Ntt. 9124. Donderdao 14 November. A°. 1889. §»38 {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. JP'oixillo-toio., HET GEHEIM LEIDSCH PRUS DEZER COURANT: 7—t Lttidea 8 ma*nd«B.1.10. Tnoet p«r pMt1.40. A&ocdortjjke Nommer®,0.04. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tmi 1—6 r«g«la 1.06. Iedero regel meer ƒ0.174. Grortere lettere neer plaatsruimte. Yoor het in- OMseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Tuinbouw en Plantkunde. „De ingezonden Chrysanthemums en andere planten kunnen in de zaal der „Loge" (Steen- schuur) nog bezichtigd wordendoor de leden met hunne dames (op vertoon van het bewijs van lidmaatschap) en door niet-leden heden (Woensdag) van 10 4 en van 6 10 uren; do laatsten tegen betaling van 25 conts per porsoon," zoo luidde de advertentie, gisteravond namens het bestuur door den secretaris der afdeeling Leiden en omstreken van de Neder - landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in ons blad geplaatst. Na het lezen van dit verslag is er dus hedenavond nog gelegenheid, ter plaatse ge noemd, de Chrysanthemums en andere planten te gaan zien. Daar die gelegenheid alsdan nog voor iedor bestaat, kunnen wy nog in tijds hierop de aandacht vestigen en den genen (inzonderheid plantenliefhebbers), die in de „Loge" nog geene bewijzen van be langstelling gaven, raden, de schoone kin deren van Flora, daar tentoongesteld, met eeno bezichtiging te vereeren. Het zou, op zijn zachtst genomen, jammer zijn, zoo niet velen de planten gingen aan schouwen, welke een groot gedeelte der zaal- ruimte in beslag nemen en reeds dadelijk bij het binnentreden in de zaal een hoogst gun- stigeD, aangenamen indruk teweegbrengen. Niet alleen toch zyn er Chrysanthemums, voor het grootste deel door de heeren J. D. Speet en A. C. Kriest, voor een kleiner deel door den heer A. J. Kors, tentoongesteld, maar ook schoone Hortensia's (inzender de heer A. J. Kors) en bewonderenswaardige dubbelbloemige Primula's (inzender de heer A. Den Older), welken planten en bloemen reeds vóór en na de buitengewone vergadering met dames, die nu inderdaad tegenwoordig waren, gisteravond veler goedkeurende be schouwing mocht ten deel vallen. Die bijeenkomst werd door den voorzitter der afdeeling, dr. H. Boursse Wils, geopend met een welkom en de voor menigeen niet meer fonkelnieuwe mededeeling, dat deze tentoon stelling van Chrysanthemums eigenlijk op grootero schaal bedoeld was in de zaal van „Zomerzorg". Tevens lichtte de voorzitter toe met welke planten en bloemen men eigenlijk te doen had, daarna het woord gevende aan den heer J. D. Speet, die met het spreekwoord: „belofte maakt schuld" en eene kleine inlei ding, vervolgens eene lezing hield over Chry santhemums, die planten, welke juist dit jaar vóór eene eeuw uit China in Europa werden overgebracht. De heer Speet begon met de opmerking hoe achterlijk de Nederlandsche bloemisten nog zyn met deze plant en wees er op, hoe haar in Engeland de grootste aandacht wordt geschonken, hoe ze daar, in 't kort gezegd, gevonden wordt aan de ingangen der werk manswoningen en op de tafels der aristo craten. Spr. zeide dat ook de Belgen en de Duitschers meer aandacht schenken aan deze plant dan onze landgenooten en herinnerde aan de onlangs in Duitschland gehouden groote tentoonstelling van Chrysanthemums. Als reden, waarom de plant, welke het onderwerp der lezing uitmaakte, niet zoo bij zonder in de gunst staat hier te lande, wordt, volgens spr., veelal opgegeven dat er meer vraag is naar geurige bloemen, hoewel dat z. i. niet de eenige reden is. Na aangetoond te hebben dat de plant in het Hemelsche Rijk in hooge achting staat en buiten de grenzen van China veel vijanden heeft, méér vijanden dan eenige harer zusteren, en een en ander omtrent de eerst ingevoerde Chrysanthemums en over die van spreker in het bijzonder, alsook over den aard van bloem en plant medegedeeld te hebben, besloot de heer Speet zijne lezing met eenige dichterlijke volzinnen. De voorzitter stelde daarna de gelegenheid open den heer Speet eenige vragen te doen naar aanleiding van het gelezene, doch daar niemand hiervan gebruik maakte, sloot de heer Boursse Wils de vergadering met een woord van dank niet alleen aan het opgekomen publiek, dat h\j groot, uitgelezen en dankbaar noemde, maar inzonderheid ook aan den heer Speet en aan de overige inzenders van planten, in het bijzonder nog aan den heer A. C. Kriest voor het inzenden van 24 Chrysanthemum- bloemen, eene zeer fraaie collectie in fleschjes, welke doet zien wat men op Chrysanthemum- gebied in Engeland kan kweeken en ver- koopen. Naar men ons mededeelt, zijn ze