N°. 9126. Zaterdag 3LÖ November. A*. 1889. fezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Btt nommer bestaat ait TWE1 Bladen. Leideu, 15 November. Kexiilleton. HET GEHEIM PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meendenl./t). Franco per port1.40. Afzonderlek* Nomnen0.05. PBUS DER ADVHRTENTIÜ1N Ten 16 regels 1.05. Ieder* regel meer ƒ0.171. Grootere letten neer pleetsrnimte. Toer het in* ceeeeeren buiten de rted werdt 0.10 berekend. DAGBLAD. van onzen tyd, het jachten, dat de menschen zenuwachtig maakt en onvatbaar voor ieder genoeglyk genot. En tevens wordt de toe schouwer voor de quaestie geplaatst, in hoe verre eene bekwame schilderes en een geleerde van naam als vrouw en man „in vrede en eendracht kunnen leven." Deze samenvoeging van twee hoofdgedachten is oorzaak, dat „de wilde jacht" eigenlek meer is eene aaneen schakeling van aardige, soms nieuwe tooneel- tjefl, dan een afgewerkt en op een bepaald doel afgaand tooneelspel. Tot het teweeg brengen van bovengenoemden aangenamen indruk hebben de spelers veel bijgedragen. De „N. R. C." verneemt dat aan het departement van waterstaat in gereedheid gebracht wordt het in de openingsrede aan gekondigde wetsontwerp tot wijziging der wet op de Rijkspostspaarbank. Do wijziging zou voornamelijk beoogen het rentegevend maximum, dat thans ƒ800 bedraagt, te ver- hoogen. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Batavia, vertrok 14 Nov. van Mar seille; de „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 15 Nov. Bevezier; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 15 Nov. van Port-Said; de „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 13 Nov. van Port-Said; de „Noord-Holland," van Rot terdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van Aden; de „Veendam" is 13 Nov. van Rotter dam te Nieuw-York aangekomen. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot burgemeestersvan Schaik jhr. A. E. M. Van Rijckevorsel ^ran Kesselvan Hoek en van Ter-Neuzen J. A. Van Boven; van Din- teloord C. Van Mensch, en van Oud-Valken burg H. J. Franssen, secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 December 1S89, aan dr. N. Westendorp Boerma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van 't Zandt. Aan J. F. Pfennings, met ingang van 1 Januari 1890, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Helmond. By het wapen der koninklijke marechaussee benoemdtot majoor en commandant der lste divisie, de kapitein C. A. Prins, van de divisie van Noord-Brabant en Zeelandtot commandant der 2de divisie, de majoor C. H. M. Verniers Van dor Loeff, commandant der divisie van Limburg; tot commandant der 3de divisie, de majoor M. A. Diekhof, commandant der divisie van Noord-Brabant en Zeeland. Voorts in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der koninklijke marechaussee, en wel bij de 3de divisie, de eerste luitenants J. T. Oosterman, van het 7de regt. inf., thans werkzaam op het bureau van den inspecteur der infanterie, en L. C. H. Mickelhoff, van hot 2de regt. huzaren. Gemengd Nienvrs. Hedennacht werd onze gemeente weer door een van die onheilen getroffen, welke het loopende jaar In dit opzicht be rucht maken. Er was andermaal een felle brand uitge broken, thans in het perceel hoek Noordeinde en Varkenmarkt, waarin het café „Belvédère" van den heer H. Vijlbrief gevestigd is. Het onheil was om bij halfdne blijkbaar ont staan op de slaapkamer van den eigenaar van het perceel, den heer J. J. C. Klijnee, die een afzonderlijk, aan de Varkenmarkt grenzend gedeelte, bewoonde, want daar werden de vlammen het eerst, naar men zegt door twee passeerendeheeren studenten, gezien. Die bovenwoning was door een afzonder lijken opgang van het overige gedeelte van het pand gescheiden, hetgeen evenwel niet belette, dat de vlammen zich meer en meer verspreidden en weldra van het goheele per ceel de beide bovenverdiepingen hadden aan getast. Deze stonden dan ook in lichterlaaie. Aan het krachtig optreden der brandweer, w. o. thans ook weer de stoomspuit (die op het Rapenburg bij de Noordeindsbrug nu vasten wal hield), is het te danken, dat het beneden gedeelte alleen kolossale waterschade bekwam, en niet door het vuur werd verteerd. Het gevaar was evenwel groot, zóó zelfs, dat de bewoners van een op de Varkenmarkt belendend perceel van hun inboedel alles redden, wat ze konden, daar van het brandende perceel bovendien een der schoorsteenen, naar men dacht, op omvallen stond. Een later langen tijd op hem gerichte waterstraal der stoomspuit vermocht hem echter noch te ver wrikken nech te verwegen. H\j bleef zyn schuinen kop fier omhoogsteken. Ofschoon men omstreeks kwart voor vieren den brand meester was, moest toch nog lang daarna water worden gegeven, want een moeilijk te bereiken, in een hoek gelegen punt, was nog allesbehalve vertrouwbaar wegens het vuur, dat het nog telkens ver toonde. Tot blussching daarvan werd de ter zijde van het perceel gelegen brandkraan ge bezigd, welke ook bij het ontdekken van den brand het allereerst dienst deed. