Pouilleton. HET GEHEIM :>iGEZONDlDS. Mijnheer de Eedacteur Het schijnt dat in den laatsten tyi lovon en beweging beginnen te komen op een ge bied, waar voor eenige jaren nog volmaakte rust heerschte; ik bedoel het gebied der steno- graphio, d. i. der snelschrijfkunst. "Wanueer het my veroorloofd was, zou ik tot staving dezer bewering de personen kunnen noemen, die ray af en toe over de zaak komen spreken ter bevordering hunner belangen. Echter kan ik hier wel wiizen op de pogingen, welke sedert eenige jaren nu en dan worden aan gewend, om vreemde Btelsels toepasselijk te maken op onze taal. Eéno dier pogingen is weer tot onze kennis gekomen uit de nom- mers van uw blad van Maandag 4 en 11 Nov. jl. Daarin toch komt voor eon bericht van den heer J. L. Wéry, te 's-Hage, zijn plan behelzende, om hier ter stede een cursus te openen in de stenographie, tot aanleering van het Duitsche stelsel van Willem Stolze, pasklaar gemaakt voor onze taal. Nu meen ik in het belang der zaak en in dat harer voorstanders het volgende onder de algomeone aandacht te moeten brengen. Wie zich voorstelt dat hfj uit het boekje van den heer Wéry of met het volgen van diens cursus, beide verdeeld in 24 lessen, de stenographie kan leeren, d. i. een middel leert aanwenden om het gesproken woord op te teekenen, vergist zich deerlijk. Het boekje van den heer Wéry geeft slechts eene kortere wijze van schrijven, waarmee men 2-, hoogstens 3-maal sneller schrijft dan met onze gewone teekens; terwjjl men voor het schrijven op dictée een middel noodig heeft, dat ons in staat stelt om minstens 6-maal gauwer te schryvèn dan met de gebruikelijke vormen. Bjj het doorbladeren van het boekje troffen mij ook vele samenstellingen dor stenogra- phische lotterteekens, die er bijna gelijkvormig uitzien voor de verschillende woorden. Nog merkte ik velo letterverbindingen op, dio bjj haastig werken zeer moeilijk zuiver te schrij ven zullen wezen, en weer andere, die zeer bewerkelijk zijn. Voor hen, wien het boekje misschien onder de oogen komen mocht, wil ik eenige voorbeelden noemen, die ik al da delijk bjj het eerste doorlezen in de verschil lende tabellen onderstreepte. Van de eerste noem ik opA. 4. dorp en dorstenA. 5. verlengen en voorriemA. 6. mededrinken en omwringen; A. 8. langs en links; A. 13. allen en alles; A. 29. aller en alreeds; A. 32. hierdoor en hierin; A. 33. omber en omver. Van de tweede teekende ik aan op A. 7. ruwheden; A. 8. mengsel; A. 10. prinses, kansel; A. 12. vergelijking; A. 13. afleidsel, onuitvoerljjk(-baar)A. 1G. slaap; A. 17 vloeibaar; A. 30. tegenover; A. 31. gelijk namig; A. 33. leerling, kleedt), velerlei. Om voorbeelden voor de derde soort te vindon, noodig ik ieder uit met aandacht de leesoefeningen na te gaan, aan hot eind van iedero tabel voorkomende; men zal verbaasd staan over het groot aantal bewerkelijke en plaats innemende combinaties. Van de uitge werkte voorbeelden noem ik daarvoor even op: A. 10. wederverkooperA. '30. dezelfde; A. 32. verschuldigd. van den Inspecteur van Politie. 64) „En nu zou je graag weten, of de vogel werkelijk in die richting was weggovlogen vroeg de detective, slim met het linkeroog knippende. „Komaan, dan ga ik met je mee. Om je ronduit de waarheid te zeggen, vriend ik heb de zaak de laatste dagen een beetje verwaarloosd. Zo was mjj wat uit de ge dachten gegaan. Maar je bent net op het goede oogenblik gekomenik heb niets omhanden, en ik zal mjjne schade inhalen; dat is zeker!" Wanneer de detective zijne geliefkoosde uitdrukking „dat is zeker!" gebruikte, kon mon er op aan, dat hij eene zaak ter harte had genomen. Fieldstraat ligt in het hart van eene dei- deftigste buurten uit Londen. De huizen z(jn alle oven grootsch en weelderig ingericht en brengen, als vanzelf spreekt, eene verba zend hooge huur op. Het is dan ook eene der fatsoenlijkste buurten, waar men statige livreiknechts, met onnatuurlijk dikke opge vulde kuiten, keurig nette dienstmeisjes, sier ijke rijtuigen met dikke koetsiers, vlugge palfreniers en grooto adellijke