Burgerlijke Stand. Al) VERTEN TIEN. y&ji van uwe werklieden en leerlingen aan dere wedstrijden zult bevorderen on hun daarvoor tijd en gelegenheid, alsook zoo mogelijk mate riaal zult willen verschaften, en u te dien einde in verbinding wilt stellen met de uit voerende commissie. „De commissie is bereid tot het geven van alle mogelijke inlichtingen, terwjjl in het pro gramma, dat ra 1 Dec. a. s. verschijnt, de te maken voorworpen zullen worden vermeld." Naar wjj vernemen, zal het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. P. A. De Kleyn, in leven kapitein der infanterie alhier, a. s. Maandag morgen om halfelf met mili taire eerbewijzen op de begraafplaats aan de Groenosteeg worden ter aarde besteld. Bij het, van 7 16 dezer te Amster dam gehouden, examen voor de akte middel baar onderwijs in het handteekenen en de perspectief is mejuffrouw H. C. Van de Pavord Smits, van Leiden, geslaagd. Woensdagavond 13 November had zich eene groote schare verzameld in het kerk gebouw der Chr. Ger. Gem. alhier (afd. Hee rengracht). Dien dag toch was het juist 25 jaar geleden, dat ds. J. Holster als herder en leeraar dezer gemeente werd bevestigd. Naar aanleiding van Ps. 1032 wekte hij zicbzelven en anderen op den Heere te loven voor de weldadigheden en trouw, zoo ruimschoots bewezen, bovenal daarin, dat hjj nog steeds bekrachtigd werd tot het heerlijk werk der Evangelie-bediening. Hartelijk dankte hij ten slotte voor de be wezen van liefde en waardeering, ontvangen van kerkeraad, gemeente en ambtsbroeders. Namens de zustergemeente richtte ds. H. Beuker thans tot den jubilaris het woord. Naar aanleiding van 2 Thess. 1: 11 sprak hij den wensch uit, dat het den Heere mocht behagen, hem bjj voortduur die heerlijke roe ping waardig te achten, opdat, naar zyn welbehagen, de gemeente worde versterkt in haar geloof. De Zendingsdirector ds. J. H. Donner be paalde naar aanleiding van 2 Cor. 4: 15 de gemeente bij de vermenigvuldigde genade, haar en haren leeraar geschonken, opdat de dankzegging van velen overvloedig zou wor den ter heeriykheid Gods. Het profetisch woord Jes. 30: 20, 21, met hetwelk hy ds. Holster vóór 25 jaren in deze gemeente in leidde, was kenneiyk vervuld. „Bekrachtige u de Heero," zoo eindigde spreker, „om nog lange jaren in dezen zynen wyngaard werk zaam to zyn, totdat gy eenmaal het loon van een getrouwen dienstknecht zult ont vangen." Na het uitspreken der zegenbede zong de schare den leeraar en zijne echtgenoote bid dende toePs. 1343. (Chr. Wbl. v. L. en 0.) Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 12 tot en met 19 October, alsmede de „Deli-Crt." alleen van 16 Oct. De Afdeeling „Leiden en Omstreken" van de Vereeniging van Chr. Ond. en Onder wijzeressen in Nederland hield hare gewone tweemaandelyksche vergadering. Na Psalmgezang en gebed las de voor zitter Prediker 12: 9-14, naar aanleiding waarvan hy een kort woord tot de aan wezigen richtte. De heer G. Mulder, uit Leiden, leidde het onderwerp: „de kunst voor den Christen" in, waaruit zich eene aangename discussie ontspon. De heer J. Tan Andel, uit Bodegrave, be handelde: De verdeeling der lesuren over de verschillende leervakkon, voorgeschreven door de Nieuwe Wet op het lager onderwys. Ook deze verhandeling gaf overvloedig stof tot eene aangename en practische dis cussie. Vyf nieuwe leden traden tot de afdeeling toe. (R.- m IJs.b.) De heer Wynia, beroepen pred. by de Ned.-Geref. kerk te Zevenhoven, is door de classis Leiden der Ned.-Geref. kerken onder zocht en tot de bediening des Woords toe- gtlaten. De gemeenteraad van Heemstede heeft den heer D. Woliers, sedert ruim 36 jaar gemeente-secretaris, op zyn verzoek met 1 Januari a. s. eervol ontslag uit die betrekking verleend. Naar men verneemt, is het gemeente bestuur van Koudekerk met het Ryk in onder handeling over het oprichton van een telefoon kantoor in die gemeente, in verbinding met dat te Leiderdorp. Uit Haarlemmermeer schryft men ons hedenDe gemeente-begrooting voor 1890 werd vastgesteld in ontvang op 72415,67 en ir. uitgaaf op 72415,67 en die van 't Burgeriyk Armbestuur voor 1S90 in ont vang op 6683,85'/2 en in uitgaaf op 6683,85'/i. In don hoogen ouderdom van 80 jaren overleed heden te 's-Hage de heer J. F. Augier, gep. hoofdingenieur 1ste klasse by den Rykswaterstaat. Hy was dragor van de zilveren medaille, ingesteld by kon. besluit van 24 Maart 1861. Gisteren is te Marseille op züne terug reis «aar Nederland aangekomen de heer J. W. E. De Sturler, landheer van Tjiomas. De officier van admin. 