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier, werd tot candidaat voor de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (ter ver vanging van den heer L. M. De Laat de Kanter, die bedankt heeft, ofschoon by als als bur gemeester voorzitter van den Raad blijft) ge kozen de heer J. Van der Breggen Azn., Dykgraaf van Rijnland en lid van de Eerste Kamer. Na langdurige discussie werd daarna beslo ten aan de Eerste Kamer niet tepetitionneeren betreffende het aanhangig wetsontwerp op het Lager Onderwijs (met 106 tegen 56 stemmen). Do heer J. Boer Knottnerus, candidaat tot den heiligen dienst alhier, is beroepen naar de Ned.-Herv. gemeente te Wanneperveen. De volgende week zal zich in den Schouwburg alhier doen hooren de zangeres Teresa Tosti, die zich reeds in Frankrijk en Duitschland bekend, beroemd en bemind heeft gemaakt. Teresa Tosti is in Italië geboren, doch van moedersztlde van Nederlandsche afkomst (hare moeder was eene geborene Raphaelneven van haar z(jn prof. Asser en dr. Van Raalte). Zij wijdde zich als kind reeds aan de toonkunst, doch legde zich toen meer in het bijzonder op de studie van het klavierspel toe. Haar ontvankelijk gemoed en zin voor het schoone spoorden haar aan ook de schilder- en beeldhouwkunst te beoefenen. Het gevaar van door dit vele niets geheels tot stand te brengen werd afgewend door den bekenden Weener toonkunstenaar Proch, die Teresa hoorde zingen en haar dringend aan ried de zeldzaam schoone stem, waarmee de natuur haar had begiftigd, aan de kunst dienstbaar te maken. Teresa Tosti kwam nu bjj professor Stoc-khausen in Frankfort a/M. en na een paar jaren studie onder die voor treffelijke leiding ging zij naar Parijs by mevr. Yiardot-Garc-ia hare studiën voortzetten. Sedert haar optreden in het openbaar heeft de zange res overal lauweren geoogst, de critiek heeft haar eenparig lof toegezwaaid en het publiek heeft overal de aankondiging van een concert, waarop Teresa Tosti zich zou laten hooren, als eene welkome gelegenheid aangegrepen om kunstgenot te smaken. Behalve door de bloemisten A. J. Kors, A. Den Older en J. D. Speet, waren jl. Dinsdag in de „Loge" ook planten tentoongesteld door van den Inspecteur van Politie. 59) De inspecteur Saunders scheen in het minst niet verwonderd. Hij boog zich ever zijn les senaar en noteerde mevrouw Hunters verkla ring met de grootste bedaardheid. De heer Hunter daarentegen moest zich door oenige krachtige uilroepen lucht geven. „Groote Hemel 1 Hoe is het mogelijk 1" riep hij eenige keeren achtereen. „Is die sjaal van Charlotte? Wees toch voorzichtig met wat je zegt, lieve. Hoe kon je het zoo dadelijk zien? Bedenk je nog eens! Kijk nog eens goed!" „God, wat heb ik gedaan!" riep de arme vrouw uit, die nu eerst duidelijk begreep, welk een ontzettend gewicht aan hare ver klaring moest worden gehecht. „Maar er is niets aan te doen. Het is de waarheid. Dat is Charlotte's sjaal; ik kan er mij niet in vergissen." De heer Hunter liep twee- of driemaal zenuwachtig het vertrek op en neer. „'tls om er je verstand bjj te verliezen!" riep de goede man. „Mijn hoofd draait, kan don bloemist W. F. Hemerik, terwijl ons namens de regelingscommissie wordt gemeld dat ver moedelijk de 24 dahlia-chrysanthemumbloemen ingezonden werden door den bloemiBt A. C. Krie8t. De commissie was van deze inzending niet in kennis gesteld en de inzender had ook zjjn naam niet aan baar opgegeven. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft: lo. bepaald, dat het goed- keuringsmerk, gedurende het jaar 189# te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter o in den ge wonen schrijfvorm by den (Jk van gasmeters de Koninklijke kroon; 2o. ter algemeene kennis gebracht, dat het merk van hot kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, velgens de ministeriêele beschikkingen van 12 Jan. 1873 No. 174, en 22 Nov. 1878 No. 47 (afdeeling handel en nijverheid), voor elk der nagenoemde kantoren bestaat uit het cijfer, achter den naam van elk kantoor uitgedrukt 's-Hertogenbosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4, 's-Gravenhage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alk maar 10, Hoorn 11, Middelburg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg is herbenoemd als kerkvoogd de heer A. Bol Az. Jr., en als notabel de heer A. Oosterlee. Door de arrond.