blazoenen op Hel stelsel, in dit bookje op onze taal toege past, kan voortreffelijk zijn voor de Duitsche taalmaar daarmede is niet hot mmste gezegd over de geschiktheid voor onze taal. Eik stel sel voor elke taal is natuurlijk opgebouwd naar het kenmerkende van die taal. Nu valt het groote verschil in spelling tusschen de Duitsche taal en de Nederlandsche dadelijk in het oog, wanneer men slechts denkt aan de voorkomende samenvoegingen der mede klinkers. Ook het ingrijpende der uitlatingen bij snelschrift verschilt zeer voor de beide talen. In de eene taal zien we eene verdoor- gedreven verbuiging en vervoeging, waarvan de verschillende vormen dikwijls verschil van beteekenis aangeven, terwijl de andere taal slechts eene eenvoudige woordverandering kent. Waar men dus voor het gebruik van een stelsel voor stenographie in de eene taal middelen noodig heeft om die veranderingen aan te duiden, kan men die in do andere taal zonder schade voor do duidelijkheid ont beren. Het is hier niet de plaats, om grondig de nadoelen na te gaan, die de vreemde stelsels voor onze taal opleveren, tegenover het op zettelijk voor het Nederlandsch bewerkte systeem, dat met zoo groot succes reeds 40 jaar b)j de vergaderingen der Volksvertegenwoor diging wordt gebruikt. Het is echter buiten twijfel, dat het de andere stelsels vooruit is in eenvoudigheid van constructie en dus ook in gemakkelykheid van aanleeren, in helderheid van het stenogram, dat men er mee verkrijgt, en dus ook in de snelheid, die men er mee bereiken kan. Dit te bewijzen zou een moei lijk, maar dankbaar werk zijn, waartoe ik echter hier niet kan overgaan. Wie over de kunst zelve (het begrip), over haar belang en toepassing, wijze van aanleeren enz. meer wenscht te weten, zal ik gaarne nader inlichten. Leiden, 14 Nov. 1889. H. J. Van den Berg. BUITENLAND. Dnltaohlsnd. In eon welkomstgroet aan de terugge keerde keizerlijke familie zegt de „Nord- doutsche Ztg.": Deze reis mag als eene bijzonder in den dienst des vaderlands onder nomen reis worden aangemerkt, waardoor zijne macht en waardigheid naar buiten werden bevestigd en vergroot. De begrootings-commissie heeft het aan schaffen van het door de vrijzinnige pers sterk bestreden keizerlijk prachtschip met 21 tegen 7 stemmen toegestaan. Drie leden van het centrum stemden tegen. De „Reichsanzeiger" meldt dat heden de aangenomen zoon van den keizer van Japan met zijne gemalin en zijn gevolg te Berlijn zal aankomen. Zjjn oogmerk is de Duitsche marine-inrichtingen te bostudeeren en de prinses aan het Hof voor te stellen. De commissie van den Rijksdag heeft het ontwerp der bankwet, na verwerping van alle amendementen, onveranderd aange nomen. Oo«t«nr.-Hoiig.-Monarehle. Daar de Landdag te Praag het mandaat heeft vernietigd van 69 Duitsche afgevaar digden, die weigerden de zittingen by te wonen, zal de Czechi6che party binnenkort overgaan tot wyziging der tegenwoordige de portieren, ieder oogenblik van den dag kan tegenkomen. Dat de heer Sint-Alba hier een huis bewoonde, ja, wat nog meer zegt, in eigendom bezat, was dus ontegenzegiyk een bewys, dat by tot de zoogenaamde geld-aris- tocratie behoorde; wel is waar niet de eigen- lyke aristocratie, die slechts door geboorte en afkomst verkregen wordt, maar het onder scheid tussehen die beiden is in onze eeuw van geldaanbidding al zeer gering. Inwendig was zyne woning niet minder smaakvol inge richt dan die zijner adellyke buron, en de sierlyke wapens op de rytuigen, welke voor zyne deur stilhielden, bewezen genoegzaam dat ook die kring der groote wereld niet voor hem gesloten was. Robert Power en zijn vriend lieten zich door al dion luister volstrekt niet afschrikken. Power had, zoodra hy Sandbank had verlaten, het plan opgevat, de plaats, waar Sint-Alba woonde, van nabij op te nemen. Het was alsof eene inwendige stem hem zeide, dat hij dadr iets in zyn voordeel zou kunnen vernemen; hy zou in elk geval in de buurt zynhy zou kunnon nagaan, welke personen het huis in- en uitgingenwie tot de zeld zame bezoekers behoorden, en honderd andero dergel yke byzonderheden moer, die hem t) pas konden komen. kieswet, welke grooto voorrechten aan het Duitsciio element verleende. JBeigrlA, Do Belgische „Précurseur" verklaart zich bevoegd tot de mededeeling, dat deFransche regeering niet by de Latynsche unie zal blij ven, indien België en Italië hun overvloed 5-frs.