2de kl. F. H. A Van der Brugh, uit Oost-IndiS in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het stoonjschip „Amsterdam" vertrok 14 Nov. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Zaandam", van Rotterdam naar La Plata, vertrok 14 Nov. van Las Palmas. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 19 Nov. a. s. niet plaats hebben. By kon. besluit zyn verleend de volgende pensioenen, als aan: J. Bos, zich schrijvende J. B. Bos, besteller by de rykstelegraaf to Harlingen, ƒ199; R. G. Smith, postbode te Barendrecht, 262; J. H. Hofman, brieven besteller te Groningen, ƒ216; J. Perre, id. te Middelburg, 429; J. J. Verhoeven, brie vengaarder te Baarle-Nassau, 114P. Broek hoven, assistent der posteryen te Amsterdam, thans wonende te Groningen, ƒ534. Gemougd Nieuws. In het Panoramaop de Hoog e- woerd trekt ook de reis langs den Ryn van Keulen tot Mainz dagelyks tal van be zoekers. De voorstellingen worden hoogelyk geroemd om hare schoonheid, en door ben. die aan genoemd gedeelte van Duitschland reeds een persooniyk bezoek brachten, tevens om hare juistheid en de keuze der gezichts punten. Sommigen prefereeren deze 50 voor stellingen nog boven die van de Paryscbe tentoonstelling. Volgens achterstaande adver- tentie kunnen de beminnaars van het biljart spel zich a. s. Woensdag weder eens ter dege vergasten. Alsdan zal in de biljartzaal van den heer Borgerding, Hotel „Bellevue", Stoenstraat alhier, een nationaal biljartconcours plaats hebben. Het uitmuntende succès, dat het vorige concours gehad heeft, deed de directio beslui ten, nogmaals de taak der regeling op zich te nemen, zoodat we niet twyfelen of ook dit concours zal in dezen het vorige evenaren. De directie wil althans al 't mogelyke doen, dien dag voor de liefhebbers van 't biljart tot een feestdag te maken. Is de zaal van Borgerding niet zoo overgroot, door 't aan brengen van tribunes zal met de beschikbare ruimte worden gewoekerd, zoodat ieder toe schouwer een vrg gezicht op het biljart houdt. Wy zyn eenigszins voorbarig geweest met de mededeeling dat het afge brande perceel van den heer J. J. C. Klynee, in het Noordeinde, in herbouw verzekerd wa6 voor 18,000. Heden konden wy ons met eigen oogen overtuigen dat op de polis het huis is verzekerd in herbouw voor 9000. Wy rectificeeren dit gaarne. De eigenaar deelde ons eveneens mede dat de brand niet op de slaapkamer, maar eene verdieping hooger is aangekomen. Toen hy ontwaakte, stond deze reeds in volle vlam en juist bytyds kon hy met zyne vrouw en zyn zoon het huis verlaten op het oogenblik, dat reeds eenige jongelui bezig waren hen door middel van de huisbel te wekken. Men bericht ons heden uit Kat- wyk aan Zee: Gisteravond zyn van de haring- visschery aangekomen KW. 74 „Katwyk aan Zee IV," van de Naamlooze Vennootschap „Katwyk aan Zee," met 290 kantjes pekel en 35 kantjes steurharing, en KW. 8 „Petro- nella Fierman," van den reeder F. E. Meerburg, met 230 kantjos pekelharing. Deze schuit was zóó ver op de bank blyven staan, dat de kleinhaalders niet by de schuit konden komen. Toen zwom de hond van den schipper naar boordmen bond hem daar het touw om eu zoo bracht het dier het aan het strand. Door een der leden van de Stu- denten-Koeivereeniging „Laga" te Delft zyn uitgeloofd twee zilveren bekers, vervaardigd in do Kon. fabriek van zilverwerken van den heer Begeer te Utrecht. Om dezen beker zal geroeid worden door tweeriems-ploegen, Junio res, samengesteld uit leden der vereenigingen. Men schryft aan de „Haarl. Crt.": De boterkooplieden in Friesland hebben thans van hunne huizen te Londen bericht ontvan gen, do boter weder op de gewone wyze te verzenden, lil. per stoomboot van Harlingen direct naar Londen. Sommigen hebben dit gedaan, doch verscheidene kooplieden ver schepen over Huil, wat goedkooper is dan via Vlissingen, en omdat zy den stand der werkstaking te Londen nog niet goed ver trouwen. Volgens telegram uit St.