-rechtbank te 's-Graven hage Is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navol gende alphabetische l(jst van aanbeveling: mr. A. E. Croockewit, rechter in de arrond.- rechtbank te Rotterdam; mr. J. W. Mouton, id. te Dordrecht; en mr. A. J. IV. Van Roijen, advocaat en kantonrechter-paatsvervanger te 's-Gravenhage. (Sts.-Ct.) Ten behoeve van den burgerlijken ge neeskundigen dienst in de kolonie Curasao worden gevraagd twee geneeskundigen, waar van een voor het eiland St.-Martin (Neder- landsch gedeelte) en een voor het eiland Aruba. In Lemmer wordt met grooten luister gevierd het 25-jarig bestaan der rederijkers kamer „Jacob Cats." Onder andere feeste- Hjkheden wordt er eene groote tooneeluit- voering gegeven. Men schrijft uit Rotterdam: „De wilde jacht," het blijspel van Ludw. Fulda, dat, naar luid van berichten, het l schouwburgpubliek in Duitschland en Oosten- i rijk bijster vermaakt, ging Dinsdag avond hier 1 voor de eerste maal en heeft een aangenamen i indruk gemaakt. Het behandelt de gejaagdheid ik je zeggen. Charlotte's sjaal! En volbloed! Maar het is gek; 't is in één woord onmo gelijk; z(j kan het niet gedaan hebben. Ik ken haar te goed I" „Neen, Charlotte kan onmogelijk schuldig zjjn," hernam zijne vrouw bedaarder, maar niet minder beslist. „Zij, zoo lief, zoo zacht, zoo voorkomend jegens iedereen, zjj zou zulk een moord begaan hebben? Nooit! 'tls eenvoudig onmogelijkEn bovendien, zij kan die vrouw niet gekend hebbenz(j kende niemand buiten do menschen, met wie w(j omgingen." „Mag ik mevrouw herinneren," merkte de inspecteur Saunders aan, „dat de vermoorde eveneens eene Fransche was? Juffrouw Duvi- vier kan haar dus gemakkelijk gekend heb ben, vóór zy u leerde kennen." „Neenl Ik kan het niet gelooven en ik wil het niet gelooven I" antwoordde mevrouw Hunter hierop, met ongeschokte overtuiging. „En dan nog iets," vervolgde sjj, als viel haar plotseling iets in; „als juffrouw Duvi- vier 's avonds naar dat huis was gegaan, zouden wy het gemerkt hebben, ja, wfl moes ten het gemerkt hebben. Zoolang wij in hst Marine-hotel gelogeerd waren, is zij steeds om tien uren naar hare kamer gegaan, wair z|j met mijn dochtertje in hetzelfde bed sliep. Annie, liefste," vervolgde zjj, zich met moe derlijke teederheid tot haar goudlokkig doch tertje wendende, dat met echt kinderlijke verbazing de schitterende knoopen der politie ambtenaren en de zonderlinge omgeving had aangestaard, „hou je niet veel van juffrouw Charlotte?" „O ja, Annie houdt heel veel van juffrouw Charlotte!" antwoordde het kind met onmis kenbare hartelijkheid. „"Wijs dan eens aan dien heer, hoe je 's avonds met juffrouw Charlotte slaapt." Annie slaapt altijd zóó met juffrouw Charlotte," zei het lieve kind, hare armpjes om haar moeders halB slaande en haar hoofdje er tegen aan drukkende. „Daar! wat heb ik u gezegd?" riep de goede mevrouw Hunter zegevierend uit. „Het kind heeft sedert jaren de gewoonte aange nomen om op die wjjze te gaan slapen. Wy hebben er juffrouw Duvivier dikwyis over aangesproken, omdat w(j het voor haar te lastig vonden, maar z(j was er zelve zóó op gosteld en wij zagen er geen kwaad in. Is dat ni9t bewijs genoeg, dat zij de kamer niet kan hebben verlaten? Onze Annie zou dadelijk wakker zyn geworden en om ons geroepen hebben. Ik zal het u nog duidelij ker maken," vervolgde zij, aan den blik van den inspecteur bespeurende, dat deze neg volstrekt niet overtuigd scheen te zyn. Let eens goed op, Annie I Bedenk je eens goed kan je je niet een keer herinneren, dat je niet zóó bent gaan slapen? Is het ooit gebeurd, dat juffrouw Charlotte het niet wilde hebben, dat je je armpjes om haren hals sloeg?" Het kind keek bare moeder met wyd ge opende oogen aan; zy deed blykbaar haar best zich de zaak duideiyk voor te stellen. „Neen. Annie slaapt altyd zóó," was eindeiyk het antwoord, gevolgd door hetzelfde gebaar. „Heb ik hot niet gezegd? Is dat niet be- wös genoeg voor Charlotte's onschuld her haalde mevrouw Hunter op denzelfden zege vierenden toon. De goede vrouw met haar teeder moeder- lyk gevoel begreep volstrekt niet, dat er oen onderscheid kon bestaan tusschen een over tuigend en een wettig bewys en dat, wat eene moeder de heiligste overtuiging schenkt, de wet slechts een glimlach zou afpersen. Inspecteur Saunders was zelf vader; by bezat den moed niet, het haar duidelyk te maken, maar hy zag Hunter veelbeteekenerd aan en deze begreep hem. (Werdt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1