reeds per advertentie breed voerig heeft gewaagd. De bescheidenheid bracht by die aankondiging echter mede, dat woorden als prachtige, schoone enz. werden weggelaten. Wij zijn nu zoo vrij di® hoedanigheden toe te kennen aan de nouveauté's in cuivre, ver guld, pluche, olijfhout, brons enz. Voor het huishoudelijk gebruik kan men ook artikelen in groote verscheidenheid bekomen. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Zoeterwoude, dd. 16 November: Twee rfituigen, van twee landbouwers, één alhier en één te Hazerswoude wonende, kwa men op den Hoogen Rijndijk met elkander in botsing. Het liep gelukkig zonder ongelukken af. Alleen werd het wiel van het voertuig van den ingezetene van Hazerswoude beschadigd. zelf van dienst ontheven, en ik zal dus zoo vrij zijn u goeden avond te wenschen." Zonder een woord te kunnen antwoorden, keek de commissaris hem na, by zichzelven overleggende, of hy in deze wel de fraaiste rol gespeeld had. Buiten het politiebureel gekomen, begon ook Power te overleggen. De ontmoeting met zyn chef had zyne plannen eeBig3zins in do war gestuurd. Daaraan was echter niets meer te doen. Bovendien, de bom moest vroeg of laat losbarsten hoe eerder hy een eind maakte aan den onhoudbaren toestand, hoe beter, voor hem. Hy begreep zeer goed dat de com missaris reeds lang naar eene gelegenheid had uitgekeken om hem op de eene of andere dienstfout te betrappen en dat hy de kans, welke nu was aangeboden, zeker niet onge bruikt zou laten voorbygaan. De jonge politie- inspecteur had zyn chef in de laatste dagen leeren kennen; hy wist welk een laag, vrees achtig, onmanneiyk karakter onder die deftige uniformjas schoolhy had met een man te doen, die in zyne kleingeestige eerzucht was gekrenkt, en hy begreep zeer goed dat hy van dien kant op geene genade meer te hopen had. Eene andere vraag was het echter, wat Van 5 tot 11 Nov. z y n onder O u d- Ade 14 gevallen van besmettelyke ziekte, roodvonk, voorgekomen, tegen de verbreiding waarvan door den burgemeester alle mogelyke maatregelen zyn gonomen. By een 10-tal schapen, zich be vindende in eene weide te Oude-Wetering, is de besmettelyke veeziekte, schurft, geconsta teerd. Wegens een geval van honds- dolheid in het naburige Alfen moeten de honden in de gemeente Zwammerdam gedurende vier maanden gemuilkorfd worden. Omtrent de werkstaking van de arbeiders der firma Joh. Otten Zn., in de Rietlanden te Amsterdam werkzaam, kan nog het volgende worden medegedeeld: De losse werklieden wenschten loonsver- hooging. Zy haalden de vaste werklieden over met hen gemeene zaak te maken. Toen de vertegenwoordiger der firma weigerde hunne eiscben in te willigen, werd de arbeid gestaakt. Een baas, in dienst der firma, nam daarom Donderdag-avond 22 zandwerkers te Naarden Bussum in dienst. Toen dezen i« Amsterdam aankwamen, deel den do werkstakers hun mede dat zy den arbeid hadden nedergelegd. Elf zandwerkers trokken zich daarop terug, deels omdat zy beweerden dat zy op minder voordoelige voorwaarden aan den arbeid gezet werden, dan welke hun waren voorgespiegeld, deels omdat zij zich lieten bevreesd maken door de werkstakers, die, evenwol zonder tot gewelddadigheden over te gaan, tracht ten hen over te halen niet aan hot werk te gaan. Van twee der oude werklieden, die zich van de stakers hadden afgescheiden en geiyk met de Laarders waren gaan werken, kwam in den loop van den dag één, door zyne vrouw daartoe overgehaald, op zyn besluit terug. Zy vreesde dat de kameraden haren man, na afloop van het werk, zouden mie- bandelen. De zandwerkers, die niet aan het werk zyn gegaan, zyn naar Laren teruggekeerd. De heeren Otten, die uitdrukkeiyk ver klaard hebben, niet te zullen toegeven, zyn voornemens nog meer werklieden uit het Gooi aan te werven. De politie heeft, ter voorkoming van bot singen, alle toegangen tot het terrein afgezet. De hoofdinspecteur Hazenberg bracht den geheelen nacht in de omgeving door. Eene „kunstenares" vaneen der vele „tingel-tangels", te Amsterdam, eene, die voor geen klein geruchtje vervaard was (want met de boenen aan eon zweefrek han gende, hield zy met de tanden een zwaar kanon vast, dat tydens de voorstelling werd afgeschoten) heeft ongenoegen met haren „directeur." Er is eene quaestie tusschen beiden ontstaan en de directeur houdt het kanon onder zich. De „kunstenares" weet nu niet wat uit te voeren, want hare kracht zit juist in het kanon en dat ongelukkige kanon is haar ontnomen. De justitie bemoeit zich met die kanon- nenzaak. (HM.) G is t er n am i ddag ging te Zwolle een paard, gespannen voor een expeditie wagen, op hol en sprong door eene groote spiegelruit in de voorkamer van den heer hem verder te doen stond. Omtrent dat punt was hy lang niet zoo zeker. Welke weg was voor hem thans de beste?.... Moest hy