-stukken, welke in Frankrijk en Zwitser land in omloop zyn, niet intrekken. De „Précurseur" beveelt voor België do aan neming aan van den gouden standaard. Het geding tegen den heer Corvilain en zyn iDgenieur Delannoy is dezer dagen voor do 3de kamer der strafrechtbank te Antwer pen in behandeling genomen. De beschuldiging luidt: onvrywillige aan slag; het verslag van den officier van justitie geeft het aantal dooden aan als 43. Deskun digen hebben Corvilain en zijn ingenieur voor geheel verantwoordelyk verklaard. By het verhoor trachtten de beschuldigden aan te toonen, dat de ontploffing niet in de patronenwerkplaat8, maar op de naburige petroleumwerven ontstond. Een onderzeek van een aantal deskundigen heeft echter be- wezeD, dat de aanleiding voor de ramp in de fabriek van Corvilain aanwezig moet zyn ge weest. Servië. De gewezen koning van Servië, Milan, is raar Parys teruggekeerd. Met koningin Nathalie is overeengekomen dat de jonge koning Alexan der zyne moeder vry mag bezoeken, en dat zy, zoo dikwyis zy wil, mits zy zich buiten de staatkunde houde, naar het paleis mag gaan. Ten opzichte van Milan's jaargeld rees een geschil tusschen de regenten en de ministers, die niet wildon dat het bedrag, op 300,000 fr. per jaar te bepalen, als eene bijzondere uit gaaf in plaats van op de civiele lyst zou verschynen. De gezanten voor Rusland en Frankryk, wier raad men inriep, konden vooralsnog geen vergelyk bewerken. Rusland. Onder de studenten van Odessa hebben in den laatsten tijd herhaaldelyk ongeregeldheden plaats gehad. Toen omstreeks 300 studenten dezer dagen een lykdienst voor een Ruseischen nihilist, die indertyd 20 jaren al3 staatkundig balling in Siberië doorbracht, wilden bywonen, wer den de kerkdeuren door de politie gesloten. De studenten hielden eene betooging en be- leedigden de beambten. Daarop werden 8 aan voerders gevangengenomen. Drie dagen later poogden de studenten een dienst in de hoofdkerk te houden. Toen hot plan bekend werd, bezette de politie het ple'n, deed den dienst ophouden, schreef de namen der geestelyken op en deed de kerk ontruimen. Men vermoedt dat eenige studenten weg gezonden of verbannen zullen worden en zelfs loopt het gerucht, dat de overheid ernstig voornemens zou zyn, de hoogeschool voor- loopig te sluiten. Amerika. Volgens een Engelsch blad schynt de toe stand van het Panama-kanaal nu hopeloos. Het kapitaal, waarmede het tot nog toe onder houden werd, is uitgeput. Zelfs de heer De Lesseps, die zoodanig onwrikbaar iu het wei- Ware Fieldstraat niet Fieldstraat geweest, dat wil zeggeneene straat, waarin zich niets dan deftige woningen, waarvan som mige wel voor paleizen konden doorgaan, bevonden, dan had hy er zeer zeker een bovenkamertje gehuurd, onverschillig hoe dicht onder de pannen, mits het maar uit zicht op het huis van Sint-Alba verleende, om het van don ochtend tot den avond in het oog te kunnen houden; maar de soort van menschen, welke kamers veihuurt, was in deze deftige straat niet te vinden. De beide vrienden spraken nog hierover, toen zy zich reeds in de nabyheid van Sint- Alba's woning bevonden, „Daar heb je het huis, ouwe jongen 1" riep de detective uit, voor No. 23 stilhoudende. „Daar heb je het 't ziet er nogal aardig uit!en zoover ik kan zien, is de familie niet thuis! Zie maar de jaloezieën zyn neergelatenbeneden zyn de luikon voor de ramen gezet; alloen de keuken is open. Daar zitten de bedienden zeker, van de afwezigheid van hun „volk" gebruik makende, om het er eens goed van te nemen. Als je wat vragen wilt, heb je nu de beste gelegenheid Kom eens hier, ruik eens, wat eene lekkere lucht komt daar uit de keukenze eten waarachtig rolpens! Kerel! zeg dat je een sligen