volgender- wijze verkregen Nadat de gezondste en meest krachtige ge wortelde stekken hiervoor zijn uitgezocht en dikwijls in krachtige aarde verpot zijn, zorgt men er vooral voor, dat de plant zich niet vertakt of scheuten maakt. Evenzoo wordt er zorgvuldig voor gewaakt dat, zoodra de eerste knop zich vertoont, alle bijknoppen worden weggesneden, in dier voege dus, dat ééne plant niet meer dan ééne bloem voort brengt. Men zette deze bloemen afzonderlijk in een vaasje, hetzij op tafel of voor het raam. De prijzen verschillen van 30 tot 60 cents per stuk. Gemengd Nieuws. In eene te Rotterdam gehouden vergadering van matrozen en stokers der Bilbao- en Indische booten, is besloten dat laatstgenoemde een uniformloon van f 40 per maand zullen vragen. Dio der Bilbao-booten konden het over hun weekloon nog niet eens worden. Onder de grieven, welke werden opgesomd door de Indische varensgasten, kunnen o. a. worden genoemd: slecht eten aan boord bij hooge temperatuur en gebrek aan plaats om zich te reinigen, wanneer de boot onder stoom is. Hot tijdstip, waarop bovengenoemde eisch moet worden ingewilligd, werd nog niet be paald, aangezien men het daarover niet eens kon worden. Eene huishoudelijke bijeenkomst zal over het vaststellen van den datum beslissen. Te Sn eek zag een hond eeno n- opgemerkten drenkeling in de stadsgracht met den dood worstelen. Het dier sprong terstond te water, en stond binnen weinige seconden met den drenkeling, een vierjarig schipperskind, op het droge. De scheepstimmerman Auke De Boer, die te Harlingen in het ruim van de „Albatros" is gevallen, is aan de gevolgen van schedelbreuk en hersenschudding overleden. De ongeregeldheden te Kampen werden Maandagavond opnieuw voortgezet. Reeds om zeven uren by den aanvang der oefening van het „Leger des Heils" hadden zich honderden om het gebouw geschaard, waaronder men tal van opgeschoten jongens telde. Na afloop trok eene groote volksme nigte zingende door de stad en werden bij verscheidene lieden, die zich bij het Leger hadden aangesloten, de ruiten ingegooid. De politie moest meermalen van de blanke sabel gebruik maken, om de oproerige benden uiteen te jagen. In don tuin eener villaopden Yelperweg, by Arnhem, ziet men thans een appelboom in vollen bloei. De officier van justitie te Win schoten heeft eene vervolging ingesteld tegen P. J. H., te Finsterwolde, wegens smaad schrift, gericht tegen den burgemeester dier gemeente, den heer Schortinghuis. Uit Groningen wordt bericht dat de heer Paul Otto, directeur van het Hoogduitsche Operagezelschap aldaar, onver wachts is verdwenen. De man, die vermoord aan den openbaren weg te Stein (Limburg) werd ge vonden, is de 30-jarige arbeider Joh. Ren. Driessens. Men vond zyn lyk Zondag-avond te ruim negen uren, badende in zyn bloed. Op zeven plaatsen van zyn lichaam waren hem mes- en dolksteken toegebracht. Hy verkeerde, toen men hem vond, in bewus- teloozen toestand en was korten tyd daarna een lyk. Uit de gerechtelijke lijkschouwing is ge bleken, dat de 7 a S steken zyn toegebracht met een aan beide zyaen scherp werktuig. Vier daarvan waren in de richting van het hart, één in den buik en twee in de armen doorgedrongen. Over de aanleiding tot dezen moord, zoomede over den dader, verkeert men nog in het onzekere. In het dorp was het juist kermis en de ver slagens had Zondag-avond tot 9 uren in eene herberg vertoefd. Een kwartier later werd hy levenloos op den weg gevonden. De stoomboot „Countess Odessa," van Taganrog voor Hull bestemd, is met de „Rupert" van de Britsche vloot in aanvaring geweest. Door den schok werd een matroos door vallend yzerwerk gedood. Beide schepen werden zeer beschadigd. Ernstiger was de afloop der aanvaring van de houten stoomboot „Crystal Wave", uit Nieuw-York, met het Canadeesche stoomschip „Cleopatra." Laatstgenoemd schip trof de „Crystal Wave" tusschen den steven en de raderkast, zoodat het houten vaartuig byna in tweeën werd gespleten en binnen 20 minuten zonk. Toen eenigen tyd later ook de „Cleopatra" dreigde te zinken, werden de booten uitgezet. Op hetzelfde oogenblik verscheen de „Kanawha," welke allo op varenden van beide schepen aan boord nam. Moord in oen klooster. Vrijdag avond heeft zekere Lambert, 25 jaar oud, bakker te Orleans, des ochtends te Toulouse gekomen, den abt Redier de la Villate, aal moezenier van een vrouwenklooster, dien hy te spreken had gevraagd, drie messteken in de keel toegebracht. Van de daarop ontstane opschudding gebruik makende, wist hy te ontvluchten, maar werd te 2 uren in den nacht aan het station in hechtenis genomen, op het oogenblik, dat by in den sneltrein naar Bordeaux wilde stappen. De heer Redier is Zaterdag-ochtend te 9 uren gestorven. van den Inspecteur van Politie. 