in Sandbank blyven of elders gaan zoeken'?.... Nu hy eenmaal in zyn dienst geschorst was, kon hy de gevangene niet meer naderen, veel minder met haar over leggen om plannen tot hare redding te be ramen. Daarby was Charlotte Duvivier vol strekt niet aan zichzelve overgelaten. Power had immers van den beer Hunter vernomen dat deze hare zaak met al zyn invloed zou trachten te bevoordeelen, en Hunter was voorzeker een vry wat machtiger beschermer dan hy - een in zyn dienst geschorste inspecteur ooit voor haar kon zyn. Van dien kant behoefde hy dus niet bezorgd te zyn. Wel is waar zou hy voor het gerecht als getuige enkele verklaringen ten haren gun ste kunnen afleggen, maar op den gang der zaak zou hy niet den minsten invloed kunnen uitoefenen. Power wist te goed hoe het zou gaan. De zaak was nog te weinig voorbereid, de voorzitter zou de zaak onge- twyfeld verdagen en deze gelegenheid om zich meer licht te verschaffen, zou door de andere rechters natuurlyk niet worden verwaarloosd. Minder dan eene week zou de voorzitter zeker niet aanvragen en in dien D., aan het Gasthuisplein, waardoor het paard in de borst zoodanig word verwond, dat het dood bloedde. Twee c o m m i e z e n t e K o z o n d a a 1 vorrasten in den nacht van 14 dezer naby Nispen eene bende zoutsmokkelaars. Tegen acht dezer laatsten werd proces-verbaal op gemaakt. Het aangehaalde zout bedroeg 860 pond. Door de laatste stoomtram van Bolsward naar Harlingen is gisteravond een man in beschonkon toestand, ter hoogte van het Schettenser Hof, overreden. De ongeluk kige had nog eene flesch mot jenever by zicb. Donderdag-avond om vyfuren brak er brand uit op de boerdery, bewoond door L. Jonker te Renesse. Ongeveer 25,000 K.G. hooi, benevens een gerst- en een rogge- myt werden eene prooi der vlammen. De ge bouwen mocht men door het flink optreden der brandweer behouden. Een en ander was niet tegen brandschade verzekerd. Vermoede- ïyke oorzaakonvoorzichtigheid van kinderen. Sinds aoht dagen wordt te Hees, by Nyme- gen, de heer K., een bekend bloemist, ver mist, terwyl zyne echtgenoote en kinderen in de grootste ongerustheid verkeeren. Men vermoedt dat hem oen ongoluk overkomen zal zyn. Naar men verwacht, zal de be roemde Forth Bridge, in Schotland, een der yzeren reuzenwerken onzer eeuw, in de lente van 1890 voor het publiek verkeer worden opengesteld. Men is voornemens dia gebeur tenis op te luisteren door het houden van eene internationale tentoonstelling te Edin burgh, welke voornamelyk aan nieuwe vin dingen, niet alleen op bet gebied van electri- citeit, maar ook op dat van andere takken van nyverheid, zal zgn gewyd. De koningin is beschermvrouw van deze tentoonstelling en de markies van Lothian, minister voor Schotland, voorzitter. Het uitvoerend comité heeft de hand ge legd op eene uitgestrektheid gronds van negentig acres ongeveer 36 hectaren die van het midden dor stad te voet ge- makkelyk is te bereiken. Een zonderling ongeval heeft te Luik plaats gehad. Een tandmeester had zich een klein wondje aan den vinger ver oorzaakt by het trekken van een tand. De vingor zwol op tot aan den arm en de heel kundige was verplicht, ten prooi aan eene hevige koorts, te bed te gaan liggen. Een dokter ontdekte met het microscoop een zeer klein deeltje van den bedorven tand in de wond. Men vreest dat de arm van den tand meester zal moeten afgezet worden. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. het volgende te plaatsen. Van de personen, wien Woensdag-avond het door u medegedeelde ongeluk overkwam, is alleen do koetsier door my in bewusteloo- zen toestand opgenomen. De overigen schenen geene hulp noodig te hebben. Hoogachtend, UEd. dienaar, Haaoweg. C. M. Timmekmaks. tyd kon hy veel doen. Tom Brusel was in Londen aan het werk wie weet wat deze reeds gevonden had!In elk geval konden zy nu samen beraadslagen. Robert vertrouwde zéé volkomen op de ervaiing van zyn vriend, dat hy zich van hun beider samenwerking den gunstigsten uitslag durfde voorstellen. Aan geld had hy gelukkig niet dadelyk be hoefte. Hy had steeds zeer zuinig geleefd en zich een spaarpotje overgegaard, dat hem nu zou te pas komen. Het erfdeel van zyn oom Pierson was wel niet groot geweest, maar Robert had het solide en rentegevend weten te beleggen. Hy had het nooit aangeraakt en mocht zich met deze voorzichtigheid thans geluk wenschen, daar zy hem in staat stelde een geruimen tyd onafhankelijk te leven. Het slot zyner overleggingen wa3 dus, dat hy niet beter kon doen, dan zoo spoedig mogelyk naar Londen te vertrekken en zyn vriend Brusel op te zoeken. „Naar Londen; zoo spoedig mogelyk naar Londen!" dacht hy. Hy wierp zyne uniformjas uit en voelde zich voor het eerst sedert langen tyd weder een vry man. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6