-Moritz is de Stazersee aldaar dichtgevroren. Dien tengevolge vertrekken de Nederlandsche ryders Pander en Kingma daarheen om er tot aan het einde van het jaar te blyven en zich in het schaatsenryden te oefenen. By Commercy, zoo meldt men uit Parys, werden op een voorbyrydenden trein twee revolverschoten afgevuurd. De kogels verbryzeldsn de ruiten eener coupé, waarin een inspecteur der spoorwegmaat- schappy gezeten was. Niemand werd gewond. TelegraurureiA NIEUW-YORK, 15 November. De heer Jefferson Davis, de vroegere president der Vereenigde Staten, de beroemde chef der slaverny-party, is zeer ernstig ziek. Met het oog op zyn hoogen leeftyd (81 jaren) wan hoopt men er aan, hem te redden. ATHENE, 15 November. De Kamer heeft gisteren de beraadslaging over de interpel latie betreffende de aangelegenheden op Creta tot een einde gebracht en eene motie van vertrouwen in het ministerie aangenomen met 72 tegen 54 stemmen. LONDEN, 16 November. Het Nederlandsch schip „Jacobus Johannes," kapt. Bince, van Gefle naar Port-Natal, is op Anheld gestrand. PARIJS, 15 November. Kolonel Ambroise Dudley Mann, in 1862 door Jefferson Davis naar België, Denemarken, Duitschland en Rusland gezonden als commissaris van den Bond der slaverny-staten, is te Parys overleden. LISSABON, 15 November. Koningin Amelie is van een zoon bevallen. PARIJS, 15 November. De republikeinsche meerderheid zal morgen vóór de zitting be raadslagen over de candidaten-keuze voor het definitieve bureel. BERLIJN, 15 November. Men meldt dat de cavalerie in Elzas Lotharingen aanmer- kelyk zal versterkt worden. Deze maatregel ontlokt levendige bespreking. Men zegt dat het Ryksland negen regimenten cavalerie zal krygen. BUCHAREST, 16 November. De minister president Catargiu heeft ontslag genomen. Dit besluit is veroorzaakt door het verschil van moening ender de ministers over de ont binding der Kamer. De hoeren Catargiu en Venesco waren er voor om de Kamer terstond te ontbinden, doch de meerderheid der minis ters was daartegen. Koning Karei droeg aan den heer Manu de samenstelling van een kabinet op. In dit ministerie zal Manu optreden als minister president en minister van blnnenlandsche zaken, terwyi de portefeuilles voor buiten- landsche zaken, financiën, justitie en oorlog zullen worden toevertreuwd aan de heeren Labovary, Germain, Rosetti en Avion. ATHENE, 16 November. In goed ingelichte kringen wordt verzekerd dat Chakir-Pacha (ie Turksche gouverneur van Creta) is afge zet, ten gevolge van een opstand der Turksche troepen, welken hy niet heeft kunnen onder drukken. Chakir-Pacha zal nog 14 dagen op het eiland blyven. RIO-JANEIRO, 16 November. Hier is eene omwenteling uitgebroken. Het doel van den opstand is de tegenwoordige regeering ten val te brengen. Het leger ondersteunt de bur gerij. Er is een voorloopig bewind ingesteld onder leiding van den maarschalk Da Fon- seca en Benjamin Constant. Het is nog niet zeker, hoe ernstig de oproerige beweging is. Een moordaanslag is gepleegd op den minis ter van marine, baron Sodaris, door drie op roerige soldaten. Naar men zegt, is de minister aan de gevolgen zyner wonden overleden. Het geheele ministerie heeft zyn ontslag ingediend. Het doel der omwenteling is, naar men onderstelt, aan de regeering van Dom Pedro (sedert 1831 keizer) een einde te maken en de republiek te vestigen. Deze onderstelling wordt hierop gegrond, dat zich reeds herhaaldelyk republikeinsche bewegingen in hst keizerryk Brazilië hebben vertoond. Men gelooft dat het volk zal worden opge roepen om door een plebisciet over den toe- komstigen regeeringsvorm te beslissen. OfESeioele KoEinisgre-^-üas'öra. Burgemeester on Wethouders van Leidon brengen ter algemeeno kennis, dat naar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der verordening op het Brandwezen, van den 15den Juni 24 Augustus 1871, (Gemeenteblad No. 14), op voordracht van den voor zitter der commissie van fabricage, wederom voor den tijd van drie jaren, alsnog ia benoemd, met ingang van 23 October 1989, tot brandmeester aan de etads- apnit No. 1 C. J. Blanhwaardt en tot beambte aan de stoombrandspuit M. C. Schouten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Novembor 1S89. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethondera van Leiden; Gezien het adrea van J. M. WOLTER8, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van een brood- bakkersoven, in het perceel Vliet 28; Golet op de artt. G en 7 der Wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven hij dezo kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd iaalsmede dat op Zaterdag den 30sten November 1889, 'a voormiddags te olf uren, op het Raadhuis golegonheid zal worden gegeven om bezwaren togen dat verzoek in te brengen. Rnrgemccster en Wothouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgem. 16 Nov. 1889. E. KIST, Secretaris. Lelden, 16 November. Heden aangevoerd: Tsrwc hectoliter. Wintertarwe fa Zomertarwe a Rogge 2 H. L. Winterrogge 5.50 a 6.Zomorrogge ƒ4 50 a ƒ5.Gerst 5 E.L. Zvtaergerst ƒ4.a 4.75. Ohevalior-gerst 5.50 s ƒ6.Haver 5 H. L. Zware Barer ƒ3.50 a ƒ4.Lichte Haver 3ƒ3.50. Mala H. L. a Boter: Aanvoer 5730 \g. lete qualit. per 1/i vat ƒ60.a 66.2de qualit. per V* vot 48.a ƒ58.— lste qualit. ne: kilogr. ƒ1.50 a ƒ1.65; 2ce qualit. por kilogr. ƒ1.20 a ƒ1.15. Lange Zwarte Turf 9000 dubb. heet. ƒ0,23 a ƒ0,28. OEGSTGEEST. Geboren: Jacob, zoon van J. Colpa en C. Dirkzwager. Nantje, dochter van J. V. Bruyn en M. Den Haan. Cornelia, zoon van C. Montagne on C. De Wit. Ondertrouwd: J. B. Yan Beek, jm. 24 jaar en W. E Giebels jd. 24 jaar. J. Yan der Wilden, jm. 27 jaar en G. Koomen jd. 22 jaar. Gotrouwd: J. Hegi, jm. 34 jaar en P. A. Van Egmond jd. 22 ja*r. VOORHOUT. Overleden: Anilionius De Groot, ongehuwd, 23 jaar. SAS8ENHEIM. Oetrouwd: Kara Schoneveld, wonende to Warmond en Jannetje Cigaar. Geboren: Wilbolmina, dochter van H. Van der Vliet en W. De Groot. ALKEMADE. Bevallen: C. Akerboom, geb. van Egmond dochter. B. Spruijt, goh, Goemans, zoon. J. J. Vlugt, geb. Cuvelier, zoon. C. E. Koot, geb. Van der Heijden, dochter. A. Bakker geb. Heems kerk, zoon. Overloden: Wilhelmina Maria Kuipers, 1 maand. Cornells CouzijD, 5 maanden. Klasina Van Staveren, wed. van Karei Van Wieringen 76 jaren. Getrouwd: Tark, jm. 32 j. mot K. Do Koning Jd. 28 j. G. Van der Meer, jm. 25 j. mot A. Elstgeest jd. 23 j. J. Verbaar, jm. 23 j. met M. Turk jd. 23 j. H. Van Amsterdam, jm. 27 j.met J. Hoogenboom 23 j. W. Van den Berg, jm. 24 j. met C. H. Scholten jd. 23 j. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) VerwaohtingVeranderlyke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 6' Celsius 42.8° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 7° C. 44.6° F.'s midd. 12 uren 10° C. 50° F.'s namiddags 4 uren 10.5° C. 50.9° F. 24sten November a. s. hopen I onze lieve Fa en Moe LOUIS D. PETIT en JOHANNA OPPENOORTH hunne 12'/2-Jarige Echtvereenl- ging te herkenken. Hunne liefhebbende Kinderen LOUIS. Leiden, ULRICA. 18 Nov. 1889. JACQUES. Bevallen van eene Dochter Mevrouw VAN OORDT-Le Poole. Vreewijk, bij Leiden16 Nov. 1889. Geboren ELISABETH AVETTM LOUISE, Dochter van F. H. VOS. M. C. VOS Moltzer. Nijveedal, 16 November 1889. Heden overleed, tydig voorzien van de HH. Sacramenten, mijn getrouwe Vriend ANTO- NIUS DE GROOT, in don ouderdom van 23 jaren, door my en zyne Ouders diep betreurd. B. VAN ELK. Voorhout, 13 November 1889. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, i onze innig geliefde CORNELIA, in den leeftijd van 2 jaren. 1 Leiden, M. VAN NOOD. 15 Nov. 1889. A. VAN NOOD Lanohout.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10