56) - Kon die vrouw zyne medeplichtige zyn Op welke wijze en in hoeverre stond zij met de misdaad in verband? Volgens het telegram, dat indertijd aan den commissaris Grand was afgezonden, was haar naam Charlotte Buvivier, en had zij zich aangegeven als gouvernante in betrekking by den heer John Hunter. Po wer herinnerde zich woordelyk het gesprek, hetwelk hp in de kleine kroeg, tegenover het Marine-hotel, met den huisknecht gevoerd had, en derhalve ook, dat deze hem de Fran- sclie gouvernante van den Engelschen edel man als de eenige vreemde onder de logeer gasten van het hotel had opgenoemd. De detective, die in Dieppe op den uitkyk had gelegen, was dus volkomen juist ingelicht. Maar dit alles helderde nog niets op. Hoezeer hij zjjne hersenen ook inspande, hy kon geene bevredigende oplossing vinden voor de vragen, die aanhoudend voor zyn geest opdoemden. Hy besloot intusschen geduld te oefenon en de plageryen van zyne kameraden nog een tydlang te verdragen. Gelukkig behoefde hy niet lang meer te wachten. Na de vergissing, welke met den heer Sint-Alba geschied was, waren de autoriteiten uiterst voorzichtig geworden. De vele for maliteiten, die in acht genomen werden, deden de reis langer duren dan anders het geval zou zyn geweest; maar eindelyk kwam de gevangene dan toch met haar geleide te Sandbank aan, om onmiddellyk in dezelfde cel, die de groote financier een korten tyd met zijne aauwezigheid had vereerd, achter slot en grendol te worden gebracht. Robert Power had gezorgd, dat hy haar kon zien, vóór zy in de gevangenis verdween. Het was laat in den avond, toon de trein, waarin Charlotte Duvivier zich bevond, het station binnonstoomde, en Robert had zich zóó weten te plaatsen, dat hy haar by het ver laten van den wagen in het oog kon houden. Tot zyne verrassing zag hy een beeldschoon, slank, oogenschynlyk nog zeer jong meisje, dat bittere tranen schreide en met harts- toohtelyke gebaren hare onbewogen, zwygende bewakers om medeiyden scheen te smeeken. XVIII. De gearresteerde Charlotte Duvivier was niet geheel zonder vrienden. Zy bevond zich nauwelyks in hare cel, toen een deftig heer, door eene dame en een kind vergezeld, het bureau van politie binnentrad. De heer had geheel het voorkomen van een flink landedelmanzyn gelaat toonde aan, dat hy veel in de open lucht verkeerde en onge- twyfeld gewend was het bestuur zyner lan- deryen in eigen porsoon na te gaanmaar toch hadden zyne manieren iets eigenaardigs, dat duidelyk deed uitkomen, dat by ook in- andere kringen dan die der platteland-families gewoon was te verkeeren. Zyne vrouw ver toonde zich in hare eenvoudige, maar uiterst smaakvolle kleeding in alle opzichten als eene dame uit de groote wereld. Ik ben John Hunter, begon de heer tot den inspecteur Saunders, den politiebeambte, die ter vervanging van den commissaris Grand (zooals wy weten, tot diens groote woede en verontwaardiging) met de gevangene uit Dover was gekomen en aan wien de be handeling der zaak verder was opgedragen. „Het jonge meisje, dat gy als gevangene hier hebt gebracht, was sedert eenige jaren by ons in betrekking als gouvernante van myn dochtertje, dat ik, zooals ge ziet, heb medegebracht. Myne vrouw zoowel als ik zyn zeer verlangend, iets meer omtrent haar te vernemen. Wy zyn zeer bezorgd voor haar en hebben ons daarom gehaast over te komen, zoodra wy het nieuws hoorden. Wy zyn bei den zeker, dat er hier eene vergissing heeft plaats gehad." De inspecteur Saunders maakte eene be leefde buiging voor den edelman en zyne vrouw en wachtte bedaard tot de eerste zou hebben uitgesproken. „Ik kan u maar zeer weinig inlichting geven," sprak hy daarop. „De gevangene werd eerst vanmiddag, toen zy met de boot van Dieppe te Dover aankwam, in myne be waring gesteld. Zo heeft my alleen gezegd, dat zy by u in betrekking was als gouvernante en zich op reis naar hare familie in Frankryk bevond, waartoe zy van u verlof had bekomen." „En dat is ook zoo! Het is volkomen waarl viel do heer Hunter hem levendig in de rede. Er heeft een sterfgeval in myrie familie plaats gehad, dat my eerder naar huis riep, dan ik van plan was. De drukte en het heen en weer reizen, dat daarvan het gevolg was, bood ons vanzelf eene gelegenheid aan om juffrouw Duvivier eenige weken vacantie te gunnen, hetgeen haar reeds lang beloofd was, daar zy er zeer naar verlangde, hare familie in Frankryk te bezoeken. Myne vrouw was de eerste, die er van sprak, en zy ging met ons beider volle toestemming. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5