hoopte, schynt nu den moed te hebbin opgegeven. Het begin der werken van het Nicaragua-kanaal door Amerikanen zal aan de Fransche onderneming don genadeslag toe brengen. In het begin van het volgende jaar zal het werk beginnen voor een trans-Atlantischen kabel naar Canada. Do kosten worden op 1,600,000 dollar geschat, of '/5 minder dan van een der andere kabels tusschen Engeland en Amerika. De kabel heeft eene lengte van 1900 Engelsche mylen, den afstand tusschen Clew-Baai in Ierland en Greenly-Island in de straat „Belle Isle" (tusschen New-Found- land en de Canadeesche kust). Naar men zegt, ligt de kabel voel gunstiger dan andere, wat betreft het gevaar voor ye bergen. De ervaring leert, dat ysbergen bp 30 vademen diepte hoogst zelden aan den grond raken. Gemengd Nieuw*. Toen het gezin van den land bouwer P. S., te Maasdyk, gisteravond te zeven uren het avondeten gebruikte, heeft er te dienu huize een brutale diefstal plaats gehad. Ten nadeele van de by hem inwonende boeren knechts L. d. Z. on C. V. zyn er f 130 ont vreemd. De diof heeft zich door een raan toegang verschaft tot het kamertje, waar de kist stond, die het geld bevatte. Een does, waarin ook nog eenig geld was geborgen, is door hem niet opgemerkt. Door eene open staande deur in den koestal is de dief ontsnap! Door drie jongens van 14—1? jaar is uit eene woning te Diemerbrug, waar van een raam aan den straatkant opgeschc ven was, ontvreemd een ketting met juweeler broche en een paar juweelen oorbellen. De laatsten zyn door rechercheurs in dt bank van leening teruggevonden. De daden zyn nog niet opgespoord. Onder Oostermeeris een zeven jarig meisje overleden, dat voor hare ouden een pot met groene verf had gehaald en van den inhoud had. geproefd Wederom eeneerfonis. Twet eenvoudige inwoners van Ober Moerlen, een dorpje in Hessen, zyn millionair geworden. Deze gelukkigen, Geck en Schweizen ge naamd, hadden een oom, Adam Geck, die vroeger als eenvoudig schoenmaker naar Enge land vertrok. Hy werd later eigenaar van groote werkplaatsen en magazynen te Londen en verwierf een groot fortuin. De twee neven erven verscheidene millioenen maar de ryke schoenmaker heeft ook zyn ge boortedorp niet vergeten, want hy heeft aar Ober Heerlen eene belangrijke som vermaakt voor liefdadige instellingen. Uit pleizier. Uit de gevan genis te Bochum, Duitschland, zyn drie ge vangonon gevlucht. Een van hen wist zich na het avondeten te verbergen in eene niet gesloten ruimte, 's Nachts kwam hy te voor schyn en verraste den oppasser, die onschz delyk werd gemaakt. De sleutel werd hen afgenomen, de vluchteling opende de celle: van twee vrouwen en één man en noodigdi hen uit met hom te vluchten. Aan dit verzoei werd gretig voldaan. Wegens zwakheid moes echter eene der vrouwen aan den muur de gevangenis den tocht reeds opgeven. De dri andere personen zyn nog niet teruggevonden knecht bent, die een dienst komt zoeken misschien vragen ze je wel om mee te doen Sakkerloot 1 sla het niet af! Wil ik gaan? - ik ben dol op rolpens, dat is zeker!" Maar Robert Power schoen in hot mins geen acht te slaan op het gebabbel van zy: opgeruimden vriend. Integendeel, zyne ge heele aandacht scheen plotseling door een zonderlinge verschyning in beslag genomei Hy had zich met Brusel op don hoek va' de woning van Sint-Alba in eene zijstraa geplaatst, vanwaar zy alle personen, die d straat doorkwamen, op hun gemak kondei gadeslaan. De verschijning, welke Power' opmerkzaamheid in zulk eene mate tot zie! had getrokken, dat hy zelfs de woorden va zyn vriend niet had gehoord, viel ook than den detective in het oog. Het was eene bloeke, magere vrouw, tus schon de dertig en veertig jaren, die va den overkant der straat op de woning, waai naast zy stonden, sc-heon toe te komen. Har. gelaat droeg nog de sporen van vroeger schoonheid, die thans echter blykbaar doe jaren van kommer en ellende geheel was ve: dwenen; hare kleeding was gerafeld e versleten en toonde de diepste armoede aar Wordt vercolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2